• SSK DANIŞMA HATTI


  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.


  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. murat dedi ki:

   İyi günler dilerim.SGK ile ilgili bir konuda bilginize başvurmak istiyorum.
   26.11.1968 doğumluyum.
   01.07.1986 da çalışmaya başladım.
   1986-1994 arası 199 gün prim ödemem var.Daha sonra 1994 ve 2012 arası primlerim tavandan ödendi(Philip Morris SA)da çalıştım.
   Sonrasında 01.08.2017 ye kadar hiç çalışmadım.O tarihte bir kargo firmasında işe başladım.Ücreti bordroda maaş 1400 üzeri fazla mesai olarak tanımlanarak net 2030 olacak şekilde ayarlamışlar.(sgk sitesinde prime esas kazanç kısmında 2663,27 olarak görünüyor)(En son çalıştığım şirkette 2012/08 de 6113,40 olarak gösterilmiş)
   Size sormak istediğim şey 26.11.2017 de emekliliğe hak kazanacağım için bu son işyerimde emekliliğime kadar çalışmaya devam etmem durumunda alacağım emekli maaşının ne kadar düşecepi olacak.
   Ekte son aldığım bordro ve hizmet dökümümü gönderiyorum.
   Saygılarımla;
   Murat Burçin Soysal

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Çalışma sürenizin çoğunluğu maaş bağlanma oranının yüksek olduğu dönemlerde ödenmiş. Çalışacağınız 4 ay sizin emekli maaşınızı düşürmez.

  2. suna ertan dedi ki:

   2000 yılı 1 kasımda ssk lı olarak işe başladım.doğum tarihim 27-11-1959 idi daha sonra yaş tashihi yaptırdım . 27-11-1961 yaptırdım ,emekliliğim hangi tarihe göre yapılır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekliliğiniz yaş hesaplaması 27/11/1961 yılına göre yapılacaktır. 60 yaşında emekli olursunuz.

  3. hasan gündoğdu dedi ki:

   merhaba 22.09.1988 ssk başlangıçlı ve 6743 gün sigorta primim var. 20 .07.1970 doğumluyum. geçen yıl yanlış enjeksiyon sonucu siyatik sinir zedelenmesiyle sağ ayakta düşüklük ve incelme oluştu. bitmeyen ağrılar çok ağır ağrı kesici ilaçlar ve dengesizlikten dolayı ayakta durmakta zorlanmakta kısa mesafe yürümekteyim.
   engelli indirim ve raporu alarak erken emekli olabilmek için deftardarlık aracılığıyla başvuru yaptım. antalya Atatürk devlet hastanesi %34 rapor verdi. itiraz ettim. antalya kepez devlet hastanesine gönderildim orası bana %54 rapor verdi. hakem heyeti hastanesi olarak antalya eğitm araştırma hastanesi de bana %39 rapor verdi. bundan sonra ne ypmam gerekir. hiçbir gelirim yok ve çalışamıyorum. ve yalnız yaşıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey,

    Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz kanunda;

    MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.
    (2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, bu Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-2 sayılı listede belirtilen hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir. der.

    Raporun tekrar tespiti için idareye dava açmanız gerekiyor. Bu nedenle İş hukukuna bakan Avukatlara konuyu danışmanız daha yararlı olacaktır.

  4. pervin engin dedi ki:

   25/07/2017 tarihinde vefat etti
   her ayın 23 de maaş alıyordu
   temmuzayının maaşı çekilmedi bankadan bilgi verilmiyor.
   bu maaşı elimizdeki bankamatikle çekebilirmiyiz.
   suçlu durumuna düşmemek için nasıl bir yo izlemeliyiz
   bilgilendirirseniz seviniriz
   teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Pervin Hanım merhaba,

    Bankaya yatan maaşı alabilmek için, SGK ya gerekli evraklar ile başvurunuzu yapıp babanızın vefat etmiş olduğunu bildiriniz. Veraset ilamı çıktıktan sonra tüm mirasçılarla birlikte veya diğer mirasçıların vekaleti ile bankaya yatan parayı çekebilirsiniz

  5. Yadigar dedi ki:

   Merhaba babam 2002 yılında sigortadan emekli iken vefat etti.Ben de 2005 yılında boşandım ama Boşanma kararını kesinleştirmemiz gerekiyormuş bunu 2012 yılında yaptığımız için o tarihte boşanmış görünmekteyim.kendi adıma işyerim var ama zarar olarak gözüküyor.hiçbir gelirim yok kira,faiz vs.Yetim Aylığı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız emekli sandığı emeklisi ise çalışsanız da yetim maaşı alırsınız. Ancak işyerinden dolayı bağ kur kapsamında olduğunuzdan babanız ssk veya bağkur emeklisi ise yetim maaşı alamazsınız

  6. Fatma dedi ki:

   Merhabalar. 3 yildir ozel bir kurumda çalışıyorum. Evlilik nedeniyle kidem tazminati almak için is sozlesmemi 1 eylul de fesettim. Aldigim ucret 4050 tl iken sgk primlerim brut 1845 tl uzerinden yatiriliyordu. Kidem tazminatim da 1845 tl lik brut ucret uzerinden 5495 tl yatırıldı. Kıdem tazminatımın eksik olan kısmını da almak istiyorum fakat her ay maas bordrosu imzaladım. Maasimin 4050 tl oldugunu ispat edebilir miyim ne yapmam gerekir? Simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    İş Kur müdürlüğüne konu ile ilgili şikayetinizi bildirin. sonuç alamazsanız Noterden Kıdem tazminatınızı her sene için 4.732,48 TL den hesaplayarak kalanını ihtarname ile talep edin. Eğer yine de vermezler ise iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

  7. Bilgi Özünal dedi ki:

   Merhaba,
   Babamın vefatından dolayı emekli maaşının %30unu ben %70ini annem alıyor. İşe başlayacağım ve babamdan aldığım maaş benden kesilip annemin aldığı %70 maaşa eklenecek. Bu durum otomatik olarak mı gerçekleşiyor yoksa işe başladığımı devlete bildirmeli miyim? Nasıl bir yol izlemeliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistem otomatikman sizin işe başladığınızı gördükten sonra annenizin maaşını yükseltiyor. Ancak kuruma bizzat bildirmeniz işlemin hızlanmasını sağlar.

  8. Celaleddin Akpinar dedi ki:

   Merhabalar, benim giriş tarihim hatırladığım kadarıyla 1992, 93 olmasına rağmen, e devlette ve SGK sayfasında Kaydınız yoktur diye görünüyor…hatayı düzeltmem için ne yapmam gerekir, yardımcı olursanız çok sevinirim.. Saygılar ve iyi çalışmalar dilerim..
   SSK Sicil no : 20876968

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınıza en yakın sosyal güvenlik merkezine talbinizi dilekçe ile belirtin mutlaka kaonu hakkında dönüş alırsınız. (Sonuç arşive bakmak gerektiğinden uzun sürebilir)

  9. Kızım anaokula gıdıyor eşim SSK emeklisi.Bendende çalışmadığıma dair belge istiyorlar.ortakent bodrum SSK dan alabilirmişim nasıl alınıyor gerekli bir belge resim isteniyor mu teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Resim gerekli değil kısacık ……….. sgk müdürlüğüne ; Herhangi bir sosyal güvencem olmadığını ve aktif sigortalı olmadığımı gösterir bir belgenin kurumunuzca tarafıma verilmesini arz ederim. gibi bir dilekçe ile müracaat edebilirsiniz.

  10. Resul dedi ki:

   Öncelikle kolay gelsin
   Benim sorum noter den bir insanın sigortalı nerede çalıştığı ogrenilebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Resul Bey merhaba,

    Noterlerin böyle bir ekrana erişme izni bulunmuyor. Ancak Avukatlar icralık borçtan dolayı SGK dan işyeri bilgilerini talep edebilir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.