Haberler

10’DAN AZ ÇALIŞANI OLAN İŞVERENE DESTEK!

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının büyük kısmı yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre “10’dan az çalışanı olan işverene SGK desteği var” kısmı da yürürlüğe girdi. Bu yasanın diğer kısımlarını aşağıda ayrıntılı olarak vereceğiz.


6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

30.06.2012 tarihli 6331 Sayılı kanuna göre: “İş sağlığı ve güvenliği personellerinin istihdamı, çalışanların gözetilmesi ve eğitimlerinin yapılması, makine ve kontrol muayenelerinin yapılması, kaza önleme politikalarının oluşması ve risk raporlarının oluşturulması ile ilgili yeni düzenlemeler getirilmiştir. Çalışma Bakanlığına bağlı olarak iş kolları “Tehlikeli, Az tehlikeli ve Çok tehlikeli işler” olarak kategorilere ayrılmıştır.

Küçük İşletmeye Verilecek Destek

Küçük işletmelerde yani 9 veya daha az çalışanı olan işletmelerde, çalışan başına 14.99 TL eğer çok tehlikeli iş kapsamına giriyorsa çalışan başına 17.13 TL destek verilecektir. Bu desteği almak için bir Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek durumuzu belirtmeniz gerekmektedir.

 

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu