• Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma İşlemleri


  Ziraat bireysel emeklilik cayma otomatik bireysel emeklilik sistemi rahat bir emeklilik dönemi geçirebilmek amacıyla çalışma döneminde tasarruf yapılması temelinde bir sistemdir. Çalışanın emekli olduktan sonra maaşında meydana gelen azalma bireyin refah düzeyine olumsuz etki yapmaktadır. Otomatik bireysel emeklilik sistemi tam da bu noktada devreye giren bir kurtarıcı rolü üstlenmektedir. Çalışanın maaşından yapılan kesintiler katkı payı olarak değerlendirilip birikimlere dönüştürülmektedir. Bahse konu birikimler gerekli koşullar sağlandıktan sonra; bireyin isteğine bağlı olarak emekli maaşı, belirlene taksitlerde ödeme ya da toplu ödeme şeklinde bireye ödenir. Otomatik bireysel emeklilik sistemi bireyin birikimlerini değerlendirebileceği seçenekler sunar. Risk tercihleri konusunda uzmanlar tarafından bilgilendirilen birey, emeklilik planını ve birikimlerini derlendireceği fonları seçer. Söz konusu fonlar uzmanlar tarafından yönetilerek birikimlerden maksimum kazanç elde etmeye çalışırlar.


  Ziraat bireysel emeklilik cayma otomatik bireysel emeklilik sistemi;

  • 1 Ocak 2013’ten itibaren bireysel emeklilik sistemine yatırılan her katkı payı için yüzde 25 devlet katkı payı eklenmektedir.
  • 1 Ocak 2017’den itibaren otomatik bireysel emeklilik sistemi yürürlüğe girmiş olup, 45 yaş altı tüm çalışanlar otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dâhil edilmektedir. İki aydan itibaren cayma hakkını kullanabilecek olan katılımcılar, dilerlerse sisteme devam edebilmektedirler.
  • Bireysel emeklilik sisteminde katılımcının emekli olabilmesi için, 10 yıl boyunca sistemde kalması ve 56 yaşını doldurması gerekmektedir.
  • Emekliliğe hak kazanılması durumunda elde edilecek birikim miktarı, sisteme giriş yaşına ve aylık ödenen katkı tutarına göre değişmektedir.

  Sistem şu şekilde işlemektedir:

  Bireysel emeklilik sistemi, birikimleri toplama, değerlendirme ve kişiye maaş olarak ödenmesi ya da toplu ödeme esasına dayanıyor. Bireyin yaptığı katkı payı ödemeleri yine bireyin tercih ettiği fonlarda değerlendirilir. 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran katılımcılar emekliliğe hak kazanır. Emeklilik hakkını elde eden katılımcılar dilerse parasını toplu alabileceği gibi maaş ödemesi şeklinde de alabilmektedir. Şartlarını yerine getiren bireyler yüzde 25’lik devlet desteğine de hak kazanır.

  Ziraat Bireysel Emeklilik Cayma Durumunda Oluşabilecek Hak Kayıpları

  Ziraat bireysel emeklilik cayma durumunda birçok hak kayıpları oluşmaktadır. Devlet desteği oranlarından kesintilerin az yapılmasına kadar birçok hak kayıpları meydana gelecektir. İş ve işlemler yapılırken yine katılımcının hak kayıpları konusunda katılımcı net bir şekilde bilgilendirilerek yapılmaktadır. Hangi durumlarda ne gibi zararların söz konusu olabileceği katılımcı ile değerlendirildikten sonra hala katılımcının ayrılma talebi varsa gerekli formlar doldurularak işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Şu bilgilendirmeler yapılarak Ziraat bireysel emeklilik cayma işlemi yapılmaktadır:

  Sponsorlu Bağlantılar


  Devlet katkısı ve getirilerinin;

  • En az 3 yıl sistemde kalınması halinde %15’ine,
  • En az 6 yıl sistemde kalınması halinde %35’ine,
  • En az 10 yıl sistemde kalınması halinde %60’ına,
  • Emeklilik hakkı kazanarak veya vefat/maluliyet nedeniyle ayrılması durumunda tamamına hak kazanılır.

  Kesintiler şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

  • 10 yıldan önce çıkılması durumunda: %15
  • 10 yılı doldurarak ancak 56 yaşını tamamlamadan önce çıkılması halinde: %10
  • 10 yılı doldurarak ve en az 56 yaşını tamamlayarak çıkılması halinde: %5 oranında getiri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

  Katılımcının sistemde başka emeklilik sözleşmeleri varsa; sistemden ayrılma kararını vermeden önce bu sözleşmelere ilişkin bilgiler ile bu sözleşmelerden emeklilik hakkını kazanıp kazanmadığını sözleşmelerinin bulunduğu şirketlere sormalıdır. En az bir sözleşmeden emeklilik hakkını kazandıysa, ilgili mevzuat uyarınca, tüm diğer sözleşmelerden de emeklilik hakkını kazanmış sayılır.

  Ziraat Bireysel Emeklilik Cayma İşlem Basamakları

  Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı kullanımı için internet, mobil şube, telefon gibi farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifleri kullanarak zorunlu Bireysel emeklilik sistemi cayma hakkı iş ve işlem basamakları, ziraat emeklilik internet sitesinde bulunan Bireysel İnternet Şubesi linkine tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik No, Telefon numarası ve güvenlik kodu yazılarak giriş butonuna basılır, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. Giriş yapıldıktan sonra menüde yer alan “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklanır. Açılan ekranda otomatik katılımlı sözleşme seçilir. Seçimden sonra sağ alt kısımda yer alan “Cayma Talebi” tıklanır. Gelen bilgilendirme ekranının altında “Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” butonu tıklanır ve talep işlemi gerçekleştirilmiş olur.

  Bu işlemler sonucu kesilen tutarlar şirkette katılımcıya kayıtlı hesap numara iade edilecektir. Ziraat Emeklilik internet şubesinde dilerse hesap bilginizi de bu aşamada değiştirebiliyor.

  Ziraat Emeklilikte  cayma hakkı Mobil Şubeden Otomatik BES İptali

  Ziraat Emeklilik Mobil Şube uygulamasını kullanarak da cayma talebinde bulunulabilir. Bunun için uygulamayı indirdikten sonra TC ve Tel No bilgileriyle giriş yapılır (Giriş adımları İnternet şubesiyle aynı). Giriş yaptıktan sonra menü simgesi tıklanır açılan menüden “İşlemler” altında yer alan “Cayma Talebi” alanına tıklanır. Bu aşamadan sonra da internet şubesinde olduğu gibi bilgilendirme mesajı gelir. Bu aşamadan sonra Ziraat Emeklilik cayma işlemleri bir önceki maddede tarif edilenlerle aynıdır.

  Sesli Yanıt Sistemi (Telefon) ile Otomatik BES ‘ten Ayrılma Ziraat Emeklilik ayrılma işlemleri için bir diğer yöntem 0850 222 97 00 numaralı telefonu  arayarak Müşteri Hizmetleri aracılığıyla cayma talebinde bulunmaktır. İlgili numara arandıktan sonra açılan menülere göre sırasıyla 2 – 1 – 1 tuşlanır. Bu aşamada bazı bilgiler istenir (kayıtlı numarayla veya başka numarayla aramanıza bağlı olarak istenen bilgiler değişebilir.) istenilen bilgiler girildikten sonraki menüde 1 tuşlanır ve sonra gelen menüden 4 tuşlanarak Ziraat Emeklilik Cayma talebinde bulunulur.

  Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Cayma İşlemleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mehmet kutlu dedi ki:

   Ziraat emekliliğin ilgili numarasını aradığımızda cayma süreniz doldu deniliyor. şimdi kendi isteğimle zorunlu bireysel emeklilikten çıkamaz mıyım

  Sorunuzu Yazın