ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Meslek Seçimi Yapacaklar İçin Önemli 26 Bin TL Maaşla İş Başı Yapıyorlar!

Meslek Seçimi Yapacaklar İçin Önemli 26 Bin TL Maaşla İş Başı Yapıyorlar!
20.07.2020

Meslek Seçimi Yapacaklar İçin Önemli 26 Bin TL Maaşla İş Başı Yapıyorlar! Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde geçtiğimiz yıl açılan Pilotaj Bölümü’nde öğrenciler, 5 yıl süren çeşitli teorik ve pratik eğitimler almaktadır. Pilotluk eğitimi için yaklaşık olarak 400 bin TL ya da 700 bin TL kadar bir bütçe ayıran öğrenciler mezun olduktan sonra oldukça yüksek maaşlar ile iş başı yaparak yapmış oldukları masrafın kat ve kat fazlasını kazanabilmektedirler. Pilotaj Bölümü Eğitim Müdürü Süleyman Doğan, tarafından yapılan açıklamada oldukça zorlu bir eğitim sürecinin ardından mezun olan öğrenciler havayollarında 26 bin TL maaş ile işe başlayıp, maaş aralığını 94 bin TL tutarına kadar çekebilmektedirler. Pilotluk eğitimlerine ilgi son on yıl çerçevesinde yaklaşık olarak % 50 – 60 oranında artmış bulunmaktadır dedi.

Türkiye, coğrafi konumu gereğince diğer ulaşım sistemlerinde olduğu gibi hava yolu taşımacılığında da oldukça potansiyeli artan bir yerde olmaktadır. Hava yolu sektöründe donanımlı ve nitelikli pilot eksikliği dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir eksiklik olmaktadır. Buna karşın özel havacılık şirketlerinin artması ve hava ulaşımdaki hızlı büyüme ve gelişim süreci, nitelikli personel ihtiyacını ortaya koymaktadır.

220 Saat Teorik, 17 Saat pratik Eğitimi Veriliyor!

220 Saat Teorik, 17 Saat pratik Eğitimi Veriliyor! Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü Eğitim Müdürü olan Süleyman Doğan, öğrenciler için eğitime Planör Pilot Lisansı ile başladığını ve sonrasında ise Hususi Pilot Lisansı, Öğrenci Pilot Lisansı ile devam edildiğini ve Sorumlu Pilot Uçuşu ve Çok Motor Sınıf Yetkisi eğitimlerinin verildiğini belirtti. Eğitim Müdürü Doğan, öğrencilerin çeşitli sivil havacılık sınavlarını geçen kursiyerlerin hava yollarında çalışmaya hazır duruma geldiklerini belirtti. Toplam 220 saatlik eğitime ek olarak, 17 saat süren planör eğitimi verdiklerini ve eğitimlerin yüksek güvenlikli hava araçlarında yapıldığını belirtti.

Yüksek Maaşla İş İmkanı Buluyorlar!

Yüksek Maaşla İş İmkanı Buluyorlar! Öğrencilerin dünyada oldukça revaçta olan bir meslek dalına sahip olduklarını ve oldukça yüksek maaş seçenekleri ile iş bulma imkanına sahip oldukları belirtilmektedir. Eğitim Müdürü Doğan, tarafından pilot adayları ile ilgili olarak aranan özelliklerin başında adayların son derece sağlıklı olmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca temel matematik, fizik ve beşeri bilimleri de oldukça iyi bilmesi gerektiğini belirtti. Belirtilen zorlu süreç ardından öğrencilerin, havayollarında 3 bin 400 Euro maaş ile işbaşı yaptıklarını ve daha sonra bu meblağın 12 bin Euro’ya kadar çıkabildiğini de belirtti.

Fazla mesai kıtalar arası uçuşlar, yatıya kalma gibi ekstra durumlarda da 5 – 6 bin Euro kadar fazladan gelirleri de olabilmektedir. Pilotluk mesleğine ilginin son on yıl içinde % 50 – 60 oranında talep armış bulunmaktadır. Türkiye genelindeki yabancı pilot popülasyonunun yüksek olması da bu durumu etkilemektedir. Gençler bu alanda iş bulma şansının çok olduğunu bilerek bu işe yöneliyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.