• Emeklilik Yaşı Kanunu


  Emekli Maaşı Sorgulama

  Türkiye’de gerek kamu kuruluşlarında gerek özel sektörde gerek de kendi iş yerlerinde farklı sektörlerde görev yapan bireyler uzun bir süre çalışırlar. Ardından yasaların belirlediği ve sahip oldukları sosyal güvence ile iş hayatları sona erer ve tamamen iş hayatından çekilme kararı alırlar. Kişilerin çalıştığı sektöre göre değişiklik gösteren ve sahip oldukları sosyal güvencenin kişinin sigortalılık süresi, sigorta primi ödeme gün sayısı, kişinin yaşı gibi şartlara bağlı olarak emeklilik zamanı belirlenmektedir. Kişilerin emekli olması durumunda bağlı oldukları sosyal güvence kurumuna, iş hayatında aktifken ödedikleri sigorta primine göre belirlenen emekli aylığı bağlanır. Emeklilik yaşı kanunu kapsamında sosyal devletin belirlediği şartlara göre, farklı şartlara ve prim ödemesine sahip emekliliğin birkaç çeşidi vardır. Bunlar yaş haddinden emeklilik, malulen emeklilik gibi emeklilik şekilleridir.

  Emeklilik yaşı kanunu, sosyal devletin belirlediği çalışma hayatından çekilme yaşına geldiğinizde, çalışmaya başladığınız tarihten şu ana kadar olan sigorta prim ödemelerinizin eksiksiz ve tamamının yatırılmış olması durumunda, gerekli çalışma süresini doldurduysanız, sosyal devletin sizi emekli olarak belirlemesi durumudur. Şu durumda sigorta primleriniz ne kadar erken yaşta başlarsa, belirtilen süreyi tamamlamanın o kadar erken olur ve siz daha erken emekli olabilirsiniz.

  Emeklilik Yaşı Kanunu Nedir?

  İnsanlar emekli olabilmek için sigorta prim ödemelerinin günü, sigortalılık süresi ve yasalarca belirlenen yaşı doldurduklarında emeklilik hakkına sahip oluyorlar. Yeni belirlenen emeklilik yaşı kanununa göre, bireylerin emekli olması gereken yaş sınırı bir yıl öne çekiliyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sigortalı erkek çalışanlar, askerliğini işe başlamadan önce yapmışlarsa emeklilik yaşı kanunu, yasalarca belirlenen yaşın 1 yıl öncesinde gerçekleşiyor. Emeklilik yaşı kanununa göre, yani 1 yıl daha erken emekli olma hakkına sahip oluyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli olma sistemine göre, insanların işe başlama tarihi kapsamında, askerlik nedeniyle sigorta primlerini ödeyemiyor ve SGK’ya borçlanıyor, bu duruma sahip olan sigortalı erkek çalışanlar emekli olmaları gereken yaştan, 1 yıl daha önce emekli olma hakkına sahip oluyorlar. Sigortalı erkek çalışanların bu imkandan yararlanabilmeleri için, işe giriş tarihlerini net bir şekilde belirlemiş olmaları gerekmektedir. Askerde olduğunuz sürece ödeyemediğiniz sigorta primlerinin süresi, işe başlama tarihi borçlandığınız zaman gibi bir süre geri çekiyor. Bu durumda sigortalı erkek çalışanların emeklilik yaşı kanununa göre, yaş şartı 1 yıl daha erken olarak belirlenirken, sigorta prim gün şartı ise 75 gün kadar azalıyor. Mesela, 1993 yılında işe başlayan sigortalı bir çalışan, askerlik sebebiyle SGK’ya borçlanması durumunda 1992 yılına çekme imkanına sahip olursa, emeklilik yaşı kanununa göre 53 yaşında emekli olması gerekirken 52 yaşında emekli olma hakkına sahip olur. Yaş şartının 1 yıl geriye çekilmesi imkanına sahip olabilmeniz için askerliğinizi, işe başladığınız tarihten önce gerçekleştirmiş olmanız şartı aranmaktadır. Emekli olması gereken zamandan 1 yıl daha erken emekli olunması imkanı için, askerlik yaptığınız toplam sürede SGK’ya borçlanmanız gerekebilir ama bazı durumlarda da askerlikte 1 ay bile borçlanılması 1 yıl şartının uygulanmasını sağlayabiliyor.

  Sigortalı erkek çalışanlar, askerliğini sigortadan sonra yapmışlarsa SGK’ya borçlanma durumu yine oluyor ama 1 daha erken emekli olma imkanı bu durum için geçerli olmuyor. Emeklilik yaşı kanununa göre sigortalı erkek çalışanın prim ödemeleri eğer eksikse, bu prim ödemelerini tamamladığında erken emekli olma hakkına sahip oluyor. Emeklilik yaşı kanununa göre, 540 gün prim ödemesine ihtiyacı olan sigortalı bir çalışan, eksik olan sigorta primini 1,5 yıl çalışarak doldurmak istemezse, SGK’ya borçlanma hizmetinden yararlanarak, 1,5 yıl daha erken emekli olabiliyor. Emeklilik yaşı kanunu gereğince, sigortalı erkek çalışan askerliğini yedek subay olarak yaparsa, yedek subay okullarında geçen süre kadar borçlanabiliyor.

  Sigortalı çalışan tüm bireylerin, işe başladıkları tarihten itibaren istedikleri tek şey emekli olabilmektir. Farklı sosyal güvencelere sahip bireyler, emeklilik yaşı kanununa göre emeklilik için gerekli olan şartları tamamlamaya çalışıyorlar. Sosyal güvenceye sahip olan erkeklerde askerlik, kadınlarda da doğum borçlanması gibi SGK’nın çalışanlara sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanarak, erken emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar. Yürürlüğe giren Torba Yasası sayesinde farklı alanlarda çalışan bireylere emeklilik hakkı tanındı. Mesela, doğum borçlanması ilgili maddelerinin yetersiz olan kısımları tamamlandı ve maddeler genişletildi. Madende çalışan bireylere, mavi karta sahip olan yurt dışında yaşayan gurbetçilere, sigorta primi ödemesi eksik olması sebebiyle emekli olamayan BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireylere erken emeklilik hakkı tanındı.


  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Yaşı Kanunu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. kahraman dedi ki:

   ben kahraman cosan 01011961 dugumluyum 1984 ,beri yurd disinda calisiyorum turk vatandasiyim kesin donus icin turkiyede nasil emekli olabilirim ne kadar para odemem lazim imalim kahramancosan@live.dk

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Konsolosluk ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.