ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ziraat Bankası BES İptali, Para İadesi Nasıl Yapılır

Ziraat Bankası BES İptali, Para İadesi Nasıl Yapılır
18.05.2023

Ziraat Bankası BES iptali (cayma) para iadesi için bankaya başvuru yapmak gerekir. Bu sayede sistemden çıkmak mümkün olur. BES sistemi ile belirli bir birikim yapmak ya da emekli aylığı almak mümkündür. Ancak bazen nakit ihtiyaçlarından kaynaklı olarak sistemden çıkmanız gerekebilir. Ziraat Bankası BES iptali(cayma) para iadesi ile biriken paranızı alabilirsiniz.

Uzun yıllardır Türkiye’de var olan bireysel emeklilik sistemine gönüllü olarak katılım sağlamak mümkündür. Bunun yanı sıra çalışanlar için uygulanan otomatik katılım sistemi de vardır. Bu sistem sayesinde her ay çalışanların maaşından belli bir tutar kesilir. Böylece on yılsonunda ve 56 yaşında emeklilik hakkı doğar.

Otomatik katılım primleri, işveren tarafından çalışanın maaşından kesilir. Otomatik katılım sisteminden çalışanların istediği zaman çıkma hakkı vardır. Sistemden üç yıldan önce çıkanlar devlet payını alamaz. Aynı zamanda yeniden sisteme girme noktasında da bazı sınırlamalar vardır.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES iptali, bankanın internet şubesinden ya da mobil şubeden yapılabilir. Bunun için kimlik numarası ya da müşteri numarası ile sistem giriş yapmak gerekir. Aynı zamanda internet şubesi şifresi belirlemek de gerekir.

İnternet şubesine girmek ziraatbank.com.tr adresine girilmelidir. Bu adrese giriş yapıldıktan sonra “İnternet Şubesi” kısmından “Bireysel” seçeneğine tıklanmalıdır. Ardından gelen ekranda T.C. kimlik numarası ya da müşteri numarası girilmelidir.

 • Kimlik numaranızı ya da müşteri numaranızı girdikten sonra şifre girmeniz gerekir. Mobil imza ile de sisteme giriş yapmak mümkündür.
 • Ardından “Devam” yazan alana tıklanmalıdır. Eğer şifre bilinmiyorsa “Şifremi Unuttum” yazan alana tıklamak gerekir.
 • Dijital Bankacılık müşterimiz olmak için hemen başvur” yazan kısımdan müşteri başvurusu yapılabilir.
 • Kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra sol alt kısımda bulunan “Menü” yazan alana tıklamalısınız.
 • Ardından açılan menüde “Sigorta ve Bireysel Emeklilik” seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Açılan kısımda “Bireysel Emeklilik” ve “Otomatik Katılım İşlemleri” seçenekleri bulunur. Bu seçenekler arasından hangisi ile ilgili işlem yapılacaksa o seçilmelidir. Otomatik katılım, maaşınızdan prim kesintisi yapılan sistemdir. Bireysel emeklilik primlerini, kişi kendi isteğiyle öder.

Bireysel Emeklilik” seçeneği tercih edildiği takdirde gelen ekranda “Bireysel Emeklilik Çıkış” seçeneğine tıklanmalıdır.

Bireysel Emeklilik Çıkış” seçeneğine tıklayanların karşısına iki seçenek çıkar. Sistemde kalmak isteyenler için son bir uyarı yapılır. Çıkmak istemeyenler, “Sözleşmeme devam etmek istiyorum.” Seçeneğini tercih etmelidir. Sistemden çıkmak istemeyenler, “Çıkış işlemine devam etmek istiyorum.” seçeneğini tercih etmelidir.

Çıkış işlemine devam etmek istiyorum” seçeneği ile BES’ten ayrılmak mümkündür. “Otomatik katılım işlemleri” seçeneğini tercih edenler ise Türkiye Hayat Emeklilik internet sitesine yönlendirilir. Ziraat Bankası ve farklı bankaların otomatik katılım işlemleri Türkiye Hayat üzerinden yapılır.

Türkiye Hayat Emeklilik sistemine ulaşmak için “Onayla” yazan kısma tıklamanız gerekir. Doğrudan ana menüye girerek “Türkiye Hayat Emeklilik Giriş” seçeneği de tercih edilebilir.

Ziraat Bankası BES Para İadesi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası BES para iadesi, banka tarafından hesaba aktarılır. Bunun için ilk olarak çıkış işlemlerinin tamamlanması gerekir. Çıkış işlemleri tamamlandıktan sonra müşterinin belirttiği hesaba para iadesi yapılır.

Sistemde en az üç yıl kalanlar, devlet katkısının %15’ini alabilir. Sistemde altı yıl kalanlar, devlet katkısının %35’ini alır. 10 yıl kalanlar, %60 devlet katkısı alabilir. Ancak sistemden 3 yıldan önce çıkılması halinde devlet katkısı alınmaz. Sadece hesapta biriken para verilir.

Ziraat Bankası BES iptali(cayma) para iadesi için sistemden çıkış işlemlerinin internetten ya da şubeden yapılması gerekir. Para, kısa süre içerisinde hesaba aktarılır.

Ziraat Bankası BES İptal Dilekçesi

Ziraat Bankası BES iptal dilekçesi olarak hazır bir form yoktur. Bunun yerine müşteri kendisi bir dilekçe hazırlayabilir. Dilekçede katılımcının; adı, soyadı, kimlik numarası, telefon numarası yer almalıdır. Aynı zamanda sözleşme numarası, hesap numarası ve IBAN da dilekçede yer almalıdır.

Dilekçede ayrılma nedenleri de belirtilmelidir. Ayrılma nedenleri; işten ayrılma, nakit ihtiyacı vb. olabilir.

Dilekçe hazırlandıktan sonra ad-soyad, tarih yazılarak belge imzalanmalıdır.

Ziraat Bankası BES İptali Cayma Formu İndir

Ziraat Bankası BES iptali cayma formu formu ile sistemden çıkılabilir. Sistemden çıkmak için iptal gerekçelerini belirten bir dilekçe hazırlanmalıdır. Dilekçede ayrılma nedenleri ifade edilmelidir.

Ziraat Bankası BES iptali yapıldıktan sonra tekrar sisteme dâhil olmak mümkündür. Sistemden çıkanlar belirli şartlarda tekrar sisteme girebilir. İlk iki ay içerisinde sistemden çıkanlar, istedikleri zaman tekrar sisteme dâhil olur.

2 aydan sonra sistemden çıkanlar, bir kerelik olmak üzere üç yıl içerisinde sisteme tekrar girebilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu süreyi bir yıla kadar düşürebilir. Bunun yanı sıra beş yıla kadar artırabilir.

Ziraat Bankası BES Sorgulama

Ziraat Bankası BES sorgulama işlemi, internet şubesinden ya da mobil şubeden yapılabilir. Bunun için ziraatbank.com.tr adresine girmeniz gerekir. Bu adrese girdikten sonra “İnternet Şubesi” ardından “Bireysel” seçeneğine tıklamalısınız.

Sisteme kimlik numarası ya da müşteri numarası ile girebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet şubesi şifrenizi girmeniz de gerekir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ alt kısımda yer alan menüden “Bireysel Emeklilik(BES)” seçeneğine tıklamak gerekir. Otomatik katılım seçeneğinden de gerekli işlemler yapılabilir.

BES Sözleşmelerim” kısmından sorgulama işlemleri yapılabilir. Bu kısımdan BES sözleşmesinde değişiklik yapılabilir. Fon dağılımı yeniden düzenlenebilir.

Öte yandan sözleşmenin başlangıç bitiş tarihleri incelenebilir. Sözleşmenin detayları incelenerek gerekli değişiklikler için talepte bulunulabilir.

Online BES sorgulama için : https://www.ssk.biz.tr/ziraat-bankasi-zorunlu-bireysel-emeklilik-sistemi-basvurusu/

Ziraat Bankası BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

Ziraat Bankası BES devlet katkısı, %30 olarak uygulanır. Yani her ay ödenen prim tutarına %30 devlet katkısı verilir. Katkı payı, otomatik katılım şeklinde ödenir. Bunun yanı sıra kredi kartından, müşterinin kendisi tarafından ödeme yapılabilir.

Düzenli ödemeler olabileceği gibi müşteri tarafından ek ödemeler de yapılabilir. Emeklilik planının yıl içerisinde dört kez değiştirilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra fon dağılımı yılda 12 kez değiştirilebilir.

Katkı payı, aylık olarak ödenebilir. 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olarak da ödemeler yapılabilir. Ziraat Bankası BES müşterileri, Yaşam Kulüpleri ayrıcalıklarından faydalanabilir. Ziraat Bankasının 18 yaş altı için BES planı da vardır. Bu sayede çocuklar için de BES ile birikim yapılabilir.

Ziraat Bankası BES Müşteri Hizmetleri İletişim

Ziraat Bankası BES müşteri hizmetleri iletişim için 444 00 00 numarası aranabilir. Bunun yanı sıra 0850 258 00 00 numarasından da bankaya ulaşılabilir. Bu sayede bireysel emeklilik ile ilgili işlemler yapılabilir.

Ziraat Bankası BES müşteri hizmetlerine ulaşarak sorunların kısa sürede çözülmesi sağlanabilir. Aynı zamanda fon değişikliği, iptal gibi işlemler de yapılabilir. BES, sistemi uzun vadede avantaj sağlayan bir sistemdir. Bu nedenle sistemde ne kadar uzun süre kalırsanız o kadar karlı olursunuz.

Gerekmedikçe iptal işlemi yapmamakta fayda vardır. Ancak gerekli durumlarda sistemden ayrılmanın önünde herhangi bir engel yoktur. Bu sayede herhangi bir nakit ihtiyacı olduğunda sistemde biriken para kullanılabilir. Ziraat Bankası BES iptali(cayma) para iadesi ile tüketiciler istedikleri zaman sistemden ayrılır.

Yorumlar

 1. Ali yuruk dedi ki:

  Bende iptal ettirdim şubeden ama bir ay oldu para hesabıma geçmedi ne biçim iş anlamadım

 2. serpil tuncer dedi ki:

  zirat bankamdaki bez iptal etmek istiyorum

 3. Şenol kocaman dedi ki:

  İptal etmek istiyorum

 4. Neriman COŞKUN dedi ki:

  Bireysel Emeklilikten Ayrılma Formlarını gönderdim. e-mail de Alıcının posta kutusu dolu ulaşmadı diyor. Lütfen biran önce paramı belirttiğim iban numarasına yatırın. Müşteri temsilcilerini arıyorum. Karşımda muhatap yok. Allah Aşkına ….kaç gün oldu.

 5. Hacer önder dedi ki:

  ???vallahi delircen herkesin bir programı var , bir planı var , milliyetçilik yapıp ziraat a taşıdım bireyselimi buyaptiklarina bak , 2 aydır ayrılma talebim başvuru yaptığım, dahada hesabima paramı uyutmadılar, ev alacağım diye peşinat verdim. Bütün paraları topladık nebileyim ziraatin kefil olduğu hayat emeklilik böyle yapacak paramı verin yatırın biranonce hesabıma, beni zarara yarattınız zaten adları ücretle biriktirihoruz yapmayın insanlara böyle guveninizi yitirtmeyin .bugün yatırın lütfen paramı. Hacer önder.

 6. Erhan dedi ki:

  Zirrat Allah sizi kahrestsin bireysel emeklilik iptali için dakikalarca orda oraya yönledirip duruyorlar insanlara poliçeleri yapraken gösterdiğiniz ilgiyi iptal telbindede gösterin devletin yasal tefeci bankası

  1. Murat Bülbül dedi ki:

   Tüm esnaflar/satıcılar aynı şeyi yapmıyor mu?

 7. Gokhan doğan dedi ki:

  Bireysel emeklilik iptal etmek istiyorum

 8. Sinan Albayrak dedi ki:

  Şu lanet bireysel emeklilik den kurtulamıyorum. İptal da olmuyor yeter eğer ALLAH’A inancınız varsa yeter birazda bizim cebimiz de kalsın be bırakın şu para tuzaklarını istemiyorum kardeşim ya. Kendi kendine bağlıyorlar birde iptal etmiyorlar yazık valla ha yazık.bu saatten sonra inşallah zıraata Allah düşürmesin. Amin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kanuni olarak bes ten çıkmada 10 gün ayrılmalarda 21 gün içinde iade etmeleri gerekiyor. İptal etmemeleri ilginç.

 9. hasan dedi ki:

  danışma birimi bana bak ben 1 aydır bu ziraat besten kurtulmak istiyorum neymiş aktif bir bireysel emekliligim varmıs sana ne benim aktif hesabımdan mahkemeye vercem valla

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Ziraat bankası bes hesabınızı iptal ettirmek için, Ziraat bes müşteri temsilcilerini arayarak işleminizi yapabilirsiniz.

 10. recep dedi ki:

  ziraat bankası bireysel emeklilikten ayrılma talebinde bulunuyorum ama cayma hakkınız bitti diyor. oysa ben çıkmak istiyorum. bununla ilgili nereye başvuracağız. çıkarmamak için herşey düşünülmüş ulaşabileceğimiz bir yer yok. online işlemlerden başvuru yaptım. ama yine ses yok.

  1. Sefa özalp dedi ki:

   Kardesim direk musteri temsilcisine baglan ordan iptal saglaya bilirsin

 11. Abdulmenaf dedi ki:

  otomatik katılım sistemde caymak istiyorum

 12. Aslihan dedi ki:

  Yurt disinda yasiyorum bu sebeple numarayi aradigimda menüde ilerleyemiyorum. TR numarasi istiyor sifre yollamak istediginden, fakat numaram TR numarasi olmadigindan sifre alamiyorum! Lütfen yardim edin

 13. fadime dedi ki:

  ayrılmak istediğimizi bildiremiyoruz işte. Süreniz dolmuştur,işlem yapılamaz deyip ana menüye dönüyor. Dilekçe ise dilekçe verilir ama bağlanmıyor. Hiç memnun değilim ziraat iletişimden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://besonline.ziraatemeklilik.com.tr/main/p/Login.aspx linkinden on-line de işlem gerçekleştirebilirsiniz.

 14. HAYRİYE KOSKOCA dedi ki:

  ziraat bestimi iptal ettirmek istiyorum ama telefondan iptal ettiremiyorum formda dolduramadım bilgilerim yanlış yapılmış olabilir çünkü şirket yaptırmıştı bizi ziraatBES te üye

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   0850 222 97 00 numaralı Müşteri İletişim Merkezi, hafta içi her gün 09:00–19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tc kimlik bilgileriniz ile bilgilerinizin çıkması lazım

  2. ibrahim dedi ki:

   bende caymak için aradım cayma suresi dolmuştur diyor nasıl cayabilriz bi bilgi verseniz?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Siz de ayrılmak isteğinizi bildireceksiniz. Size ayrılma formu gönderecekler bunu doldurup tekrar göndereceksiniz. 2 ay içinde olursa müşteri hizmmetleri ile görüşmeniz yeterli oluyor çıkmak için. 2 ayı geçince ayrılma prosüdürü devreye giriyor ve dilekçe talep ediliyor.

  4. Cem Öğretmen dedi ki:

   ayrılma talebinde bulundum az önce, form göndereceğiz, doldurun diye birşey çıkmadı karşıma. Hesap numaram otomatik çıktı ekrana, teyit edin, 20 gün içinde hesabına para aktarılacak dedi. Siz emin misiniz, evrak gönderme meselesinde?

 15. HÜSEYİN POYRAZ dedi ki:

  bu yıl haziran ayında ziraat bankasından ev kredisi aldım.ev kredisi alabilmem için BES te yaptırmam gerekiyormuş.peki cayma hakkımı kullanırsam herhangi bir yaptırımla karşılaşırmıyım. misal kullandığım kredi faiz oranının arttırılması gibi. Banka memurlarına sordum ama kaçamak cevaplar geldi.Bana net bir cevap verebilirmisiniz.

  1. Faısal dedi ki:

   gamil göndetdim ayırca müşteri hizmetleri aradım bir ay geçtti ama hesapıma para yatırılmadı ne kadar beklemem gerikiyor

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   20 gün içinde yatması gerekiyordu.