ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Deprem Nedeniyle İlan Edilen OHAL Sonrasında Seçimler Ertelenecek mi? Seçimler Ne Zaman Yapılacak?

Deprem Nedeniyle İlan Edilen OHAL Sonrasında Seçimler Ertelenecek mi? Seçimler Ne Zaman Yapılacak?
13.02.2023

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çok sayıda can kaybına neden olan deprem felaketi sonrasında yaralar sarılmaya devam ediyor. Bölgede hala arama kurtarma çalışmaları ve depremzedelere yardım faaliyetleri sürüyor. 10 ilde etkisini gösteren ve büyük bir yıkıma neden olan deprem sonrasında OHAL ilan edilmişti.

14 Mayıs’ta yapılması planlanan genel seçimlerin deprem sonrasında erteleneceğine dair tartışmalar ise son günlerde gündeme geldi. Kulislerde seçim tarihinin değişeceğine dair söylentilerin artmasının ardından seçimlerin yapılıp yapılmayacağı konusu ise tartışılmaya devam ediyor.

DEPREM NEDENİYLE SEÇİM ERTELENECEK Mİ?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye, Kilis, Adana, Hatay ve Gaziantep’te büyük yıkımlara neden olan deprem sonrasında yeni bir tartışma da gündeme geldi. 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerin ertelenebileceği konuşulmaya başladı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, her şeye rağmen seçimlerin iptal edilmeyeceğini düşündüğünü ifade etmişti. Seçimlerin 14 Mayıs’ta değil, 18 Haziran’da yapılması gerektiğini dile getirdi.

BÖLGEDE OHAL İLAN EDİLDİ!

Binlerde vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve çok sayıda evin yıkıldığı deprem bölgesinde yardım faaliyetlerinin daha kolay yapılabilmesi için 10 ilde 3 ay boyunca olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti. TBMM tarafından onaylanan karar sonrasında seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği sorusu da gündeme geldi.

Yaklaşık 13,5 milyon insanın yaşadığı bölgenin genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilmesinin ardından kulislerde başlayan tartışmaya yönelik henüz hükümet kanadından net bir açıklama gelmedi. Kulislerden edinilen bilgilere göre Yüksek Seçim Kurulu’nda şimdiye kadar hazırlıkların seçimlerin normal zamanda yapılacakmış gibi devam ettiği belirliyor.

SEÇİMLERİN ERTELENMESİ MÜMKÜN MÜ?

Anayasaya ve yasalara göre seçimlerin ertelenip ertelemeyeceğine dair maddeler ise merak ediliyor. TBMM veya Cumhurbaşkanı kararı ile seçimleri öne çekmek mümkün. Anayasa’da ise 77’inci maddede seçim zamanında yapılabilecek değişiklikler TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir aynı günde yapılır ifadesi yer alıyor. Bu kapsamda seçimleri ertelemenin tek istisnası ise savaşlar. Savaş nedeniyle TBMM seçimlerinin 1 yıl geriye bırakılması mümkün görülüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.