• SSK DANIŞMA HATTI


  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Dedo dedi ki:

   Merhaba , 1988 girişli sigortalıyım 50 yaş sınırı tutuyor ancak 5340 prim gününde 2000 civarı eksiklik var o günleri tek seferde yatırsam emekli olma gibi bir şansım var mı yoksa sürenin dolmasını mı beklicem ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür

    2000 günü askerlik süresi varsa borçlanıp kalan günleri de isteğe bağlı sigorta ile ( isteğe bağlı sigortanın 3,5 yılı geçmemesi gerekir) ödeyerek emekli olabilirsiniz. Ancak 2000 günü geriye dönük erkeklerde askerlik kadınlarda doğum var ise borçlanabilirsiniz.

  2. Adil BILGIN dedi ki:

   Ben iki yıl önce işten ayrıldım o zaman hem tazminatım hemde ihbar tazminatım hesaplanmıştı ama almadım peki bunu almadığım halde ödendi gösterilip gösterilmediğini nasıl ogrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İhbar veya kıdem tazminatı ödemesi hesaplarınıza yapılmalıdır. Size ödenmiş gibi yapılması mümkün değil.

  3. İbrahim dedi ki:

   Selamlar yaşım 40 hayatım boyunca sadece 5 sene 7 AY bağkur primi yatırdım şuanda hiçbir açıkta sigortam yok benim merak ettiğim emeklilik yaşımı hak ettiğim seneye kadar beklesem sonra toplu para yatırıp emekli olma ihtimalim varmıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bahsetiğiniz gibi bir emeklilik sistemi yok. Askerlik veya yurt dışı borçlanma haricinde geriye dönük ödeme yapamazsınız.

  4. Metin Güler dedi ki:

   Merhaba, staj girişim 01.10.2000, ilk işe giriş tarihim 13.09.2001. Toplam 3755 gün prim ödemem var. Mevcut çalıştığım işyerinden kıdem tazminatımı ne zaman ve hangi şartlarda alabilirim, 4500 günü doldurmam yeterli midir, teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4500 gün ve 25 yıllık hizmet şartı gerekiyor. Siz de hizmet süresini ancak 13/09/2026 yılında tamamlayabiliyorsunuz.

  5. Gyuksek dedi ki:

   Merhaba9.9. 2004 ssk girişim var, toplam 1038 gün ssk
   11 ay bağkur
   24 ay isteğe bağlı ödemem var (sırayla bu şekilde)
   1- iki çocuk için borçlanabilir miyim (birinci çocuğun ilk. 9 ayı bağkurluydum)
   2- ne kadar daha prim ödemeliyim isteğe bağlı için ya da kaç gün ödemem lazım

   3- isteğe bağlı ödemeye devam etmek mi doğru, ssk ile mi devam edersem avantajlıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkurlu olunan sürelerde zaten bağkur işlediği için borçlanma yapılamaz.

    SSK dan emekli olabilmek için 7000 gün bağkurdan emekli olabilmek için 9000 gün prim ödemek gerekir. İsteğe bağlı ödeme yapabilir. Son 3,5 yılda ssklı bir işte çalışarak ssk dan emekli olabilirsiniz.

  6. Rıdvan KAYA dedi ki:

   Unkapanı SGK Müdürlüğü Emekli Maşımın tamamına SGK Biloke koydu 23.12.2018 Tarihinde Emekli Maşımı SGK Ödemedi Samsun SGK Müdürlüğüne gittim nedenini sordum nedenini söylemedi Merak Ediyorum Bilokeyi Kaldırılmasını İstiyorum Madurum Yardımcı Olun Neyapacahımı Bilmiyorum Devlete vergi borcum yok Emekli Maşımı Aldıhım Bankanın Avkatına sordum Biz Biloke koymadık dedi ismim Rıdvan Kaya Tel.0553……

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bizim sistemlere ulaşabilme imkanımız bulunmuyor. Ancak SSK veya vergi borcunuz bulunursa maaşınıza bloke konabiliyor. alo 170 i arayın. Bİmer e ve cimere de yazı yazabilirsiniz.

  7. Murat Arslanoğlu dedi ki:

   Ablam hiç evlenmedi babam rahmetli olunca maaşını almaya başladı sonra kendide SSK emeklisi oldu belli bir zaman sonra Bağkur babamanda kalan maaşı kesti bu nasıl oluyor anlamadık babamam bağkur emeklisi Ablam SSK bunun kesilmemesi gerkmiyormu cevaplarsanız seviniriz yada yapmamız gerekenleri söylermisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ablanız ssk emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızın maaşını alamaz.

  8. ERTEN dedi ki:

   merhabalar hocam benim 1993 mart ayında izmir menderes ssk girişim var idi o zamanlar benim adım ertan idi soradan tc kimlik çıkınca benim adım erten deyişti nüfus müd yanlış yazılmış birkaç defa müracatta ettim mahkemeye başvurmamı söylediler şimdi ben 1993 deki ask girişimi bulamıyorum ne yapmam lazım beni aydılatırmısınız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız işyerinizin bilgilerine ulaşırsanız. Kurum işveren servislerinden işe giriş bildirgesine ulaşabilirsiniz.

  9. İrem dedi ki:

   Merhaba 10 ekim işe başlama tarihim normalde her ayın 24 ünde maaş alırım 24 eylülde yatan bağkurdan aldığım yetim aylığımı devlete geri iade edecekmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    24 ünde yatan maaş eylül maaşınız. Siz 10 ekimde iş başı yaptığınız için iade ile ilgili bir durum yok.

  10. Emre dedi ki:

   1991 doğumluyum henüz ise giremedim sigorta numarası almak için napmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ya aktif bir işe girerek çalışmanız ya da Kuruma giderek isteğe bağlı sigorta ödemesi başlatıp en az 1 ay ödemeniz gerekmektedir.

  11. Kemal Kurhan dedi ki:

   Sayın hocam

   29/11/2018 tarihinde işten ayrılarak aynı tarihte emeklilik dilekçemi sgk verdim.Gelen yanıtta 29/11/2018 tarihi itibari ile dilekçemim kabul edilip
   aylık 2665,95 ek ödeme 106,64 maas alacağım,birikmiş tutar olan 4251,40tl yi
   17/01/2019 tarihinde alacağım bildirildi.

   Bu ödeme kaç günlük ödemedir.
   4a emeklilere maası pesinmi yatar öyle ise 17 ocak 2018 ocak maasımı eklenedek.
   2019 yılı için yapılan zam maaşımı etkileyecekmi.
   yardımlarınızı rica eder saygılarımı sunarım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aralık ayı maaşı ve ek ödeme artı Ocak ayı maaşınız 17/01/2019 da yatacak Her ay 17. sinde aldığınız maaş o aoyın 01-31 i arasının maaşıdır.

  12. Madur muhendis dedi ki:

   Noter huzurunda yapılan sözleşme ile personel olarak çalıştığım iş yerinde maaşimin asgari ücret olarak gosterildigini ogrendim.3 aydır maaşımızı alamıyoruz.Haftalik izinimiz mesaimiz yok bunlar neden denetlenmiyor bunun için kime başvurmamız gerekiyor hakkımızı aramak için

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İl veya ilçenizde bulunan işkur müdürlüklerine veya Alo 170 SGK danışma ve şikayet hattına şikayetinizi iletebilirsiniz.

  13. Ümran dedi ki:

   Merhaba
   2017 yilinda asgari ucret ile ozel bir anaokulunda ise basladim, 1. Yilim doldugunda 200 tl zam ile yeni sozlesme imzaladim. Asgari ücret yukseldigi icin 2020mi alicam yoksa yillik zammimda eklenerek 2220 mi alicam.
   Tesekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşletmeler asgari ücretin aşağısını ödememekle yükümlü. Bu yüzden 2020 den aşağı ücret veremez. Kalanı işyerinin tasarrufuna kalmış. Sözleşmeniz asgari ücretin üstüne 200 tl fazla ödenir diye bir ibare yok ise en az 2020 tl alırsınız.

  14. ÇAĞATAY dedi ki:

   Merhaba,

   1993 lise staj girişim vardır ilk tam zamanlı prim ödemem 2001 yılında başlamaktadır 1999 yılında askerlik yaptım 18 ay askerlik ödememi borçlandığımda işe girişim öne çekilmektemidir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    18 aylık askerlik sürenizi borçlandığınızda 2001 yılında ki başlangıç tarihinizi 18 ay geriye çeker. Burada önemli ayrıntı askerlik başlangıcına çekmez. Sigorta başlangıcını 18 ay geriye çeker.

  15. müjdat dedi ki:

   merhaba 2 yıl önce kalp kırizi geçirdim stent takıldı ayrıca akcigerimde leke var agır derecede uyku apnesi var diyabet hastasıyım bunların toplam oranı sağlık kurul engelli raporu 71 oran rapor verdi 1988 iş başlama 3070 pirim günüm var malülen emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    % 60 işgücü kaybı raporu ile 5 yıl yani 1800 günle emekli olunabilmektedir. Mevcut şartları % 71 rapor ile sağlıyorsunuz. Emeklilik için müracaat edebilirsiniz.

  16. Nazlı dedi ki:

   Merhaba. Babam 1968 doğumlu. 1981/04 sigorta girişi var. 46 yaşında emekli olması lazımdı ama 2 yıl prim eksiği bulunuyor. Yaşı dolduğu için eksik günü borçlanma imkanı var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef mevcut yasalara göre askerlik haricinde borçlanma hakkı bulunmamaktadır.

  17. Emre dedi ki:

   1991 doğumluyum isteğe bağlı sigorta yapıp sonra ssk geçsem kaç yaşında emekli olurum tahminen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    65 yaş ve 7200 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

  18. Emre dedi ki:

   27 yaşındayım henüz ise giremedim isteğe bağlı sigorta yapsam sonra işe girip ssk olunca erken emekli olma şansım var mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Önceki sorunuzda cevapladığımız gibi en erken 65 yaş ve 7200 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

  19. ibrahim dedi ki:

   30.11.2018 de emekli başvurusu yaptım .maşım 1380 ek ödeme 55 tl birikmiş toplam ödeme 2297tl 19.1.2019 da bankaya yatacak diye zarf geldi benim merak ettiğim ocak emekli maşı bana yansıtılırmı..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yılında yapılacak zamdan sizde yararlanacaksınız 19 ocakta fark olmaz ise o ayın farkı da birlikte şubat ayında yatar.

  20. Bahtiyar dedi ki:

   20 eylül 1971 doğumluyum,23.10.1995 başlangıçlı 966 günüm sskdan ,22.02.1999 başlangıçlı 7029 günüm bağkurdan var,askerlik terhis tarihi 20.05.1994,sigortadan emekli olabilmem için ne zaman sigortaya geçmeliyim?25 yılın dolmasından 3.5 yıl önce mi yoksa yaşın dolmasından 3.5 yıl önce mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem yaş hem de hizmet süresi şartını dolduracağınız tarih ne ise ve primler dolmasına rağmen yine de bu süreleri tamamlayana kadar çalışacaksanız. Emeklilik şartını yerine getireceğiniz tarihten önceki 3,5 yıl + 1 gün fazla prim ödenecek şekilde 4 / a ya geçmeniz gerekmektedir.

  21. Burhan dedi ki:

   Beni isten cikardilar haber vermeden 4.5 aylik sigortalayim haklarim nelerdir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 haftalık ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

  22. Muhamner Danaci dedi ki:

   Babasin dan maaş alan bir Bayan ssk li işe girdiğinde maaşı kesilir mi iyi günler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    evet işe başladığı tarihten itibaren maaşı kesilir. Yatmaya devam ederse bildirim yapıp kestirilmesi gerekmektedir.

  23. muzaffer dedi ki:

   Prim günüm 6800 şuan ve 8 ay sonra emekli olucam fakat şuan işsizim son 6 ay işsizlik maaşı alsam sigortam yatmasa maaşımı olumsuz etkiler mi ? yardımcı olursanız çok sevinirim

  24. Cem Rahmi Kazancı dedi ki:

   Merhabalar!!

   Doğum tarihim 11 Haziran 1973…SSK dan işe başlama tarihim i
   4 Eylül 1995…4A dan toplam 6011 gün..4B den ise toplam 1044 gün Olmak üzere genel toplamda 7055 gün çalışmışlığım var…Acaba emekli olabilmek için daha prim ödemeye devam etmem gerekiyormu ?? Cevaplarsanız çok memnum olurum..

   Saygılar

  25. Sabri dedi ki:

   Merhaba benim sigorta girişim 1978. 4000 güne yakın primim var daha 1000 gün eksik ama 73 yaşındayım. Nasıl emekli olabilirim

  26. Adem Arslan dedi ki:

   İyi günler benim annem ve kayın validemin çok eski dönemlerden (1980li yıllardan) ortalama 200-300 günlük sigorta ödemeleri var. İkisi de 60 lı yaşlardalar. Emekli olma ihtimalleri olmadığı için yatırılan primleri geri alabilir miyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet başvuru yaparak emeklilik için yatan primlerini iade alabilirsiniz.

  27. Aydın yıldız dedi ki:

   İşyerinden ayrılmak istiyorum önceden bilgi vermem gerekiyormu

  28. Demirhan DEMİR dedi ki:

   Iyi çalışmalar 1980 doğumluyum 2001 mezunu asb yim 1998 yılında ekim ayında 30 günlük sigorta girişim var hizmet birleştirmesi yaparsam emeklilik için bir faydası olurmu şu an emeklilik 2028 gözüküyor hizmet birleştirmesi olursa ne kadar fark eder şimdiden teşekkürler

  29. mehmet gundogu dedi ki:

   Selamlar
   14 .03.1972 dogumluyum.
   Askerlıgımı 1996 da 18 ay yaptım.
   ,04.07.1989 ssk girişliyim burdan 58 gun prımım var.
   27.08.2000 den beri bagkurluyum toplam 6574 gun prım odemem var ve halan işyerım acık.
   Ne zaman emekli olurum?
   Hangi kurumdan emeklı olmak benım icin avantajlı?
   Başka bir işte calışma sartları nedir?Sskdan emekli olmak icin.

  30. Adnan dedi ki:

   Emekliyim. 1994. Doğum parası alamadım. Nasılsınız alabilirim SSK emekliyim

  31. salih dedi ki:

   yıl sonu itibari ile 2019 ocak ayı ile birlikte 7000 gün ile emeklilik hakkı kazanıyorum.
   2000 öncesi askerliğimi borçlanmam 2000 öncesi hesaplama dilimine girermi
   alınacak emekli maaşında ne fark eder

  32. EMİNE dedi ki:

   İyigünler benim sorum 1971 doğumluyum.bugune kadar hiç sigorta girişim yok.simdi actirirsam nezaman emekli olurum.cevaplarsanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7200 gün prim ve 65 yaşında emekli olabilirsiniz.

  33. hüseyin dedi ki:

   Merhaba Annem 58 yaşında 10/08/2000 ilk ssk giriş tarihi ile şu ana kadar toplam 5454 prim günü var normalde 7000 gün prim 19-20 sene arasında doluyor ama annemin bazı aylar eksik prim olarak gözüküyor böyle olunca daha 4-5 senesi var aceba geriye dönük bu ara boşlukları borçlanıp emekli olabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef doğum haricinde kadınların borçlanma yapma hakkı bulunmuyor.

  34. erol ahmet dedi ki:

   Ssk emeklisiyim.eşimle resmen ayrıyız.17 yaşında öĝrenci oĝlum var.ölümüm durumunda oĝluma ne kadar maaş baĝlanır?

  35. erol dedi ki:

   selam
   ben yaşa takılanlardanım bir şahıs firması açmak istiyorum
   şirketi açatığım da aynı şartlarda emekli olurmuyum acaba yoksa farklı bir uygulama mı olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olmanıza 3,5 seneden fazla bir zaman varsa emeklilik şartlarınız Bağ-kur üzerinden değerlendirilir.

  36. Soner dedi ki:

   Merhabalar kolay gelsin,
   Eşim bugün itibarıyla 12.11.2018 yaşınıda tamamlayıp emeklilik hakkına sahip oluyor.
   Sorumuz şu; başvuruyu bu senemi yoksa 2019 ocak ayındamı yaparsak bağlanacak aylık yüksek olur..

   Teşekkürler

  37. Selahattin Dikmen dedi ki:

   İyi günler 2018 yılında polisliğe başladım daha önce ki yıllardan 2008 yılından 6 ay 2016 yılından parça parça sigortalı çalışma sürelerim var ve polis okulundan da 8 aylık sigortalılığım var bunları polislik için memuriyetime hizmet süresine ekletebilirmiyim neyi değiştirir ne faydasınolur bana teşekkürler.

  38. Deniz kılınç dedi ki:

   Merhaba babam 16.10.1963 doğumlu.01.07.2003 yılımda isteğe bağlı tarım bağkuruna başladı.5400 günü dolunca dondurdu.yalnız 25.10.1999 tarihli tarım faturasının SGK da karşılığı çıktı.1999 tarihinde girişi var.18 ay askerlik yapan babam tamamen askerliği borçlanırsa en erken ne zaman emekli olur.

  39. ERCAN DUVAR dedi ki:

   01.07.1985 SİGORTA GİRİŞLİYİM SİGORTA YA ÖDENMİŞ GÜN 4244 GÜN
   BAĞKURA ÖDENMİŞ GÜN 2583
   SON 2,5YILDIR SİGORTALIYIM
   NORMAL SİGORTALI OLSAM 49 YAŞINDA EMEKLİ OLMAM GEREKİYORDU
   BAĞKUR OLDUĞUM ZAMAN İSE YAŞ 55 DİYOR
   SON 3,5 YILA BAKIYOR
   BU ADALETMİ BEN ŞU ANDA BAĞKURLU OLMASAYDIM EMEKLİYDİM
   BU DURUMDA OLAN ÇOK ARKADAŞLARIMIZ VAR SGK YA GİTTİĞİMDE 2019 YILININ 10UNCU AYINDA EMEKLİ OLABİLİRSİN DİYORLAR
   BU SORUNUN DÜZELTİLMESİ İÇİN NE YAPILABİLİR

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mevcut kanunlara göre son 7 yılın yarısından fazlası hangi sigortalık ise o sigortalıktan emekli olunuyor. Aslında kurum birleştirilmesi yapılırken şartlarında eşitlenmesi gerekiyordu. Maalesef yapabileceğiniz bir şey yok. Mevcut yasanın değişmesi görüşünüze biz de katılıyoruz.

  40. Fatih KAYGUSUZ dedi ki:

   Merhaba

   Haydarpaşa numune ve eğitim araştırma hastanesinden 21.06.2016 tarihinde %65 özürlüdür diye raporum var ve eski kimlik kartımın arkasına % 65 özürlüdür yazıyor yeni kimlik kartında yazıyormu bilgim yok
   14.04.2018 girişli olmak üzere ve bu tarihe kadar sürekli devam etmiş ve eden 3767 günlük yatırılmış sigorta günüm var bunun emekliliğimde nasıl faydası olur
   ve ödenen maaş nasıl belirleniyor
   iyi çalışmalar

  41. Ture dedi ki:

   20.04.1967 doğumluyum.
   15.11.1993 tarihinde yedek subay olarak işe başladım.
   Halen SSK lıyım ve 7269 gün prim ödemem var.
   Bağkur dan 969 gün prim ödedim.
   Askerlik hizmetimi SSK ile birleştirdim.
   Bu durumda 54 yaş yani 20.04.2020 tarihinde emekli olabilirim gözüküyor.
   Yedek subay okuluna Temmuz 1993 tarihinde katılmıştım. Askerliğimi 4 ay borçlanarak daha erken emekli olabilirmiyim? veya başka bir yolu varmıdır? Saygılarımla,

  42. hande.izmir.96 dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 10.11.1962 doğumlu.20 Kasım 1985 de SSK lı işe başlamış.Ekim 1993 da memurluğa geçip Eylül 2010 ye kadar aralıksız çalışmış.Daha sonra istifa edip 270 gün daha SSK lı çalışmış.SSK da toplam 1480 günü var.Şu an çalışmıyor.Son 7 yıl kuralına göre şu an Emekli Sandığından emekli olabilirmi?Sadece SSK dan emekli olabiliyorsa kaç gün daha SSK lı çalışmalı? İkramiye veya kıdem tazminatı alır mı?

  43. Süleyman dedi ki:

   Kolay gelsin ..
   01.01.1963 doğumluyum. İlk sigorta girişim 2008 yılında başladı. Şuana yakar yaklaşık 3700 gun /prim yatırılmış. Son değişen yasa ile 65 yaşında emekli olabileceğimi soylediler. 1984 yılında yapmış olduğum askerliği, askerlik borclanması yaparak daha erken emekli olabilme hakkım varmı…

  44. nur oguz dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 1999 mart ayında ailevi nedenlerle Milli Eğitimde öğretmenlik görevimden istifa etmek zorunda kalmış, 2001 kasım ayında, açıktan atama ile göreve geri döndüm. Söz konusu dönemi geriye dönük borçlanmayla ödeyebilir miyim ? Sigortalı gün sayıma saydırabilir miyim ?
   Teşekkür ederim.

  45. Kadir dedi ki:

   E devletinde ilk işe giriş tarihi 11.09.1995 gözüküyor bu giriş. Tarihi cıraklık okulundan prim yatmamış. İlk prim yatmamış tarihi 22.07.2002. 07.08.1980 doğumluyum kaç yaşında emekli olurum

  46. solmaz çabuk dedi ki:

   19.10.1957 d.luyum 1984 ssk giriş 375 günüm 28.02.2011 başlandıç 31.05.2016 bitiş 5 yıl 3 ay 1 gün mecburi tarım sigortam günüm var 01.06.2016 ssk giriş 861 günüm olup halen çalışmaktayım bu durumda 3600 gün üzerinden bu günkü tarihe göre ssk dan tam olarak ne zaman emekli olabılirim. cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ederim.

  47. Seray dedi ki:

   1964 dogumluyum eylul 1986 yilinda sigorta baslangicim var .pirim gun sayisi sifir gorunuyor.97 dogumlu bir cocugum var. Geri odeme ile emekli olabilirmiyim

  48. Umut HAKSEVER dedi ki:

   Merhaba,
   SSK’lı işe başlangıç : 01.10.1986 Doğum : 15.12.1963
   Yedeksubay : 1988-89 Devlet memurluğuna giriş : 21/02/1990
   Memurluktan toplam 3 defa istifa,sonuncusu 29.09.2011’de 4/1 derecede iken
   SSK’lı en son çalıştığım tarih : 01.07.2014 (240 gün çalıştım)
   Emekli Sandığı toplam : 6261 prim günü SSK toplam : 1469 prim günü
   1-Devlet okullarında sözleşmeli,ücretli veya vekil öğretmen olarak çalışma imkanım var mı?
   2-Kalan günlerimi SSK’lı çalışarak veya isteğe bağlı ödeyerek SSK’dan yada çalışmadan 61 yaşımı bekleyerek Emekli Sandığı’ndan emekli olursam ikramiye alabilir miyim? Hangisi maaş ve ikramiye açısından avantajlı olur?
   3-Temmuz sonunda süresi biten geriye dönük borçlanma imkanı ileride yeniden oluştuğunda ben de bu imkandan yararlanarak emekli olup ikramiye alabilir miyim? Borçlanmayı ister SSK,isterse Emekli Sandığı için yapabilir miyim? Eğer her ikisi için de borçlanma mümkünse, SSK’den geriye dönük borçlanmayla emekli olabilmek için son 7 yıl kuralına göre 1020 gün daha(1260-240)prim ödemem gerekirken Emekli Sandığı’ndan emeklilik için kaç gün daha prim ödemem gerekir?
   Saygılar..

  49. Zikri burçak dedi ki:

   1974 doğumluyum ilk sigorta girişim 25 12 1989 eyt çıkarsa faydalanabilirmiyim

  50. Yeliz dedi ki:

   Bir isyerinde çalışıyorum aynı gün içinde bi yerden sigortam bitirilir başka bi şirkete aynı gun içinde sigorta baslatilabilirmi

  51. Ayşegül dedi ki:

   1980 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 27.01.1997 görünüyor. 4a sicil numarası da yazıyor. Durumum aktif görünüyor. Uzun vade gün sayısı 0. Bu durum da benim sigorta başlangıcım var mı yok mu öğrenebilirmiyim.

  52. Mehmet Dere dedi ki:

   Selam, 27.6.1996 tarihinde 4a sigortalı olarak işe başladım.31.12.2017 tarihinde işten ayrıldım.1.7.2018 tarihinde tekrardan 4a olarak işe başladım.Adıma kayıtlı şirket olduğundan çalışmadığım 6 ay süresince 4b kapsamına alındım.4a dan emekli olmama bir engel teşkil edecek bir durum varmıdır.Yada ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

  53. Nezahat dedi ki:

   23.08.1977 dogumluyum..Bayanım..Sigorta baslangıcım 15.02.1995..18 yaş alti oluyor..Doldurmam gereken prim gun sayım kaç olmalı..Prim gun sayısi 18 yasindan sonrami başlıyor yoksa sadece sigortalılık süresimi 18 yaşa gore başlıyor..

  54. Zeynep dedi ki:

   İyi günler , ben bu sene 18 yaşını doldurdum. Babamın vefatı dolayısıyla bağlanan aylık kesilmiş ve sağlık sigortası hakkın bitmişti. 20 yaşına kadar sağlık sigortasından yararlana bileceğimi duydum. Nasıl bir işlem yapmalıyım?

  55. suayip dedi ki:

   mrb şuayip ben 29 yıl üzerinden khk ile ihrac olduktan sonra 3000ek göstermeden açıktan emekli oldum 1in 4 den .eğer polislere 3600 ek gösterge verilirse bende hak sahibi olur bir sıkıntı yaşatmıyor.bsna cevap yazana kadar yazacağım. tedekurler.

  56. ceren dedi ki:

   Merhabalar 1998.02 ayı sgk girişliyim.
   2001.04 itibariyle garanti bankasında emekli sandığına bağlı olarak 2014.12 tarihine kadar çalıştım.2017.01 tarihi tibariylede tekrar sgk lı olarak bugüne kadar halen çalışmaktayım.Emeklilik gün sayımı öğrenmek istiyorum.Şu an toplamda 5950 iş günüm gözükmekte .son 3.50 yıl garanti bankası gözüktüğünden emekli sandığı şartlarına göre emekli olacağim söylendi.BUna göre emeklilik gün toplamım ne kadar olmalı?Ona göre doğum borçlanması yapmayı düşünüyorum.Teşekkürler.

  57. ÖMER dedi ki:

   Merhaba Ben Polis memuruyum annemi benim üzerimden sskli olark gösterip sağlıktan yararlanmasını sağlayabilir miyim? Ne yapmam gerekiyor.

  58. erdoğan çınar dedi ki:

   eşimin 1989 yılında sigorası var .fakat 1 gün bile ödenmemiş.3 çocuğumuz var.isteğe bağlı ödersem ne zaman emekli olur.doğum tarihi 1976

  59. Fahrettin dedi ki:

   Merhaba eşimle 13 temmuzda nikah yaptık 18 temmuzda iş başlangıcı yaptı çeyiz yardımı için başvuru yaptık 2 aydan fazla oldu cvp gelmedi çeyiz yardımı alabilirmiyiz acaba teskkurler

  60. ziya dedi ki:

   merhaba kolay gelsin ben 01/03/1975 dogum tarihim sigorta ya başlangıç tarihim 01/05/1997 tarihinde işe sigortam başlamış fakat ben küçük yaşta 1992 yılında iş başlamıştım o zaman teknoloji yada sigorta nasıl konturol etme şansımız yoktu ben mahkemeye versem sigorta tarihimi ne olabilirmiyim şahidim var ama iş yeri kapanmış ve ne zaman emekli olurum teşekür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit dava açma zaman aşımı süresi 5 yıldır. Bu süre geçtiği için dava açamazsınız.

  61. Şengül dedi ki:

   Benim eskiden 1989 1994 yılına kadar tütün koçanı çıkarttık.Tütün koçanlarından sigorta numarası alıp eskıye dönük prim borçlarını ödeyip emekli olmak istiyorum.Nasıl bir yol izlemelyim yardımcı olursanız sevinirim

  62. Musa dedi ki:

   Merhaba esim 28 haftalık hamile ev hizmetleri kapsamında sigorta primi yatircaz doğuma kadar 90 gün prim yatırıp doğumdan sonra rapor alıp doğum parası alabilir miyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tebliğde Ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalışanların analık sigortasından ve yardımlarından yararlanabileceği belirtiliyor. doğuma kadar 90 günü sağlarsanız doğum sonrası raporunuzun ödemesini alabileceksiniz.

  63. suayip dedi ki:

   mrb ben şuayip lütfen cevaplarsaniz sevinirim.ben 29 yıl üzerinden khk ile polislikten ihrac olduktan sonra 3000 ekgosterge ile açıktan emekli oldum.eger Polis ler 3600 ek gösterge verilirse bende hak sahibi yararlana bilirmiyim. lütfen çok merak ediyorum.tesekurler .

  64. Erol dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin. 05.12.1964 doğum luyum 15.04.1986 sigorta girişim var insaat işçisi olduğum için düzenli sigortam yatırılmadı. 18.08.2018 de çıkış yapıldı toplamda 3070 günüm var ne zaman emekli olurum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 günü tamamlarsanız 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  65. Mustafa dedi ki:

   İyi günler,01.01.1971 doğumluyum,12.06.1993 te 19 günlük ssk girişim var 30.09.1999 dan beri memur olarak çalışıyorum halen devam ediyor.iki seçeneğim var,3 yıl ssk lı olarak çalışıp 54 yaşında emekli olmak yada 60 yaşını beklemek,arada 6 yıl var.sizce hangi seçenek mantıklı birde merak ettiğim birşey var,hizmet birleşimi yapıp ssk dan emekli olursam maaş hesaplarken hangi süreler dikkate alınacak,memurluktaki süre mi yoksa 3 yıllık ssk çalışma süresi mi yoksa hepsi mi?tskler

  66. nuray dedi ki:

   İŞKUR İşbaşı Eğitimlerini Emekliliğe Saydırabilmek için isteğe bağlı sigortalı primi yatırabilir miyim yada tarım sigortası yaptırabilir miyim

  67. ibrahim karadiken dedi ki:

   iyi calismalar 11.12.1970 dogumluyum. 15 12 1992 den beri sigortaliyim. 9200 gun prim odemem var askerliğimi sigorta baslangicindan önce yaptim. Askerlik borçlanması yapmamin ne gibi faydası olur

  68. Faruk adar dedi ki:

   Ben 20.08.2005 sigorta girişim pirim 4550 ben kendi isteğimle tazminat alabilmemiz için ne gerekli

  69. ihsan dedi ki:

   Hocam merhaba babam 19 eylul 2008 de vefat etti ssk dan emekli annem o zamandan beri dul maasi aliyor dedem 2009 da vefat etti bagkur emeklisi annanem maasini aliyordu oda 2 ay once vefat etti
   Annem basvursa dedemden de yetim maasi alabilirmi yani cift maas alabilirmi. artik cift maasin kalktigi soyleniyor ne yapmaliyiz tesekurler

  Sorunuzu Yazın