ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Hazine Arazileri Satılıyor, Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Hazine Arazileri Satılıyor, Başvuru Tarihleri Belli Oldu
16.10.2020

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazineye ve devlete ait bulunan ve uzun zamandır atıl durumda bekleyen arazilerin satışları başlıyor. Bu durumda özellikle daha düşük ücretler ile arazi alarak konut inşa etmek ya da tarım yapmak isteyenlere önemli bir fırsat sunuluyor.

Hazine Arazileri Satılıyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından devlete ve hazineye ait olan ve uzun yıllardır atıl durumda kalan arazilerin etkin ve verimli bir halde ekonomiye kazandırılması için ihale süreci başlatıldı. Buna göre başlatılan ihaleler kapsamında toplamda 27 ilde 1, 127 dönüm büyüklüğünde 107 arazinin satışı ihale usulü ile yapılacak. Başkanlık tarafından yapılan duyuruda yeni ihale tarihleri de belirlendi. Söz konusu arazilerin en büyük avantajı ise benzerlerine göre çok daha uygun fiyatlara alıcı bulmaları olacak.

Buna göre 27 ilde toplamda 1, 127 dönüm büyüklüğünde olan arazilerin satılması için ihaleler 2 grup şeklinde yapılacak ve ilk grupta olanlar için son teklif verme tarihi 16 Ekim 2020 olarak belirlendi. İkinci grupta yer alan taşınmazlar için ise 4 Kasım 2020 tarihine kadar son teklifler verilecek. Arazilerin bulunduğu iller ise başlıca İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Erzurum, Kocaeli, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Muğla, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Aydın, Konya, Tokat, Kastamonu, Mersin, Manisa, Tekirdağ olarak belirlendi.

Satış ihalesinin düzenleneceği tarihler ise şu şekilde belirlendi;

  • Muğla Bodrum’da ve Aydın Didim’deki araziler için son teklif tarihi 4 Kasım,
  • Yalova merkez, Çiftlikköy ve Armutlu’daki araziler için son teklif tarihi 2 Kasım,
  • İstanbul Tuzla’da bulunan araziler için 16 Ekim,
  • Ankara Çankaya’daki arazi için 16 Ekim,
  • Erzurum Yakutiye’de bulunan araziler için 4 Kasım,
  • Diyarbakır’da bulunan araziler için 16 Ekim,
  • İzmir Torbalı’da bulunan araziler için 16 Ekim şeklinde ihale tarihleri belirlendi.

Bunun yanında diğer iller için de başkanlığın resmi internet sitesinin takip edilmesi ve güncel ihale tarihlerinin öğrenilmesi gerekiyor. İhalelere katılacak olan şahıs ve firmalara ise yüzde 30 peşin ödeme ve dört yıla kadar taksit imkânı da sağlanacak. Bunun yanında ihale bedeli KDV’den muaf tutulacak ve tapu harcı da talep edilmeyecek.

Başvuru Şartları Neler?

Hazine arazileri satın almak için ihalelere teklif sunmak gerekiyor. İhaleye giriş tutarları başkanlık tarafından belirleniyor ve ihaleye giriş yapmak için o teklifin kabul edilmiş olması gerekiyor. Çok sayıda hazine arazisinin satışı yapıldığı için küçük ya da büyük metrekareye sahip olan araziler bulunabiliyor. Aynı zamanda ihaleye söz konusu olan arazilerin parsel bilgileri de başkanlık tarafından paylaşılıyor ve böylece arazinin tam olarak hangi bölgede olduğu da öğrenilebiliyor. İhaleye giriş tutarının yanında aynı zamanda dosya masraflarının da karşılanması gerekiyor.

İhaleye giriş yapan kişiler ya da firmalar kapalı zarf ile teklif verirler ve ihalenin sona ermesi sonucunda en yüksek teklifi veren arazinin sahibi olmaktadır. Bu kapsamda arazinin konumuna ve büyüklüğüne göre en düşük teklif bedeli de belirlenmiştir. Başkanlık tarafından sunulan hazine arazilerine bakıldığında ise en düşük ihale bedeli 25 bin TL olarak öne çıkıyor. Ancak 25 bin TL’lik ihale bin 500 metrekare gibi geniş bir alan için sağlanıyor. Bu sayede uygun fiyatlar ile ihale işlemleri başlıyor. İhaleye başka katılan olmadığında ise tek teklif sunan kişi ya da kuruluşların teklifleri geçerlilik kazanıyor. İhaleye şartnamesi için sunulan masraf tutarları ise daha sonradan iade edilmiyor. Bunun dışında ihaleyi kazananların devir hakkı bulunmuyor ve araziyi satın alma yükümlülükleri bulunuyor ancak olağandışı haller dışında devir işlemleri de yapılabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.