emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilik Yaşı Kanunu

Emeklilik Yaşı Kanunu
19.06.2016

İş ve çalışma yaşamının sonuna yaklaşan her birey yavaş yavaş EYT’nin (emeklilikte yaşa takılanlar) son durumunu merak etmeye başlıyor ve mağduriyetlerini her fırsatta yüksek sesle dile getirmeye çalışıyorlar. Bunun için de gözler 2018 yılı düzenlemelerine çevrilmiş durumda.

Emeklilik Yaşı Kanunu İçin Uygun Düzenleme Gelir mi?

On binlerce hatta yüz binlerce insanın yıllardır beklediği emeklilik yaş kanunu için eski Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan olumsuz yönde cevap alınmıştır. Banın değişmesi ile beraber de aynı sorular bu sefer yeni bakan Jülide Sarıeroğlu’na yöneltildi. Durum iç açıcı görünmese de meclise sunulmak için hazırlanan yasanın 15 maddeden oluşacağı açıklaması yapıldı. Yeni yasa taslağına göre emekli olmak isteyen her vatandaş, çalıştığı her ay maaşından %5 daha az almayı kabul ederse hemen emekli olabilecek. Bir başka deyişle prim gününü doldurup sadece yaş bekleyen her vatandaş emeklilik işlemlerine başlayabilecek.

Bu yasa taslağına göre:

 • Emekliliğine yaş itibariyle 1 yıl kalanlar % 4
 • Emekliliğine yaş itibariyle 2 yıl kalanlar % 5
 • Emekliliğine yaş itibariyle 3 yıl kalanlar % 6
 • Emekliliğine yaş itibariyle 4 yıl kalanlar % 7
 • Emekliliğine yaş itibariyle 5 yıl kalanlar % 8
 • Emekliliğine yaş itibariyle 6 yıl kalanlar % 9
 • Emekliliğine yaş itibariyle 7 yıl kalanlar % 10

oranında düşük maaş ile, hayatları boyunca emekli aylığı alabilecekler.

Erken Emekliliği Biraz Daha Garanti Olanlar

Emeklilik yaşı kanunu için düzenlemeler yapılsın ya da yapılmasın belli şartlar söz konusu olduğunda erken emeklilik çok daha çabuk gelebiliyor. Bunların başında;

 • Yıpranma payına maruz kalan meslek grupları

Emniyet mensubu ya da benzeri görevlerde bulunan bireyler için kullanılan deyimlerden olan yıpranma ya da yıpranma payı fiili hizmet süresi zammı da eklenerek erken emekliliğin yolunu açabiliyor.

 • İşe girmeden önce askerlik yapan erkekler

Erkekler askerlik borçlanması yaparak prim günlerini azaltabilmesi emeklilik yaşı kanunu için de geçerli bir unsurdur. Dahası da 1 – 2 yıl gibi zaman dilimlerini emeklilik için saydırabilirler. Bunu da önce askerliğini sonra da işini yaparak sağlıyor. Burada işe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

 • Doğum borçlanması ile erken emekli olabilen kadınlar

Erkekler nasıl askerliğini saydıra biliyorlarsa, kadınlar da doğum borçlanması yapabiliyorlar. Eğer uzun yıllar çalışmış bir anne yıl ve yaş şartını tamamlıyor ancak primi tamamlayamıyorsa, 3 çocuğa adar doğum yaparak çocuk başı 720 günlük indirimler alabiliyor. Bu da neredeyse 6 yıla tekabül ediyor. Bu hak evlat edinen annelere de tanınıyor. Ancak evlat edinen çocuğun iki yaşından küçük olma şartını yerine getirmesi gerekiyor. Bunun içinse yine emeklilik yaşı kanunu içinde yer alacağı gibi:

 • Doğumdan önce SSK’lı olmak,
  • Doğumdan sonra en az 2 yıl çocuğun sağ kalması
  • Yine doğumdan sonra en az 2 yıl anne adına prim yatırılmamış olması (prim yatmışsa bile, sadece yatırılmayan süreler borçlanılır) gerekiyor.
 • 9 Eylül 1999 öncesi iş başı yapanlar

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü olanlar emekli olabiliyor.

 • Bakıma muhtaç çocuğu olanlar

Sürekli bakıma muhtaç çocuğu ya da çocukları olan anneler için 2018 emeklilik yaş kanunu ve öncesinde erken emeklilik öngörülebiliyor. Bu şarta göre annenin 2008 yılı sonrası prim ödeme gün sayılarının 4’te 1, prim ödeme gün sayılarına eklenebiliyor. Sonuç olarak bu süre de yaştan düşülebiliyor.

Yorumlar

 1. kahraman dedi ki:

  ben kahraman cosan 01011961 dugumluyum 1984 ,beri yurd disinda calisiyorum turk vatandasiyim kesin donus icin turkiyede nasil emekli olabilirim ne kadar para odemem lazim imalim kahramancosan@live.dk

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluk ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.