• SSK Gün Öğrenme


  İnsanlar belirli bir eğitim hayatının ardından eğitim aldıkları alanlarda iş hayatına adım atarlar. Aldıkları eğitim doğrultusunda ya kamu kuruluşlarında ya özel sektörde ya da kendi iş yerlerini açarak, iş hayatında aktif olarak yer alırlar. İşe başladıkları tarih itibariyle işveren tarafından sigortalılık işlemleri başlatılır, sigorta işe giriş bildirgesi ve birtakım belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırılması gerekmektedir. İşverenlerin işe giriş bildirgesini ulaştırmaması durumunda belirlenen yasalara göre, birtakım cezai uygulamalar yapılmaktadır. Sahip olduğunuz sosyal güvence çalıştığınız sektöre göre değişiklik göstermektedir, mesela kamu kuruluşlarında çalışan bir memursanız sosyal güvenceniz Emekli Sandığı olacaktır ama özel sektörde çalışıyorsanız sosyal güvenceniz BAĞ-KUR olacaktır. İşe yeni başlayan bireyler sigorta için gereken işlemler gerçekleştirildikten sonra, sigortalı olarak çalıştıkları zamanın ne kadar olduğunu öğrenmek için, SSK gün öğrenme işlemlerini internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirler. Sigortalılık işlemleri tamamlanan ve iş hayatından sigortalı olarak görev yapan bireyler sosyal ve sağlık alanında birtakım imkanlardan yararlanmaktadırlar. Bu imkanlar devlet hastanesi, devlet üniversitesi hastanesi, dal hastanesi, eğitim ve araştırma hastanesi ve sağlık ocağından muayene ve ameliyat gibi imkanlardan ücretsiz olarak yararlanabilirler. SSK gün öğrenme işleminize bağlı olarak özel sağlık kuruluşlarında muayene ve ameliyat olmak isterseniz, sahip olduğunuz sosyal güvencenize ödediğiniz sigorta prim miktarına göre ya ücretsiz olarak yararlanırsınız ya da sosyal güvenceniz ve özel sağlık kuruluşu arasında çıkan fark ücretini ödemeniz gerekir. SSK gün öğrenme sistemi ile öğrenebileceğiniz sigorta prim ücreti ödemeniz ne kadar yüksek olursa özel sağlık kuruluşlarının muayene ya da ameliyat ücretini ne kadar az ödersiniz, çünkü arada çıkan fark ücreti az olacaktır. SSK gün öğrenme işlemini Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Aynı durum ilaç tedavisinde de geçerlidir. Reçete ile alabileceğiniz bazı ilaçları sahip olduğunuz sosyal güvence öder ve siz bu ilaçlardan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Bazı ilaçların ise bir kısmını öder, arada çıkan fark ücretini sizin ödemeniz gerekmektedir.


  SSK Gün Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Sigortalı olarak kamu alanında ya da özel sektörde çalışan bireyler, SSK gün öğrenme ile ne kadar sigorta primi ödendiğini ya da emekliliklerine ne kadar sigorta primi kaldığını internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirler. Sigortalı olarak çalışan bireyler emekli olmak istediklerinde kendi sosyal güvencelerinin emekli olma şartlarına göre değişmektedir. Emeklilik şartları sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı ve yaş şartına göre kriterlerinin hepsini sağladıkları takdirde emekli olmaya hak kazanırlar. Her sosyal güvencenin emeklilik şartları farklılık göstermektedir, emekli olmak için sigortalılık süresi, SSK gün öğrenme işlemi kapsamında sigorta prim ödeme günü ve yaş şartı tamamıyla farklıdır. Kamu kuruluşlarında çalışan Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip bir birey 25 yıl sigortalılık süresinin ardından diğer emeklilik şartlarını da sağlaması dahilinde emekli olmaya hak kazanırlar. Özel sektörde çalışan BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan bireyler ise farklı bir sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriterine göre emekli olmaya hak kazanırlar. Emekli olan bireylere ayda ya da üç ayda bir şeklinde emeklilik maaşı bağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kurulan ve geliştirilen SSK gün öğrenme sistemi ile ne kadar sigorta primi ödendiğini ve sigortalılık sürenizi kolayca öğrenebilirsiniz.

  SSK gün öğrenme sistemi işleminiz için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıkladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesine erişiminiz kolayca sağlanacaktır. Açılan yeni sayfada TC kimlik numaranızı ve herhangi bir PTT şubesinden kolaylıkla temin edebileceğiniz e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bir sonraki sayfada yer alan boşluklara bilgilerinizi doldurarak Sisteme Giriş Yap butonuna tıkladığınızda SSK gün öğrenme işleminizi kolaylıkla tamamlamış olacaksınız.

  6

  Eğer isterseniz SSK hizmet dökümü alarak SSK gün öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için listede bulunan 4A Hizmet Dökümü seçeneğini işaretleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahipseniz listede bulunan 4B Hizmet Bilgisi seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Eğer Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahipseniz ve SSK gün öğrenme işlemi yapmak isterseniz listede bulunan 4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü ya da 4C Tescil Kaydı gibi seçenekleri işaretleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SSK Gün Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!
  tıkla sorunu sor

  SSK Gün Öğrenme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Senad Hadziahmetovic dedi ki:

   Iyi gunler,

   2000-2002 yillari arasinda Yugoslavya vatandasiyken Turkiye’deTeknobil Inc. (Istanbul) sirketinde calistim. Su anda Slovenya vatandasiyim ve Almanya’da calismaktayim. Buradaki emeklilik sigorta kurumu daha once calistigim ulkelerdeki emekli sigortama dair belgeler benden istemekte.
   Turkiyede calistigim sureye ait olan emekli sigortaya dair hicbir belge yok elimde maalesef. Bunun dokumu nasil elde edebilirim.
   Turkiye’deki emekli sigorta numaram bile yardimci olabilir ki o bile elimde yok.

   Turkce karakterlerden dolayi ozur dileyip, cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

   Saygilarimla,
   Senad Hadziahmetovic

  2. hayri dedi ki:

   1987 1991 yılı ile 1996 dan 2001 kadar vergi mukellefiydım bakurda kaydım cıkmadı bu yılları geriye dönuk borclana bilirmiyim

  Sorunuzu Yazın