emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeni Torba Yasası Emeklilik

Yeni Torba Yasası Emeklilik
26.06.2016

Torba kanun da temel kanun da, genel yasama sisteminin yavaş işleyen ve hantal dişli ve çarklarının bir bölümünü devre dışı bırakıp hızlandırılmış şekilde yasalaştırmayı amaçlamaktadır. Bu şekilde torba yasasıyla ilgili bir tanımlama yapılmıştır.

Yeni Torba Yasası emeklilik konusunda yer alan Torba Tasarısı olarak bilinen ve İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, Nisan 2016 tarihinde TBMM tarafından kabul edildi. Her sektörde yer alan, çalışanlar, öğrenciler, herkesin merakla beklediği Torba Yasası kabul edildi ve resmi gazetede yer alarak, yürürlüğe girdi. Her alanda birçok yeni düzenlemenin bulunduğu Yeni Torba Yasası emeklilik konusunda yer alan yeni yasanın içeriğinde, Kanal İstanbul, gençlerin 25 yaşa kadar ödenmemiş olan Genel Sağlık Sigortası primlerinin ödenmiş olarak kabul edilmesi, her birey tarafından yapılması mecburi olan trafik sigortasının yapılması, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan Diyarbakır ilinin, Sur ilçesinde yakın zamana kadar olan çatışmalar sonucunda Sur’un yeniden yapılandırılması, 2016 yılında 15 bin polis görev yapacak olması ve terörizmin finansmanına kadar birçok konuda düzenlemeleri yer alıyor.

Yeni Torba Yasasında Yer Alan Konular

Herkesin merakla beklediği yeni torba yasası emeklilik kapsamında yer alan erken emeklilik konusuna da netlik getirildi.

 • Yeni torba yasası emeklilik konusunda yer alan BAĞ-KUR’a üye olanlara prim affı getirildi. 1479 sayılı BAĞ-KUR kanununa göre, 2926 sayılı Tarım BAĞ-KUR ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında yer alan, SGK sosyal güvencesine 24 ay gibi bir süreden fazla BAĞ-KUR’a prim borcu olan bireylerin tüm borçları affedilerek, silinecek ve borçlu olduğu sigortalılık dönemleri süreleri de silinecek. Mesela, BAĞ-KUR’a (4/B) 10 yıllık 40 bin lira borcu olan bir kişinin 40 bin liralık BAĞ-KUR borcu affedilecek ve 10 yıllık BAĞ-KUR’luluk süresi affedilecek. Şimdiki uygulamada 30.04.2008 günü itibariyle 60 aydan çok borcu olanlara af vardı. Yeni torba yasası emeklilik konusunda yer alan tasarı ile 24 ay olarak belirlendi.
 • Yeni torba yasası emeklilik konusunda olan BAĞ-KUR borcunun tamamını silecek ve sigortalılık süresince bazı dönemlerde borçlandığı zamanlar da silecektir. Eğer bu kişinin SSK güvencesi mevcut ise, BAĞ-KUR sigortalılık süresini sildiği için, ortaya çıkan SSK ve BAĞ-KUR gibi bir çatışma durumu da yok olacaktır. Yeni torba yasası emeklilik konusunda yer alan kişinin BAĞ-KUR ve SSK prim ödemeleri çakıştığı için geçersiz hale gelen bu SSK sigorta prim ödeme süreleri yasal olacak ve bu günler geçerli kabul edilecektir.
 • SSK sigortalılık dönemlerinin silinmesinden sonra, kişiler emekli olabilmek için yeterli gün sayısına ihtiyaç duyacaklardır. Bu silinen dönemlerin istedikleri kadarını yeniden canlandırarak, ödeme gibi bir hakka sahip olacaklardır. Mesela, bir kişinin 10 yıllık BAĞ-KUR süresi silindi diyelim ve emekli olabilmek için 3 yılı tamamlaması gerekiyor, silinen yıllardan dolayı sayılmayan bu 3 yılın ücretini ödeyerek, 3 yılı tekrar sigortasına ilave ettirebilecekler. Yeni torba yasası emeklilik konusunda yer alan tasarı da, SGK’ya 60 aydan çok borcu olan bir kişi, borcunu ve sigortasını sildiriyor ancak silinen dönemleri yeniden canlandırmak isterse, tamamını canlandırmak zorunda kalıyordu.
 • Yeni torba yasası emeklilik konusunda bulunan BAĞ-KUR güvencesine 24 ay gibi bir süreden daha fazla ya da 24 ay süresince prim borcu olan kişiler, toplam borçlarını ödeme kararındaysalar, toplam ana para borcu olan toplam para sabit kalması sağlanıyor ve ödenmeyen primlerden dolayı oluşan gecikme zammının yüzde 50’ye yakın olan kısmı affediliyor, 36 aya kadar taksitle de borcu ödeme hakkına sahip olunuyor. Eğer kişinin 24 ay gibi bir süreden daha az bir süre borcu varsa, bu borçların affedilme gibi bir durumu olamayacağı için, sigortalı çalışanların kendilerine ait olan sigorta primine affedilme hakkı tanınmadığı gibi, kişilerin ödemedikleri sigorta primi sebebiyle oluşan gecikme zammının yarısını sosyal devlet affedecek ve bu kişinin toplam borçlarını ödemesi için 36 ay vadede ödeme kolaylığı sağlanacak.
Yorumlar

 1. ENDER KANAT dedi ki:

  1991 yılından vergi mükellefiyim.BAĞKURA borcumu ödemek için gittim.Bana Bağkurun yok dediler Ben rahatsız halimle 20 yıl boşunamı vergi ödedim.Lütfen benim Bağkurumu çıkartmama yardımcı olurmusunuz. SAYGILARIMLA

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut yasalara göre müracaatınız ile birlikte 2008 yılından sonraki dönemi borçlanabilirsiniz. Şimdi mükellefiyeti açılanların Bağkuları da otomatik açılıyor. Bahsettiğiniz tarihlerde ayrıca Bağ- Kur başlangıcı için de müracaat gerekiyordu.

 2. Bahri Güreş dedi ki:

  ssk.sicil numaram:0600013929553 21/10/1979-27/12/1979 yılları arası hizmetimden 66 gün alarak 01/04/1985 emekli sandığında (emekli sicil no:62721037)öğretmen olarak göreve başladım.15/07/2015 tarihinde emekli oldum.askerlik borçlanması ile 30 yıl 10 ay üzerinden emekli oldum.1979 yılındaki hizmetim ile 1985 yılı arasındaki yılları borçlanarak emeklilik süremi yaklaşık 36 yıl olarak revize edebilirmiyim.yeni yasa ile 30 yıl üstü ikramiye farkı alabilirmiyim.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.teşekkür ederim.

 3. Ercan dedi ki:

  Devlet her şeye para buluyor ama hak edilmiş eyt mağdur larinin hakkını vermiyor
  Hakkımız haram olsun
  Sizden sadaka istemiyoruz kanun çıkmadan önceki haklarımızı istiyoruz

 4. Osman ADA dedi ki:

  ben 34 yıl çalışarak emekli oldum.Bu yasa 30 yıldan sonraki emekli ikramiye farkımı ödenmesini kapsıyor mu

 5. hande dedi ki:

  bağkurdan 2015 yılında 5510 sayılı yasanın 60 mad gereği ıhya yaptırmıştık ödeyemedik yenı yasa geregi 5343 gunu ihya edersek ne kadar olur emeklılık sartlarımız tamam son 1261 gün ssk calıştıgımdan ssk emekli olmak ıcın muracat ettigimde ıhyanın bır kısmını alabılıyormuyuz tesekkurler

 6. Müjgan dedi ki:

  Annem 1948 doğumlu 6 yıl bağ-kur ödendi kapatma dilekçesi vetmiştik 2006 yılında yaştan emekli olabilir mi yada nasıl emekli olabilir.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 7. Gül günay dedi ki:

  Bu pirim satin alma yani yaşi doldurmuş primi eksik olanlarin emekli olabilmesi için çikarilacak olan yasa nezamn yürürlülüge girecek…nezamn netleşecek …..

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Bu konuda kesin bir bilgi vermemiz mümkün değildir.

 8. emine dedi ki:

  1991 yılında ilk sigorta giriş, 20 yıllık sigortalılık süresi ve prim günü şartını tamamladım, yaş nedeniyle emeklilik başvurusunu yapamıyorum.
  2-3 ayda bir EYT müjdeleri veriliyor, sonra Sağlık Bakanı çıkıyor YAPILAMAZ diye açıklama yapılıyor. 3 milyon Sureyeliye bakabiliyor da emeklik şartlarını yerine getirmiş ve yaş nediyle mağdur edilmiş kişilerin mağduriyetleri giderilmiyor.
  EYT ile ilgili son resmi net açıklamalar ile ilgili bilgi almak istiyor. Boşuna etiketlendirmeyin insanları yada da gerçekten bir sonuca bağlansın artık.