Emeklilik

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan EYT Açıklaması Geldi!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan EYT Açıklaması Geldi! Emekliliklerinde yaşa takılan vatandaşlar ile ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan yeni bir açıklama gelmiş bulunmaktadır. Çok uzun zamandır gündemde olan ve vatandaşların EYT ile ilgili olarak emeklilik bekledikleri konu için Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklama getirildi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik açıklamasında konuya değinerek açıklamalarında şunlara değinmiş bulunmaktadır.

Türkiye vatandaşı olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılan her konu, vatandaşlar tarafından önemle ve dikkatle takip edilmektedir. Bu gün yine EYT’ye takılan vatandaşlarımız için Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bir açıklama daha gelmiş bulunmaktadır. Bakan Selçuk’un yaptığı konuşmasının ardından en çok araştırılan konu olarak gündeme oturmuş bulunmaktadır.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un EYT Açıklaması Nedir?

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un EYT Açıklaması Nedir? Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk EYT ile ilgili konuşmalarında “Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar demeyi tercih ediyoruz ve Emeklilikte 3 ana parametrenin olduğuna değinmiş bulunmaktadır. Buna göre emeklilikte bulunan 3 ana parametre ise sigorta süresi, prim ödeme ve yaş faktörü olarak ele alınmaktadır. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk bu 3 ana parametreden birinin eksik olması durumunda emeklilik işleminin gerçekleşmediğini belirtmektedir. Belirtilen bu 3 ana parametrenin aynı anda birey tarafından sağlanması gerektiğini belirtmektedir.

Bakan Selçuk konuşmalarına, maliyet hesaplaması var, prensipte de sorun var ve emeklilik dediğimiz olayın ise teknik açıdan kullanılan tabiri ise “Yaşlılık Aylığı” olduğunu belirtmektedir. Yaşlılık aylığının da yaşlı olunca alındığını dile getirmiş bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ise EYT bekleyen vatandaşların ortalama yaşının ise 48 olduğunu belirtmektedir. Bakan Selçuk Dünya’nın hiçbir yerinde 48 yaş yaşlılık olarak kabul edilmemektedir dedi. Buna göre geçen yıl emekli ettiğimiz vatandaşların yaş ortalamasının ise 52 ve 53 yaş sınırlarında olduğunu bildirdi. Bu yaş gruplarının da emeklilikte 65 yaşı bulması 2048 yılını bulacağını ifade etti.

EYT Nedir?

EYT Nedir? EYT 1998 yılında ilk olarak SGK’lı işe başlaması ve emeklilik hakkını da 2023 yılında kazanması kanunu mevcut iken, aradan geçen birkaç yılın ardından belirtilen kanun için yeni yasa çıkartılarak belirtilen vatandaşlar için emekliliklerinin 2038 yılına ertelenmesi işlemine Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı verilmektedir. Çıkan bu yasa ile binlerce kişi Emeklilikte Yaşa Takılanlar kapsamına girmiş bulunmaktadır.

Shares:

2 Yorumlar

 • Meral Aydın
  28.04.2020

  Ben kanser hastasıyım bir oğlum var babası yok eşimden ayrılalı 11 yıl oldu ne olur Allah rızası için yardım edin çok zor durumdayım ne olur bizide görün

  Cevapla
 • Fadime
  25.03.2020

  Dunyanin hic bir yerinde 48 yaş yaşli olarak kabul edilmiyor. Dogru. Ve 48 yasinda iş bulamayan tek ulke Turkiye. 681 gun prim odemem eksik ve istege bagli olarak ödememi soyluyorsunuz. Bana bu ulkede hicbir iş yeri 47 yasinda iş vermiyor iken size soruyorum. Hangi işte calisip istege bagli aylik primi 941 tl odemesini yapacagim ?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir