• Yüksek Maaş için Emeklilere Yeni Maaş Formülü


  Emeklilik için gün sayan milyonların üzerinde vatandaşlar emeklilik zamanı geldiği dönemde alacakları maaşı hesaplamak için birçok yola başvuruyorlar. Akıllarındaki soru ise emekli maaşı nasıl hesaplanır. Emeklilik parası hesaplama yönteminde kullanıldığı bilinen aylık bağlama oranlarında farklı dönemlerde farklı oranlar uygulanmaktadır. Bunların tamamı 4a emekli maaşı hesaplama formülü ile bulunabilir. Örneğin 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası olanlarda üç farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Bu dönemden önce sigortası olan kişilerin emeklilik maaşları hesaplanmasında önce 2000’den öncesi prim sayıları ve primden esas alınan kazançlar ele alınıyor. Bundan sonra ise 2000 ile 2008’in 10’uncu ayları arasındaki dönemler ve primleri için bir başka hesaplama da yapılmaktadır. Bunlardan sonra bu kez de 2008’in 10’uncu ayı ile sonraki dönemler işleme alınarak hesaplamalar yapılmaktadır.


  Bütün bu hesaplamalar ile 2000 yılı öncesinde aylık bağlama oranı öncesine göre fazla yüksekken bu tarihten itibaren biraz düşmektedir. En düşük oranlar ise 2008 sonrası dönemde uygulanmaktadır. Bu üç hesaplamalar toplanıp çalışan kişinin emeklilik maaşı belirlenmiş oluyor. Bu hesaplamalar gösteriyor ki 2000 öncesi dönemde daha fazla prim ödeyen çalışanların maaşı diğer çalışanlara göre daha fazla çıkmakta. Aslında bu hesap sadece tek aylık bağlama oranı üstünden yapılsa hem ‘intibak’ tarzında talepleri kaldıracak hem de emeklilik maaşı aralarındaki uçurum azalacak.

  Yürürlükte olan uygulamada emeklilik maaşını çalıştığı dönemde artırabilmek için de bazı yollar bulunmaktadır. Yaşınızı beklerken ya da priminiz dolduğu zaman yaptığınız işlerde de gerçek maaşınızın yansıtılmasını talep ediniz. Eğer bürüt maaşınız 3 bin liranın üzerinde gözükürse emeklilik maaşınız 70-80 Lira artar. Emeklilik formu doldururken eş ve çocuklarınızla ilgili kısmı doldurursanız böylece aylık bağlama oranı artar ve maaşınız yükselir. emekli maaşı hesaplama formülü bu yazıda anlattığımız şekilde yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar  tıkla sorunu sor

  Yüksek Maaş için Emeklilere Yeni Maaş Formülü İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın