emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi
09.10.2016

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi Nedir?

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi bir diğer adıyla  “Sosyal Güvenlik Destek Primi” (SGDP) kesintisi bir kişi yaşlılık ve ya emekli aylığına bağlandıktan sonra çalışmaya devam ederse, devletin maaşınızdan aldığı yüzde 10’luk kesintiye  “Sosyal Güvenlik Destek Primi” (SGDP) kesintisi yani Bağ-Kurlu Emekli Destekleme Kesintisi denir. İlk olarak yüzde on beş olan Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisini hükümet beş puan düşürerek yüzde ona çekmiştir. Yaklaşık 4 Milyon kişinin sabırsızlıkla beklediği Bağ-Kurlu Emekli Destekleme Kesintisinin ne zaman kalkacağı sorusunun cevabını ve ayrıntılarını bu yazımızda paylaşacağız.

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi Kalktı mı?

1 Mart 2016 itibariyle de tamamıyla kaldırmıştır. Türkiye’de emekli olup hala çalışmaya devam eden 4 milyon kişi için verilen sözler tutuldu. Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi nisan ayından itibaren yapılmamaya başlanmıştır. İade miktarı maaşa yatırılmıştır. Devlet, 4 milyona varan emekli olup çalışmaya devam edenlere verdiği sözü yerine getirdi.
10.02.2016 tarihli Resmi Gazete’de, 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun başlığı altında yayınlanan 31. Madde’ye göre, 1 Mart 2016 tarihinden itibaren, mesleki faaliyetini sürdüren emekli esnaf sanatkarlarımızın maaşlarından SGDP kesintisi yapılmayacaktır.  Bir diğer deyişle Yaşlılık veya emekli maaşına bağlandıktan sonrada iş yapmaya devam eden kişilerin maaşlarından kesilen yüzde 10 luk Bağ-Kurlu Emekli Destekleme Kesintisi diğer adıyla sosyal güvenlik destek primi kesintisi artık yapılmamaya başlandı. Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerin maaşlarından alınan miktarların iadesi için hazırlık başladı. Emekli maaşları üç ayda bir yatırılanlardan kesilen miktarlar hesaplarına yatırıldı. Bunun için bu kanuna dahil olan kişilerin dilekçe veya herhangi başka bir evrak ile başvuruda bulunması gerekmiyor.

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi Kimleri Kapsıyor?

Çalışmaya devam eden emeklilerin destek primi korkusu sona erdi. Bağ-Kurlu Emekli Destekleme Kesintisinin kaldırılmasına yönelik kanun 10 Şubat 2016 tarihi itibarıyla yürürlüğe resmi anlamda girdi. Kanun düzenlemenin yayımından sonraki ödeme zamanı başı itibarıyla yürürlüğe girecek. Peki Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisinin kaldırılması kanunu kimleri kapsıyor? Bu kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar, SSK,  kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar yani BAĞKUR, Emekli Sandığı, kamu görevlileri kapsamında yaşlılık ve emekli aylığı alanlar, esnaf olarak çalışması nedeniyle kesinti yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları yirmi okuz Şubat tarihinden itibaren sonlandırıldı.

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi İadesi Yapılacak mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi emekli maaşları üç ayda bir yatırılanlardan kesilen miktarlar, hiç bir dilekçe ve ya evrakla başvuruda bulunmadan SGK il müdürlüklerince ilgili hesaplarına aktarılacak. Bu alanda SSK (4A), BAĞKUR (4B) kapsamında yaşlılık maaşı alanlara Şubat 2016 süreçteki çalışmaları sebebiyle destek primi tahakkuk etmiştir. Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisi Mart 2016 dönemi aylıklarından kesilmiştir. Bu kanun kapsamında nisan ayından itibaren kesinti yapılmamaya başlanmıştır. Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisinin kaldırılması bazı emeklilere zam olarak yansımıştır.

Bağkurlu Emekli Destekleme Kesintisinin kaldırılma kararı ile Türkiye’nin esnaf ve sanatkarlarını rahatlatmış ve Türkiye’nin kalkınması açısından iyi bir adım olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.