• Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

  Ziraat Bankası bireysel emeklilik, kişilerin çalışma yaşamı boyunca yapacağı düzenli tasarrufları yatırım fonlarında değerlendirerek emekliliğine ek gelir sağlamaktadır. Hayat standartlarını korumak isteyen yatırımcılar için bireysel emeklilik sistemi ile bugünden iyi planlama yapılması gerekir. Zira yaşanılan ekonomik sistemde bireyler geleceğe yatırım yapmayı önemsemek zorunda hissederler. Birçok kişinin tercihi de kendi gelecekleri ya da çocuklarının gelecekleri için Bireysel Emeklilik Fonları olmaktadır. İşte, bireysel emeklilik sistemi ya da diğer adıyla BES, önceden belirlenen zamanlarda küçük miktarlarda yatırım yapılarak emekli olma imkânı sağlamaktadır. Kişiler isterse % 25’e varan devlet katkısından yararlanmakta ve on yıllık sürenin ardından sistemden çıkarak toplu para alabilir, isterse de emeklilik başladığında maaş ile birlikte ek ödeme almaktadır.


  Devlet tarafından zorunlu tutulan bireysel emeklilik ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarından 45 yaş altında olanları kapsayan bir uygulamadır. Bu kişilerin maaşlarından otomatik olarak para kesintisi yapılmıştır. Bu sistemden çıkmak isteyenlerin merak ettikleri konu genellikle sistemden nasıl çıkacakları olmaktadır.

  Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

  Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin küçük miktarlarda yatırım yapmasını sağladığı gibi, emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşamalarını sağlayan bir sistemdir. Kamu çalışanları için de mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olacak şekilde oluşturulmuştur. 1 Ocak 2013’te başlayan yeni Bireysel Emeklilik Sistemi dönemi ile birlikte, artık sistem daha avantajlı hale getirilmiştir. Zira devlet bu sisteme katılanlara % 25’lik bir hibe sağlamaktadır. 18 yaşını doldurmuş isteyen herkes, yani, çiftçi, ev hanımı, memur, avukat, esnaf, doktor fark etmeden Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir. Ayrıca kişiler isterse eşlerine, 18 yaşını doldurmuş çocuklarına ve diğer yakınlarına da bu sistemden yararlanma imkânı sunabilirler. Bir sözleşme ile ailedeki her bireyin ayrı ayrı emekli olması sağlanabilir, devlet katkısından yararlanılabilir.

  Katılımcılarına birçok haklar sunan otomatik bireysel emeklilik sözleşmesi 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. 45 yaşında altında tüm çalışanların gelirinden tasarruf yapmak ve ek bir emeklilik sağlamak için oluşturulan bu sistemden birçok kişi çıkmak istemiştir. Zorunlu tutulan bu sistemden çıkmak mümkündür. Bireysel emeklilik iptal etme ya da cayma hakkı bulunmaktadır.

  Ziraat Bireysel Emeklilik Cayma

  Cayma hakkı, Bireysel Emeklilik Sistemine, yani BES’e yeni katılmış olan bireylerin hiçbir gerekçe göstermeye gerek olmadan çıkabilme hakkıdır. Bu kişiler giriş aidatı gibi kesintilere de maruz kalmazlar. Bireysel emeklilik sistemine giriş yaptıktan sonra 60 gün içinde sistemden gerekçesiz ayrılmak yasal bir haktır. Ziraat bireysel emeklilik cayma süresi de 60 gündür.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Cayma bildirimi şirkete ulaştıktan sonra verilen tüm ödeme talimatları iptal ettirilir ve eğer herhangi bir kesinti yapılmışsa 10 iş günü içinde katılımcıya iade edilir. Bilinmesi gerekir ki tüm ödemeler geri ödenirken fon toplam gider kesintisi geri ödenmemektedir. Fakat eğer yatırım gelirleri olmuşsa bunlar da katılımcıya iade edilir.

  Ziraat Emeklilikten çıkma ya da cayma işlemleri için talep oluşturmak gerekir. Bu talep www.ziraatemeklilik.com.tr internet sitesinden bireysel internet şubesi üzerinden yapılmaktadır. T.C kimlik numarası, telefon numarası ve güvenlik kodu gibi istenilen bilgiler girildikten sonra giriş butonuna basılır. Telefon numarasının güncel olmaması halinde güncellenir ve telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş sağlanır. Daha sonra, “değişiklikler ve talepler” seçeneğinden “cayma talebi” seçilir. Açılan ekranın altındaki kırmızı renkte olan “cayma talebime devam etmek istiyorum” yazısı tıklanarak işlem tamamlanır. Ayrıca cayma talebi mobil şubeden de bu şekilde yapılabilir.

  Müşteri iletişim merkezi aracılığıyla cayma talebi oluşturmak da mümkündür. 0850 222 97 00 numaralı müşteri iletişim merkezi aranarak cayma işlemi gerçekleştirilebilir. Müşteri iletişim merkezi arandıktan sonra “2” tuşlanarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketi seçimi yapılır, ardından 1 tuşlanarak Ziraat Bireysel İşlemler menüsü seçilir, sonra tekrar 1 tuşlanır ve Ziraat Bireysel Emeklilik menüsü seçilir. Akabinde T.C kimlik numarası ve telefona gelecek mesaj ile şifre girilir. Otomatik Katılım Sözleşmesi için 1 tuşlanır ve son olarak cayma talebi için de 4 tuşlanarak cayma işlemi tamamlanır.

  Ziraat Emeklilik Devlet Katkısı

  Yeni düzenleme ile bireysel emeklilik sistemine yatırılan her katkı payı için katkı payının % 25’i kadar devlet katkısı sağlanmaktadır. Yani aylık 100 TL katkı payı ödenildiğinde 25 TL devlet katkısı verilmektedir.

  Bireysel Emeklilik Ziraat

  Ziraat Bankası kampanyaları arasında oldukça avantajlı bir yer tutan bireysel emeklilik kampanyası Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş’nin desteği ile başlatılmıştır. Bireylerin emeklilik dönemlerinde refah düzeylerini artırmak amaçlı olan bu sistem, katılımcılara farklı bir yatırım kapısı açmaktadır.

  Ziraat bireysel emeklilik iptal etme seçeneği de bulunur. Ancak iptal etme durumunda devlet katkısından yararlanmak mümkün olmayacaktır. Sistemden çıkarak BES’i iptal ettirenlerin 3 kalemde kesintisi olmaktadır: Stopaj kesintisi, giriş aidatı ve devlet katkısı kesintisi.

  Ziraat bireysel emeklilik faydaları şunlardır:

  • Yapılan tasarruflar için vergi mükellefi olup olmamak göz önünde bulundurulmadan % 25 oranında devlet katkısı alınır.
  • Belirlenmiş düzenli ödemeler dışında istenilen zamanda ek katkı payı ödemesi yapılabilir.
  • Katkı payları banka hesabından ya da kredi kartından her ay düzenli olarak çekilebilir. Hangisinden çekileceği bireysel emeklilik sistemine katılan kişilerin tercihine bağlıdır.
  • Emeklilik planları bireysel emeklilik sistemine girerken yapılmaktadır. Bunun yanında yılda 4 kez değiştirme hakkı vardır. Fon dağılımlarının ise yılda 6 kez değiştirilme hakkı bulunur.
  • Uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilen fonlarda bireysel emeklilik sistemine katılanların birikimleri değerlendirilmektedir.
  • Katkı payı ödemeleri ister aylık, ister 3 aylık, ister 6 aylık ve ister yıllık olarak yapılabilmektedir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sistemine tabii olacak kişiler ödemelerini bu dört seçenekten biri olacak şekilde seçebilirler.
  • Fon sistemi şeffaf bir sistemdir. Takasbank’tan ya da Ziraat emeklilik internet şubesinden istenildiği zaman takip edilebilir.
  • Fon sistemi güvenli bir sistemdir. Çünkü tüm emeklilik şirketleri gibi Ziraat Emekliliğin faaliyetleri de T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Bağımsız Denetim Şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin denetimindedir. Ayrıca fon ve portföy denetimleri de Sermaye Piyasası Kurulu’nun takibinde ve denetimindedir.

  Bireysel Emeklilik Şartları

  1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren zorunlu bireysel emeklilikte ilk olarak çalışan sayısı 1000 ve üzeri olan özel sektör kurumları için devreye girmiştir. Daha sonra, yani 1 Nisan 2017 tarihinde, çalışan sayısı 250 ile 1000 arasında olan iş yerlerinde çalışanlar bu sistemden etkilenmiştir. Daha sonraki süreçler ise şöyledir:

  • 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, çalışan sayısı 100 ile 250 arasında olan iş yerleri,
  • 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren, çalışan sayısı 50 ile 100 arasında olan iş yerleri,
  • 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren, çalışan sayısı 10 ile 50 arasında olan iş yerleri,

  1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, çalışan sayısı 5 ile 10 arasında olan iş yerleri bireysel emeklilik sistemi planına dahil edilecektir.

  Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

  Zorunlu BES Primleri Ne Kadar

  Otomatik BES’ten Nasıl Çıkılır?  tıkla sorunu sor

  Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sinan Albayrak dedi ki:

   Şu lanet bireysel emeklilik den kurtulamıyorum. İptal da olmuyor yeter eğer ALLAH’A inancınız varsa yeter birazda bizim cebimiz de kalsın be bırakın şu para tuzaklarını istemiyorum kardeşim ya. Kendi kendine bağlıyorlar birde iptal etmiyorlar yazık valla ha yazık.bu saatten sonra inşallah zıraata Allah düşürmesin. Amin

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanuni olarak bes ten çıkmada 10 gün ayrılmalarda 21 gün içinde iade etmeleri gerekiyor. İptal etmemeleri ilginç.

  2. hasan dedi ki:

   danışma birimi bana bak ben 1 aydır bu ziraat besten kurtulmak istiyorum neymiş aktif bir bireysel emekliligim varmıs sana ne benim aktif hesabımdan mahkemeye vercem valla

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Ziraat bankası bes hesabınızı iptal ettirmek için, Ziraat bes müşteri temsilcilerini arayarak işleminizi yapabilirsiniz.

  3. recep dedi ki:

   ziraat bankası bireysel emeklilikten ayrılma talebinde bulunuyorum ama cayma hakkınız bitti diyor. oysa ben çıkmak istiyorum. bununla ilgili nereye başvuracağız. çıkarmamak için herşey düşünülmüş ulaşabileceğimiz bir yer yok. online işlemlerden başvuru yaptım. ama yine ses yok.

   1. Sefa özalp dedi ki:

    Kardesim direk musteri temsilcisine baglan ordan iptal saglaya bilirsin

  4. Abdulmenaf dedi ki:

   otomatik katılım sistemde caymak istiyorum

  5. Aslihan dedi ki:

   Yurt disinda yasiyorum bu sebeple numarayi aradigimda menüde ilerleyemiyorum. TR numarasi istiyor sifre yollamak istediginden, fakat numaram TR numarasi olmadigindan sifre alamiyorum! Lütfen yardim edin

  6. fadime dedi ki:

   ayrılmak istediğimizi bildiremiyoruz işte. Süreniz dolmuştur,işlem yapılamaz deyip ana menüye dönüyor. Dilekçe ise dilekçe verilir ama bağlanmıyor. Hiç memnun değilim ziraat iletişimden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    https://besonline.ziraatemeklilik.com.tr/main/p/Login.aspx linkinden on-line de işlem gerçekleştirebilirsiniz.

  7. HAYRİYE KOSKOCA dedi ki:

   ziraat bestimi iptal ettirmek istiyorum ama telefondan iptal ettiremiyorum formda dolduramadım bilgilerim yanlış yapılmış olabilir çünkü şirket yaptırmıştı bizi ziraatBES te üye

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    0850 222 97 00 numaralı Müşteri İletişim Merkezi, hafta içi her gün 09:00–19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tc kimlik bilgileriniz ile bilgilerinizin çıkması lazım

   2. ibrahim dedi ki:

    bende caymak için aradım cayma suresi dolmuştur diyor nasıl cayabilriz bi bilgi verseniz?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz de ayrılmak isteğinizi bildireceksiniz. Size ayrılma formu gönderecekler bunu doldurup tekrar göndereceksiniz. 2 ay içinde olursa müşteri hizmmetleri ile görüşmeniz yeterli oluyor çıkmak için. 2 ayı geçince ayrılma prosüdürü devreye giriyor ve dilekçe talep ediliyor.

   4. Cem Öğretmen dedi ki:

    ayrılma talebinde bulundum az önce, form göndereceğiz, doldurun diye birşey çıkmadı karşıma. Hesap numaram otomatik çıktı ekrana, teyit edin, 20 gün içinde hesabına para aktarılacak dedi. Siz emin misiniz, evrak gönderme meselesinde?

  8. HÜSEYİN POYRAZ dedi ki:

   bu yıl haziran ayında ziraat bankasından ev kredisi aldım.ev kredisi alabilmem için BES te yaptırmam gerekiyormuş.peki cayma hakkımı kullanırsam herhangi bir yaptırımla karşılaşırmıyım. misal kullandığım kredi faiz oranının arttırılması gibi. Banka memurlarına sordum ama kaçamak cevaplar geldi.Bana net bir cevap verebilirmisiniz.

  Sorunuzu Yazın