emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Akbank Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri

Akbank Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri
13.07.2020

Akbank bireysel emeklilik başvurusu için banka şubesinden işlem yapabilmek veya dijital bankacılık üzerinden form doldurarak aranmayı beklemek gerekmektedir. Mobil uygulama ve internet bankacılığı üzerinden bireysel emeklilik hesabının sorgulanabilmesi mümkündür. Bireysel emeklilik sistemine dahil olanlara birçok avantaj sunulmaktadır. Bi’ Dolu Mağaza üzerinden birçok kategoriden ürünü avantajlı, hızlı ve güvenli bir şekilde alabilmeleri sağlanmaktadır. AvivaSA kullanıcı adı ve şifresi ile web sitesine giriş yaparak indirimli fiyatlardan faydalanmak mümkündür.

Akbank Emekliliğe Yatırım Planı’na Katılabilecek Olanlar Kimlerdir?

Akbank BES’e dahil olmak isteyenlerin Emekliliğe Yatırım Planı’na dahil olmak istemeleri durumunda; 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmaları da istenmektedir. Bu şartları sağlayan her bireyin emeklilik planına dahil olabilmesi mümkündür.

Akbank Prestijli Emekliliğe Yatırım Planı’a Dahil Olabilecekler Kimlerdir?

18 yaşını doldurmuş olan ve aynı zamanda medeni haklarını kullanma ehliyetine de sahip olan bireyler; Prestijli Emekliliğe Yatırım Planı’na başvuru yapabilmektedirler.

Akbank Hızlı Emeklilik Planı’na Katılabilecekler Kimlerdir?

Akbank müşterilerine oldukça avantajlı bir bireysel emeklilik planı sunmaktadır. Hızlı Emeklilik Planı’na katılmak isteyenlerin 18 yaşını doldurmaları ve ceza ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir.

Akbank Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Emekli Olunur?

Akbank’ın BES’inden yararlanmak isteyenlerin emekli olabilmeleri için sağlamaları gereken iki şart bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde kaldıkları sürenin en az 10 yıl olması istenmektedir. Aynı zamanda 56 yaşlarını doldurduklarında sistemden çıkabilmeleri mümkündür. Emeklilik birikimlerini alabilmeleri için tek seferde, toplu olarak ve düzenli geri ödeme olarak alma seçenekleri bulunmaktadır.

Akbank Emekliliğe Yatırım Planı’nın Özellikleri Nelerdir?

[highlight color=”red”]Emekliliğe Yatırım Planı üzerinden Akbank’ın bireysel emeklilik sistemine dahil olacakların bilmeleri gerekenler aşağıda verilmiştir:[/highlight]

 • Emekliliğe Yatırım Planı’na dahil olacak olanlar için asgari bir katkı payı ödeme tutarı belirlenmiştir. Aylık en az 260 TL katkı payının ödenmesi gerekmektedir.
 • Bireysel emeklilik sözleşmesi yapıldıktan sonra ilk 5 yıl içerisinde yönetim gider kesintisi olmaktadır. Yönetim gider kesintisinin tutarı, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Brüt asgari ücretin %8.5’i oranında hesaplanarak tahsil edilmektedir. Yönetim gider kesintisinin ilk yılki ödemesinin tek seferde, diğerlerinin ise aylık olarak ödenmesi mümkün olmaktadır.
 • Emeklilik planına dahil olunduktan sonra giriş aidatı talep edilmemektedir. Giriş aidatlarının ödemesi de ertelenmiş olmaktadır.
 • Akbank’ın Emekliliğe Yatırım Planı’na istenildiği zaman ara verilebilmesi mümkündür. Ara verildiğinde ise; Akbank herhangi bir ara verme kesintisi talep etmemektedir.
 • Katkı payı ödeme tutarları; TÜFE, ÜFE ve dövize endeksli olmaktadır. Ödeme periyotlarını sisteme dahil olanlar istedikleri gibi değiştirebilmektedirler. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 senelik periyotlarda katkı payı ödemesi yapılabilmektedir. Katkı payı ödemesi nakit yapılabileceği gibi otomatik ödeme talimatı ile de yapılabilmektedir. Kredi kartı ile ödenmesi durumunda ise; farklı avantajlar sunulabilmektedir.

Akbank Prestijli Emekliliğe Yatırım Planı’nın Bilinen Özellikleri Nelerdir?

[highlight color=”red”]Prestijli Emekliliğe Yatırım Planı’na dahil olmak isteyenlerin bilmeleri gereken nitelikler aşağıda belirtilmiştir:[/highlight]

 • Prestijli Emekliliğe Yatırım Planı’na dahil olmak isteyenler için belirlenen aylık en düşük katkı payı tutarı 328 TL’dir.
 • Başlangıç katkı payı için 30.000 TL talep edilmektedir.
 • Bu emeklilik planı kapsamında yönetim gider kesintisi yapılmamaktadır.
 • Prestijli Emekliliğe Yatırım Planı’na dahil olanlardan giriş aidatı alınmamaktadır.
 • İstedikleri zaman ödemelerine ara verebilme, ödemeleri durdurabilme ve kalınan yerden yeniden başlayabilme imkanları bulunmaktadır. Akbank bireysel emeklilik katkı payı ödemesi sırasında ara verildiğinde, ara verme kesintisi olmamaktadır.

Akbank Hızlı Emeklilik Planı’nın Nitelikleri Nelerdir?

[highlight color=”red”]Hızlı Emeklilik Planı’na dahil olacak olanların dikkat etmeleri gereken özellikler şu şekildedir:[/highlight]

 • Belirlenen asgari katkı payı 215 TL’dir.
 • Ödeme periyodunu sisteme dahil olan kişi kendi istediği şekilde ayarlayabilmektedir. Ayrıca ödemelerini de kredi kartı veya banka hesabı üzerinden yapabilmektedir.
 • Ertelenmiş giriş aidatı bulunmaktadır. İlk 5 yıl için ertelenmiş giriş aidatı tutarı hesaplanırken dönemin asgari brüt ücretinin %8.5’i hesaplanmaktadır.
 • Yönetim gider kesintisi; içinde bulunulan yılın asgari brüt ücretinin %5’i oranında olmaktadır.
 • Katkı payı ödemelerine ara verilmesi durumunda, ara verme kesintisi uygulanmamaktadır.

Akbank Hızlı Emeklilik Planı’nın Avantajları Nelerdir?

[highlight color=”red”]Hızlı Emeklilik Planı’na dahil olacak olanların elde edebilecekleri avantajlar aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • Bireysel emeklilik sisteminden yararlanacak olan herkese %25 oranında devlet katkısı verilmektedir.
 • Hem bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişi hem de bu kişinin ailesi, Akbank’ın sunduğu avantajlardan yararlanabilmektedir.
 • Düzenli olarak katkı payı ödendiği için devamlı tasarruf yapılabilmektedir.
 • Türkiye’nin en büyük portföy şirketlerinden Ak Portföy, emeklilik yatırım fonlarının yönetimini sağlamaktadır.
 • Bireysel emeklilik sisteminde her şey şeffaftır. Emeklilik hesabını, yatırılan tutarı, fon paylarını devamlı olarak takip edebilmek mümkündür.
 • Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlendiği için oldukça güvenli bir sistem olmaktadır.
 • Ödeme periyodu, plan ve fon dağılımı gibi durumları sisteme dahil olan kişinin kişiselleştirebilmesi mümkün olmaktadır.

Akbank Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank’ın sunduğu avantajlı bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyenler; https://webapp.akbank.com/BESbasvuru/BES_basvuru.aspx adresine giriş yapmalıdırlar. Açılan sayfada bireysel emeklilik sisteminin bazı özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bireysel emeklilik başvuru formu da vardır. İsim, soyisim, T.C. kimlik numarası, iletişim numarası ve güvenlik kodu girilerek form gönderilmelidir. Akbank yetkililerinin eline form ulaştıktan sonra başvuru sahibi ile iletişime geçmektedirler. Başvuru sahibi konu ile ilgili gerekli bilgiyi alabileceği gibi başvuru işlemlerini de tamamlayabilmektedir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://webapp.akbank.com/BESbasvuru/BES_basvuru.aspx” icon=”” target=”true” nofollow=”true”]Akbank BES Başvurusu İçin TIKLAYINIZ[/button]

Akbank Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Ne Kadardır?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmuş olanlar, bireysel emekliliğe teşvik amacı ile devletten katkı payı almaktadırlar. Devletin verdiği katkı payı oranı; birikim yapılan tutarın %25’i olmaktadır. Bu da her 100 TL için 25 TL devlet katkısı alınması anlamına gelmektedir.

Akbank Bireysel Emeklilik Sözleşmesi Olanlar Otomatik Katılıma Geçebilmekte Midir?

Hali hazırda Akbank’ın bireysel emeklilik sisteminde var olan kişiler; 45 yaş altında olmaları ve özel ya da kamu sektöründe çalışmaları halinde, otomatik katılım sistemine geçişleri yapılmaktadır.

Akbank Bireysel Emeklilik Birikim Hesaplama Örnekleri Nelerdir?

Akbank aracılığı ile bireysel emeklilik sistemine dahil olanların birikim tutarlarını; doğum tarihleri ve ödeyecekleri katkı payı tutarı belirlemektedir.

[highlight color=”red”]Bireysel emeklilik birikim hesaplamaları aşağıda örneklendirilmiştir:[/highlight]

 • 06.1990 doğumlu bir bireyin aylık 215 TL katkı payı ödemesi ile sisteme dahil olması halinde; 56 yaşını doldurduğunda brüt birikimi 123.190 TL olmaktadır. Aylık alabileceği emekli maaşı ise; 643 TL’dir.
 • 315 TL aylık katkı payı ödemesi ile sisteme dahil olan 14.06.1990 doğumlu birey; bireysel emeklilik sisteminden emekli olma şartlarını sağladığında toplamda 181.388 TL birikmişi olmaktadır. Birikimini maaş olarak almak istemesi durumunda; alacağı maaş ise 947 TL’dir.
 • 06.1977 tarihinde doğmuş olan bir bireyin aylık 315 TL katkı payı ödemesi ile sisteme dahil olması halinde; 56 yaşını bitirdiğinde bireysel emeklilik sisteminde 72.982 TL birikim sahibi olmaktadırlar. Akbank bireysel emeklilik birikimini aylık maaş ödemesi alacak olmaları halinde, bu ödeme 384 TL olmaktadır.

Halk Bankası Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri

Finansbank Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Başvurusu ve Sorgulama

Yorumlar

 1. ŞABAN ÇOLAK dedi ki:

  birkimi mi öğrenmek istyorum

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Birikiminizi öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayabilir yada Akbank online işlemlerden bakabilirsiniz. Birikim öğrenme prosedürü, kişinin kimlik bilgileri ile yapıldığı için buradan bilgi veremiyoruz.

 2. Meryem dedi ki:

  Avivasa emeklilik te 3 yıllık çocugum için birikim yapmak istiyorum mesela ayda 200 tl olarak belirledim ama bir ay parayı yatıramadım ikinci ay 500 tl yatırdım bi sıkıntı olurmu

 3. ayşe dedi ki:

  merhaba 2016 ekim de işkura girdim okulda temizlikçiyim. nisan 2017 de doğum yapacam allahın izniyle, haziranda işkur sözleşmem bitiyor yani okullar kapanana kadar. şimdi daha öncede 114 gün sigortam vardı, eğer doğum yaparsam işe gidemem ve işe gitmediğim zaman sigortam ve maaşım yatar mı ? izin verirlermi vermeleri için nereye başvuracam? verirlerse kaç gün verirler teşekkürler