SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü  SSK Ne Kadar Geçerli

  SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü işlemi, Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden sosyal güvence hizmeti alan vatandaşların, SSK hizmet dökümüne ulaşmaları için kullanılan bir yöntemdir. Sosyal Sigortalar Kurumu kullanıcısı bir vatandaş, sigorta durumuna ait hizmet dökümüne ulaşmak istediğinde, kullanabileceği birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki ve en bilineni, direk olarak kuruma gidip, hizmet dökümü almak için başvuruda bulunmaktır. Bir diğer yöntem ise, internet teknolojisinin kullanıldığı bir alan olan E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzeriden T.C. kimlik numarası kullanarak SSK hizmet dökümüne ulaşmak mümkündür. Son yöntem ise, SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemini kullanmaktır. Bu işlemin yapılabilmesi için ise kişiye ait SSK hizmet numarasın bilinmesi gerekir. Yine internet üzerinden yapılan bu işlem ile SSK hizmet dökümü alınabilmektedir. Fakat sistemde meydana gelen bazı değişiklikler nedeni ile, SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işleminin yapılış şekli de kısmen değişmiştir. Yazımızın devamında bu değişikliklerin neler olduğunu ve yeni düzenlemeler göre nasıl SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi yapacağınız ayrıntılı anlatımına ulaşabilirsiniz.

  Ülkemizde sosyal güvence hizmetlerine dair işlemler ile üç farklı kurum ilgilenmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu, bu işlemler ile ilgilenen kurumlardan biridir. Her kurum, vatandaşların ayrı bir kesimine bu hizmeti verir. Diğer kurumlar Emekli Sandığı ve Bağ Kur’dur. Emekli Sandığı’ndan faydalananlar, devlet kademesindeki kamu işlerinde görev alan memur vatandaşlardır. Devlet kademesinde çalışıyor olmak, Emekli Sandığı’ndan faydalanmak için yeterlidir. Sosyal Sigortalar Kurumu ise, Emekli Sandığı’ndan farklı olarak, özel sektörde çalışmakta olan vatandaşlarımıza sosyal güvence hizmeti sunmaktadır. Sigorta olarak da adlandırılan bu hizmeti alabilmek için ise, vatandaşların kuruma her ay prim ödemesi yapmaları gerekmektedir. Her ay düzenli olarak yapılan bu prim ödemeleri sayesinde, vatandaşlar SSK sigortasından faydalanmaya devam edebilir. SSK aynı zamanda, kullanıcılarına, düzenli prim ödemeleri yaptıkları takdirde emeklilik hakkı tanımaktadır. SSK sigortası kullanıcıları emekli olabilmeleri için belirlenen şartlar arasında, prim ödemelerini düzenli olarak yapmaları dışında, belirli bir hizmet süresini de doldurmuş olmak vardır. Bu hizmet süresinin takibi için ise kullanıcılar hizmet dökümü adı verilen belgeler kullanırlar. SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi de bu hizmet dökümüne ulaşmak içindir. Normalde internet üzerinden yapılan bu işlem SSK tarafından sağlamaktaydı. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz bazı değişikliklerden dolayı bu işlem artık Sosyal Güvenlik Kurumu adı verilen yeni bir oluşum tarafından sağlanmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu, daha önce anlattığımız üç kurumun yerine gelmiştir. Emekli Sandığı, Bağ Kur ve SSK artık Sosyal Güvenlik Kurumu çatısının altına alınmıştır. Şimdi tüm sosyal güvence hizmetleri tek elden verilmektedir. Fakat kurumları tek bir yerde birleştirmiş olsalar da, sağlanmakta olan hizmetlerde çok büyük değişiklikler olmamıştır. SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi de bu değişiklik nedeni ile artık Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile verilmektedir. SGK bu işlem için, internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilme imkanı sunmaktadır. Yazımızın devamında bu işlemi nasıl yapacağınıza dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

  SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

  SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlem, SGK’nın internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, öncelikle SGK’nın ilgili web sayfasına gitmeniz gerekir. Yazımızın sonunda bulunan linki kullanarak direk olarak bu siteye gidebilirsiniz. Siteyi açtığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir web sayfası çıkacaktır.

  hizmet dök

  Bu sayfa açıldığında yapmanız gereken işlem, SSK sicil numaranızı diğer istenen bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklamak olacaktır. Bu şekilde SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi kullanarak hizmet dökümünüzü alabilirsiniz.

  SSK Hizmet Numarası İle Hizmet Dökümü Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.