ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yüksek Maaş için Emeklilere Yeni Maaş Formülü

Yüksek Maaş için Emeklilere Yeni Maaş Formülü
31.08.2017

Emeklilik için gün sayan milyonların üzerinde vatandaşlar emeklilik zamanı geldiği dönemde alacakları maaşı hesaplamak için birçok yola başvuruyorlar. Akıllarındaki soru ise emekli maaşı nasıl hesaplanır. Emeklilik parası hesaplama yönteminde kullanıldığı bilinen aylık bağlama oranlarında farklı dönemlerde farklı oranlar uygulanmaktadır. Bunların tamamı 4a emekli maaşı hesaplama formülü ile bulunabilir. Örneğin 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası olanlarda üç farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Bu dönemden önce sigortası olan kişilerin emeklilik maaşları hesaplanmasında önce 2000’den öncesi prim sayıları ve primden esas alınan kazançlar ele alınıyor. Bundan sonra ise 2000 ile 2008’in 10’uncu ayları arasındaki dönemler ve primleri için bir başka hesaplama da yapılmaktadır. Bunlardan sonra bu kez de 2008’in 10’uncu ayı ile sonraki dönemler işleme alınarak hesaplamalar yapılmaktadır.

Bütün bu hesaplamalar ile 2000 yılı öncesinde aylık bağlama oranı öncesine göre fazla yüksekken bu tarihten itibaren biraz düşmektedir. En düşük oranlar ise 2008 sonrası dönemde uygulanmaktadır. Bu üç hesaplamalar toplanıp çalışan kişinin emeklilik maaşı belirlenmiş oluyor. Bu hesaplamalar gösteriyor ki 2000 öncesi dönemde daha fazla prim ödeyen çalışanların maaşı diğer çalışanlara göre daha fazla çıkmakta. Aslında bu hesap sadece tek aylık bağlama oranı üstünden yapılsa hem ‘intibak’ tarzında talepleri kaldıracak hem de emeklilik maaşı aralarındaki uçurum azalacak.

Yürürlükte olan uygulamada emeklilik maaşını çalıştığı dönemde artırabilmek için de bazı yollar bulunmaktadır. Yaşınızı beklerken ya da priminiz dolduğu zaman yaptığınız işlerde de gerçek maaşınızın yansıtılmasını talep ediniz. Eğer bürüt maaşınız 3 bin liranın üzerinde gözükürse emeklilik maaşınız 70-80 Lira artar. Emeklilik formu doldururken eş ve çocuklarınızla ilgili kısmı doldurursanız böylece aylık bağlama oranı artar ve maaşınız yükselir. emekli maaşı hesaplama formülü bu yazıda anlattığımız şekilde yapılmaktadır.

Yorumlar

 1. Sıdıka Şengül dedi ki:

  Ben Sıdıka Ş. 1972.den1980 kadar İstanbul’da çalıştım1980sonra iviçreye gittim orda çalıştım şimdi2018. 9.cu ayın sonunda emekli oldum burdan da emekli olmak istiyorum ,geriye dönük borçlanarak yüksek maaş tan faydalanabilirmiyim böyle bir hakkım varsa nasıl bir yol izlemek gerekir beni aydınlatırsanız memnun olurum teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   verdiğiniz bilgilere göre Türkiye den de emeklilik hakkı elde etmişsiniz. Eğer borçlanmanızı tavandan veya yakın bir tutardan yaparsanız yüksek maaş alabilirsiniz. Yurt dışı borçlanması için aşağıdaki evraklar gerekli;

   Yurtdışı hizmet borçlanması yapabilmek için öncelikle Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi doldurulmalıdır.

   Bu belge dışında yurtdışı hizmet borçlanması isteğine dair yazılı dilekçe ile yapılan başvurular da kabul edilir. Ancak, dilekçede yer alan bilgiler, borçlanma işlemini sonuçlandırmakta yeterli değil ise ilgiliden Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesinin doldurulması istenir.

   Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi örnekleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri /Sosyal Güvenlik Merkezlerinden temin edilebileceği gibi, başvuru sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumu web sayfasından temin edilebilir.

   Yurtdışında geçen sürelerin borçlandırılması için bunların borçlanma başvuru sırasında belgelendirilmesi zorunludur. Yurtdışı hizmet borçlanması başvurularında Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi ekinde yurtdışı çalışmalarını gösterir durumlarına uygun hizmet belgelerinden biri alınır.

   Borçlanmanın yapılabilmesi için Kuruma ibraz edilmesi gereken belgeler, sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilen ve akdedilmeyen ülkelerde geçen hizmet süreleri ile ev kadınlığında geçen süreler itibariyle aşağıda sayılmıştır:

   1-Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri;

   – Çalışılan ülkede bağlı bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli veya sigorta kartları,

   – Sigortalıların çalıştıkları iş yerlerinin resmi kuruluşlara ait olması veya resmi kuruluşlarca ya da kamu kurumu olarak kabul edilen kuruluşlarca düzenlenmesi halinde, belgelerin ayrıca tasdikine gerek kalmaksızın; çalışılan ülkede iş yerinin ait olduğu belediyelerce düzenlenmiş hizmet belgeleri, vergi dairelerince çalışılan sürelere ilişkin düzenlenmiş belgeler, iş bulma kurumlarınca işsizlikte geçen sürelere ilişkin verilen belgeler, ilgili meslek kuruluşları veya birliklerince veya diğer resmi kuruluşlarca verilen hizmet belgesi,

   – Yurtdışında kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi,

   – Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

   Detaylı bilgi için; http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.