Haberler

Emekliye Üçlü Ödeme

Emeklilikte 25 Yıl Şartı Nedir?

2017 yılında emekli bireylerin alacakları üç farklı ödeme ile yüzleri gülecek. Ocak ayında yapılan zammı alan emeklilere promosyon ödemelerinin de yapılması ve buna ek olarak son 6 ayda oluşacak olan enflasyon oranına göre ve sözleşmenin diğer kısmında yer alan zam oranı ile emekli bireylerin maaşlarına bir zam daha gelecek. İşte emekliey üçlü ödeme konusu hakkında detaylı bilgiler…

Enflasyon ve Promosyon

Milyonlarca emekli birey için 2017 yılı oldukça önemli bir sene olmuş gibi gözüküyor. Geçtiğimiz dönemlerde seyyanen zam aldığı için yüzleri gülen emekli bireyler bu yıl ise enflasyon oranı ve promosyon uygulaması ile birlikte maaşlarında artış gördüler. İlk zammı Ocak ayında almış olan emekli bireyler son 6 aylık enflasyon oranına göre Temmuz ayında bir zam daha alacak. Son 6 aylık dönemde Bağ-ur ve SSK emeklilerinin maaşında %4.73 oranında bir artış olmuştu. Memur emeklileri ise toplu sözleşmeler ile birlikte %3 oranında zam aldılar. Enflasyonun daha önceki zam oranı olan %5’i aşmaması sebebi ile herhangi bir fark oluşmayınca zam hayali de suya düşmüştü. Bu oranlar ile birlikte belirlenmiş olan yeni maaşlar da emekli bireylerin hesabına yatırılmıştı. Bu zammın ardından yalnızca iki ay geçmesine rağmen ortaya promosyon uygulaması çıktı ve bu uygulama haya geçirildi. Bu uygulama ile birlikte maaşı 1.000 TL’nin altında olan emekli bireylere 300 TL, 1.000 TL ve 2.000 TL arasında olan emekli bireylere 375 TL ve 2.000 TL’nin üzerinde olan emekli bireylere 450 TL tutarında para ödendi. Bu ödemelerden tüm emeklilerin faydalanması bir yana Mayıs ayı içerisinde yapılacak olan ödemeler de Nisan ayına çekilerek erken ödeme yapma yoluna gidildi. Kimi bankalar ise bu durumu kendi avantajlarına kullanabilmek ve daha fazla müşteri elde edebilmek adına 500 TL’ye varan promosyon verdi.

Yazın Yeni Bir Zam

Emekli bireyleri bu sene üçüncü bir gelişme daha bekliyor. Bu gelişmenin ise Temmuz ve Ağustos aylarında olması muhtemel. Temmuz ayında belirlenecek olan son 6 aylık enflasyon oranı SSK ve Bağ-kur emeklilerine zam olarak, memur emeklilerine ise ortaya çıkacak olan enflasyon farkı olarak yansıyacak. Gerçek rakamların Haziran ayı enflasyonu ile birlikte açıklanacağı biliniyor. Bu bir yana yılbaşından bu ana dek açıklanmış olan enflasyon rakamları zam oranı ile ilgili oldukça fazla bilgi veriyor. Görünüşe göre memur emeklileri %4’e ilave olarak %1.34 oranında ve SSK ile Bağ-kur emeklilerine %4.34 oranında zam gelecek. memur emeklileri Temmuz ayında toplu sözleşme ile birlikte ilave olarak %4 oranında zam alacak ve enflasyon farkı ile birlikte iyiden iyiye bir artış kazanacak. Daha sonra ise Ağustos ayında memur ve memur emeklilerinin yakından ilgileneceği toplu sözleşme görüşmelerine göre memur ve memur emeklilerinin önümüzde iki sene boyunca alacakları zam oranları belirlenecek. Şu an bilinen rakamlara göre 2.000 yılından önce emekli olmuş olan SSK bir bireyin alacağı en düşük maaş 1.463 TL’ye, 2.000 yılından sonra emekli olmuş olan SSK bir bireyin alacağı en düşük maaş 872 TL’ye ve Bağ-kur esnaf emeklisi olan kişilerin maaşı ise 1.271 TL’ye çıkacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir