ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur Borçlarını Ödemeyenlerin Süreleri Dondurulacak!

Bağkur Borçlarını Ödemeyenlerin Süreleri Dondurulacak!
24.11.2020

Bağkur prim borcu olanlar için yapılandırma kapsamında önemli bir kolaylık sunularak prim sürelerine ait canlandırma yapılacak. Ancak 31 Ekim 2020 tarihine kadar olan ödenmemiş prim borcunu yapılandırmayanların borçlu oldukları süreler silinmiş olacak.

Bağkur’lular Yapılandırmaya Dikkat Etmeli

Bağkur prim borçlarının silinmesi konusunda geçen yıllarda belirli düzenlemeler yapılmıştı. Buna göre 2008, 2015 ve 2018 yıllarında üç kez geniş çapta düzenleme yapıldı ve 2008 yılında yapılan düzenleme kapsamında 5 yıldan beri ödenmemiş olan prim borçları, 2015’te yapılan düzenleme kapsamında 12 aydan beri ödenmemiş olan prim borçları, 2018’de yapılan düzenleme kapsamında ise 31 Mayıs 2018 tarihli ödenmemiş prim borçları silinmiş ve sigortalılık süreleri de dondurulmuştu. Bu süreler temelde emeklilik için dikkate alınmamış ve hiç çalışılmamış gibi kabul edilmişti.

Borç nedeniyle sigortalılık süresi dondurulmuş olan kimseler yapılandırma kanunu dahilinde prim borçlarını ödeyerek sigortalılık sürelerini yeniden canlandırma 2020 yılında da yapabilecekler. Canlandırma yani ihya başvuruları ise 1 Aralık 2020 ile 1 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu ise başvuru sahiplerinin ödemeleri gerekecek prim tutarlarının hesaplamasını yapacak ve sigorta sahiplerine tebliğde bulunacak. Buna göre tebliğ edilen tutarın tamamının 1 Mart 2021 tarihine kadar ödemiş olanların sigortalılık süreleri de yeniden aktif hale getirilecek. Emeklilik hesabında da dikkate alınmış olacak.

Sürenin Tamamı İçin Başvurular Kabul Edilecek

Durdurulmuş sigortalılık süreleri tamamı için canlandırma başvurusu yapılması gerekecek. Bu durumda sürenin bir kısmını içeren primlerin ödenmesi bir kısmının primlerinin ödenmemesi için söz konusu değil. Prim ödemelerinin hesaplanmasında ise mevcut asgari ücret üzerinden hesaplama yapılacak.

Vefat etmiş Bağkur’luların eş ve çocukları ise dul ve yetim aylığı bağlatmak istedikleri durumda, kendileri canlandırma başvurusunda bulunabilecekler. Dondurulmuş sürelerin tamamı için prim ödeyen hak sahipleri ise prim sürelerinin yeterli olması halinde dul ve yetim aylığı alabilecekler.

İlgili kanun kapsamında esnaf ve tarım Bağkur’lusu olanlar için 31 Ekim 2020 tarihinden önceki prim borçlarının ödenmesinde iki seçenek sunulacak. Prim borçları iki ay içinde yapılandırma başvurusu yapılması halinde kanun kapsamında bir yıldan üç yıla kadar eşit taksitler halinde ödenmesi mümkün olacak. Prim borcunun iki ay içinde ödenmemesi ya da yapılandırma başvurusu yapmaların ise primini ödemedikleri süreye dair sigortalılık süreleri durdurulmuş kabul edilecek.

Yapılandırma Olmazsa Süre Dondurulacak

Bağkur tescili yapmış olduğu halde hiç prim ödemeyen kimselerin ise yapılandırmadan yararlanmazlarsa tüm sigortalılık süreleri durdurulacak ve böylece emeklilikleri için önemli bir hak kaybı yaşayacaklar. Sigortalılık süreleri durdurulmuş kimselerin Bağ-kur kapsamında olan sigortalılıklarının devam etmesi halinde ise 1 Kasım 2020 tarihinde tekrar sigortaları başlayabilecek. Bu tarihten sonraki primlerin ise düzenli bir şekilde ödenmesi gerekecek.

Sigortalının kendisinin ya da vefat etmesi halinde eş veya çocuklarının talebi dahilinde de sigortalılık sürelerinin tamamı prim ödemesi yapılarak canlandırılacak. Primler ise ödemenin yapılmış olduğu tarihteki asgari ücret ve asgari ücretin 7,5 katı arasında olmak üzere kişilerin kendileri belirleyeceği kazanç tutarları üzerinden ödenecek.

Esnaf ve tarım Bağkur’luları prim borçlarının yapılandırılması halinde aynı zamanda borç haricinde 60 günden fazla prim borçlarının olmaması durumunda genel sağlık sigortasından da yararlanabilecekler. Prim borcu bulunan kimselerin mağdur olmamaları için yıl sonuna kadar geçici bir düzenleme ile sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı tanınmıştı.

Ancak yapılandırma kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanma sonraki süreler için de geçerli olacak ve böylece yapılandırma yapan Bağkur’lular devlet hastanelerinden sağlık hizmetlerini ücretsiz şekilde almaya devam edebilecekler.

Bağkur Prim Borçları Nasıl Yapılandırılır, Şartları Neler ?

SGK ve BağKur Borç Yapılandırmadan Yararlanana 5 Puan İndirim Hakkı

Bağkur Borcu Nasıl Taksitlendirilir? Şartları Neler?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.