Haberler

Resmi Gazete’de Resmen Yayımlandı! O Piyasalarda Bazı Süreli Yükümlüklere Erteleme Kararı Alındı!

Petrol piyasasında lisans sahiplerini ilgilendiren bir karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye’de yaşanan büyük deprem felaketi sonrasında olağanüstü hal (OHAL) kararı alınmıştı. OHAL kapsamında yer alan iller için 6 Şubat’tan itibaren OHAL süresi bitimine kadar söz konusu yükümlükler için erteleme kararı verildi.

Resmi Gazete’nin yeni sayısında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından konuya ilişkin kurul kararına yer verildi. Söz konusu karar göre depremden etkilenen ve OHAL kapsamında yer alan illerde Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği ilgili maddesi içinde yer alan tüm lisans sahiplerinin 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuatı kapsamında süreli yükümlükleri ertelendi.

6 ŞUBAT’TAN İTİBAREN GEÇERLİ!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından verilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren ilgili bölgelerdeki kişiler için yükümlülükler ertelendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan bir diğer kararda ise 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ilgili maddesinde yer alan ‘’Acil durum veya mücbir hallerde mevcut iletim ve dağıtım şebekeleri LNG veya CNG ile beslenebilir. LNG ve CNG faaliyeti gerçekleştiren lisans sahipleri, acil durum ve mücbir hallerde iletim ve dağıtım şirketlerinin taleplerini karşılamakla yükümlüdür.’’ Söz konusu hüküm gereği OHAL kapsamında yer alan bölgede kritik ödeme sahip hastane, fırın, aşevi gibi alanlar öncelikli olacak şekilde dağıtım şirketlerince LNG ve CNG faaliyeti gerçekleştiren lisans sahiplerinin vereceği hizmet alımlarına ilişkin 6 Şubat’tan itibaren ilgili hususlar uygulanabilecek.

OHAL SÜRESİNCE GEÇERLİ OLACAK!

Deprem sonrasında etkilenen akaryakıt istasyonlarının dağıtıcı lisans sahipleri EPDK’ye bildirilmesi kaydıyla ilgili usul ve esaslar kapsamında 6 Şubat’tan itibaren OHAL süresi sonuna kadar erteleme uygulanacak. Bu kapsamda dağıtıcı ve bayilik lisansı sahiplerinin akaryakıt ikmallerine ilişkin kısıtları da 6 Şubat’tan itibaren yine OHAL bitimine kadar kaldırıldı.

Yaşanan deprem felaketi sonrasında alınan yeni birçok karar ile bölgede depremin yaralarının sarılması için adımlar atılmaya devam ediyor. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından uygulama başladı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir