Genel

Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı

Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattına tahsis etmiş olduğu özel bir hat üzerinden hizmet sunan Alo 183 İhbar hattı, oldukça önemli bir görevi yerine getiriyor. Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı, kadınlara ve çocuklara yönelik ihmal ya da istismar olaylarına anında müdahale edebiliyor. Bu sayede ise kadın ve çocuklara karşı işlenen suçların önüne geçilmesi hedefleniyor. Merkezi Ankara’da olan bu hatta, 7 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde ulaşmak mümkün oluyor. Öncelikli olarak kadınlara, çocuklara, yaşlı ve engellilere karşı suçların önlenmesine ve onların yaşam standartlarının yükseltilmesine önem veren bu hizmet, ülkemizdeki tüm illerden gelen şikayet ve ihbarların değerlendirilmesini içeriyor. İstismar ve ihmal olaylarına müdahale etme noktasında etkili bir görevi yerine getiren Alo 183 Hattı, bu gibi olayların oluşması durumunda gerekli desteklerin sunulmasını da sağlıyor.

Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı, şiddete uğramış ya da istismara uğramış çocuk ve kadınların gerekli psikolojik desteği almanı yönünde çalışmalara imza atmaktadır. Ayrıca bu gibi suç unsurlarının oluşması durumunda gerekli yasal ve sosyal işlemlerin başlaması noktasında da önemli bir görevi yerine getiren bu hat, kamuoyunun istismar ve ihmal konularında da duyarlı davranmasını sağlamaya yönelik çalışmalara imza atmaktadır. Alo 183 Hattı, ücretsiz aranılabilen bir hat olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu hat kapsamında istek, şikayet ya da ihbar yapıldığında öncelikli olarak ihbarlar çok seri bir şekilde değerlendirilmeye alınmaktadır. İhbarın aciliyeti kapsamında gerekli önlemler alınarak, olaya anında müdahale edilmesi sağlanmaktadır. Alo 183 Hattı, ihbarları değerlendirmenin yanı sıra, istek ve taleplere yönelik de gerekli bilgilendirme çalışmaları yapmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı ile çocuk, yaşlı, kadın ve engellilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi noktasında önemli bir işlevi yerine getirildiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı Hizmetlerinin Kapsamı

Alo 183 Hattı’nın oldukça geniş kapsamlı olarak hizmet sunduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda çocukların korunmasından kadına yönelik şiddetin önlenmesine, engelli haklarından yaşlıların yaşam standartlarının yükseltilmesine hatta şehit yakınları ve gazilerin sorunlarının çözülmesine kadar çok farklı alanlarda bir hizmet sunulmaktadır. Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı temel amaç olarak; kadınlara ve çocuklara yönelik olarak oluşan istismar ve şiddetin önlenmesi, kadınların toplumun içindeki yerlerinin ve statülerinin yükseltilmesi, çocukların korunmasının sağlanması olarak sıralanabilmektedir. Ayrıca yaşlı ve engellilerin de sosyal ve ekonomik haklarının korunmasına yönelik çalışmaları da kapsayan bir özelliğe sahiptir. Alo 183 Hattı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde hizmet sunmaktadır. Bu noktada gün geçtikçe etki alanı genişleyen bu hat, vatandaşların çocuk ve kadın hakları konusunda bilinçlendirilmesi çalışmalarına da destek olmaktadır.

Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı korunmaya muhtaç olan çocuklarla alakalı olarak ortaya çıkmış olan istismar, ihmal durumlarının engellenmesine destek olmaktadır. İlgili müdürlüklerin hızlı bir şekilde müdahale etmiş olmasıyla bahsedilen istismar ve ihmal suçlarının önlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca alanında uzman ekipler, çocuklara ve kadınlara hemen her türlü psikolojik destek sunma konusunda etkili bir hizmeti sunmaktadır. Böylece toplumun vicdanını yaralayan olayların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Günümüzdeki kadınlara yönelik şiddet haberleri ve çocuklara karşı istismar haberlerinin yoğunluğu düşünüldüğünde bu hizmetin ne kadar önemli bir hizmet olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bu hizmetler sayesinde çocukların, engellilerin, yaşlıların ve kadınların toplumdaki yeri ve statülerinin korunması amaçlanmaktadır. Şiddete ya da istismara uğramış bireylerin, rehabilitasyon çalışmaları da bu hizmetler kapsamında sunulmaktadır.

Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı ile Neler Yapılabilir?

Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı kendisine gelen ihbar ve şikayetleri hızlı bir şekilde değerlendirmeye alarak, gerekli incelemelerin yapılmasına katkı sunmaktadır. Böylece olası sorunların yaşanılmasına anında müdahale edilmesi sağlanmaktadır. Yapılan incelemeler neticesinde kadınların ya da çocukların acil bir şekilde korunma altına alınması durumu ortaya çıktığında Acil Valilik Oluru devreye girmektedir. Zira bu olur sayesinde mağdurların hızlı bir şekilde korunma altına alınması mümkün hale gelmektedir. Çocuklar ve kadınlar koruma altına alındıktan sonra biri dizi süreçler devreye girmektedir. 24 saat kesintisiz ve ücretsiz bir şekilde hizmet sunan Alo 183 Hattı, kadın ve çocuk hakları açısından önemli işlevleri yerine getirmektedir. Ülkemizde hayata geçirilmesinin ardından etkili bir şekilde hizmet sunmaya başlayan bu hat, korunmaya muhtaç olan bireylerin yaşam standartlarını yükseltici bir etkiye sahip olmaktadır.

Acil durumlara anında müdahale etme noktasında etkili bir işlevi yerine getiren Alo 183 Kadın Çocuk ve Sosyal Hizmet Dayanışma Hattı, acil durumlara derhal müdahale edilmesini sağlayan bir hizmeti kapsamaktadır. Esasında Alo 183 Hattı sadece devlet görevlilerinin çalışmalarıyla şekillenen bir hizmeti kapsamamaktadır. Bunun yanı sıra gönüllü çalışanlarında destek sağlamasıyla şekillenen bir hizmettir. Sivil toplum kuruluşlarıyla organize bir şekilde yürütülen bu hizmet, gönüllü örgütlenmeleri de kapsamaktadır. Önemi her geçen gün artan Alo 183 Hattı, ülkemizde kadın ve çocukların haklarının geliştirilmesinde etkili bir hizmeti yerine getirmektedir.

Shares:

4 Yorumlar

 • kübra özpınar
  28.09.2019

  merhaba ben bi ailenin kızlarını okutmadığını biliyorum bunun bi suç olduğunu biliyorum nasıl müdahele edebilirim ?

  Cevapla
 • kübra özpınar
  28.09.2019

  merhaba ben bi ailenin kızlarını okutmadığını biliyorum bunun bi suç olduğunu biliyorum nasıl müdahele edebilirim

  Cevapla
 • İSMET KARATAY
  07.12.2018

  BEN ENGELLİ BİR VATANDAŞIM OĞLUMU HAVALAR SOĞUK OLDUĞU İÇİN SINIFINA KADAR GÖTÜRÜYORÜM VE ÜSTÜNÜ TERLEMESİN DİYE DEĞİŞTİRİYORÜM AMA BENİM SINIFA KADAR GİRMEM ENGELLİ OLDÜĞÜM İÇİN YASAKLANDI BÜNA OKÜL YÖNETİMİNİN HAKKI VARMIDIR TEL 0535……. ACİL CEVAP BEKLİYORUM OĞLUM SOĞUKTA SINIFTAN ÇOK TERLİ ÇIKIYOR

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.12.2018

   Merhaba,

   Konu ile ilgili il veya ilçe milli Eğitim müdürlüğünden özel izin çıkartabilirsiniz. Okulların kendi kuralları değişmektedir. Tabiki dediğiniz gibi bir kati kural yok. Milli eğitim müdürlüğü ile temasa geçmeniz uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir