emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Tüketicinin Korunması Kanununda Değişikliğe Gidildi!

Tüketicinin Korunması Kanununda Değişikliğe Gidildi!
26.02.2020

Tüketicinin Korunması Kanununda Değişikliğe Gidildi! Kart ve kredi kullanan vatandaşlardan, bankaların vatandaşlardan sonradan almış olduğu komisyon ve diğer ücretlerle ilgili önemli ölçüde değişikliğe gidilmiş bulunulmaktadır. Buna göre tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücretlerin belirlenmesine yönelik çalışmalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda bulunan tüm yetkiler alınarak Merkez Bankası’na verilmiş bulunmaktadır. Gündem olan ücretler ilgili bakanlığın görüşü alınmak koşulu ile tüketiciyi koruyacak şekilde yeniden düzenlenecektir. Meclis gündeminden geçerek Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan kanun üzerinde önemli değişikliğe gidildi.

Buna göre tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemler alınarak, ekonomik çıkarlarını koruyup, zararlarını tanzim etmek adına yürürlükte bulunan, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. Maddesinde önemli değişiklik yapılmış bulunmaktadır. Yapılan değişiklik yıllardın gündeme gelen ve pek çok düzenlemeye konu olan bankaların kredi kartı ve kredi kullanımlarındaki müşterilerden alınan ekstra ücretleri kapsamaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan Alınarak Merkez Bankası’na Verildi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan Alınarak Merkez Bankası’na Verildi! Söz konusu madde ile ilgili olarak, kanuna eklenen yeni madde ile birlikte, tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret ve masraf türleri ve bunlara yönelik usul ve esasların belirlenmesi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan tüm yetkiler alınarak, Merkez Bankası’na verilmiş bulunmaktadır.

Değişikliğe gidilen madde, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. Maddesi olmaktadır.

Buna göre;

Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir ücret talep edemez.

Bankalar; tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkarak kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulmakta olan ürün ya da hizmetlerde faiz dışındaki ücret belirleyici Merkez Bankası yetkili kılınmaktadır. Tüketiciden, faiz dışında alınacak olan her türlü ücret, komisyon ve masrafların türleri ve bunlara yönelik usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınmak kaydı ile Kanununa uygun ve tüketiciyi koruyacak şekilde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.