• 2018 – En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?


  Hayatlarını devam ettirebilmek için bir işte çalışan kişiler sigorta primi adı verilen ücreti devletin ilgili birimine ödemek zorundadır. Sigorta primleri bazen işverenler tarafından bazen ise kişilerin kendileri tarafından ödemesi gerekmektedir. Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primleri ile ilgilenen kurumdur. İnsanlar yaptıkları mesleklere göre farklı birimlere prim ödemek durumundadır. Devlet memurları emekli sandığı (4/c sistemi) olarak bilinen birime bağlıdır ve sigorta primleri devlet tarafından yatırılmaktadır. Bundan dolayı devlet memurlarının kendilerinin sigorta primi yatırmalarına gerek olmamaktadır. Dolayısıyla 2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusu ile de ilgilenmemektedirler. Bu soru diğer meslek gruplarını ilgilendirmektedir.


  İşçiler SSK (4/a sistemi) birimine sigorta primlerini ödemektedirler. İşçilerin primleri işverenleri tarafından ödenmek zorundadır. Fakat serbest çalışan işçiler isteğe bağlı olarak sigorta primlerini kendileri yatırabilmektedir. Bu şekilde olan işçiler de sıklıkla 2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusunu sormaktadır. Bunların dışında kalan esnaf, çiftçi, avukat gibi meslek grupları ise BAĞKUR (4/b sistemi) birimine bağlı olup primlerine kendileri yatırmak zorundadır. Yatıracakları miktar elde ettikleri gelire bağlı olarak değişim göstermektedir. Sigorta primlerini kendileri yatıranlar ve işçilerinin primlerini yatıran işverenler ödeyecekleri miktarın her sene değişim gösterdiğini bilmektedir. Sigorta primi kişilerin elde ettiği gelire göre değişim göstermektedir. Yatırabilecek en düşük sigorta primi ise yine alınabilecek en düşük ücret olan asgari ücrete göre belirlenmektedir.

  Geçtiğimiz günlerde asgari ücretin belli olmasıyla birlikte 2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusunun cevabı da netleşmiş olmaktadır. Asgari ücret yapılan son zamla birlikte 1603 lira olmuş ve asgari ücrete ait brüt ücret ise 2 bin 29 lira olmuştur. Ödenmesi gereken sigorta primi de asgari ücrette meydana gelen değişikliğe bağlı olarak değişmiştir. Sigorta primi ödenirken devlet tarafından düzenli ödeme yapan kişilere %5 indirim yapılmakta olup bu da önemli bir miktara karşılık gelmektedir. Her ay düzenli ödeme yapanlar hem gecikme faizi ödemek durumunda kalmamaktadır hem de yapılan indirimden faydalanabilmektedir. Sigorta primleri hangi aya ait ise o ayı takip eden ayın son gününe kadar yatırılması gerekmektedir. Örneğin Ocak ayı için yatırılacak prim için son gün 28 Şubat tarihidir. Söz konusu tarihin geçmesi durumunda gecikme zammı uygulanmaktadır.

  2018 – En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusu kişilerin bağlı olduğu sigorta birimine ve alınan maaşa bağlı olarak değişmektedir. Bunun dışında özellikle SSK’lı olarak çalışan işçilerin sigorta primleri ödenirken işverenin sigorta prim indiriminden yararlanıp yararlanmadığı ve teşvik şartlarına sahip olup olmadığına göre değişmektedir. SSK’lı çalışanlar için sigorta primleri şu şekildedir:

  • Herhangi bir indirimden yararlanılmayan sigorta primi 760,67 liradır.
  • Primlerini düzenli ödeyip %5 indirimden yararlananların ödemesi gereken sigorta primi 659,42 liradır.
  • Primlerini düzenli ödeyen ve bununla birlikte ilgili yasadaki sigorta prim teşvikinden yararlananların ödemesi gereken sigorta primi 344 liradır.

  2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusunun cevabı SSK’lı olarak çalışanlar için böyledir. Buradaki miktarlar işverenler tarafından ödenmektedir. Ayrıca söz konusu miktarlar aylık olup, günlük hesapta rakamlar değişiklik gösterebilmektedir. Günlük olarak ödenmesi gereken primler ise şu şekildedir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Herhangi bir indirimden yararlanılmayan sigorta primi günlük 25,36 liradır.
  • Primlerini düzenli ödeyip %5 indirimden yararlananlar günlük sigorta primi için 21,98 lira ödemektedir.

  SSK için ödenmesi gereken prim miktarına yasalardan kaynaklanan durumlar etki etmekte ve bundan dolayı da ücretler değişkenlik gösterebilmektedir. Söz konusu miktarlar şuanda böyle olmasına rağmen çıkabilecek herhangi bir yasa ile yeniden değişebilmektedir. Bu durumunda göz önünde bulundurulmasında fayda bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu rakamlar kişilerin ya da işverenlerin sahip olduğu şartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  İsteğe Bağlı 2018 – En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

  2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusunun cevapları verilirken işveren dışında da yapılan sigortaların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak yatırılabilen sigorta primleri yukarıdaki miktarlara yakın olsa da değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak yatırılabilecek farklı türde sigortalar olup bunlarında prim miktarları farklılık göstermektedir. İsteğe bağlı olarak yatırılabilen sigorta primleri ve miktarları şöyledir:

  • Ek 5 tarım sigortası yaptırarak prim yatırmak isteyenlerin ödeyeceği tutar 583,33 liradır.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR primi yatırmak isteyenlerin ödeyeceği tutar ise 649,28 liradır.
  • Ev hanımlarına yönelik olan sigorta primlerini yatırmak isteyenlerin ödeyeceği tutar ise 541,06 liradır.

  İsteğe bağlı sigorta primleri için yukarıdaki rakamlar 2018 – En düşük sigorta primi ne kadar sorusunun cevabıdır. Yani söz konusu rakamlar en düşük miktarları göstermekte olup isteyenler buradaki rakamlardan daha yüksek miktarlar ödeyebilmektedir. Yüksek miktar ödemek isteyenler içinde bir sınır bulunmakta ve bu sınırın üstünde ödeme yapılamamaktadır. Yukarıda belirtilen en düşük miktarın 7,5 katına kadar isteyen kişiler primlerini yükseltebilmektedir. Fakat daha fazla ödemek isteseler dahi bu mümkün olmamaktadır.

  2018 – En düşük sigorta primi ne kadar konusu ile bilinmesi gerekenler genel hatlarıyla bu şekilde olup özel durumu olanlar için farklı uygulamalar da bulunmaktadır. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.
  tıkla sorunu sor

  2018 – En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nurgül dedi ki:

   Gunde 5 bucuk saat calicam bir kreste sigortami yaptimak istiyorum fakat maasim 750 tl yarim gun olarak sigortami baslatip odesem kac tl odemem gerekir simdiden tesekkurler

  2. Huriye Ece dedi ki:

   merhaba,ben HURİYE ece isteğe bağlı ek 5 tarım sigortasına prim yatırıyorum şu ana kadar 2847gün yatırdım.Daha öncesi 750 gün emekli sandığı çalışmışlığımı da saydırdım.3600 günden 3 gün eksiğim var.Bu ay sadece 3günlük prim ödeyebilir miyim ve ne kadar ödemem gerekirEn son 2018 yılıağustos aylık 583 tl ödüyordum.Banka günlük ödemeyi alır mı? Sizlere iyi çalışmalar diliyorum.

  3. rukiye dedi ki:

   merhaba 2017 yilinda 7 ay calistigim kurum sigortami yatirmayi unutmus bu 7 aylik surecin karsiligi verecekler 2017 yili sigorta primi aylik 613 tl olarakmi bana odencek yine kandirilmak istemiyorum tesekkurler

  Sorunuzu Yazın