SSK

SSK DANIŞMA HATTI

SSK DANIŞMA HATTI

SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


 

SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
 • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
 • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
 • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
 • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
 • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

2.760 Yorum

 1. 01 ağustos 2019 dan itibaren sigorta lı olarak emekli oldum. İlk sigorta emekli maaşımı 23 eylül 2019 da aldım. Birikmiş fark ücretleri ödenmedi. Bugüne kadar üçbuçuk aya yakın zaman geçti. Sosyal güvenlik kurumundan ödeneceğine dair yazı geldi. Tarih belirtmediler. Maaşımı aldığım bankanın internet sitesinde maaş banka blokeli olarak geçiyor. Maaşımı alıyorum. Farklar ödenmedi. Mağdurum. Ne yapmam gerekiyor

 2. 01.12.1987 sigorta girişim var. Toplam 2259 günüm var,askerlik borçlanması yaparak 3600 günden emekli olabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması yaparak ve kalan günleri tamamlayarak 3600 günle en aza 60 yaşında iseniz emekli olabilirsiniz.

 3. SSK Hızmet dökümünde sicil no doğru fakat
  İsim Halit Koçan yerine Halıt Kocan
  Olarak yazıyor Emeklilikte sorun yaşarmıyım

 4. Iyi günler benim sorum ben yurt dışında yaşıyorum geçen yıl eşimden ayrıldım ve annem ve babam ssk dan emeklilerdi ne yazık ki öldüler benim sorum ben almanyada devletten geçiniyorum türkiye’den yetim aylığı alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Almanya da sosyal yardım aldığınız müddetçe Türkiye de baba veya annenizden maaş alamazsınız.

 5. hayırlı günler
  23/10/1974 doğumluyum
  ilk sigorta girişim 25/01/1995 tarihinde 4a lı olarak başladı
  arada boşluklarla birlikte 30/09/1999 tarihinde 4/c li olarak işe başladım ve devam etmekteyim
  1-Hizmet birleştirme yapabilirmiyim
  2-Emeklilik yaşı için hangi tarih baz alınacaktır

  1. Merhaba,

   Hizmet birleştirmesini bir an evvel yapın. Çünkü hizmet süresi kademe ve derecenizi de etkilemektedir. 4/c den önceki sigortalı prm günleriniz memuriyet hizmet süresine eklenmektedir.

 6. 01/09/2019 tarihi itibariyle emekliliğe hak kazandım.. Kıdem ve İhbar tazminatı hakkım saklı kalmak üzere; Aynı iş yerinde çalışmaya devam ederek ve Sosyal Güvenlik Destek primi ödenmek şartıyla,Çıkış işlemi gerçekleşmeden ”Emekli Aylığı” bağlanabilir mi?

  1. Merhaba,

   emeklilik işleminizin başlayabilmesi için mutlaka çıkış işleminin yapılması gerekiyor. Kıdem tazminatınız saklı kalmak koşulu ile ki bunu bir protokole bağlayın. Zira 5 yıl zaman aşımı durumu var. Çalışmaya devam edip emekli maaşı da alabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Belirttiğiniz rahatsızlıklardan dolayı % 40 ı geçein bir engel oranı çıkmaz.

 7. Merhaba, sigorta başlangıcım SSK ile 01.08.1991. Bağkur, SSK ve Emekli sandığının primleri birebir sayılmıyor dendi. Doğru mudur? Aşağıdaki hizmet günlerine göre ne zaman emekli olabilirim?
  İyi çalışmalar, iyi günler.

  Emekli Sn. 2,021 gün
  Bağkur 954 gün
  SSK 2,212 gün

  1. Merhaba,

   Kurum farketmeksizin tüm primler denktir. son sigorta dalınıza göre emeklilik hesaplanacaktır. Mevcutta hangi sigortadasınız.

 8. pendik bölge hastanesin de sezeryanla doğum oldu yanlız ben faturamı detaylı istedim onlar biz veremeyiz dediler detaylı fatura alma hakkım yokmu benim

 9. mereba ben bir işyerinde çalışlıyorum .. pazar günü haftalık tatılım ve o gun bayram gününe denk geldiği için çalışmasam dahi bayram mesai parası alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   pazar günü çalışmadığınız da bayrama denk geldiği için 2 günlük maaş yatmaz yine 1 günlük ücretinizi alacaksınız.

 10. Mrblar birkaç ay once 4yildr çalıştığım srketin ismi dgisti Dye bize tekrar imza attirdilar fakat ben hani herhangi bir ücret almadm Pki cikartilirsam vs tazminatim yanarmi 4yildr calistgm süre yanarmi

  1. Merhaba,

   Size imzatılan kağıtta tüm haklarınızla devredildiği yazıyordur. Bir kağıt imzalatıldı ne demek ? Bir kağıt imzalatılırken okumadan atmayın imza. Sonra yapacağınız bişey kalmıyor. Size imzalatılan yazıda tüm haklarınız devredilmiştir. Böyle ise bir sorun çıkmaz.

 11. SLM ben aynur özer yurtdisi hizmet talep dilekcemde madde 6.borclanmak istediginiz yurtdisindaki hizmetin süresinin niteligi
  calisilan süre
  bosta gecen süre
  ev kadinligi süresi
  bunlarin hangisini isaretlemem gerekli…

  1. Merhaba,

   Hangi kısım ilgilendiriyor ise onu işaretlemelisiniz. Örneğin hem çalışmış hem de ev hanımlığı var ise çalışılan kadar kısmı çalışılana kalan kısmı ev hanımlığına yazacaksınız.

  2. Yurdışındayım tr yerleşmek istiyorum babam 4 yıl önce vefat etti maşının yüzde kacını alabilirim. Hakkım var mı dulum. Saygılatla

 12. merhaba, 2000 yılında vefat eden babam emekli sandığından emekli.. su an maaşını annem ve sigorta emeklisi kardeşim almaktalar. sigortadan emekli olan eşim 2 yıl once vefat etti ve dul aylığı aliyorum.. ben de babamdan yetim ayligi alabilir miyim.. diger maaslarimizda bir sıkıntı olur mu? tesekkurler

  1. Merhaba,

   Evet Siz de yetim maaşı alabilirsiniz. Diğer maaş alanların maaşları sizin aldığınız oranda düşer.

  2. Merhaba babamdan yararlandigim sigortayı anneme devretmistim bı kurumda çalıştığım için kişisel sıgorta yapmışlardı şuan o kurumdan ayrıldım babamdan aldığım sigortayı nasıl geri alabilirimm

 13. 1971 doğumluyum
  1987 ssk başlangıcı
  1991 -1992 askerlik
  2012 yılına kadar ssk
  2012 yılından 2018 yılına kadar bağkur
  2018 yılından sonra tekrar ssk ya giriş yaptım
  25 yıl ve 9300 küsür gün sayısı var ben ne zaman emekli olabilirim bilgi verirmisiniz bana .bulunduğum şubeye soruyorum bir böyle diyorlar bir şöyle diyorlar onlarda birşeyden anlamıyorlar bana yardımcı olurmusunuz lütfen

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre askerliğin emekliliği kısaltma etkisi yok. 1987 yılı sigorta başlangıcına göre 18 yaşınız baz alınarak 51 yaşında 2022 de emekli olabilirsiniz.

 14. Merhaba,

  2000 yılında vergi mükellefi oldum, ama bağkur başvuru yapmadım, 2008 yılında çıkan yasa ile zorunlu bağkur oldum,
  Şimdi sormak istediğim soru ben 2000 2008 yılları arası vergi mükellefi oldum ama bağkurlu olmadım bu 8 yıl için geriye dönük toplu ödeme yapıp erken emekli olabilir miyim?

  Dava açsam kazanma şansım var mı teşekkür ederim?

  1. Merhaba,

   2008 yılında çıkan kanunda borçlanma hakkı tanındı. Bu sürede borçlanabilirdiniz. ancak şimdi borçlanma hakkınız bulunmuyor. Dava açsanız da kazanamazsınız.

 15. Merhaba, ben devlet memuruyum. Bebeğim oldu. Bebeğime annem bakacak, ancak bebeğe bakması için işten ayrılacak. Annem babamdan dul aylığı alıyor. Çalışan olarakta emekliliğine yaklaşık 10 ay prim borcu kaldı. Annem benim bebeğime bakarken, ben annemi sigortalı yaptırabilirmiyim, yani benim çalışanım olarak ben sigorta primlerini ödeyebilirmiyim ? Teşekkürler..

 16. merhaba
  biz özel sektör çalışanıyız.
  ücretsiz izin kullanırsak yine de senelik izin hakkımızı da kullanabiliyor muyuz?
  ayrıca ücretsiz izin kullandığımız günler sigorta primimiz yatıyor mu?

  1. Merhaba,

   Yıllık izni kazanmak için 1 yıl çalışılması gerekmektedir. Dolayısıyla çalışılmayan ücretsiz izinler süresi hak edilecek yıllık izin süresini o kadar ileri atar. Örneğin bir yıl için 30 gün ücretsiz izin kullandınız. işe giriş yani izin hak etme tarihiniz 01/06/2019 olsun bu kullanmış olduğunuz ücretsiz izin hak etme tarihinizi 01/07/2019 a atar. Ücretsiz izinde sigorta primi ödenmez. Sözleşmeniz askıya alınız.

 17. iyi günler,
  2007 yılında emekli oldum. emekli olduktan sonra da çalıştım.

  emekli olduktan sonraki çalışmalarımı, emekli maaşımı arttırmak amacıyla saydırabileceğim duyumunu aldım.

  böyle bir şey var mı.. var ise ne yapmalıyım..

  teşekkürler

  1. Merhaba,

   Emeklilikten sonraki çalışmalar maaşı artırmaz. Ancak emekli olduktan sonra eğer emekli maaşından feragat edilip normal sigortalı olarak çalışılır ve sonrasında emekli olunursa tekrar bağlandığında emekli maaşı artar.

  2. %40 engelliyim toplu para yatırarak emekli olabilirmiyim emekli olabilirsem kaç para yatırmam gerekiyor

 18. iyi günler27 04 1969 dogumluyum 01.03.1987 sgk giriş daha sonra 15.10 1992 bagkur 5800 gün var.sonra 2014 yılında sgk giriş su ana kadar 1000 gün hizmet var ne zaman emekli olabilirim teşekkür eder saygılar sunarım..

 19. 16.05.1995 yılından beri sigortalı olarak çalışmaktayım. 15.03.1991 tarihinde vekil öğretmenlik yaptım ve 90 gün adıma prim yatmış ve 4c numaram var. 10.01.1972 doğumluyum. ne zaman emekli olurum. kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Sigorta başlangıcınız 15/03/1991 tarihinden hesaplanacak ve emekliğiniz;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

  2. 01.07.1968 DOĞUMLUYUM.01.02.1990 İLK SSK YILIM.9107 GÜNÜM VAR.HALEN ÇALIŞIYORUM.18 AY ASKERLİK YAPTIM.ASKERLİĞİMİN KAÇ AYINI BORÇLANIRSAM EMEKLİ OLURUM.

  3. Merhaba,

   01/02/1990 tarihli sigorta başlangıcına göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

   4 ay borçlanarak 51 yaşında emekli olabilirsiniz.

 20. Merhabalar 51 yaşındayım çiftçilik yapıyorum çiftçi bağkuru yatırıyorum prim gün sayım askerlik borçlanması yatırılınca dolacak. Fakat 2 defa anjiyo oldum bir tane stent var çalışmama engel olmakta ayrıca uzağı görmekte problem yaşamaktayım sizce malülen yada erken emekli olma şansım var mı.

 21. Merhaba,
  Açıköğretimden üniversite okuyorum. Hem ölüm aylığı alıp hem kısmi zamanlı (ücret asgariyi geçmiyor) bir işte çalışabilir miyim? Yani örgün ya da açıktan öğrenci olmam fark ediyor mu?

 22. Merhaba, sayın yetkili
  Babam 16 mayıs 2019 da vefat etti. Kendisi Maliye’de Milli emlak şefi olarak görev yapıyordu. Emekliliği haketmişti ancak emekli olamadan vefat etti. Ama kazanılmış bir hakkı söz konusu. Bize gelen kağıtta 61bin liralık bir emeklilik ödemesi görünüyor ancak biz bu miktarı çok düşük bulduk çünkü babamın aynı kademede şef olmayan bir arkadaşı 85bin gibi bir rakam aldı. Yine aynı kağıtta 28 yıllık hizmet karşılığı emeklilik tutarı ödenmiş. Babam 36 yıl 6 ay çalışmıştı. Daha önce çalıştığı süreler neden bu miktara eklenmiyor? Bir de emekliliği hak etmiş olmasına rağmen emekli olamadı diye miktar düşürülebilir mi? Böyle bir durumda ne yapmamız gerekiyor. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Son çıkan kanunlara göre tüm hizmet yıllarına göre hesaplama yapılmalı. Hesaplama son maaşına göre yapılıyor. İtirazda bulunabilirsiniz. Emekli olmadan vefat etmesi maaşını kesintiye uğratmaz.

 23. Merhaba 2000 yılında Tüberküloz rahatsizligi geçerdim 3 ay gibi bir süre hastahanede yattım sonrası 9 ay ilaç süreci sürdü şu anda ilaç kullanmıyorum.2005 yılında sigorta başlangıcım var 10 yıldır aralıksız çalışmaktayım. Hastalık nedeni ile ileride malulen emeklilik hakkına sahipmiyim.Sigorta başlangıç öncesi hastalık geçirmem engel mi.Degil ise ne gibi bir süreç beklemekte beni.

  Teşekürler

 24. Merhaba 1989 dogum tarihim 06.10.2005 de sigortalı işe basladın 1432 gün primim var evlendim işten ayrıldım 3 çocuğum var normal şartlarda daha çalışmıyacağım emekli olma ihtimali var mı

 25. İyi Çalışmalar

  05/07/1967 doğumluyum.SSK(Bağkur) başlangıç (Tescil) tarihim 21/11/1986,Terk tarihim 31/03/1988 olup Bağ-Kur hizmetim 1 Yıl 4 ay 10 gündür(Toplam gün sayısı 490 gün)
  31/07/1992(Sevk Tarihim)-31/01/1993(Terhis Tarihim) tarihleri arasında 6 ay (184 gün) askerlik görevini yaptım.10/10/1994 yılında Özel bir bankada göreve başladım.Halen çalışmaya devam etmekteyim.Bankanım Özel Emekli Sandığı bulunmaktadır.Bankada şuan için 24 yıl,7 ay,6 gün (8.856 gün) hizmetim bulunmaktadır.Hizmetlerimi şuan için birleştirmedim.Hizmetlerimi birleştirirsem ve askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum.Askerlik borçlanması yapmazsam ne zaman emekli olabilirim.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Mail olarak dönerseniz sevinirim.İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla.

 26. yi günler27 04 1969 dogumluyum 01.03.1987 sgk giriş daha sonra 15.10 1992 bagkur 5800 gün var.sonra 2014 yılında sgk giriş su ana kadar 1000 gün hizmet var ne zaman emekli olabilirim teşekkür eder saygılar sunarım..

 27. Merhaba, doğum öncesi izin bitti ama bebek doğmadı doktor 2 hafta daha bekleyeceğimizi söyledi bu durumda ek bir rapora gerek varmı?

 28. Merhaba, ben babamdan yetim maaşı alıyorum şuanda 21 yaşındayım bu yıl ıskurda bir ise girersem yetim maaşı kesilir mi?

 29. Merhaba. 1999 yılında Eylül öncesi dönemde Ticaret Meslek Lisesinde ilk kez sigorta girişim görünüyor. Lise stajından dolayı. Fakat bu sigorta başlangıcı olarak görünmüyor. İşin kötüsü de bundan dolayı yeni yasa kapsamına giriyorum. Bu konuyla ilgili bir çalışma var mı? Meslek liselilerin bu magduriyeti ne zaman giderilecektir???

 30. iyi Çalışmalar,

  05/07/1967 doğumluyum.SSK(Bağkur) başlangıç (Tescil) tarihim 21/11/1986,Terk tarihim 31/03/1988 olup Bağ-Kur hizmetim 1 Yıl 4 ay 10 gündür(Toplam gün sayısı 490 gün)
  31/07/1992(Sevk Tarihim)-31/01/1993(Terhis Tarihim) tarihleri arasında 6 ay (184 gün) askerlik görevini yaptım.10/10/1994 yılında Özel bir bankada göreve başladım.Halen çalışmaya devam etmekteyim.Bankanım Özel Emekli Sandığı bulunmaktadır.Bankada şuan için 24 yıl,7 ay,6 gün (8.856 gün) hizmetim bulunmaktadır.Hizmetlerimi şuan için birleştirmedim.Hizmetlerimi birleştirirsem ve askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum.Askerlik borçlanması yapmazsam ne zaman emekli olabilirim.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla.

 31. Merhaba ben 1.12.1971 dogumluyum 1986 ssk girisim var. Toplam 1300 gun sigorta primim var. 49 yasinda emekli oluyorum ama primim cok az borclu emekli yada toplu odeme yapip emekli olabilirmiyim. Saygilarimla arz ederim.

 32. Merhaba danışma birimi
  05.04.2019 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim.01.05.2019 aylık başlangıç tarihi olarak gözüküyor.fakat telefonuma gelen mesajda kurumumuz tarafından bağlanan aylığınızı 17.06.2019 tarihinde bankanızdan alabilirsiniz diyor bu durumda 5 ve 6.ayın aylığı ile birlikte bayram ikramiyesinden yararlanmış olabilecekmiyim. Saygılarımla

 33. 2013 6ayında anneme babasının mamul maaşı bağlandı260 tl birde 2500 birikmiş para yattı 2016 6 ayında 380 tl alıyordu 2016 6 ayında gene birikmiş para yattı 5660 tl ve 380 tl aldığı aylık 310 düştü şimdi 440 tl alıyor 2019 6 ayında birikmiş yatarmı

 34. İyi Çalışmalar,

  05/07/1967 doğumluyum.SSK(Bağkur) başlangıç (Tescil) tarihim 21/11/1986,Terk tarihim 31/03/1988 olup Bağ-Kur hizmetim 1 Yıl 4 ay 10 gündür(Toplam gün sayısı 490 gün)
  31/07/1992(Sevk Tarihim)-31/01/1993(Terhis Tarihim) tarihleri arasında 6 ay (184 gün) askerlik görevini yaptım.10/10/1994 yılında Özel bir bankada göreve başladım.Halen çalışmaya devam etmekteyim.Bankanım Özel Emekli Sandığı bulunmaktadır.Bankada şuan için 24 yıl,7 ay,6 gün (8.856 gün) hizmetim bulunmaktadır.Hizmetlerimi şuan için birleştirmedim.Hizmetlerimi birleştirirsem ve askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum.Askerlik borçlanması yapmazsam ne zaman emekli olabilirim.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Mail olarak dönerseniz sevinirim.İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla.

 35. iyi günler meslek kodum 2132.22. Özel sektörde çalışıytorum.Orman Endüstri Mühendisiyim. Sigortam asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Mühendis olarak almam gereken asgari net ücret ve sgk ya yatırılması ve bildirilmesi gereken ücret hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

 36. Benim çok önceki yıllardan (ilk girişim 1972- son çıkışım 10.12.1984 ) olup 135 gün ssk sigortalılığım mevcut..sgk yaptığım başvuruda 3600 günü doldurmadığımdan emekli olamayacağım bildirildi.
  Şimdi ise bir yerde çalışma fırsatım oldu..1260 günü doldurup 3600 den,geriye kalan günleri borçlanmak istedim..
  sgk görüştüğüm memur 1260 günün bağ kur ve emekli sandığı çalışanlarını kapsadığını ssk mensuplarının 3600 bilfiil çalışması gerektiğini bildirdi.
  yaşım 64 ..3600 gün için 10 yıl çalışmam gerek..1260 olsaydı 2-3 yıl çalışıp borçlanacaktım..
  sizin bu konudaki görüşünüz ve tavsiyenizi almak istedim..saygılarımla..

 37. Merhabalar
  04/05/1951 doğumluyum. 1972 yılında 24 ay olarak askerliğimi yaptım. 1986 yılında sadece 147 gün bir firmada işçi olarak çalıştım ve sigortam yattı.
  1996 yılında 274 gün BAĞKUR
  2002 yılında 183 gün BAĞKUR
  2003 yılında 305 gün BAĞKUR
  2004 yılında 305 gün BAĞKUR
  03.05.2011 – günümüze kadar BAĞKUR ödemem mevcut. Ne zaman emekli olabilirim.

 38. Merhaba, 18. 04.1999 yılında bağkur yatırmaya başladım. 13.10.2015 yılında ise sigortalı işte çalışmaya başladım. Şuanda sigortada toplam uzun vade gün sayısı olarak 1166 gün olarak gözüküyor. Sigortadan emekli olabilmek için ne kadar daha çalışmam gerekli. Sgk gidip sordum daha iki yıl daha çalışmam gerekli dediler. Sigortadan emekli olabilmek için 1260 gün çalışmak yeterli degi mi? Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

 39. Memur olarak çalışmaktayım.eşim vefatıyla bağkurdan dul aylığı bağlandı.vefat eden babamın maaşınıda alabilirmiyim.babam emekli sandığı.

 40. Merhabalar ben bilal kurtay 01.06.1971 doğumluyum sgk girişim 09.10.1990 5889 gün sgk 753 gün bağkur dan primlerim var 52 yaşını beklemekteyim lakin bi kaza sonucu sol bacağım diz üstünden kırıldı bacağımda pilatin var halen çalışmaktayım yalnız çok zorlanıyorum ağrılarım var şimdi size sormak istediğim konu malulen emekliliğe baş vursam nekadar maaş alırım saygılar

 41. Memur olarak çalışmaktayım.eşimden bağkur dul aylığı alıyorum.babam vefat etmiş olup emekli sandığı emeklisidir.babamın maaşınıda alabilirmiyim.

 42. İyi günler dilerim. İsmim Ali Doğan Yiğit. 24.08.1974 doğumluyum. 18179726 SSK numaram. Bu numarayı ciraklikta aldım ancak başlangıç kabul edilmedigi söylendi. İlk primlerin 2000 yılında ödenmeye başladı. Askerliğimi ödeyerek bu tarihi geri çekebilir miyim

  1. Merhaba,

   Askerlik ödeyerek 1999 yılı ve öncesine çekebilirsiniz. Böylece 1999 öncesi tüm haklara sahip olabilirsiniz. Ne kadar borçlanma yaparsanız 2000 yılından o kadar geriye çeker.

 43. merhabalar-20 yıllıkhizmet süremi doldurup yaşı beklemeden öğretmenlikten ayrılmayı düşünüyorum.Genel sağlık sigortasından yararlanmak için ayrıca başvuru yapmam gerekir mi?Evliyim ancak anneme bakmakla yükümlü olduğum için kendi sigortamı devam ettirmek istiyorum.Bu ne şekilde mümkün olabilir?Yaşı tamamlamama 9 yılım var işten ayrıldıktan sonra.SGK na herhangi bir ödeme yapılarak emekliliğe kalan süre hizmet süresine eklenebilir mi,Bu konuda bilgilendirirseniz çol sevinirim.TEŞEKKÜRLER

 44. MERHABALAR..ALÜMİNYUM FABRİKASINDA ÇALIŞAN TÜM PERSONEL YIPRANMA PAYINDAN FAYDALANABİLİYOR MU YOKSA,BÖLÜM BÖLÜM AYRILIYOR MU..BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM SAYGILARIMLA

  1. Merhaba,

   Genel sağlık Sigortası yaptırmak için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvurunuz. Gelir testi sonucu prim ödemeniz belirlenecektir. Gelir testi yaptırmazsanız 2019 için 79 tl ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

  2. 28.04.1973 doğumluyum 08.08.1989 başlangıç 390 aktif sigorta pirim gün sayım var 18 yaş öncesi 06.06.1991 657 tabi devlet memuru olarak çalışmaya başladım halen çalış maçtayım nezaman emekli olurum sizden ricam

 45. 01/08/2019 da emekli olmayı hak ediyorum. hemen emekli olmam mı avantajlı, yoksa 2020 ocak ayında emekli olmam mı avantajlı. şu anda çalışmıyorum

 46. selam

  10/06/1990 sigorta girişi ve 2835 gün
  22/04/2003 Bağkur girişim ve 5800 gün ve devam ediyorum

  bu şartlarda emekli olabilmem için ne yapmam gerekmektedir

 47. Merhaba Ben Almanyada malulen yüzde 80 piskolojik engelli kimliğim var.1983 doğumluyum ve 2014 itibaren emekliyim,yani 2050 ye kadar süresiz emekliyim. Benim sorum acaba turkiyede de malulen emekli olabilirmiyim?yanlız emekli olduğumda türk vatandaşıydım şimdi alman vatandaşıyım ama mavi kartım var ve turkiyede yaşamak istiyorumTesekkurler

 48. Merhaba ben 21.11.1976 doğumluyum SSK başlangıcı 12.12.1989 iki gün prim yatmış fakat ben bu tarihte 13yasinda olduğum için 18yasini doldurduğum 1994yilindan itibaren SSK başlangıcı oluyor.sorum şu 1994 den 2000 yılına kadar hiç pirim yatmadı şimdi 7000 primim var benim emeklilik sartlarim neler şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

 49. Ben 1994 yilinda polia olarak gorve basladim 5 yil sonra rahatsizliklar nedeniyle eayni kurum icinde gih memuru oldum ileride cikacak 3600 yasasi bana faydalana bilirmiyim e emekli dilekcesi vetsem su an gosterge gih memuru oldugum icin 800 gosteriyor ilk ise basladigimda polia memuru olarak baslamaitim wmwklilige esaa gosterge degisirmi

 50. Memurum 25 yil 7 ay hizmet yilim var 1994 yilinda goreve basladim yipranma var. ise girdigim saglik sorunum yoktu ancak belli sure sonra diabet kalb ve pskiyatri tansiyon hastaligi varoldu 3 ay once yuzde 76 oraninda engelli rapor aldim ve maliye bakanligi onayladi 1974 dogumluyum emekli dilekcesini versem raporla birlikte vergiden muaf emekli olabilirmiyim vwya nasil emekli olurum 657 sayili fevlet memuruyum normal emeklilige 8 yilim var alacagim emekli maasi yaklasik ne olur

 51. Merhabalar, benim sorum şu şekilde bir bayan ev hanımı hem sgk lı vefat eden eşinden, hemde sgk lı vefat eden çocuğundan çift maaş alabilir mi?

 52. Merhaba bene mustafa ay 01.12.1971 dogumluyum. 1986 sigorta girisim var. Toplam 1300 gun sigortam var. 49 yasinda emekli yasim. Ama primim az. Toplu odeyip emekli olabilirmiyim. Yada borclanarak emeklilik olurmu..tesekkurederim

 53. Ssk prim surem 2008 yilindan once toplam primim 5777 2013 yilinda agir özürlü cocgum oldu calisamayorum suan yasim 44 ssk emeklilik icin muracat ettim calisamadigim icin bana ssk surecimin 2008 yilindan once oldugundan 50 yasini beklemem gerektigini soylediler cocugum olduktan sonra calisaydim yas indirimi alacakmışım ben zaten cocugumun hastaligindan calisamiyorum yardimci bir aciklama yaparsaniz sevinirim

 54. Merhaba. Benim babam 2012 de vefat etti bana anneme ve iki kız kardeşime ölüm aylığı bağlandı. Fakat geçen aylarda bu aylık kesildi. Gerekçe olarak babam vefat etmeden askerliğini ödemişti ve prim gün sayısı bu askerlik ödemesiyle tamamlanmış olduğu farkedilmiş.900 günden 28 gün kadar bi eksiği varmış askerlik ödemesi hariç tutulunca. Ve bizden çok yüksek meblâğlarla bu zamana kadar aldığımız aylık geri isteniyor. Ne yapmamız lazım.

 55. 04.01.1983 SSK girişim var yaşım 27.07.1966 normalde 47 yaşında emeklilik kazanmisim ama pirim eksiyinden dolayı emekli olamıyorum halen çalışmaktayım ödenmiş pirim gün sayım 4200 dondurmam gün pirim sayım tamamı 5150 olması gerek eksik birimlerini borçlanarak odeyebiliyormuyum teşekkür ederim

 56. Merhaba, çalışma gün sayılarım tablodaki gibi,
  Başlangıç Bitiş Gün sayısı
  1.8.1991 31.8.1992 390 (4a)
  22.6.1995 17.4.1997 655 (4b)
  1.5.1997 20.10.1997 170 (4a)
  10.11.1997 20.2.2000 829 (4a)
  1.5.2002 16.4.2004 632 (4a)
  1.5.2006 28.2.2007 299 (4b)
  24.7.2013 devam ediyor 2212 (4c)
  ilk sigorta girişim 01.08.1991. 4c’ye geçtikten sonra gösterge 3600 oldu (24.07.2013)
  Ne zaman emekli olabilirim?
  4a, 4b, 4c hepsinde çalıştım bu günlerin tamamı sayılacak mı?
  İyi çalışmalar, şimdiden teşekkürler

 57. İyi günler.calistigim işyerinde benim yaptığım görevle alakalı is olmadığı için işime son verildi.kıdem tazminatım 7 bin ihbar tazminatım 3 bin tutuyormuş.ve ihbar sürem 6 haftaymış.
  Fakat calistigim işyeri bana sadece sözlü bildirim yaparak ve 2 hafta süre verdiler.ihbar tazminatı için talepte bulunabilirmiyim.ve isverenim tazminatımı senet veya ürün olarak ödemek istiyor.böyle bir hakkı varmı

 58. Taşarondan kadroya geçen işçi idim . Önce gittiğimde sgk hesapladı emeklilik için günüm verdikleri, tarihte doluyordu. SGK biray daha gün çıkardı.Çünkü bir yıl önce kadroya geçtiğimiz tarihlerde bir ay emeklilikte sayılmıyor.Bir ay daha çalışcaksnız dediler
  .Dediği tarihte SGK ya tekrar gittim . Emekli olur yazısı aldım.Aynı gün iş yerime verdim iş yerim maaş yönünden eksik olmasın 14 ne kadar çalış dediler
  siz bilirsiniz nasıl uygunsa dedim. Sözde kadrolu işçilerin günü hemen doldumu emekli edilmeleri zorunlu bliyordum . 13 ve 14 tarihlerinde zaten kurumda çalıştım 15 inde kuruma tekrar gel çıkışını almak için dediler gittim.Aynı gün alıp SGK ya verdim.Fakat benim öğrendiğim 15 değilde 14 mqyıs 2019 da SGK ya gitseymişim hemen emekli maaşım bağlanırmış . Bir gün geç gittiğim için Bİr maaş alamayacaksın maaşın bir ay geç bağlanacak dediler.Sonuç ben işyerinde 13 ve 14 mayıs tarihlerinde gündüz çalıştım ve durumu aynı tarihlerde kurumuma ilettim kurum bana 15 mayısta geleceksin çıkış belgeni alacaksın dediler kurum göndermedikten sonra nasıl gidebilirdim . Bir günden için bir emekli maşşaım yandı mağdur oldum . Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

 59. kadrolu işçiydim önce gittigimde sgk hesapladı emeklilik için gunum verdikleri tarıhte doluyordu sgk 1 ay daha sonradan gun çıkardı cunku 1 yıl önce kadroya gectıgımız tarıhlerde 1 ay emeklilik te sayılmıyor 1 ay daha calısacan dedi dediği tarıhte sgk ya tekrar gittim emekli olur yazısı aldim aynı gun işyerime verdim işyerim maaş yönünden eksik olmasın 14 une kadar calıstı gösterelim dedi siz bilirsınız nasıl uygunsa dedim sözde kadrolu işçilerin günü hemen doldumu emekli edilmeleri zorunlu bılıyordum 13 ve 14 tarihlerinde zaten kurumda calıstım 15 inde kuruma gel cıkısını almak için dediler gittim aynı gün alıp sgk ya verdim FAKAT benim öğrendiğim 15 değilde 14 05 2019 ünde sgk ya gitseymişim hemen emekli maaşım bağlanırmış 1 gun gec gittiğim için sgk ya 1 ay sonra maaşın gec bağlanacak dediler SONUC ben işyerinde o iki gun gündüz çalıştım kurumum göndermedikten sonra nasıl gidebilirdim 1 günden için 1 emekli maaşım yandı mağdur oldum şu tarihten sonra ne yapmam gerekir

 60. Merhabalar 15.3.1969 doğumlu 1989.askere gittim 18ay askerlik yaptım 1991.teskere aldim ve askerlik borçlanmamı tüm ödedim askerden sonra 15.6.1993.sskli oldum.8000bin günün var hangi yıl ve kaç yaşında emekli olurum

 61. 10.12.1999 tarihinde ilk kez sigortalı oldum ve daha sonra 210 gün askerlik borçlanmasını da yaptırdım.iki sorum olacak;
  1-şu anki çalıştığım yerde 7 yıldır çalışıyorum kendi isteğimle ayrıldığımda kıdem tazminatımı alabilirmiyim
  2- ileride çıkabilecek eyt’den yararlanabiliyormuyum

 62. Merhaba,
  Benim yüzde 40 engelli raporum var. Herhangi bir işte çalışmıyorum. Sigorta başlangıcım 10.09.2001. 2485 gün Sigorta primim var. Henüz vergi muafiyetinden yararlanmadım. Su an Almanya da yasıyorum. Emekli olmak için kaç sınırı var mıdır? Sigorta primini yatırırsam emekli olmaya hakkım var mıdır? Yoksa sigortalı olarak bir işte çalışmaya devam mı etmem gerekiyor? Bana ayrıntılı bir bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

 63. Merhaba ben 2009 tsk uzman cavus olarak goreve başladım. 2018 aralik ayinda sözleşme yenileme icin hast gittim tek kulakta isitme kaybi çıktı ve sağlık sebebiyle sözleşmem fesh edildi. Tsk dan emeklilik islemleri baslatti ama benim 2007 de sigortam var 8 ay ben adi mi vazifemi olurum ve maas ne olur

 64. İlk İşe Giriş Tarihi 06.09.1999
  Toplam Uzun Vade Gün Sayısı 7114
  Doğum Tarihi11/06/1970
  İşten çıkarılma tarihi: 20 Nisan 2019
  Meslek kodu: 7233.21
  Sicil No: ***********
  1- Askerliğimi kısa dönem olarak yaptım. İşsizlik maaşı için başvuruda bulundum.
  1- Ne zaman emekli olabilirim?
  2- İyi bir emekli maaşı alabilmem için ne tavsiye edersiniz?

 65. Babam ssk e elisi ve vefat etti. Annem emekli değil ona kalacak. Aynı zamanda annem, 1991 yılında vefat eden bağkur emeklisi dedemin maaşınıda alabilirmi

 66. Ben özel bankanın emekli sandığından emekliyim. Dulum. Babam vefat etti. Ve ssk emeklisiydi.ben babamın maaşını da alabilirmiyim.

 67. Merhaba Annem 01.01.1961 Doğumlu 23.08.2000 Tarihinde ise başladı sigortalı olarak şuan 5050 gün primi var sağlık sorunları nedeniyle işten ayrıldı annem ne zaman emekli olur cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler.

 68. Merhabalar babamdan yetim aylığı alıyordum bir işyeri açıp bağkurluda oldum 1 yıl sonra sgk yetim aylığım kesildi bu durum normalmı işyerimi kapattığım halde maaşım tekrar bağlanmadı

 69. merhaba emekliliği hak etme ile ilgili sorum olacaktı. 24.09.2002 tarihinde göreve başlayan, 14.08.1979 doğumlu, 14 yıl 11 ay 3 gün fiili hizmeti bulunan bayan öğretmen, yaş olarak 2037 de emekli olabiliyor. prim günü olarak emekli olabiliyor mu? yani emekli olup sadece ikramiyesinin alıp maaş için 2037 yi bekleyebiliyor mu. bir öğretmen arkadaşımız bu şekilde yapmıştı. veya bunun şartları nelerdir? teşekkür ederim.

 70. Merhaba
  Ben fibromiyalji, misk bağ doku ve raynaud rahatsızlığım var. 4 yıldır çalışamıyorum. Kendimi denemek amaçlı mesleğim ağır geldiğinden sekreter olarak arada çalışmayı denedim. Ama sabahları bedenimin tutuk uyanması hemen bedenimi kullanamadığımdan, gün içerisinde çok çabuk yorgun düşüp hareket kısıtlığımın olmasından, sürekli ağrı çekmemden olayı uzun süre çalışamadım. 2 gün üst üste işe zoraki gitsem üçüncü günü gidemiyorum. Ramotoloji ve algoloji doktorum çalışamazsın günlük yaşamını bile zorlar bu hastalık diyor. Son çalışdığım firmadan (aslında 4 yıl toplamında) 4 ay sigorta pirimim ödendi. 28 şubat 2019 da ssk dan çıkışım yapıldı.
  Yaşamımı sürdürebilmem için bir gelire ihtiyacım var. Bedenim çalışmama müsade etmiyor. 37 yaşındayım kendi mesleğimi yapamıyorum. Bu yaşta mesleğimden farklı, yorucu olmayan, çalışması saati az olan farklı meslekte iş arayınca üstüne birde sağlık sorunları olunca iş bulamıyorum. Hastalığım malülen emekli kapsamına girmiyormuş.
  Ama internette bi şey okumuştum. Çalışamayıp tedavi süreci gereken hastalara doktoru bu hasta 1 senelik tedavi altındadır diyip çalışamaz raporu verirse 1 sene boyunca iş görememezlik maaşı alabilirler diye yazıyordu. Bu doğrumudur ve doğru ise nerelere başvurmam gereklidir. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 71. Merhaba

  Kuruma 05.04.2019 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim.e-devlet’te aylık başlangıç tarihi olarak 01.05.2019 olarak gözüküyor.fakat telefonuma 08.05.2019 tarihinde gelen mesajda kurumumuz tarafından bağlanan aylığınızı 17.06.2019 tarihinde bankanızdan alabilirsiniz diyor normalde aylığı mayıs ayında almam gerekmiyor mu bir yanlışlık var mı acaba diye düşünüyorum.bu durumda kuruma verdiğim dilekçe ile aylığı alacağım tarih arasında 2.5 ay gibi bir zaman oluyor bu bana normal gelmedi.yakın zaman da benimle birlikte emekli olan arkadaşlarım var 1 ayda aylıklarının bağlandıklarını ve aylıklarını mayıs ayıında alacaklarını söylediler.ayrıca bu durumda bayram ikramiyesinden yararlanmış olabilecekmiyim
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı