• Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

  Günümüzde eski düzenlemelere göre herhangi bir sağlık sigortası borcu bulunan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktaydı. Günümüzde yapılan yeni açıklamalara göre Bağkur borcu bulunmakta olan kişilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği belirtilmekte ve bu sağlık hizmetlerinin alımı konusunda yollar açılmaktadır. Kararlar doğrultusunda bundan sonra gerekli şartlar yerine getirildikten sonra Bağkur borcu bulunan kişiler de rahatlıkla sağlık hizmetlerini alabilecek.


  Bağkur sosyal güvencesine sahip olan ama prim borçlarını ödemedikleri için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler için verilen müjdelere göre artık onlar da sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Önceki yönetme ve yönergeler doğrultusunda sağlık hizmetlerinden borçları yüzünden yararlanamamaktaydılar. Bundan sonra bu borçlanmayı ödeyebilmek için taksitlendirme imkânları sunulacak ve böylece kimse sağlığından borcu yüzünden vazgeçmeyecek

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ?

  Borçları sebebiyle sağlık hizmetlerini alamayan ve kimi zaman bu sebepten dolayı sağlıkla alakalı riskler oluşan kişiler için artık bu sorunları ortadan kaldırmanın yolu açılıyor. Bakanlar kurulu bu büyük sorun ile alakalı olarak yaptığı görüşmeler sonrasında kimi açıklamalarda bulundu. Biraz bu açıklamalara göz atalım.

  Yapılan açıklamalara göre Bağkur borcu olup da sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin varlığı ve bu kişilerin oldukça fazla olduğu ile alakalı bilgilere yer verilmiş. Bu gibi durumların önüne geçilmesi gerektiğinin ve artık önünün açılması gerektiğinin bilincinde olduklarını ve bunu yapacaklarının belirtildiği bir açıklama sunulmuş.

  İşin ayrı sağlığın ayrı olduğunun ve sağlığın çok önemli bir husus olduğunun altı çizilen konuşmadan sağlığın daha önemli olduğuna dair vurgulamalar yapılmış. Sağlıkla alakalı pazarlıkların yapılmaması gerektiğinin, insan canının en önemli şey olduğunun vurgulaması yapılan açıklamalarda bu konuda herhangi bir pazarlık olmaması gerektiği de sık sık belirtilmiş.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bağkur borcu olanlar için borcunu ödemedikleri sebebiyle onlara bakılmadığını söylemenin büyük bir yanlış olduğu belirtilmiş artık esnafın yanında bulunulması gerektiği ifade edilmiştir. Bugün veremiyorsa yarın verebilir mantığının iki taraf içinde daha iyi olacağı belirtilmiş.

  Bağ-Kur Borcu Olanlar ve GSS

  Bir diğer konu ise Bağkur borcu olanların Genel Sağlık Sigortası yaptırıp yaptıramayacağı. Günümüzde uygulanmaya başlayan yeni uygulamalara göre borcu bulunan esnaflar sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bunun çeşitli yolları vardır. Örnek verecek olursak Bağkur borcu olanlar eğer borçları uzun bir süre birikmiş ve bu sebepten dolayı ödeyemeyeceği hale gelmişse, çalıştırdığı iş yerini bir başka kişiye devrederek sağlık sigortasından yararlanma yolunu açabilir.

  Bağkur borcu olan kişinin, işini terk ettikten sonra herhangi bir başka sosyal güvencesi yok ise genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanabilir. Bu gibi genel sağlık sigortası işlemlerinden yararlanabilmek için yapması gereken gelir testi yaptırmaktır. Yapılacak olan gelir testinin sonuçları dikkate alınarak, daha önceden belirlenmiş oranların altına düşülmesi tespit edildiği takdirde Genel Sağlık Sigortası hizmetinden faydalanabilir. Eğer belirtilen oranların daha altında bir gelir düzeyi tespit edilir ise Genel Sağlık Sigortası Başvurusu yaparak bu hizmetlerden hemen yararlanmaya başlayabilir.

  Borcu Olanlar Ne Yapmalı

  Herhangi bir Bağkur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler, sağlıktan yararlanabilmek adına ilk önce kendisinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeli. Bağkur borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcunun bulunduğunu ve bunu ilgili kanunun (6183 Sayılı Kanun) 48. Maddesi bünyesinde taksitlendirmek istediğini ifade eden bir dilekçe vermeli. Bu dilekçenin ardından Bağkur borcu olanlar eğer talep ederlerse 36 aya varan vadelerle taksitlendirmelere tabi tutulabilecekler.

  İlk Taksiti Öde Muayene Olmaya Başla

  Bağkur borcu bulunan kişi gerekli başvuruları yaptıktan sonra, sağlıktan yararlanabilmek için bazı durumları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle kişinin başvurusu sebebiyle kurum tarafından borç önce takside bağlanmalıdır. Bu bağlanmanın ardından kişiye borçlarının rahatça ödenmesi için borç tablosu verilecek. Kişiye verilen ödeme tablosunda belirtilenlere göre, ilk taksit tutarı herhangi bir şekilde vadesi beklenmeden, direk, peşinen, o gün içerisinde ödenirse sağlıktan yararlanabilmesi için aktivasyon işlemleri hemen başlayacaktır.

  Yani borçlandırmanın çıktığı gün peşin ödeme ilk taksit peşin olarak ödendiği takdirde, yine aynı gün kişi ve kişinin bakmakta yükümlü olduğu kişileri sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilir. Bundan sonraki süreç için Bağkur borcu olanlar ameliyat olabilir, muayene olabilirler.

  Taksitlendirilen Borç Ve Torba Yasa

  Bağkur borcu sebebi ile sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin borçlarını ödemelerinin yolunun açılmasının yanı sıra kimi uygulamalar ile birlikte torba yasadan faydalanabilmektedirler. Borçlarına taksitlendirme uygulayan kişi daha düşük faiz oranlarından yararlanabilmek için bu yasadan yararlanabilecek. Bunula beraber taksitlendirme yaptıktan sonra ödediği prim borçları ana borçtan düşülecek ve eski taksitlendirmesi fesh edilecek. Bunun ardından yasaya uygun olarak, geriye kalan yeni borcu tekrardan taksitlendirilmeye tabi tutulacak.

  Açıklamalarda Ki Yeni Kolaylıklar

  Bakanlar kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamalara göre gen girişimciler için de yeni kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklar zaten hali hazırda yapılmaktaydı ama son açıklamalara göre bir yeni kolaylık daha eklendi. Zaten devlet hali hazırda genç girişimciye gelir vergisi desteği vermekteydi. Bunu yanı sıra ilk bir yıllık Bağkur primi ödemelerini de devlet üzerine alacak ve genç girişimciyi bu yükten kurtaracak.

  Emekliye Çift İkramiye Müjdesi 2018

  GSS Borçları Silinecek Mi 2018

  2018 Yılı Vergi Affı ve Ek Gelir Müjdesi  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kader kaplan dedi ki:

   Yapılanma yaptım ilk taksiti günüde ödedim ama eczaneye gittiğimde ilaçları para ile alabileceğimizi söylediler paramla alıyorum aylık günü gününe de yapılanma ile bağkur primi ödüyorum

  2. Hüseyin dedi ki:

   Bağkurlu olmak 2 sınıf olmak 1 gün lük pirim borcun olsun hastaneye gidemezsin…. Devlet geçmişe yönelik borcu tahsil ederken vermediği o hizmeti hiç aklına getirmiyor…. Adam esnaf pirim borcu var hadi adama bakmıyon karısının suçu ne…. Adam Suriye göçmeni kimlikle hastaneden yararlanıyor… Kendi vatandaşına bakmıyor…. Brökrasinin içindeki bir tanıdığın dediği gibi devlet esnafı düşman görüyor

  3. Sabankaya dedi ki:

   Babamın 130 bin liraya yakın bagkur borcu var ö deme sansımız da yok bankalar bu kadar parayı vermeyeceklerini soyledıler nasıl emekli olabilir bilgi verirseniz sevınırım

  4. Sinan cemgil dedi ki:

   Benim iş yerim falan yok isteğe bağlı Bağ-Kur prim yatırıyorum..ama artık gücüm yok yatırmaya…SSK kılar gibi sadece sağlıktan yararlanmak için 53 TL ödeyip yararlanabilirmiyim..yok olmaz diyorsanız başka çare nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    53 tl nin belirlenmesinde gelir testi sonucu önemli 250 tl ye kadar çıkıyor. Test yaptırıp karar verebilirsiniz.

  5. sezer şengül dedi ki:

   bağkurluyum borcum var ödeyemiyorum sağlık sorunlarım var hastahaneye gidemiyorum

  6. Cengiz dedi ki:

   Benim bagkur borcum var 1 yıl oldu taksit ödeme yapıyorum ama yine sagliktan yararanamiyorum malesef

  7. Erol alhan dedi ki:

   Çifçi bağkurlusuyumborçumvrsağlıkhizmetlerindenyararlanırmıyım

  8. Ahmet dedi ki:

   Bağkura pirim borcum olduğundan dolayı hastanelerde bayılamıyorum başbakanımızın torba yasasında söylediğine göre bayılacaktık fakat hastaneye gittiğimde yine borçtan dolayı balıklamadık.taksitlendirme yapılırsa bakılacağımı söylediler.ben şuanda zaten borcumu ödeye nilsen zaten taksotlendirmeye gerek kalmazdı kaldı ki devletimiz bu parayı benden eninde sonunda alacak hiçbir haktan yaralanmadan en büyük sıkıntı sağlıktan yararlanmadıktan sonra bu borcu ödemek ve hizmet alamamak çok acı oysa bu ülkenin vatandaşlarına bu gibi durumda yardımcı olması lazım kendi ülkesinde aslan gibi delikanlılar savaştan kaçarak benim ülkemde her türlü olanaklardan faydalanıyor.kisacası kendi ülkemde ikinci sınıf vatandaş olduğumu şimdi daha iyi anladım.yetkililerin bu konuyu biraz geniş çaplı inceleyip bir an önce düzeltmesini diliyorum.Allaha emanet olun

  9. Onur dedi ki:

   Merhaba, bağkur borcum, icra birimine düşmüş. Yapılandırmayı nereden yapabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sosyal güvenlik merkezinden yapabilirsiniz. Bu birimler de yine merkezlerde yer almaktadır.

  10. OKTAY dedi ki:

   BAĞKURLULARIN SAĞLIKTAN FAYDALANDIRILMAMASINI ZATEN DOĞRU BULMUYORUM, ÇÜNKÜ BAĞKURLU EMEKLİ OLMAK İÇİN ENİNDE SONUNDA BU PARAYI BİR ŞEKİLDE YATIRIYOR OLMASIDIR

   BU YÜZDENDE SAĞLIK YÖNÜNDEN İNSANLARIN MAĞDUR EDİLMEMESİ LAĞZIM// DİYE DÜŞÜNENLERDENİM

  11. Kenan Cengiz dedi ki:

   1988 sigorta girişim var 1968 doğumluym.Daha sonra işyeri açtım bağkur borcum var.88 de %40 Raporum vardı şimdi %33 verdiler.15 yıldır çalışmıyorum gelirim yok.rahatsızım,göbek fıtığım büyüdü,dişlerim berbat,sağlık hizmetlerinden şimdiki düzenlemeye göre yararlanabilirmiyim.Ameliyat olabilirmiyim.Hiçbir gelirim yok işsizim.Yanıtlarsanız sevinirim.

  12. Yasin dedi ki:

   2 yıl öncesine kadar bağkurluydum. Geçen sene iş yerimi devrettim ve GSS primlerimi ödemeye başladım. Ancak 2017 Eylül ayında yayınlanan bir genelge ile geçmişte Bağkur borcu bulunanlar GSS primlerini ödeseler dahi sağlıktan yararlamaz duruma geldi. Bu duruma tepki gösterdim. Her ay zorunlu ödediğim GSS primlerine karşılık sağlık hizmeti alamamak sadece bizim ülkemizde görülecek bir şey. Bende bu yüzden 5 aydır prim ödemedim. Başbakanın açıklamalarını okuyunca umutlandım. Şuan GSS prim borcumu ödersem sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim? Lütfen bu konuda bilgi veriniz şimdiden teşekkürler.

  13. erman akın dedi ki:

   ben epilepsi hastası bir bağkur luyum. bağkur borcum olduğu için ilaç raporu alamıyorum. ilaçlarımı mecbur para ile alıyorum. almamak gibi bir şey söz konusu olamaz. çünkü nöbet geçirirsiniz.. evlatlarımın rızkından yiyorum..Önce Başbakanın haberine ailece sevindik, bir de baktık yapılandırma sonrası yararlanabiliyoruz..zaten paramız olsa borcumuz olmaz..yapılandırmaya ödeme gücümüz olsa sağlık raporu da alırım..bu ülkede sağlık alanında daha çok yol almamız gerekiyor..

  14. halll dedi ki:

   bende dedim başbakan a konuştu bağkur borcu olanlara kolaylık olacak zannettim zaten 5yılda bir yapılandırma yapılıyor bunu neresinde bağkur borçlularına yardım ben sedef hastasıyım tadavi olamıyorum borçumdan dolayı 24000 tl borcum var iş bozukluğuundan dolayı zaten işim iyi olsa zaten öderim bu yapılandırmaya gerekmez ben isterimki bizi mahkum etmezdi borcumuza ve hastalığıma ama bu var günü geldiğinde paşa paşa oderim bu parayı ama banka öder o zamanda emekli olurum ben birde bu var dukkanı bırakaçağım hastalığımdan dolayı borç çoğalıyor ozaman devlet bana bakaçak yeşil kart çıkaraçağım devlet te bana hem maaş bağlayaçak hemde ilaçlarım rapordan bedava işsizlik maaşaıda alırım nolaçak ekonomiye darbe olaçak bir esnaf kapatıyor dilenci olaçak devlete vergi vermiyeçek ama ama devlet herşeyimi vereçek aylık raporum 1000 tl ilaçlarım .ama kolaylık getirse aylık bağkur 400 tl olsa odeye bilirdim 800 tl yakıyor içimi iş olsa sıkıntı yok . süriyeliler kadar değerimiz yok bu ülkede ben bunu bilirim …

  15. arif ercan ateş dedi ki:

   2008 den 2000 e geriye dönük bağkur ihya etmekistiyorum mümkünmü

  16. mehmet ata günenç dedi ki:

   slema 01 06 2018 yaşim doluyor emeklilik içi 55 bin tl borçum var bu torba yasasinda nasil faydalancam teşekürler bagkur

  Sorunuzu Yazın