Emeklilik

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke Nasıl Kaldırılır?

Emekli maaşı bloke kaldırma işlemleri basit birkaç işlem adımı takip edilerek yapılabilir. Bunun için ilk olarak blokeyi şikayet etmek gerekiyor. Emekli maaşına eğer bloke konulmuşsa bu durumda öncelikle bloke konulmasına neden olan borcun ödenmesi veya yapılandırma – taksitlendirme seçeneklerinin uygulanması gerekmektedir.

Dilekçe ile emekli maaşına konulan blokenin kaldırılması için başvuru yapılması gerekecektir. Eğer bulunduğunuz yerde bir Tüketici Mahkemesi bulunmuyorsa bu durumda aynı sıfatla asliye hukuk mahkemesine giderek dava açmak da mümkündür. Emekli maaşı üzerindeki bloke nedenine göre blokeyi yöntemler değişebilir.

Emekli Maaşı Kaç Ay Çekilmezse Geri Gider?

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma işlemleri başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak emekli maaşına bloke gelmesi mümkündür. Asıl bloke nedenine göre kaldırma işlemleri için doğru yöntemlerin seçilmesi gerekiyor.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği : https://www.ssk.biz.tr/banka-degisikligi/

Mevcut bankacılık uygulamaları kapsamında eğer emekli maaşı 12 ay boyunca hiç çekilmezse ve emekli maş hesabında 12 ay boyunca bir hareket olmazsa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından maaş bloke konulmaktadır. Bloke konulduktan sonra 6 ay içinde çekilmediği takdirde SGK tarafından emekli maaşı hesabı kapatılmaktadır.

Blokeli ve Hareketsiz Emekli Maaşı Nedir?

Hareketsiz emekli maaşı bloke kaldırma işlemlerinde süreç herkes için farklılık gösterebilir. Hareketsiz emekli maaşı, SGK’dan emekli maaşı alan bir kişinin 12 ay boyunca emekli maaşının hiç çekilmemesi ve hesabında hareket olmaması durumunda maaşına bloke konulmaktadır.

Hareketsiz emekli maaşına bloke konulması için ifade edilen sürelerde emekli maaşının alındığı hesapta hiçbir hareket olmaması halinde ortaya çıkan bir durumdur. SGK’ya olan borç genelde bankaya olan borç veya icra takibine konu olan borcun tahsili için emekli maaşına bloke konulmaktadır.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet maaş bloke sorgulama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı sorgulama işlemlerini yapmak isteyen vatandaşların T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile basit birkaç işlem adımını takip ederek sorgulama adımlarını tamamlamaları mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet sayfasından ‘’Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama’’ ekranına erişim sağlanmasının ardından güvenli bir şekilde sorgulama işlemlerinin yapılması mümkündür.

Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu Nasıl Yapılır?

Blokeli emekli maaşı iade başvurusu e-Devlet üzerinden, SGK’ya dilekçe ile yazılı başvuru yapılarak ya da bankaya başvurarak yapılabilir. e – Devlet üzerinden işlem yapılması için ‘’Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama’’ sayfasına giriş yapılır. Ardından ‘’İade Talebi Oluştur’’ butonu ile gerekli bilgiler girilerek işlem yapılır.

Vatandaşların bu işlemler için ayrıca bulundukları yerdeki SGK il/ilçe müdürlüklerinden ya da bankalarından da bu işlemleri gerçekleştirmeleri mümkündür. Ancak en hızlı ve etkili yöntem e – Devlet ya da SGK üzerinden yapılacak işlemdir.

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke Nasıl Kaldırılır?

SGK emekli maaşı bloke kaldırma işlemleriyle ya da diğer belirlenen yöntemler ile bloke kaldırılabilir. Öncelikli olarak bloke konulmasının nedenlerinin öğrenilmesi gerekecektir. Blokeye neden olan borcun ödenmesi veya taksitlendirilmesi gerekecektir.

Emekli maaşı üzerindeki bloke, SGK’ya, bankaya ya da icra takibine konu olan borcu olması nedeniyle konulabilir. Öte yandan 12 ay hareketsiz olması da bloke nedenleri arasında bulunmaktadır. Emekli maaşı üzerindeki bloke kaldırma işlemleri için bloke nedenine göre ilgili kurumlardan işlem yapılması gerekecektir.

Blokeli Emekli Maaşının İadesi İçin Dilekçe Örneği

Emekli maaşı bloke kaldırma dilekçesi hazırlanırken yasal prosedürlere uygun olarak içerik hazırlanmalıdır. SGK’ya başvuru sırasında hazırlanacak dilekçeye: ‘’Kurumunuzun … T.C. kimlik numaralı emeklisiyim. Elimde olmayan nedenlerle emekli maaş hesabına bloke konulmuş. Blokenin kaldırılarak emekli aylığım ve birikmiş tutarların tarafına iadesi hususunu arz ederim.’’ şeklinde başlanmalıdır.

Dilekçe standartlarına uygun olarak talepler iletildikten sonra ilgili birimlere dilekçenin iletilmesi gerekecektir. e – Devlet üzerinden de bu tür işlemler kolayca yapılabildiği için dilekçe ile uğraşmak zorunda kalmadan hızlı işlemler gerçekleştirilebilir.

E-Devlet Üzerinden Blokeli Emekli Maaşı Başvurusu

E-Devlet maaş bloke sorgulama işlemleri doğrudan ‘’Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama’’ ekranı üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra dakikalar içinde sorgulama ve iade gibi işlemler tamamlanabilir. Talebiniz incelendikten sonra tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Ziraat Bankası Emekli Maaşı Bloke Kaldırma İşlemleri

Ziraat Bankası emekli maaşı bloke kaldırma işlemleri şubelerden yazılı başvuru ile yapılabilmektedir. Bloke kaldırma işlemleri için ayrıca emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alan kişilerin diğer işlem kanalları üzerinden de hizmet almaları mümkündür. Çağrı merkezi ya da şubelerden hızlı işlem yaparak emekli maaşı bloke kaldırma işlemlerinin tamamlanması mümkündür.  

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ya da Ziraat Bankası şubelerinden bloke kaldırma işlemleri ile ilgili tüm adımlar tamamlanarak güvenle bloke kaldırma hizmetlerinden yararlanılması mümkündür.

PTT Emekli Maaşı Bloke Kaldırma İşlemleri

PTT emekli maaşı bloke kaldırma işlemleri için borcun ödenesi veya taksitlendirme, yapılandırma seçeneklerinin uygulanmasının ardından güvenle işlem gerçekleştirilebilmektedir. Sonrasında ise PTT’ye giderek emekli maaşı üzerindeki blokenin kaldırılması hakkında şahsen başvurularınızı yapmanız gerekecektir.

Gerekli belgelerin hazırlanması ve başvuru adımlarının tamamlanmasının ardından emekli maaşına konulan blokenin kaldırılması mümkündür. Borcun ödendiğine dair belgeler ve diğer bilgiler de işlem sırasında belirtilmelidir.

Bloke Konulan Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenir?

Blokeli emekli maaşı için bloke kaldırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından süreç yeniden eski haline dönmektedir. İşlemlerin onaylanması ve blokenin kaldırılmasının ardından maaşlar eksi düzeni ile ödenmektedir.

Bloke kaldırma başvurusu, genelde başvurusunun yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde sonuçlanmaktadır. Başvurunun kabul edilmesi halinde, emekli maaşına konulan bloke kalkar ve emekli maaşı yeniden aydan aya kişilerin hesaplarına yatırılır. Emekli maaşı üzerinden bloke kaldırılması işlemlerinin tamamlanmasıyla aylık olarak maaş ödeme işlemleri yapılmaya devam eder.

Emekli Maaşı Banka Değişikliğinde Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka değişikliği emekli maaşı bloke kaldırma işlemleri değişiklik durumunun SGK’ya bildirilmesi ve başvuruların onaylanması halinde tamamlanabilmektedir. Günümüzde birçok emekli bu tür sorunları nadiren yaşamaktadır.

Emekli maaşında banka değişikliği işlemleri de yine e-Devlet üzerinden güvenli ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gelişen online bankacılık sistemleri ve e-Devlet hizmetleri sayesinde özellikle 3 yılda bir bankaların yüksek promosyon oranlarından yararlanmak için banka değişikliği yapan kişiler bloke kaldırma işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Blokenin kaldırılması için aranan en temel şart ise bloke nedenini oluşturan mevcut borcun ödenmesi ya da taksitlendirilmesi olacaktır. Eğer bu işlemler yapılmazsa bloke durumu devam edebilir. SGK, bankalar ya da e-Devlet üzerinden emeklilerin maaş blokelerini kaldırmaları mümkündür.

Denizbank Emekli Maaşı Bloke Kaldırma İşlemi

Denizbank emekli maaşı bloke kaldırma sürecini başarılı şekilde tamamlamak için yapılması gereken temel işlem bankadan doğrudan başvuru yapılmasıdır. Bloke nedenini bankadan öğrenerek ve ister şubeden ister çağrı merkezi üzerinden bloke kaldırma işlemlerini tamamlamanız mümkündür.

Emekli maaşına bloke konulmasına neden olan sebepler ortadan kaldırılmadan bloke işlemi devam edecektir. Emekli maaşı üzerindeki bloke kaldırma işlemleri için belirlenen basit birkaç adım takip edilebilir. e – Devlet üzerinden ya da Denizbank ilgili birimlerine başvuru yaparak da bloke kaldırma adımları tamamlanabilmektedir.

Shares:

183 Yorumlar

 • Metin Eroğlu
  26.10.2023

  SGK emeklilik müracaatı banka tercihi olarak yapı kredi bankası müşteri sözleşmenin olduğu için ayrıca devlet bankaları olan pomasyon farkı nedenleri bilgilerim zaten bankada olduğu için tercih ettim.7 aylık bir Emeklilik tahsis talebi sonrası e devlet üzerinde görülen biriken günlük ödemeleri ve otomatik sisteme tanımlı SGK emekli maaş hesabı işlem yapılamaz blokeli cevabını aramaya şubeye gittim şube görevlisi bizde görülmüyor cevabı verdi.Banka çağrı merkezi yine aynı cevabı aldım.Şubeden kimlik ile çekmem gereken ödeme için vadesiz hesap açtırdılar biriken tutar oraya yattı işin tuhafı şube personeli blokeli hesap tanımlaması var iken yangından mal kaçırır gibi esnek hesap tanımlaması v.s akabinde promasyon sözleşme v.s durumlara geçti Blokeli olan bir maaş hesabına hiç para yatmadan neyin sözleşmesi promasyon sözleşmesi anlamış değilim Ayrıca e devlet üzerinden kontrol ettiğim blokeli hesap sorgulama temiz iyide bu blokeli hesabı kim açtı???? Yapı Kredi Bankası yaklaşımı açıkçası emeklilik sevincini yaşatmadan hayalimi soğuttu

  Cevapla
 • Ahmet
  30.09.2023

  merhaba esim 01.04.2023 tarihinden itibaren sgk emeklili hakkini aldi.yurt disinda oldugumuz icin maasini almaya gidemedi acaba 2024 yazina türkiyeye gittiginde maasini toplu halde alabilirmi yoksa bloke ederlermi,birde diger sorum e-devleete GSS sigortasina borcu gorünüyor ,ne anlama geliyor anlayamadik bu borc varken esime emekli maasini öderlermi

  Cevapla
 • Furkan
  10.09.2023

  Babamın emekli maaşı 2 ay ziraat bankasından aldı Finansbanka geçti ağustos ve eylül maaşı bloke olmuş dilekçe yazdık başka ne yapmamız gerekiyor ? Ve ne zaman sonuçlanır

  Cevapla
 • Salih
  05.09.2023

  Babam 4/a SGK emeklisi sadece bir maaş alabildi ,sonra maaşına bloke konuldu ,iş bankasindan alacaktı ,PTT ye taşıdı , e devletten girdiğimizde 4 aylık maaşı var blokeli diyor ,banka memurları SGK nereye bağlıysa dilekçe yazmanız lazım dedi
  İzmir Konak dilekçe yazdık e devlet üzerinden ama dönüş yapmadılar 3 aydır arıyoruz acmiyorlar ,başka bir yolu var mı bloke kaldirmanin

  Cevapla
 • Nigar
  24.07.2023

  Eyt emekliyim masim bulokeli diyor napmam gerek

  Cevapla
 • Zuhal
  23.07.2023

  Merhaba ben emekli calisanim icralarim var çalıştığım aylıktan kesiliyor emekli promosyona bloke konmuş alamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusuz

  Cevapla
 • adem
  14.04.2023

  eyt kapsaminda emekli oldum daha maasim yatmadi ancak banka hesabimda emekli maasini sorguladigimda hesabinizda bloke var diyor. sonra arastirdim gss borcu cikti onu odedim ancak hala emekli maasi blokesi devam ediyor. ne yapmaliyim bu bloke kendiliginden kalkarmi

  Cevapla
  • Hasan Tuncel
   11.06.2023

   Aynı durum bendede var , yurt dışında yaşıyorum ne yapmam, nasıl yapmam gerekiyor bilmiyorum. Sizin gibi Eyt ‘den emekli oldum.

 • Hasan ali puslu
  06.03.2023

  Babam vefat edeli 3 ay oldu. SSK. dan.dilekce verip .emekli maaşı anneme bağlandı. Yalnız 2 maaşı ziraat bankasından aldı. Kimliğiyle sonra banka değiştirmek için. Tekrar sskya gitti. Ve bankayı yapı kredi bankasına işaretledi yapı kredi den maaşı ve promosyonu alamadı.annem bloke konmuş dedi. Bunu SSK dan mı çözmemiz gerekiyor. Yoksa ziirat bankasın danmı.bu işi nasıl çözebiliriz teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.03.2023

   Merhaba,

   Maaş çekilmediği için sgk bloke koymuş olabilir. Alo 170 i arayarak bilgi alabilirsiniz.

 • Abdullah
  06.03.2023

  Merhaba, hiçbir sebep yokken yetim maaşım bu ay hesabıma yatmadı ve kontrol ettiğimde e devlette maaşımın blokeli olduğu yazıyor. Alo 170 ile durumun incelenmesini istedim yanıt gelmedi. Nasıl blokemi kaldırabilirim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.03.2023

   Merhaba,

   alo 170 den cevabı beklerken İkametgahınızın bağlı bulunduğu sgm den de bilgi alabilirsiniz.

 • Hayrettin kaya
  28.01.2023

  Merhaba Ben sssk emeklisiyim maaşımı ziraat bankasından iş bankasına taşırken 10 000 TL emekli maaşım bankada kaldı iş bankası bana yaklaşık 3 ay sonra bana banka kartı gönderdi, bende şehir dışında olduğumdan dolayıiş bankasında yaklaşık 19 000 TL emekli maaşım birikti, vergi dairesi vergi borcumundan dolayı bu her 2 bankada biriken emekli maaşıma bloke koyarak iş bankasında 19 000 TL yi 20 gün önce vd verdiğim itiraz dilekçeme rağmen parayı tahsil etmiştir bundan sonra nasıl bir yol izlemem lazım teşekkür ederim

  Cevapla
 • Canan Aktorun
  27.01.2023

  Emekliyim ve halen çalışmaktayım bir ay önce işe yeni başladığım firma tarafından emekli sigortası değilde normal çalışan sgkli sigortası yapılmış ve şimdi SGK tarafından emekli maaşıma bloke konulmuş bu sorunu nasıl çözebilirim teşekkür ler

  Cevapla
 • Mehmet Acar
  26.01.2023

  6 aylık emekliyim emekli gelirimden başka gelirim yok artı %42 engelliyim raporum var SSK ve nafaka borcum yok çok eskiden küçük bir firmam vardı ona istinaden vergi borcum var ve emekli maaşıma bloke koymuşlar bu yasalmı ne yapmalıyım teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.01.2023

   Merhaba,

   Emekli maaşınıza sadece SGK borçlarından dolayı bloke koyulabilir. Yakın bir zamanda af çıkacak. Vergi borçlarınızı yapılandırırsanız başka bir şeyle uğraşmadan bloke kalkacaktır.

 • Ali acar
  18.01.2023

  Merhaba SGK ya borcumdan dolayı emekli maaşımın 1/4 kesinti yapıyor. Ancak bankaya yatan maaşımada bloke koyuyor. Bu olabilirmi. Birde emekli maaşım asgari ücretin altında. Buna görede 1/10 kesinti yapması gerekmiyor mu.

  Cevapla
 • Hasan
  23.10.2022

  Emekli maaşımı Vakıfbank’tan Yapı Kredi bankası’na taşıdım 15senelik emekliyim maaşla ilgili hiçbir problemim olmadı ama Yapı Kredi bankasına geçtiğimde bloke var nedendir

  Cevapla
 • Ülker
  01.10.2022

  Sosyal Güvenlik Kurumu 2019 yılında devrettiğim şirketin ssk primi borcundan dolayı maaşımın 1/3 nü kesmiş, memur emekli maaşımın, bu işlem doğrumu

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   03.10.2022

   Merhaba,

   SGK borçları nedeni ile icra kesinti hakkı bulunmaktadır.

 • Musa
  13.09.2022

  Annemin ptt den promosyandan kalan parasını ödedim baska bankaya geçtik ama blokeli diyor bu nu PTT den mi çözmek gerekiyoz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.09.2022

   Merhaba,

   evet PTT blokeyi çözecek

 • Berrin
  07.09.2022

  Merhabalar ben ziraatbankasindan yetim aylığı aliyorum hic bir kredi,kmh vs kullanmadigim halde maasimda kredi bloksi gozukuyor ziraat bizde herhangi bir blokeniz yok diyor diger bankalar ve e devlette bloke var maas tasiyamayiz diyor. Sgk yida aradim onlarda bloke gorunmuyor diyor kimseden saglikli bir cvp alamadim lutfen yardimci olun borcu olmayan maasa neden kredi blokesi konurki nasil bir yol izlemem lazim

  Cevapla
 • ewren
  26.08.2022

  merhaba annem ziraat bankasından emekli maaşını alıyor. Oraya olan promosyon iadesini ve kullandığı krediyi de toplu olarak ödedik. Ama yine de blokeli gözüküyor. Başka bankaya taşımak istiyoruz ama taşıyamıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor hiç bir borcumuz kalmadı.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.08.2022

   Merhaba,

   Bankanın blokeyi çözmemesi gerekiyor.

  • ewren
   26.08.2022

   öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bankanın blokeyi çözmemesi gerekiyor derken ne demek istediniz anlayamadım.

  • Danışma Birimi
   29.08.2022

   Merhaba,

   Cevapta kelime hatası olmuş. Bankanın kendi sisteminden blokeyi çözmesi gerekiyor.

 • Şermin
  23.08.2022

  Merhaba, annem emekli ve maaşını PTT den alıyor.PTT vasıtası ile Aktifbank’dan kredi kullanmıştı.Emekli aylığı 3.500 tl ve aylığının tamamı krediye kesiliyor.Yaptığım hukuki incelemelerde rızası olsa dahi maaşının tamamının kredi taksiti olarak kesilemeyeceği yazıyor, bu konuda ne yapmalıyım ? teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.08.2022

   Merhaba,

   eğer taksitler maaşı kadar ise kesilebilir. ancak ödemediğinden taksit tutarından fazla kesiliyor ise bu hukuki değil. emsal kararlar mevcut. dilekçe ile bu durumu bankaya bildirin. Sonuçlanmaz ise dava açmanız gerekecek.
   T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu
   Esas No: 2017/13-1980
   Karar No: 2021/829
   Karar Tarihi: 24.06.2021
   ÖZET: Emekli maaşına bloke konulmasına dair muvafakatnamelerin önceden düzenlenemeyeceği, kredi sözleşmesi esnasında verilen muvaffakatnamenin geçersiz olduğu

  • Şermin
   23.08.2022

   Maaşı 3.500 tl ve çekilen kredinin aylık taksitleride 3.500 tl.yani maaşının tamamı kredi taksiti olarak kesiliyor.bu hukuki mi ?

  • Cengiz açıldı
   30.08.2022

   Selam aleyküm ben engelli olarak bir işte çalışıyordum ona güvenerek emekli maaşımın üzerinden kredi çektim fakat işten çıkarılsın şu an işsizim evim yok tek gelirim emekli maaşım ama banka bu maaşı hemen alacak ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız swvinirim

 • Bünyamin
  22.08.2022

  Merhabalar emekli maaşından borç ödendikten sonra bloke işlemi nasıl kalkar borç ödendi dün itibari ile ama banka değişikliği yapmak istediğimde bloke var gösteriyor

  Cevapla
 • ALİİ
  21.08.2022

  merhabalar babaannem yatalak zor yürüyor ve akli dengesi pek yerinde değil. Emekli maaşını başka bankaya taşıyıp promosyonunu almak istiyoruz. E devletten 4A Banka ve Adres Değişikliği işlemine geldikten sonra ” Ayliginizda bloke bulundugundan dolayi, sadece sube degisikligi yapmaniza izin verilmis olup, banka degisikligi yapmaniz engellenmistir.” uyarısını alıyoruz. Şubeye gitmeden nasıl promosyondan yararlanabiliriz. İyi çalışmalar kolay gelsin

  Cevapla
 • mehmet
  19.08.2022

  zirrat bankasından mayıs ayında 750 tl promosyon aldım şimdi iade edip başka bankaya taşımak istiyorum Hesabınızı taşımak istediginiz bankada kredi kullanmış olduğunuz için; yalnız şube değişikliği YAPABİLİRSİN diye uyarı çıkıyor ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.08.2022

   Merhaba,

   Kredi kullanıp taahhüt ettiyseniz taşıyamazsınız.

 • dr.Bülent
  11.08.2022

  emekli maaşımı ptt banktan almakta idim.Dün gidip promosyon tutarından kalan borcumu kapattım başka bir bankaya emekli maaşımı taşımak istediğimde emekli maaşım üzerinde bloke olduğunu,blokenin kalmasının bir hafta sürebi
  leceğini bu blokenin promosyondan kaynaklandığı ve sgk tarafından kaldırılacığını idda ettiler.Emekli maaşımda herhangi bir kredi yada haciz yok sizce bu işlem doğrumudur,ne yapmam gerekir

  Cevapla
 • hayriye kavuklu
  11.08.2022

  öncelikle merhabalar annem ptt den emekli maaşı almaktadır maaşı taşımak istiyoruz ama bloke var diyor hiçbir şekilde borcumuz yoktur,130 tl lik kalan promosyon borcunuda kapattık.ne yapmamız gerekiyor yardımcı olmanızı istiyorum.

  Cevapla
 • Ali
  08.08.2022

  5 yıl önce konut kiredi si çektim borcumun yarısından fazlasın hiç günü geçmeden ödedim 5 yıl sonra emekli oldum emeli maaşımı başka bankaya taşıyamıyorum üzerinde buloke var taşıyamazsın dediler demek istediğim 5 yıl önce maaşım yokken emekli maaşım a nasıl buloke konur.

  Cevapla
 • Ömer Murat Onur
  08.08.2022

  Emekli maaşımı taşımak için ziraat bankasına dilekçe verdim fakat kredi borcumdan dolayı bankayla icralık olduk dilekçeme istinaden banka hemen maaş hesabıma dörtte bir oranında bloke koymuş SSK emeklisi olduğumu söylememe rağmen bloke koydular bununla ilgili ne yapabilirim

  Cevapla
 • Guven
  08.08.2022

  Merhabalar.
  Maaşımı taşımak için e-devlete girdiğimde maşımda bloke olduğunu görüyorum.
  Daha önce ev kredisi çekmiş ve kredimi erkenden kapamıştım, haliyle tapudaki haciz v.s. de kaldırılmıştı.
  Onun dışında hâlen devam eden 2 küçük kredim var, ancak bunların şu anda kalan tutarını benim tek maaşımın yarısı bile hemen kapatabilir ancak sizce bu bloke, mevcut kredilerimle mi âlâkalıdır yoksa erkenden kapadığım ev kredisi ile ilgili olabilirmi? Burada okuduğuma göre borcu olmayanların bile maaşlarında bloke görüldüğü ve banka,sgk arası mekik dokuduklarını görüyorum, yani bankaya gidip bu kredileri kapatsam ve blokeyi kaldırdık deseler dahi yine maaşımı taşıyamama durumu ile karşılaşırmıyım bunu merak ediyorum.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.08.2022

   Merhaba,

   Krediler küçük dahi olsa maaşınıza bağlı olarak sözleşme yapıldı ise taşıyamazsınız. Bankanızla görüşüp çözebileceğinizi düşünüyorum.

 • Murat
  04.08.2022

  İyi akşamlar Ben 3 yıllık Bağkur emeklisiyim hacizlik ve icralık durumdayım Ptt den aldığım maaşımı promosyon sebebi ile özel bankaya almak istiyorum fakat bankalardan aldığım cevap emekli hesabı değil normal hesap açabileceklerini ifade ediyor ve bloke veya dörtte birine el konup konmayacağını garanti veremiyorum diyorlar bende bu sebepten dolayı çekiniyorum hiç bir tahütnamede vermedim ne yapa bilirim teşekkür ederim

  Cevapla
 • GÜLCAN
  01.08.2022

  merhaba ben eşimin ssk ya olan borcu yüzünden benim maaşıma bloke konulmuş maaşımı başka bankaya taşıyamıyorum kredi çekemiyorum maaşımda kesinti yapılmıyor ama e devlet ten banka değişikliği yapmaya çalışırken maaşınıza bloke konulmuştur sadece şube değişikliği yapabilirsiniz diye yazı çıkıyor ne yapmalıyım bu duru.dan kutulmak için lütfen bilgilendiriseniz beni büyük bir sıkıntı dan kurtaırsınız teşekkürler şimdiden

  Cevapla
 • Şeyma
  25.07.2022

  İyi günler, emekli maaşı için e-devlet “4A Banka ve Adres Değişikliği” den işlem sağlamaya çalıştım fakat “Aylığınızda bloke bulunduğundan dolayı, sadece şube değişikliği yapmanıza izin verilmiş olup, banka değişikliği yapmanız engellenmiştir.” uyarısı ile karşılaştım. İkamet ettiğim Sakarya’nın Arifiye ilçesinde yer alan Ziraat Bankasına gittim. Sistemden kontrol sağlandığında ödemem gereken bir tutar ve bloke durumunun da söz konusu olmadığı gerekçesi ile gişe görevlisi bireysel müşteri temsilcisine yönlendirdi. TC ile yapılan kontrol sonrası geri ödenmesi gereken promosyon iadesi ve bloke durumunun söz konusu olmadığı belirtildi ve Müşteri hizmetlerini aramamı söyledi, aradım. aynı cümlelerle görüşme sonlandı. SGK’ya gittim oradan tekrar şubeye gittim iki kurum habire birbirine yönlendirdi. Kurumların sistemi yetkili tarafından gösterildi. Maaş üzerinde bir kesintiden ziyade maaşı başka bankaya taşıyamıyorum. Sorun e devlet sistemi üzerindeki ilgili sekmede ve bu sorunun ortadan kalkması için ne yapmam gerekir?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.07.2022

   Merhaba,

   Şikayetinizi bir de cimerden iletin. İki kurumun sisteminden kaynaklanıyor. Kanımca Banka dan kaynaklanıyor gibi gözüküyor.

  • Şeyma
   25.07.2022

   Cimere illettim. Henüz dönüş yok. Konu ile ilgili dönüşünüz için teşekkür ederim.

 • Erol çaparoğlu
  25.07.2022

  Merhabalar ziraat bankası maaş alan emekliyim ev aldım 120000 TL kredi çektim tapunun üzerine şimdi tapuda ipotekli yazıyor maaşında blokeli bu yasalmı blokeyi kaldırıp maaş taşıycam taşıyamazsınız deniyor hem tapu ipotekli hem maaş blokeli olurmu

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.07.2022

   Merhaba,

   Maaş blokeli olur imzaladığınız sözleşmede taahhüt etmiş olabilirsiniz. bunun kontrolünü yapmalısınız.

 • Kaan
  06.07.2022

  Merhabalar, babaannem eşinden kalan emekli maaşını alıyor. Maaşı başka bankaya taşıyacaktık fakat bloke görünüyor. E-devletde banka ve adres değişikliği sayfasında şu yazıyor: Aylığınızda bloke bulunduğundan dolayı, sadece şube değişikliğinize izin verilmiş olup, banka değişikliği yapmanız engellenmiştir.

  Nasıl bir yol izlemeliyiz acaba?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   06.07.2022

   Merhaba,

   Bankalar arası taşıma belli süreleri kapsamaktadır. Mevcut bankanızda ne kadar süre kaldığınızı öğrenebilirsiniz. süre bitti ise bankadan blokeyi kaldırılmasını talep ediniz

 • Güllü Koçak
  03.06.2022

  Merhaba ben babamdan kız yetim aylığı alıyorum PTT aracılığı ile aktif Bank’tan kredi çektim Fakat Bilgin ve iznim olmadan maaşıma bloke konulmuş bloke koymanın yasal olmadığını biliyorum Bu yüzden aktif Bank’a ifalarca dilekçe yazmama rağmen içimdeki bloke kalkmadı yargıtayın Emsal kararı var emekli maaşına bloke konulmaz bu konuda ne yapmalıyım Teşekkür ederim iyi günler

  Cevapla
 • oktay.sariyildiz
  13.05.2022

  Banka değiştirmek istiyorum. Ancak bloke var gerekçesi ile sistem izin vermiyor . Taşımak istediğim maaşımda her hangi bir promosyon veya kredi yok. Ancak ikinci maaşımda kredi var. Biri banka diğeri PTT krediden dolayı ayrı yerde bulunan maaşlarıma bloke konulabilir mi.

  Cevapla
 • Eymen
  05.05.2022

  Merhaba ilk maaşı almadan maaşa ve ikramiyeye bloke konuldu. Daha önce emeklilik iptal edildi şimdi yeniden bağlandı sebebi nedir bununla ilgili olabilir mi acaba

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   06.05.2022

   Merhaba;

   alo 170 i arayarak öğrenebilirsiniz. Bizim görebilme şansımız bulunmuyor.

 • Leyla mirza
  29.04.2022

  Ziraat bankasindan emekli maaşını alıyorum bugün emekli maaşım ve bayram ikramiyem yattı yanlız maaşımın yarısına bloke konulmus hiç bir borcum ve kredim kredi kartı borcumda yok neden olabilir

  Cevapla
 • Aysun
  25.04.2022

  Ptt den maaş alıyorum aktif banktan kredi çektim ama ödeyemedim avukata verilmiş maaşım hepsine bloke konuluyor avukata mufakatname vermedim bunun için icra dairesene gidip dilekçe verip blokeyi kaldıra bilirmiyim yada ne yapmam lazım avukatın bana söylediği maaşımın hepsine el konulur diye imza atmışım kredi çekerken nasıl bir yol gösterirsiniz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.04.2022

   Merhaba,

   Kredi çekerken imzaladığınız o evrak muvafakatnamedir. Borç bitene kadar maaşınızın tamamından tahsil edilir. Dava açsanız da blokeyi kaldıramazsınız.

 • barış kaya
  06.04.2022

  iyi günler, şubat ayında emekli maaşıma banka tarafından bloke/haciz konuldu, icra dairesine emekli maaşına haciz konulamaz maddesine ilişkin dilekçe gönderdim ve maaşımdaki haciz/bloke kaldırıldı. Ancak mart ayında maaşımın tamamının yine aktif bank avukatı tarafından çekildiğini PTT’den öğrendim. fakat icra dosyasında maaşın çekildiğine dair hiçbir bilgi ve belge yok. avukat bunu icra yoluyla çekmediyse nasıl çekmiş olabilir, haczin kaldırılması şerhinin ptt ye tebliğine rağmen ptt emekli maaşımın tamamını nasıl bankaya verebilir ?

  Cevapla
 • Cem
  01.04.2022

  Emekli maaşıma haciz işlemi kapsamında bloke konulmuş hiç bir taahhüt vermedim bankaya dilekçe verdim bekliyorum kalkmaz ise nereye baş vurmam gerekiyor

  Cevapla
 • Adil
  20.03.2022

  Merhaba
  Yukarıda blokenin nasıl kaldırılacağı ve bununla ilgili yargıtay kararı anlatılıyor. Fakat sizden gelen bilgilerin tamamnda olumsuz görüşler bulunmakta.Bu konuyla ilgili bilgi verme şansınız varmı.Teşekkürler

  Cevapla
 • Emrah özeren
  17.03.2022

  Selamün aleyküm ben bankadan kredi çektim ödüyordum maaş bankam aynı zamanda fakat bi takım sorunlardan dolayı birine muhafakat vermek zorunda kaldım ve bu sebeble bankadan icralık oldum şimdide muhafakat verdiğim kişiye borçum bitti şimdi maaşımın tamammı bankaya yatıcak bu sebeble maaşımın tamammına banka elmi koyacak yoksa dörtte birinemi koyacak emekliyim görüşleriniz için şimdiden tşk ederim

  Cevapla
 • turhan türkileri
  08.03.2022

  emekli maaşı promasyon işlemleri sırasında konuşmalar arasında yanlışlıkla bloke için de onay vermiş olabilirim. lu anda sgk da emekli maaşımda bloke görünüyor. bu blokeyi nasıl kadırabilirim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.03.2022

   Merhaba,

   Muvafakatname verdiyseniz borcunuz bitene kadar bloke kalkmaz.

  • latif demirhan
   26.07.2022

   yanlış yönlendirme yapmayınız.Aysun hanımın aynı durumu bende de mevcuttu ilk önce maasımın tamamına el koyuldu.Mahkemeye verdim.Verdiğim gün korkudan 4/1 e düşürdüler.Mahkeme bitti şimdiye kadar kesilen 24.000 tl faizi ile geri aldım ayrıca maası da tümüyle alıyorum.tüketici mahkemesine tasıyın olayı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir