Bağkur

Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası

Bu yazımızda Bağkurlu kadınlara çocuk bakıcı parasının verilip verilmeyeceği, verilecekse hangi şartlar altında verileceği konusunu ayrıntılı şekilde anlatacağız. Birçok çalışan annenin veya anne adayının beklediği haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yakın zamanda açıklandı. Atılan adımlar ile birlikte çalışan anne veya anne adaylarına iş hayatlarından kopmamaları için bakıcı desteği verilmesine karar verildi. Peki Bağkurlu kadınlara çocuk bakıcı parası kimlere ve hangi şartlar altında verilecek?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bağkurlu kadınlara çocuk bakıcısı için iş hayatından çekilmesinin önüne geçmek amacı ile “Evde Çocuk Bakımı” uygulamasını yürürlüğe koydu. Bursa, Antalya ve İzmir’in pilot iller seçildiği uygulamada çalışan annelere totalde otuz sekiz milyon Euro hibe katkısı verilmesi kararlaştırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş hayatındaki kadın elemanlara verilmekte olan maaşların azlığı ve çocuk bakım olanaklarının sınırlı olması sebebiyle anne olan kadının ve anne adaylarının iş dünyasından çekilmesini engellemek amacı ile “Evde Çocuk Bakımı” projesini hayata geçirdi. Projede pilot iller belirlenen Bursa, İzmir ve Antalya’da Nisan ayından itibaren başlayacağı bildirildi. “Evde Çocuk Bakımı” projesi kapsamında, Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası için 300 Euro hibe desteği verileceği bildirildi.

 

Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parasından Kimler Yararlanacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu Antalya İl Müdürü Selim Erol, düzenlenen toplantıda projede Antalya içerisinde bin 500 anne ve bin 500 bakıcı olmak üzere 3 bin kişinin yararlanacağını belirtti. Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası olarak aylık 300 euro hibe desteği verileceğini belirtildi. Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası projesi sosyal güvenlik kurumu ve avrupa birliği tarafından destek görmekle beraber  Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası proje kapsamında 38 milyon euronun mali destek olarak annelere sağlanacağı kararlaştırıldı. Bu proje ile belli bir kuruma bağlı olmadan yani kayıt dışı çalışmakta olan çocuk bakıcılarının kayıtlı şekilde çalışmalarının arttırılması ve çalışan annelerin doğum sonrasında iş hayatına geri dönme sürecini kolaylaştırarak iş gücü piyasasından kopmalarının engellenmesi amaçlanmaktadır.

 Yararlanma Şartları

Peki Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası projesinden nasıl yararlanabilirsiniz? Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası Projesinden yararlanmak isteyen iş hayatındaki annelerde ya da anne adaylarında bulunması gereken şartlar da şu şekilde açıklandı; çalışan anne ve bakıcının aynı iller içerisinde ikamet etmesinin ve çalışan anne ile bakıcının Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olması gerektiği söylendi. Çalışan anne ve anne Adayların Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası projesinden yararlan için taşıması gereken diğer koşullar ise şu şekilde sıralandı:

“Çalışan annenin ve ya anne adayının başvuru zamanında hizmet akdine dahil işçi olarak sigortalı çalışıyor olması. Başvuru zamanında çalışan annenin 24 aylık ( 2 Yaş) veya daha küçük yaşta çocuğunun olması. Annenin en çok asgari maaşın brüt miktarının iki katına kadar (01.01.2015 – 30.06.2015 arası 2.403,00 TL, 01.07.2015 – 31.12.2015 arası 2.547,00 TL) brüt gelir kazanıyor olması. Anne ve çocuk bakıcısı arasında birinci dereceden akrabalık ilişkisi bulunmaması. Annenin Bağkurlu Kadınlara Çocuk Bakıcı Parası projesi kapsamında çocuk bakıcısı olarak beyan edilmiş olmaması. Çocuk bakıcısının en az ilk okul mezunu olması”

Antalya’da bin 500 asil, bin 500 yedek olmak üzere 3 bin kişilik bir liste oluşturulacak. Başvurular ise www.sgk.gov.tr internet siteleri üzerinden yapılabilecek.

 

 

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merhaba bagkurlu esnafım 2.5 yaşında oglum var kreş yardımından yararlanabiliyormuşum acaba. Var ise nekadar destek sağlanıyor.

  2. Merhaba benım iş yerim var kendi bagkurumu yatıyorum 2 tanede cocugum var bırı 2 yasında bırı 5 aylık bakıcı parası dan yararlanabiliyor muyum yardımcı olursanız sevinirim

    1. Merhaba,

      Pilot bölgelerde uygulamaya kondu başvuru zamanı ve süre vardı. Şu anda yeni bir başvuru süresi yok. Yasalaşır ise konu hakkında bilgilendirme yayınlayacağız.

    1. Evde çocuk bakım projesinden faydalanmak için proje ofislerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu