Emeklilik

Türkiye De Emekli Kavramı Nedir? Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilik Osmanlı dönemlerinden itibaren günümüze uzanan bir tarihi vardır. Bir kişinin belirli bir yaştan sonra kanuni şartlara uymak koşulu ile aylık maaşını her ay çalışmadan alma hakkıdır. Zaman geçtikçe inanlar ihtiyarlaşmakta ve çalışma verimi düşmektedir. Bu yüzden emekli olmaya ihtiyaç duyarlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde emeklilik iş gruplarına göre ayrılmaktadır.

Emekli sandığına bağlı olan kişilerde kadınlarda emeklilik yaşı 45 erkeklerde ise 50 yaştır.

SSK çalışanları için emeklilik yaşı kadınlarda 58 yaş erkeklerde ise 60 yaştır. Bağımsız çalışanlar için emeklilik yaşı 50 erkekler için 55 yaş sınır olarak konulmuştur. Ağır işlerde çalışanlar için emeklilik yaşı daha erkendir.

SSK’lılar için emekli olma yaşı sigorta başlama tarihine göre belirlenmektedir. Sigorta tarihine göre ödenecek prim belirleniyor. Emeklilik şartları kadın ve erkeklere göre de farklılık göstermektedir.

SSK emekli olabilmeniz için gereken yaşı tamamlamanız, gereken primi tamamlamanız ve gereken sigortalılık sürenizin tam olması gerekiyor.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Gereken koşulları sağlayan herkes emekli olmaya hak kazanmış demektir. Emekli olmak için gerek yaş ve ödenen prim ve günün tamamlanması gerekir.

Emekli Maaşları Ne Kadar?

BAĞ-KUR dan emekli kişilerin maaşı 1250 TL dir.

SSK lıların maaşı ise 2000’den önce emekli olanlar için 1390 TL dir. 2000’den sonra emekli olanlar için ise 857TL dir.

Bağkurdan Nasıl Emekli Olunur?

BAĞKURDAN emekli olmak için kişi kendi adına bağımsız çalışan esnaf, sanatkâr olarak işyeri olanların sosyal güvencesi BAĞ-KUR’a girmektedir. BAĞKUR da sigortalılık süresi yoktur. Ne kadar prim ödendiği önemlidir.

Yurtdışında Çalışanlar Nasıl Emekli Olur?

Yeni çıkan yasa ile yurtdışında çalışan vatandaşlarımız ve mavi kartlılar borçlanma yolu ile emekli olabilecekler. Mavi kart; yaşamını sürdürdükleri ülkenin vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin izinli olarak vatandaşlıktan çıkması işlemine mavi kart denir.

Yurt Dışı Borçlanmasından Kimler Yararlanabilir?

  • TC vatandaşı olan kişiler,
  • Yurt dışında belirli süren yaşayan kişiler,
  • Çalıştığı ve hizmet ettiği yeri, kurumu belgeli bir şekilde kanıtlayan kişiler,
  • Yazılı müracaat yapmak isteyen kişiler borçlanmadan yararlanabilmektedir.

Bu şartları sağlayan, 18 yaşını doldurmuş kişiler bu kapsama girmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu