emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur Emeklilik Yaş Sınırı

Bağ-Kur Emeklilik Yaş Sınırı

Serbest çalışan ve işyeri sahibi olanların yararlandığı sosyal güvenlik birimi olan Bağ-kur, SSK ile benzerlik gösterse de yaş haddi haklar ve şartlar olarak belirli farklılıklar taşımaktadır.

Tüm güvenlik kurumları 2008 yılında aynı çatı altında toplanmış olduğundan yeni çıkan kanunlarla aradaki farklılıkları kapatmak amacı güdülmektedir. Buna bağlı olarak emeklilik yaşı düzenlemeleri genel tüm kurumlarda birlikte yapılmaktadır.

Diğer sosyal güvenlik kurumlarında olduğu gibi Bağ-kur’da da son düzenlemelerle yaş sınırı üst kademe olan altmış beş yaşa çekilmiştir. Ama bu geçiş kademeli olacağı için kişinin hangi yaşta emekli olacağı giriş tarihine göre değişkenlik göstermektedir.

Dokuz bin iş gününü dolduran bağ kur üyesi kadınlar elli sekiz erkekler altmış yaşında emekli olabileceklerdir. Bunun şartı ise 2002 tarihinden önce kuruma kayıtlı olanlarda da geçerli olup on beş yılı kapsar. (Bu aralıkta gerekli olan prim gününü doldurmak gereklidir.)

Emeklilik kesin yaşını belirlemek için kuruma kayıt oluş tarihi önem arz eder yeni çıkan kanunla birlikte yıllar ve emeklilik şartları değişmiş belirli tarih aralıklarında kuruma kayıt yapanların hakları gözetilerek öncesi ve sonrası olarak bölünmüştür. Verilen son tarih itibari ile bu tarihten sonra kayıt olmuş kişiler için haklar ve yaş sınırları güncellenmiştir.

Bağ-kur yaştan emeklilik hesaplama, kadın erkek ve kuruma giriş tarihine göre kademeli olan ve farklılık gösteren bu uygulama için sitelerden baktığınız tablolar genel olacağından sizlerin kurumun internet sitesinden T.C. kimlik numaranız ve kurum sicil numaranız ile yapacağınız girişlerde net ve sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkündür; daha gerçekçi bir kişisel hesaplama yapabilirsiniz. Bunun için kurumlarda sıra bekleyip vakit kaybetmenize gerek olmadan internet üzerinden ana hatlarıyla durumu görüp değerlendirmenizi yapmanız, bu incelemeden sonra bir danışman ya da aracılık hizmetleri yapan kurum ve kişilere başvurmanız işleminizi hızlandıracaktır.

Bağ-kur emeklilik şartları tablosu erkekler için ve kadınlar için farklılık göstermektedir. Tablo üzerinden hesap yapılırken üyenin cinsiyetinin de ön planda olması gerekmektedir.

Yorumlar

  1. Ertuğrul dedi ki:

    Ben ertuğrul yıldız 12/05/1971 dogumluyum 01/08/1985 yılında işyeri actım vergi mükellefi oldum 1987 yılında 04-12-1987 mahkeme kararıyla 12-05-1971 ken12-05-1969 olarak yaş tahsisi yaptım26-06-1997 yılında. 4247 af kanunundan yararlanarakgeriye dönük pirimlerimi 12-05-1987 itibariyle geriye ödedim toplamda 8660 gün pirimim var yaşım 51 emekli dilekcemi 13-05-1019 tarihinde dilekcemi verdim sgk şimdi diyorli1985 vergi kaydın bagkur başlangıcım mış gibi gösterip sonradan yaş tahsisi yapmısın bu sayılmaz deyip 12-05-1971 dogum tarihimi baz alıp bagkur başlangıcımı 12-05-1989 olarak güncelledigini ve 3 yıl daha emeli olamayacagımı söyleyim dilekcemi 29-07-2019 günü iptal etti ne yapmalıyım nereye baş vurmalıyım yardımcı olun bana

  2. Selim Örs dedi ki:

    Bağkur başlama tarihinden önce yapılan askerlik süresi kadar borçlanma yapılınca BAĞKUR GİRİŞ TARİHİ de borçlanma süresi kadar öne çekilir mi?