• Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali


  Bireysel emeklilik iptali ziraat denildiğinde otomatik bireysel emeklilik sözleşmesine değinmek gerekecektir. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olan zorun bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına birçok haklar sunmaktadır. Bireyin çalıştığı dönemdeki gelirinden tasarruf yaparak emekliliğinde daha müreffeh bir hayat yaşayabilmesine olanak sağlamak amacıyla çıkarılan zorunlu bireysel emeklilik sistemi, çalışana iki ay içerisinde cayma hakkı tanımaktadır. Cayma hakkı, çalışanın maaşından kesilen tüm tutarların 10 iş günü içerisinde ödenmesini öngörür. Cayma hakkının yanı sıra söz konusu süre geçtikten sonraki dönemlerde de çalışan istediği zaman sistemden ayrılabilmektedir. Çalışanın maaşından kesilen katkı payları işverenin emeklilik şirketleri ile yapacağı sözleşme kapsamında değerlendirilerek çalışanın lehine birikime dönüştürülecektir. Bu iş ve işlemler tamamen işverenin sorumluluğunda yürütülmektedir.


  Standart bireysel emeklilik sisteminde Bireysel emeklilik iptali ziraat iptal işlem basamaklarına geçmeden önce sistemin tanınması önem arz eder. Mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı olarak adlandırılabilir. Bireyin emeklilik dönemindeki refah düzeyini arttırmaya yönelik bir sistem olduğu söylenebilir. Bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi yapmakla sisteme girilebiliyor. Bireysel emeklilik sistemine giren katılımcı istediği emeklilik planını seçme hakkına sahiptir. Katkı paylarından oluşan tutarlar birikime dönüştürülürken katılımcının bilgilendirilir. Bilgilendirme rehberliğinde katılımcı istediği planı ve yatırım fonlarını kullanabilecektir. Yine katılımcı, emeklilik sözleşmesi süresi içerisinde katkı payını öder ya da ara verebilir. Yılda en fazla 4 defa emeklilik planını değiştirebilir. Ayrıca yılda 6 defa fon dağılım oranını değiştirme hakkına sahiptir. Katılımcı, ödediği katkı paylarının yüzde 25’i oranında devlet desteğinden de yararlanabilir. Sözleşmesini sonlandırmak isteyen katılımcılar, sistemde bulunduğu süreler baz alınarak devlet katkısını alabileceklerdir. Bu süreler ve oranları şu şekildedir:

  1 Ocak 2013 tarihinden sonra sistemde geçirilen süre Hak ediş oranı

  • 3 Yıldan 6 Yıla kadar – Yüzde 15
  • 6 Yıldan 10 Yıla kadar – Yüzde 35
  • 10 Yıl ve daha fazlası – Yüzde 60
  • Emeklilik, vefat, maluliyet – Yüzde 100

  Bireysel emeklilik iptali ziraat emeklilik sözleşmesi, şirket tarafından kabul edildikten sonra varsa blokaj süresi tamamlanmasının akabinde katkı payı olarak yapılan ilk ödemenin ardından yürürlüğe girmiş olur. Emeklilik şirketi sözleşmeyi, yürürlüğe girdikten sonra 10 iş günü içerisinde katılımcının tercihi doğrultusunda kalıcı veri saklayıcılar aracılığıyla göndermekle yükümlüdür. Veri saklayıcılar, kısa mesaj, elektronik posta, internet, cd, dvd, hafıza kartı benzeri araçlar olabilir. Teklif formu imzalanıp onaylandıktan sonraki iki ay içinde katılımcı cayma hakkını kullanabilir. Söz konusu şirkete cayma talebinin ulaşmasından 10 gün içinde fon toplam gider kesintisi hariç tüm birikimi iade eder.

  Bireysel emeklilik iptali ziraat dediğimizde bireysel emeklilik sistemi, birikimleri toplama, değerlendirme ve kişiye maaş olarak ödenmesi ya da toplu ödeme esasına dayanıyor. Bireyin yaptığı katkı payı ödemeleri yine bireyin tercih ettiği fonlarda değerlendirilir. 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran katılımcılar emekliliğe hak kazanır. Emeklilik hakkını elde eden katılımcılar dilerse parasını toplu alabileceği gibi maaş ödemesi şeklinde de alabilmektedir. Şartlarını yerine getiren bireyler yüzde 25’lik devlet desteğine de hak kazanır. Zorunluluk olmadığı müddetçe katılımcının 10 yılı doldurması ve emekliliğe hak kazanması katılımcının lehine olacaktır. Bireysel emeklilik sistemi, uzun vadeli bir sistem olup kazançlı olma durumunu belli sürelere bağlanmıştır. Bireysel emeklilik sisteminin amacı göz önüne alınırsa sistemde uzun süre kalmak önem arz etmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılmaktadır ?

  Bireysel emeklilik iptali ziraat nasıl yapılıyor? 2017 başında başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi 1 Nisan 2017 de ikinci grup da dâhil edildi. Bilindiği üzere zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ilk iki ay içerisinde cayma hakkını kullanarak sistemden ayrılma hakkı verilmektedir. Cayma hakkını kullanan katılımcıların maaşından yapılan tüm kesintiler iade edilmektedir. Ziraat emeklilik ile sözleşme yapıldıysa 3 şekilde cayma hakkı kullanılabilmektedir. Cayma hakkını kullanmak isteyen katılımcı bunun için internet, mobil şube ve telefon gibi yöntemlere başvurabilir.

  Bireysel internet şubesi yoluyla bireysel emeklilik sözleşmesi iptali şöyle yapılır: internet sitesinde bulunan bireysel internet şubesi linki tıklanarak açılan ekrana TC Kimlik numarası, telefon numarası ve güvenlik kodu girilerek giriş butonu tıklanır. Telefon güncel değilse güncellendikten sonra, telefona gelen tek kullanımlık şifre girilerek sisteme giriş yapılmış olur. Giriş yapıldıktan sonra menüde bulunan “değişiklik ve talepler” kısmı tıklanır. Burada açılan sayfadaki “Cayma Talebi” tıklanır. Açılan bilgilendirme ekranının altında bulunan kırmızı renkli “Cayma talebime devam etmek istiyorum” butonu tıklanarak işlem gerçekleştirilir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra tespit edilen tutarlar katılımcının hesabına aktarılır. Bu aşamada katılımcı dilerse hesap bilgilerin değiştirebilmektedir.

  Bireysel emeklilik iptali ziraat işlemi mobil şubeden de yapılabilmektedir. Ziraat bankası mobil şube uygulaması indirilerek ayrılma talebinde bulunulabilir. Uygulamaya TC Kimlik numarası ve telefon numarası girilerek sisteme giriş yapılır. Sistem açıldıktan sonra menü tıklanır. Açılan sayfa da işlemler simgesi altında bulunan “Cayma talebi” alanı tıklanır. Açılan sayfadaki bilgilendirme penceresinde bulunan “cayma talebime devam etmek istiyorum” butonu tıklanarak işlem sonlandırılır.

  Bireysel emeklilik iptali ziraat işlemini gerçekleştirmenin yollarından biri de sesli yanıt sistemi, telefonla bireysel emeklilik sisteminden ayrılma işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirmek için 0 850 222 97 00 numaralı telefon aranır. İlgili numara arandıktan sonra sırasıyla 2, 1, 1 tuşlanır. bu aşamada bazı kişisel bilgiler sorularak istenilen bilgiler girilir. Sonra 1 tuşlandıktan sonra gelen menüden 4 tıklanarak bireysel emeklilik iptali gerçekleştirilmiş olur.  tıkla sorunu sor

  Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. HÜSEYİN POYRAZ dedi ki:

   bu yıl haziran ayında ziraat bankasından ev kredisi aldım.ev kredisi alabilmem için BES te yaptırmam gerekiyormuş.peki cayma hakkımı kullanırsam herhangi bir yaptırımla karşılaşırmıyım. misal kullandığım kredi faiz oranının arttırılması gibi. Banka memurlarına sordum ama kaçamak cevaplar geldi.Bana net bir cevap verebilirmisiniz.

  Sorunuzu Yazın