Haberler

Milli Eğitim Bakanı Açıkladı! 3.500 Engelli Öğretmen Alınacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3 bin 500 engelli öğretmen atamasının 25 Nisan’da yapılacağını duyurdu. Atama için yapılacak olan başvurular 3-7 Nisan tarihleri arasında alınacak. Başvuru detaylarına ilişkin duyuru “personel.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek. Peki hangi branşlarda engelli öğretmen alınacak? Detaylara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Başvuru Şartları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer atamaya dair yaptığı açıklamada, “2020 veya 2022 yıllarında yapılan EKPSS sınavından 50 ve üzeri puan alan adaylar başvuru yapabilecek. Her iki yıla ait EKPSS puanı olan adayların yüksek olan EKPSS puanı ile başvuruları alınacak.” bilgisini verdi. Atanan tüm öğretmenlerin 1 Eylül’de göreve başlayacağını da ekledi.

Özer’in açıklamasına ek olarak AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, atamalara ilişkin ”Derslik başına düşen öğrenci sayısını 40’lardan 20’lere indirdik, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 28’den 17’ye düşürdük, öğretmen sayısını 526 binden 1 milyon 120 bine yükselttik; bunlarla da kalmıyor, şimdi de yeni bir adım daha atıyoruz, öncelikli olarak deprem bölgesinde görevlendirilecek 45 bin öğretmen atamasını da 8 Mayıs’ta gerçekleştiriyoruz” dedi.

Atama Branş Dağılımı

Öğretmenlik için yapılacak olan atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacağına işaret eden Özer, bu kapsamda en fazla atama yapılacak beş alana ilişkin şu bilgileri paylaştı: “45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.” şeklinde konuştu.

Engelli Öğretmen Ataması Detayları

Atama için başvurular, 3 Nisan’da alınmaya başlanacak. Başvurular 7 Nisan Cuma günü saat 16.00 itibariyle sona erecek. Tercihler 5 gün sonra başlayacak, 12-15 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Başvuru detaylarına ilişkin duyuru personel.meb.gov.tr adresinden ilan edilecek. Atamaların 25 Nisan’da yapılacağını duyuran Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “8 Mayıs tarihinde de daha önce açıkladığımız gibi 45 bin yeni öğretmenimizin atamalarını gerçekleştireceğiz. Atanan tüm öğretmenlerimiz 1 Eylül itibarıyla göreve başlayacak. Eğitim ailemize katılacak tüm öğretmenlerimize hayırlı olsun” dedi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir