emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Vergi Affı Geliyor mu?

Vergi Affı Geliyor mu?

Birçok kişinin takipte olduğu konulardan birisi olan vergi affı ile ilgili bir takım gelişmeler oldu ve yaklaşık 71 milyar dolarlık borç için yapılandırmaya gidildi. Yaşanan gelişmelere göre Mart 2017’ye kadarki borçların faizleri silinecek ve vergi, ceza, prim gibi borçlar kolaylıkla yapılandırılabilecek. Yaklaşık 9 milyon kişiyi ilgilendiren gelişmeler hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal bazı açıklamalarda bulundu. Bu konuda Maliye Bakanı Naci Ağbal TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığının bu konunun 2 Mayıs tarihinde meclis gündemine alınacağını ifade etti. Bahsi geçen yapılandırma planı mevcut yapılandırmadan yararlanmayan kişiler için büyük bir imkan niteliği taşımaktadır. Maliye Bakanı Naci Ağbal’nın açıklamalarına göre yapılandırmaya 1 Temmuz 2016’dan 31 Mart 2017’ye kadarki zaman aralığında vadesi ödenmemiş vergi, sosyal güvenlik primi, gümrük vergisi, il özel idare ve belediyelere ödenecek ödenmesi gereken fakat ödenmemiş vergiler, trafik, askerlik ve nüfus para cezaları, motorlu taşıt vergisi, ORKÖY Kredileri, tarımsal amaçlı kullanılan kooperatif kredileri, organize sanayi bölgelerinde kullanılan krediler ve bazı kamu alacakları dahil olabilecek ve yapılandırılabilecek.

Belirtilmesi gereken bir konu da bir önceki yapılandırma olan matrah artırımı, ihtilaflı borçlar ile ilgili durumlar yeni yapılandırmaya dahil edilmemesi konusudur. Bu yapılandırma işleminde sadece borçların yapılandırması amaçlanmaktadır. Yapılandırmaya dahil olmak isteyen kişilerin bu konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Yeni yapılandırma için isteyenler 6 taksit, 9 taksit, 12 taksit ve 18 taksit imkanına sahip olup ödemeleri 2 ayda bir yapabilmektedir. Yani vadeler 12, 18, 24 ve 36 şeklinde sıralanabilir. Kişi kendi durumuna ve borcuna göre herhangi birini seçebilmektedir. Yeni yapılandırmaya başvurular Mayıs ayında alınmaya başlanacaktır.

Yapılandırmanın sona ereceği bazı durumlar mevcuttur. Buna göre borçların bir sene içinde ikiden fazla ödenmediği veya ödemenin eksik yapıldığı durumlarda yapılandırma hakkını kayıp edecekler. Kısaca bu durumları yapan kişilerin vergi yapılandırmaları sona erecek.

Kısaca bu konunun kesinleştiği söylenebilmekte ve önümüzdeki zamanlarda yasalaşması beklenmektedir.  Yukarıda belirtilen durumlarda olan ve yapılandırmaya dahil olmak isteyen kişilerin gelişmeleri takip etmesi ve başvuru zamanını kaçırmaması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.