• Emeklilik 18 Yaş Öncesi Sigortalılık


  18 Yaş Öncesi Sigortalılık

  Emeklilik her vatandaşın heyecanla beklediği bir dönemdir. Bireyler, çalıştıkları dönemde ödedikleri primler sayesinde emekli oldukları dönemde maaş almaya hak kazanırlar. Ayrıca ödedikleri primler ile de sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Emeklilik kapsamında önemli olan bir diğer konu da 18 yaş durumudur. Biz de bu yazımızda emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık konusunu işleyeceğiz.


  Sigortanın Başlaması

  Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık konusunda ilk olarak sigorta başlangıcı başlığını inceleyelim. Bireyler belirli yaşlarda işlere girerek sigortalılık durumlarını başlatırlar. Sigorta başlatıldığı zaman belirli süre geçtikten sonra ve prim ödemeleri yapıldıktan sonra vatandaşlar emeklilik hakkı kazanırlar. Bazen bireyler erken yaşta, yani 18 yaşından önce sigortalılık durumlarını başlatırlar.

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasına göre 18 yaşından önce sigorta girişi yapılmış ve prim ödenmiş olan kişilerin sigorta başlangıç tarihleri 18 olarak kabul edilir. Yani 18 yaşından küçük olan kişilere sigorta yapılır fakat sigorta başlangıçları 18 olarak hesaplanır. Yani emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık kapsamında emeklilik hesapları 18 yaşına göre hesaplanmaktadır.

  Aileler çocuklarının emekliliklerinin erken olmasını istedikleri için 18 yaşından önce çocuklarına sigorta yaptırmak isterler. Fakat 18 yaşından önce sigorta yaptırmış olsalar dahi bu kişilerin emeklilik yaşını etkilemez, çünkü belirttiğimiz gibi 18 yaşından önce hangi yaşta başlamış olursa olsun sigorta başlangıçları 18 olarak kabul edilmektedir.

  18 Yaşından Önce Ödenen Primler

  Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık kapsamında bir diğer önemli konu da 18 yaş öncesinde ödenmiş olan primlerin ne olacağıdır. Belirttiğimiz gibi 18 yaş öncesinde çalışılmaya başlansa da sigortanın başlangıç tarihi 18 olarak hesaplanır. Fakat kişinin 18 aşından önceki sigortalı olduğu tarih de, vatandaşın emekli olacağı yaşı ve prim ödeyeceği gün sayısını etkilemektedir. Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık da bu şekilde olmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ülkemizde bazen bu durum aileler tarafından kullanılmaktadır. 18 yaşın sigorta başlangıç tarihi olarak kullanılması da bunun için yapılmaktadır. Aileler, çocukları erken yaşta emekli olsun diye çalışmasalar da sigorta başlangıcı yapabilmektedir. İşte bu durumda da kanunlar çerçevesinde sigorta başlangıcı her zaman 18 olarak kabul edilir.

  Emeklilik Şartları

  Bilindiği gibi emekli olmak için bazı şartların sigortalı kişi tarafından sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığı sürece sigortalı kişi, emeklilik hakkı kazanamaz. 5510 sayılı kanuna göre SSK kapsamında sigortalı olan bir kişiye emekli aylığının bağlanabilmesi için bu kapsamda belirlenmiş olan yaşı tamamlaması, prim ödemesini yapması, istenen süre kadar sigortalı olması gerekmektedir. Ayrıca işten ayrıldıktan sonra da Sosyal Güvenlik Kurumu’na Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile talepte bulunmalıdır.

  Yukarıda belirttiğimiz şartlardan sigortalı olan kişinin çalıştığı işinden ayrılması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı talepte bulunması her sigortalı vatandaş için ortak olan şartlardandır. Yani emekli aylığı alabilmek için ilk olarak bu iki şart yapılmış olmalıdır. Daha sonra diğer maddelere bakılır. Belirli bir yaşa ulaşılması, prim ödeme gün sayılarının ne kadar olacağı ve sigortalılık süresi de her bireyin sigortalılık başlangıç tarihine göre değişiklik göstermektedir.

  18 Yaşından Önce Sigortalı Olanlar

  Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılık kapsamına girenler yani, 18 yaşından önce sigortalı olmaya başlayan kişiler de diğer sigortalılarla aynı haklara sahiptirler. Bu kişiler, ölüm ve malullük sigortaları açısından herhangi bir hak kaybına uğramazlar.

  Kademeli Emeklilik Yaşı Uygulaması

  Emeklilik yaşının kademeleri olarak ayarlanması ile 18 yaş sorunu ortadan kalkmıştır. Yaş kademesi sayesinde erkekler 44, kadınlar ise 40 yaşından önce emekli olamazlar.

  Kanunda yapılmış olan düzenlemeye göre, sigortalı olan kişilerin aylık almaya hak kazanmalarının şartlarının belirlenmesi sırasında 18 yaş uygulamasına bakılmadan ilk işe girdikleri tarihe göre prim ödeyecekleri gün sayısı ve yaş hesaplanacaktır.

  Emeklilik kapsamında devlet sigortalı vatandaşlara değişik emeklilik çeşitleri sunmaktadır. Bireyler hangi şartın kapsamına giriyorsa o şartları sağladığı sürece emekli olabilir. Bu emekliliklerden birisi de kısmi emekliliktir. Kısmi emeklilikte en az 3600 günlük bir prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıca prim ödemesinin tamamlanmasına göre de yaş sınırları belirlenmiştir.

  Ayrıca emeklilikte bazı şartlar cinsiyete göre de değişebilmektedir. Örneğin, erkeklerde 4500 günlük prim ödemesinin tamamlanması ile emeklilik yaşları 60 olurken, bu yaş kadınlarda 58 olarak belirlenmiştir. Burada en önemli olan konu prim ödemelerinin tam olarak yapılmasıdır. Emeklilik 18 yaş öncesi sigortalılıkta da prim ödemeleri önemlidir. Bu kişiler emekli olacağı zaman 18 yaşın öncesinde ödedikleri pimler emeklilik için sayılmaktadır.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik 18 Yaş Öncesi Sigortalılık İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. N. AKÇA dedi ki:

   01/09/1975 doğumluyum. liseyi ticaret meslek lisesinde okudum. bundan dolayı bankada staj yaptım. 02/10/1991 yılında başlayan 18 yaş altı bir sigorta girişim var ancak prim günü hiç yok. 14/09/2018 tarihinde meb de öğretmenliğe başladım. emekli olabilmemde şartları nelerdir 18 yaş altı sigorta giriş nmuarası emekli olabilmem de iime yarar mı konularında bilgi vermenizi önemle arz ederim.

  2. ilhan aysel dedi ki:

   Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Mart 7, 2018, 10:40 pm
   07/04/1969 doğumluyum 26/06/1986 ssk işe girişim var en son 7 yıl şartını yerine getirdim 1301 gün ssk ödedim bagkur 1996 dan 2014 yılına kadar günlerim yeterli 08/04/2018 tarihinde emekli dilekçesi vereceğim sgk na gittim oradaki memur sen 1 yıl daha bekleyeceksin dedi 18 yaşından önce ssk lıysın sen emekli olamassın dedi bana tam kanun ne diyorsa bilgi vermenizi acil arz ederim

  3. ilhan aysel dedi ki:

   07/04/1969 doğumluyum 26/06/1986 ssk işe girişim var en son 7 yıl şartını yerine getirdim 1301 gün ssk ödedim bagkur 1996 dan 2014 yılına kadar günlerim yeterli 08/04/2018 tarihinde emekli dilekçesi vereceğim sgk na gittim oradaki memur sen 1 yıl daha bekleyeceksin dedi 18 yaşından önce ssk lıysın sen emekli olamassın dedi bana tam kanun ne diyorsa bilgi vermenizi acil arz ederim

  Sorunuzu Yazın