BağkurEmeklilik

Bağ-Kur Emeklilik Yaş Sınırı

Serbest çalışan ve işyeri sahibi olanların yararlandığı sosyal güvenlik birimi olan Bağ-kur, SSK ile benzerlik gösterse de yaş haddi haklar ve şartlar olarak belirli farklılıklar taşımaktadır.


Tüm güvenlik kurumları 2008 yılında aynı çatı altında toplanmış olduğundan yeni çıkan kanunlarla aradaki farklılıkları kapatmak amacı güdülmektedir. Buna bağlı olarak emeklilik yaşı düzenlemeleri genel tüm kurumlarda birlikte yapılmaktadır.

Diğer sosyal güvenlik kurumlarında olduğu gibi Bağ-kur’da da son düzenlemelerle yaş sınırı üst kademe olan altmış beş yaşa çekilmiştir. Ama bu geçiş kademeli olacağı için kişinin hangi yaşta emekli olacağı giriş tarihine göre değişkenlik göstermektedir.

Dokuz bin iş gününü dolduran bağ kur üyesi kadınlar elli sekiz erkekler altmış yaşında emekli olabileceklerdir. Bunun şartı ise 2002 tarihinden önce kuruma kayıtlı olanlarda da geçerli olup on beş yılı kapsar. (Bu aralıkta gerekli olan prim gününü doldurmak gereklidir.)

Emeklilik kesin yaşını belirlemek için kuruma kayıt oluş tarihi önem arz eder yeni çıkan kanunla birlikte yıllar ve emeklilik şartları değişmiş belirli tarih aralıklarında kuruma kayıt yapanların hakları gözetilerek öncesi ve sonrası olarak bölünmüştür. Verilen son tarih itibari ile bu tarihten sonra kayıt olmuş kişiler için haklar ve yaş sınırları güncellenmiştir.

Bağ-kur yaştan emeklilik hesaplama, kadın erkek ve kuruma giriş tarihine göre kademeli olan ve farklılık gösteren bu uygulama için sitelerden baktığınız tablolar genel olacağından sizlerin kurumun internet sitesinden T.C. kimlik numaranız ve kurum sicil numaranız ile yapacağınız girişlerde net ve sağlıklı sonuçlara ulaşmanız mümkündür; daha gerçekçi bir kişisel hesaplama yapabilirsiniz. Bunun için kurumlarda sıra bekleyip vakit kaybetmenize gerek olmadan internet üzerinden ana hatlarıyla durumu görüp değerlendirmenizi yapmanız, bu incelemeden sonra bir danışman ya da aracılık hizmetleri yapan kurum ve kişilere başvurmanız işleminizi hızlandıracaktır.

Bağ-kur emeklilik şartları tablosu erkekler için ve kadınlar için farklılık göstermektedir. Tablo üzerinden hesap yapılırken üyenin cinsiyetinin de ön planda olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bağkur başlama tarihinden önce yapılan askerlik süresi kadar borçlanma yapılınca BAĞKUR GİRİŞ TARİHİ de borçlanma süresi kadar öne çekilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı