Haberler

Emeklilik İşlemleri Kaç Gün Sürüyor?

Emeklilik işlemlerinin ne kadar süre içinde tamamlandığına dair açıklama yapıldı ve emekli olmak isteyen vatandaşların işlemlerinin en fazla 7 gün içerisinde tamamlandığı ve sonrasında da maaşlarının bağlandığı belirtildi.


Bilindiği gibi emekli olmak isteyen devlet memurlarının, emeklilik işlemleri Ankara’da gerçekleşmektedir. Ayrıca sanatkârların, sigortalı esnafların ve bağımsız çalışan olan Bağ-Kur 4-A ve 4-B sigortalısı vatandaşların emeklilik işlemleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Bağ-Kur kapsamında prim ödeyen kişilerin emeklilik işlemleri bir gün içerisinde, sigortalı olan vatandaşların emeklilik işlemleri ise en fazla 7 gün içerisinde tamamlanmaktadır ve bu süre sonunda da maaşları bağlanmaktadır.

İl bazında bakıldığında, Sosyal Güvenlik Kurumları bir günde en az 6 sigortalı vatandaşın emeklilik için müracaatını almakta ve sonuca bağlamaktadır. Amaç ise bütün işlemlerin en kısa sürede tamamlanmasıdır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. meraba 4c emekli saldığına bağlıyım. 27 Temmuz da yaşım doluyor. SGK diye yazdığımda Ankara’da birden fazla adres çıkıyor. Nereye başvuracam ?

  Hangi evrakları götürecem ?

 2. 16/07/2019 emeklilik işlemlerini meb antalya muratpaşa ilçe millieğitime teslim ettim. işlemler ne kadar sürede sonuçlanır? emekli ikramiyesini vemaaşımı ne zaman alabilirim?

 3. devlet memuru olarak (Emekli Sandığı) 1 şubat 2019 tarihi itibariyle emekli olmam için dilekçe verdim. 5 şubat 2019 itibariyle emeklilik işlemlerinin kayda alındığı, SGK sitesinde sorguladığıımda varide no, tarih gibi bir gördüm. emekli maaşı ve ikram,ye ne kadar sürede yatar.

 4. Ben %42 engelli olarak vergi indirimi aldım gün ve primler tamam 09.08.2018 de başvuru yaptım bayramdan önce maaş bağlanır mi İstanbul ssk

  1. Merhaba .askerlik borclanmasina internet ten basvuruda bulundum.ne zaman sonuclanir

  1. Merhabalar,

   Dilekçeniz, sizden önce yapılan başvurular tamamlandıktan sonra işleme alınacaktır. Emeklilik süreciniz başladığın da size bilgilendirme mesajı gelecektir.

 5. Merhaba,20 yıllık devlet memuriyeti ardından 5 yıl ssk lı olarak emekli işlemlerimi nasıl yürüteceğim 2 kurumada ayrı ayrı gitmem gerekiyormu

 6. yıllık izinimi kullanmadan emekli dilekçesini verirsem iş veren beni bu süre içerisnde izine gönderebilirmi

 7. 350 gün tekelde devlette sigortam var isci olarak 1955 doğum tarihim 1969/1970/1971/1972 yillarinda
  tekelde 1977yilinda karayollarına girdim memur olarak 16/10/2017 tarihinde emekli oldum tekelden ayrilirken tazminat almadim kendim biraktim 350 gün odedigim isçilik primi maasima ve emekli ikramiyeme etki yaparmi

 8. benim günüm yaşım 5 eylülde doluyor istğe bağlı bağkur var hizmet birleştirmelerini ssk kendimi yapıyor. emeklilik dilekçemi ne zaman verebilirim ssk dan mı doldurup vereceğiz yoksa inretnet üzerinden de yapılabiliyormu..iyi çalışmalar şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu