emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Taşerona Kadro Verilecek mi?

Taşerona Kadro Verilecek mi?
24.02.2017

Taşeron işçilerle alakalı konulan taşeron işçileri tarafından merakla beklenmektedir. Yapılan açıklamalar sonucunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron işçilerinin beklediği müjdeyi verdi ve taşerona kadro verilmesi kapsamında çalışmaların sürdüğünü belirtti.

1 Kasım 2015’teki genel seçimlerden sonra taşeron işçilere kadro verilmesi kapsamında belirli bir adım atılmaması durumu, bu haberi dikkatle takip eden taşeron işçileri hayal kırıklığına uğrattı. Umutsuzluğa düşen taşeron işçilerin içini ferahlatacak açıklamayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptı ve taşeron işçilere kadro verilecek mi konusunun bir sene içerisinde açıklığa kavuşacağını belirtti.

Taşeron İşçilere Kadro Sorunu Bu Yıl Çözülecek

Belirtilene göre taşeron işçilerin kadro sorunu, bu yıl içerisinde çözülecek. Bu konu ile alakalı konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Devlette şu anda birçok alanda birbirinden ayrılmış sınıflarda çalışanlar var. Biz, taşeron veya sözleşmeli veya başka bir isimle çalışan tüm kesimlerin aynı çatı altında değerlendirilmesini arzu ediyoruz. Bir bütüncül yapı oluşturacağız. Çalıştaylarımız devam ediyor. Taşeron kardeşlerimiz bir süre daha sabır göstersinler, bu sene çözülecek.” açıklamasında bulundu.

Bakan Ahmet Arslan da Taşeron İşçiler Konusunda Açıklama Yaptı

Taşeron işçilere kadro konusunda diğer bir açıklamayı da en son Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptı. 7 Şubat’taki Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı esnasında kendisine yöneltilen taşeron işçilerle alakalı soruları cevapladı. Bakan, taşerona kadro konusundaki çalışmaların halen devam ettiğini ve nihai ayrıntılar üzerinde çalışıldığını belirtti.

Taşeron işçilere kadro konusunda daha önce de Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yapmıştı. Bu konu ile alakalı çalışmaların yapıldığını ve konu son noktaya geldiğinde gerekli açıklamaların yapılacağını söylemişti. Ayrıca emekli vatandaşlara promosyon konusunun da halen görüşülmekte olduğunu belirtmişti.

Taşeron İşçilerin Kadroya Geçme İşlemleri

Taşerona kadro konusunda önemli olan bir diğer konu da kimlerin kadroya geçebileceğidir. Buna göre, kadroya geçmek isteyen taşeron işçilerinin 1 Kasın 2015 tarihinden önce kamuda çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin devlet memuru olma özelliğini de taşıması gerekiyor. Diğer bir belirtilene göre, 65 yaşını doldurmuş olanlar ve emeklilik hakkını kazanan kişiler taşeron kadrosundan yararlanamayacaktır.

Taşerona kadro kapsamına 12 ay süresince tam zamanlı olarak çalışmış olan işçiler girecektir. Kanun yürürlüğe girmesinden itibaren 1 ay içerisinde başvuru işlemleri yapılabilecektir. Şartların değerlendirilmesinden ve güvenlik araştırmasından sonra Bakanlıklar tarafından gereken pozisyon sayıları belirlenecek. Kurumlar tarafından yapılacak olan sınavı geçenler kadroya alınacak.

Kadro kapsamına girmiş olan taşeron işçiler, eski işlerini yapmaya devam edecekler ve görevleri aynı kalacak. Özel sözleşmeli olanlarla ile üçer yıllık sözleşme imzalanacak ve sürenin bitiminden sonra sözleşme üç yıl daha uzatılabilecek.

Özel Sözleşmeli Personel Kimdir?

Taşeron işçilerle alakalı konular kapsamına yeni bir çalıştırma modeli alındı. Özel Sözleşmeli Personeller olarak adlandırılan bu yeni model, işçilerin atamasının yapılabilmesi için ortaya çıkarıldı. Özel Sözleşmeli Personeller için gereken şartlar, sınavlar, ücretleri, sözleşmelerin süreleri ve gereklilikleri ise Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir.

Bu kapsama girecek olan çalışanlar Özel Sözleşmeli Personel unvanı olan pozisyonlarda görev yapacaklar. Sözleşmelerinin süresi üçer yıllık dönemler ile düzenlenecek ve Sosyal Güvenlik açısından 4-A’lı sayılacaklar. Ek olarak memur sendikalarının kapsamında da toplu sözleşme hakkına da sahip olabilecekler.

Hak ve Maaşları

Yapılan açıklamalara göre, Özel Sözleşmeli Personel kapsamındaki işçilerin taşeron işçilere göre haklarının değişmemesi bekleniyor. Belirtildiği gibi, sözleşmeleri üç yılda bir yenilecek fakat devlet memuru kadrosuna alınamayacaklar. İşçilerin maaşları ve hakları ise, kamu kurumlarınca belirlenecek ve yerine getirilecektir.

Özel Sözleşmeli Personellerinin ücretleri, 1 Ocak 2016 itibariyle ihale sözleşmesine göre ödenecektir. Ayrıca mevcut durumdaki mali hakları, atandıkları tarihe kadar, “Sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı” kapsamı kadar artırılabilecektir. Özel Sözleşmeli Personel, 4-B sözleşmeli olan personellerin yararlanmış olduğu sosyal haklardan faydalanacaktır.

Yorumlar

  1. Hatice BACAKSIZ dedi ki:

    Merhaba. 8-9 yıldır bir ilköğretim okulunda yardımcı hizmetli olarak çalışmaktayız. (3 kişiyiz). Bu sürenin bir kısmı (6 yılı) temizlik şirketi üzerinden okul aile birliğinin hizmet alımı ile, 3 yılı da direk okul aile birliği kanalıyla çalıştık. Yani asgari ücret üzerinden son 3 yıl maaşımızı oku aile birliği ödemektedir. Yaz aylarında da işsizlik maaşı aldık. Sigortamız olarak genelde 9 ay üzerinden yatırıldı. (Ekim-Haziran ayları). Bu son taşeron işçilerin kadroya geçmesi hakkından faydalanabilecek miyiz. Selamlar.
    Metin ERGÜN. Ali AKBULUT ve Şenay ARTUÇ adına