İŞKUR

İŞKUR Şubeleri

Türkiye İş Kurumu Sisteme Giriş

Türkiye’de istihdam denildiğinde akla ilk gelen kurum Türkiye İş Kurumu’dur. Kurulduğu günden bugüne birçok iş sahasında binlerce kişinin istihdamında rol oynamış bir kurum olan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), günümüzde hala çalışmalarına devam etmektedir. İşsizlik sorunun giderek arttığı şu dönemde, İŞKUR başvuruları da buna bağlı olarak artmaktadır. İŞKUR istihdam konusunda birçok farklı program sunmaktadır. Bu programlardan bazıları İşbaşı Eğitim Programı, Engelli Bireylerin İş Hayatına Teşviki, Eski Hükümlülerin İş Hayatına Kabul Edilmesidir. Bunların yanı sıra son yıllarda giderek artan genç işsizlik sorunu için çalışmalarına devam eden İŞKUR, bu yönde yeni mezunların işe alınması için firmaları maddi açıdan teşvik etmekte ve staj uygulamaları ile üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara deneyim kazanmaları için birçok imkan sunmaktadır. İŞKUR şubeleri ile ilgili ayrıntıları vermeden önce İŞKUR’un sunduğu imkan ve hizmetlerden kısaca bahsedelim.

İŞKUR ve Sunduğu İmkanlar

İŞKUR üniversite öğrencilerinin zorunlu stajı için iş yerleri bulmaktadır. İşbaşı Eğitim Programı ile 15 yaşından 77 yaşındaki herkes için işbaşında öğrenerek, iş hayatında tecrübe sağlamayı amaçlayan İŞKUR, iş hayatında kişilerin karşısına çıkacak ilk kriter olan tecrübe için çözüm olanağı sunmaktadır. İŞKUR geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada personel sayısını arttırmayı hedeflediklerini, hali hazırda 8.000’in üzerinden çalışanı olan İŞKUR’un bu sayıyı 2017 yılı içerisinde 12.000’e çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Bu hedef için Maliye Bakanlığı’ndan ek kadro açılmasını talep ettiklerini bildiren Yazıcı, İŞKUR’un bünyesinde yer alan kurumların da daha fazla personel alması için teşvik edildiğini dil getirdi. İŞKUR bu sayede ülkedeki işsizlik oranını düşürmeyi ve refah oranını arttırmayı hedeflediklerini bildirdi.

İŞKUR bu programların yanı sıra, toplumda iş hayatına karışması son derece önemli olan engelli ve eski hükümlü kişiler için de teşvik programları üretmektedir. Özellikle engelli bireylerin hayatlarını devam ettirebilmesi, sosyal ve iş hayatına katılması için son derece olan istihdam süreci için İŞKUR çeşitli programlar yürütmektedir. İŞKUR’un  2016 yılında başlattığı Engelli Projeleri’ni Teşvik ile çok sayıda kamu ve özel kurumu engelli personel alımına yönlendirerek , engelli istihdamında önemli rol oynadı. İŞKUR resmi sitesinden yayınladığı duyuruda, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden alınan idari ceza fonlarının, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu için ve engellilerin işyerlerine uyumlarının sağlanması ve ayrıca engelli bireylerin kendi işlerini kurmaları için hazırlanacak tüm projelere destek vereceğini açıklamıştır. İŞKUR’un yürütmüş olduğu teşvik ve destek projeleri ile birçok engelli birey için kurumların kadro açmasında, eski hükümlülerin istihdam edilmesinde büyük bir rol oynamıştır.

İŞKUR Şube ve Adresleri

İŞKUR’un ülkemizde yaşayan insanlar için önemi, yukarıda belirttiğimiz alanlarda yaptığı çalışmalardan bellidir. Ayrıca sigorta işlemleri, iş güvenliği gibi nedenlerle de vatandaşlar İŞKUR’a danışma ihtiyacı duymaktadır. Bu nedenle İŞKUR şubelerinin adresleri, telefon ve mail bilgileri son derece önemlidir. İŞKUR’a bağlı birçok işlemi İŞKUR’un internet sitesinde ya da E-Devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra, eğer engelli veya eski hükümlü başvurusu yaptıysanız, engelli olduğunuzu gösteren sağlık raporunu ve hüküm giydiğiniz suçun belgesini İŞKUR şubelerine elden teslim edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında İŞKUR’a vereceğiniz dilekçe ve bu tarz belgeler için de yine İŞKUR şubelerine bizzat gitmeniz gerekmektedir.

İŞKUR’a bağlı tüm şubeleri yazının sonunda yer alan linke tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. İŞKUR, Türkiye’nin her yerinde şubesi olan bir kurumdur. Yine bağlı olduğunuz ilde yer alan İŞKUR şubesinin e-mail, telefon ve adres bilgilerine yazının sonunda yer alan linkten öğrenebilirsiniz.

İŞKUR Şubelerini Görüntülemek İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Shares:

1 Yorum

  • Halil Günay
    09.10.2019

    İş kur şubeleri hangi kriterlere göre açılır

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir