emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke

Ülkemizdeki birçok insan sigortalı bir işe girip çalışmakta ve çalıştığı süre içerisinde de primlerini ödeyerek hem emeklilik için hak kazanmakta hem de devletin indirimli sağladığı sağlık gibi hizmetlerden faydalanma şansına sahip olmaktadır. Yıllarca çalışıp primlerini ödemek için uğraştıktan sonra bütün süresini tamamlayan sigortalılar en sonunda emeklilik için bekledikleri hakka sahip olurlar. Belirli şartları sağladıktan sonra emeklilik haklarını kullanarak emekli olurlar.

Emekli olan kişileri ve emekli maaşını almaya başlayan kişileri en çok ilgilendiren konulardan birisi emekli maaşı üzerindeki blokedir. Bazı sebeplerde dolayı bankalar emekli maaşlarının hepsine bloke koymakta ve emekli olan kişinin maaş almasına engel olmaktadır.

Emekli maaşı üzerine bloke koyma konusu yasalarda yer almaktadır. Yasada belirtilene göre emekli maaşına bloke koyma hakkı yoktur. Aynı maddenin açıklamasına göre nafaka alacakları ve Sosyal Güvenlik Kurumunun alacakları hariç kişinin emekli aylığından kesinti yapılamamaktadır ve üzerine bloke konulmamaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin Kurum açısından doğan alacakları devir edilememektedir. Yani gelir, aylık ya da ödenekler takip ve tahsili gereken alacaklar ve nafaka borçları dışında haczedilememekte ve bloke edilememektedir. Belirtilen bu kanuna göre haczi yasaklanmış olan gelir, aylık ya da ödemelerin haczedilmesine dair alınan talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde reddedilir. Yani emekli kişinin bizzat talebi olmazsa nafaka alacağı dışında maaşından hiçbir kesilme yapılamamaktadır.

Emekli Maaşı Üzerindeki Blokeyi Kaldırma

Eğer söz konusu olan emekli kişinin maaşına haciz koyulmuşsa bu blokenin kaldırılması için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu haciz işlemi emeklinin izni olmadan yapılmışsa; emekli maaşına haciz koyduran kurumun icra müdürlüğünü yapılan işlemden dolayı şikayet edebilirsiniz. Eğer bu bloke devam ediyorsa, bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Savcılığına ya da İcra Tetkik Merciine gidip bu konuyu şikayet edebilirsiniz. Bu takdirde yanlış işlem görmüş bir uygulama son bulacak ve emekli maaşı üzerindeki bloke kaldırılacaktır.

Söz konusu olan emekli maaşı üzerindeki bloke yani haciz işleminin gerçekte hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Emekli kişinin yazılı izni olmadığı sürece bu bloke işlemi gerçekleştirilemez. Emekli olan kişi emekli maaşının bloke edilmesine dair bir izin vermiş olsa bile maaşının ya da gelirinin hepsinin bloke edilmesi gibi bir durum olmamaktadır.

Emekli olmuş olan kişi izin verdiği sürece maaşının sadece dörtte birine haciz işlemi uygulanır. Yani emekli olan kişi izin verdikten sonra eğer maaşın hepsine haciz konulursa bunu gerekli kurumlara şikayet edebilir.

Emekliler için bankalarda açılan hesaplar mevduat hesapları gibi değildir. Bankalar, emekli maaşları için ayrı bir hesap açmak zorundadır. Yani emeklilik maaşları kişinin herhangi bir bankadaki herhangi bir hesabına yatmaz. Emekli maaşı elden çekilmelidir. Bir bankadan diğer bir bankaya da aktarılması söz konusu değildir.

Emekli maaşınızın üzerindeki blokeyi şikayet ederek kaldırtabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa bu sıfat ile Asliye Hukuk Mahkemesine giderek dava açabilirsiniz. Bu sürede hesabınızın üzerindeki bloke kalkar ve emekli maaşınızı normal olarak almaya devam edersiniz. Fakat banka eğer bloke konusunda ısrarcı oluyorsa Cumhuriyet Başsavcılığına da ayrıca giderek şikayetinizi daha yetkili makamlara iletmelisiniz.

Yorumlar

 1. Veli dedi ki:

  Peki taahhüt ne zaman biteceğine nereden bakabiliriz. Ben ne zaman bitecegini bile bilmiyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Taahhüt borç bitene kadar devam eder.

 2. Nedim dedi ki:

  Merhaba Sgkdan emekli maaşı almaktayım Garanti bankası üzerinden ve başka banka borcum nedeniyle tüm maaşıma bloke konulmuş. Bu konuda ne yapabilirim nasıl itiraz edebilirim. Lütfen yardımcı olabilirmisiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankaya kredi çekerken bloke konulabilmesi için taahhütname verdiyseniz Böyle bir hakları mevcut. İtiraz etsenizde borcu ödeyene kadar bloke ve haciz kalkmaz.

 3. Çidem dedi ki:

  Ben maaşımı tebe taşımak istiyorum ve ptt de maaşımı alıyorum promosyonu aldım ama bir buçuk yıldır almışım geri kalan promosyonumu ödersen rahatlıkla tebe taşıya bilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Promosyon alırken maaşınızı taşımayacağınıza dair taahhütte bulunuyorsunuz. Bu nedenle promosyonunu geri ödemeniz gerekir. Geri ödemenin tamamı mı faiziyle mi olacağı imzaladığınız sözleşmede belirtilmiştir. Bu nedenle ptt ile irtibata geçmenizde fayda var.

 4. Kamuran dedi ki:

  Emekli maaşım 12 hareketsiz olduğundan bloke geldi Edevlet üzerinden başvuru yaptım.Cimere yazdım 1 ay geçti bloke hala kaldırılmadı . Ne yapmalıyım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 i arayarak oraya da kayıt açtırmanız da fayda var.

 5. Buse dedi ki:

  Merhaba Sgkdan yetim maaşı almaktayım ptt üzerinden ing bankasından kredi çekmiştim başka bir şirkete kendi rızamla taahüt verdiğim için maaşım kesildiği için kredi borcum ödenmedi ve avukata gitti şimdi maaşım tekrar yatmaya başladı ancak banka krediyi çekerken imzaladigim muvafakatnaneye dayanarak sanki kredi icralık olmamış gibi maaşıma bloke koymuş ve maaşımı şuan alamıyorum icra öncesi verdiğim muvafakat icra sırasında gecerlimidir eğer değilse ne yapmam gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muvafakatname her türlü durumda geçerlidir. Maaşınıza borç bitene kadar tamamına bloke koyabilir.

 6. yusuf ziya domaç dedi ki:

  denizbank emekli maaşıma bloke koymuş 2009 dan kalam bir kredi borcu yüzünden (garanti bankası) banka ya yasal olmadıgı için kaldırılmasını söylediğimde hesabımda dolar bozma işlemi yaptıgımı ve blokeyi kaldıramayacaklarını söylediler nereye dava açmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/ linkinden yazılı, 0850 222 23 35 telefon numarasını arayarak sözlü şikayette bulunambilirsiniz.

 7. Inanç Bayram dedi ki:

  Aktifbanktan kredi cektim .maaşimdan direk kesiliyor.Sgk kesintimde var elime para geçmiyor.Bırine borcum var gecmisten odeyemiyorum.Icra dairesine maaşimin tamamıni bprc bitene kadar kesilmesi diye taahhutte bulunsam belirli odeme yapilirmi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Banka ve sgk öncelik durumunda olduğu için onlar kesildikten sonra ki kalan para için kesinti yapılabilir. Ancak bunun için borcunuza taahhütname vermeniz gerekir.

 8. mehmet dedi ki:

  65 yaş üstü emekli bir insanım borçlarımdan dolayı maaşımın üzerinde haciz ve blokeler var sssk maaşımın dörtte birini kesiyor ancak geri kalanını ise banka borçlarımdan dolayı bankaların koymuş olduğu blokeler yüzünden iki yıldır alamıyorum bu güne kadar yaşamımı sokaklarda seyyar satıcılık yaparak sürdürdüm ancak şimdi dışarıdada çalışamadığımdan 1 liraya muhtaç durumdayım hem ışarıda çalışamıyorum hemde emekli maaşımı alamıyorum ben ne yapacağım gerekli itirazları yaptım ama banka sözleşmelerine attığım imzalardan dolayı blokeler kalkmadı bu durumda yaşamımı nasıl sürdüreceğim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef Taahhütnameye imza attığınızdan emekli maaşınız tamamına haciz konulabilir. Bu yarayan kanaya devlet henüz bir çözüm bulmadı. Diyebilecek çok sözümüz yok. Belediyelerin sosyal hizmet birimlerine ve vakıflara başvuru yapmanızı öneririz.

 9. Kemal dedi ki:

  Emekli olmadan önce kredi çekmiştim işlerimin bozulması nedeniyle ödüyemedim
  Emekli olduktan sonra maaşımı başka bankaya taşımaya karar verince blokeli olduğunu öğrendim
  Hiç bir taahhütüm yok
  Başka bankaya maaşımı taşımaya bloke koyarmı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer muvafakatname yok ise bloke koyamaz

 10. Ahmet KURTULUŞ dedi ki:

  Maaşımı başka bir bankaya taşımak için kredimi kapattım fakat böyle bir yazı çıkıyor. Aylığınızda bloke bulunduğundan dolayı, sadece şube değişikliği yapmanıza izin verilmiş olup, banka değişikliği yapmanız engellenmiştir.Ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

 11. Fahri özcan dedi ki:

  Emekli maaşıma bloke koyuldugunda blokeyi kaldırmak için izleyecegim yol nedir..şimdiden teşekkürler..

 12. esra dedi ki:

  merhabalar;
  babamın maaşı blokeli bankasını değiştiremiyor blokesini kaldırması için nasıl bir yol izlemesi gerekiyor.

 13. Yücel karaca dedi ki:

  emekli maşımın tamamına bloke konmuş nasıl iptal ettiririm.

 14. melike dedi ki:

  Merhaba.

  Ben babamdan ötürü yetim maaşı almaktayım bugün bankaya gittim maaşımı ptt taşımak istedim ama bunu yapmama engel çıktı sebebini ise bankaya gittim sordum 634 tl haçiz borcum olduğundan dolayı maaşımın 6 tl bloke konulmuş ve bu bloke olduğu için maaşımı ptt taşıyamıyorum bankaya sordum ben yetim maaşı alıyorum ve kimseye izin vermedim nasıl bloke konur 6 tl parama dedim onlarda alacaklıların böyle bir hakları var borcunuzu ödeyin blokeyi kaldıralım dedi bu konuda ne yapmam gerek lütfen yardımcı olurmusunuz ve 6tl blokemi 7 yıldır devam ediyormuş ben daha yeni öğrendim bunu bu blokeyi nasıl kaldırırım ve bu bloke yapmaları yasalmı ? lütfen yardım edermsiniz.

 15. aylin dedi ki:

  yeni emekli sandığından malulen emekli oldum ilk maaşı alıcağım alabilirsem ziraat bankasına yatacak benim çalışırken maaş hesabım var bloke vergi dairesi bloke koydu şimdi maaş kendi hesabımamı yani blokeli hesabıma yatar yoksa banka ayrı hesap mı açar ??blokeli hesaptan maaşı nasıl çekeri ayrı dert oldu banka ayrı hesap açarsa çekermiyim ne yapmam gerekir lütfen cevap verin .

 16. Ömer yazar dedi ki:

  Hocam meraba annem 48 yaşında ve babamdan kalma 1100 tl emekli maaşı alıyor kredi çekmek istiyoruz fakat annemin okuma yazması yok kredi çekmek için ne yapmalıyız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Okuma yazma bilmeyen kişi direkt olarak bankaya giderek kredi çekemez. Noterden birine kredi ile ilgili vekalet vermeli veya yine noter huzurunda banka görevlisi ile birlikte parmak basmalı veya imza atmalıdır.

 17. Emine gümüş dedi ki:

  Bankaya borcum var.Kredi alırken imzaladığım belgelerde maaşımdan almalaeına izin vermişım.Babamdan aldığım 900 tl dul yetim maaşımın tamamına banka el koydu. Tüketici hakem kuruluna başvurdum. Aleyhime karar çıktı.Banka akacakarı için henüz haciz işlemi de başlatmadı. Maaşımı nasıl kurtarabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muvafakatname verdiğiniz için tüm maaşa borç bitene kadar haciz koymaya yetkisi var.

 18. Süleyman dedi ki:

  Emekli maaşım üzerinde bloke var maaşı mı tam veriyorlar ,promosyon vermiyor.Icraligim maaşı başka bankaya taşıya bilirmiyim.

 19. Ramazan dedi ki:

  Ramazan aslan
  Benim babamın aktif banka borcu var bu nedenle aktif bank avukatlar araclgyla bloke koymuş babamın emekli maaşına onları aradğımda babanız muvafakat vermiş diyolar
  bu durumda biz neyapabiliriz blokeyi kaldrmak için yada nerelere başvurabiliriz

 20. HÜSEYİN YILDIRIM dedi ki:

  BEN İŞÇİ EMEKLİSİYİM ZİRAAT BANKASINDAN EMEKLİ MAAŞIMI ALIYORUM AYLIK ALDIĞIM BANKA BANA ÇOK UZAK KALIYOR DAHA YAKINIMDAKİ BAŞKA BİR ZİRAAT BANKASI ŞÜBESİNDEN AYLIĞIMI ALMAK İÇİN E-DEVLET ÜZERİNDEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK İSTEDİM YANİ AYLIĞIMIN YAKINIMDAKİ BANKAYA TAŞIMAK İSTEDİM FAKAT AYYLIĞIN BİLOKE EDİLMİŞTİR TAŞIMA ŞANSIN YOK DİYE UYARIYLA KARŞILAŞTIM OYSA BENİM HİÇ BİR YERE BORCUM YOK AYRICA HİÇ KREDİDE ÇEKMEDİM AMA HİÇMİ HİÇ BİR KURUMA BORCUM YOK VERGİLERİMİ ZAMANINDA YATIRIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 21. Kazım Beyret dedi ki:

  Denizbank da bulunan, 5510 sayılı SGK kanununa rağmen emekli maaş hesabıma bloke konmuştur. İcrayı koyan İstanbul 28. icra dairesine başvurdum ve onlardan ”Maaş hesabı Hariç” yazan haciz ihbarnamesini elden bankaya ilettim. Fakat bankaya blokenin kalkması için yaptığım çeşitli başvurularıma rağmen bloke devam etmektedir. Çok mağdur durumdayım, ne yapmalıyım?

 22. Cem Demir dedi ki:

  Emekli maaşımı Ziraat Bankası ndan alıyorum.Ve aynı bankadan kullanmış olduğum bir kredi var. Maaşım blokeli yani maaş hesaba yatmadan Kredi tutarı kadar olan kısmına bloke koyuyorlar.bunu kaldırabilir miyim. nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kredi kullanırken muvafakatname ve talimat imzaladıysanız maaşınızın blokesini kaldıramazsınız.

 23. Kemal Aydin dedi ki:

  Yurtdisi borclanmadan emekli Oldum emekli maasim birsene bankadan cekmedigim icin bloke Klinikums nasil kaldirabilirim

  1. Ridvan dedi ki:

   Slm ben ptt den emekli maasimi alıyordum ve İng ve aktif banktan kredi çektim çektiğim kredi aylık ödemesi maasimdan fazlaydı ve odeyemedim
   Bir arkadaşıma da başka bir bankadan kredi cektirdim ve arkadaşıma kredi çektiği için mukafetname verdim ve emekli maasim direk arkadaşıma geçiyor ve ptt den çektiğim krediyi odeyemedigimden dolayı icralik oldum 1 seneyi geckindir odemiyorum ptt den çektiğim krediyi
   Arada ufak tefek tutar oluyor bankalar hangisi önce olursa o ufak meblağı alıyor ve bu arada da özel şirkette çalışıyorum icra oraya da geldi sırası ile maasimin yani özel şirketten aldığım asgari ücretin
   Dörtte biri kesiliyor ben banka değişikliği yapabilirmiyim yaparsam nasıl yapmam lazim e devletten blokeli gözüküyor

 24. Sercan dedi ki:

  Babam bankadan kasım 2016 da kredi kullandı. Emekli maaşını o bankaya çekmek kaydı ile verdiler ve bloke kondu babamın izni ile ama emekli maaşı kredi taksitini karşılamıyordu ekleme yapıyordu tabi ozamanlar çalışıyordu işten çıkarılınca ödemelerinde aksaklık oldu hatta o bankadaki kullandığı bütün ürünler icraya gitti birtek bloke ettirdiği kredi hariç taksitler gecikmeli ve eksik ödeniyor şuanda herhangi bir geliri yok bu konusa ne yapabiliriz yardımcı olabilirmisiniz

 25. Mustafa Uğur Seçilir dedi ki:

  Blokeli nasıl kaldikaldırım.

 26. AyhanB. dedi ki:

  Selam!

  Biz yurt dışında yaşıyoruz. Bundan dolayı annem emekli aylıklarını 12 aydan fazla çekemedi. Ve her ay otomatik ödemeler olmasına rağmen annemin maaşlarına bloke konmuş.(Bankaya göre SGK bloke koymuş, SGKya görede banka parayı geri göndermiş.)
  Bir sene önce eDevlet Kapısı üzerinden dilekçe verdik ama hiç bir ses çıkmadı. Maalesef ikibuçuk yıldırda hastalıktan dolayı Türkiyeye izinede gidemedik. Bundan dolayı ve ne yapacağımızı bilemedik diye 26 ay gibi uzun bir zaman geçti ilgilenemedik. Dolayısı ile maaşlar’da blokede kaldı ve birikti.
  İnternetten, yazılı dilekçe yazmamız gerektiğini öğrendim. Örneğe göre dilekçeyi yazıp iadeli taahhütlü gönderdim. SGKda hemen işleme alıp gerekeni yapmışlar ve ödeme yapılmış. Ama 26aylık yerine sadece 12aylık göndermişler. Şimdi ne olacak bilmiyorum. Normalmi bu durum? Sadece 12 aylık parayımı alabiliyor annem? Yoksa bir hatamı var? Ne yapmamız gerekiyor bu durumda?

  Şimdiden teşekkürler!
  Saygılar, Selamlar!

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Annenizin maaş karşısında hak sahiplik durumunu bilemediğimizden. Konuyu bize izah ettiğini gibi dilekçe ile yine kuruma gönderirseniz dönüş alabilirsiniz.

 27. Mevlüt dedi ki:

  Selamün aleyküm. 76 yasında annem okuma yazmasi yok babamdan kalan 1200 tl dul bakur ayligi var kardesim anneme iki tane kredi cektirmis kredi karti almis kullanmis vs. vs. Kadın hacizli yada ipotekli değil lakin gecinemiyor. Mufakatname de imzalatmış olabilirler. Şimdi benim sorum okuma yazma bilmeyen bir insana bu krediyi veriyorlar bu tm ama mufakat name yada buna benzer onlarca sayfa imza attiriyorlar bunlarin hepsinden bi haber bu durumda yarin bürgün sikintiya dusup te hacizlik olursa maasinin tamamina nasil haciz yada ipotek koyabiliyorlar anlayamadigim konu bu. Yardımcı olursaniz sevinirim tsk ederim kolay gelsin..

 28. Yunus dedi ki:

  İyi akşamlar ben 5 senedir emekli maaşını ptt den alıyordum bugün banka değiştirmek işlem yapıldı edevlet ten baktığımda maaşınizda bloke var diyor ne yapmamız gerekiyor

 29. Sevil Taştan dedi ki:

  Babamın emekli maaşının tamamına borcundan dolayı banka el koydu.Böyle bir hakları var mı.Sanırım bilmeden Muavafakatname imzalamışlar.Hakkımı aramak için nereye başvurmalıyım.Lütfen acil yardım.Zor durumdayız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muavafakatname imzaladı ise bankanın böyle bir hakkı mevcut. Maalesef borç bitene kadar yapabileceğiniz birşey yok.

 30. Feyza Çalışkan dedi ki:

  Meraba uzun süre cekmedigim yetim maaşıma Bloke gelmiş dilekte yazmam söylendi nasıl yazmam gerek yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/sgk-hareketsiz-ve-blokeli-emekli-maasi-iade-basvurusu linkinden başvuru yapabilirsiniz.

 31. Sevim dedi ki:

  Merhabalara ben 2010 yılında maaş aldığım bankadan kredi kullandım daha sonra başka bir alacak için icraya verildim ve tahütte bulunmak zorunda kaldım daha sonra maaşım yeterli gelmediğinden bankadan kullanmış oluğum kredi taksitini eksik yattığı için sorunlar yaşadım bankamla ilgili icra borcum bitikten sonra maaşımın hepsinin yatması sonrası yine maaşımı alamıyorum bloke koymuşlar bankalar birliğine şikayet bulundum onlarda bankanız sizi icraya vermiş ve banka hesabınıza bloke koymuş dediler ve ben 8 yıldır emekli maaşımdan 1 tl bile alamamaktayım bunun için araştırdığımda pek fazla Bilgi edinemedim yardımcı olurmusunuz hukuki bir yol varmıştır

 32. Kader anul dedi ki:

  Merhaba 1 yıl dır babamın emekli maaşını alamiyorum bloke oldu ediler ssk ya gittim dilekçe gönderdim geriye dönük aldım ama 5 ay alamadım pttde görünmüyor ssk göründü alamiyorum ayın 18 de almam gerekiyor bankaya yettiği gün geri çekiliyor ne yapmam lütfen söyleyin

 33. Can Şanlı dedi ki:

  Merhaba. 01/07/18 tarihinde 4 senelik üniversiteden mezun olmam gerekirken 1 sene uzattığım icin yetim aylığım yatmadi. Sonrasında dilekçe verdim maaşım 18/07/18 tarihinde yatti. Fakat 01/08/18 de almam gereken Ağustos maaşım, temmuzdaki yatması gereken fark ve bayram icin ek ödeme hesabıma yatmadı. Uzun araştırmalardan sonra bu paralarin bloke olduğunu gördüm. Anlamadığım şey benim hic borcum vs yok. Maaş bankam Halkbank, bu bankada kredi kartimda yok. Saniyorum ki bloke koyan zaten banka degil sgk. Öncelikli sorum; Durduk yere bloke konmasının nedeni sizce ne olabilir?
  Aklıma gelen sebelerden biri maaş günümün ayın 18 ine kaymış olabileceği.
  İade talebinde bulundum bimeri aradim ordada dilekce oluşturdum. Parayı alamamam veya her ay boyle ugrasmam gerekecegini düşünmek beni korkutuyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dilekçe ile öğrenci olduğunuz bilgisi sisteme işlendikten sonra bloke kalkması gerekiyor. eğer kalkmaz ise önceki dilekçenizi de ekine koyarak hesabinızdaki blokenin kaldırılması ile ilgili bir dilekçe daha gönderin. Dönem başladıktan sonra güncel öğrenci belgesini verdiğinizde bu sorunu tekrar yaşamazsınız.

 34. Ayşegül cil dedi ki:

  Sigortalı iste çalışıyordum işten ayrildim ve babamdan yetim aylığı almak için başvuru yaptım bana 15 gün sonra bir kağıt go derdiler ziraat bankasından odemenizi alabilirsiniz diye bankaya gittim hesabimda ücret gorunmedigini soylediler.e devletten baktığımda 2 aylık maasim görünüyor yanlız blokeli olarak sigortayla görüştüm daha önce sigorta tarafından bana para yattığını yanlız çekmediğim için 1 lira dahi olsa sigortanin bloke koydugunu kaldittirmam için sigortaya dilekçe yazmam gerektigini soylediler beni. Gibi öyle bir duruma düşen oldumu bloke kaldirildiginda birikmiş maaslarimi alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Daha önce sgk nın göndermiş olduğu ödenek geri döndü ise hesabınız bloke konmuş olabilir. dilekçe ile müracaatınızdan sonra birikmiş maaşlarınızı alabileceksiniz.

 35. Bahadır dedi ki:

  Merhabalar annem denizbanktan maaş alıyor ve oradan 40bin ve 20bin ayrı ayrı kredi kullandı 2 şer taksit geriden geliyor ve 22.07.2018 maaşına bloke koymuşlar böyle bir hakları varmıdır yardımcı olursanız sevinirim saygılar

 36. Hatice dedi ki:

  Merhaba ceyiz yardimi parasi e devlette yatmis gozukuyor odeme gunu ise 20 temmuz ama bloke li maas sorgulamasinda bloke gozukuyor ayin 20 sinde odeme gunu diyemi o zaman kalkarmi 20 temmuz da

 37. ufuk dedi ki:

  ben emekliyim .emekli maaşımda muafakat bulunmaktadır.aldığım emekli maaşım bana yetmiyor .bunun için ne yapmalıyım.

 38. Hülya senyigit dedi ki:

  Merhaba 2 maasimda pttde bulunmaktadır. Ssk emekli maasimda aktifbank kredisi çekiliyor. Emekli sandığı maasim boşta olmasına rağmen ptt blokeyi kaldırmıyor. Ve gerekçe olarak kredi çekerken ek rehin diğer diger maasa da koyduklarını söylüyor. Yasal olarak boşta olan maasimi nasıl taşıyabilirim bilgi rica ederim.
  Teşekkürler

 39. Güray dedi ki:

  Merhaba,
  Kredi kartı ve bireysel kredi borçlarımdan dolayı icralık davalarım bulunmaktadır.Çalıştığım dönemde maaşımdan 1/4 kesinti yapılarak ödeme yapılıyordu.Diğerleri sıraya konulmuştu.İşten ayrıldım.Emekli şartlarımı tamamlamış bulunmaktayım.Emekli olursam emekli maaşıma haciz,bloke v.s gibi durumlar olabilirmi.Şayet olursa ne kadar kesinti yapılabilir.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 40. Selami dedi ki:

  İlk emekli maaşına haciz işlemi yapılırmı.ssk emekliliğim onandı ilgili bankanın şubesini seçtim .maaşım gelmeden bankada açılacak emekli maaş kesinti yapılmamasında fayda sağlarmı.

 41. Cem Şükrü Tongal dedi ki:

  Gülsüm Akıncı isimli komşum (20725394406, 90 yaşında) emekli maaşının konutta ödenmesini talep edecek, ancak, sitede maaşında bloke olduğu için adres değişikliği yapamıyor ayrıca konutta ödeme seçeneğindeki, önceden”hayır” yazısını kaldıramıyoruz.
  Bu konuda bilgi ricasıdır, şimdiden teşekkürler.

 42. Haluk ERDOĞAN dedi ki:

  MERHABA,
  PTT DEN EMEKLİ MAAŞIMI ÇEKİYORUM ÇEŞİTLİ DEFALAR KREDİ ÇEKTİM EMEKLİ MAAŞIMA BLOKE KOYMUŞLAR PTT BUNU KALDIRABİLİRMİ BLOKEYİ. SELAMLAR

 43. bengi dedi ki:

  E- devlet ten emekli maaşımda bloke bulunduğunu öğrendim. Biraz araştırınca evimin Dask la ilgili bilgilerinin bulunduğu sayfada “rehinli alacaklı” ifadesine rastladım, maaşımın ödendiği bankanın adı geçiyor ne olabilir? Sigorta primini öderken banka çalışanının yaptığı bir hata olabileceğini düşünüyorum

 44. Mehmet tüzer dedi ki:

  SSK emeklisiyim şirket müdürü yüzde 99 hisse bana ait sirket tasfiye oldu emekli maaş hesabı na ssk bloko koymuş 1290 TL hesataki paraya ben 1585 TL emekli maaşı alıyorum SSK bloko koyabilirmi ben prim borçları ilgili maaşın dört birine haçiz koyabilir biliyorum ben maaşimdaki bloko yu nasıl kaldırabilirim

 45. Ferudun bilgir dedi ki:

  Iş bank emekli maaşı yatıyor ve kredi kullandım kira gelirim isbank a yatıyor maasimi Ptt ye tasimak istiyorum olmaz diyor isbank nasıl tasirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kredi kullanırken sözleşmede böyle bir şart yok ise taşımanızda bir engel yok. Bankadan sözleşme şartlarını isteyiniz

  2. Seniha erdoğdu dedi ki:

   2 emekli maaşım var. Biri eşimden aldığım biri kendi emekli maaşım. 2 maaşımı da ptt ye taşıdım. Eşimden almış olduğum maaş üzerine ptt aracılığıyla aktifbanktan kredi kullandım. Ama 2 maaşımın üzerine de bloke konulmuş. Nerden olduğunu bilmiyorum. Aktifbank ptt sen diyor ptt aktifbanktan diyor. 10 gündür uğraşıyorm. Lütfen biri nasıl kalkıcak bu bilgi versin lutfen

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tam detayını bilmiyoruz ama ptt den aldığım tüm maaşlara diye bir muvafakatta bulunmadı iseniz sadece üzerinden kullandığınız maaşa işlem yapılabilir. Kredi sözleşmesi talep edin. Burada bir açıklama bulabilirsiniz.

 46. Neriman yilmaz dedi ki:

  Vefat eden Ssk işçi emeklisi eşimden dul aylığı alıyorum.üzerimde işyeri vardı ve buna bağlı olarak sgk çalışan pirim borçlarından dolayı maaşımın 4/1 kesintiye uğruyor.bununla ilgili kanuı hakkım varmı? Taksitlendirme yaparsam maasimi tam alabilormiyim? ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kanuni olarak sgk nın böyle bir hakkı var. Borç affı dönemlerinde taksitlendirme yaparsanız maaşınız kesintiye uğramadan ödenir.

 47. şerifenur dedi ki:

  merhaba emekli maaşımı aldığım ankadan maaşıma karşılık ihtiyaç kredisi kullandım. kredi borcum bitince PTT ye taşımak istedim ancak bankaya olan kredi kartı borcum nedeniyle blokeyi kaldırmadılar. KREDİ KARTINI hiçbir sözleşme ve taahhüt olmadan kendileri gönderdi ekomik durumumun bozulması nedeniyle şu an için ödeyemiyorum. Tek gelir kaynağım emekli maaşım. zaten kart borcu takibe gönderilmiş. bu durumda bankanın yaptırım gücü varmıdır kart için hiçbir sözlü ya da yazılı belge yok kendilerinde. ne yapmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,
   Kredi kartı borcunuzdan dolayı maaş hesabınıza bloke koyamazlar. Kredi kartı sözleşmenizi kontrol edin. Herhagi bir Muavafakatname yok ise maaş hesabını açmaları gerekiyor. https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/Home/HizmetDisi linkinden şikayetinizi bildirebilirsiniz.

 48. SİNAN dedi ki:

  İYİ GÜNLER BEN SGK EMEKLİSİYİM MALULEN . PTT DEN KREDİ ÇEKMEK ZORUNDA KALDIM VE MAAŞIMDAN KESİNTİ YAPILMASI ICIN IMZA VERDIM .MAAŞIMIN ŞUAN TAMAMINI KESİYORLAR .SUAN ZOR DURUMDA OLDUGUM İÇİN 1/4 ORANINDA KESİLMESİ TALEBİNDE BUUNABİLİR MİYİM ? BULUNURSAM NEREYE BAŞVURABİLİRİM . ÖZELLİKLE BELİRTEYİM PTT DEN ÇEKTİM BDDKDA PTT YOK ONUDA DENEDİM.NE YAPMAM GEREKİR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ LÜTFEN?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muvafakatname imzaldıysanız kanunen bir işlem yapma hakkınız kalmıyor. Maalesef.

 49. Hakan dedi ki:

  emekli maaşımın yarısına hacız konulmuş kim tarafından nasıl öğrenebilirim..

 50. Ali Gömek dedi ki:

  Ben sgk emeklisiyim bu gün internetten sorgulamaya baktığımda adres değişikliği ve banka değişikliği bölümünde güncelleme yapmak istiyordum orada aylığınız blokelidir diyor bunu öğrenmek istiyorum.
  hic bir yere borcum yok Saygılarımla

 51. Cengiz dedi ki:

  Sgk ya borcum var. Daha önce işyerim vardı sgk dan emekliyim ve
  4 yıldır maas aliyordum. Bu ay sgk hesabın tamamına bloke koymuş ne yapabilirim

 52. Muhlis dedi ki:

  Ben babamın vefatından dolayı yetim aylığı almaktaydım yaz dönemi için 2 aylığına sigortalı bir işte çalıştım ve maaşım kesildi, ekim ayında dilekçe vererek maaşım tekrar bağlandı temmuz ayında kesilen maaşım kasım ayında bağlandı fakat kasım ayında almam gereken maaş ve birikmiş ödeme tutarını alamadım e-devletten baktığımda ilk maaşım ve birikmiş ödeme tutarım blokeli gözüküyor bunun nedeni nedir bu barayı alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurduğunuz tarihten itibaren yetim maaşını alabilirsiniz. Dilekçe ile kurumdan temmuz ayından itibaren biriken maaşın ödenmesi talebinde bulunun.

 53. ali ürdün dedi ki:

  hiç bir borcum yok ögrenci belgesi gönderdim hesabbım acıldı ancak bloke konulmus E devlet üzerinden bloke kaldırma talebinde bulundum . ortalama kaç gün içerisinde bloke kalkar.

  1. ali ürdün dedi ki:

   ilgilenen yokmu

 54. Ramazan Hakan dedi ki:

  Emekli memurum. Bu sene emekli oldum kasım maaşımı ve emekli ikramiyemi aldım. Fakat Aralık maaşım sgk, bankaya yatırmamış. Nedenini öğrenmek istiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ramazan Bey merhaba,

   Kurum bilgilerine ulaşamadığımızdan sebebine görme şansımız bulunmuyor.

 55. Mehmet AKIN dedi ki:

  SGK emeklisiyim.Maaşım her ay borçlu olduğum bankaca bloke edilip,telefonla yapılan görüşme sonucu serbest bırakılıyor.Bu durum hem zaman kaybı,hemde değişik şubelerde rencide olmama neden oluyor.Yasal olmayan bu uygulamayı yapan ilgililer hakkında şikayetçi olmak istiyorum.Ne yapmalıyım? Yapacağınız yardımlarınız için peşinen teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Konu ile ilgili bank şikayetlerinizi https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/Home/Bildirim linkinden yapabilirsiniz.

 56. Fato dedi ki:

  Benim bütün bankalara borcum var kredilerim var ödeyemedim ama yedim maaşıma daha yeni bloke kondu bu blokeyi Nasıl kaldırabilirim babamdan yedim maaşı alıyorum bu zamana kadar hiç bloke konmamıştı ne yapmam lazım

 57. Nihal Akca dedi ki:

  Ben sgk emeklisiyim bu gün internetten sorgulamaya baktığımda adres değişikliği ve banka değişikliği bölümünde güncelleme yapmak istiyordum orada aylığınız blokelidir diyor bunu öğrenmek istiyorum. Saygılarımla 9.10.2017

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nihal Hanım merhaba,

   Sebebini tam olarak söyleyemiyoruz ancak ödenmemiş banka kredi borcunuz var ise böyle bir durum söz konusu olabilir

 58. Hüseyin demirtaş dedi ki:

  Ben annemden kalma bağkur maaşını çekiyordum.üniversite okuyorum fakat ikinci dönem kayıt yenileme yapmamıştım.bugün maaşı çekmeye gittim 200 lira çektim ama kalan 250 lira çekilmiyor.kullanılabilir bakiyeyi 0 lira olarak gösteriyor..bu eğitimim şu anda pasif durumda olduğu içinmi böyle oldu acaba..

 59. nur dedi ki:

  Merhaba
  Çocuklarımın babalarından aldığı ve babalarının emekli maaşından icra yoluyla kesilen nafakalarını emekli maaşının 6 aydan uzun süre tahsis edilmemesi üzere durdurma kararı alınmış ve nafakaları artık kesilememektedir. Babaları şu an cezaevinde. Nafakayı başka yolla ödemez.Çocuklarım şu an mağduriyet yaşamakta ve baba emekli maaşının devamı için dilekçe vermiyor. Bu şartlar altında nasıl bir yol izlemeliyiz ?..Teşekkür ederim.

 60. İbrahim Etem mart dedi ki:

  Merhabalar
  PTT sen emekli maaşı alıyordum ancak özel bankaya geçmek için verilen promosyonu iade etmeme rağmen maaşım PTT de bloke olduğu için taşıyamıyorum SGK ya mail atmamıza rağmen sonuç alamadım ne yapmam lazım teşekkür ederim

  1. EROL ENGÜR dedi ki:

   ibrahim bey bizde özel bankadan ptt ye geçmek istiyoruz.
   ptt nin avukata düşmüş borçlar için kredi verdiğini duyduk. acaba siz niye ptt den memnun kalmadınız.
   saygılarımla

 61. YILMAZ dedi ki:

  MERHABA HERHANGİ BİR BORCUM İCRA VB. BİRŞEYİM OLMADIĞI HALDE DUL YETİM MAAŞIMA BLOKE KONULDU VE HİÇ GERİ DÖNÜŞ YAPILMADI. ÖĞRENCİ OLDUĞUMDAN DOLAYI ALDIĞIM BİR MAAŞTI. HERHANGİ BİR SİGORTA GİRİŞİ YAŞ DURUMUNDA İPTAL ETME DURUMLARI BU KRİTERLERDE OLMADIĞI HALDE BLOKELİ OLARAK GÖZÜKÜYOR VE CEVAP VERİLMİYOR NEDENİ HAKKINDA ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenci belgenizi kuruma ulaştırın. Kurum öğretim yılı sonunda tedbiren bloke koyabiliyor.

  2. Bilalmert dedi ki:

   Merhaba. Ben babamdan maaş alıyorum. Benim hiç bir yere borcum yok. Ama maaşıma bloke koyulmuş maaşımı ing’den ptt’ye taşımak istiyorum bloke olduğu için taşıyamıyorum. Lise’yi bu sene bitirdim. Üniversiteye hazırlanıyoru. Öğrenci belgesini alabilme şansım var mı? Lise bittiği için şu an boşta gözükme olayı olur mu? ve Benim iznim madan maaşıma bloke koyulmuş. Maaşıma bloke koyulduğu için kimi,nereye şikayet etmem lazım? Şikayet ettiğim zaman maddi-manevi geri dönüş alabilir miyim ? Lütfen yardımcı olun. Şimdiden Allah razı olsun.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Liseden mezun olduğunuz için maaşınız dondurulmuş. Üniversiteye kayıt olana kadar maaşınız kesilir. Üniversite öğrenimine başlandığında tekrar bağlanır.

  4. HASAN dedi ki:

   YILMAZ ARKADAŞIN YAŞADIĞI DURUMUN AYNISINI YAŞAMAKTAYIM, TEMMUZDAN BERİ MAAŞIM YATMADI?(TEMMUZ VE AĞUSTOS) YALNIZ BEN TEMMUZUN 26 TISINDA ÖGRENCİ BELGEMİ PTT İLE SGK YA GÖNDERDİM, TABİKİ AĞUSTOSDA DA GELMEDİ BU ARADA. İNŞALLAH EYLÜL AYINDA MAAŞIM GELECEĞİ ZAMAN BU BLOKELİ 2 MAAŞIM DA BANA EYLÜL AYINDAKİ MAAŞIMLA BİRLİKTE İADE EDİLECEK Mİ?

  5. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hak kaybınız olmayacak. Belge işlemleri tamalandıktan sonra blokeli maaşlarınızı alabileceksiniz.

 62. Sabri ÖZAYDIN dedi ki:

  Ben sgk işçi emeklisiyim bu gün internetten temmuz/2017 ayı maaşı sorgulamaya baktığımda adres değişikliği ve banka değişikliği bölümünde güncelleme yapmak istiyordum orada aylığınız blokelidir bunu öğrenmek istiyorum. Saygılarımla 11.07.2017

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,
   Eğer kredi çekerken Maaşınız için muvafakatname imzaladıysanız takipteki borcunuz içim bloke konmuş olabilir.

  2. Hasan dedi ki:

   Teşekkürler. Umuyorum öyle olur, hala bir sonuç çıkmadı. Tekrar isteyecekler gibi belgeleri SGK.

 63. Ali ÖZEL dedi ki:

  Emekli Sandığı Emeklisinden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı alacağını icra yoluyla emekli maaşından kesebilirmi

  1. Süleyman cem Gürkan dedi ki:

   2012 yılında denizbank tan kredi çektim birde kredi kartı verdiler kredi borcunu bitirdim 2015 yılında sağlık sorunu sebebi ile kredi kartı icra lık oldu 2016yılnda emekli olunca maaşım ssk ile denizbank anlaşması ile maaşım denizbanka yattı maaşımı bir süre tamamını alamadım sonra tüketici hakem heyeti kararı ile ödediler bir süre hiç kesinti yapmadılar şimdi memurun keyfi davranışları yine başladı 1/4 oranında kesinti yapıyor müşteri şikayet hattı nı arıyorum 15 gün sonra iade ediyoruz nisan ayında tüketici hakem heyeti kararının grçersiz olduğu nu söyledi iade etmediler icra yolu ile geri aldım bu keyfiyet ten kurtumak için maaşımı taşımak istiyorum e-devlet sistemi izin vermiyor. ssk banka ile anlaşman gerek dedi borcum emeklilik öncesi olduğu için verdiğim hiç bir belge yok muvaffaktaneme vs maaşımı taşımak için ne yapmalıyım

  2. dursun dedi ki:

   selamün aleyküm hepimizde aynı sorun ssk emeklisiyyim maliyeye iki 2 3 binlira kadar borumu ödeyemedim yaş elli iş yok 1200 emekli maaşım var teblikat vermeden maliye hesaba haiz komuş ev kira talebem var üniversiteye giden çare bir yol varmın teşekkür eder kolaylıklar dilerim konyadan dursun çakır