Emeklilik

Emekli Aylığı Kesilen Gürbetçilere Tekrar Nasıl Aylık Bağlanır

Yurtdışı borçlanması sebebiyle emekli oldukları halde kısa süreli çalışmaları sebebiyle aylıkları kesilen gurbetçiler için yeniden aylık bağlama imkânı oluştu. Buna göre emekli aylığının bağlanması için başvuru yapmaları gerekecek, aylıkları da dilekçeyi verdikleri süre kapsamında başlayacak.

Yurtdışı Borçlanması Yapanlara Yeniden Aylık

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından yurtdışı borçlanması yapanlar için önemli bir avantaj sağlandı. Buna göre yurtdışı borçlanması yapıp Türkiye’de emekli olmalarından sonra kısa süreli çalışmaları yüzünden emekli aylığı kesilmiş olanlara yönelik SGK tarafından genelge yayınlandı. Yayınlanan genelge kapsamında 26 Haziran 2020 tarihinde yürürlüğe girmiş olan kısa süreli çalışan gurbetçilerin emekli aylıklarına uygulanan kesintinin de nasıl düzeltileceğine açıklık getirilmiş oldu. Buna göre yurtdışı borçlanması yapılarak emeklilik hakkı kazanmış olan gurbetçiler, tekrar çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıkları kesiliyordu. Haziran ayında yapılan değişiklik kapsamında ise kısa süreli işlerde çalışanların aylıklarının kesilmeyeceğine yönelik düzenleme yapılmıştı. Bu durumda yurtdışında zorunlu sigortalılığa dahil olsalar bile kısa süreli olarak adlandırılan işlerde çalışmış olanlar aylık almaya devam edecekler. Genelge kapsamında kısa süreli çalışmaya tabi işlerin hangi işler olduğuna dair de açıklama yapıldı.

Almanya’da çalışanların hizmet belgelerinde sigortadan muaf kısa süreli çalışma, sigorta zorunluluğu olmayan düşük değerli çalışma süresi gibi ibareler olan kimselerden emekli aylığı kesintisi yapılmayacak. İsviçre’de çalışıp hizmet belgelerinde 4 numaralı kodun işaretlenmesi halinde ise emekli aylıkları ödenmeye devam edilecek. SGK, sosyal güvenlik anlaşması imzalanmış olan diğer ülkelerden de kısa süreli işleri bildirmelerini talep etti. Buna göre ibaraz edilecek iş tanımlamaları ile kısa süreli işlerde çalışanların emekli aylıkları kesilmemiş olacak.

Değişiklik Öncesi Kısa Süreli Çalışma Aylığı Talep Edilecek

Yurtdışında çalışanların emeklilikleri için yapılan bu düzenleme ile birlikte Türkiye’nin yurtdışında bulunan dış temsilciliklerince ya da sosyal güvenlik sözleşmesini imzalamış olan ülkelerin sigorta kurumları ile düzenlenecek hizmet belgelerinde kısa süreli çalışma olduğunu belirtenlerin bu karar ile birlikte emekli aylığı talepleri kabul edilmiş olacak. Daha önceden ise bu kimselerin kısa süreli çalışmaları sona ermeden emeklilik istekleri geçerlilik kazanmıyordu. Emekli aylığı alırken kısa süreli çalışmaya başlayanlar da emekli aylıklarında herhangi bir kesinti yaşamayacaklar.

Ayrıca yurtdışı borçlanması ile emekli aylığı alıp da kısa süreli çalışması yüzünden emekli aylığı kesilenler de emekli aylıklarını geri alabilecekler. SGK tarafından yersiz yapılan ödemeler için on yıllık zaman aşımı kuralı uygulanıyor. Yersiz yapılmış olan son on yıla ait ödemeler geri alınıyor. Tutarın tamamının iki yıllık süre içinde iade edilmesi halinde ise faiz işlemiyor. İki yılı aşması halinde ise faiz uygulanıyor. Emekli aylığının bağlandığı tarih temel alındığında bu tarihte kısa süreli çalışmasının bulunduğu 26 Haziran 2020 tarihinden sonra da devam etmiş olduğu tespit edilmiş olanlardan bu tarihe yani 26 Haziran 2020 tarihine kadar ödenmiş olan aylıkların tamamı geri alınacak. Fakat kısa süreli çalışmaya devam etseler bile 1 Temmuz 2020 tarihinden sonraki aylıklarında herhangi bir kesinti yapılmayacak.

Aylığı İptal Edilmiş Olanlar Başvuru Yapabilir

Kanun değişikliği kapsamında kısa süreli çalışma tespit edilerek emekli aylığı kesilmiş olan gurbetçiler başvuru yaparak yeniden aylıklarını bağlatabilecekler. Bunun için ise yazılı olarak başvuru yapmaları gerekiyor. Emeklilik şartlarını korumaya devam etmeleri şartıyla dilekçeyi vermiş oldukları tarihi takip eden ay başından itibaren aylıkları da yeniden bağlanmış olacak. Aynı zamanda kısa süreli çalışma gerekçe gösterilerek daha önceden emeklilik başvurusu geri çevrilmiş olanlar da emekli aylığına hak kazanmaları için bu kapsamda başvuru yapabilecekler.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir