Bağkur

En Düşük Bağ-Kur Aylığı Zammı

maaslara cifte zam mujdesi h1470720762 745c18

Ülkemizde birçok vatandaş çalışmakta ve bir süre sonra da gerekli şartları yerine getirince emekli olmak için belirli olan kurumlara başvuru yapmaktadırlar ve bunun sonucunda da şartlar yerine getirilmişse emekli aylığına bağlanırlar. Bu açıdan emekli aylıklarının oranları ve her yıl ne kadar zam yapılıp maaşlardan ne kadar kesinti yapıldı bu vatandaşlarımız tarafından önemlidir. Yaşam standartlarının her geçen gün artmasıyla insanların maaşlara olan ihtiyacı da aynı oranda artmaktadır. Bu vatandaşlarımızın çoğu da Bağ-Kurludur. Bu açıdan en düşük Bağ-Kur aylığı zammı ve en yüksek Bağ-Kur aylığı zammı da Bağ-Kurlular açısından önemli olmaktadır.

Emekli Sandığı memurları ilgilendirmektedir. Devlet memuru sıfatını taşıyan çalışanlar malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde sigortalarını karşılamaları amacıyla bazı haklara sahip olmaları için Emekli Sandığı ile memurların sosyal güvenliğinin sağlanması amaçlanmıştır.

SSK ise Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinir. Gelirleri ve kazançları açısından sıkıntı çeken vatandaşlara yönelik olarak yaşamlarını kolaylaştırmaları için kurulmuştur. Bu kurum sayesinde bu vatandaşlar hastalık gibi durumlarda sağlık hizmetinden faydalanma hakkına sahip olurlar.

Bağ-Kur ise özelde ya da devlette çalışmaya olanakları olmayan kişilerin bireysel işlerini yapmaları ve bu sayede sigortalarını, emekliliklerini karşılayabilmelerini sağlayan sistemdir. Ayrıca Bağ-Kur sigortası sayesinde sağlık hizmetleri gibi ihtiyaçlardan da faydalanabilirler. En düşük ya da en yüksek Bağ-Kur zamları da bu kişilerin maaşlarını etkilemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı açıklamalara göre, emekli kişilerin aylıkları; ocak ve temmuz aylarında geçerli olmak üzere, önceki 6 aylık dönemlere göre açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları genel indeksine göre artırılır.

Ülkemizde emekli olanlar için, yani hem Bağ-Kur aylığı alanlar hem de diğer sigortalılar için, bu yıl üç ayrı zam uygulandı ve bu da emeklilerin yüzünü güldürdü. Şimdi gelecek dönemde ise emekliler yeni zamlarını Ocak 2017’de alacaklar ve yeni zam oranı da bu tarihte emeklilerin maaşlarına eklenecek. 2015’te sadece belli kesime yapılan artış; 2016 yılı ile birlikte hem SSK hem de Bağ-Kur emeklilerine de yapıldı. Ayrıca bu artış, yıl boyunca emekli olacak olan kişilere de aynı oranda uygulanacak.

 

Emekli maaşlarına yapılan bu yılki üçüncü zam ise Temmuz ayında oldu. Ocak ayından sonra oluşan enflasyon belirlenen şekillerde maaşlara eklendi ve böylece yeni zamlı maaşlar belirlendi. En düşük Bağ-Kur aylığı zammı da bu oranda belirlendi.

Şimdi ise herkes önümüzdeki Ocak ayından sonra açıklanacak olan enflasyon oranıyla birlikte kendini gösterecek olan maaş zammını merak ediyor. Merkez Bankasına göre, yıl sonu enflasyon hedefi 7.5 olarak açıklandı. Bu enflasyon oranına göre hesaplamalar yapıldığında, eğer bu tahmin değişmezse emeklilerin ocak ayından sonraki maaşlarına yansıyacak olan artış oranı 3.73 gibi bir civarda olacak. Bu oranlara bakarak en düşük Bağ-Kur aylığı zammı da göz kararı olarak hesaplanabilir. En düşük Bağ-Kur aylığı zammına bakıldığında, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde en düşük maaş 1.163 TL, Bağ-Kur tarım emeklilerinde en düşük maaş ise 916 TL’dir.

Bu oranlara göre 2000 yılından önce emekli olan işçilerde en düşük emekli aylığı 1.339,38 TL’ye yükselecektir. 2000 yılından sonra emekli olan işçilerde ise 770.28 TL olan en düşük maaş, belirlenen bu artış ile 798.24 TL olacaktır.

Memur maaşlarında yapılan zamlar ise diğer sigortalılara göre daha farklıdır. Toplu sözleşmeler tarafından belirlenen hükümlere göre memur emekli aylıklarının Ocak 2017’de %3 arttırılacağı belirlenmiştir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir