emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Cari Dönem Ödeme

Bağ-Kur Cari Dönem Ödeme

Bağ-Kur cari dönem ödeme, Bağ-Kur kullanıcılarının prim ödemeleri için kullandıkları işlemlerden biridir. Prim ödemeleri, Bağ-Kur kullanıcıları ve diğer sosyal güvence kurumlarına bağlı vatandaşların düzenli olarak yapmaları gereken önemli bir işlemdir. Bağ-Kur cari dönem ödeme işlemine geçmeden önce, ülkemizde işlemekte olan sosyal güvence sistemi nedir bilmemiz gerekmektedir. Bilindiği gibi her sosyal devlet vatandaşlarına bir takım hizmetleri zorunlu olarak vermektedir. Bunlardan birisi de sosyal güvencedir. Her vatandaş devlet tarafından sağlanan sosyal güvence hizmetinden faydalanma hakkına sahiptir. Ülkemizde işleyen sistemde, vatandaşlara sosyal güvence hizmetleri çeşitli kurumlar aracılığı ile ulaştırılmaktadır. Bu kurumlar, halkın çeşitli kesimlerine bir takım kriterlere göre sosyal güvence hizmeti sağlamaktadır. Ülkemizde sosyal güvence hizmeti sağlayan bahsettiğimiz bu kurumlar Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur olarak bilinmektedir. Emekli Sandığı devlet çalışanları olan memurlara, SSK özel sektör işlerinde çalışanlara, Bağ-Kur ise çalışmayan ya da serbest meslek erbabı olan kişilere sosyal güvence hizmeti vermektedir. Yani yapmak olduğunuz işe göre bu kurumlardan biri üzerinden hizmet alabilirsiniz.

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK  tarafından verilen sosyal güvence hizmetleri, prim ödemeleri üzerinden yürütülmektedir. Bağ-Kur cari dönem ödeme de bu primlerin ödemesi ile alakalı bir işlemdir. Prim ödemeleri düzenli olarak yapılan her kullanıcı, hangi kurumdan hizmet alıyor olursa olsun, sosyal güvencesinden sıkıntısızca yararlanmaya devam edecektir. Fakat prim ödemelerinde herhangi bir sıkıntı yaşandığı takdirde hem sosyal güvence haklarından yararlanmada sorun çıkacak hem de prim borçları birikmeye başlayacaktır. Bu nedenle prim ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Prim ödemeleri de bağlı olduğunuz kuruma göre değişiklik gösterecektir. Örneğin Emekli Sandığı kullanıcıları, devlet kademesinde çalışan kamu görevlileri olduğu için, prim ödemeleri çalıştıkları sürece otomatik olarak yapılmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olanlar için de prim ödemeleri iş verenleri tarafından yapılmaktadır. Bağ-Kur kullanıcısı vatandaşlar için ise durum biraz daha farklıdır. Bağ-Kur kullanıcısı vatandaşlar prim ödemelerini kendileri yapmaktadırlar. Çünkü Bağ-Kur üzerinden sosyal güvence hizmeti alan kişiler, kendi mesleklerini icra eden sanatçılar, zanaatkarlar, esnaflar ya da herhangi bir işte çalışmayan kişilerdir. Bu nedenle Bağ-Kur kullanıcıları kendi primlerini kendileri ödemek zorundadırlar. Fakat zaman zaman prim ödemelerinde çeşitli aksamalar yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda prim borcu birikmekte ve faiz işlemektedir. Kullanıcıların tekrar normal bir şekilde hizmet alabilmeleri için bu primler ve prim borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Bağ-Kur cari dönem ödeme işlemi de Bağ-Kur kullanıcısı vatandaşların prim ödemelerinde kullandığı işlemlerden biridir. Yazımızın devamında Bağ-Kur cari dönem ödeme işlemi nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur Cari Dönem Ödeme Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur kullanıcıları prim ve geçmiş dönem prim borcu ödemeleri yapabilmek için, öncelikle borç sorgulama yapmalılar. Borç sorgulamaları sonucunda öğrenilen miktarlardaki ödeme daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bilindiği gibi artık borç sorgulama da borç ödeme de internet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu sayede kullanıcıların devlet dairelerinde sıra beklemelerine gerek kalmayacaktır. Bağ-Kur cari dönem ödeme işlemi için yapılacak borç sorgulaması, internet üzerinden E-Devlet sistemi içerisinde yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden sorgulama ve ödeme işlemlerini yapabilmek için öncelikle kullanıcıların E-Devlet giriş şifresi almaları gerekmektedir. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınacak bu şifreler ile sisteme giriş yaparak Bağ-Kur cari dönem ödeme ve sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Şifresi olan kullanıcılar, yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak E-Devlet giriş sayfasına girebilirler. Sayfa açıldığında karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir ekran çıkacaktır.

Bu sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra, açılan ekranda kimlik bilgileri ve şifre girilerek sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra ise açılan sayfadan borçları görebilir, daha sonrasında ise Bağ-Kur cari dönem ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bağ-Kur Cari Dönem Ödeme ve Sorgulama Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. Suat dedi ki:

  Güncel cari dönem borcu bir önceki ayın iki katı olarak gözüküyor, neden böyle bir şey olmuş olabilir? Bir önceki ay ödenmişti oysaki. Ne yapmak gerek?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankadan ödediğiniz prim düşmemiş olbilir. Bağlı bulunduğunuz kurum tahsilat şefliği ile görüşebilirsiniz.

 2. Evren Önel dedi ki:

  Benim güncel olan aylık primim geçmiş dönem kısmında gözüküyor bende aylık primimi buradan ödüyorum.Aylık primin neden cari dönemde gözükmüyor?Bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler EVREN ÖNEL 16……

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Geriye dönük ödenmeiş prim nedeni ile bu durumda görüyor olabilirsiniz.

 3. Beyza dedi ki:

  Merhaba,

  BAĞ-KUR prim toplam borcum 3600 TL, BAĞ-KUR cari dönem primim 613 TL. Şu anda sağlıktan faydalanamıyorum. BAĞ-KUR cari dönem primim olan 613 TL’yi ödersem sağlıktan faydalanabilir miyim? Yoksa borcun tamamını mı ödemeliyim?

  Teşekkürler.

  Sevgiyle,