Haberler

Emekli Maaşları ve Bayram İkramiyeleri Ödenmeye Başlandı

Ramazan ayının 23 Mart itibariyle başlamasıyla beraber emeklilerde bayram ikramiyesinin ne zaman yatırılacağı sorusu oluştu. Bu soruları gidermek adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımaaş ve ikramiyelerin ne zaman yatırılacağını duyurdu. SSK ve Bağkur emeklilerinin yanı sıra EYT’lilerin de faydalanacağı zamlı ikramiyeden yaklaşık 15 milyon kişinin faydalanacağı bilinmekte. Emekli bayram ikramiyesi ne kadar? Emekli bayram ikramiyesi zammı ne zaman yatacak, ayın kaçında? Tüm soruların cevabına haberimizin devamından erişebilirsiniz.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Emekliler aylıklarını yarın itibariyle almaya başlayacak. Buna göre, SGK kapsamında ödeme günü 17, 18, 19, 20 Nisan olan emeklilere hem aylık hem de bayram ikramiyesi yarın ödenecek. Ödeme günü 21, 22, 23 Nisan olanlara ise 15 Nisan’da ödeme yapılacak. 24, 25, 26 Nisan’da aylık alanların aylık ve ikramiyeleri ise 16 Nisan’da hesaplarında olacak.

Bağkur kapsamında ödeme günü ayın 25 ve 26’sı olanların aylık ve ikramiyeleri 17 Nisan’da ödenecek. Ödeme günü, ayın 27 ve 28’i olanların ise 18 Nisan’da hesaplarına yatırılmış olacak. Emekli sandığı kapsamında aylık alanların da Ramazan Bayramı ikramiyeleri 19 Nisan’da ödenecek. Aynı zamanda bu kapsamda EYT’liler de ilk aylıklarını almış olacaklar.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

Bakan Elitaş’ın daha önce yaptığı açıklama doğrultusunda emeklilere hem Ramazan hem de Kurban bayramlarında yapılan 1100 TL’lik ödeme 900 TL’lik artışla 2 bin TL’ye yükseldi. Bakan, yaptığı açıklamada ayrıca en düşük emekli maaşının sistemimize 2019’da girdiğini, 2019 yılında daha önceki yasal düzenlemelerden dolayı 1000 TL’nin altındaki Bağ-Kur’luların mağduriyetini kaldırmak için en düşük emekli maaşı uygulamasını başlattıklarını da belirtmişti. Ayrıca bu düzenlemelerle birlikte emekliye 2 bayramda toplamda 4 bin TL ödeneceği belirtildi.

EYT kapsamındaki emeklilerle birlikte toplam 15 milyon vatandaşın yararlanacağı Ramazan Bayramı ikramiyeleri 2022 yılına kıyasla 900 TL arttı. Aynı zamanda bu yıl güncellenerek 5500 TL olan emekli maaşını alanların maaşları artırılırken 6000 TL emekli maaşı alanların durumu hakkında kamuoyunda bazı soru işaretleri mevcut. Sunulan kanun teklifinin Meclis’te yasalaşıp Sayın Cumhurbaşkanının onaylamasının ve Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından Türkiye’de 7500 TL’nin altında emekli maaşı olmayacak. Bu güncellemeyle birlikte emeklilerin rahatlatılması umuluyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir