Bağkur

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Çiftçiye Dev Destek Geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Çiftçiye Dev Destek Geliyor! Bakan Pakdemirli Korona virüsü salgını nedeni ile üretimin devamlılığı ülkemiz için oldukça önem arz etmektedir. Bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamak bu süreçte büyük önem taşıdığını belirten Bakan Pakdemirli, bu doğrultuda çalışmalarının son hızla devam ettiğinin de altını çizmektedir. Bakan Pakdemirli, gerekli olması halinde Bakanlığın tüm birimlerinin gerekirse de diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile girişimlerde bulunmak üzere tedbirler almaya devam ettiklerini belirtmektedir.

Gelen son dakika haberine göre tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçiye dev destek geliyor. Son dakika gelişmesine göre Tarım ve Orman Bakanlığı ekilebilir olan tüm arazileri üretime katmak adına harekete geçmiş bulunmaktadır. Yazlık ekim zamanında ekim yapılabilecek tüm arazi alanları için toplam 21 il genelinde olmak üzere ekilecek olan tohumun % 75’ini hibe edeceğini duyurmuş bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konu ile alakalı olarak bir açıklama yapmış bulunmaktadır. Bakan Pakdemirli yaptığı konuşmasında ise şunları belirtmiş bulunmaktadır. Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekim işlemlerinin kesintiye uğramaması için tüm ekilebilir olan arazilerin de bu üretim alanlarına katılarak proje bazında belirlenen 21 ilde üreticilerimize ekilecek olan ürünlerin tohumlarının % 75 oranında olanlarını hibe edeceklerini belirtmiştir.

Tohum Bedelinin % 75 Oranı Hibe Edilecek!

Tohum Bedelinin % 75 Oranı Hibe Edilecek! Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarında da program doğrultusunda mevcut üretim alanları ilave olarak ekilebilir alanlarında ilave edileceğini belirtmiş bulunmaktadır. Ekilebilir alanlar için ise yazlık olarak ekim yapılabilecek düzeyde olan alanlar için ürün tespit çalışmalarının devam ettiğini de vurgulamaktadır. Bakan Pakdemirli gerçekleştirdikleri çalışmalar doğrultusunda da belirlenen bu alanlar için de tohum bedelinin % 75 oranında hibe olarak, % 25 oranında çiftçi ile karşılanacağını belirtmiştir.

Bakan Pakdemirli, mevsimine göre ekimi yapılacak olan tohumlarım çiftçilere dağıtılmaya başlandığını belirtirken uygulamanın da 21 il genelinde başlandığını bildirmektedir. Bu kapsamda ekimi yapılacak olan ürünlerin ise aşağıdaki gibi olduğunu belirtmektedir.

  • Arpa,
  • Mercimek,
  • Mısır,
  • Buğday,
  • Kuru Fasulye,
  • Çeltik,
  • Ayçiçeği,

Bakan Pakdemirli ekimi yapılacak olan tohumların sertifikalı olarak, toplam miktarının da 6 bin 700 ton olduğunu açıklamıştır. Bakan Pakdemirli proje kapsamında ise 364 bin hektar alan için ekim yapılacağını belirtirken ilk hasat işleminde de elde edilecek olan ürün miktarının ise toplamda 80 bin ton olarak hesaplandığını belirtti. Diğer yandan da Bakan Pakdemirli ekimi yapılacak olan ürünlerin hasat değerinin 220 milyon TL civarında olduğunu açıklarken, bu ürünler için ise ekim bedelini de yaklaşık olarak 20 milyon TL civarında olduğunu belirtti.

Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hangileridir?

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir