emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke
03.12.2016

Ülkemizdeki birçok insan sigortalı bir işe girip çalışmakta ve çalıştığı süre içerisinde de primlerini ödeyerek hem emeklilik için hak kazanmakta hem de devletin indirimli sağladığı sağlık gibi hizmetlerden faydalanma şansına sahip olmaktadır. Yıllarca çalışıp primlerini ödemek için uğraştıktan sonra bütün süresini tamamlayan sigortalılar en sonunda emeklilik için bekledikleri hakka sahip olurlar. Belirli şartları sağladıktan sonra emeklilik haklarını kullanarak emekli olurlar.

Emekli olan kişileri ve emekli maaşını almaya başlayan kişileri en çok ilgilendiren konulardan birisi emekli maaşı üzerindeki blokedir. Bazı sebeplerde dolayı bankalar emekli maaşlarının hepsine bloke koymakta ve emekli olan kişinin maaş almasına engel olmaktadır.

Emekli maaşı üzerine bloke koyma konusu yasalarda yer almaktadır. Yasada belirtilene göre emekli maaşına bloke koyma hakkı yoktur. Aynı maddenin açıklamasına göre nafaka alacakları ve Sosyal Güvenlik Kurumunun alacakları hariç kişinin emekli aylığından kesinti yapılamamaktadır ve üzerine bloke konulmamaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin Kurum açısından doğan alacakları devir edilememektedir. Yani gelir, aylık ya da ödenekler takip ve tahsili gereken alacaklar ve nafaka borçları dışında haczedilememekte ve bloke edilememektedir. Belirtilen bu kanuna göre haczi yasaklanmış olan gelir, aylık ya da ödemelerin haczedilmesine dair alınan talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde reddedilir. Yani emekli kişinin bizzat talebi olmazsa nafaka alacağı dışında maaşından hiçbir kesilme yapılamamaktadır.

Emekli Maaşı Üzerindeki Blokeyi Kaldırma

Eğer söz konusu olan emekli kişinin maaşına haciz koyulmuşsa bu blokenin kaldırılması için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu haciz işlemi emeklinin izni olmadan yapılmışsa; emekli maaşına haciz koyduran kurumun icra müdürlüğünü yapılan işlemden dolayı şikayet edebilirsiniz. Eğer bu bloke devam ediyorsa, bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Savcılığına ya da İcra Tetkik Merciine gidip bu konuyu şikayet edebilirsiniz. Bu takdirde yanlış işlem görmüş bir uygulama son bulacak ve emekli maaşı üzerindeki bloke kaldırılacaktır.

Söz konusu olan emekli maaşı üzerindeki bloke yani haciz işleminin gerçekte hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır. Emekli kişinin yazılı izni olmadığı sürece bu bloke işlemi gerçekleştirilemez. Emekli olan kişi emekli maaşının bloke edilmesine dair bir izin vermiş olsa bile maaşının ya da gelirinin hepsinin bloke edilmesi gibi bir durum olmamaktadır.

Emekli olmuş olan kişi izin verdiği sürece maaşının sadece dörtte birine haciz işlemi uygulanır. Yani emekli olan kişi izin verdikten sonra eğer maaşın hepsine haciz konulursa bunu gerekli kurumlara şikayet edebilir.

Emekliler için bankalarda açılan hesaplar mevduat hesapları gibi değildir. Bankalar, emekli maaşları için ayrı bir hesap açmak zorundadır. Yani emeklilik maaşları kişinin herhangi bir bankadaki herhangi bir hesabına yatmaz. Emekli maaşı elden çekilmelidir. Bir bankadan diğer bir bankaya da aktarılması söz konusu değildir.

Emekli maaşınızın üzerindeki blokeyi şikayet ederek kaldırtabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa bu sıfat ile Asliye Hukuk Mahkemesine giderek dava açabilirsiniz. Bu sürede hesabınızın üzerindeki bloke kalkar ve emekli maaşınızı normal olarak almaya devam edersiniz. Fakat banka eğer bloke konusunda ısrarcı oluyorsa Cumhuriyet Başsavcılığına da ayrıca giderek şikayetinizi daha yetkili makamlara iletmelisiniz.

Yorumlar

 1. Mehmet Acar dedi ki:

  6 aylık emekliyim emekli gelirimden başka gelirim yok artı %42 engelliyim raporum var SSK ve nafaka borcum yok çok eskiden küçük bir firmam vardı ona istinaden vergi borcum var ve emekli maaşıma bloke koymuşlar bu yasalmı ne yapmalıyım teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli maaşınıza sadece SGK borçlarından dolayı bloke koyulabilir. Yakın bir zamanda af çıkacak. Vergi borçlarınızı yapılandırırsanız başka bir şeyle uğraşmadan bloke kalkacaktır.

 2. Ülker dedi ki:

  Sosyal Güvenlik Kurumu 2019 yılında devrettiğim şirketin ssk primi borcundan dolayı maaşımın 1/3 nü kesmiş, memur emekli maaşımın, bu işlem doğrumu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK borçları nedeni ile icra kesinti hakkı bulunmaktadır.

 3. Musa dedi ki:

  Annemin ptt den promosyandan kalan parasını ödedim baska bankaya geçtik ama blokeli diyor bu nu PTT den mi çözmek gerekiyoz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet PTT blokeyi çözecek

 4. ewren dedi ki:

  merhaba annem ziraat bankasından emekli maaşını alıyor. Oraya olan promosyon iadesini ve kullandığı krediyi de toplu olarak ödedik. Ama yine de blokeli gözüküyor. Başka bankaya taşımak istiyoruz ama taşıyamıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor hiç bir borcumuz kalmadı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankanın blokeyi çözmemesi gerekiyor.

  2. ewren dedi ki:

   öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bankanın blokeyi çözmemesi gerekiyor derken ne demek istediniz anlayamadım.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Cevapta kelime hatası olmuş. Bankanın kendi sisteminden blokeyi çözmesi gerekiyor.

 5. Şermin dedi ki:

  Merhaba, annem emekli ve maaşını PTT den alıyor.PTT vasıtası ile Aktifbank’dan kredi kullanmıştı.Emekli aylığı 3.500 tl ve aylığının tamamı krediye kesiliyor.Yaptığım hukuki incelemelerde rızası olsa dahi maaşının tamamının kredi taksiti olarak kesilemeyeceği yazıyor, bu konuda ne yapmalıyım ? teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   eğer taksitler maaşı kadar ise kesilebilir. ancak ödemediğinden taksit tutarından fazla kesiliyor ise bu hukuki değil. emsal kararlar mevcut. dilekçe ile bu durumu bankaya bildirin. Sonuçlanmaz ise dava açmanız gerekecek.
   T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu
   Esas No: 2017/13-1980
   Karar No: 2021/829
   Karar Tarihi: 24.06.2021
   ÖZET: Emekli maaşına bloke konulmasına dair muvafakatnamelerin önceden düzenlenemeyeceği, kredi sözleşmesi esnasında verilen muvaffakatnamenin geçersiz olduğu

  2. Şermin dedi ki:

   Maaşı 3.500 tl ve çekilen kredinin aylık taksitleride 3.500 tl.yani maaşının tamamı kredi taksiti olarak kesiliyor.bu hukuki mi ?

 6. mehmet dedi ki:

  zirrat bankasından mayıs ayında 750 tl promosyon aldım şimdi iade edip başka bankaya taşımak istiyorum Hesabınızı taşımak istediginiz bankada kredi kullanmış olduğunuz için; yalnız şube değişikliği YAPABİLİRSİN diye uyarı çıkıyor ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kredi kullanıp taahhüt ettiyseniz taşıyamazsınız.

 7. Ali dedi ki:

  5 yıl önce konut kiredi si çektim borcumun yarısından fazlasın hiç günü geçmeden ödedim 5 yıl sonra emekli oldum emeli maaşımı başka bankaya taşıyamıyorum üzerinde buloke var taşıyamazsın dediler demek istediğim 5 yıl önce maaşım yokken emekli maaşım a nasıl buloke konur.

 8. Ömer Murat Onur dedi ki:

  Emekli maaşımı taşımak için ziraat bankasına dilekçe verdim fakat kredi borcumdan dolayı bankayla icralık olduk dilekçeme istinaden banka hemen maaş hesabıma dörtte bir oranında bloke koymuş SSK emeklisi olduğumu söylememe rağmen bloke koydular bununla ilgili ne yapabilirim

 9. Guven dedi ki:

  Merhabalar.
  Maaşımı taşımak için e-devlete girdiğimde maşımda bloke olduğunu görüyorum.
  Daha önce ev kredisi çekmiş ve kredimi erkenden kapamıştım, haliyle tapudaki haciz v.s. de kaldırılmıştı.
  Onun dışında hâlen devam eden 2 küçük kredim var, ancak bunların şu anda kalan tutarını benim tek maaşımın yarısı bile hemen kapatabilir ancak sizce bu bloke, mevcut kredilerimle mi âlâkalıdır yoksa erkenden kapadığım ev kredisi ile ilgili olabilirmi? Burada okuduğuma göre borcu olmayanların bile maaşlarında bloke görüldüğü ve banka,sgk arası mekik dokuduklarını görüyorum, yani bankaya gidip bu kredileri kapatsam ve blokeyi kaldırdık deseler dahi yine maaşımı taşıyamama durumu ile karşılaşırmıyım bunu merak ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Krediler küçük dahi olsa maaşınıza bağlı olarak sözleşme yapıldı ise taşıyamazsınız. Bankanızla görüşüp çözebileceğinizi düşünüyorum.

 10. Murat dedi ki:

  İyi akşamlar Ben 3 yıllık Bağkur emeklisiyim hacizlik ve icralık durumdayım Ptt den aldığım maaşımı promosyon sebebi ile özel bankaya almak istiyorum fakat bankalardan aldığım cevap emekli hesabı değil normal hesap açabileceklerini ifade ediyor ve bloke veya dörtte birine el konup konmayacağını garanti veremiyorum diyorlar bende bu sebepten dolayı çekiniyorum hiç bir tahütnamede vermedim ne yapa bilirim teşekkür ederim

 11. GÜLCAN dedi ki:

  merhaba ben eşimin ssk ya olan borcu yüzünden benim maaşıma bloke konulmuş maaşımı başka bankaya taşıyamıyorum kredi çekemiyorum maaşımda kesinti yapılmıyor ama e devlet ten banka değişikliği yapmaya çalışırken maaşınıza bloke konulmuştur sadece şube değişikliği yapabilirsiniz diye yazı çıkıyor ne yapmalıyım bu duru.dan kutulmak için lütfen bilgilendiriseniz beni büyük bir sıkıntı dan kurtaırsınız teşekkürler şimdiden

 12. Şeyma dedi ki:

  İyi günler, emekli maaşı için e-devlet “4A Banka ve Adres Değişikliği” den işlem sağlamaya çalıştım fakat “Aylığınızda bloke bulunduğundan dolayı, sadece şube değişikliği yapmanıza izin verilmiş olup, banka değişikliği yapmanız engellenmiştir.” uyarısı ile karşılaştım. İkamet ettiğim Sakarya’nın Arifiye ilçesinde yer alan Ziraat Bankasına gittim. Sistemden kontrol sağlandığında ödemem gereken bir tutar ve bloke durumunun da söz konusu olmadığı gerekçesi ile gişe görevlisi bireysel müşteri temsilcisine yönlendirdi. TC ile yapılan kontrol sonrası geri ödenmesi gereken promosyon iadesi ve bloke durumunun söz konusu olmadığı belirtildi ve Müşteri hizmetlerini aramamı söyledi, aradım. aynı cümlelerle görüşme sonlandı. SGK’ya gittim oradan tekrar şubeye gittim iki kurum habire birbirine yönlendirdi. Kurumların sistemi yetkili tarafından gösterildi. Maaş üzerinde bir kesintiden ziyade maaşı başka bankaya taşıyamıyorum. Sorun e devlet sistemi üzerindeki ilgili sekmede ve bu sorunun ortadan kalkması için ne yapmam gerekir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şikayetinizi bir de cimerden iletin. İki kurumun sisteminden kaynaklanıyor. Kanımca Banka dan kaynaklanıyor gibi gözüküyor.

  2. Şeyma dedi ki:

   Cimere illettim. Henüz dönüş yok. Konu ile ilgili dönüşünüz için teşekkür ederim.

 13. Erol çaparoğlu dedi ki:

  Merhabalar ziraat bankası maaş alan emekliyim ev aldım 120000 TL kredi çektim tapunun üzerine şimdi tapuda ipotekli yazıyor maaşında blokeli bu yasalmı blokeyi kaldırıp maaş taşıycam taşıyamazsınız deniyor hem tapu ipotekli hem maaş blokeli olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş blokeli olur imzaladığınız sözleşmede taahhüt etmiş olabilirsiniz. bunun kontrolünü yapmalısınız.

 14. Kaan dedi ki:

  Merhabalar, babaannem eşinden kalan emekli maaşını alıyor. Maaşı başka bankaya taşıyacaktık fakat bloke görünüyor. E-devletde banka ve adres değişikliği sayfasında şu yazıyor: Aylığınızda bloke bulunduğundan dolayı, sadece şube değişikliğinize izin verilmiş olup, banka değişikliği yapmanız engellenmiştir.

  Nasıl bir yol izlemeliyiz acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankalar arası taşıma belli süreleri kapsamaktadır. Mevcut bankanızda ne kadar süre kaldığınızı öğrenebilirsiniz. süre bitti ise bankadan blokeyi kaldırılmasını talep ediniz

 15. Güllü Koçak dedi ki:

  Merhaba ben babamdan kız yetim aylığı alıyorum PTT aracılığı ile aktif Bank’tan kredi çektim Fakat Bilgin ve iznim olmadan maaşıma bloke konulmuş bloke koymanın yasal olmadığını biliyorum Bu yüzden aktif Bank’a ifalarca dilekçe yazmama rağmen içimdeki bloke kalkmadı yargıtayın Emsal kararı var emekli maaşına bloke konulmaz bu konuda ne yapmalıyım Teşekkür ederim iyi günler

 16. oktay.sariyildiz dedi ki:

  Banka değiştirmek istiyorum. Ancak bloke var gerekçesi ile sistem izin vermiyor . Taşımak istediğim maaşımda her hangi bir promosyon veya kredi yok. Ancak ikinci maaşımda kredi var. Biri banka diğeri PTT krediden dolayı ayrı yerde bulunan maaşlarıma bloke konulabilir mi.

 17. Eymen dedi ki:

  Merhaba ilk maaşı almadan maaşa ve ikramiyeye bloke konuldu. Daha önce emeklilik iptal edildi şimdi yeniden bağlandı sebebi nedir bununla ilgili olabilir mi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   alo 170 i arayarak öğrenebilirsiniz. Bizim görebilme şansımız bulunmuyor.

 18. Leyla mirza dedi ki:

  Ziraat bankasindan emekli maaşını alıyorum bugün emekli maaşım ve bayram ikramiyem yattı yanlız maaşımın yarısına bloke konulmus hiç bir borcum ve kredim kredi kartı borcumda yok neden olabilir

 19. Aysun dedi ki:

  Ptt den maaş alıyorum aktif banktan kredi çektim ama ödeyemedim avukata verilmiş maaşım hepsine bloke konuluyor avukata mufakatname vermedim bunun için icra dairesene gidip dilekçe verip blokeyi kaldıra bilirmiyim yada ne yapmam lazım avukatın bana söylediği maaşımın hepsine el konulur diye imza atmışım kredi çekerken nasıl bir yol gösterirsiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kredi çekerken imzaladığınız o evrak muvafakatnamedir. Borç bitene kadar maaşınızın tamamından tahsil edilir. Dava açsanız da blokeyi kaldıramazsınız.

 20. barış kaya dedi ki:

  iyi günler, şubat ayında emekli maaşıma banka tarafından bloke/haciz konuldu, icra dairesine emekli maaşına haciz konulamaz maddesine ilişkin dilekçe gönderdim ve maaşımdaki haciz/bloke kaldırıldı. Ancak mart ayında maaşımın tamamının yine aktif bank avukatı tarafından çekildiğini PTT’den öğrendim. fakat icra dosyasında maaşın çekildiğine dair hiçbir bilgi ve belge yok. avukat bunu icra yoluyla çekmediyse nasıl çekmiş olabilir, haczin kaldırılması şerhinin ptt ye tebliğine rağmen ptt emekli maaşımın tamamını nasıl bankaya verebilir ?

 21. Cem dedi ki:

  Emekli maaşıma haciz işlemi kapsamında bloke konulmuş hiç bir taahhüt vermedim bankaya dilekçe verdim bekliyorum kalkmaz ise nereye baş vurmam gerekiyor

 22. Adil dedi ki:

  Merhaba
  Yukarıda blokenin nasıl kaldırılacağı ve bununla ilgili yargıtay kararı anlatılıyor. Fakat sizden gelen bilgilerin tamamnda olumsuz görüşler bulunmakta.Bu konuyla ilgili bilgi verme şansınız varmı.Teşekkürler

 23. Emrah özeren dedi ki:

  Selamün aleyküm ben bankadan kredi çektim ödüyordum maaş bankam aynı zamanda fakat bi takım sorunlardan dolayı birine muhafakat vermek zorunda kaldım ve bu sebeble bankadan icralık oldum şimdide muhafakat verdiğim kişiye borçum bitti şimdi maaşımın tamammı bankaya yatıcak bu sebeble maaşımın tamammına banka elmi koyacak yoksa dörtte birinemi koyacak emekliyim görüşleriniz için şimdiden tşk ederim

 24. turhan türkileri dedi ki:

  emekli maaşı promasyon işlemleri sırasında konuşmalar arasında yanlışlıkla bloke için de onay vermiş olabilirim. lu anda sgk da emekli maaşımda bloke görünüyor. bu blokeyi nasıl kadırabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Muvafakatname verdiyseniz borcunuz bitene kadar bloke kalkmaz.

  2. latif demirhan dedi ki:

   yanlış yönlendirme yapmayınız.Aysun hanımın aynı durumu bende de mevcuttu ilk önce maasımın tamamına el koyuldu.Mahkemeye verdim.Verdiğim gün korkudan 4/1 e düşürdüler.Mahkeme bitti şimdiye kadar kesilen 24.000 tl faizi ile geri aldım ayrıca maası da tümüyle alıyorum.tüketici mahkemesine tasıyın olayı.