Emeklilik

40 Yaş İçin BES Yapılmalı mı ?

40 yaşında bes yaptırmak emeklilik için erken birikim yapmayan kişiler için bir dönüm noktası olmaktadır. 40 yaşına kadar emeklilikleri ile ilgili herhangi bir şey yapmamış olan kişiler geç kaldım düşüncesinden vaz geçerek emeklilikleri için bireysel emeklilik sözleşmesi yaparak birikimleri için harekete geçmiş olurlar. Gelirleri düzeyinde devletin verdiği katkı payından da yararlanarak daha yüksek tutarlarda birikim yapabilen 40 yaş gurubundaki kişiler maksimim oranlardan faydalanarak 56 yaşında emeklilik hakkını kazanma şansına sahip olabilirler. Emeklilik döneminde kişilerin sandıklarından daha fazla paraya ihtiyaç duydukları gerçeğinden yola çıkarak birikim yapmanın en kolay yollarından birisi olan bes emeklilik sisteminden yararlanmak gerekir. Devlet katkı payı ile yürütülen katılım sisteminden faydalanan kişiler emeklilik dönemlerini daha güvenli ve rahat geçirmiş olacaklardır.

Bes Nedir

Bireysel emeklilik sistemi olan Bes sosyal güvenliği tamamlamak için uygulanan bir unsurdur. Bes sistemi uzun vadeli finansal kaynak yaratarak istihdamın fazlalaşmasında etkili olmaktadır. Çalışma hayatları süren sigortalıların aktif sürelerinde kazandıkları paraların bir kısmını biriktirerek emekliliklerinden sonra daha rahat ve refah düzeyde hayat sürmelerine yardımcı olmak amacı ile uygulanan bes 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu uygulama olmuştur.

Bes Sisteminde Devlet Katkısı

Bes sistemi devlet katkı payı ile yürütülen emeklilik programıdır. Çalışan kişilerin maaşlarından kesilerek gerçekleştirilen bes ödemelerinde ödenen katkı payının %25 oranına karşı olan tutar devlet katkısı olarak otomatikman çalışanların hesaplarına aktarılmaktadır. Katılımcılara 1 yıl içerisinde sağlanan devlet katkı payı o yıl içerisindeki brüt asgari ücret tutarının %25 oranını geçmeyecek şekilde olmaktadır.  Kişiler sisteme ilk dahil olduklarında bir kereye mahsus olarak 1000 TL devlet katkı payı alırlar ve bu tutar katılımcıların hesaplarına yatırılır. Otomatik katılım tutarları katılımcıların devlet katkılı hesabında kazacakları oranları;

 • Sisteme en az üç yıl boyunca dahil olarak kalınması durumunda %15 oranı
 • Sisteme en az altı yıl boyunca dahil olarak kalınması durumunda %35 oranı
 • Sisteme en az on yıl boyunca dahil olarak kalınması durumunda %60 oranı ve
 • Sisteme dahil olarak emekli olunması, maluliyet hali ve vefat edilme durumunda %100 oranında hak kazanılmaktadır.

Bes Sisteminin Amacı

Bes sisteminin temel amacı ekonomiye kaynak yaratmaktır. Bes sistemi uygulamasının amacı şunlardır;

 • Kişileri tasarrufa yöneltmek
 • Kişilerin tasarruflarının yatırıma dönüştürülmesini sağlamak
 • Kişilerin emeklilik dönemlerinde ek gelir elde etmelerini sağlayarak daha refah bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak
 • Ekonomiye uzun vadelerde kaynaklar sağlamak ve yaratmak
 • İstihdamın artmasını sağlamak
 • Ekonomik kalkınma için katkıda bulunmaktır.

Bes Yaş Sınırı 2019

Bes yaş kontrolü için 2019 yılında eski yönetmelikten farklı kriterler uygulanmaya başlamıştır. Çalışan kişilerin işverenleri tarafından otomatik olarak bes planına dahil edildikleri sistemde değişiklikler yapılmıştır. Eski sistemde uygulanan yaş kontrolünde çalışılan firmanın otomatik sisteme kayıt olduğu dönem e göre yapılan hesaplamalarda yeni kriterler şunlardır;

 • 12.2018 tarihinden daha önce işe girişleri yapılmış olan çalışanların yaş hesaplamaları 01.01.2017 tarihine göre yapılmaktadır. Yapılan hesaplamalarda 01.01.2017 tarihinde 45 yaşını tamamlamış olan çakışanlar sisteme dahil edilmektedir.
 • 12.2018 tarihinden daha sonra işe girişleri yapılmış olan çalışanlar sisteme girecekleri yılın ilk günü 45 yaşını doldurup doldurmadıkları ile ilgili kontroller sağlanarak sisteme dahil edilmektedir.

Zorunlu Bes 2019

Zorunlu bes sistemi emeklilik sisteminde oldukça önemli olan yapısal reform olma özelliğine sahiptir. Emeklilik sistemindeki daha fazla sürdürülebilirliği sağlayan bes tasarruflarda artış sağlayarak ekonomiyi dış etkenlere karşı daha güçlü hale getirmektedir. Bes sistemi bir alternatif olarak görülmemekte ve bes sistemi sosyal güvenliğin tamamlayıcısı olmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile bes emeklilik sisteminde yeniden yapılandırma olacağı açıklaması yapılmıştır. Gönüllü katılımcılarla başlayarak daha sonra 2017 yılında yarı zorunlu iş yeri bazlı sisteme dahil edilen bes 2 yıllık sürede hedeflenmiş olan katılımcı sayısına ulaşmıştır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise sistemin artık zorunlu hale geleceği ve otomatik katılım bazlı olacağı açıklanmıştır.

Bes Kesinti Oranları 2019

Yeni düzenlemeler ile bes kesintileri oranlarında değişiklik olacağı açıklanmıştır. Elde edilen kazançlara göre yapılacak olan kademeli kesinti oranları uygulanacağı belirtilmiştir. Tamamlayıcılık emeklilik sistemi ile yapılacak kesintilerde çalışanların sisteme yatıracakları oranlar azdan az ve çoktan çok olmak üzere kazançlara göre belirlenecektir.  Bireysel emeklilik sistemi olan bes yapılan yeni düzenleme sonrasında sistemden ayrılmış olan kişiler 3 yıl içerisinde sisteme dahil edileceklerdir.

Otomatik Bes Başlama Tarihleri

Otomatik bes ne zaman başladı sorusuna açıklık getirmek adına düzenlenen tabloya göre;

 • 1 Ocak 2017 tarihinde çalışan sayıları 1000 kişinin üzerinde olan şirketlerde başlamıştır.
 • 1 Nisan 2017 tarihinde çalışan sayısı 250 ile 999 arasında bulunan şirketlerde başlamıştır.
 • 1 Temmuz 2017 tarihinde çalışan sayısı 100 ile 249 arasında bulunan şirketlerde başlamıştır.
 • 1 Ocak 2018 tarihinde çalışan sayısı 50 ile 99 arasında bulunan şirketlerde başlamıştır.
 • 1 Temmuz 2018 tarihinde çalışan sayısı 10 ile 49 arasında bulunan şirketlerde başlamıştır.
 • 1 Ocak 2019 tarihinde çalışan sayısı 5 ile 9 arasında bulunan şirketlerde başlamıştır.

Bes Faydalı mı

Zorunlu emeklilik bes sistemi uygulaması aktif çalışma hayatları süresince kişileri tasarrufa yönlendirerek ileriki emeklilik dönemlerinde gelir elde etmelerini sağlayacaktır. Özel emeklilik sistemi sayesinde emeklilik dönemlerindeki yaşam standartları daha yüksek olarak hayatlarını süreceklerdir. Kişiler bu sisteme dahil olarak kendilerine ek gelir oluşturmakta ve tasarrufları toplanarak değerlendirilmektedir.

Bes Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Aylık ödeme katkı payı belli olan kişiler ödemelerini düzenli yaparak ne kadar birikim sahibi olduklarını öğrenmek isterler. Bes birikimleri için yapılacak hesaplamaları internet üzerinden yapmak oldukça kolay olmaktadır. İlgili sitelerde bulunan bes hesaplama araçlarını kullanarak hesaplama yapmak için istenen bilgilerin girilmesi be hesapla butonuna basılması yeterli olmaktadır. Bes hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapmak isteyen kişilerden istenen bilgiler şunlardır;

 • Bes sistemine dahil olan kişinin yaşını girmesi gerekir.
 • Besten emekli olmak istenen yaş en az 56 olmak kaydı ile SGK emeklilik yaşından bağımsız olarak girilmelidir.
 • Bes sistemine ödenen katkı payı tutarları aylık, 3 aylık ya da yıllık olarak yapılan ödenmeler girilmelidir.
 • Katkı payı yıllık artış oranları girilmelidir. Bu oran en fazla %5 olabilir.
 • Yapılan düzenli katkı payı ödemeleri haricinde sisteme giriş aşamasında yatırılmış olan isteğe bağlı ödemeler girilmelidir.

Bes birikim hesaplama sistemini internet aracı ile yapan kişilerden belirtilen bilgiler istenmektedir. İstenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak tamamlayan kişiler emeklilikte olacak birikimlerinin hesaplamasını görebilir. İnternet üzerinden ayrıca emeklilik gelirine göre katkı payı hesaplama gibi işlemleri yapmak oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

Bireysel emeklilik sistemi, sisteme dahil olan çalışan ve çalışmayan herkes için güvenli bir yatırım aracıdır. Genç ve yetişkin olmak üzere herkese hitap edebilen sistem emeklilik dönemi için kişilerin kendilerine yapacakları güvenilir ve önemli bir yatırım olmaktadır. %25 devlet katkısı ile yatırımlarını daha fazla büyütmek isteyen kişiler bes emeklilik sistemi ile emeklilik dönemlerinde birikimlerini isterlerse toplu olarak ya da düzenli maaş şeklinde alabilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zorunlu BES, Bireysel Emeklilik Sistemi Şartları

Yaş Haddinden Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Shares:

1 Yorum

 • DİLEK
  14.06.2019

  MERHABALAR HER AY KESİNTİMİZ YAPILIYOR FAKAT DEVLET KATKISI NE KADAR NASIL YATIYOR .KESİNTİYE EK YATAN ÇOK AZ BİR MİKTAR
  YANİ 5 AYDA EK 15 TL FAZLASI VAR ANLAMADIK.ÇIKMAYI DÜŞÜNMÜYORDUM FAKAT DEVLET KATKISI YOKGİBİ BİŞEY.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir