emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kurban Bayramı Yasakları Nelerdir, 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkabilecek mi?

Kurban Bayramı Yasakları Nelerdir, 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkabilecek mi?
23.07.2020

Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bayram ve 65 Yaş Uyarısı Geldi! Gelen son dakika bilgileri doğrultusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tarafından Kurban Bayramı ve 65 yaş üstü için uyarılar gelmiş bulunmaktadır. Bakan Koca, bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyen olayına normal zamandan daha fazla dikkat edilmelidir. Toplu bayramlaşma yapılmamalı ve kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Yapılacak olan ziyaretlerin de kısa tutulması gerektiği konusunda uyardı. Bakan Koca, özellikle 65 yaş üstündekiler, kronik hastalığı olanlar bayram tebriklerini telefonda kabul etmeleri gerekmektedir. Herhangi bir şekilde el sıkışma ya da kucaklaşma olmamalıdır.

Kurban Bayramında Şehirler Arası Yasak Olacak mı ? 65 Yaş Seyehat Edecek mi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermiş bulunmaktadır. Bilim Kurulu toplantısı geçtiğimiz hafta 15 Temmuz nedeniyle gerçekleştirilememiş olmakla birlikte bu hafta gerçekleştirilmiş bulunuyor. Bilim kurulu toplantısında alınan kararlardan bir tanesi de kurul ile ilgili olmaktadır. Gerçekleştirilen toplantılar video konferans yöntemi ile yapılmaktadır. Önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren de gerekli şartların sağlanmasının ardından yüz yüze yapılacaktır. Gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısında günlük yeni vaka sayısının 1000 rakamının altına inmiş olması ve günlük hasta sayılarının tekrar artmasına neden olabilecek gelişmeler ana gündem maddesini oluşturmaktadır. Vakalar konusunda pnömoniye geçiş azaltılmış ve entübe hastaların durumu değerlendirilmiş bulunmaktadır. Salgın ile mücadelenin gözden geçirildiği toplantıda korona virüs ile ilgili olarak kamuoyu iletişiminde gerçekleştirilen değişimi ve veri paylaşımı üzerinde kullanılan ortak dil üzerinde durduklarını belirtmiş bulunmaktadır.

Yeni Hata Sayıları

Yeni Hata Sayıları, Günlük yeni hasta sayılarının tekrardan 1000 rakamının altına inmesi, salgın ile mücadelede bir avantaj olduğu kadar da motivasyon gücü olmaktadır. Fakat şu an için iyileşen hasta sayısı kadar da yeni vaka sayısı ortaya çıkmaktadır. Sağlık Bakanı bu durum için stabil bir durum, daha ziyade, sağlık sistemini tehditten uzak olduğunu göstermektedir dedi. Bakan ayrıca yetinebileceğimiz bir başarı değildir, yani hasta sayılarını azaltarak arayı açmamız gerekmektedir dedi.

Hatalar ve Test Sayısı

Hatalar ve Test Sayısı, Pek çok ülke için hastaların şikayetleri üzerine hastaneye başvurularında tespit edilmektedir. Bakan Koca, bu durum için pozitif olarak, hastalığın etkilerini hissetmeyenler için tanı konma şansının olmadığını belirtti. Türkiye genelinde filyasyon uygulaması ile tespit edilmiş vakaların yanında bu kişilerin temas durumu da taranmaktadır. Taranan kişiler arasında bu kişiler için test uygulama işlemi yapılmaktadır.

Futbol Karşılaşmaları

Futbol Karşılaşmaları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun ligin son haftalarında olan gösterileri endişe verici bulmuş olmaktadır. Maçların, açık havada kurulan büyük ekranlardan tribün kalabalığına benzer kalabalıklarca izlenmesi, bulaşmayı kolaylaştırarak hastalığın yayılma hızını arttırabilir. Bakan Koca, 24, 25 ve 26 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan son maçlar için futbol coşkusunun salgın tehdidini unutturmayacağını umuyoruz dedi.

Kurban Bayramında Şehirler Arası Seyehat Kısıtlaması Olacak mı ?

Kurban Bayramı, bayram için memleketine gidecek olanlar, trafik yoğunluğuna kalmadan yola çıkmalıdırlar. Taşıtlarda kalabalık olmamalı ve tedbirlere uyabilmelidir. Bayram anmazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır. Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyen konusunda ekstra hijyene önem verilmelidir. Toplu bayramlaşmalar yapılmamalı ve kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Yapılacak ziyaretler sınırlı tutulmalıdır. Bayramlaşmalar içinde mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır.

65 Yaş ve Üstü Vatandaşlar

65 Yaş ve Üstü Vatandaşlar, Özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşlar, kronik hastalığı olanlar tebrik işlemlerini telefon il kabul etmelidirler. Hiçbir şekilde el sıkma, kucaklaşma eylemi gerçekleşmemelidir. El temizliğine dikkat edilmelidir. Bir araya gelinecek ise açık hava tercih edilmelidir. Bayramda, maske ve mesafe kuralına her zamankinden daha çok ihtiyacımız bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.