Haberler

12 ay taksitlendirme hükmünde değişiklik yapıldı! Ticaret Bakanlığı’na olağanüstü durumlar için yetki verildi!

Ticaret Bakanlığı tarafından olağanüstü hallerde taksitlendirmede 12 ay hükmüne ilişkin düzenleme yapılabilecek. Perakende ticarette uygulanacak ilke ve kuralların belirlendiği ilgili yönetmelik kapsamında perakende işletmelerin tüketicilere yönelik taksitli satışlarına ilişkin maddelerde değişikliğe gidildi.

Ticaret Bakanlığı’nın olağanüstü hallerde taksit sınırlamasında düzenleme yapabilmesine olanak tanıyan düzenlemenin birçok yönden önemli olduğu değerlendiriliyor. Özellikle Türkiye’yi vuran büyük deprem felaketi sonrasında gelen yeni birçok düzenlemede olduğu gibi Ticaret Bakanlığı’nın da afet dönemleri ile diğer olağanüstü hallerde ticarette taksit sınırlamalarına ilişkin düzenleme yapabilmesine ilişkin düzenleme dikkat çekti.

12 AY TAKSİT SINIRLAMASINA İLİŞKİN DÜZENLEME YAPILDI

Perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik ile Ticaret Bakanlığı’na yeni düzenleme hakkı tanındı. Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren düzenleme kapsamında Ticaret Bakanlığı, afet dönemleri başta olmak üzere, diğer olağanüstü durumlarda ilçe, il, bölge ya da ülke düzeyinde perakende ticarette taksit sınırlamalarına düzenleme getirebilecek.

Değişiklik yapılan söz konusu yönetmelik kapsamında 12/B sayılı ilgili maddede ise değişiklik yapıldığı görüldü. Bu değişiklik kapsamında taksit konusunda Ticaret Bakanlığına yetki verildi. 12 ayla sınırlandırılan hükümde değişiklik yapıldı.

KONUT SATIŞLARI HARİÇ TAKSİLENDİRME SÜRESİ DÜZENLENECEK!

Ticaret Bakanlığı’na verilen yetki çerçevesinde, konut satışları haricindeki taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresi 12 ayla sınırlandırılan hükmü değişti. Buna göre afet dönemleri ile diğer olağanüstü hallede ilçe, il ve bölge ya da ülke düzeyinde geçici süre ile değiştirmeye veya bu konuda ilave sınırlamalar getirmeye yetkili olacak.

Yapılan bu düzenlemede özellikle Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük deprem sonrasında toplamda 11 ilde yaşanan büyük felaketin etkili olduğu aktarılıyor. Ticaret Bakanlığı’nın yanı sıra birçok bakanlık ve kurum tarafından afet dönemlerine ilişkin sürecin daha da kolaylaştırılmasına yönelik birçok düzenleme yapılmıştı.

Afet bölgesindeki kişilerin banka borçlarının ertelenmesi, SGK ödemeleri ve bildirim sürelerinin ertelenmesi gibi birçok konuda afet bölgesindeki vatandaşlara kolaylık sağlandı. Ticaret Bakanlığı’na verilen yetkide ise ticarette 12 ayla sınırlandırılan hüküm afet dönemleri için değişmiş oldu.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir