• SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü

  SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü işlemi, Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden sosyal güvence hizmeti alan vatandaşların, SSK hizmet dökümüne ulaşmaları için kullanılan bir yöntemdir. Sosyal Sigortalar Kurumu kullanıcısı bir vatandaş, sigorta durumuna ait hizmet dökümüne ulaşmak istediğinde, kullanabileceği birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki ve en bilineni, direk olarak kuruma gidip, hizmet dökümü almak için başvuruda bulunmaktır. Bir diğer yöntem ise, internet teknolojisinin kullanıldığı bir alan olan E-Devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzeriden T.C. kimlik numarası kullanarak SSK hizmet dökümüne ulaşmak mümkündür. Son yöntem ise, SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemini kullanmaktır. Bu işlemin yapılabilmesi için ise kişiye ait SSK hizmet numarasın bilinmesi gerekir. Yine internet üzerinden yapılan bu işlem ile SSK hizmet dökümü alınabilmektedir. Fakat sistemde meydana gelen bazı değişiklikler nedeni ile, SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işleminin yapılış şekli de kısmen değişmiştir. Yazımızın devamında bu değişikliklerin neler olduğunu ve yeni düzenlemeler göre nasıl SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi yapacağınız ayrıntılı anlatımına ulaşabilirsiniz.


  Ülkemizde sosyal güvence hizmetlerine dair işlemler ile üç farklı kurum ilgilenmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu, bu işlemler ile ilgilenen kurumlardan biridir. Her kurum, vatandaşların ayrı bir kesimine bu hizmeti verir. Diğer kurumlar Emekli Sandığı ve Bağ Kur’dur. Emekli Sandığı’ndan faydalananlar, devlet kademesindeki kamu işlerinde görev alan memur vatandaşlardır. Devlet kademesinde çalışıyor olmak, Emekli Sandığı’ndan faydalanmak için yeterlidir. Sosyal Sigortalar Kurumu ise, Emekli Sandığı’ndan farklı olarak, özel sektörde çalışmakta olan vatandaşlarımıza sosyal güvence hizmeti sunmaktadır. Sigorta olarak da adlandırılan bu hizmeti alabilmek için ise, vatandaşların kuruma her ay prim ödemesi yapmaları gerekmektedir. Her ay düzenli olarak yapılan bu prim ödemeleri sayesinde, vatandaşlar SSK sigortasından faydalanmaya devam edebilir. SSK aynı zamanda, kullanıcılarına, düzenli prim ödemeleri yaptıkları takdirde emeklilik hakkı tanımaktadır. SSK sigortası kullanıcıları emekli olabilmeleri için belirlenen şartlar arasında, prim ödemelerini düzenli olarak yapmaları dışında, belirli bir hizmet süresini de doldurmuş olmak vardır. Bu hizmet süresinin takibi için ise kullanıcılar hizmet dökümü adı verilen belgeler kullanırlar. SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi de bu hizmet dökümüne ulaşmak içindir. Normalde internet üzerinden yapılan bu işlem SSK tarafından sağlamaktaydı. Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz bazı değişikliklerden dolayı bu işlem artık Sosyal Güvenlik Kurumu adı verilen yeni bir oluşum tarafından sağlanmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu, daha önce anlattığımız üç kurumun yerine gelmiştir. Emekli Sandığı, Bağ Kur ve SSK artık Sosyal Güvenlik Kurumu çatısının altına alınmıştır. Şimdi tüm sosyal güvence hizmetleri tek elden verilmektedir. Fakat kurumları tek bir yerde birleştirmiş olsalar da, sağlanmakta olan hizmetlerde çok büyük değişiklikler olmamıştır. SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi de bu değişiklik nedeni ile artık Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile verilmektedir. SGK bu işlem için, internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilme imkanı sunmaktadır. Yazımızın devamında bu işlemi nasıl yapacağınıza dair ayrıntıları bulabilirsiniz.

  SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

  SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlem, SGK’nın internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, öncelikle SGK’nın ilgili web sayfasına gitmeniz gerekir. Yazımızın sonunda bulunan linki kullanarak direk olarak bu siteye gidebilirsiniz. Siteyi açtığınızda karşınıza aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi bir web sayfası çıkacaktır.

  hizmet dök

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu sayfa açıldığında yapmanız gereken işlem, SSK sicil numaranızı diğer istenen bilgileri doğru bir şekilde yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklamak olacaktır. Bu şekilde SSK hizmet numarası ile hizmet dökümü alma işlemi kullanarak hizmet dökümünüzü alabilirsiniz.

  SSK Hizmet Numarası İle Hizmet Dökümü Sayfasına Gitmek İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SSK Hizmet Numarası ile Hizmet Dökümü İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. zeynettin sevim dedi ki:

   merhaba 01.04.1990 tarihli ssk girisim vardi 180 gün pirimim yatmis di simdi e Devlet uzerinden hizmet dökümümü göremiyorum kayit bulunamadi yazisi cikiyor ilgilenirseniz sevinirim

  2. ÖNDER KARABAKAN dedi ki:

   EŞİM BULGARİSTAN VATANDAŞI BENİMLE EVLENDİKTEN SONRA T.C. VATANDAŞLIĞINA GEÇTİ. EŞİMİN EVLENMEDEN ÖNCE OTURMA İZNİ İLE ÇALIŞTIĞI GÜNLERİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM.

  3. müslüm ereli dedi ki:

   merhabalar
   ben 1996 yılında bir firmada çalışmıştım..kırmızı bir ssk kartıda var ilk işe giriş tarihi 1996 yazıyor ama hizmet dökümünde bu sicil kaydına ait hizmet bulunmamaktadır diyor..halbuki 2005 yıllarında sorguladığımda 7 ay civarı çalıştığım gün sayısı çıkıyordu ..bunun için size email ile dilekçe göndersem sorunu çözebilirmisiniz? emeklilikte bir problem çıkma olasılığı varmı? teşekkürler

  4. İsmail ercengız dedi ki:

   10.02.1987 tarinde ilk sigortaya girişim.1997 tarihine kadar 960 iş gunum var.1997 tarihinden bu yana belcikada ikamet ediyorum ve 04.07.1997 tarihinden itibaren aralıksız calışıyorum.ssk numaram. Sorum kac is gunu borclanarak,kac yasında emekli olabilirim. Yurt dısında calısıyor olmak turkıyeden emekli olmama engel teskil edermi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Etmez. Ancak dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYARAK detaylı bilgi alın ve başvuru yapın.

  5. Deniz Yılmaz dedi ki:

   Merhaba 1995 yılında 1 ay sigortam ödenmiş sonraki ilk giriş 2009.edevlette 2009 sonrası gözükmektedir. 1995 yılına ait çok eski bir sigorta kartı ve arkasında yazılı 34.04.1995-05481 sigorta sicil nosu okunmakta. Ne yapmalıyım.

  6. rasim sarıdağ dedi ki:

   09 11 2011 de işe girdim 25 09 2016 da işten ayrıldım işsizlik aylıgı ne kadar alırım

  7. aziz dedi ki:

   02.06.1986 sigorta girişliyim. Fakat şimdi 1994 kadar olanı gözükmüyor. 1994 girisli gözüktügü için emeklilik yaşımı 51 gösteriyor . Bunun sebebi nedir ? Düzeltmek için nereye başvurmam gerekir ?

  8. öner dedi ki:

   1.7.1978 tarihi itibarıyla sigorta başlangıcımdır 3000 gün ssk pirim gün sayım ve 750 gün bağkur gün pirimim vardır sağlıktan yüzde 50 özürlü raporum var emekli olabilme imkanım ne derecededir öğrenmek istiyorum

  Sorunuzu Yazın