emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ücretsiz Nasıl Findeks Raporu Alınır ve Rapor Ne İşe Yarar?

Ücretsiz Nasıl Findeks Raporu Alınır ve Rapor Ne İşe Yarar?

Ücretsiz Fideks raporu almak için e-devlet sistemi kullanılabilir. Bunun için kişilerin e-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. e-Devlet şifresi bulunmayan kişilerin PTT’ye müracaat etmesi ve 2 TL hizmet bedeli karşılığında PTT veznelerinde bir e-Devlet şifresi oluşturması gerekmektedir. e-Devlet şifresini daha önce oluşturmuş fakat şifresini unutmuş kişiler ise iki yolla şifrelerini yenileyebilir. Bunlardan ilki e-Devlet giriş menüsü üzerinden gerçekleşmektedir. e-Devlet’in giriş menüsünde bulunan “Şifremi Unuttum” sekmesi tıklanmalı ve site tarafından kişiden istenilen bilgiler girilerek işleme devam edilmelidir. Fakat bunun için kişilerin cep telefonu numaralarının sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Cep telefonları sistemde kayıtlı olmayan kişilerse PTT şubelerine müracaat etmelidir. PTT şubelerinden e-Devlet şifre yenileme işleminin hizmet bedeli ise 4 TL’dir.

e-Devlet üzerinden Findeks raporu almak isteyen kişilerin e-Devlet şifrelerini temin etmelerinin ardından izlemeleri gereken yol ise aşağıdaki gibidir:

 • Kişiler T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalıdır.
 • Ardından “Kurumlar” menüsünden “Türkiye Bankalar Birliği” seçeneği tıklanmalıdır.
 • Türkiye Bankalar Birliği tarafından e-Devlet üzerinden sunulan hizmetler içerisinden “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” seçilmelidir.
 • Açılan sayfada “Yeni Başvuru” kısmına basılmalıdır.
 • Sonrasında rapor türü seçilmeli ve “Devam Et” butonu tıklanmalıdır.

Fakat e-Devlet üzerinden ayda yalnızca 1 kez ücretsiz risk raporu oluşturulacağı unutulmamalıdır. Risk raporu oluşturulmasının ardından 1 ay sonra tekrar ücretsiz olarak risk raporu oluşturulmaktadır. İşlemlerin tamamlanmasının ardından SMS ile bilgilendirilirsiniz ve risk raporunuzu e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Findeks Risk Raporu Ne Anlama Gelir?

Findeks risk raporu, kişilerin bankalarla olan ilişkilerinin bir analizidir. Bu hususta kişilerin bankalardan çektikleri krediler, kullanmakta oldukları kredi kartları, risk bakiyeleri, kredi performansları, kredili mevduat hesabı gibi hususların bilgilerinin kişilere sunulmasıdır. Fakat Findeks risk raporunda son beş yılı kapsayan bilgilerin yer aldığı unutulmamalıdır. Yani kişileri Findeks risk raporuyla birlikte evvelki beş aktif olarak kullandıkları krediler, kredi kartları ve bankalarla olan ilişkileriyle birlikte son beş yıl içerisindeki bahsi geçen bilgilere ulaşabilmektedir. Bu bilgiler, bankalar ve finans kurumları tarafından Türkiye Bankalar Birliği’ne belirli aralıklar dâhilinde rapor olarak sunmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği de bu bilgileri düzenlemekte ve kayıt altında tutmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

[highlight color=”red”]Findeks kredi notunun hesaplanmasında[/highlight] kişilerin bütün bankalardan kullandığı krediler, kredi kartları, kredili mevduat hesapları gibi ürünlerin birleşmesi ve incelenmesi üzerine hesaplanmaktadır. Yapılan bu hesaplamalar akabinde kişilere 1 – 1900 arasında bir puanlama sistemi uygulanmaktadır. Bu puanlama sisteminin ardından kişiler 4 kategoride incelenmeye alınmaktadır. Findeks kredi notu hesaplaması neticesinde belirlenen bu kategoriler; riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak incelenmektedir. Bu kredi notunun hesaplanmasının ve kişilerin hangi kategoriye ait olduğunun belirlenmesinin ardından 900 puanın altında kredi notu bulunan kişilerin kredi çekme olanağının oldukça düşük olduğu söylenebilir. Bankalar tarafından bir kişinin kredi kullanabilmesi için kredi notunun asgari olarak 1200 puanda olması gerektiği söylenmektedir.

Findeks Risk Raporu Olmayanlar Ne Yapabilir?

[highlight color=”red”]Findeks risk raporunun oluşması[/highlight] için kişilerin daha önceleri bankalarla finansman çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Ancak bu hususta kişilerin bir Findeks raporu oluşturulabilir. Daha önce bankalarla kredi çalışmaları yapmayan kişilerin kredi notu 0 olarak belirlenmektedir. Kişilerin kredi notlarının 0 olması, bu kişilerin bankalarla kredi çalışmaları yapmasının önünde bir engel teşkil etmektedir. Zira bankaların kredi verirken kişilerin kredi performanslarını dikkate aldığı unutulmamalıdır.

Bu durumda daha önce hiç finansman çalışmalarında bulunmamış ve kredi notu 0 olan kişiler için kredi performansına kefil sayılabilecek bir durumdan söz etmenin mümkün olmadığı ele alındığında, bankaların kredi notu 0 olan kişilerle çalışmak istemesi pek de olanaklı gözükmemektedir. Bu durumda kişilerin daha düşük limitli kredi çalışmalarına başlaması ve ödemelerini aksatmadan bu finansman çalışmalarını sürdürmesi, kredi notunun oluşmasını sağlayacaktır.

Kredi Notunu Belirleyen Etkenler Nelerdir?

Kredi notunun belirlenmesinde kullanılan unsurlar kişilerin kredi çalışmaları sonucundaki bilgiler kullanılarak yapılmaktadır. Bu bilgilerin incelenmesi akabinde kredi notu ortaya çıkmaktadır.

[highlight color=”red”]Kredi notunu belirleyen unsurlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:[/highlight]

 • Kredili hesap sayılarınızın toplamı,
 • Kredi borçlarınız,
 • Kredi limitlerinizin toplamı,
 • Tanımlı kredi limitleriniz ile kredi borçlarınızın oranı,
 • Borç bakiyenizin toplamı,
 • Kredi kullandığınız son tarih,
 • Borçlarınızda yaşanan gecikmeler,
 • Gecikmeye uğrayan hesaplarınızın sayısı,
 • Kredi borçlarınızı ödeme performansınız,
 • Kredilerinizin ödenmesi süresinde geçen zaman,
 • Kullandığınız kredi türleri,
 • Kullanıp kapattığınız kredi türleri,
 • Yakın dönemde başvurduğunuz kredilerin sayısı.

Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekir?

Kredi notunun yükselmesi için aktif olarak devam eden kredi borçlarınızı temizlemek ve zamanın geçmesini beklemek doğru değildir. Kredi borçlarınızı sıfırlamak kesinlikle kredi notunuzun yükselmesini sağlamamaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gereken tekrar kredi çalışmaları yürütmeniz ve bu kredi çalışmalarınızdaki ödeme performanslarınızı yüksek tutmanızdır. Borçlarınızın sonlanmasının ardından limiti düşük bir kredi kartı kullanarak düzenli ödemeler yapmanız, kredi notunuzun bir iki yıl içerisinde düzelmesine fayda sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yüksek Tutulur?

Kredi notunun yüksek olması ve bunun sürekliliğinin sağlanması doğrudan kişilerin kredi performansları ile alakalı bir durumdur. Kredi notunun yüksek tutulması için kişilerin muhakkak kredi kartı kullanıyor olması gerekmektedir. Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kredi kartının bütün limitini bir anda kullanmamaktadır. Ayrıca kredi kartı borçlarınızın asgari tutarını değil, her ay kredi kartınıza dair toplam borcu ödemek kredi notunun yüksek kalmasını, hatta yükselmesini sağlamaktadır.

Zira kredi kartlarının yalnızca aylık asgari borçlarının ödenmesi durumunda bu asgari ödeme tutarının dışında kalan borç tutarları birikebilir ve bir zaman sonra kişiler için kredi kartı borcunun ödenmeyecek bir tutara ulaşmasını sağlayabilir. Bu durumda kişilerin kredi notlarının yükselmesi ya da iyi bir seviyede kalması durumundan söz etmek mümkün olmamakla birlikte, kredi notunun düşüşe geçeceği de aşikârdır. Kredi notunun yüksek tutulması ve daha da yükselmesi için kredi kartının doğru kullanılması büyük önem arz etmektedir.

Kredi Kartım Gecikmeye Düşerse Ne Olur?

Kredi kartı ödemelerinde gecikme yaşanması kredi notunu doğrudan olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sebeple kişilerin kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemesi ve gecikmeye mahal vermemesi gerekmektedir. Kişilerin kredi kartı borçlarının gecikmeye uğraması sonucunda düşen kredi notunu yükseltmek için kredi borçlarını sıfırlamak da yeterli olmayacaktır. Bu durumda kişilerin kredi kartı borçlarında gecikme yaşamaması kredi notu için çok önemlidir. Kişilerin düşük limitli kredi kartları kullanması ya da kredi kartında bulunan limitin içerisinden dikkatli harcamalar yapması önemlidir.

Findeks Risk Raporu Kaç Günde Bir Güncellenir?

Findeks risk raporunun güncellenmesi bankaların ve finans kurumlarının bilgilerini Türkiye Bankalar Birliği ile paylaşması neticesinde gerçekleşir. Bankalardan alınan bilgiler neticesinde bazı bilgiler üzerinde her gün güncelleme yapıldığı gözlenirken bazı bilgilerin güncellenmesi ise otuz günlük bir süreci kapsamaktadır. Bankaların ve finans kurumlarının paylaştığı bilgilerin Findeks raporuna aktarılması, bilgilerin paylaşıldığı günden itibaren iki günü bulmaktadır.

Findeks risk raporunda yer alan bilgilerde hata olduğunu düşünen kullanıcıların ise Findeks’in kendi resmî web sitesi üzerinden form doldurarak hata olduğunu düşündüğü bilgileri belirtmeleri ve hatanın düzeltilmesini talep etmeleri gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Çalışan Olmak Gerekiyor?

Kamu Bankalarından %0,64 Faiz Oranı İle Konut Kredisi Kampanyası

TC İle Ücretsiz Kredi Puanı (Notu) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.