Genel

Emtia İle İlgili Bilgiler

emtia ile ilgili bilgiler

Emtia, sözlükte “ticarete konu olan tüm mallar ve ürünler” olarak adlandırılır. Genel olarak elle tutulur mallardır yani bir elektronik sistemde var olmazlar. Ham petrol, altın, bakır, buğday, pamuk, soya fasulyesi, kömür gibi maddeler emtia sınıfa girer. Emtialar genelde ham madde bazen de ara mal olarak kullanılır.

Emtia Ticareti Nasıl Olmaktadır?

Emtialar, dünya borsalarında işlem görmektedirler. Bu borsalar, gıda, enerji vb. türlere ayrılabilmektedir. İngiltere ve ABD, dünya emtia ticaretini ellerinde tutan ülkelerdir. Ham petrol ABD borsasında işlem görürken, alüminyum İngiltere Borsasında işlem görmektedir. Üretimdeki dalgalanmalara bağlı olarak, emtia fiyatlarında oynaklık yüksektir. Bu yüzden borsa değerleri oldukça değişken olmaktadır. Emtia ticaretindeki diğer önemli nokta serbestçe alınıp satılmasıdır. Bu özelliğe likit olmak denir.

Emtia Standartları

Bir ürünün emtia olabilmesi için belli standartlara sahip olması gerekmektedir. Bunun sebebi aynı fiyattan satılan ürünlerin kalite farkını en aza indirmektir. Buğday bir emtiadır ancak her tip buğday emtia olabilecek nitelikte olmayabilir. Buğdayın emtia olarak kabul edilmesi için belirlenmiş bazı standartları karşılaması gerekmektedir. Altın ise emtia sayılabilmesi için saflık oranı %99’dan fazla olmalıdır. Petrol ise kalite farkına göre WTI, Brent gibi sınıflara ayrılır ve fiyatları farklılık gösterir. Diğer önemli nokta ise lot terimidir. Bu terim bir birim ifade eder ve emtiaların satılabileceği en düşük birimi karşılar. Lot, petrolde varil iken, altında ve diğer değerli metallerde ons (31.1 gr) olarak belirlenmiştir.

Emtialar Hakkında Bazı Bilgiler

Emtialar, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Özellikle altın en güvenli yatırım aracı olarak görülür. Petrol de öne çıkan bir yatırım aracı ise de 2014 yılından sonra hızla bir düşüş kaydetmiştir ve yatırım iştahı azalmıştır. Diğer önemli nokta ise emtia fiyatlarının küresel ekonomik büyüme ile benzer bir eğilim göstermesidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir