• 2018 SSK Doğum Parası Başvurusu


  SSK doğum parası için 2018 yılı başvurusu ve sorgulama işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SSK güvencesi ile çalışan kadınlar doğrum parası başvurusu yapabilirler. Belirli şartlar yerine getirildiğinde ve gerekli evraklar tamamlandığında, doğum parası SSK’lı olan her kadının hakkıdır.


  İş Kanunu’nun 74. Maddesinde doğum yapacak olan kadınların yasal izin hakları açık bir şekilde ifade edilmiştir. Yasa çerçevesinde izin verilen süreler dahilinde SSK’lı çalışan kadınların istirahat hakkı vardır. Bu süre zarfında çalışamadığı günler için SGK tarafından doğum yapan kadına ödeme yapılmaktadır.

  SSK Doğum İzni Şartları Nelerdir?

  SSK ya da Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışan kadınlar, hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu izin için yasal olan süre doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak toplamda 16 hafta olarak alınabilmektedir. Birden fazla bebek bekleyen çalışan anne adayları için bu süre doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olarak hesaplanmaktadır. SSK doğum izni yasaya göre şu şartlar dahilinde alınabilmektedir;

  • Toplamda verilen 16 haftalık izin, SSK’lı hamile kadınların sağlık durumuna ya da işin özelliklerine göre arttırılabilmektedir. SSK doğum izni süreleri hekim raporu ile belirlenmektedir.
  • SSK’lı hamile kadınlar için, hamilelik süresinde doktor kontrolleri için ücretli olarak izin verilmektedir.
  • Hekim tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hamile kadın sağlık durumuna uygun olarak daha hafif işlerde çalıştırılabilmektedir. Böyle bir durumda çalışanın ücretinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bunun için hekim raporu gerekmektedir.
  • SSK’lı hamile kadın çalışanların isteği doğrultusunda 16 haftalık izin süresi tamamlandıktan sonra 6 aya kadar ücretsiz olarak SSK doğum izni verilmektedir.
  • SSK’lı kadın çalışanlar için çocukları 1 yaşına gelene kadar emzirebilmeleri için günlük olarak toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin gün içerisinde hangi saate olacağı ya da kaça bölüneceği tamamen çalışanın kararına göre belirlenmektedir. Bu süt izni günlük çalışma süresi kapsamında sayılmaktadır.

  SSK Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  SSK’lı anne adayları için toplam 16 haftalık izin hakkı süresini kapsayan doğum parası ödenmektedir. Mevzuatta iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılan doğum parasının alınması için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. SSK doğum parası alınabilmesi için hekimden rapor alınması gerekmektedir. SSK doğum parası şartları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Raporun başladığı tarih itibariyle işyerinde hala çalışılıyor olması gerekmektedir. Doğum öncesi izninin başladığı tarihten önce işten çıkarsanız SSK doğum parası ödemesinden faydalanamazsınız.
  • Doğumun gerçekleştiği tarihten önceki bir yıl içerisinde SSK’lı prim gün sayısı en az 90 olmalıdır.
  • Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olan yasal izin hakkınız süresinde SGK doğum parası ödemesi yapmaktadır. Bu süre boyunca işyerinde çalışamazsınız.
  • Doğum parası için en önemli şartlardan biri ise doğum olayının gerçekleşmiş olması gerektiğidir. Düşük yapan anne adayları bu ödemelerden faydalanamaz.

  SSK Doğum Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

  SSK doğum parası hesaplama 2018 yılı için son üç aylık brüt ücret toplamı baz alınarak yapılmaktadır. Son üç aylık brüt maaş tutarı toplanarak 90’a bölünür ve günlük brüt maaş belirlenir. Günlük brüt maaşınızın üçte ikisi doğum parası olarak ödenmektedir. Doğum parası ne kadar? merak ediyorsanız SSK doğum parası için örnek bir hesaplama şu şekildedir;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • SSK’lı çalışan bir anne adayının aylık brüt olarak 2500 TL maaş aldığı düşünülürse, son üç aylık toplam brüt maaşı 7500 TL (2500×3) olacaktır. Buna göre günlük brüt maaşı ise 83,33 TL (7500/90) olacaktır.
  • Günlük brüt maaş üzerinden doğum parası ödemesini hesaplayabilirsiniz. Bu hesap için 83,33 TL’nin üçte ikisini hesaplamanız gerekecektir. Bu durumda günlük doğum parası ödemeniz 55,55 TL olarak yapılacaktır. Toplam 16 haftalık izninizde 6,221,6 TL (112×55,55) doğum parası alabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

  Doğum parası sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sistemine giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemi için şifreniz yoksa, PTT şubesine uğrayarak alabilirsiniz. Şifrenizi alırken ihtiyacınız olan yalnızca kimliğinizdir. E-Devlet şifresini ilk defa alıyorsanız 2 TL, sebebi fark etmeksizin ikinci kez alıyorsanız 4 TL ödemeniz gerekmektedir.

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yaparak, ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayın. Kimliğinizi doğruladıktan sonra doğum parası sorgulama 2018 sonucunuzu görebilirsiniz. Doğum parası sorgulama işlemini yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

  SSK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası nasıl alınır? merak ediyorsanız öncelikle hekiminizden aldığınız raporun doğum yaptığınız hastanede e-rapor sistemine işlenmesi gerekmektedir. Hastanelerdeki görevli personeller bu konu hakkında bilgi sahibi olduğu için işlemin yapılması pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Ardından iş yerinize başvurmanız ve raporunuzu onaylatmanız gerekmektedir. İş yeriniz raporunuzu sistem üzerinden onayladıktan sonra, raporunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelemeye alınır. Aksi bir durum oluşmadığı takdirde SGK iş göremezlik ödemeniz için PTT’ye talimat vermektedir. Bu şekilde doğum parası başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

  Anne Adaylarına Devlet Destekleri

  Devlet tarafından anne adaylarına, 2018 senesinde de maddi desteklerden sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olan kadınlar için devlet tarafından 3 farklı ödeme alınması mümkündür. Bu ödemelerden ikisi için çalışma ve SGK’lı olma koşulu olmadan faydalanılabilmektedir. Bu yardımlardan ilki doğum yardımıdır. Doğum yardımı ödemesi şu şekildedir;

  • Annenin ilk çocuğu için 300 TL doğum yardımı,
  • Annenin ikinci çocuğu için 400 TL doğum yardımı,
  • Annenin üçüncü ve üçüncüden sonraki çocuğu için 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

  Doğum yardımının yanı sıra anneler için süt parası adı altında bir diğer yardım ödemesi yapılmaktadır. 2018 yılı için belirlenen süt parası yardımı 149 TL’dir. Süt parası alınabilmesi için anne adayının ya da eşinin SSK ya da Bağ-Kur ’lu olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

  Doğum parası ve süt parası başvurusunu yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru esnasında teslim edilmesi gereken, doğum parası için gerekli evraklar şu şekilde sıralamaktadır;

  • Yeni doğan bebeğin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Annenin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Hastaneden alınacak doğum belgesi
  • Başvuru Dilekçesi

  Doğum yardımı için başvuru dilekçesini İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ  adresine giriş yaparak, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler için doğum yardımı başvurusu çalıştıkları kuruma yapılmaktadır. Başvurunuzun sonucunu sorgulamak için TIKLAYINIZ adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sorgulama sonucunuzu görebilirsiniz.

  Başvurunuz sonuçlandıktan sonra doğum yardımı ve süt parası PTT’ye yatırılmaktadır. Annenin cep telefonuna SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bilgilendirme yapıldıktan sonra annenin bizzat PTT şubesine giderek parayı çekmesi gerekmektedir. Çünkü para annenin isim ve soy ismine özel olarak yatırılmaktadır. Doğum yardımı için ödenen tutar hiçbir vergi kesintisine tabi olmadan ve herhangi bir komisyon ödenmeden çekilebilmektedir. Devlet tarafından annelere verilen maddi desteklerden gerekli şartlara uygunluk sağlayan her anne faydalanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifreniz Olmadan Nasıl Sorgulama Yapacağınızı Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!   tıkla sorunu sor

  2018 SSK Doğum Parası Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mustafa dedi ki:

   Merhaba, eşim 14 Ağustos da sözleşmeli öğretmen olarak işe başladı 2016 yılı içerisinde 43 günlük prim girişi var 3 ekimde doğum oldu 85 gün doğum iznimiz var şuan. Doğum parası yardımından yararlanabilir miyiz? Yararlanabilirsek ne kadar olur acaba teşekkürler..

  2. Duygu dedi ki:

   Merhaba. İş göremezlik odenegimi aldım ve SGK il müdürlüğüne emzirme parası (133tl) için başvuru yapmaya gittim fakat oradaki memur siz alamazsınız dedi. Sebebi ise doğumdan önce 120 günü sağlamıyorsunuz dedi. Oysa ki benin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 200 günlük primim var. Şimdi ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önce 1 yıl içinde 120 gününüz mevcut ise sgk dökümünüz ile birlikte kuruma dilekçe ile başvurun.

  3. sümeyye dedi ki:

   merhaba, ben 2 senedir aynı yerde çalışıyorum. sigorta gün sayım 846 gün. şuan 2,5 aylık gebeyim ve ilk çocuğum ALLAH izin verirse. 32. haftada rapor alacağım. dogumdan bi süre sonra tekrar aynı yerde çalışmayı düşünüyorum. Bu durumda ne kadar dogum parası alabiliyorum ? süt parası vs. toplam ne kadar ücrete tabi oluyor? ne gibi işlemlere başvurmalıyım ve ne zaman başvurmalıyım ? bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim. kolay gelsin 🙂

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra doktordan analık iş göremezlik raporu alıp, iş yerine bildirmeniz gerekiyor. Brüt ücretin 2/3 ünü alabilmektesiniz. Bu da yaklaşık aldığınız maaşa denk geliyor. Aldığınız maaş 30 a bölerek günlük maaşınızı hesaplayıp 112 gün ile çarparsanız yaklaşık rapor parasına ulaşırsınız. süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok. doğumdan sonraki 1 ay içinde PTT de adınıza yatacaktır.

  4. Muzdarip dedi ki:

   Merhaba,
   Maddi sıkıntımız var. 4 aylık hamileyim. hiç sigorta girişim bile yok. Eşimin işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlsam 150 gün falan primimi yatırsak sonra doğum iznine ayrılsak bu rapor işgöremezlik parasından faydalanabilir miyiz?
   Faydalaniyorsak ben şu andan doğuma kadar çalışsam rapor döneminde prim ödemem gerekir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesine kadar 90 gün prim yeterli. Çalışmaya başlayın 32. doğum izin raporu alacağınız hafta 90 gün doluyorsa rapor alıp izne ayrılın rapor süresi boyunca prim yatmayacaktır. Eğer prim yetmez ise doktordan 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. haftaya kadar çalışın. yine 16 hafta 112 günlük rapor parası alabilirsiniz. Rapor bitiminde isterseniz işten ayrılabilirsiniz.

  5. Meryem dedi ki:

   İyi günler 2,5 yıllık devlet memuruyum 32. haftam da doğum izinine ayrıldım. Şuan 35. haftadayız bugün süt parası kartımı aldım ama oradaki çalışanlar farklı şeyler söyledi tam anlatamadılar. Bana devlet ne gibi yardımda bulunacak? 300 tl doğum parası veriliyormuş onun dışında yukarıdaki yorumlara baktım 9700 tl verildiğinden filan bahsedilmiş.
   Lafın özü ilk bebeğimiz ve doğum parsı olarak ne alacağız, nerelere başvuracağız bilgi verebilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK lı ve Bağlurlu çalışanların doğum rapor ödenekleri iş verenlerinden değil kurum tarafından karşılanır hesaplamalar bunun için yapılıyor. Memur çalışanlar emekli sandığından normal maaşlarını alır. bir kaybınız yok yani. Doğum yardımı için çalıştığınız kurumun personel işlerine müracaat ediniz.

  6. mahmure icik dedi ki:

   merhabalar ben 20.12.2016 tarihinde sezeryan ile bir kız bebek dünyaya getirdim.benim ikinci çocuğum 300 tl ptt aracılığı ile çocuk parası aldım buna ek olarak ayrı bir çocuk parası alabilcem söyleniyor bilgi alabilirmiyim .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer çalışan değilseniz ikinci çocuk için sadece 400 TL, doğum yardımı alabilirsiniz. Başka bir ödenek yok.

  7. Sibel dedi ki:

   merhaba doğumdan önce 86 gün çalışma sürem var süt parasını ve iş göremezlik ödeneğini 4 günle kaçırmışım ne yamam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef yapabileceğiniz bir işlem yok.

  8. Cansu dedi ki:

   Merhaba ben 22 haftalık ikizlerime hamileyim ancak durumum riskli olduğu için yatmam gerekiyor ve raporluyum raporda 30.haftama kadar heyet raporu olarak devam edecek raporlu olmam doğum paramı almamda bir engel teşkil eder mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık raporu ve doğum izni raporu ayrı değerlendirilir. Hastalık raporunuz Doğum izin raporunu etkilemez.

  9. esra dedi ki:

   Merhaba. 2150 gün kesintisiz sigortam var ve halen çalışmaktayım. 20.11.2017 tarihinde işten evlilik nedeniyle ayrılacağım bir senem dolmak üzere. Mart 2018 de de doğumum var. 1yıl içinde kesintisiz 90 gün primi ödenen doğum parası alabilir diye bir ibare var. Sigortalılık halim doğum zamanımda 4 ay önce bitmesine rağmen yinede doğum parası alabilirmiyim? yoksa doğum iznine çıkana kadar sigortamın yatmasımı gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parasının yatması için 32. hafta aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Evlilik ile işten ayrılmanız bunu etkilemez. rapor parası alabilmeniz için 32. haftadan önce sigortalı bir işte başlamanız şart. Rapor aldıktan sonra isteseniz işten ayrılabilirsiniz.

  10. Songül dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 1 mayis 2017 de isten ciktim suan 18 haftalik hamileyim mart 2018 de dogumum olacak inşAllah.suan calismiyorum.32.haftada calisamaz raporu alsam dogum rapor parasi alabilir miyim???bir de 32.haftada rapor alirken sigortali olmali miyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Songül Hanım merhaba,

    eğer işsizlik maaşı almıyorsanız 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız. Aksi halde rapor alsanız da ödeme yapılmayacaktır.

  11. Fatma dedi ki:

   Merhaba ..
   Ben 2009 yılından beri aktif sigortalıyım ve şuan 36 hafta+4 günlük gebeyim.32.haftada aktarmamı yaptım ve 37 .ci haftaya kadar çalışabilir raporu aldım.fakat 37 olmasına son uç gün kala çalışamadım ve ücretsiz izin aldm.sorum şu almış olduğum bu ücretsiz izin doğum sonunda alacağım rapor parasını etkiler mi?SGK da bana doğum sonu sıkıntı çıkar mı?

  12. Suna dedi ki:

   Doktordan 32+1 iken calışamaz raporu aldm iş yerinin muhasebecisine izne cıktıgımı söyledim onların sistemdem onaylanmasımı gerekiyor yoksa rapor bitimindemi onaylıyorlar? Ayrıca bide eşimde sgk lı ona ilk cocuk icin agi ve Çocuk parası eklenecekmi maaşına cünkü rapor bitiminden snra işten cıkmıyı düşünüyorum

  13. Hümeyra dedi ki:

   Merhaba ben 25 temmuzda ssk başlangıcın var aralık ayın başında da doğum yapacağım rapor parası alabilirmiyim alabilirsem ne zaman rapor almalıyım, ssk ne zamana kadar devam etmeli dir teşekkürler.

   1. Hümeyra dedi ki:

    1770 maaş 100 gün rapor ne kadar ücret alınır

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     6.100,00 TL civarı bir ödenek alırsınız.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftada rapor almanız gerekiyor. 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37 hafta izne çıkarsanız bu arada 90 günlük primi doldurmuş olursunuz.

  14. Deniz Basar dedi ki:

   Merhabalar vakiflarbankası personeliyim mevcutta özel sağlık sigortam var. ssk ya dahil deilim doğum iznine ayrilicam işgöremezlik ücretinden yararlanabiliyormuyum yardımcı olurmusunuz? Tesekkurler

  15. Guldane dedi ki:

   Merhaba
   2 yıldan fazla bir süredir iş yerimde calismaktayim. 24 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar ücretsiz izine ayrilsam , analık ödeneği alabilir miyim. 32. Haftadan sonrada iş göremezlik raporu almak sartiyla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Güldane hanım merhaba,

    SGK 10 günden fazla olan üzretsiz izinlerden sonra alınan raporların parasını ödemiyor. Yargı yolu ile bu durumdakiler rapor paralarını almakta. Tavsiyemiz ücretsiz izne de çıksanız 32. haftadan en az 1 hafta önce tekrar işe başlangıç yapın. Sorunsuz rapor paranızı almaya ak kazanırsınız.

  16. nagihan dedi ki:

   merhaba ben 37. haftada rapor almıştım doğum yaptım ayın 30unda raporun süresi doluyor daha sonra nasıl o ücreti alabilirim nereye bsşvurmam lazım ne evraklar gerekiyor. birde süt parası ve snnelik parası almak için ne yapmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzu iş verene ulaştırdıysanız raporun sona erdiği ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında rapor paranı yatacaktır. Doğum yardımı için ise Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım hizmetleri ne başvurmanız gerekiyor.

  17. arzu dedi ki:

   Merhaba,
   30 haftalık hamileyim. Brüt ücretim 3.900 tl ne kadar rapor parası alırım bilgi verebilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    112 günlük rapor parası olarak yaklaşık 9.700 TL rapor parası alırsınız.

  18. Sibel dedi ki:

   Merhabalar
   4 yildir ayni yerde calisiyorum asgari ucretli 12 haftalik hamileyim 32. Haftada dogum iznimi alinca işten kendi istegimle ayrilacagim.
   1.tazminat talep edebiliyor muyum?
   2.dogum oncesi dogum sonrasi raporla dogum parasi alabiliyor muyum ne kadar alirim?
   3.issizlik maasina basvursam dogum parasi almama engel mi?
   4.issizlik maasina dogum raporum bittikten sonra mi basvurabiliyoruz?
   Biraz fazla oldu cevap verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Doğumdan dolayı tazminat alma hakkınız bulunmuyor.
    2- Doğum rapor paralarının hem doğum öncesini hem doğum sonrasını alabilirsiniz Brüt maaşın 3/2 sini 112 günlük olarak alabileceksiniz.
    3- Kendi isteğinizle ayrılırsanız işsizlik maaşı alamazsanız. İşten çıkarılıp işsizlik maaşı hak ederseniz bu rapor parasına engel teşkil etmez.
    4- İşsizlik maaşına çıkış tarihinden itibaren 1 ay içinde başvurmalısınız.

  19. Sevil dedi ki:

   Merhabalar ben taşeron bir firmada yaklaşık iki senedir temizlik elemanı olarak çalışıyorum şuan 17 haftalık hamileyim 32 haftaya kadar çalışırsam doğum parası hakkini kazanabilir miyim daha sonrasında çocuğuma bakacak kimse olmadığı için çalışmayı düşünmüyorum taşeron firma biz vermeyiz diyor özel bir bankada gorevliyim banka verir diyor ama bankadaki personellere sorduğum da sana senin firman vermek zorunda diyorlar kafam karışık yardımcı olursanız sevinirim

   1. Sevil dedi ki:

    07/03/2009 SGK başlangıç tarihi gün sayısı 1367

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftaya kadar çalışırsanız doğum iznine ayrılın ve raporu taşeron firmaya verin. Onların ödeyecekleri bir para yok. Size ödemeyi ssk yapacak. Onlar raporu işlemek zorunda. Rapor sonunda da çıkş işleminiz yapıp çocuğunuzla ilgilenebilirsiniz. Bunu yanında doğum sonrasında aylık ücretsiz izin alma hakkınız da mevcut. Haklarınız ile ilgili ; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ makalemiz sizin için faydalı olacaktır.

  20. Reyhan dedi ki:

   Merhaba, 33.haftanın başında çalışabilir raporumu aldim.37. Haftada çalışamaz raporu aldığımda tam olarak 90 gün dolmamis olacak.37.haftadan sonra 90 günün dolması için sigorta ödemesi raporluyken yapilabilirmi? Yapılırsa rapor parasından yararlanma sansim var midir?Tekrar tesekkur ederim bilgilendirmeniz için benim durum biraz karışık kusura bakmayin

  21. Aylin dedi ki:

   Merhaba, 19 haftalık hamileyim ama eşim burdurda çalışıyor ben antalyada ama ikametgâhım burdur da doğum parasını alacağım zaman bir sıkıntı yasarmiyim..teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aylin Hanım;

    Rapor parası için ikametgahınız önemli değil. Bağlı olduğunuz SGK kurumu işlemlerinizi yapacaktır. Bu nedenle ikametgahınız sorun teşkil etmeyecektir.

    1. Meryem dedi ki:

     İyi günler 2,5 yıllık devlet memuruyum 32. haftam da doğum izinine ayrıldım. Şuan 35. haftadayız bugün süt parası kartımı aldım ama oradaki çalışanlar farklı şeyler söyledi tam anlatamadılar. Bana devlet ne gibi yardımda bulunacak? 300 tl doğum parası veriliyormuş onun dışında yukarıdaki yorumlara baktım 9700 tl verildiğinden filan bahsedilmiş.
     Lafın özü ilk bebeğimiz ve doğum parsı olarak ne alacağız, nerelere başvuracağız bilgi verebilir misiniz?

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      SSK lı ve Bağlurlu çalışanların doğum rapor ödenekleri iş verenlerinden değil kurum tarafından karşılanır hesaplamalar bunun için yapılıyor. Memur çalışanlar emekli sandığından normal maaşlarını alır. bir kaybınız yok yani. Doğum yardımı için çalıştığınız kurumun personel işlerine müracaat ediniz.

  22. Elif dedi ki:

   Mrb ben 29agts. Yani bayram izindeyken erken doğum yaptım yani 30haftalik bebeğim ölü doğdu doğum parasın dan yararlanabilir miyim şu an 3.bucuk ay raporluyum rapor parası nekadar alirim

  23. ZEHRA dedi ki:

   MERHABA
   Evlendıkten sonra tekrar işe başladım 3 ay oldu şuan 2 haftalık hamıleyım nasip olursa sizce ben doğum parası almayı hak kazanıyormuyum??

   Şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zehra Hanım merhaba,

    Verdiğiniz bilgiler göre doğum rapor parası alabileceksiniz. doğum öncesi 1 yıl içinde 90 gün prim ödeme şartını sağlıyorsunuz.

  24. Serap dedi ki:

   Merhabalar. 25/7/2017 tarihinde doğum öncesi raporumu aldım ve 11/9/2017 tarihinde de doğum yaptım. Tekrar 11/9/2017 tarihinde 8 haftalık raporumu aldım ve bu raporun bitiş tarihi 14.11.2017. Hesabıma 3100 lira para yattı açıklama kısmında rapor başlangıç  tarihi 25/7/2017 ve rapor bitiş tarihi 10/9/2017 olarak yazıyor. Bugün tekrar hesabıma 1200 lira para yattı ve açıklama kısmında rapor tarihi 11.09.2017-30.09.2017 olarak yazıyor. Size sormak istediğim benim doğum sonrası raporum  14.11.2017 tarihinde bitecek. Acaba bana daha sonra üçüncü bir ödeme yapılacak mı? Yoksa alacagimin hepsi bu mu? İlginiz için çok teşekkür ederim.

   1. vildan ertürk dedi ki:

    ben 14 haftalık hamileyim doğumum martın sonuna geliyor çalışmaktayım 5 yıldır aynı yerdeyim
    fakat doğumdan sonra çalışmak istemiyorum işten ayrılıp hem tazminatımı hem de doğum paramı almak istiyorum. bu durumda kaçıncı hafta işten çıkıp raporumu almalıyım?
    işten çıkmadan mı rapor almalıyım yoksa sonra mı?
    yardımcı olursanız çok iyi olur ..
    maaşım asgari ne kadar doğum parası alırım.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Vildan Hanım merhaba,

     32. haftada rapor aldıktan sonra işten ayrılırsanız rapor parası 8+8 16 hafta 112 günlük rapor alabilirsiniz. Ancak doğum nedeniyle işten ayrılmalarda Kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmuyor. 112 günlük yaklaşık 4100 tl rapor parası alabilirsiniz. Raporunuzu mutlaka işten çıkmadan önce almalısınız.

     1. vildan ertürk dedi ki:

      merhaba

      23/04/2017 yılında evlendim evliliğin 1 yılı içerisinde tazminat hakkım oluyor diye biliyorum bende 32 hafta yani 31/01/2017 son gün olduğu için ..
      evlilik süreme de 2 ay olması sebebi ile hem tazminat hem de doğum parasını alamıyor muyum

      diğer türlü önce almam gerekirse 32. haftalık süre dolmamış olacak nasıl yapmalıyım?

  25. Emel dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftamda 18 ağustosda çalışamaz raporu alıp işten ayrıldım bugün dr kontrolü gittiğimde bi sorunlar karşılaştım bu gün 37 haftalık bildiğimiz gebeligim dr tarafından detaylı ultras yona girdiğimde 35 .haftalık hamile olduğum izlendi haliyle raporunu 2 hafta öncesi almış oldum ama rapor işleme girdi benim size sorum bu durumda dr beni 2 hafta geç alıcak doğuma bu rapor parası almam da bi sorun teşkil edermi.

  26. Melek dedi ki:

   Merhaba 4.5 senedir bir işyerinde Sigortalı olarak çalışmaktayım 32. Haftamın dolduğu 4ağustos 2017 de işyerimden istifa ettim ve 5 Ağustos 2017 de doğum için rapor aldım. Raporumu işveren SSK ya bildirmedi SSK sisteminde hastanenin Girdiği rapor kaydı görünmekte bu durumda Analık geçici iş göremezliğini alabilir miyim ve almak için ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporu elden İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma bildirmeniz gerekiyor. İşten çıkışınız olduğundan iş yeri bildiremez.

    1. Melek dedi ki:

     Teşekkür ederim cevap için peki bunun için bir süre var mı doğum 20 gün önce gerçekleşti ne kadar süre içinde raporu vermem gerekiyor

     1. Melek dedi ki:

      Teşekkür ederim cevap için peki bunun için bir süre var mı doğum 20 gün önce gerçekleşti ne kadar süre içinde raporu vermem gerekiyor

      1. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Ne kadar çabuk verirseniz okadar çabuk işlemleriniz başlayarak tamamlanacaktır. en geç 1 ay içinde verilmeli

  27. Selma dedi ki:

   Mrb 7 ayın 11 de doğum yaptım 36 haftalıkken rapor almak zprunda kaldım 120 günlük paramı ytar yinede rapor başlangıcım 11. 07. 2017 bitişi 26. 10. 2017 2 buçuk senedir sigortalı olarak calışmaktayım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma Hanım merhaba,

    36. hafta rapor aldığınız tarihten sonraki günlerin parası yatar. Yani 90 günlük rapor parası alacaksınız.

  28. Hatice dedi ki:

   Merhaba ,

   05.12.2011 tarihinden itibaren çalıştığım iş yerinde eksiksiz olarak sigortam var ve hala devam etmekte.14 haftalık hamileyim. 2018 mart ayı sonunda doğum görünüyor. Doğumdan önce 2 ay, doğumdan sonra 2 ay rapor alacağım. Bordromda ücretim net elime geçen 2.250TL. Buna göre toplamda ne kadar rapor parası ve doğum parası alırım? Birde süt parasını ne kadar alırım? Teşekkürler şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    doğum rapor parası brüt ücretin 2/3 olarak yatıyor. Bu da net ücrete yakın bir tutar olarak çıkıyor. 16 haftalık yaklaşık 8.250 tl civarında bir ödeme alırsınız.

  29. LALE dedi ki:

   BU PARA ANCAK RAPORLU OLDUĞUMUZ DOĞUM İZNİ SIRASINDA İŞYERİMİZ BİZE MAAŞ ÖDEMEMİŞSE ALINABİLİYOR DEĞİL Mİ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Lale Hanım merhaba,

    Raporlu olduğunuz dönemde iş yeri para ödese de rapor parasını alırsınız.

  30. isimsiz dedi ki:

   Merhaba,
   Eşim 4.5 aylık hamile anaokulunda çalışıyor şuan doğum 2018 şubatta 2017 1 2 3 4 5 ve 6. aylarda yarım gün olarak 71 gün sigortası yatmış durumda 6.ayda çıktı yaz tatili sebebiyle 9. ayın ortasında tekrar girdi doğumdan iki ay önce ve sonra izin alacak sigortasıda yatacak bu durumda eşim doğum parası alabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası için kesintisiz 90 gün prim aranmıyor. Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün primi olması yeterli. Verdiğiniz bilgilere göre de bu şartı sağlayacak gibi gözüküyor.

  31. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   Doktorum ısrarla 32+0 da çalışabilir raporu almam gerektiğini söylüyor. Böyle bir mecburiyet var mıdır?
   32+6 da çalışabilir raporu alsam herhangi bir kaybım/zararım olur mu?

  32. Elvan dedi ki:

   Merhaba benim doğum yaptığım ekimin 7sinde 3 ay olacak. Doğum iznimde 1 kasımda bitecek. Ancak daha doğum izni paramı alamadım rapor alınabileceğini söylemişler. Ve birinci çocuk parasını da alamadım 3 ay dolduktan sonra alındığını söylediler doğru mudur bu? Yanlışsa doğrusu nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer doğum öncesi ve sonrası için rapor analık iznine çıktıysanız ve şartları sağlıyorsanız rapor bitiminden itibaren rapor paranız yatacaktır. İkinci sorunuzda ise doğum yardımı için ise Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlere başvurmanız gerekiyor. Bunun için bir süre bulunmamaktadır.

  33. meryem dedi ki:

   Merhaba ben 17 aylık sigortalı olarak çalışmaktayım. Hamileliğimin şuan 5.ayındayım. 32.haftaya kadar sigortalı olarak çalışmak zorunda mıyım doğum parasından faydalanabilmek için ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meryem Hanım merhaba,

    32. haftaya kadar çalışmak zorunda değilsiniz. Ancak 32. haftada aktif sigortalı görünmek zorundasınız. Örneğin bugün işi bıraktınız. Sigortalı olarak En az 32. haftanın 10 gün öncesinden bir işe başlamanız gerekiyor. Gerekirse yine rapor aldıktan sonra işi bırakabilirsiniz.

  34. Özlem dedi ki:

   Merhaba,

   Ben şuan 12 haftalık hamileyim. İşten yıl sonu ayrılacağım. Yani 24 haftalıkken işten ayrılmış olacağım. İşten ayrıldıktan sonra işsizlik parası alacağım. 32. haftada çalışmış olmuyorum fakat işsizlik parası alıyorum. Bu durumda rapor alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı aldığınız sürede alınan raporların ödemesi kurumca yapılmaktadır. İşsizlik maaşınız da rapor sonrasında kaldığı yerden devam edecektir.

  35. Elif dedi ki:

   Merhaba
   31 haftalık hamileyim, bu yıl içerisinde 83 günlük sigortam var. Bu haftadan itibaren tekrar sigortam başlatılırsa doğum parası alabilir miyim? İşsizlik maaşı almıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız rapor almadan önce başlatılır ise 32. hafta rapor aldığınızda analık rapor parası ödenir. Ancak 90 günü doldurduğunuzdan emin olun gerekirse raporlu olduğunuz tarihler de de prim ödemesi yapılabilir. Bu rapor parası almanıza engel teşkil etmez.

    1. Elif dedi ki:

     31. Haftamın son günündeyim bugün başlatılıp 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu alırsam alabilir miyim yoksa geç mi kalınmış ? Acil cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  36. Gizem dedi ki:

   Merhaba iyi günler
   Ben özel sektörde çalışmaktayım. Suan 6 aylık gebeyim 32. Haftamda rapor alıp doğum iznine çıkmayı düşünüyorum. Doğum parasından yararlanabiliyormuyum? İş verenle yapmış olduğum konuşmada doğum sonrası çalışma olanağımın olmayabileceği yönünde oldu üstü kapalıda olsa bu sonuç çıkıyor gibi. Doğum iznim bittikten sonra eğer işe devam etmezsem tazminat ve işsizlik maaşı alabiliyormuyum. Alamıyorsam neden alamıyorum veya almam için ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gizem Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün priminiz mevcut ise doğum rapor parası alabilirsiniz. Eğer iş yeriniz işten çıkartırsa 1 yıldan fazla çalışıyorsanız tazminat hakkınız mevcut. Ve yine işsizlik maaşı alma şartlarını taşıyorsanız işsizlik maaşı da alabilirsiniz. Doğum sonrası haklarınız ile ilgili; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ ve https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  37. Tuğçe dedi ki:

   Yarın 33.haftama giriyorum doktorumdan çalışabilir raporu alsam olur mu. 32. Haftami bitirmiş oldum. Doğum parasını almama sorun olur mu bu 1 hafta geçmiş olması?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftayı doldurduktan sonra çalışabilir raporu alınabiliyor. Bu durumda yarın doktordan çalışabilir raporu alabilirsiniz.

  38. ZÜBEYDA dedi ki:

   SELAM22.02.2017 İŞE GİRİŞLİYİM.14TEMMUZDA DOĞUM YAPTIM 67GÜN SSK PİRİMİM YATMIŞ 37 HAFTA ÇALIŞAMAZ ROPORU ALDIM SSK PİRİMİM EKSİK YATIĞINDAN ANALIK ÇALIŞAZ PARAM ÖDENMEDİ düzetlme nisanda 30gün mayıs 30gün haziran7 gün yatmış mart ayında pirim görün müyor girişim 22şubat 2017 neyapmalıyım

  39. Sevil dedi ki:

   Mrb ben ekim 2017 de ssk lı olucam. Doğum 2018 şubat ‘ta ben de faydalanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevil Hanım,

    32. haftada çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışırsanız doğuma kadar prim gününü sağlayabilecek durumda olursunuz. Böylece rapor parası alabileceksiniz.

  40. fatma dedi ki:

   merhabalar
   28 ağustos 2016 tarihinde işe başladım,
   28aralık 2016 nikahım oldu evlendim.
   1 haziran 2017 de işten çıkartıldım, 2 aylık hamileydim.
   Doğum parası şartı nasıl ben alabilirmiyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım ,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önce 90 gün prim şartını sağlıyorsunuz. Ancak 32. hafta rapor alacağınız tarihte de aktif sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerekiyor.

    1. fatma dedi ki:

     yanıtınız için teşekkür ederim. kaç gün önceden işe girmem lazım sigortalı ve ne kadar çalışmam gerek?

  41. gurbet dedi ki:

   Merhaba ,
   Prim günlerinde gün sayısında iki ihtimalli kritik bir durum içerisindeyim yardımcı olursanız çok sevinirim. 90 günlük prim şartı doğumdan geriye dönük bir yıl içerisinde mi olmalı yoksa rapor tarihinden itiaren geriye dönük bir yıl içerisinde olmalı (yani 32.haftadan geriye dönük). şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    90 günlük prim doğumdan önceki 1 yıl içinde olmalı. Eğer günleriniz yeterli olmuyor ise Rapor tarihlerinde de prim yatırılabilir.

  42. Nuray dedi ki:

   Merhaba benim 90 gün pirim var ama doğum mart ayında 2018 yılında 90 günümü olmalı ve doğumdan sonra ne zaman a kadar rapor alabilir ve sonra çıkış yapabilirim

  43. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba, ben şuan aktif olarak çalışmaktayım. Ekimin ortasında doğum iznine ayrılacağım.. brüt ücretim 2066 tl , doğum parası toplam ne kadarr yatıcak bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra Hanım merhaba,

    Doğum rapor paranız 112 günlük yaklaşık 5100 TL olarak yatacaktır

  44. Şıkriya dedi ki:

   Merhaba. Emzirme parası dediğiniz 133 liralık para geçici iş göremezlik parasının içinde mi yoksa ayrıca mı yatiyor. E devletten emzirme ödeneği yazınca iş göremezlik ödeneği görünüyor. PTT veya ziraat bankasına ayrıca yatmayacak herhalde.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği analık iş göremezlik ödeneğinden ayrıca yatıyor. Bu ödeneği kendi çalışmıyor olsa da eşinin sosyal güvencesinden dolayı da alabiliyor.

  45. Reyhan dedi ki:

   Merhaba,
   Benim Sigorta giriş tarihim 10.08.2017 dogumum hesaplamalara gore 16.11.2017 tarihinde olacaktir. Yani doğumdan 1 hafta öncesi 90 gunu doldurmuş olmaktayim.Fakat kasım ayındaki sigorta bildirimi ay sonlarında yapıldığı için 90 gunum dolmamis olarak gorunebilir ve doğumdan en gec 3 hafta once rapor alınması gerektiğini okudum.Bu durumda rapor ödeneği alma sansim varmidir.Yardımlarinizi rica ederim .Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Reyhan Hanım,

    32. hafta çalışabilir raporu alanlar 37. haftaya kadar çalışabiliyor. 90 günün prim olarak gözükmesi önemli değil sizin rapor paranız çıkana kadar zaten bu prim günü görünecektir. Verdiğiniz bilgilere göre 10/08/2017 tarihinden önce hiç priminiz yok ise rapor aldığınız günler de de priminizin yatması gerekecek. 90 gün primde esas olan aynı işyerinde değil doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 günlük prim olması.

    1. Reyhan dedi ki:

     Merhaba, 33.haftanın başında çalışabilir raporumu aldim.37. Haftada çalışamaz raporu aldığımda tam olarak 90 gün dolmamis olacak.37.haftadan sonra 90 günün dolması için sigorta ödemesi raporluyken yapilabilirmi? Yapılırsa rapor parasından yararlanma sansim var midir?Tekrar tesekkur ederim bilgilendirmeniz için benim durum biraz karışık kusura bakmayin

  46. Hikmet dedi ki:

   Merhaba, eşim 16 haftalık hamile eşiminde benimde sosyal güvencemiz (ssk) yok. Bu durumda eşimin yada benim doğum parası alabilmemiz için en geç hangi tarihte işe giriş tarihi yada sigorta başlangıcı olmalıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. haftadan 90 gün önce sigortalı işte çalışmaya başlanır ise 32.hafta rapor aldıktan sonra işten çıksanız dahi rapor parası alınabilir.

  47. fatma dedi ki:

   Merhaba
   şu an sigortalı olarak çalışıyorum, 25 haftalık gebeyim. ancak iş yeri isim değişikliği yapacak ve sigorta giriş çıkışı olacak bu durumda raporda herhangi bir sıkıntı olur mu? Sigorta giriş çıkışı rapordan önce yapılacak ,kasımın üçüncü haftası rapor almaya hak kazanıyorum.

  48. ZÜBEYDA dedi ki:

   SELAM22.02.2017 İŞE GİRİŞLİYİM.14TEMMUZDA DOĞUM YAPTIM 67GÜN SSK PİRİMİM YATMIŞ 37 HAFTA ÇALIŞAMAZ ROPORU ALDIM SSK PİRİMİM EKSİK YATIĞINDAN ANALIK ÇALIŞAZ PARAM ÖDENMEDİ

   1. ZÜBEYDA dedi ki:

    düzelme nisanda 30gün mayıs 30gün haziran7 gün yatmış mart ayında pirim görün müyor girişim 22şubat 2017 neyapmalıyım

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     İşe giriş tarihinde ssk başlangıcının yapılmadığını bölge çalışmaya (iş kura) bildirim yapıp şikayetinizi bildirin. Eğer iş kur tarafından yapılacak inceleme sonucunda o aylarda pirim yatarsa rapor paranızı alabilirsiniz. aksi halde rapor parası alamayacaksınız.

  49. Can dedi ki:

   Merhabalar hocam
   Ilk sorum 90 gün sigorta ile 112 günlük sigorta arasında herhangi bir fark olur mu?
   Ikincisi eşim 44 günlük sigorta var 24 haftalik hamile ne yapmalıyız şuan çalışmıyor

  50. Minerva balikci dedi ki:

   Merhaba ben 16 haziran 2017 de sgkli.olarak calismaya başladim suan 20 haftalik hamileyim hamilelik oncesindeki 1 yil icinde sgkli olarak 90 gunluk prim yatmis olmasi gerekli diye okudum yazınızda simdi ben dogum parasi alamiycakmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    16 Haziran giriş tarihiniz ile zaten bugün itibariyle dahi 90 gün primi sağlamaktasınız. 32. haftada rapor alacağınız tarihte de aktif sigortalı çalışan olmanız halinde doğum rapor parasını alabileceksiniz.

  51. Emel dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftamda 18 ağustosda çalışamaz raporu alıp işten ayrıldım bugün dr kontrolü gittiğimde bi sorunlar karşılaştım bu gün 37 haftalık bildiğimiz gebeligim dr tarafından detaylı ultras yona girdiğimde 35 .haftalık hamile olduğum izlendi haliyle raporunu 2 hafta öncesi almış oldum ama rapor işleme girdi benim size sorum bu durumda dr beni 2 hafta geç alıcak doğuma bu rapor parası almam da bi sorun teşkil edermi

  52. MEDİNE KOL dedi ki:

   Merhaba
   Şuan 37 hafta 4 günlük hamileyim.
   32. hafta da 12.09.2017 de çalışabilir raporumu aldım ve işyerinden 11.09.2017 de ayrıldım yani raporu 1 gün sonra aldım. Başka bir işyerinde çalışmaya başladım bu işyerinde girişim 19.08.2017 olarak.
   Benim sıkıntım şu şekilde 37. hafta da çalışamaz olan raporum şuan ki işyerimde muhasebecinin sisteminde gözükmüyor bunun sistemlerine düşmesi için eski işyerinin personelimiz değil olarak onaylamaları gerektiğini söylediler ve bu şekilde düzeltme yapıldı ancak hala sistemlerinde gözükmediğini söylediler. Daha sonra 170 i aradığımda 32. haftalık raporumun eski işyerim tarafından pasif hale getirildiğini bu yüzden görünmediğini onay vermeleri gerektiği söylendi eski işyerim biz rapor tarihinden 1 gün önce çıkışını yaptık usulsuzlük olur diyerek ilgilenmediler. Ben bu durumda ne yapmam gerekiyor doğum parasına hak kazanmamış mı oluyorum.

   1. MEDİNE KOL dedi ki:

    tarihleri hatalı yazmışım 12.08.2017 de 32. hafta çalışabilir raporu aldım. İşyeri 11.08.2017 de çıkışımı yapmıştır yani 1 gün önce

  53. Serap dedi ki:

   Merhabalar. 25/7/2017 tarihinde doğum öncesi raporumu aldım ve 11/9/2017 tarihinde de doğum yaptım. Tekrar 11/9/2017 tarihinde 8 haftalık raporumu aldım. Bugün e-devlet üzerinden kontrol ettim ve hesabıma 3148 lira para yatmış ve açıklama kısmında rapor başlangıç tarihi 25/7/2017 ve rapor bitiş tarihi 10/9/2017 olarak yazmış. Size sormak istediğim benim toplam alacağım para 3148 lira mi yoksa ikinci rapor için de sonra para yatacak mı ve yatacaksa ne zaman ne kadar yatar? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Serap Hanım Merhaba,

    Kurum Doğum öncesi raporunuzun ödemesini yapmış. Doğum sonrası raporunuzun ödemesi rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arası yatacaktır.

  54. Hülya Hanım dedi ki:

   Merhaba
   Benim son bir yıl içinde 90 günden fazla primim var. 3 ay önce işten ayrılmıştım, bu hafta 30. haftadayım ve işe girdim. Sadece 1 ay çalışacağım ve tekrar çıkışım verilecek.Bu durum rapor parası almama engel teşkil eder mi? Diğer sorum rapor parasını 1 defada mı alıyoruz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hülya Hanım merhaba,

    Aktif sigortalı olacağınız için rapor parasına hak kazanacaksınız. Rapor parasının ilki doğumdan sonra, ikincisi rapor sonunda ödenecektir.

  55. Fatma dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin ben şuan 23 haftalık hamileyim. İşten çıkış tarihim 31.05.2017 şuan sigortalı değilim Doğum parası alabilmek için ne zaman tekrar sigorta girişi yaptırmalıyım. SGK’da net bir cevap alamadım. son bir sen içerisinde brüt 1700 tl yattı her ay buna göre ne kadar doğum parası alırım bide bu doğum parası dediğimiz rapor parası olarak mı geçiyor yani şu yüklü yatan kısmı mı şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

   1. Fatma dedi ki:

    Ayrıca işsizlik maaşı alıyorum belirtmeyi unutmuşuö

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Doğum raporu alacağınız tarihte yani 32. haftada işsizlik maaşı alma hakkınız devam ederse doğum rapor parası alabilirsiniz. İşe giriş yapma zorunluluğu yoktur. Analık iş göremezlik ödeneği halk dilinde doğum parası olarak geçtiğinden anlaşılır olması bakımından biz de cevaplarımızda doğum rapor parası yazıyoruz. Doğum rapor parası Analık izin parası, Doğu yardımı ise çocuk sayısına göre ödenen ödenektir.

  56. Elif dedi ki:

   Merhabalar 20haftalik hamileyim tam sigortali çalisiyorum sagligim el verdiğince son hafataya kadar calisacam maasim 3000 doğum iznine cikinca doğum parasi ve süt parasi ne kadar alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif hanım merhaba,

    Doğum rapor parası olarak yaklaşık 112 günlük toplam 11.000 TL rapor parası ve 133 tl süt parası alırsınız.

  57. burak dedi ki:

   merhabalar.. eşimin 90 günlük primi mevcut..şu anda çalışmıyor geçen ay işten ayrıldı..rapor parasından faydalanmak için hangi tarihte sigortalı bir işe girmesi ve kaç hafta çalışması gerekir..teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burak Bey Merhaba,

    Eğer işsizlik maaşı alma hakkını sağladı ise işsizlik maaşı aldığı sürede doğum iznine çıkarak rapor parası alabilir. Eğer işsizlik maaşı almıyor ise 32. haftadan en 10 gün önceden sigortalı bir işte başlaması gerekiyor.

  58. aynur dedi ki:

   merhaba
   doğum sonra rapor iznim bittiğinde paramı alabilmek için iş başı yapmalımıyım.
   ücretsiz izin kullandığımda rapor paramı almam gecikirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aynur Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için iş başı yapma şartı yok. Doğum rapor parası doğumdan önce kazanılan bir hak. Bu nedenle işbaşı yapmayıp ücretsiz izne çıksanız da rapor parası ödemesi yapılacaktır.

  59. Fatma dedi ki:

   Merhaba,
   10/04/2017 de İŞKUR ile işe başladım , 30/06/207 de İŞKUR ile ilgili süreç bitti ve aynı firma bünyesinde çalışmaya devam ettim.
   Bu esnada hamile olduğumu öğrendim. İşverenim hamileliğim dolayısıyla ssk sigorta bildirimini 30/09/2017 ye kadar yapmış,yani iş aktim bitiyor ve esasen işten çıkartılıyorum. Bu tarihte hamileliğimin 30.haftasında ayrılmış olacağım. Bu durumda çalışan anne adaylarına vaad edilen haklardan yararlanabiliyor muyum? Yada 32. haftaya gelene kadar sürekli sigortalı mı olmam gerekir eğer öyleyse elden ödemeyle vs şartlar sağlanır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım,

    32. haftaya kadar sürekli sigortalı olmanız gerekmiyor. 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız. Yani işten çıkarılırsanız 90 günlük prim şartını doldurursunuz. Eğer işsizlik maaşı alabilecekseniz yine rapor parasını alırsınız. Onu da hak edemiyorsanız. İş yerine ricada bulunun 2 hafta daha sigortalı olarak çalışın. İsteğe bağlı prim ödemeleri rapor parasını karşılamıyor.

    1. Fatma dedi ki:

     Bu esnada sigorta kesintisi olmadan başka bir firmada sigortalı çalışan olarak bir süre çalışsam olur mu? Çünkü şu anki iş yerim bu kolaylığı
     sağlamıyor.

  60. mustafa dedi ki:

   Kolay gelsin öncelikle çok tessekkur ederim böyle güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için.Bir sorum olacak eşim 14 haftalık hamile şuan işkur tarafından SSK sı karşılarak araştırma hastanesinde çalışmakta.Ocak ayında sözleşmeleri bitecek başka bir iş yerinde çalışmaya başlarsa doğum parası alabilirmiyiz.
   Bir ihtimal de hastanede taşerona personele geçme ihtimali var yani ocak ayında taşeronda çalışmaya devam edebilir budurmda da doğum parası alınabılırmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey,

    İyi dilekleriniz için teşekkürler 🙂

    Verdiğiniz bilgilere göre doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün şartını sağlamış gözüküyor. Eşinizin iş değiştirmesi veya ara vermesi doğum rapor parasını etkilemez. Dikkat etmeniz gereken husus 32. hafta rapor alacağı zaman aktif sigortalı olması gerekiyor. Yani sigortalı bir işte çalışmalı.

  61. Seko dedi ki:

   Dogum oncesi son gunune kadar raporun basladigi tarihe kadar esim calisti.
   Ve dogum oldugu gun esimin sigortasini bitirmisler.
   Isten cikarmislar.
   Dogum oncesi analik parasini aldik.
   Dogim sonrasi ucretini alabiliyormuyoz.
   Is cikisi verdiklerinden dolayi alamiyormuyoz
   Bolgilendirirseniz sevinirim tesekkur ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten çıkış işlemi yapılmış olsa bile doğum rapor parasını alabileceksiniz. Ayrıca doğum izninde işten çıkarılan çalışanların hakları için ; https://www.ssk.biz.tr/dogum-izni-suresinde-isci-isten-cikartilabilir-mi/ makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  62. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   32. haftamda (20 Ekim) çalışabilir raporu alıp işyerime bildireceğim. Fakat hemen akabinde 14 günlük yıllık izine ayrılacağım. ve 34. haftamda (8 Kasım) doğum raporu alıp işyerine vereceğim.
   Böyle bir durumda sıkıntı yaşar mıyım? Yani çalışabilir raporu alıp akabinde izne ayrılırsam bi sorun olur mu?
   Diğer bir sorum da tüm raporlarımı iş yerine bildirmek dışında herhangi bir aşamada SGK’ya gitmek zorunda mıyım?
   Doğum için yurtdışında olacağımdan SGK’ya gitme durumum yok ne yazık ki.

   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım,

    32. haftada çalışabilir raporu aldığınızda normal çalışan gibi yıllık izne çıkabilirsiniz. Eğer yurt dışında doğum yapacaksanız doğum raporunu Konsolosluklardan onaylatıp kuruma bildirmeniz gerekiyor. Haricinde farklı bir bildirim yapmanıza gerek yok

  63. Didem dedi ki:

   Benim 2 cocugun var 3. Hamileligim ikizlere hamileyim doğum oarasi nekadar alacagim ve sut oarasi 6 ay boyunca ayLık olarak alan arkadasim var nasil ve bereye basvuru yapacağım onun icin tesekkurler şimdiden..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Didem Hanım merhaba,

    3. çocuktan sonra 600 tl ödenmektedir. Bu nedenle 600+600 1200 TL doğum yardımı alabileceksiniz. Doğum yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapılacaktır.

  64. habibe dedi ki:

   Merhabalar,
   Şuan 21 haftalık hamileyim doğumum ocak ayında görünüyor kasım sonunda iznime ayrılacağım yani doğuma tahmini 6 / 7 hafta kala iznime çıkmış olacağım.

   Çalışabilir raporu mu almam gerekiyor mu o vakte kadar ne zaman almam lazım, çalışamaz raporumu ne zaman almalıyım?

   Aldığım raporları işverene vermem mi gerekiyor? Rapor, süt ve doğum ücretini alabilmem için SSK ya mi başvuru yapmam gerekiyor? Ne kadar ücret alabilirim E devlette görünen ücretim 2098tl 16/06/2015 işe giriş tarihim

   Şuan için iznim bitince devam edeceğim gibi görünüyor işime, olur da edemezsem çıkışımı ne zaman bildirmem gerekiyor? Kendi çıkışımı verirsem bir hakkım oluyor mu tazminat için
   Teşekkürler 🙂

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Habibe HANIM MERHABA,

    Eğer 37. haftaya kadar çalışacaksanız 32. hafta çalışabilir raporu almanız gerekiyor. Raporu iş yerine bildirmelisiniz. süt parası otomatikman adınıza PTT ye yatacaktır isterseniz rapor aldıktan sonra banka hesabınızı E devletten bildirim yapıp PTT de sıra beklemeniz gerekmez. Doğum yardımı için ise Kaymakamlıklarda bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine doğumdan sonra başvurmanız gerekiyor. Süresi yok. Doğum izni bittikten sonra işten çıkarsanız Tazminat hakkınız ve işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

  65. Yavuz guler dedi ki:

   Merhaba bizim doğum gerçekleşeli 45gun oldu başvuru da bulunmadık doğum parası alamiycakmiyiz teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yavuz Bey merhaba,

    Doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL ve Üçüncü çocuk için 600 TL yi almak için başvuru süresi yok Kaymakamlıklarda bulun sosyal Hizmet müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

    1. Yavuz guler dedi ki:

     Çok teşekkür ederim sagolun

  66. PINAR dedi ki:

   Merhaba,

   33 Haftalık hamileyim.37.haftada izne ayrılacağım.3 hafta doğum öncesi ve 3 ay 1 hafta doğum sonrası raporlu olacağım. Sigortam ile herhangi bir sorunum yok . Rapor parasını 3 hafta ve 3 ay 1 hafta olarak ayrı ayrı mı alacağım yoksa hepsini toplu mu alacağım. Bu arada brüt ücreti 5863.00 TL’dir. Toplam ne adar ücret alırım.
   Ayrıca çocuk parası ve süt parası da alabiliyor muyum?
   Teşekkürler,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Pınar Hanım,

    Kurum genellikle doğum öncesi raporunu doğumdan az süre sonra ödüyor. Doğum sonrasını rapor bitiminde alabileceksiniz. Rapor parası olarak yaklaşık 14.500 TL alacaksınız. Süt parası 133 TL otomatikman adınıza yatacaktır. Doğum yardımı için ise Kaymakamlıklardaki ilgili birimler müracaat etmeniz gerekiyor.

  67. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   Maaşımın yarısını elden alıyorum. Ekim sonunda doğum iznine ayrılacağım.
   Eylül ayının maaşını tam olarak göstereceklerini söylediler ki ben doğum iznindeyken doğum parasını sgkdan tam alabileyim.
   Bu mümkün müdür? Son ayın maaşının tam yatması yeterli midir sgkdan tam paramı alabilmek için?

   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım,

    Doğum rapor parası hesaplanırken rapor almadan önceki son 3 ayın ortalaması alınır. Son ayın tam yatması kısmen alacağınız rapor parasını artıracaktır.

    1. Suna dedi ki:

     Mrb bn şuan 32+1 haftalık gebeyim dogum öncesi calışamaz raporumu aldım izne ayrıldm bgn maaşım yanı yatan param 2000 tl nekdr bir ücret alırım

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Suna Hanım merhaba,

      Rapor parası olarak 16 haftalık yaklaşık 7.000 TL ödeme alırsınız.

      1. Suna dedi ki:

       Peki süt parası ve bir kerelige mahsus olan aile sosyal güvenlik bakanlıgının verdigi 300 tl bu alacagımız dogum parasının icindemi onlara ayrımı başvuru yapmamız gerekiyor

  68. Senem dedi ki:

   Merhaba,
   Doğum parasının Sgk’dan aylık olarak alınabileceği bilgisi var diğer internet sitelerinde.
   Böyle birşey mümkün müdür? Mümkünse izlenmesi gereken yol nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Senem Hanım,

    Daha önce de bu konu hakkında sorular aldık. Ancak kurum üst düzey yetkilileri ile yaptığımız görüşmede böyle bir kanun veya yönetmelik olmadığını öğrendik. Dolayısı ile rapor paraları hala rapor süresi sonunda ödenmektedir.

  69. Ecem dedi ki:

   Merhabalar kurumsal bir şirkette çalışıyorum ve bebek düşünüyorum ama maaşım rapor aldıktan Sonra maaşım rapor sürecim bittikten sonramı yatacak toplu olarak yoksa her ay düzenlimi yatıyor bu durumu göre erteleme durumu söz konusu eğer toplu olarak alınıyorsa maaşım SGK da brüt olarak 4.380 tl olarak görünüyor toplam ne kadar ücret alırım detaylı bilgi verirseniz çok teşekkür ederim geçende bir arkadaşım söyledi o her ay almış kurumsal firmalarda nasıl oluyor özel sektörde kurumsallaşan bi firma da çalışıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bazı iş yerleri çalışan mağdur olmasın diye her ay maaşını yatırıyor maaş avansı olarak. sonrasında siz kurumdan rapor paranızı aldığınızda aldığınız avansı kapatıyorsunuz. Ancak şirketlerin inisiyatifinde olan bir durum. Zorunluluk yok. Rapor parası doğumdan önceki kısım ve sonraki kısım olarak rapor sonlarında adınıza Ziraat bankasına yatıyor. Doğum rapor parası brüt maaşınızın 2/3 tutarına denk geliyor yaklaşık olarak 10.900 TL rapor parası alırsınız.

  70. İsimsiz dedi ki:

   İyi günler 17 haftalık hamileyim ve ilk gebeliğim. SGK’da görülen net maaşım 1500 TL 32.haftada doğum raporu almayı düşünüyorum ve rapor aldığım gün 10 aydır sigortalı olarak çalışıyor olacağım. Size 2 sorum olacak. Birincisi, doğum parası ne kadar alırım? İkincisi, işverenim doğum nedeniyle izne çıktığım gün işten çıkışımı verecek bu durum rapor parasını almama engel olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SSK da gözüken Brüt maaşınızın 2/3 oranında 112 günlük rapor parası alabilirsiniz. İşveren sizi rapor aldıktan sonra işten çıkarsa dahi rapor parasını alabilirsiniz.

  71. özden dedi ki:

   Merhaba,

   32.ci haftada hastaneden çalışabilir,Raporu alsam ve 36.cı haftama kadar çalışsam bana ne gibi faydası olur. ve bu işlemleri muhasebecimize bildirmemiz yeterli mi? sigortada 1800 tl görünüyor maaş toplam ne kadar alırım para.

   İyi Günler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. Hafta rapor alarak 37. haftaya kadar çalışmanız doğum sonrası bebeğinizle 5 hafta daha vakit geçirmenizi sağlar. Yani doğum öncesi kullanmadığınız günleri doğum sonrası kullanabileceksiniz. Maaşınıza göre yaklaşık 112 günlük 4500 tl rapor parası alırsınız.

  72. SERPİL dedi ki:

   MERHABA…

   ÖNCELİKLE KOLAY GELSİN. BİR KAÇ SORUM OLUCAK BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİRİM. İLK SORUM ; BEN 2 YILDIR BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM VE ÇOCUK DÜŞÜNÜYORUM. BUNUN SSK BANA HAMİLELİK ZAMANINDA HERHANGİ DOĞUM PARASI VEYA TAZMİNAT VERİYOR MU VERİYORSA NE KADAR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hamileliğinizin 32. haftasında rapor alarak doğumdan önce ve sonra 8 er hafta doğum iznine çıkabilir ve doğum rapor parası alabilirsiniz. Rapor parası AGİ hariç net maaşınızın yaklaşık 3,5 aylı tutarıdır.

  73. Zeynep dedi ki:

   Merhabalar. Ben 19 nisan tarihinde doğum iznine ayrıldım.3 mayısta doğum yaptım. 8 ağustosta da doğum iznim bitti. Fakat sgk rapor parası olarak sadece 638 tl analık ödemesi olarak aldım. 19 nisan-2 mayıs arası rapor parası. Kalan 14 haftalık ödemeyi nasıl alırım ne zaman alırım? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep hanım merhaba,

    Kalan rapor parasını Eylül ayı 8-14 ünde adınıza hesabınıza yatacaktır.

  74. isimsiz dedi ki:

   merhaba,

   Ben şu an 31+6 haftalık gebeyim. toplamda 516 gün sigortam yatmış en son 28.02.2017 tarihinde çıkışım verildi. Bu gün tekrar sigorta girişim yapıldı. bu durumda ben 1 ay boyunca calısıp daha sonra mı rapor almalıyım? yani 36. haftamda rapor alıp oyle mı calıstıgım yere teslım etmeliyim raporumu yoksa hemen alabılır mıyım. ve 36. haftaya kadar calısabılır raporuda almak zorunda mıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hesaplamalarınıza göre doğumdan önce 90 günlük primi doldurabiliyorsanız. 32. hafta çalışabilir raporu alamadığınızdan. Hemen rapor alıp çalıştığınız yere bildirmelisiniz.

  75. leyla dedi ki:

   merhaba
   4 ağustos 2017 de işe başladım kasımın 15 ile 20 si arası doğum olacak 90 gunluk primim kasımın 2 sinde doluyo doğum rapor parası alabilirmiyim acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta rapor aldıysanız ve kasım ayına kadar prim yatmaya devam ederse rapor parası alabilirsiniz.

  76. Ebru dedi ki:

   Iyi günler benim 2016 agustos ayindan 2017 temmuz ayina kadar sskm yatti.simdi ssk yok ama 23haftalik gebeliyim 32.ci haftaya 1ay kala ssk girisi yaptirirsam dogum rapor parasi olan 16 haftalik parayi alabiliomuyum.we ne kadar alirim..birde asgari ucretli gozukuodum son ay 2500den gistersem alicagim para degisirmi..sevgilerle..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ebru Hanım,

    2 haftadan 1 ay önce sgklı bir işe başlarsanız rapor parası alabilirsiniz. Rapor parası çalışılan son 3 ayın ortalaması alınarak hesaplanır.

    1. Ebru dedi ki:

     Ama benim 2temmuzda cikisim yapildi ssk mi ekim basi yapicam.. son 3 aylik ortalama dediginiz icin yaziorum ben ozaman 3ay sartini yerine getirmemis oluorum alamiomuyum yani?

  77. Aybüke dedi ki:

   Merhaba danışman. 22 haftalık gebeyim. Yarın sigorta girişim yapılacak ve daha önceden hiç sigortam yok bu durum da rapor parası hak ediyor muyum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer 32. hafta çalışabilir raporu alıp 37. haftaya kadar çalışabilirseniz hem rapor alacağınız tarihte sigortalı olma şartını hem de doğuma kadar 90 gün prim şartını sağlamış olursunuz. Böylelikle rapor parası alabilirsiniz.

  78. Ayşe dedi ki:

   merhaba,

   Ben şu an 31+6 haftalık gebeyim. toplamda 516 gün sigortam yatmış en son 28.02.2017 tarihinde çıkışım verildi. Bu gün tekrar sigorta girişim yapıldı. bu durumda ben 1 ay boyunca calısıp daha sonra mı rapor almalıyım? yani 36. haftamda rapor alıp oyle mı calıstıgım yere teslım etmeliyim raporumu yoksa hemen alabılır mıyım. ve 36. haftaya kadar calısabılır raporuda almak zorunda mıyım?

  79. meltem dedi ki:

   selamlar,
   temmuz 2010 yılından beri aynı şirkette çalışıyorum. 29.01.2017 tarihinde evlendim. Şuan 26 haftalık hamileyim, evlilik tazminatı dolayısıyla işten ayrılmayı düşünüyorum. 32. haftadan önce başka bir işe girsem, raporumu yeni firmaya iletsem rapor parasını alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Meltem Hanım Merhaba,

    Yeni işe başladıktan sonra 32. haftada alacağınız raporu işyerine bildirerek doğum iznine çıkma hakkını ve rapor parası alma hakkını elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken 32. haftada aktif sigortalı olmalısınız.

  80. Yasmin dedi ki:

   Merhabalar ben2010 yılında doğum yapmıştım ama eşim sigortalıydıdoğum parası ve süt parasını alabilirmiyim Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı kanunu 2015 yılından sonra yürürlüğe girdi. Bu nedenle çocuk yardımı alamazsınız. Süt Parası için ise zaman aşımı süresi olan 5 yılı geçirmişsiniz. Bu nedenle süt parası da alamazsınız.

  81. leyla dedi ki:

   merhaba
   4 ağustos 2017 de işe başladım kasımın 15 ile 20 si arası doğum olacak 90 gunluk primim kasımın 2 sinde doluyo doğum rapor parası alabilirmiyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Öncelikle doğum izni için rapor almanız ve bu rapor tarihlerinden doğuma kadar da prim ödemesinin devam etmesi gerekiyor. Bu şartları sağladığınızda rapor parası alabilirsiniz.

  82. gamze dedi ki:

   mrb ben 29 haftalık gebeyim ve iş verenim maşım tam olarak göstermiyor ssk da 2200 alıyorum sskda 1600 olarak geçiyor 600 elden alıyorum dogum parasını nasıl alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Doğum rapor paranız Resmi olarak sgk da gözüken Maaşınızdan yatacaktır. Dolayısı ile SGK da gözüken Brüt maaşınızın 2/3 ünü alarak hesaplama yapabilirsiniz.

  83. eda dedi ki:

   meraba ben 27 haftalık hamileyim dogum parası almaya hak kazanmam için kaçıncı haftaya kadar çalışmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Eda Hanım,

    32. haftaya kadar çalışmanız gerekmektedir.

  84. Bahar dedi ki:

   2016 yili tam 2017 yili ilk iki ayi sigortam yatti ancak isten ayrildim simdi 31 haftalik hamileyim sigorta girisim bu ay yapilirsa dogum parasini alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bahar Hanım merhaba,

    Sigorta girişiniz yapılıp rapor tarihlerinde sigorta priminiz doğuma kadar yatmaya devam eder ve geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün primi sağlarsanız rapor paranız yatar

  85. Sınem dedi ki:

   26 haftalık hamileyım çalışma şartları biraz ağır 12 saat ayakta çalışıyorum acaba doğum raporu erken alabılırmıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    Doğum raporunu 32. haftadan önce alma hakkınız bulunmuyor. Ancak hastalık raporu alabilirsiniz.

  86. burçin dedi ki:

   Merhaba,
   10 haftalık hamileyim. sezonluk çalışıyorum ve 03.05.2017 tarihinde sigortam başladı. 30.10.2017 tarihinde de sonlandırılacak. Yani 32 haftalık olmadan sigortam bitmiş olacak.Doğum parası alma şartındaki 90 günü karşılıyorum fakat 32 haftaya kadar sigortamın devam etmesi zorunlumu bu hakka sahip olmam için.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burçin Hanım,

    32. haftada aktif sigortalı olmanız şart. Bu nedenle 32. haftadan 15 gün önce olsa da bir işe başlayıp rapor aldıktan sonra yine işi bırakabilirsiniz. bu durumda her iki şartı da sağladığınızdan doğum rapor parası alabilirsiniz.

  87. yasemin dedi ki:

   Merhaba sayin danisma birimi 23 haftalik hamileyim yeni bir is buldum 5 eylul itibariyle sigorta girisim baslayacak ortalama alcagim maas 2500 tl oncelikle ne kadar dogum parasi alirim ve 37.haftaya kadar calismam durumunda bu haktan faydalanabilecekmiyim cevabiniz icin simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 37. hafta doğum iznine çıktığınız takdirde ödenecek rapor parası 16 haftalık yani 112 günlük tutar yaklaşık olarak 9000 tl civarı olacaktır. 37. ahfat izne çıktığınız takdirde de doğum rapor parası alma hakkınız bulunmaktadır.

  88. derya dedi ki:

   Mrb,
   Doğum iznine ayrıldığım süre içerisinde, işveren sgk primimi tam yatırırsa doğum parası alabilir miyim sorun çıkarm mı.
   ayrıca doğum raporunu aldığım gün işten çıkışım verilirse rapor parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Derya Hanım merhaba,

    Doğum süresince iş veren ssk priminizi yatırabilir. Bu rapor parası için engel teşkil etmez. Ancak sistemden raporu onaylaması gerekmektedir. Rapor aldıktan sonra işten çıkışınız verilse dahi geriye dönük 90 günlük şartı yerine getiriyorsanız rapor parası alabilirsiniz.

  89. sinem dedi ki:

   merhaba ben şuan doğum iznindeyim 01.10.2017 de raporum bitiyor 2.çocuguma dogum yaptim ne kadar doğum parası alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    Eğer maaşınız asgari ücret ise 112 günlük doğum rapor parası 4100 tl, 13 tl süt parası ve 400 tl 2. çocuk için doğum yardımı alırsınız. 400 tl doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

  90. Meriç dedi ki:

   Merhabalar 26 haftalık hamileyim . Dogumuma 98 gün var ve yarın sigorta girişim yapilacak.2017 yılı içerisinde hiç sigorta girişim yok. Doğum parasını hak ediyor muyum? Dogumum 5 aralık 2017 görünüyor. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortanız başlayıp eğer doğuma kadar 90 günü tamamlarsanız rapor parası alabilirsiniz. Bunun için raporlu olduğunuz tarihlerde primlerinizin ödenmesi gerekecek. Bu durumu sağlarsanız rapor parası alabilirsiniz.

  91. Gözde dedi ki:

   Merhabalar,
   Turizm sektöründe sezonluk çalışıyorum. Sezon bitimi ve belirli süreli iş sözleşmesinde belirtildiği gibi eylül ayı sonunda çıkışımı alacağım. O tarihte 26 haftalık hamile olacağım. Anladığım kadarıyla 32. hafta dolmadan doğum ödeneği alamıyorum. Yıl içerisinde 90 günüm mevcut. Aradaki süre farkını kapatmam için rapor almam gerekli mi yoksa ödenek alabilir miyim?
   Teşekkürler.

  92. Fadime dedi ki:

   Merhaba 1610 tl maaş almaktayım doğum ücreti ne kadar alırım? Birde iki yerden sigortam yatıyor 30+30 gün diğeride asgari ucretten yatıyor toplam doğum ücreti ne kadar alırım ?

  93. Esra dedi ki:

   Merhaba
   32. Haftasını doldurmakta olan bir gebeyim. Doğum raporu 32. Haftanın tamamlanmasıyla veriliyormuş. Ben raporu 31 ağustosta alabiliyorum bu durumda. Yalnız sözleşmem eylül 1 itibariyle bitiyor ve çıkışımın 31 ağustosta yapılması gerekiyormus. Bu durumda doğum parası alabiliyor muyum?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    SGK kanununa göre aktif sigortalılık sigorta bitiş tarihinden itibaren 10. günde biter. Örneğin 31 ağustos çıkışı olan bir kişi hemen işe başlamadığı takdirde 10 eylülde sigortası sona erer. Bu durum raporlar için geçerlidir. Bu nedenle Doğum izni açısından sıkıntı olmaz. Rapor parasını hak edersiniz.

  94. Misafir dedi ki:

   Merhabalar.23 aydir çalıştığım işyerim 10 Eylülde kapanıyor ve ben 5 haftalık hamileyim.doğum parasıyla alakalı hiç birşeyden yararlanamıyor muyum.Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin kapanması ile birlikte işten çıkışınız gerçekleşeceğinden İşsizlik parası almaya hak kazanırsınız bu durumda doğum iznine ayrılacağınız 32. hafta bu döneme denk geleceğinden rapor parası alabileceksiniz. Çünkü işsizlik maaşı süresinde alınan raporların ücreti sgk tarafından ödenmektedir.

  95. Esra dedi ki:

   Merhaba
   32 haftalık hamile sigortalı çalışanım yarın rapor almak için doktora başvuracağım. 5buçuk aydır sigortalı çalışanım benim sormak istediğim bu kadar gün Doğum ücretini almam için yeterli mi yoksa 6 ayı doldurmuş olmam öı gerekli bir de tahminen ne kadar ücret alırım ve bu parayı Doğumdan önce mi sonra mı nasıl alıcam bi işlem yapmama gerek var mı yoksa hesabıma kendisini geçecek nerden takip edebilirim şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Esra Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alabilmeniz için prim gününüz yeterli. Doğum rapor parası brüt ücretden hesaplandığından hemen hemen aylık net maaşınıza tekbül ediyor. Aylık maaşınızı 30 güne bölüp 112 gün ile çarparak nekadar ödenek alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Doğum rapor parasını rapor süresi bittikten sonra adınıza Ziraat bankasına yatar. Aldığınız raporo işyerinize bildrdikten sonra yapmanız gerek başka bir işlem bulunmamaktadır.

  96. nida dedi ki:

   Merhabalar,

   Edevletten sgk hizmet primime baktığımda aylık yatırılan tutar 5.763,42 olarak gözüküyor. 32 haftalık hamileyim. Eylül ayı sonunda izine çıkmayı düşünüyorum. Primim de doğum yardımı için kapsam dahilinde. Bu şartlarda ne kadar doğum yardımı alabilirim? birde bunları tek seferde mi alıyoruz yoksa aylık olarak mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nida Hanım,

    Öncelikle 37. hafta izne ayrılmak için 32. hafta çalışabilir raporu almayı unutmayın. 5763,42 tl brüt maaş ile 112 günlük alacağınız rapor parası yaklaşık 14343,46 tl olarak alırsınız.

  97. uzman dedi ki:

   Merhabalar,
   1 haziran 2017 tarihinden itibaren aktif sigortalayım doğuma 47 gün var fakat 3 ayımın dolmasına 1 hafta var doğum parası almak için ne yapabilirim. Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 haziran tarihine göre tüm gün primler yattı ise doğuma kadar 90 günün dolduğu görülüyor. Eksik günler var ise ve geriye dönük 1 yıl içinde sigorta gününüz yok ise 90 günü tamamlayamazsınız rapor parası alamazsınız. Geriye dönük prim ödeme hakkınız da bulunmamaktadır.

  98. Asude dedi ki:

   Merhabalar… Hamileliğimin 25.haftasında işten çıkışım verildi. son 1yıl içinde 90gün ödenmiş sigorta primim var. Doğum rapor parası alamazmıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asude Hanım,

    İşsizlik maaşı alacak şekilde işten çıkışınız verildi ise işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca alacağınız tüm raporların parası sgk tarafından ödenmektedir. İşsizliği hak etmeyecek şekilde işten çıkartıldıysanız 32. haftada aktif sigortalı olmazsanız doğum rapor parası alamazsınız.

  99. hacer dedi ki:

   2006 ve 2012 doğumlu iki evladım var..iki doğumumdada doğum ve çocuk parası falan almadım..bu kanun bizleri kapsamıyormu…

  100. Emel dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftamda çalışamaz raporu aldım ve işyerine teslim ettim is yerinin bana söylediği rapor aldigin gün işine son verilip çıkışını yapacağız denildi.benim size sorum raporu mu aldıktan sonra işyeri isden çıkışımı verse bile doğum parası almayı hak kazanıyor muyum zaten sözleşmeli olarak çalışıyordum sözleşmem 13 eylül de sona eriyordu ama 32 haftamda rapor aldigin için 18 ağustosda çıkışım verildi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Emel Hanım merhaba,

    Rapor aldıktan sonra çıkış işlemi gerçekleşse de rapor parası alabilirsiniz.

  101. Ahmet dedi ki:

   Merhaba hocam
   Eşim 19 haftalık hamile. 2016 dan buna 404 günlük sigortası mevcut hem dogum rapor parası hemde işsizlik maaşı için ne yapmalıyım. Subat 2017 de işten ayrıldı.2017 yılında 44 günü mevcut
   Mesela 30. Haftadan itibaren sigortali çalışsa 32. Haftada rapor alsak ama sigortasını yatırmaya devam etse çalıştığı yer bi sıkıntı olur mu. Işsizlik maaşı için 600 günü doldurana kadar çalışsa işsizlik maaşı alabilir mi

  102. Nur dedi ki:

   Merhaba,
   Rapor günüm dolduktan sonra ,doğum rapor parasını alabilmek için çalışmaya devam etmem gerekiyor mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nur Hanım,

    aldığınız rapor süresi bitiminden sonra rapor parası almak için tekrar işe başlamak gibi bir zorunluluk bulunmuyor.

  103. naz dedi ki:

   Merhaba özel sektördeyim 1807 iş günüm var fakat burda 2015 5aydan itibaren kesintisiz çalışmaktayım asgari ücretten gösteriliyor 5aylık hamileyim buran doğum parası ne kadar alırım 2.çocugum ve işten ayrılırsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Naz Hanım Merhaba,

    Asgari ücrete göre 112 günlük rapor parası yaklaşık 4100 TL dir. Doğum nedeni ile işten ayrılmanız tazminat hakkı doğurmaz. Tazminat alamazsınız.

  104. Mürüvvet dedi ki:

   Merhabalar benim daha önceden 90 gün yatırılmış pirimim yok 13 ay önce var.fakat suan bir hamilelik dusunuyorum hamileligim suresince sigortalı bir işte calışıp 90 günü ozaman tamamlasam yine dogum parası alabilirmiyim yoksa sadece 3. Çocuk parası olarakmı verirler. Ayrıca dogum parasını hakedince artı olarak çocuk parasıda verıyorlarmı. Çok tesekkür ederım ilginize.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mürüvvet Hanım merhaba,

    Hamile kaldıktan sonrada 90 günlük primi doldurabilirsiniz. Rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olmanız gerekiyor. Bu şartlar sağlandıktan sonra hem rapor parası hem de 3. çocuktan dolayı 600 tl doğum yardımı alabilirsiniz.

  105. Nermin dedi ki:

   Merhaba ben 36. Hafta dogum iznine ayrıldım 25 gün yani dogum öncesi iznim simdi ben bu 25 günlük iznin parası ayrı doğumdan sonra olan izninin parasını ayrımı alıcam yoksa hepsi toplu mu yatacak borçlarım var nasıl olacagını öğrenip öyle hareket etmeliyim

  106. Mine dedi ki:

   Merhaba 2016 yılından 35 günlük sigortası olan biri 2017 yılında 90 günü tamamlayip sigrtadan para alabilirmi

  107. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam
   Eşim 19 haftalık hamile. 2016 dan buna 404 günlük sigortası mevcut hem dogum rapor parası hemde işsizlik maaşı için ne yapmalıyım. Subat 2017 de işten ayrıldı.2017 yılında 44 günü mevcut
   Mesela 30. Haftadan itibaren sigortali çalışsa 32. Haftada rapor alsak ama sigortasını yatırmaya devam etse çalıştığı yere bi sıkıntı olur mu. Işsizlik maaşı için 600 günü doldurana kadar çalışsa

  108. Funda dedi ki:

   Merhaba,
   Doğumdan önce 90 gün sigortalık ,90 gün kesintisiz mi olmalı yoksa parça parça dönemlerde 1 yıl içerisinde 90 gün olması yeterlimi
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Funda Hanım Merhaba,

    Parça parça da olsa toplamda 90 gün olması yeterlidir. Kesintisiz olması gerekmiyor.

  109. Belma dedi ki:

   Merhaba. 10.04.2017 de doğum yaptım. Özel sektörde çalışıyorum ve 12.07.2017 de işbaşı yaptım. 60 günlük yarım çalışma hakkindan yararlanıyorum. 12.09.2017 de süt iznine çıkıcam ama kaç gün izin kullanacağımı bilmiyorum. Bu iznin hesaplaması nasıl yapılıyor ve ben kaç gün izin kullanırım. Bilgilendiriseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Belma Hanım Merhaba,

    Süt izni bebeğin 1 yaşına kadar günde 1,5 saat olarak kullanılabilir. Yarım çalışmada süt izni kullanılamaz.12/09/2017 den 10/04/2018 e kadar süt izni kullanabilirsiniz.

  110. Mine dedi ki:

   Merhabalar ben 3 aylik hamileyim 3 aydirda sigortam yatiyor ama is yerinde sozlesmeli calistigim icin isten cikisimi yapacaklar. 1 ay sonra yeniden sigortali bir ise basliyacagim yani 4 aylik hamileyken sigortam yeniden baslarsa rapor parasindan yararlanabilirmiyim ?
   Birde dogumdan sonra ise basladigimizda ise baslama parasi varmis o nedir acaba ?
   Tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mine Hanım merhaba,

    Çıkış yapıldıktan sonra 1 ay sonra işe başlamanızda bir sıkıntı yok. ancak 32. haftada aktif sigortalı olmanız gereklidir. Kanunda işe başlama parası diye bir ödenek yoktur.

   2. Misafir dedi ki:

    Esim 2017 yilinda ise basladi eylul 29 sigorta girisi yapildi 0cak ayinda dogum olcak bu zaman zarfinda is goremezlik raporu ne zaman alinmali 8ayin icinde esim tsk ederm

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     İş göremezlik raporunu 32. haftadan sonra istediği zaman alabilir. Ancak doğumdan önce 90 günü doldurmadı ise rapor parası alamaz.

  111. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam
   Eşim 19 haftalık hamile. 2016 dan buna 404 günlük sigortası mevcut hem dogum rapor parası hemde işsizlik maaşı için ne yapmalıyım. Subat 2017 de işten ayrıldı.2017 yılında 44 günü mevcut
   Mesela 30. Haftadan itibaren sigortali çalışsa 32. Haftada rapor alsak ama sigortasını yatırmaya devam etse çalıştığı yere bi sıkıntı olur mu. Işsizlik maaşı için 600 günü doldurana kadar çalışsa

  112. Burcu dedi ki:

   Merhabalar,
   Sigortası olmayan kadının eşi sigortalı ise yine doğum parası alabiliyor mu .mesela eşim 4 yıldır sürekli SSK’lı asgari ücretle ben ise 1 yıldır çalışmıyorum ve kasımda doğum yapıcam doğum parası alabilirmiyiz ne kadar
   Teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Burcu Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası alamazsınız. Ancak Birinci çocuk için 300 TL alabilir. İkinci çocuk için 400 TL, Üçüncü çocuk için 600 TL olarak ödenen doğum yardımından faydalanabilirsiniz. ayrıca Eşinizin sigortasından dolayı süt parası da ödenir.

  113. isimsiz dedi ki:

   Slmaleyk hocam eşim 64 günden beri fahri olarak çalışıyor şuanda 36 haftalık hamile 18 agustosda görevi bitiyor dogum ücreti alabilirmi yada almasi icin ne yapabiliriz şimdiden teşekkür ederim

  114. isimsiz dedi ki:

   çalışmayan polis eşleri doğum ve süt parası alabilirmi?

  115. Sinem dedi ki:

   Merhaba 24 haftalık hamileyim bakicilik yapicam 90 gün prim yatirilirsa doğum parası alirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sinem Hanım merhaba,

    Doğum süresine kadar 90 günlük primi tamalarsanız 32. haftada rapor alıp doğum rapor paranızı alabilirsiniz.

  116. gamze dedi ki:

   ölü doğum halinde para ödenir mı 36 hft 4 günlük

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze Hanım merhaba,

    Doğum yardımı sağ doğum olması şartı ile verilmektedir.

  117. Sinem dedi ki:

   Merhaba ben 3 yıllık kadrolu öğretmenim. 30 haftalık hamileyim . Doğum için yurtdışına gitmeyi düşünüyorum. 2 ay sonra dönüş yapacağım. Doğum rapor parası nedir? Bizlerde faydalanabiliyor muyuz? Ne yapmalıyız?

  118. Selma dedi ki:

   Merhaba 33 haftalik hamileyim. Brüt maasim 2100 tl ve 1 yıldır da ayni isyerinde çalışıyorum suan da dogum iznindeyim. Özel bi hastaneden rapor aldm ama bna dogum öncesi rapor werdi doğumdan sonra taburcu oldugumda da diger iki aylik raporu almam gerekiomus. Ben nekadar dogum parasi alrim ve bu rapor isini hiç anlamadim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selma Hanım merhaba,

    2100 tl brüt ücretinize göre 16 haftalık rapor paranız yaklaşık 5.200 tl olacaktır. Eğer sadece doğum öncesi rapor verildi ise doğumdan sonraki raporunuzu da sisteme işletin ve iş yerinize bildirin.

    1. Selma dedi ki:

     Yanlız ben doğum izninden önceki 30gun de raporluydum alacagim parayı etkiler mi bu durum.

     1. Selma dedi ki:

      Yanlız ben doğum izninden önceki 30gun de raporluydum alacagim parayı etkiler mi bu durum.

  119. İlknur dedi ki:

   Merhaba;

   Ben 5 yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım şuan 28 haftalık hamileyim 32. haftam 12 eylülde tamamlanıyor fakat ben 11 eylülde işten çıkarılacağım doğum parası alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İlknur Hanım merhaba,

    Kanunen aktif sigortalılık süresi çıkış tarihinden itibaren 10 gün sonra sona erer. Dolayısıyla 10 gün içinde alacağınız rapor için ödeme yapılır. Ayrıca işten çıkarıldığınızda işsizlik maaşı alma hakkınız doğacak. İşsizlik maaşı aldığınız dönemde de rapor paranız yatar.

  120. Rabia dedi ki:

   Merhabalar. 7 haftalık hamileyim. 4.196 tl sigorta ücretim . Alacağım doğum parası ne kadar olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Rabia Hanım Merhaba;

    4196 tl brüt ücretinize karşılık 112 günlük doğum izni ödeneğiniz yaklaşık 10.400 TL dir.

  121. Sena dedi ki:

   Merhaba memur olarak calisan anneler bu 16 haftalik dogum rapor parasini alabiliyor mu

  122. Fadime dedi ki:

   Taseron olarak çalışıyorum çalışabilir raporunda yim doğum öncesi ve sonrası parasını ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fadime hanım;

    Doğum rapor sonunu takip eden ayın 8-14 ü arasında adınıza Ziraat Bankasına yatacaktır.

  123. Zerrin dedi ki:

   Benim bürüt maaşım 2000tl özel sektörde çalışıyorum 36haftalık hamileyim ne kadar rapor parası alırım süt ve çoçuk parası için nereye başvurmalıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zerrin Hanım Merhaba,

    2000 TL Brüt maaşa göre 16 haftalık yaklaşık 4900 tl rapor parası, süt parası 132 TL, Rapor parası ve Süt parası başvuru yapmadan adınıza hesabınıza yatacaktır. Çocuk yardımı için; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirsiniz.

  124. halise dedi ki:

   ben şuan 11 haftalık hamileyim şuan çalışmıyorum ama 1 ay sonra çalışmaya başlayacam doğum parası alma imkanım varmı? çalışmaya başlamasam devlet tarafından hangi ödenekleri ne kadar alabilirim ilk çocuğuma hamileyim. eşim devamlı sigortalı olarak çalışmaktadır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğuma kadar 90 gün primi sağlayıp 32. hafta da sigortalı olursanız doğum iznine ayrılma hakkınız var. Sigortalı olarak çalışmaz iseniz 300 TL doğum yardımı ve 132 TL süt parası alma hakkınız mevcut.

  125. şaban dedi ki:

   merhaba esim 2 yıldır diyanette fahri öğreticilik yapıyor.suanda 27 haftalık hamile ve calışıyor.ancak 18 agustosta kursları biticek.ve otarite istifa imzalıyorlar.dogum rapor izın parasıdan yararlanmak için 4 hafta daha calişması gerekiyor degil mi?tekrar işe baslasa 18 agustostan sonra hemen taekrar sigortası baslamak zorundamı ? birde girdiği iş yerinde ıkamet önemli migirilen işte…biraz uzun oldu .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şaban Bey,

    Doğum rapor parası için sigortanın kesintisiz ödenme şartı yok. Rapor alacağınız 32. haftaya yakın bir zamanda da işe başlayıp sigortalı olur ise yine de rapor parasını alabilir. İş yerinin nerede olduğu önemli değil.

  126. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba, 23 haftalık hamileyim ve çalışıyorum. Doğum parası için doğumdan ne kadar sonra, nereye ve hangi evraklar ile başvurmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz Doğum 8+8 16 haftalık doğum izni ile ilgili ise 32. haftada rapor larak doğum iznine çıkıp raporunuzu iş yerinize teslim edeceksiniz. sonrasında yapmanız gereken bir işlem yok. Eğer sorunuz ilk çocuk 300 ikinci çocuk 400 üçüncü çocuk için verilen 600 tl doğum yardımı için ise daoğum gerçekleştikten sonra 5 yıl içinde istediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

  127. fatma dedi ki:

   mrb 20 haftalık ikiz bebeklerime hamileyim.ssk çalışanım.rapor parası ikiz çocuklara farklı veriliomu.tek çocukta 4099..ikiz olunca bu miktar degişiyomu?birde ikizlerdedemi 32.haftada izin alınmalı ve rapor süresi kaç gün oluyor ikizlerde?süt parası ve dogum parasıda aynı miktardamı ikiz bebeklerde hocam? saygılar.

  128. Ayşe dedi ki:

   Merhabalar 2011 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım 9 haftalık hamileyim ağır bi hamilelik dönemi geçiriyorum 1 aydır raporluyum bu şekilde giderse işe devam etmem çok zor olucak doğumum mart gibi gözüküyor eğer işten ayrılırsam doğum parasından yararlanabilirmiyim son 1 yıl içinde 90 günlük sigortam var.Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım,

    32. haftatada aktif sigortalı gözükmeniz gerekiyor. Öncesinde işten çıkarsanız rapor parası alamazsınız.

  129. Ecem dedi ki:

   Merhaba 163 gün prim günüm var.. Mayıs ayında işten çıkarıldım hamile olduğum için.. şuan 30 haftalık hamileyim.. doğumdan önce girişim yapılsa doğum ve süt parası alabilir miyim

  130. isimsiz dedi ki:

   esım 24 haftalık hamıle suan sıgorta yapılırsa dogum olmadan 90 gun pirimini tamalarsa dogum rapor parası alırmı alırsa ne kadar alır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    sigortalı bir işte başlayıp 32. haftada rapor alıp yine primlerinizi doğuma kadar yatırırsanız 90 gün primi tamamlayıp rapor parası alabilirsiniz.

  131. Gülsüm GÜVEN dedi ki:

   Merhabalar,
   04/02/2017 tarihinde doğum yaptım 16 haftalık rapor ücretim halen yatmadı. Alo 170 i aradığımda hesaplanıyor görünüyormuş.Rapor tarihim 22 mayısda bitmişti.Bu işlemi hızlandırmak için ne yapabilirim. Bu kadar uzun sürmesi normal mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gülsüm Hanım Merhaba,

    Rapor ücretleri rapor tarihi sonununuı takip eden ayın 8-14 ü arasında yatar. Sizin işleminiz uzun sürmüş. E- Devletten kontrol edin eksik bir aevrak var ise tamamlarsanız. Haricinde yapacağınız başka bir işlem yok.

  132. Ahu dedi ki:

   Merhaba,
   Aktif sigortalı olarak çalışıyorum. Fakat sigortamı yapan şirkette işe gitme mecburiyetim de yok. Bir şantiyede, şantiye şefi olarak çalışıyorum ve sigortamı şantiye şefi olarak yatırıyorlar. 10 Haziran 2017 de doğum yaptım. Ne doğum öncesi ne de doğum sonrası iş yerine rapor vermedim. Doğumun üzerinden de 50 gün geçti. Şimdi SGK’dan doğum yardımı almak istesem, alabilir miyim? Alabilirsem ne yapmam gerekir? Şirket de benim yerime yeni bir şantiye şefi bulmak zorunda mıdır?

  133. Isimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam eşim ocakta 2018 de dogum yapacak allahın izniyle. Ocak subat 2017 aylarında 46 günlük sigortası mevcut dogum rapor parasındanyaralanmak için ne yapmalıyım

  134. Sevda dedi ki:

   Şuana kadar sigortalı hiçbir işte çalışmadım. 15 haftalık hamileyim. 32.haftaya kadar sigortalı bir işte çalışacağım. 32.haftada rapor alıp işten çıkacağım.bu 5 aylık sigorta ile (asgari ücret ) ne kadar doğum parası alabilirim. 4.çocuğu ma hamileyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda Hanım,

    16 haftalık rapor sonunda yaklaşık 4.099 tl rapor parası 132 TL süt parası ve 600 tl Çocuk yardımı alabilirsiniz.

  135. Kader dedi ki:

   Merhabalar ben doğum Yapalı iki yıl oldu şuan doğum parasını ve süt parasını alma şansım varmı hâlâ

  136. Zehra dedi ki:

   Bu doğum parası sadece çalışan bayanlar için mi gereklidir

  137. Zeynep dedi ki:

   Merhaba
   Suan 24 haftalik hamileyim 32. Haftam Eylül’ün sonuna denk geliyor doğum rapor parasini almak için son 1 yıl içerisinde 90 gün sigortalı mi olmam lazım yoksa hamileligim süresince mi 90 gün sigortalı olmam lazım . Bilgi verirmisiniz? Birde şimdi sigortalı olsam doğuma kadar doğum rapor parası alabilir miyim ve ne kadar ücret alırım. Ortalama 4000 civarı diye biliyorum ama..
   Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım Merhaba,

    son 1 yıldan kasıt Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün olarak tanımlanıyor. Yani Kasım/2017 de doğum yapacak olan sigortalı Kasım / 2016 dan itibaren bu şartı yerine getirmelidir.

    Verdiğiniz hafta bilgilerine göre doğuma kadar sigortalı olarak prim ödemesi yapılırsa doğum rapor parası alnabilir. Ancak bunu için Raporlu olduğunuz dönem de de prim yatması gerekecek.

    Asgari ücret alan çalışanların alacağı rapor parası 112 gü yani 16 hafta için yaklaşık 4.099,00 TL dir.

    1. Burcu dedi ki:

     Merhaba ben 25 haftalık hamileyim ve sigorta primi ödeniyor çalışıyorum subat Mart gibi Doğum gözüküyo ilk çocuğum hangi haklardan yararlanabiliyorum Doğum parası ne kadar alırım

  138. Samet dedi ki:

   Merhaba;

   Eşim özel sektörde işçi olarak 3 yılı geçik süredir çalışmakta ve şuan hamileliğinin 36. haftasında. Sorum şöyle olacak,32.hafta iş görememezlik raporunu aldıktan sonra iş yerinden örneğin 37. haftasında ayrılmak istediğini bildirsek rapor parsını ve iş yerinden sahip olduğu tüm haklarını alarak çıkış yapabilir mi?

   İyi çalışmalar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Samet Bey Merhaba,

    Rapor sonrasında işyerinden atrılırsa Doğum izin Rpaor parasını almasında bir sakınca yok. Ancak Hamilelik ve doğum işyerinden haklı nedenle fesih olmadığından Kıdem tazminatı alamaz. Süt Parası ve Doğum yardımı alabilir.

  139. Aysun dedi ki:

   Merhabalar
   Suan 27 haftalik hamileyim ve aktif 3 senedir ayni isyerinde calismaktayim. Doktorum 32. Haftada buyuk ihtimalle dogum iznine cikmami soyledi. 32. Haftada dogum izni raporunu alip isyerine verirsem 1 hafta sonra isten ayrilsam kendi istegim ile. 4 aylik dogum parasini alabiliyormuyum? Lutfen cevap verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aysun Hanım Merhaba,

    Doğum raporu alıp işten ayrıldığınızda da rapor paranızı alabilirsiniz.

  140. Sevtap dedi ki:

   Merhaba

   2017 yılında toplam 94 günüm var sigortalı olarak şuan 5 aylık hamileyim şuan çalışmıyorum fakat 6 ıncı aydan sonra sigortam yapılacak o zaman doğum parasından yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevtap Hanım Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre 32. hafta aktif sigortalı ve 90 günlük prim şartını sağlıyorsunuz. Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  141. Hülya dedi ki:

   merhaba , 36 haftalık hamileyim ,31 temmuzda çalışamaz raporumu alıp işverene teslim ettim, ziraat bankasından hesap açtırdım ancak alo 170 i aradığımda artık 16 haftalık ücretin ptt ye yatacağı söylendi, bende muhasebeye raporlarımı 10 ar günlük girermisiniz diye sormuştum bu süreçte her 10 günde bir ptt ye uğramam mı gerekecek ? Bir diğer sorumda ben doğum yaptıktan sonra mı doğum öncesi almam gereken ücretleri alabilirim, ayrıca şu anda bu çalışamaz raporu için benim yapmam gereken başka bir prosedür var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzun süresi nasıl belirlenmiş ise muhasebe o şekilde girmek zorunda. Rapor tarihi sonunda takip eden ayın 8-14 ünde rapor parası yatar. Rapor işlemleri ile ilgili sizin yapmanız gereken başka bir işlem yok.

  142. vasfiye dedi ki:

   merhaba;
   ben özel sektörde yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum ve şu an 29 haftalık hamileyim ve 32. haftam da rapor alıp alacağım doğumdan 2 ay sonra raporum bitecek. ve işveren beni o zaman işten çıkaracak ben bu şarlar altında devletten alınan rapor parasını alabilir miyim.

   birde iskur dan işssizlik maaşı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Vasfiye Hanım Merhaba,

    Rapor paranızı da işsizlik maaşını da alabilirsiniz. Herhangi bir engel gözükmüyor.

  143. Eylül dedi ki:

   Merhaba,
   20111 yılından 2016’ya kadar özel sektörde çalıştım.Mayıs 2016’dan beri 4b’li olarak devlet memuruyum.Şuan 34 haftalık hamileyim.Çalışabilir raporu aldım ve 37. hafta sonuna kadar çalışacağım.Kurum doğum iznim süresince maaşımın her ay yatırılacağını ve sgk’ya yatacak parayı da kuruma geri getirmem gerektiğini belirtti.
   Sgk’ya herhangi birşey bildirmeme gerek kalıyorumu?Parayı bana nasıl yatıracak sgk hangi hesabıma bunu edevletten mi takip edeceğim.şuan birşey görünmüyor.
   Bir de ekstra sgk bana para yatıracak mı? analık parası denilen bu maaş mı yoksa?
   4bliler süt parasını nasıl alabilir herhangi bir kuruma başvurmam gerekir m?

  144. zeynep dedi ki:

   Merhaba ben suan 36 hafta lık hamileyim Mart ın birinde sigorta giresim var haziranın ilk haftası doğum izni ne ayrıldım sigorta 90 gün olunca doğum parası alabilir miyim ağustos 16 doğum yapacağım ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba Zeynep Hanım,

    Mart ayındaki başlangıç ile birlikte doğum tarihine kadar 90 günü tamamlıyorsanız rapor parası alabilirsiniz.

  145. remzi dedi ki:

   merhaba
   esim 17 haftalik hamile 1 senedir calisiyor. bu hafta isi birakmak istiyor doguma 8 hafta kala rapor almasi icin sigortali bir ise baslamasi gerekiyor sanirim rapordan 1 hafta önce sigorta girisini yaptirirsak rapor aldiktan sonra isi bitakirsa tekrar dogumdan sonra alicagi 8 haftalik rapor icin sigortali olmasi gereklimi simsiden tesekkurler

   1. remzi dedi ki:

    degil ise rapor aldiktan sonra isi birakirsa tekrar bu ssk tarafindan denetlemeye girer mi ? denetleme sonucunda yatirilan dogum parasinin faiziyle geri alindigini duymustum bu konuda da yardiminizi bekliyorum

  146. Emine Atalay dedi ki:

   Merhaba;

   Mart 15 tarihi itibari ile İŞKUR aracılığıyla işe başladım 3 ay İŞKUR bünyesinde çalıştım daha sonradan iş yerimin sözleşmesinde devam ediyorum sigortam 15.06.2017 tarihi itibari ile başladı 15.08.2017 tarihinde 32. haftam doluyor ama işe devam etmeyi düşünüyorum doğum parasından yararlanabilir miyim? Teşekkürler

  147. Dilsah dedi ki:

   Merhaba hocam ben su an 37 haftalik hamileyim rapor alip isten ayrilacam.Primlerim tam. Benim sorum soyle ben ogretmen olarak atandim 11 agustosta goreve baslatacaklar. Bu durumda sgk nin dogum yardimindan faydalabilecek miyim hakkim sakli kaliyor mu simdiden tesekkur ederim…

  148. Gonca dedi ki:

   Merhaba,
   Ben sigortalı olarak çalışıyorum ve sigorta ödemem düzenli bir şekilde yapiliyor.Ancak SSK ödememde zatürre tanısıyla raporlu olduğum 1 haftanın kesintisi var.yani rapordan önceki 90 günlük Sigorta’da kesinti görünüyor. Bu durum süt parası ve doğum parası almama engel mi ? Dediğim gibi hastalık dolayısıyla alınan bir rapor ve yüzden bu hakkımı kaybetmek istemiyorum.
   17-23 Nisan arası zatürre dolayısıyla aldığım rapor tarihi.
   13 Temmuz ise doğum öncesi rapor tarihi. Hesapladiğimda kesintisiz olarak 90 değil 80 gün sigorta ödemesi görünüyor.
   Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası için kesintisiz 90 gün şartı yok. 1 yıl içinde 90 gün prim şartını sağlıyorsanız doğum rapor parasını alabilirsiniz.

  149. Gonca dedi ki:

   Merhaba,
   Ben sigortalı olarak çalışıyorum ve sigorta ödemem düzenli bir şekilde yapiliyor.Ancak SSK ödememde raporlu olduğum 1 haftalık kesinti var.yani rapordan önceki 90 günlük Sigorta’da kesinti görünüyor. Bu durum süt parası ve doğum parası almama engel mi ? Dediğim gibi hastalık dolayısıyla alınan bir rapor ve yüzden bu hakkımı kaybetmek istemiyorum.
   17-23 Nisan arası zatürre dolayısıyla aldığım rapor tarihi.
   13 Temmuz ise doğum öncesi rapor tarihi. Hesapladiğimda kesintisiz olarak 90 değil 80 gün sigorta ödemesi görünüyor.
   Şimdiden teşekkürler.

  150. İsimsiz dedi ki:

   Merhaba hocam ben şuan 30 haftalık hamileyim. Bu yıl ücretli öğretmenlik yaptım haziran da okullar kapanınca iş çıkışım yapıldı doğal olarak. 120 günden fazla ödenmiş sgk primim mevcut. 10 Ağustos’ta tam 32 haftalık oluyorum. 32.haftama 1 hafta kala işe girsem ve tam 10 Ağustosta iş çıkışım yapılsa doğum rapor parası alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor alacağınız tarihte sigortalı olmanız yeterli. Ancak rapor aldığınız gün den bir sonra ki gün işi bırakmanız daha uygun olur.

  Sorunuzu Yazın