• SSK DANIŞMA HATTI

  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.
  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayşe Duru dedi ki:

   Bu web sitesinde şifresiz ssk prim sorgulama sayfasına giriş yapamıyorum.Her seferinde hatalı giriş yaptınız diyor.İstenen tüm bilgileri girdiğim halde neden giriş yapamıyorum?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kayıtta bir sorun çıkmıs olabilir. Eeğer tüm bilgilerinizin doğruluğundan emin iseniz SGK müdürlüğünüze başvuru yapabilrisiniz.

   2. muhammed bozyel dedi ki:

    merhaba; 1956 doğumluyum ve 82 den bağkur girişim toplam 2387 gündür. Ayrıca 1343 gün ssk günüm var toplam da 3600 günü geçmekteyken ssk girişinin 1987 den olmasından dolayı 60 yaşını beklememiz gerekiyor 82 öncesi askerlik borçlanması yapsak bu beklemeyi düşürür mü? Yaş beklemeden askerlik borçlanmasıyla ssk girişini 1982 öncesine alsak 60 yaşını beklemeden emekli olabilir miyim ?

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

     Askerlik borçlanması ile sigorta girişinizi 82 öncesine çekebilirsiniz. Bu durumda emeklilik şartlarınız değişir ve o kadar yaş beklemezsiniz.
     http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz.

   3. Hulye dedi ki:

    Ben hülya 1973 doğumluyum.01 şubat 2005 girisliyim .04 kasım 2013 çıkışını yaptım calismiyorum 2900 primim var yaşımı bekleyerek emekliliği hak kazanır miyim

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     58 yaşınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. 7000 prim gününü tamamlamanız gerekir. En az 4500 prim gününü tamamlamalısınız.

   4. Mustafa Y. dedi ki:

    Merhaba ben kamu kurumunda memur olarak calisiyorum. Annemin igortasina benim uzerinden faydalanmasini istiyorum. Sgk ya gittiginde kaymakamliktan gelir testi yaptirmasi istenmis ve daha sonra benim uzerinden faydalanmayacagi ve aylik 200 kusur miktar vererek saglik hizmeti alabilcegi soylenmis. Tekrar sgk ya gittiginde farkli farkli seyler onermisler ama tam olarak coxumu belirtmemisler. Annemim benim uzerinden faydalanmasi icin ne yapabilirim. Sartlari nelerdir aylik geliri, gayrimenkul vs sartlari ve yolu nedir ?
    Tesekkurler

  2. selami yılmaz dedi ki:

   sgk medikal cihazların ödemesini neden geciktiriyor

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Biz resmi kurum değiliz. Bunu SGK’ya başvurarak öğrenebilirsiniz.

  3. ALİ dedi ki:

   Ben 01.05.1993 ile 08.02.1995 tarihleri arasında diyanette vekil imam hatiplik yaptım, emeklilikten sayılırmı

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Vekil olarak çalıştığınız yıllarda da yine emeklilikte normal memur olarak geçerli olacaktır.

    1. nejla dedi ki:

     benim 18 yaşıma girmeme 2 ay var çalıştı ğım içyerine sigorta evraklarını versem sigortadan yararlanırmıyım

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Sigortalı olarak çalışıyorsanız zaten sigorta kapsamında olursunuz.

  4. ruya dedi ki:

   27 yaşındayım sigortalı değilim ve gelir testi de yaptırmadım babam dışardan bağkur ödüyor.onun üzerinden sağlık yardımı alabilirmiyim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alabilirsiniz Ruya Hanım. SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  5. alaattin çoban dedi ki:

   benim adıma başka ssk numarasına pirim yatırılmış ulaşamıyorum bu numaradan adıma yatan günleri nasıl geri alabilirim ben alaattin çoban sgkya düzeltin diye baş vurdum ama bana 876 gün diye bildirdiler oysa 1200 güneyakın günüm olması lazım fahrettin yılmaz adına kayıtlıbu14602876dan nasıl günlerimi geri alabilirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alaattin Bey, biz resmi kurum olmadığımız için ne yazık ki bu konuda size yardımcı olamayız. Probleminizi SGK ile çözmeniz gerekmektedir.

  6. kamil kaya dedi ki:

   şu an ssk lı olarakçalışıyor şu durumda ssk dan mı emekli olur bağkur dan mı

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Son birkaç yıla döndüğünüzde en fazla hangi koldan prim yatırıldıysa o kola bağlı olarak emeklilik gerçekleşmektedir.

  7. çilem dedi ki:

   Aykut bey;Annem ssklı çalıştığı işinden 4.7.2013de ayrıldı zaten babamın faal olmayan şirketindeki tek çalışandı.Artık sos.güvencesi yok ve sürekli hastaneye gitmesi gerekiyor.MAddi durumları zaten çok kötü.Ne yapsamda onun hastanelerden yararlanabilmesi için bir yol bulsam.Hiçbir bilgimde olmadığından yardım rica ediyorum.Bu arada daha önceki ortaklığından dolayı(yine babamın şirketinden)bağkur borcuda bulunmakta.Bilgilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hanımefendi eğer sizin veya babanızın sosyal güvenceniz bulunuyorsa anneniz de sizin üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bu konuda SGK’ya başvurmanız en doğru yol olacaktır.

    1. çilem dedi ki:

     Yalnız babamın primlerini ödeyemiyor olsa bile bağkurlu göründüğü için ssk sistemi buna izin vermiyor.O sebeple başka bir yolu var mıdır?

     1. Aykut Otu dedi ki:

      O zaman sizin üzerinizden yararlanabilir.

    2. gökhan dedi ki:

     aykut bey ben 3 yıla yakın kamu kurumuna bağlı taşeronda şoförlük yaptım bu süre zarfında dört beş kere girdi cıktı yapıldı senelik izin verilmedi ve bayramlarda ekstra ücret ödenmedi şimdi işi başka şirket aldı tanzimat vermediler siz sözleşmelisiniz deyip geçiştirdiler dava açma şanşım varmıdır bilgileriniz için teşekkürler

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Haksızlığa uğradığınızı belirterek dava açabilirsiniz.

  8. rüzgar dedi ki:

   Aykut bey merhaba,
   işyeriyle alakalı problemler yaşamaktayım. iş yeriyle yaşamış olduğum sorunlardan dolayı Pskolojik olarak bazı hastalıklarım ortaya çıktı. Rapor aldığım taktirde kıdem tazmınatı alabilirmiyim. Bununla ilgili haklarım nelerdir?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Psikolojik olarak çıkan rahatsızlıklarınızdan dolayı kıdem tazminatı almanız biraz zor. Yani siz bu rapor ile işvereni şikayet etseniz dahi, işveren bunun kendisiyle alakalı olduğunu kabul etmeyecektir. Yani sizin ki normal bir rahatsızlık raporu olarak kalacaktır. Psikolojiniz çok fazla bozulduysa işten ayrılabilirsiniz, ancak böyle bir durumda da tazminat hakkı doğmaz.

  9. ibrahim dedi ki:

   02/06/1992 sigorta giriş tarihim 4150 gün ssk 240 gün bağkurluyum askerden sonra sigortalıyım askerlik borçlanmasını yatırırsam ne zaman emekli olabilirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SSK giriş tarihiniz askerlikten sonra olduğu için, borçlanma yaptığınız taktirde prim gün sayınıza eklenecektir.

  10. Harun Kaya dedi ki:

   merhaba amcamın ilk ssk girişi 1972 toplam 1003 gün ssk günü var,toplam bağkur hizmeti 2100 gün bunlardan hariç 2 yıl da askerliği var.Başvuru yapsam emekli olur mu? cevaplarsanız sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Harun Bey, amcanızın emekli olabilmek için ödemesi gereken prim gün sayısı 5000’dir. Hizmet birleştirme yaparak bağkur ve ssk günlerini birleştirebilirsiniz. Askerlik yapmış fakat SSK giriş tarihinden önce mi yoksa sonra mı yapmış ? Eğer önce yaptıysa, borçlandığı gün sayısı kadar SSK giriş tarihi geriye çekilir. Eğer sonra yaptıysa, borçlandığı gün sayısı kadar prim günlerine eklenir.

  11. mehmet kazancı dedi ki:

   doğum tarihim : 11/10/1964
   ssk başlangıç : 01/05/1988
   ssk prim günü: 9210
   18 ay askerlik borçlandım (askerden sonra ssk lı oldum) ödedim
   1 – ne zaman emekli olurum?
   2- bu ay emekli dilekçesi verirsem ekim 2013 ayı işsizlik maaşım kesilirmi?
   3- ne kadar emekli maaşı alırım?
   4- fazla prim ödemem maaşımı ne kadar etkiler?
   tşk ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mehmet Bey, emekli olmanız için 25 yıllık sigortalılık sürenizin olması ve 50 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Prim gün sayınız zaten yeterli. Fazla prim ödemenin şöyle bir etkisi bulunmaktadır; eğer emeklilik için ödenen primlerinizin değeri 2500 TL’nin altındaysa emeklilik maaşınızda düşüş yaşanır. Ne kadar emekli maaşı alınacağı konusunda herhangi bir şey söyleyemeyiz. Emeklilik dilekçenizin sonucu ne zaman belli olursa o zaman kesilme yaşanır.

   2. süleyman inan dedi ki:

    saygilar hocam esime 2010 yilinda yurd disi borclanmasi yaptim 5900ß tl yatirlacekti ben 23000 yatirdim sgk da ne bakurlu nede skk li nede yurd disi borclanmasi gözükmüyor sgk bas vurdum diyorlarki bakur lu olmak istersen 2300 gün sskli istersen yeni hasaplama yapariz diyorlar ne yapmam lazim saygilar

    1. Hurcan Karatas dedi ki:

     Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  12. mehmet dedi ki:

   Normal ilarak sskliyim su an 3haftadir isten ayrildim ayin 20 sinde ise basliycam yeni cocugum oldu acaba cocuk parasi alabilirmiyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mehmet Bey, çocuk parası yardımından hiçbir sosyal güvencesi olmayan aileler yararlanmaktadır.

  13. mehmet kazancı dedi ki:

   Sayın aykut bey,
   dünkü sorumda ne zaman emekli olacağımı yazmıştım. siz bana askerlik süremi borçlanmamı dikkate almadan cevap vermişsiniz. Askerlik borçlanmamı göz önüne aldığımızda ne zaman emekli olabileceğimi hesaplamanızı rica ederimi Saygılarımlai

  14. şems dedi ki:

   sy.hocam eşim 1963temmuz doğumlu 1377 prim günü var tek çucuk işe giriş 1988 şubat görüküyor emeklilik şartları nelerdir

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Merhaba Şems Bey, eşinizin emekli olabilmesi için 5225 prim gününe sahip olması gerekiyor. Ayrıca 20 yıllık bir sigortalılık süresinin olması ve 44 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Tek çocuk için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Doğum eğer SSK giriş tarihinden sonra olduysa borçlanma ile prim gün sayınızı arttırabilirsiniz.

  15. Ceyda Salimoğlu dedi ki:

   Sayın Aykut Bey; 30.10.1965 doğumluyum.
   İlk işe giriş tarihim : 01.07.1982
   Şu ana kadar 1930 gün SSK pirimi ödedim. Hala SSK lı çalışıyorum.
   3600 günü doldursam dahi 58 yaşımı bekleme zorunluluğum var mıdır?
   Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    15 yıllık sigortalılık sürenizi ve 3600 prim gününüzü 24.05.2011 tarihinden sonra tamamlayacağınız için 58 yaşını beklemek zorundasınız Ceyda Hanım. Ancak, normal bir şekilde emekli olabilmek için, 5000 prim günü ile birlikte 20 yıllık sigortalılık süresi ve 40 yaş yeterli olacaktır.

  16. Berrin Kıbrıslı dedi ki:

   Saygıdeğer beyefendi; Vefat eden babamdan yetim maaşı alırken işe girdim ve yetim maaşı kesildi.İşten ayrıldım ve yetim maaşı için tekrar başvurmadım . 1 ay sonra da evlendim. Çeyiz parası alma hakkım var mıdır?
   Teşekkür ederim. Saygılarımla…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evlendiğiniz dönemde yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir Berrin Hanım. Bu yüzden çeyiz parası hakkından yararlanamamaktasınız. Üzgünüz.

  17. ibrahim dedi ki:

   Aykut bey, 1960 doğumluyum 1967 yılından beri sigorta girişliyim ama çalışma gün sayım 4652 ne zaman emekli olurum teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İbrahim Bey, 1960 doğumluysanız nasıl 1967 sigorta girişli oluyorsunuz ? 7 yaşında mı sigorta yapıldı ?

  18. melih ata kircali dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey,
   20.06.1958 doğumluyum. 09.10.1989 da ilk ssk girişim yapıldı. 600 gun askerlik borçlanması yaptım. Şu anda toplam 3450 gün prim ödemem var. Yaş haddinden ne zaman emekli olabilirim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Melih Bey, SSK işe giriş tarihinize göre, emekli olabilmeniz için 51 yaşınızı doldurmuş olmanız, 25 yıl sigortalılık sürenizin olması ve 5450 prim gününüzün bulunması gerekmektedir.
    Ancak 3600 günden emeklilik için durum değişir, eğer o şekilde emekli olmak istiyorsanız, 15 yıllık sigorta sürenizi ve 3600 prim gününüzü tamamlayacağınız tarihe göre emeklilik yaşınız değişiklik gösterecektir. Sorunuzda 600 gün borçlanma yaptığınızı yazmışsınız, eğer toplam 3450 olan prim gününüze bu 600 dahil ise, 150 günlük bir eksiğiniz bulunmaktadır. Bu eksik kalan prim günlerinizi, 24.05.2011 ile 23.05.2014 tarihleri arasında tamamlarsanız, 59 yaşında emekli olmaya hak kazanacaksınız.

  19. ahmet dedi ki:

   merhaba aykut bey
   annem 1956 doğumlu işe giriş tarihi 01.01.1983 toplam gün sayısı 1591.
   çıkış tarihi 15.06.1987 ve şuan çalışacak durumda değil yürüme güçlüğü çekiyor.
   annemin emeklilikle ilgili ne gibi hakları vardır.cevaplarınız için teşekkürler…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ahmet Bey, annenizi bir SSK sağlık kuruluşuna götürerek, çalışma gücünün %60 oranında kaybolduğunu orada raporlattırırsanız, anneniz malulen emekliliğe hak kazanabilir.

  20. Gülşen dedi ki:

   Aykut bey yurdışı borçlanması için 3200 işgünü ne ihtiyaç var.emekli olabilmem için ne kadar ödeme yapmam gerekiyor.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gülşen Hanım, en az ödeyeceğiniz yurtdışı borçlanma miktarı : 34.867,20 TL ‘dir.

  21. serkan dedi ki:

   merhabalar ben 26/04/2013 tarihinde çaıştım ve 25/04/2013 tarihinde işyerine gittiğimde elektronik işe giriş kartım basmadı ve işimin sona erdirildiğini öğrendim sonrasında beni aradılar ve teşvik adı altında bana mahkeme hakkım oluşmaması için evrak imzalatmaya çalıştılar ama ben imzalamadım ve şu an işe dönüş mahkemesi açtım …işten çıkarılma sebebim 18. madde olarak bana tebliğ edildiği halde işsizlik ödeneği alamadım çünkü çıkışımı 29/04/2013 tarihli göstermişler 3 günlük boşluk gözüküyor ne yapmam gerekli bana yardımcı olurmusunuz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Serkan Bey bu konu hakkında mutlaka ALO 170 sikayet hattını arayıp derdinizi anlatmalısınız. Onlar size doğru yolu soyleyeceklerdir.

  22. birsen dedi ki:

   1976 doğumluyum ssk başlangıcım 1995 2 doğumum var ve aralarda boşluğum oldu doğum borçlanması nasıl oluyor ne yapmam gerekiyor 3677 iş gününü doldurdum halen aktif olarak çaışıyorum ne zaman emekli olabilirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Birsen Hanım, eğer normal emeklilik düşünüyorsanız (3600 günden değil), emeklilik için tamamlamanız gereken şartlar şu şekildedir: 51 yaş, 20 yıl sigortalılık süresi, 5750 prim günü. 2 doğumunuzu borçlanabilirsiniz, ancak aradaki boşluklar tabi ki dahil değildir. 2 doğum borçlanması yaptığınız taktirde 1440 prim günü kazanmış oluyorsunuz. Yani borçlanma ile birlikte prim gününüz : 5117 olacaktır, 633 gün eksiğinizi tamamlamanız gerekmektedir. Ancak yine de 51 yaşınızı doldurmadan emeklilik maaşı alamayacaksınız.

  23. Fethi Dündar dedi ki:

   Sayın Aykut Bey,
   1954 dogumluyum, 1971 de SSK sigortalı olarak ise basladım. Sonra 30 sene yurt dısında calıstım 2011 de olan bir is kazasından (%45 engelli) sonra 2013 de yurda kesin döndüm. Daha dönmeden 8/2011 de bizzat SGK dan “Yurt Disi Borclanmak istiyorum” diye emeklilige müracaat ettim. SGK Mayıs 2012 de:”baslangıc tarihiniz 4/1971 oldugu ve 30.07.1985 tarihine kadar adınıza SSK:46, TC Emekli sandıgı 450 gün , Toplam Prim gün:496 mevcut olup; 506 sayılı kanunun gecici 81.Maddesinin B-C Bendelerine istinaden; 15 Yıl, 55 Yas, 3600 günsartlarını getirmeniz halinde tahsis müracaatında bulunabilirsiniz denildi.
   “Son 4/1-C Emekli Sandıgına tabi oldugunuzdan (Yedeksubaylık), Yurtdısı hizmet belgenizi ibraz edip Yurt Dısı Borclanması Dilekcenizi yollamanız gerekir” dediler. Hepsini Temmuz 2012 de gönderip Asgari ücretten borclanmak istedim. En sonunda Aralık 2012 de: ” 3201 Sayılı Kanuna göre borclanma talebiniz uygun görülerek 2 yıl 7 ay 10 gün yurtdısı hizmetiniz 7.dereceden 3.kademesi esas alınarak borclandırılmıs ve ekteki takakkuk cetveli ile adınıza 14.500 YTL. ödemeniz gerekir” dediler, Subat 2013’te ödedik. Bu arada yurtta 70 günlügüne Eylül 2012-Kasım 2012 de asgari ücrete bir SSK’ya kayıtlanarak iste calıstım, bunu SGK ya bildirdim, “siz merak etmeyin bu aylar size gelecek emeklilikten otomatikman kesilir” dediler, tamam dedik. Bu arada is kazasından sonra kulaklarda devamlı ziller duymaktayım ve agrılardan geceleri düzgün bir uykum yoktur, gündüzleri uyur gezer gibiyim, arada sırada yatmak gerekiyor. Birde buna devamlı elleri yıkama v.s. gibi garip takıntılar eklendi. Beklerken
   en sonunda Eylül 2013 de Kamu Görevlileri Em. Dairesinden yazı geldi: „Talebiniz incelendi yapılan incelemede toplam 4 yıl 2 ay 2 gün süre , 25 Yıldan az oldugundan, 5434 sayılı kanunun, 4759 sayılı kanunla degisik gecici 205’inci maddesi geregince tarafınıza aylık baglanması mümkün degildir“. „Ancak ülkemizde son defa 5510 sayılı kanunun 4.cü maddesi 1.ci fıkrası (a) bendi kapsamında sigortalılıgınız mevcut oldugundan SGK’ya müracaat edip 4/1(a) kapsamında emekli aylıgı baglamaya yetecek emeklilik talebinde bulunmanız halinde durumunuz yeniden incelenecektir“….
   Sayın Aykut Bey
   Sizce ne yapmam gerekiyor? Böyle ilk önce kabul edip, borclanma yaptırıp, sonrada yok senin durumun olmaz olurmu? emekliligini vermeyiz diyebilirlermi? 2012 SSK daki is, benim Temmuz 2012 Yurt Dısı Borclanma müracaatımdan sonradır ve de keseceklerini sözle bildirmislerdi. Bu durumu kabulmü edelim, yani sil bastan, 1,5 sene emeklilik hebamı olsun? Simdi ben Ekim de yeniden 2.ci bir Yurt Dısı Borclanması Dilekcesini yolladım, beklemekteyim, bakalım ne olacak.
   Saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fethi Bey, durumunuz biraz farklı, bu yüzden sizi yanlış yönlendirmemek adına ALO 170 ‘i arayarak oradan bilgi almanızı rica ediyoruz. Teşekkür ediyoruz.

  24. atacan yel dedi ki:

   1970 yılında işçi olarak almanya ya gittim 22 yıl çalıştım arada işsiz kaldım sonra Türkiye ye döndüm 1995 yılından itibaren ltd. şti. ortagıyım bag-kurumu hiç yatırmadım Almanyada ki hizmetimi nasıl ögrenirim ve emekli olabilirmiyim.Saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz Atacan Bey. Yurtdışı borçlanması ile ilgili detaylı bilgi için yanda verdiğimiz linke tıklamanız gerekmektedir
    http://www.ssk.biz.tr/sgk-yurt-disi-borclanmasi/

  25. turgut tutar dedi ki:

   sayın aykut bey iyi günler ben bir şey sormak istiyorum ben malülen emekli oldum şu an ben çalışmıyorum dışardan askerlik borcumu ödemem mümkünmü maaşımın kesilmeden ödeyebilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerekir saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Malulen emekli olduysanız askerlik borcunuzu neden ödüyorsunuz Turgut Bey. Askerlik borçlanması prim günü veya sigortalılık süresi yeterli olmayanlar için geçerlidir. Ancak bu konu hakkında ALO 170’i arayabilirsiniz.

  26. ibrahim otu dedi ki:

   18 yaşındayım ve liseyi bitirdim fakat üniversiteye bu yıl gitmiyorum.dershaneye gideceğim ama sigortam tekrardan babamın üstüne mi olur yoksa ayrı olarak ödememi yapmam gerekir? dershaneye gidince öğrenci mi sayılırım.beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Dershaneye gidince öğrenci sayılmazsınız İbrahim Bey. Lise bitimi ile üniversiteye başlayacağınız süre arasında adınıza borç çıkarılacaktır. Bunun için gelir testine girmeniz gerekmektedir. SGK Müdürlüğünüze başvuru yapınız.

  27. UĞUR BABACAN dedi ki:

   Aykut bey iyi çalışmalar.
   Babam ssk 2001 emeklisi 5300 günden emekli oldu. Fakat libyada 1984-1986 yılları arasında çalıştığı 360 günlük çalışma süresi eklenmemiş. Bunu yeni farkettik. Bu 360 günün eklenmesi için işlem yapılabilir mi? Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında SGK ya başvurarak bir hata olduğunu dile getirmeniz gerekmektedir Uğur Bey. Onlar gerekeni yapacaklardır.

  28. şems dedi ki:

   sayın hocam iyi günler başarılar. benim ağabeyim ile ilgili olarak sorum var .
   3 ocak 1959 dogumlu 3720 gün tarım sigortası 2 yıl 1 ay 9 gün ssk ve yine 2012 _2013 ait 427 gün sigortalılıgı var işe giriş tarihi 27 01 1988 görüküyor. askerliği 1980 de yaptı acaba emeklilik şartları nedir?şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim emeginize saglık

  29. Handan dedi ki:

   Merhabalar Aykut Bey, SSK emeklisi olan babam 27-09-2013 tarihinde vefat etmiştir. Kurumunuzdan babama ait emekli maaşının bağlanacağı annem, kardeşim ve ben (Sinop SSK müdürlüğüne başvuruda bulunduk, çünkü orada ikamet edilmektedir) fakat tüm belgelerimizi babamın emeklilik işlemlerinin Kadıköy’den olması sebebiyle iadeli taahhütlü olarak size göndermemiz istendi. Bu şekilde bir başvuruda bulunmamızda herhangi bir sorun yaşarmıyız diye sorum olacaktı. Bu işlem özellikle annemin SGK’dan ilaçlarını bir an önce alması açısından bizim için önemlidir. Sizinle paylaşmak istedim.
   İyi çalışmalar diliyorum.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Handan Hanım öncelikle biz resmi kurum değiliz yani siz bu başvuruyu bize değil SGK Müdürlüğüne yaptınız. Ancak size söylenen bu yöndeyse sorun yaşama durumunuz olmaz diye düşünüyoruz. Olduğu durumda tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir

  30. Selahattin GÜL dedi ki:

   2003 Yılın 12 ayında geçirdiğim Kalp rahatsızlığlı sonucunda 15/01/2004 yılında “stent”uygulaması yapıldı ayrıca yüksek tansiyon belirlendi.İş-Kur yönlendirmesi sonucunda 2006 da değişen yasa nedeniyle de 2008 yılında %40 özür raporu verildi. Halen özel bir firmada sigortalı olaraK özürlü personel statüsünde çalışmaktayım ancaK vergi indirimi alamadım,yeni değişen yasaya göre sürekli olan kalp ve tansiyon rahatsızlığım nedeniyle
   ( “10”yıldır düzenli ilaç kullanmaktayım) emekliliğimi kazanma koşullarını yerine getirmek için ne yapmam gerekir. Tarafıma Bilgi Verilmesini Rica Ederim.
   Saygılarımla.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Selahattin Bey, raporunuzu 2008 yılında almışsınız, kalp ve tansiyon rahatsızlığınızın sıklığı arttıysa tekrar rapor almak için SGK ya bağlı bir hastaneye gidebilirsiniz.
    İşe başlama tarihiniz;
    05.08.1991 tarihinden önce ise, emekli olabilmeniz için 15 yıl sigortalılık, 3600 prim günü gereklidir.
    06.08.1991 – 05.08.1994 tarihi arasında ise, emekli olabilmeniz için 16 yıl sigortalılık, 3760 prim günü gereklidir.
    06.08.1994 – 05.08.1997 tarihi arasında ise, emekli olabilmeniz için 17 yıl sigortalılık, 3920 prim günü gereklidir.
    06.08.1999 – 05.08.2000 tarihi arasında ise, emekli olabilmeniz için 18 yıl sigortalılık, 4080 prim günü gereklidir.
    06.08.2000 – 05.08.2003 tarihi arasında ise, emekli olabilmeniz için 19 yıl sigortalılık, 4240 prim günü gereklidir.
    06.08.2003 – 30.09.2008 tarihi arasında ise, emekli olabilmeniz için 20 yıl sigortalılık, 4400 prim günü gereklidir.

    1. Selahattin GÜL dedi ki:

     Sigorta Başlangıç Tarihim 07/1983
     Bağ – Kur Başlangıç Tarihim 12/1987
     Şu Anda Sigortada 2100-Bağ-Kur da 1090 Günü prim ödeme günüm var
     askerlik borçlanması yapma hakkım var üzerini askerlik borçlanması
     yaparak ödemem halinde 3600 günü tamamladığımda hangi kurumun şartlarından faydalanabilirim ve emekli olabilirim

     Saygılarımla.

     1. ali dedi ki:

      merhaba aykut bey benim problemim 22 yıldır kamuda çalışıyorum 7600 sigorta günüm var
      öğrenmek istediğim 4/c geçiş yaptıgımda kalan 5 yılım 4c den ödenecek emekliliğimi hak ettigimde son yıllarmı baz alınıyor yoksa işe girdiğim tarihten itibaren mi hesaplanıyor
      bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

      1. Aykut Otu dedi ki:

       Son yıllar baz alınıyor Ali Bey. Son birkaç yılda hangi koldan prim ödendiyse oradan emekli olursunuz.

  31. ihsan dülger dedi ki:

   merhaba 09/01/1987 de 3308 sayılı çıraklık egitimi dolaysiyle ssklı oldum bu durum emeklilik için geçerli degilmiş ve ben 22/06/2004 de tekrar ssklı oldum 31/08/1990 dada askere gittim 550 gün askerlikle ilgili durumum nedir yani başlangıç yatırırsam askere gidiş tarihimi olacak dogum tarihimde 04/02/1969 dur emeklilimide hesap ederseniz sevinirim birde benim sag kolumda şiddetli agrı var galiba sinir sıkışması fiziksel olarak çalışmama engel oluyor son durum nedir teşekkürler..!!

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İhsan Bey, evet çıraklık süresinde başlatılan SSK giriş tarihi olarak kabul edilmemektedir, çünkü bu dönemlerde işverenler emeklilik için prim yatırmazlar. 2004 tarihli girişiniz olduğu için emeklilik şartlarınız: 60 yaş, 25 yıl sigortalılık ve 4500 prim gün sayısıdır. Askere SSK giriş tarihinizden önce gittiğiniz için, askerlik borçlanma yaparsanız, borçlandığınız gün sayısı kadar SSK giriş tarihiniz öne çekilmiş olur. Sağlık durumunuz ile ilgili SGK’ya bağlı sağlık kuruluşuna giderek muayene olmanız gerekmektedir. Verilen rapora göre emekliliğiniz değişiklik gösterecektir.

  32. Sigorta başlangıç tarihim. : 01.12.1993
   Pirim Günüm : 6000
   Emeklilik yaşım:54
   Askerlik tarihim : .1 nisan 1993-.30.10.1993 180 gün
   Emeklik hak tarihim. 25.01.2021
   Şu an işsizim . çalışmyorum.

   Tarım sigortasına geçer askerliğmi sydırdığım takdirde emeklik yaşım 49 olup, emeklilik yılım 25.01.2016 oluyor. Tarım sektöründede devamlı olmasa da aralıklı olaarak çalışiıyorum.

   sorum:
   1- Tarım sigortasına geçip , son kalan 2 yıl 3 ayın(askerliği saydırırsam, saydırmassam emekliklik yılı 2017 oluyor.) pirimini kanuna göre aylık 20 gün ödeyerek. Tarım sigortasından tavan pirim ödeterek emekli olabilirmiyim.

   Bu konuda ne yapmayılım yardımcı olurmusunuz.

   syg.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet söylediğiniz şekilde emekli olabilirsiniz Yusuf Bey, fakat bu konuda nasıl bir yardım istediğinizi pek anlayamadık. Her türlü bilginizi hesaplamışsınız zaten 🙂

  33. şems dedi ki:

   Sayın hocam iyi günler başarılar. benim ağabeyim ile ilgili olarak sorum var .
   3 ocak 1959 dogumlu 3720 gün tarım sigortası 2 yıl 1 ay 9 gün ssk ve yine 2012 _2013 ait 427 gün sigortalılıgı var işe giriş tarihi 27 01 1988 görüküyor. askerliği 1980 de yaptı acaba emeklilik şartları nedir?şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim emeginize saglık

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yani ağabeyinizin toplam 4916 prim günü bulunuyor değil mi beyefendi. Eğer sorunuzu yanlış anlamadıysak ağabeyiniz emeklilik şartlarını çoktan yerine getirmiş.

  34. CEVDET GÜLERYÜZ dedi ki:

   slm iyi geceler acil cvp verirseniz sevirim 01.01.2012 tarihinden 24.06.2012 tarihine kadar 727 tl borcum olmuş sigortamda yok bende bu borcu 24.10.2013 tarihinde bugun yatırdum acaba nezaman aktif hale gelir ve ailem yararlanabilir eşim hamile bir an önce hasaneye gitmemiz gerekiyor sgkdan yatırdığınız gün faydalanmaya başlarsınız dedi ama eczaneye gidip sorduğumda provizyon alınmıyor beyfendi dedi beni bu konuda bilgilendirirmisiniz rica etsem şimdiden tşk ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Normal şartlarda ödediğiniz gün aktifleşir ancak bir sorun olmuş olabilir. ALO 170’i arayarak sorabilirsiniz.

  35. yasin dedi ki:

   slm hocam iyi günler babam 13.05.160 doğumlu ve 01.06.1998 tarihinde bağkur girişi var ve bugüne kadar yatırdı. toplam 5630 gün olması lazım ve nemzan emekli olur ileri yaştan tarım bağkurlu.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yasin bey, babanızın emekli olabilmesi için 57 yaş ve 9000 prim günü gereklidir. Yani aralıksız yatırmaya devam ederse 07.03.2023 tarihinde emekli olabilir.

  36. NECLA ARSLAN dedi ki:

   MERHABA,BEN 1963 DOĞUMLU BİR BAYANIM,1971-1984 ARASINDA ALMANYADA YAŞADIM 1982 DE TÜRKİYEDEN EVLENDİM, 1983 DE İLK DOĞUMUMU ORADA GERÇEKLEŞTİRDİM VE 1984 TE TÜRKİYEYE KESİN DÖNÜŞ YAPTIM,EVLENDİĞİM YIL TÜRKİYEDE SSK BAŞLANGICIM VAR 1982 DE VE TOPLAM 854 GÜN,DAHA SONRA 1985 DE BAĞKUR BAŞLANGICI VE TOPLAM 7 YIL 9 AY GÜNÜM VAR,EN SON SGK DAN EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN SON 3,5 YILI SSK’YA ÇALIŞARAK PRİM ÖDEMEK İSTEDİM VE BİR YIL ÇALIŞTIKTAN SONRA İŞSSİZ KALDIM İŞ DE BULAMIYORUM,ŞİMDİ BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ,EN KISA ZAMANDA NEREDEN VE NASIL EMEKLİ OLABİLİRİM,YURTDIŞI EMEKLİLİĞİ DE DÜŞÜNÜYORUM O ZAMAN SSK DAN MI BAĞKURDAN MI OLUYORUM ,KAFAM ÇOK KARIŞIK LÜTFEN BANA YARDIM EDİN ,SAYGILARIMLA..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    En son nereye prim ödendiyse o kola bağlı olarak emekli olursunuz Necla Hanım.

    1. NECLA ARSLAN dedi ki:

     Hocam, türkiyede toplam 3284 günüm var,son bir yılı ssk lı olarak çalıştım yurtdışı emeklilik başvurusu yapmak istediğimde oradaki memur benim 1260 gün daha çalışarak prim ödemem gerektiğini söyledi,bu durumda zaten türkiye şartlarında emekli oluyorum doğum borçlanması da yapıldığında.o zaman yurtdışı emeklilik başvurusunun ne anlamı var dediğimde biz böyle biliyoruz dedi,size sormak istediğim yurtdışı borçlanmasında son 1260 ssk ya çalışılacak diye bir şart varmıdır

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Bu konu hakkında SGK’ya danışmanız en doğrusu olacaktır Necla Hanım.

  37. erkan dedi ki:

   ONCELIKLE KOLAY GELSIN BENIM SORUM BEN 1978 DOGUMLUYUM SIGORTA GIRISIM 1993TE BEN O ZAMAN15 YASINDA IDIM CIRAKLIK SIGORTASI DEYIL NORMAL SIGORTA SU AN 5876 GUNUM VAR KAC YASINDA EMELI OLABILIRIM

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Erkan Bey, emekli olabilmeniz için, 54 yaş 25 yıl sigortalılık ve 5675 prim günü gerekmektedir. Prim gününüzü doldurmuşsunuz ancak yaşı ve sigortalılık sürenizi doldurmanız gerekmektedir. Ayrıntılı emeklilik bilgileriniz için yanda verdiğimiz adrese tıklayabilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

    1. abdullahh dedi ki:

     70 dogumluyum.86ssk girisim .5500gunum var maasi zamani gelince alma kaydiyla simdiden emekli olabilirmiyim

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    54 yaşında.

  38. Yusuf dedi ki:

   Merhabalar,
   Annemin 10.03.1970 yılı doğumu ve 02.12.1985 ilk işe giriş tarihi bulunuyor. 1990, 1992 ve 2001 doğumlu çocukları bulunuyor. 1746 ssk prim gün sayısı var ve halen çalışmaya devam etmektedir. Hemen emekli olma imkanı var mıdır ya da dışarıdan ödeme imkanıyla emekli olabilirmi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yusuf Bey, annenizin emekli olabilmesi için; 41 yaş, 20 yıl sigortalılık, 5000 prim gününe ihtiyacı var. 2 çocuk için borçlanma yapabilir, bu borçlanma ile 1440 prim günü eklenmiş olacak(3186 gün). Ancak bu şekilde de 1814 prim günü eksiği kalacaktır. 3600 günden emekli olabilir ancak bunun için de 58 yaş şartını sağlaması gerekmektedir.

    1. Yusuf dedi ki:

     yeni torba yasada 3. çocuk içinde doğum borçlanması yapılacagı söyleniyordu. Bu gerçekleşirmi sizce?

     1. Aykut Otu dedi ki:

      Olabilir de olmayabilir de Yusuf Bey söylenecek pek bir şey yok bu konuda.

  39. Sigorta başlangıç tarihim. : 01.12.1993
   Pirim Günüm : 6000
   Emeklilik yaşım:54
   Askerlik tarihim : .1 nisan 1993-.30.10.1993 180 gün
   Emeklik hak tarihim. 25.01.2021
   Şu an işsizim . çalışmyorum.

   Tarım sigortasına geçer askerliğmi sydırdığım takdirde emeklik yaşım 49 olup, emeklilik yılım 25.01.2016 oluyor.

   Sorum:

   SSK pirimim %90 ı tavan pirimden ödendi. Tarım sigortasına geçersemde tavan pirimden ödeyeceğim.

   Tarım sigortaya geçtiğim takdirde 5 yıl avantajım oluyor.

   Tarım sigortasına geçtiğim takdirde maaş ve başka konularda dez avantajım olurmu.

   syg.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Dezavantajınız varmış gibi görünmüyor Yusuf Bey.

  40. yasin dedi ki:

   merhaba aykut bey 1984 dogumluyum1999 yılında sigortalı oldum.suana kadar 2150 günüm oldu.nezaman emekli olabilirim.çok saolun şimdiden

   1. Aykut Otu dedi ki:

    58 yaş, 25 yıl sigortalılık süresi, 5975 prim gününe ihtiyacınız var Yasin Bey.

  41. ALİ dedi ki:

   merhabalar Aykut bey ben 1928 yıllı dogumlu bir vatandaşım 1952 yılında calısmaya basladım ancak sgk hizmet dökümümde 1965 yazmakta 13 yıllık hizmet bilgime hiçbir sekilde rastlanmamakta bunun için ne yapabilirim tabi buna baglı olarakda emekli maasımı dusuk almaktayım yardımlarınız için simdiden tesekkurler
   Not: sgk sicil numaram: 911274 bu 1952 yılın da calısmaya basladıgımın bir gostergesi olabilirmi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ali Bey bu konu hakkında SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Sicil numaranız SSK girişinizin ispatıdır ancak sizde farklı bir durum var gibi duruyor.

  42. okay özdemir dedi ki:

   01/01/2013 tarihinde SGK. Kamu Emeklileri Daire Başkanlığına Açıktan emeklilik için Müracaat ettim halen emeklili maaşım bağlanmadı ayrıca urumun mevcut telefonarına ulaşamıyorum nereye başvurmam gerekli bilgi verirseniz sevinirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    ALO 170 i arayarak öğrenebilirsiniz Okay Bey.

  43. SERHAT dedi ki:

   Ben lisede öğrenciyken annem üzerinden yetim aylığı alıyodum lise bitti. Aylığım da kesildi yaşım 20 açıköğretim üniverstesine kayıt yaptırdım açıköğretim ünverstesi öğrenci belgesiyle tekrar maaş alabilir miyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alabilirsiniz Serhat Bey, Öğrenci olduğunuz dönem içerisinde 25 yaşına kadar yararlanabilirsiniz.

  44. ismail dedi ki:

   ismail ben slm lar bısey sormak ıstıyorum ben suana kadar calısmaktayım ve halada calısıyorum ıse gırıs tarıhım1988/11/8/ 01/01/ 1972 dogumluyum toplamda suan 6054 gun pırımım varnezaman vede hangı yasta emeklı olurum tskleer

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ismail Bey, emekliliginiz için gereken şartlar, 50 yaş 25 yıl sigortalılık ve 5375 prim günüdür.

  45. fadime dedi ki:

   ben tam gün haftanın 6 günü sabit bir evde 9 yıl çalıştım bu süre içerisinde sigortam gündeme geldiyse de oyalayarak yapmadılar yeni yasa gereği ceza olacağını duyunca sigorta yatırmamak için beni işten çıkartdı şikayette bulunsam nasıl bir yasal hak elde edebilirim 9 yıl çalıştğımıı şahitlerle kanıtlayabilirim şimdiden teşekürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Böyle bir durumun olup olmayacağı konusunda kesin bir şey söyleyemiyoruz Fadime Hanım, ancak ALO 170 şikayet hattını arayarak sorunuzu onlara yöneltebilirsiniz.

  46. salim beki dedi ki:

   aykut bey sorgulama ekranında şifre yok neden

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Şifresiz sorgulama ekranını açtığınız için olabilir Salim Bey

  47. zeki agacyontar dedi ki:

   Mrh ben 1
   5.1950 dogumluyum almanyadan emekliyim alman vatandasiyim turkiyeden emekli olmak istiyorum ne yapmaliyim nerden baslamaliyim lutfen beni bilgilendirirseniz coksevinirim.turkiyede sigortali girisim var.tesekkurler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Borçlanma yaparak veya Almanyadaki günlerinizi saydırarak emekli olabilirsiniz Zeki Bey. Bunun için gerekli evraklar ile birlikte SGK’ya başvurmalısınız.

  48. gülçin dedi ki:

   Merhabalar ben sigortalı çalışan biriyim.Fakat annemin bir güvencesi yoktur onu kendi sigortama taşıma gibi bir durum olabilir mi ben viste diye birşey duydum (yazılış şekli yanlış olabilir) bu durumları kapsıyormuş.Annemle soyadlarımızda farklı .

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gülçin Hanım, eğer annenizin sigortalı olma durumu, emekliliği veya kendini geçindirebilebileceği gelir durumu yoksa, sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişi kapsamına girer.

  49. fazile erkaçal dedi ki:

   merhabalar ben 01.01.1970 doğumlu ve 01.10.1993 sıgorta gırışlıyım 5505 gunum var ve hala çalışıyorum fakat raporluydum göğüs kanserı oldum dedavı devam edıyor malulen emeklı olabılırmıyım veya nasıl emeklı olabılırım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fazile Hanım malulen emekli olabilmeniz için %60 oranında iş gücü kaybinizin olduğu raporlanmalidir.

  50. HÜLYA SEZER dedi ki:

   Aykut bey,

   11/10/2013 tarihinde doğum iznim sona erdi. doğum izin ücretimi hiç almadım. doğum izin ücretimi nasıl ve nerden toplam alabilirim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yanda verdiğimiz linke tıklayarak doğum parası ile ilgili tüm bilgileri öğrenebilirsiniz Hülya Hanım. http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/

  51. tuncay dedi ki:

   Aykut bey iyi günler. Annemin 1989, 1990, 1991, 1992, 1997, 1998 yıllarindan toplam 1364 prim günü var. 2 çocuk sahibi ve 1964 yılı doğumludur. Annemin emekli olabilmesi icin ne yapmamiz gerekir? En erken ne zaman emekli olabilir? Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    En erken 3600 günle emekli olabilir Tuncay Bey. Eksik kalan primlerini doğum borçlanması da yaparak 2014 e kadar tamamlarsa 58 yaşında, 2014’ten sonra tamamlarsa 59 yaşında emekli olabilir.

  52. baglan dedi ki:

   Merhaba, 23 senelik sskliyim. 1970 dogumluyum. Prim gun sayim 5950. 47 yasinda emekli oluyorum ama 47 yasim icin 4 sene beklemeden acaba maas baglanarak ve emekli tazminatimi alarak emekli olma sansim var mi. Tesekkurler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emekli maaşı alabilmeniz için yaşı beklemeniz gerekiyor.

  53. aliihsan atceken dedi ki:

   25.02.1966 dogumluyum işegiriş tarihim 24 12 1988 18 ay askerligimi yatırdım 9200 günüm var ne zaman emekli olurum ssk dökümanında girişim 05 06 1986 görünüyor dogrumudur

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ali İhsan Bey doğru olup olmadığı konusunda biz bir şey söyleyemeyiz resmi kurum değiliz. Ancak orada o şekilde yazıyorsa doğrudur. Zaten askerliğinizi yatırdığınızdan bahsetmişsiniz demek ki askerliğinizi SSK giriş tarihinizden önce yaptığınız için giriş tarihiniz 18 ay geri çekilmiş. Emekli olabilmeniz için gerekenler: 49 yaş, 25 yıl sigortalılık ve 5300 prim günüdür

  54. Aykut bey,

   Sigorta başlangıç. : 01.01.1993 (Özel sandık SSK ya aktarttım.)
   Pirim günü : 5900 gün
   Doğum : 25.01.1967

   Tarım sigortası yatırmaya başlamak istiyorum. Son 3.5 yıl tarım sigortası yatırsam . Tarım sigortası şartlarına göre emekli olabilirmiyim.

   Şöyleki normai sigortadan emekli olsam askerliği saydırsam veya saydırmasam 54 yaşında emekli olabilirim.

   Tarım sigortasında akerlik saydırsam : sigorta başlangıç 3 ay öne çektirip, 50 yaşında, askerliği saydırmasam 51 yaşında emekli olabiliyorum.

   sorum:
   1-önce normal sigortadan başlamama rağmen, son 3.5 yıl tarım sigortası ödesem. Tarım sigortası şartlarına göre emekli olabilirmiyim. Yani 50 veya 51 yaşında emeki olabilirmiyim.? ( ssk daki rehberlik servisi değişiklik olma diyor ama tatmin edici cevap vermiyor.)

   2- Şayet tarım sigortası şartlarına göre emekli olsam , son 3.5 yıl (gelecek dönemdeki ödemeyi düşündüğüm 3.5 yılda) ödemeyikesintisizmi yapmam gerekli yoksa , sadece başlatmam mı gerekli.

   saygılarımla.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yusuf Bey bu konuda ALO 170 ‘i arayabilirsiniz.

  55. Turan BAYRAK dedi ki:

   Aykut bey eşim 1957 doğumlu 1971-1978 ylıllarına ait 1441 ödenmiş pirimi var 1987 tarihli bir çocuğumuz var 2012-2013 yılları arası 574 gün isteğe bağlı bağ-kur ödedik kasım 2013 den itibaren ssk lı bir işde çalışıyor.Eşim doğum borçlanması da yaparak ne zaman emekli olabilir.3600 günle ssk dan kalan 1585 günün ne kadarını ssk lı çalışmalı ne kadarını doğum borçlanması yapmalı cevaplarsanız şimdiden teşekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Turan Bey eğer 2014 e kadar eksik kalan günlerinizi tamamlarsanız eşiniz 58 yaşında emekli olabilir.

  56. Turan BAYRAK dedi ki:

   Aykut bey cevabınız için teşekkür ederim benim merak ettiğim 3600 günle emekli olabilmesi için 1585 güne ihtiyaçı var bunun 865 günü ssk lı çalışıp geri kalan 720 gün doğum borçlanması ile yapabilirmiyiz son 3.5 yıl hesabına göre yada 1260 gün bir fiil çalışıp geri kalan günlerimi doğum borçlanması yapabiliriz cevaplarsanız şimdiden teşekkürler.

  57. ruşen dedi ki:

   eşşim ikiz çoçuğa hamile doğum izni şu an kaç hafta ve ikiz gebeliye ödenen ücret ne kadar bilgi verebilirmi siniz…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ruşen Bey ikiz gebeliklerde doğum öncesi izne 2 hafta daha ek yapılıyor. Ve 30. haftaya kadar çalıştıktan sonra izne ayrılabiliyor. Yani doğum öncesi izin 10 hafta olarak belirlenmiştir. Doğum sonrası ise 8 haftadır. Ancak anne adayının isteği ve doktorun da onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar kişi çalışabilir. Bu süre içerisinde kullanmadığı izin sürelerini doğum sonrasına aktarabilir.

  58. ezgi gürbüz dedi ki:

   Aykut bey, iyigünler..
   02.02.1976 doğumlu, bayanım.
   01.09.1994 ssk girişli sigortalıyım.
   2010 yılına kadar ssk ve isteğe bağlı, arada girişlerim çıkışlarım oldu, ödenmiş toplam 3036 günüm var, sgkdan döküm aldım.
   daha sonra 1170 günüm emekli sandığı ödenmişim var. şu an çalışmıyorum, ne zaman emekli olabilirim, ödemem gereken ne kadar günüm veya yılım bulunmaktadır.
   bilgilendiriseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ezgi Hanım bütün bilgilerinizi eksiksiz girerek yanda verdiğimiz linkten emeklilik hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  59. necla tuncay dedi ki:

   slm benimde bir sorum olmuştu cvp alamadm.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Necla Hanım kusura bakmayın gözümüzden kaçmış olabilir sorunuzu tekrar rica edebilir miyiz ?

    1. Hiranur dedi ki:

     iyi akşamlar Aykut bey,, benim bir sorum olacaktı .. sigortalı olmama rağmen annem benden faydalanamıyor?? .. ne yapmalıyım ben bekarım .. ve aynı evde yaşıyoruz
     şimdiden teşekkürler

     1. Aykut Otu dedi ki:

      SGK’ya başvurunuz hanımefendi.

      1. ilhan çetin dedi ki:

       kayın babam 1944dogumlu 1990 ssk girişli en az kaç iş günüyle emekli olur

      2. Aykut Otu dedi ki:

       52 yaş, 25 yıl, 5525 prim günü şartı bulunuyor.

  60. ünal dedi ki:

   Merhaba Aykut bey benim babam 1957 doğumlu işe giriş 1977 4423 gün primi var 600 gün askerliği var yatırsak emekli olabilirmi….

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Babanızın emekli olabilmesi için 5000 güne ihtiyacı var Ünal Bey. 600 gün askerliğin sadece 577 gününü borçlanmanız yeterli olacaktır.

  61. CEMİL KAAN ŞENGÖR dedi ki:

   1991-1992 yıllarında askerlik görevimi astteğmen olarak yaptım.11 Nisan 2014 tarihinde ssk dan emekli olucağım.Astteğmen iken emekli sandığına yapılan kesintilerimi ssk ya nasıl aktarmam gerekmektedir.İlginize şimdiden teşekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Terhis belgeniz ve nüfus cüzdanınızın fotokopisini ekleyrek, bir dilekçe ile Emekli Sandığına başvurarak, astteğmen olarak Emekli Sandığına tabi geçen hizmetlerinizin SSK’ya aktarılmasını talep etmelisiniz.

  62. HAKAN IŞIN dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey 14.07.1997-25.06.2006 yılları arasında T. İş Bankasında memur olarak çalıştım. 2006 yılında istifa ederek Bankadan ayrıldı. Şu an özel bir firmada sgk’ lı olarak çalışıyorum. e-devletten 4-A hizmet dökümü aldığım zaman bankada çalıştığım dönemi göremiyorum. Hizmet birleştirmesi yapmam gerekirmi? Gerekiyorsa ne işlem yapmam lazım ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hakan Bey hizmet birleştirme hakkında detaylı bilgiye yazının sonunda verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz http://www.ssk.biz.tr/sgk-hizmet-birlestirme/

  63. tülay polat dedi ki:

   slm istanbul meslek lisesinin sipariş atölyesinde 1991yılından igtibaren 4 yıl süre ile calıştım milliegitime baglı lise olmakla beraber sivil halka ücret karşılıgı giyisi dikiliyordu vergiye kayıtlıydı bize sigortalı oldugumuzu söylüyorlardı şimdi ssk baktıgımızda sigorta görünmüyor okula sordugumuzda kendilerini savunmak olarak gönüllük esasına göre calıştınız diye yazılı bildirdiler okulun 1991 yılında okulun atoleyesinde calıştıgımızı belirten belgemiz var okul tarafından verilen 1991 yılına ait sigorta hakkımızı nasıl elde edebiliriz? tşk eder cvp beklerim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eğer siz o zamanlarda gönüllü çalıştığınıza dair herhangi bir belgeye imza attıysanız bu konuda hakkınızı arayamazsınız Tülay Hanım. Ama eğer böyle bir durum yoksa, ALO 170’i arayarak öğrenebilirsiniz.

  64. yücel inanç dedi ki:

   Dizlermden amilayat lıyılm venüs küs ameliyatı oldum ağır iş yapamıyorum şu an en az 6500 gün’m var 1985 girişliyim maulen emekli olabilrmiyim ? 5300 günden emekli olmam gerekiyor günm fazla .

   Başvuru yapmsam bi işe yararmı ?
   Maulen emekli olursam ne kadar maş alırım ?Şu an 44 yasındayım 48 yaşında emekli olucam beklememin bana faydası veya zararı olurmu ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yücel Bey malulen emekli olabilmeniz için iş gücü kaybınızın %40 ve üzeri bir oranda olması gerekiyor. SGK tarafından rapor verme yetkisine sahip bir hastaneye giderek rapor almalısınız. Maaş konusunda herhangi bir bilgi veremiyoruz.

  65. murat dedi ki:

   merhabala benim eşim 28 yaşın 2002 de işe başlamış ama ssk sını 2005 te ödemeye başlamışlar 2010.03.10 tarihinde evelenmek için işi biraktı ama ssk sını eksik gün orak ödemişler ve eşim yıpranma parası alamadı sadece çeyiz parası 2700 tl para aldı onun eşimin başka haketmesi gereken talepleri varmıdır teşekkür ederiz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konuda herhangi bir yaptırımda bulunamazsınız çünkü zamanında kontrol ederek ALO 170’e bildirmeniz gerekiyordu. Tekrar ALO 170’i arayarak sorabilirsiniz.

  66. zeliha dedi ki:

   merhaba ben zeliha annem 2004 de işe basladı suan 44 yasında ne zaman emekli olur ve ne kadar senesi kaldı öğrenmek istiyorum tesekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Zeliha Hanım annenizin emekli olabilmesi için 58 yaş, 25 yıl sigortalılık ve tüm bu şartları sağlarsa 4500 prim günü ile emekli olabilir.

  67. melike günay dedi ki:

   merhabalar,
   sorularıma cevaplar ve beni aydınlatırsanız çok
   sevinirim.Şimdiden Teşekkür ederim.
   – 1982 Ocak ayı doğumlu bayanım.
   – İlk işe giriş tarihim 1999 /02
   – son çalıştığım yerden 2008 /11. ay sonunda ayrıldım. şu
   an çalışmıyorum.
   – Toplam 1883 prim günüm var.
   – 2010 mart ayında bir doğumum var.
   bu verilere göre Ne zaman? Kaç prim günüyle? Kaç yaşında
   emekli olabiliyorum?

   – Tekrar Çalışmaya devam etmek istiyorum; ne kadar daha
   prim günü olması gerekli ve kaç yıl daha çalışmam
   gerekli?

   ——- Bütün bunların dışında, 2004 yılında kalıcı kalp
   pili takıldı.2008 yılında sgk ya malulen emeklilik için
   başvurdum heyete girdim..Fakat 2 ay sonra sgk dan gelen
   cevapta talebiniz reddedilmiştir diye bir yazı geldi
   sadece. Sebep yok. Özür derecesini bile bilmiyorum.
   – Yeniden başvurmalı mıyım?
   – Vergi indirimi alabilir miyim?
   – Ne yapmam gerekli?

   Çok teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

   MELİKE GÜNAY / MUĞLA

   1. Aykut Otu dedi ki:

    55 yaş, 20 yıl, 5975 prim gününe ihtiyacınız var emekli olabilmek için. Malulen emekli olabilmeniz için çalışma kaybınızın %40 ve üzeri bir oranda olması gerekiyor Melike Hanım.

  68. ozlem okcu dedi ki:

   Merhaba 1965 dogumlu ve 1983 agustos ssk girisliyim ve toplam 3180 gunum var. 24.04. 1987 ve 02.07.1988 yillarinda yaptigim 2 dogumu borclanabilirmiyim?En erken ne zaman emekli olurum tesekkurler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Özlem Hanım emekli olabilmeniz için 40 yaş , 20 yıl , 5000 gün şartlarını sağlamanız gerekiyor. Doğumlarınızı borçlandığınız taktirde 1440 gün prim eklenmiş olacak ancak yine de 380 prim günü açığınız kalıyor. Bunu da tamamlayarak emekli olabilirsiniz. Ancak tüm bunları yapmayıp 3600 günden emekli olabilmeniz için eksik olan 420 gününüzü tamamladıktan sonra 52 yaşında emekli olabilirsiniz.

  69. Hayati KARABULUT dedi ki:

   Doğum Tarihi= 15/03/1969
   İşe Giriş Tarihi= 03/05/1999
   Askerliği Borçlanmadım Gün sayım Toplam 4731 gün acaba yaşa takılıyormuyum
   ne zaman emekli olabilirim.Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    58 yaş, 25 yıl , 5975 prim gününe ihtiyacınız var Hayati Bey.

  70. MELTEM dedi ki:

   Merhaba ben meltem bundan 3 ay önce oglum balkondan düştü kafası kırıldı 8 yerde kanama ve boyu zedelenmesi vardı 15 yogun bakımda 15 serviste kaldık taburcu edildik oglumda Serebral palsi tanısı kondu bundan dolayı epilepsi ilacı ve depakin kullanıyoruz kulaklarında duyma kaybı var sag%45 sol %65 kayıp var cihaz verildi sag kol bacakta feç omurilik te zedelenme sol yanakta yüz felci var babası sigortalı ama artık bize bakmıyor çok zor durumdayım çocugun masraflarını karşılıyamıyorum cocuguma baktıgımdan çalışamıyorum yardım edin ne yapacagımı bilmiyorum komşular 170 den yardım alabilecegini söylediler konturum olmadıgından arayamıyorum komşudan internetten yazmaya karar verdim lütfen yardım edin zor durumdayım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Meltem Hanım öncelikle geçmiş olsun. Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Vakfına giderek Genel Sağlık Sigortası (GSS) testi için başvuru yapmalısınız.

  71. Turan BAYRAK dedi ki:

   Aykut bey eşim 1957 doğumlu 1971-1978 ylıllarına ait 1441 ödenmiş pirimi var 1987 tarihli bir çocuğumuz var 2012-2013 yılları arası 574 gün isteğe bağlı bağ-kur ödedik kasım 2013 den itibaren ssk lı bir işde çalışıyor .3600 günle ssk dan emekli olmak için kalan 1585 günün 865 gününü ssk lı çalışırarak geri kalan 720 günü doğum borçlanması yaparak tamamlayabilirmiyiz son 3.5 yıl hesabına göre cevaplarsanız teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Turan Bey söylediğiniz şekilde yapabilirsiniz, ancak hizmet birleştirme yaparak Bağ-Kur primlerinizi de birleştirmeniz gerekiyor.

  72. özkan güney dedi ki:

   aykutbey ben bu sene içerısınde 3 ay sıgortalı çalıstım akabınde ışten ayrıldım ve bu tarıhten sonra 100 gun daha saglıktan yararlandım saglıktan yararlanma hızmetım 8 kasımda sona erıyordu ancak ben bu ayın başında ssklı bı işe basladım ve 3 kasımda gırışımı yapıldıgı belırtıldı ancak ben şuanda saglık hızmetlerın yararlanamıyorum artı zorunlu saglık sıgortası için gelı beyanı bıldırmek gerektıgı yazısı geldı budurumu musasebeciye bıldırdıgımde 3 kasımda gırısımın yapıldıgını ancak 1 ay sonra yararlanabılcegımı soyledı bende emin olamadıgımdan alo 170 hattını aradım ve bu ay ıçerısınde herhangı bır sıgorta gırısım yapılmadıgı soylendı kafam ıyıce karıştı neye ınanacagımı şasırdım benım saglıktan yararlanma surem yanı bu ayın 8 den once gırısım yapılmış olsaydı ben 1 aylık sureyı beklemeksızın saglıktan yararlanmaya devam edermıydım ??? muhasebecı gerçekten gırış yaptıysa kesın olarak bunu nasıl ve nereden ogrenebılırım zıra kesın emın olmadan kımseyı suçlamak ıstemıyorum bu gun cvp veebılrsenız çok memnun olurum yarın bende ona gore ne yapacagıma karar verıcem şimdıden tesekkurler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Özkan Bey sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorsanız girişiniz yapılmamıştır büyük ihtimal. Yanda verdiğimiz linke tıklayarak giriş yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  73. mert dedi ki:

   öncelikle iyi akşamlar size bi sorum olacak ben 4-5 ay kadar sigortalı çalıştım yatan sigortanın parasını alabilme imkanımız nedir ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mert Bey, emeklilik yaşınızın gelmesine rağmen prim gün sayınız ve sigortalılık süreniz yetmiyorsa bu parayı geri alabilirsiniz.

  74. gülenay dedi ki:

   iyi günler
   bir tanıdığım var eşi vefat etmiş babasından ve ölen eşinden maaş alıyor bu maaşlar kesilmesin diye yaşadığı beyle imam nikahlı oturuyor nereye bilgi verebilirim tşk

   1. Aykut Otu dedi ki:

    ALO 170 ‘e şikayet edebilirsiniz.

  75. Efrayim Tezcan dedi ki:

   Sayın Aykut Bey,
   Ocak 2012 tarihinde 3201 sayili kanuna göre yurtdışı borçlanmasından (5302 SGK prim günü) ıs mahkeme kara ılı yaşlılık aylığı tarafıma bağlandı ve ilk SGK emeklilik ödeme Ekim 2013 tarihine yapıldı.
   Cinsiyet: erkek
   Borçlanan dönemler:
   01.06.1981-31.12.1999 20 SSK gün (30000 TL Kazanç işçi ) ve 3388 gün yurtdışı 8,50 YTL / işçi
   01.01.2000-30.09.2008 1200 gün yurtdışı 8,50 YTL günlük Kazanç / yurtdışı çocuklarıma bakma
   01.10.2008 sonrası 394 gün yurtdışı 8,93 YTL günlük Kazanç / yurtdışı çocuklarıma bakma
   Bakmakla yükümlü olduğum kişiler:
   Almanya’da sigortaya tabi çalışan eşim ve 18 yasından küçük 3 çocuğum.
   – Ekim 2012 ayında güncel SGK Aylık: 846,02 TL ve 33,84 Ek Ödeme / ABO 61-

   Sizce bu bağlanan maaş normal mıdır? Kendim 1050 TL civarında bir maaş bekliyordum.
   Normal değilse ne yapabilirim?

   İlginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Maaşlar hakkında herhangi bir bilgilendirme yapamıyoruz Beyefendi.

  76. ferdi tuna dedi ki:

   Merhaba

   98 sigorta girişim olması lazım elimde işçi karnesi var ama girişim 99 olarak görünüyor acaba oradan kaydım bulunabilir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    98 yılındaki girişiniz çıraklık, stajyerlik vs. ise o tarih giriş kabul edilmez. Ama eğer o şekilde değilse SGK ya başvurunuz.

  77. nazım çetin dedi ki:

   Merhaba 15 yıldan esnaf bağkur emeklisiyim 610 lira maaş alıyorum bu düşük değilmi başbakan açıklama yaptığı zmam en düşük bağkur maaşı şu kadar oldu diyo ama onun söylediği maaş tutarı bu kadar değil acaba maaşımda bir yanlışlık olabilir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nazım Bey yanda verdiğimiz linke tıklayarak emeklilik hesaplamanızı gerçekleştirebilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfa

  78. arzu erol dedi ki:

   98 sigorta girişim var toplamda prim günüm 4100 son çalıştığım yerde 8 yılım bitti kıdem tazminatı alabilir miyim? şşimdi başvurduğum taktirde ne zaman alabilirim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Arzu hanım kıdem tazminatı alabilmeniz için bazı şartlar gerekiyor, öncelikle eğer işveren sizi işten çıkarıyorsa, sözleşme dışında bir maddeden dolayı bunu yapmış olması gerekiyor, veya siz kendi isteğiniz ile işten ayrılıyorsanız, evlilik, emeklilik gibi sebeplerden dolayı çıkıyor olmanız gerekiyor. Ancak bu durumlarda alabilirsiniz.

  79. özkan güney dedi ki:

   aykut bey geçen gun sordugum soruya net yanıt alamadım herseyı detaylıca yazmaya çalısıcam ve yorumunun içerısınde bırden fazla soru olabılır mumkunse herbırıne cvp vermenızı rıca ederım ben 1998 ten berı sıgortalı olarak çalısıyorum son bıkaç yılda araada boşluklarım oldu ama sıgortam yıl içerısınde genelde 6 -7 ay odendı 2012 yılının
   12 cı ayının 31 inde işten çıkışım oluyor ve yıl ıçeısınde gerıye donuk odenmış prımlerım oldugundan 99 gun boyunca anı 2013 yılı nısan ayının 9 una kadar saglıktan yararlanma hakkına sahıp oldum ve ve busurenın dolmasına bıkaç gun kala yanı nısan ayının 5 ınde tekrar ssklı bı ışe basladım ve hıç bısekılde aksama olmadan ve beklemeden !!!saglık hızmetlerınden yararlanmaya devam ettım ve devletımızın çıkardıgı zorunlu GSS sıgortası kapmasına gırmedım 116 gun boyunca ssklı devam ettıgım işimden eşimin saglık sorunlarından dolayı ayrılmak zorunda kaldım ve busenenın 7 cı yının 31 inde işten çıkışım yapıldı ve yıl ıçerısınde gerıye donuk 90 gun prım odemem oldugu ıçin yıne 99 gun yararlanma hakkına sahıp oldum kasım ayının 7 sıne kadar saglık hızmetlerınden yararlanmaya devam ettım ancak ben yıne zorunlu saglık sıgortalı kapsamına gırmemek adına yararlanma surtem dolmadan 3 kasımda ssklı ışe basladım ancak ssklı bı işe baslamama ragmen ve yenı kanuna gore gerıye donuk yıl içerısınde 30 gun odenmış prımım olmasına ragmen bukez 7 kasımdan sonra saglıktan yararlanma hakkımın bıttıgı ve zorunlu saglık sıgortası kapsamına gırdıgım ve gelır testı yaptırmam geektıgı bıldırıldı
   bunu sebebı nedır ???? benım haberım olmadan yenı yasamı mı çıktı ?? musahebeye bu durumu bıldırımdıgımde 3 kasımda gırısımın yapıldıgını ancak 1 ay sonra sskdan yararlanacıgım soylendı gerıye donuk odenmış prımlşerım oldugu halde neden eskısı gıbı ara vermeden sskdan yararlanamadım ayrca alo 170 ı aradıgımda sıgorta gırısımın gozukmedıgını soyluyorlar ancak ben tanıdıgım baska bı musahebıceye budurumu sordugumda sıgorta bıldırge prımımın onumuzdekı ayın 23 üne kadar verılme hakkının oldugunu ve bu tarıhe kadar alo 170 ten yada baska bı yerden işe veya sskya gırışımın yapılıp yapılmadıgını gormemın mumkun olmadıgını soyluyor dogrumudur ??

  80. necla tuncay dedi ki:

   slm bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım.ben 22.02.1985 yılında bağkura giriş yaptım.01.08.1989 yılındada çıkış yaptım.bu arada 1986.1989 ve 1991 tarihlerinde 3 tane çocuğum oldu.tekrar 05.10.2011 yılında ssklı bir işe girdm.oradan da 07.07.2012 yılında ayrıldım.şimdide 04.05.2013 tarihinden itibaren ssklı bir işte çalışmaktayım.ben ne zaman ve nasıl emekli olabilirm..bu yeni yasada bağkurlular içinde doğum borçlanması varmı..şimdiden tşk edrm.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğum borçlanması sadece SSK sigortalılarına tanınan bir haktır Necla Hanım. SSK lı olmadan önce doğum yaptığınız için doğum borçlanması hakkından yararlanamamaktasınız.

  81. İbrahim ÖZMEN dedi ki:

   Slm 23.06.1968 doğumluyum 1987 ile 1990 yılları arasında toplam 304 gün SSK primim bulunmaktadır 04.09.1990 tarihinde TSK. ya girerek Emekli sandığına kayıt oldum 25.10.2004 tarihine kadar emekli sandığına yıpranma dahil 16 yıl 2 ay primim yatırıldı 25.10.2004 tarihinde Tsk’dan ayrıldığım için Emekli Sandığından tasfiye edilerek bir miktar ikramiye aldım bu durumda ne zaman emekli olabilirim aydınlatırsanız sevinirim saygılar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İbrahim Bey emeklilik hakkındaki bilgilerinizi en doğru bir şekilde yanda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  82. muzaffer tonya dedi ki:

   babam vefat edeli 10 yıl oldu fakat babamın emekliilginden su zamana kadar yararlanmadım yetim aylığı almak için yeni müracaat ettim geriye dönükte almadığım maaşları alabilirmiyim teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Muzaffer Bey, babanızın vefatından sonra 5 yıl içerisinde yazılı dilekçe vermeniz gerekiyordu, şu anda zamanaşımına uğradığı için bu tarihten itibaren ne zaman başvurursanız o zaman almaya başlarsınız.

  83. arzu erol dedi ki:

   bize işveren tarafından verilen işçi çalışma karnemde çırak olarak geçiyorum acaba emeklilikte giriş olarak kaydedilir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çıraklık, stajyerlik gibi durumlarda işverenler emeklilik için prim ödemezler Arzu Hanım. Bunu işveren ile halledebilirsiniz. Sizin adınıza emeklilik primi yatırıyor mu diye sorabilirsiniz. Aksi taktirde emeklilikte giriş sayılmaz.

  84. mustafa dedi ki:

   aykut bey mrblar sıze sorum annem 1944 dogumlu oncekı donemlerde siğortalı bı ıste calısmıs toplam 1590 ıs gunu gorunuyor bu gerıye donuk dogum borclanmasını da dahıl edersek emeklı olabilirmi sımdıden tesekkürrler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mustafa Bey annenizin işe giriş tarihini yazarsanız size yardımcı olabiliriz.

  85. ekrem uzunçivi dedi ki:

   eşim ssk ‘lı benim sigortam hiç olmadı ben eşimin sigortasından yararlanabilirmiyim.
   ssk’ya gidip onaylatmam gereken bir belge var mı yoksa ssk ‘dan randevu alıp muayeneye gidebilirmiyim..teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    SGK Kimlik kartınızla birlikte SGK ya giderek aktivasyon yaptırmanız gerekmektedir.

  86. Ayşegül Şahin dedi ki:

   Merhaba,

   22.04.1977 doğumluyum. 10.11.1998 yılından beri SSK lı olarak çalışmaktayım. Şu anda toplam 15 yıl 4604 gün prim günüm bulunmakta. Emekli olabilmem için 5 yıl daha çalışmam gerekiyor. 18.01.2012 tarihinde doğum yaptım 8 hafta rapor ve 2 ay ücretsiz izin kullandım. Sorum şu; ben doğumum için borçlansam ne kadar prim öderim ve borçlandığım süre ilk SSK başlangıç tarihimi 2 yıl geriye çeker mi?? Şu anda brüt ücretim 3.400 TL civarında öğrendiğime göre bu şekilde ödersem emekli maaşı olarak yaklaşık 2.000 TL ödenirmiş.. Bu 2 yılı borçlansam kalan hizmet sürem 3 yıla düşer mi? Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ayşegül Hanım kadınlarda doğum borçlanması erkeklerdeki askerlik borçlanmasından bir yönüyle ayrılıyor, erkeklerde; SSK giriş tarihinden önce askerlik yapılınca giriş tarihi öne çekiliyor, ancak kadınlar doğum borçlanmalarını sadece SSK giriş tarihinden sonraki doğumlarında yapabilecekleri için giriş tarihini öne çekme gibi bir durum yok, borçlanma ile prim gününüze katkı sağlarsınız.

  87. elif dedi ki:

   kocam emeklilik yılını ögrenmek istiyorum 1986 işe giriş

   1. Aykut Otu dedi ki:

    49 yaş, 25 yıl, 5300 prim günü gereklidir Elif Hanım.

  88. ASLI BALCI dedi ki:

   1980 doğumluyum.2005 ssk ‘lı oldum.emeklilik hesaplamasında hem 7000 hem de 4500 günle emekli olabilirsiniz diye yazıyor.ikisi arasındaki fark nedir?yaş 58 ama maaş farkı mı oluyor? ve merak ettiğim kendi emekli maaşı olan kadın yada erkek eşininde maaşını alabilir mi?TEŞEKKÜRLER

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yani yaş ve sigortalılık yılı şartlarını sağladığınız tarihte 4500 prim günü ödemişseniz emekli olabilirsiniz.

  89. Nilüfer Türkoğlu dedi ki:

   Merhaba,
   08.1996 sigorta başlangıcım.Şu ana kadar 4666 prim günüm mevcut.Halen düzenli olarak çalışıyorum.26.07.1978 doğumluyum.SSK inetrnet sitesinde 4A olarak bilgilerimi görebiliryorum.Ne zaman emekli olabilirim acaba.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    52 yaş, 20 yıl , 5825 prim gününe ihtiyacınız var Nilüfer Hanım.

  90. MUSTAFA dedi ki:

   merhaba AYKUT bey ben 1958 doğumluyum sigorta başlangıcım 1981 ama sigorta günüm sadece 3000 gün emekli olmak için kaç güne ihtiyacım var hala calşıyorum yaştan dolayı emekli olabilirmiyim
   TEŞEKKÜRLER…..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mustafa Bey dilerseniz 3600 günden emekli olabilirsiniz. Bunun için 600 gün eksiğinizi tamamlayarak (tamamlama 2014’ten sonra olacağı için) 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

  91. mehmet dedi ki:

   iyi günler zor durumundayım yardımcı olurmusunuz ltfen. Ben sezonluk ssklı çalışan biriyim yenı kanun herkes sağlık sigortası yapmak zorunda bızde yaptık.. keşke yapmasaydım ..haberim olmadan 1300 tl gelmiş kım ödeyicek bu parayı yok parad yok. ssk lı olduğum halde bu para faizlı geliyorda yazık günah haberimizde yok .zarf teblikat gibi bişeyde gelmedi.. yardımcı olurmusunuz ltfn ne yapmalıyız

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mehmet Bey evinize herhangi bir uyarı kağıdı gelmediği için ve bu yüzden de haberiniz olmadığı için SGK ya itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

  92. mustafa dedi ki:

   AYKUT bey bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.. bir sorum daha olacak 600 güne ihtiyacınız var dediniz 20 ay askerliğim var aralık sonuna kadar askerlik borçlanmasını yatırırsam 3600 günü dolduruyor bu şekilde emekli olabilirmiyim..
   TEŞEKKÜRLER…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Olabilirsiniz Mustafa Bey.

  93. abdullah gülsen dedi ki:

   merhhaba ben 01.04.1966 dogumluyum.16.05.1984-31.12.2005arasi 2007de 7039gün ödeme yaptim 09.05.1996 -05.06.1998 arasi alman watandasi oldugum icin sayilmadi ayrica 10.11.2009da.1080 gün ödedim ve 17.05.2012de1080gün ödedim.ödemis oldugum fazla günün bana yarari varmi ve kac yasinda emekli olabilirim tesekürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eğer primleriniz asgari ücretten yatırıldıysa fazla primlerin aksine zararı var Abdullah Bey.

  94. ceylani dedi ki:

   ilçe belediyesin staj gördüm ssk kartı verildi işe giriş tarihi belirti liyor 1996 ait ama ssk hizmet bilgilerimde işe giriş tarihi 2000 görünüyor ssk işe giriş tarihi hangisi geçerlidir.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Stajyer olarak yapılan SSK giriş tarihi geçerli değildir.

  95. nurşen yipek dedi ki:

   1.1.1966 doğumluyum. 1.9.1983 tarihinden iş başlangıcım var.1.981 günüm var ve bunun 600 günü isteğe bağlı bu sene tekrar bir iş yerinde çalışmaya başladım ve hala çalışıyorum. 3 çocuğum var 2 çocuk ödediğimde 3600 günden ne zaman emekli olabiliyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Nurşen hanım doğum borçlanması yaparak prim artırmak istiyorsanız doğumlarınızın SSK giriş tarihinizden sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Ve borçlanacağınız doğumlardan sonra en az 2 yıl yeni bir doğum yapmamış olmalısınız. Hal böyle ise, 2 doğum borçlanmasından sonra 1440 prim günü kazanıyorsunuz. 3421 prim gününüz oluyor. Geri kalan 179 günü de tamamlayarak, 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  96. davut özgün dedi ki:

   mrh hocam 1981 dogumluyum 1998 ssk olarak maden yer altında calışmaktayım 4A olarak nezaman emekli olabilirim verdiginz bilgi için teşk ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Davut Bey 20 yıldır çalışıyor olmanız ve 5000 günü doldurmanız şartı ile, yaş şartı olmadan emekli olabilirsiniz.

  97. mustafa bükülmez dedi ki:

   eşim 1986 sigorta başlangıcı 1753 gün primi var 1991 de evlendi ve o zamandan beri çalışmadı 2000 yılından itibaren şeker hastası insülün kullanıyor raporu var 12 yıldır tedaviye devam şimdi gözüne vurdu malülen emekli olablirmi ne yapmak lazım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mustafa Bey şeker hastalarında, hastalık 3 organa sıçrarsa malulen emekli olunabiliyor.

  98. ayşe merter dedi ki:

   1989 da ssk dan gırışım .1718 günüm var ve iki seneden berıde tarım sıgortası ödüyorum 961 günümde tarımdan oldu ben nezaman emeklı olabılecegım kac yaşı vuruyor bana .1959 dogum tarıhım.ve daha kac gün ödeme yapmam gereklı bunları bana bılgılendırırsenız cok sevınırım teşekürlerr

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ayşe Hanım emeklilik hesaplama işlemi için verdiğimiz linke tıklayınız. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  99. YAVUZ GOKDEMIR dedi ki:

   Sayin aykut bey Ben 24.06.1961 dogumluyum 23.08.1983 yilinda ssk dan calismaya basladim. ve 85 gun calismisligim var ve 1983 yili sigorta kartim elimde.ve sigortaya kayit olmadan evvel 20 ay askerligimi yaptim. 1984 yilinda yurtdisina HOLLANDAYA gittim ve 1992 yilindan beri hollandada bir fabrikada calismaktayim ve yasim 52 oldugundan 45 yas geri donus yasasindan faydalanip 2014 yilinda turkiyeye donmeyi dusunuyorum hollanda hukumeti ailece geridonus yapan ailelere birmiktar aylik bagliyor. ben turkiyeden emekli olabilirsem hollandadan baglanan ayligimda kesilme olurmu ve hollandada calistigim yillari turkiyeye ssk ya borclanabilirmiyim. ve askerligimi borclanabilirmiyim ve hersey yolunda giderse turkiyeden ssk dan ne kadar aylik alabilirim. SIMDIDEN COK TESEKKUR EDERIM EMEYINIZE SAGLIK SELAMLAR..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yavuz Bey hollandadan alacağınız aylık hakkında oradan bilgi alabilirsiniz, oranın şartları geçerli olacaktır. Askerliğinizi SSK dan önce yaptığınız için borçlanma yaparak SSK giriş tarihinizi öne çekebilirsiniz. Yurtdışı borçlanması hakkında detaylı bilgi için :http://www.ssk.biz.tr/sgk-yurt-disi-borclanmasi/

  100. Nurettin tunalı . dedi ki:

   Yeni tasarıya göre sigorta başlangıç tarihinden evvel yapılan doğumlar için borçlanma yapılabilecekmi?Butasarı ne zaman yürürlüğe girecek?İki yıl için ödeyeceğimiz para miktarı ne olacak.teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Henüz kesinleşmedi Nurettin Bey. Kesinleştiği zaman sitemizde yayınlanacaktır.

  101. Rukiye dedi ki:

   Aykut Bey, anneme ve bize 1995 yılında babam vefat edince yetim aylığı bağlandı. Ancak iki erkek kardeşim 18 yaşına girince sırasıyla 2000 ve 2002 yıllarında onlara tahsis edilen maaş kesildi. Geçtiğimiz evlelen kız kardeşimlerimin maaşları da beyanımız üzerine kesildi ancak biz dilekçe verdikten 8 ay sonra kesilen aylıkları annemin maaşına yansıtıldı. Bo konuda dilekçe vermeden maaşları annemin maaşına eklenmiyormuş. Annem şu anda tek başına 650 TL alıyor.
   Benim öğrenmek istediğim erkek kardeşlerimin maaşları kesildiğinde biz herhangi bir dilekçe vermemiştik ve maaşta bariz bir azalma olmamıştı; acaba o dönemde dilekçe vermediğimiz için kesilen maaşlar anneme aktarılmamış olabilir mi? Öyle ise başvurmamız halinde yansıtılmayan tutarları geriye dönük olarak toplu olarak alabilir miyiz?

   Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

  102. Rukiye dedi ki:

   Sorumu düzeltiyorum: erkek kardeşlerim 18 yaşına giridiğinde maaşları kesildiği için maaşta bariz bir azalma olmuştu ve sonradan bu tutar zamlar hariç artmadı.
   Bir de annemin şu anda aldığı maaşın tutarı yetim aylığı için normal mi? Tek anne en fazla tahsis edilen maaşın %75’ini alabiliyor bildiğim kadarıyla, babamın görev süresi 5-10 yıl arasıydı. Asgari ücret bile 1000 TL iken bu tutarda düşük geliyor bana

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Dilekçe vererek sorununuzu halledebiliriz Rukiye Hanım.

  103. ayşe dedi ki:

   Aykut bey merhaba;
   kayınvalidem 15/02/1957 doğumlu Bulgaristan 89 yılı göçmenlerinden. buraya geldikten sonra 01/07/1992 tarihinde ilk işe girişi var toplamda ise 1379 gün pirimi var. Bulgaristanda çalıştığı günleri buradan borçlanarak emekli olmak istiyor. kaç yılını borçlanmamız gerekli 3600 günden emekli olabiliyormu ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ayşe Hanım 3600 günden emekli olacaksa 3600-1379=2221 gün borçlanması gerekmektedir.

  104. atalay cifci dedi ki:

   merhaba. dogum tarihim 01 01 1968 askerlik 18 ay 1988 yılı 5 ayında gitim 1989 11 ayında teskere aldım.ilk esnaf bagkur tarihim 03 03 2001. 8 yıl 6 ay hizmetim var.sonra TARIM bagkura gectim 4 yıl 2ay orda calıştım.şuanda toplam hizmetim 4637 gundur.
   sigortalı işte calışmaya başladım askerlik borclanmayı yapmam gerekiyormu sakerlik borclanması bana nasıl bir fayda saglar.saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Atalay Bey askerliğinizi SSK giriş tarihinizden önce yaptığınız için, borçlanma yaptığınız taktirde SSK giriş tarihiniz 18 ay geriye çekilir.

  105. Sevinc yildirim dedi ki:

   merhaba aykut bey.ben almanyadan Sevinc 3.4.1974 dogumluyum. 1999 yili ssk girisim var.1110 prim gunum gozukuyor.10 yildir almanyada ev hanimiyim.kalan gunleri borclanarak emekli olmak istiyorum.ne Kadar odeme yapmam gerekir ve kac yasinda olurum.bu islemler icin turkiyeye gelmem gereklimi yoksa birine vekalet versem olurmu?sizce hangisi daha iyi olur? tesekkur ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sevinç Hanım yurtdışında ev hanımı olarak geçirdiğiniz zamanları belgelendirmeniz gerekmektedir. Bu süreleri Bağ-Kur’a borçlanarak hizmetlendirmiş olacaksınız. Borçlanma yapmak için yurda kesin dönüş yapmak zorunda değilsiniz, ancak emekli olabilmek için kesin dönüş yapmanız gerekiyor. Türkiye’de ki kadınların normal emeklilik şartlarına tabiisiniz. 20 tam yıl doldurmak zorundasınız. 55 yaşında emekli olabilirsiniz. 20 yıllık borçlanma için asgari ücret üzerinden 36000 dolar ödemeniz gerekmektedir.

  106. alev çiftçi dedi ki:

   merhaba 01 04 1971 dogumlu yum 13 04 1998 ssk girişim 42 gun pirim var.ssk giriş tarihinden sonra 3 doğum yaptım kac dogum borclaması yapabilirim doğum borclanması kac gundur.saygılarımla teşekurler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Alev Hanım en fazla 2 doğum borçlanması yapabilirsiniz, ancak borçlanacağınız doğumlardan sonra en az 2 yıl yeni bir doğum yapmamış olmalısınız, borçlanmayı en fazla 2şer yıl yani 1440 gün olarak yapabilirsiniz, daha azını da yapabilirsiniz size bağlı.

  107. ferat dedi ki:

   ben asker gitmeden once sıgartam vardı malum askere gıdınce ssk dan yararlanamıoz ve askerlıgım bıttı sıgorta gırısımde 1 ay oldu ben ne zaman ssk dan yararlanabılırım ilginize tesekkurler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sigortalı olduğunuzda yararlanabilirsiniz.

  108. Atila ÖZMEN dedi ki:

   Merhaba Aykut bey doğum tarihim 06/04/1966 ssk giriş 01/11/1985 90 gün.bağkur gün sayım 5806 gün. tekrar ssk ya geçtim toplam 547 gün oldu sizce bagkur danmı ssk danmı emekli olmalıyım?askerligimi ssk döneminde (son 3.5 yıl) gün sayıma eklenirmi?Başarılar teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Askerliğinizi SSK giriş tarihinden sonra yaptıysanız borçlanmanız halinde prim gün sayınıza eklenecektir.

  109. Sevinc yildirim dedi ki:

   iyi gunler Aykut bey.oncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.benim bir kac sorum daha var.birincisi ben neden 3600 gunden emekli olamiyorum ve biraz daha erken yasta emekli olmam icin ne yapabilirim.almanyada 2 cocugum oldu bunlarida borclanabilirmiyim? Almanyadan hangi belgeleri getirmem gerekli ? cok tesekkur ederim

  110. satı kaya dedi ki:

   4a dan 26.04.2016 tarıhınde emeklı olucam prımlerım doldu 5225 olması gerekıyr benım 5936 prımım var ne kadar emekli aylığı alabılırım…bırde asgarı ucretten odenmeye devam edıyor prımlerım bu emeklı aylıgımı arttırır mı?tesekkur ederım…..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Asgari ücretten yatırılan primler emekli aylığına artı sağlamaz Satı Hanım. Daha fazla ödememeye gayret edin veya üstten ödemeye çalışın

  111. ASLI BALCI dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey,çekilen ssk primlerinin ihyasını yapabilir miyiz?2008 deki yasayla bir af geldimi? ve geri ödeme faiziyle nasıl hesaplanır? teşekkürler.

  112. ömer safi dedi ki:

   ssk hızmet dokumune gırıs yapamıyorum kımlık bılgılerımı verıyorum ama bana guvenlık kodu soruyo bu neyın guvenlık kodu oldugunu ogrenebılırmıyım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Ömer bey orada karşınıza çıkan dikdörtgen kutu içerisinde yazan harf ve rakamlardan oluşan kısım güvenlik kodudur.

  113. kerimkanca dedi ki:

   Çok Değerli Yetkili Öncelikle Halkımıza böyle hizmet noktasını açan bütün yetkililere gıyabınızda teşekkür ediyorum.
   Değerli yetkili Ben eşim adına bilgi edinmek istiyorum.
   Eşim Songül Kanca 1966 doğumlu. 2000 Yılının Başında sgk’lı Olarak Özel sektörde bir fiil olarak 12 senedir çalışmaktadır.
   Yaşlılık emeklilik yevmiyesini kaç güne tamamlaması gerekiyor.
   birde eşim işe başladığı tarihten sonra bir çocuğumuz oldu çocuk doğduktan sonra yasal izinlerinide kullandı.
   Yine bu duruma göre çocuk borçlanması yapıp ödeme yapabilirmiyiz böyle bir hak doğarsa nekadar gün ve yaş geri gelir.
   Nekadar para ödememiz gerekir.
   Bilgilerinize rica ederim Kolay gelsin

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kerim Bey ilginiz için biz teşekkür ederiz.
    Eşinizin emeklilik şartları 58 yaş, 25 yıl, 4500 prim günüdür. Doğum borçlanması hiçbir zaman emeklilik yaşını geri çekmez. Ve SSK giriş tarininden sonra doğum gerçekleştiğinden, doğum borçlanması ile prim gün sayınıza katkı sağlayabilirsiniz.

  114. hasan eyiler dedi ki:

   selam 01/03/1983de sigortaya girdim 1395 günüm var 31/10/1990dada bağkurlu oldum şuan hala hiç ara vermeden bağkura devam ediyorum 25 yıl 25 gün oldu 15/12/1964 doğumluyum acaba nezaman emekli olurum teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  115. Mehmet Ali Çakır dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey, 1968 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 01.04.1986. 1999-2006 arasında 2586 gün bağ-kur primi ödedim. SSK prim ödeme günü toplamı 2978 gün. 15.11.2006’dan beri aynı işyerinde çalışmaktayım. 7 yıldır çalışmakta olduğum işyerimden kendi isteğimle ayrıldığım zaman kidem tazminatını alabilir miyim. Cevabınız için teşekür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kendi isteğiniz ile ayrıldığınız taktirde tazminat hakkınız bulunmamaktadır.

  116. İbrahim ÖZMEN dedi ki:

   Aykut bey selamlar 15 Kasım tarihli soruma henüz bir yanıt alamadım bu konudada aydınlatırsanız çok memnun olurum teşekkürler.

  117. selma dedi ki:

   iyi günler Aykut by ben 70 doğmlu bayanım 90 yılında siğortalı oldum 5yıl sigortalı çalıştım 95den son evlendim işibıraktım 3çocuğum var doğum borçlanmasından yararlanıp nasıl emkli olurum …

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğumlarınızın arasında en az 2 yıl varsa, sadece iki doğum için 2 şey yıldan 1440 gün borçlanma yaparak prim günlerinize eklemiş olursunuz.

  118. Garipşah dedi ki:

   Merhaba
   staj döneminde ilk 1992 yılında sigorta numarası aldım.1977 doğumluyum.Merak ettiğim emeklilik başlama yılım 1992 mi olacak yoksa daha sonra çalışmaya başladığım 1996 yılı mı olacak ? bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Staj / çıraklık sebebiyle yapılan SSK girişleri emeklilikte geçerli değildir. 1996 geçerli olacaktır.

  119. senay dedi ki:

   mrb aykut bey
   01.02.1995 tarihi itibariyle çalışmaya başladım ..17.06.2011 tarihinde ssk dan belge alarak işten ayrıldım
   size sormak istediğim ne zaman emekli olacağım ile ilgili bilgiler var fakat çalışma sürem 16.5 yıl olduğuna göre 20 seneyi tamamlamak için aradaki 3.5 seneyi tamamlamak için çalışmama gerekiyor mu….
   tşk….

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet Şenay Hanım bu süreyi çalışmadan kapatamazsınız.

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    gününüz tamam sa 20 yıldan kasdedilen sigorta başlangıncınızın üzerinde 20 yıl geçmesi.çalımanız gerekmez.

  120. ugur argon dedi ki:

   merhaba Aykut bey.
   ben 1983-1989 arası 1830 gün sigortalıyım.1990-1992 arası 17 ay asteğmen olarak askerliğimi yaptım.2011 den beride bağkurluyum.ne zaman emekli olabilirim.saygılarımla…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Uğur Bey emeklilik hesaplama işlemi için lütfen tıklayın. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  121. duygu turan dedi ki:

   merhaba ben 2010 yılında evlendim ancak sgk kayıtlarında hala evlenmeden önceki soyadım görünüyor 3/4 haftaya kadar dogum yapıcam sgk dan paramı alırken herhangi bir sorunla karşılaşmamak için soyadımın düzeltilmesi için ne yapmam gerekıyor telefonlara cevap verilmiyor mail ıle cevap alırsam sevinirim teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Duygu hanım resmi kurum olmadığımız için bu noktada ancak yönlendirebiliriz, bağlı olduğunuz SGK ya giderek sorunu halledebilirsiniz. Telefon veya maille biraz zor olabilir.

  122. bülent dedi ki:

   01.10.1988 ssklıyım pirim 5667 ne zaman emekli olurum dogum tarih 01 03 1974

   1. Aykut Otu dedi ki:

    50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü şartınız var Bülent Bey. Emekli olabilirsiniz ancak maaş bağlanması için yaşı beklemeniz gerekiyor.

  123. birgül dedi ki:

   mrb aykut bey geçmişte calısyıgım firma ssk pirimlerimi odememiş ssk benim 3 senelik pirimlerimi silmiş ne yapmam gerek acil yardım ederseniz sevinirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    ALO 179 u arayarak şikayet edebilirsiniz. SGK ya başvurmanızda da yarar var Birgül Hanım.

  124. engin semerci dedi ki:

   aykut bey 13.11.1975 doğumluyum 01.09.1993 sigorta başlangıç tarihim 4857 gün primim var kasım 2013 te vergi indirimi için müracaat ettiğimde yüzde 54 engelli raporu verdiler gerçi yazı henüz Ankara ya falan gönderilmemiştir ama.Halen çalışıyorum bu yüzde 54 lük engelli raporunun emekli olabilmek için bana bir faydası olurmu

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Engin Bey malulen emeklilik için çalışma gücünün en az %60 oranında kaybedilmesi gerekiyor. Fakat engellilik oranı ile çalışma gücü kaybı aynı şey değildir. SGK nın ilgili servislerine giderek maluliyet tespiti yaptırabilirsiniz.

  125. abdurrahman dedi ki:

   merhabalar
   ben 06 03 1956 doğumluyum.
   21.01.1991 bağkur a giriş yaptım. 3 yıl 1 ay 5 gün prim ödedim. daha sonra 17.03.2012
   ssk ya giriş yaptım 618 gün prim ödemem var. ayrıca 21.01.1991 den 2006 yılına kadar vergi mükellefiyetim var. ne zaman emekli olabilirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emeklilik hesaplama işlemi için yandaki linke tıklayınız. http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  126. fatihünal dedi ki:

   merhaba Aykut bey 28-021974 dogumluyum,askerlikten sonra ,15-09-1996 tarihinde ssklı olarak calısmaya basladım ve halen calısmaktayım 6045 prim günüm var suan
   askerligi ödersem (550 gün)sigorta baslangıc tarihi ne olur emeklilik yası ne olur ve ne zaman emekli olurum saygılar .

   1. Aykut Otu dedi ki:

    56 yaş, 25 yıl, 5825 prim günü ödemeniz gerekiyor Fatih Bey. 550 gün askerlik borçlanması yaparak SSK giriş tarihinizi 550 gün öne çekmiş olursunuz. Yani 15.03.1995 tarihi sizin işe giriş tarihiniz olarak kabul edilir.

  127. yusuf dedi ki:

   ben şuan çıraklık meslekte okuyorum. çıraklık sigortam var. 18 yasımı doldurduğum için sigorta (GSS) için başvuru yapmalı mıyım?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yapmalısınız Yusuf Bey. Çıraklık sigortası emeklilik için SSK giriş tarihi olarak kabul edilmemektedir bunu da not olarak belirtelim.

  128. Sevilay dedi ki:

   Merhaba,
   Ben bir kez doğum yaptım fakat ikiz çocuklarım var. Sonrasında doğum izni ve ücretsiz izin kullanıp işten ayrıldım. Doğum borçlanmasında esas alınan doğum sayısı mı çocuk sayısı mı? İki çocuk için borçlanabiliyor muyum? Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çocuk sayısıdır Selivay Hanım. 2 çocuk için 1440 günlük borçlanma yapabilirsiniz.

    1. ömer dedi ki:

     19-05-1989 da işe ssklı olarak halen devam etmekteyim şu anda 6055 gün primim var doğum tarihim 25-04-1965 askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum saygılar sunarım

     1. Aykut Otu dedi ki:

      51 yaş, 25 yıl, 5450 prim günü şartınız bulunuyor Ömer Bey, 3 yıl daha yaş ve 1 yıl daha sigortalılık süresi gerekiyor. Eğer askerliğinizi SSK işe giriş tarihinden önce yaptıysanız, sigortalılık sürenizi tamamlamak için 12 aylık borçlanma yapabilirsiniz. Ancak yine de yaşı beklemeniz gerekiyor.

  129. osman celep dedi ki:

   İYİ GÜNLER AYKUT BEY
   15.06.1971 DOĞUMLUYUM.01.01.1990 YILINDA SSK GİRİŞİ YAPTIM
   04.01.2008yılında BAĞKUR GİRİŞİ YAPTIM
   19.01..2010YILINDA AYRILARAK TAKRAR SSK YA DEVAM ETTİM.BİLGİLERİM TARAFINIZIZDAN İNCELENİP NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM KONUSUNDA BENİ AYDINLATABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Osman Bey biz resmi kurum olmadığımız için bilgilerinize ulaşma gibi bir durum yok. Emeklilik sorgulama işleminiz için tıklayınız : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  130. şenol büyükoba dedi ki:

   9/7/1990 tarihinde sigorta girişim oldu şu an 6500 gün primim var askerlik borçlanması yapıp emekli olabilirmiyim ve ne kadar ödemem lazım doğum tarihim 24/04/1963 sorumu yanıtlarsaniz memnun olurum teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    52 yaş , 25 yıl, 5525 prim günü gerekiyor Şenol Bey. Prim gün şartınızı doldurmuşsunuz ancak 2 yıl sigortalılık eksiğiniz ve 2 yıl da yaş eksiğiniz bulunmaktadır. Askerliğinizi SSK giriş tarihinizden önce yaptıysanız borçlanma yaparak sigortalılık sürenize katkı sağlayabilirsiniz. Ancak SSK giriş tarihinden sonra yaptıysanız boş yere borçlanma yapmayın çünkü prim gün sayınız zaten yeterli.

  131. fazilet dedi ki:

   merhaba AYKUT bey sigorta başlangıcım 1997 toplam 3900 gün sigortam var yaşım 35 kaç güne ihtiyacım var ve kaç yaşında emekli olabilirim 4000 gün üzerinden emekli olma şansım varmı teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    53 yaş, 20 sigortalılık yılı ve 5900 prim gününe ihtiyacınız var Fazilet Hanım. 4000 günden emeklilik diye bir seçenek yok.

  132. fahrettin sert dedi ki:

   26 kasım 2013 tarihinde halk bankası gündoğdu şubesine yatan (979 ) yatırılan maaşım 470 tl eksik yatırtılmıştır nedinini öğrenmek istiyorum
   saygılarımla

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fahrettin Bey biz resmi kurum değiliz bu konu hakkında SGK ya başvurmanız gerekmektedir.

  133. zeynep yati dedi ki:

   IYI GUNLER AYKUT BEY BEN AUSTRALIYADA YASIYORUM YURTDISI BORCLANMA EMEKLI OLMAK ICIN EVRAKLARI ANKARADA BIR TANIDIGA GONDERDIM O KISIDE 25 KASIMDA 2013 EVRAKLARI GOTURUP ANKARA SGK IL MUDURLUGUNE VERMIS ONLARDA BASKA KURUMA GONDERECEKLERMIS SGK IL MUDURLUGU SADECE ARACIYMIS YURDISI BORCLANMA EMEKLILIGE BAKMIYORLARMIS BASKA KURUM BAKIYORMUS BU DURUMDA BENIM EVRAKLARIMI GONDERILEN KURUMA ALIP ALMADIKLARINI NASIL OGRENEBILIRIM VE NASIL TAKIP EDEBILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ COK MEMNUN OLURUM TESEKKURLER

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İlgilenen kuruma başvurarak öğrenebilirsiniz Zeynep Hanım.

  134. fatma çiğdem dedi ki:

   merhaba aykut bey 08.03.1973 dogumluyum.16.09.1992 sigorta girişim var.08.07.1998 de işten ayrıldım.01.10.1998 ve 2000 yılının ikinci ayına kadar istege baglı sigorta yatırdım..01.04.2010 ve 29.02.2012 yıllarında terkrar sigortalı olrak çalıştım. şimdi çalışmıyorum .1996ve 199 dogumlu iki tane cocugum var.dogum borçlanması yapabilir miyim.istege baglı sigorta artık yok diyorlar .çalışamıyorumda .sizce en mantıklı ve kolay yoldan nasıl emekli olurum .nasıl bir yol izlemem gerekiyor.cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkur ederim.kolay gelsin

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu iki çocuğunuz için borçlanma yapabilirsiniz Fatma Hanım, SSK işe giriş tarihinize göre, 48 yaş, 20 yıl, 5525 prim günü şartınız bulunuyor.

  135. ahmet dedi ki:

   merhaba 26 12 2006 yılında sigortam başladı ne zamn emekli olurum prim günü kaç gün olmalıdır

   1. Aykut Otu dedi ki:

    60 yaş, 25 yıl, 7000 prim günü şartınız var Ahmet Bey.

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    60 yaş 7000 gün

  136. murat dedi ki:

   iyi geceler ben 1992 doğumluyum yetim aylığı alıyordum , 2 yıllık üniversiteyi kendi imkanlarımla okudum. ama aylıgım okul bıtınce kesıldı. şuanda 5 aydır işsizsiz yetim aylıgının baglanması için malüllük durumu ve muhtaclk durumu ıstenıyor ama benm sadece muhtaclık durumum var ve hiçbir gelirim yok. muhtardan buna dair bı belge alsam aylıgım baglanabılır mı

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yetim aylığı bağlanma şartları arasında bulunmuyorsunuz ancak SGK ya başvurabilir ya da ALO 170 e sorabilirsiniz.

  137. Cem dedi ki:

   Aykut bey selam.Babam 2000 yılında vefat etti.Üniversite öğrencisi olduğum için babamın üzerinden yetim aylığı alıyorum.Sigortalı olarak çalışmaya baslar isem aylığım kesilirmi ? yoksa okuduğum sürece 25 yaşına kadar alabilirmiyim. 2008 öncesi ve 2008 sonrası olarak değişiyormuş galiba.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sigortalı işe girdiğiniz taktirde aylığınız kesilecektir Cem Bey

  138. emeklilik hesaplanmasını istiyorum dedi ki:

   4600 gün iş günü sigortalıyım yaşım 10-10-1966 doğumluyum sigorta başlangıcım 1-1-1991
   askerliğimi ödeyince ne zaman emekli olmaya hak kazanırım ve askerlik ödemesi ne kadar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    52 yaş, 25 yıl, 5525 prim günü şartınız bulunuyor.

  139. MELEK dedi ki:

   Aykut bey merhaba benim öğrenmek istediğim konu hizmet birleştirmesi ile ilgili SGK nın hizmet birleştirmelerini otomatik olarak yapacağını duydum.Bu konuda bilgi alabilirmiyim.Eğer gerçekse bize bu konuda SGK dan bilgi verilecekmi bizmi başvurucaz.Teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Böyle bir durum henüz bulunmamaktadır Melek Hanım, kendiniz gidip hallediyorsunuz.

  140. rahim dedi ki:

   benim eşimin ayak parmağı kırıld18ı08 2013. 10..10 gün tplm 20 gün rapor yazıldı raporu işyeri muasebesine verdik 08..09 dabitti ama rapor parası halen hesapta görünmüyor neden olabilir

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konuda SGK ya başvurabilirsiniz, normalde en fazla 15 iş günü içerisinde hallediliyor.
    rapor parası sorgulama işlemi için : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula

  141. serdar dedi ki:

   merhaba bağkur borçu taksıtlendirme yada yapılandırma yapabilmemiz mümkün mü

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Mümkün Serdar Bey, SGK ya başvurabilirsiniz.

  142. Meral Solmaz dedi ki:

   Aykut bey merhabalar,1973 doğumluyum. 1988 Ekim 17 de , stajer öğrenci olarak okulum tarafından işe girişim yapıldı.Önceden giriş tarihim olarak o görünüyordu ve 45 yaşında emekli olacaktım.Şimdi ise 1990 da girdiğim, normal iş girişim gözüküyor ve 48 yaşında emekli olabileceğim çıkıyor.25 yılım ve günüm doldu ama yaş ile ilgili yapabileceğim bir şey var mı.Emsal kararlar filan var ama emeklilik tarihimi erkene alabilme gibi bir şansım var mı acaba ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Meral Hanım stajyerlik / çıraklık için yapılan SSK girişlerinde işveren emeklilik için prim ödemediğinden, emeklilik hesaplamalarında bu tarih giriş olarak kabul edilmez. Bu noktada yapacağınız herhangi bir şey yok.

  143. Bahar dedi ki:

   merhaba Aykut bey .. hamilelikle beraber yada hamilelikten 1,2 ay öncesinde çalışan olarak ödenen ssk nın doğum parası alma hakkı varmıdır? teşekkürler iyi çalışmalar..

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bahar Hanım doğum parası alma şartlarının başında, doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 iş günü SSK primlerinin ödenmiş olması geliyor.

  144. FATİH dedi ki:

   Ben 2003 yılnda kaza sonucu sağ gözümü ve kafamın sağ tarafında sürekli kalıcı şekilde darbe aldım %46 özürlü raporuna 1.3.2005 günü aldım sürekli iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilirmiyim bağkura daha önceden 274 gün primi borçluyum kaza olduğunda sigartam yoktu uluslararası kamyanda çalışıyordum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sürekli iş göremezlik ödeneğinin bağlanması için iş gücünüzü en az %10 kaybetmeniz yeterli Fatih Bey, herhangi bir prim gün sayısı veya yaş şartı sağlamanıza gerek yok.

  145. Barış Öğütcü dedi ki:

   Merhaba,
   2012 yılı Ağustos ayında işten çıkarıldım. SGK da işten çıkarılma sebebimin ne olarak girildiğini nasıl görebilirim. Bu bilgiye isteyen işveren ulaşabilir mi? Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    İşten çıkarılma sebebinizi göremezsiniz Barış Bey.

  146. selami dedi ki:

   iyi akşamlar; ben ssk ilgili bilgi almak istiyorum benim prim gün sayı doldurmam gereken 5555 gibi ama 5920 gibi gün sayım var nezaman emekli olabilirim diye baktıgımda 52 diyor bunu biliyorumda 2 yıl hizmet süresi diyor bu ne anlamda oldugunu ögrene bilirmiyim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Selami Bey SSK giriş tarihinizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

  147. göksel özdoğru dedi ki:

   iyi günler babam 1950 doğumlu 3 yıl ssk lı çalıştıktan sonra kendi iş yerini açmış ancak hiç bağkur a üye olmamış. nasıl emekli olabilir? teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu durumu bağkura bildirmediyse ceza bile alabilir.

  148. naci dedi ki:

   19.06.1970 doğumluyum. ssk girişi1987. 3912 gün .diğer hizmetler 2078gün . bağkur 4,5 yıl . %55 özürlü raporum var . vergi indirimim var ne zaman emekli olabilirim . yardımcı olursanız sevinirim .

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Naci Bey emeklilik hesaplama için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  149. hasan erkul dedi ki:

   merhabalar
   turkiyede 1994 subat ayi girisli sigortaliyim 800 gunluk pirim odemem olduktan sonra yurt disinda yasamaya basladim 17 senedir yurt disinda calisiyorum nasil borclanmami odeyebilirim ne tur evraklara ihtiyacim var nezaman emekli olabilirim askerligimide yaptim (18 ay)

   Caresizim yardimci olursaniz cok sevinirim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hasan Bey yurtdışı borçlanması hakkında detaylı bilgi için yazımıza bakabilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/sgk-yurt-disi-borclanmasi/

  150. kemal dedi ki:

   günaydın 06.14 1988 işe giriştarihim nezaman emekli olabilirim askerlığimi yatirmadim yatırsam nekadar yatirmamgerekir engelli oğlumvar yasaçikacak derler aslivarmı teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor Kemal bey, askerliğinizi SSK giriş tarihinizden önce yaptıysanız borçlandığınız gün sayısı kadar SSK giriş tarihiniz geriye çekilir ve prim gün sayınız artar, ancak sonra yaptıysanız sadece prim gün sayınız artar.

  151. davut dedi ki:

   Slm aykut bey babam 1959 dogumlu giris 1978girisi var suan prim sayisi 3882gunu var acaba ne zaman emrkli olur

   1. Aykut Otu dedi ki:

    44 yaş, 25 yıl, 5000 prim günü şartı bulunuyor Davut Bey.

  152. hülya kuytak dedi ki:

   merhabalar, 1996 aralık 27 den beri devlet memuruyum. Öncesinde de özel sektörde ssk lı olarak 4 yıl 4 ay 21 gün sigortalılığım var. 16.12.1972 doğumluyum ve bayanım. maaşlı olarak emeklilik tarihimi öğrenmek istiyorum. ssk lı olarak emekli olsam 46 gözüküyor ama emekli sandığından emekli olacağım ve onun hesaplaması farklı diye biliyorum. Teşekkür ederim saygılar,

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Hülya hanım emekli maaşları hakkında biz bilgi veremiyoruz ancak yanda verdiğimiz linkten işleminizi halledebilirsiniz : http://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do

    1. hülya kuytak dedi ki:

     Aykut Bey benim sorum ne kadar maaş alacağım değil, ne zaman emekli olacağım idi, sanırım yanlış anlaşılmış. 1996 aralık 27 den beri devlet memuruyum. Öncesinde de özel sektörde ssk lı olarak 4 yıl 4 ay 21 gün sigortalılığım var. 16.12.1972 doğumluyum ve bayanım. maaşlı olarak emeklilik tarihimi öğrenmek istiyorum. Yani ben kaç yaşında maaşlı olarak emekli olmaya hak kazanacağım. Teşekkürler iyi çalışmalar

  153. musa ikizoğlu dedi ki:

   ben 1963 doğumlu 05.06.1989 yılında işe başladım ne zaman emekli olabilirim öğrenebilirmiyim tşk ler ilginiz için

   1. Aykut Otu dedi ki:

    51 yaş, 25 yıl, 5450 prim günü şartınız bulunuyor Musa Bey.

  154. gülten dedi ki:

   merhaba aykut bey, 03.07.1964 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 02.1998. prim gün sayımda 2681.. iki tane çocugum var acaba doğum borçlanması yapsam ne zaman emekli olabilirm yardıcı olabilirmisinz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    54 yaş, 20 yıl, 5975 prim günü şartınız var Gülten Hanım. 2 doğum borçlanması için 1440 prim günü borçlanmış olursunuz.

  155. nazmi dedi ki:

   1964 doğumluyum 1978 de sigortam başladı 3795 gün prim sayım var, 18 ay askerlik günümü ödersem nezaman emekli olurum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    44 yaş, 25 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor Nazmi Bey, eğer askerliğinizi SSK girişinden sonra yaptıysanız borçlanarak prim günlerinize ekleme yapabilirsiniz, ancak önce yaptıysanız sizin için bir yararı olmaz çünkü sigortalılık yılınız zaten sağlanıyor.

  156. Aysel dedi ki:

   İyi günler, babam SSK emeklisiydi 2004 yılında vefat etti. ben çalıştığım için hak talep etmedim. çalışırken evlendim. şu an boşandım. çalışmıyorum ve boşandığım eşimden 300 tl nafaka alıyorum.sağlıkta ve yetim maaşında babamın üzerine geçersem bu nafakam kesilirmi? Ben çalışmaya başlayınca annemden kesilip bana verilen yetim maaşı anneme tekrar bağlanırmı? teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yeni bir mahkeme kararı ile nafakanız düşürülmez veya kesilmez ise, yetim aylığı almanızdan dolayı nafakanız kesilmez. Çalışmaya başladığınızda annenize geçer.

  157. ÖMER dedi ki:

   İyi günler
   sayın abilerim babam 07.11.1983 464 gün askerlik borçlandırması yaptık.Ancak babam ın normal işe başlama tarihi 1987 yılının birinci ayı
   olarak sistemde görünmekte .
   Ve babam 1963 yılı doğumlu toplam da prim günü 4.075 gün taşımış olduğu şartlar a göre babam nezaman emekli olur.
   saygılar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Babanız askerliğini SSK giriş tarihinden tarihinden önce yaptığı için, borçlanma ile SSK giriş tarihi öne çekilmiş olur. Yani SSK giriş tarihine 9. ayın 1985 tarihine alınmıştır. 48 yaş, 25 yıl, 5225 prim günü şartı bulunuyor.

  158. nihat yıldız dedi ki:

   05 10 1968 doğumluyum ilk işe sigorta girişim 01 06 1998 tütün anason sattığımiçin 01 07 1995 tarihine geri çektirdim şuandada işçi sigortası olarak işe devam ediyom toplam bağkur işçi sigortası günüm 5812 nezaman emekli olabilirim teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emeklilik hesaplama işlemi için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  159. didem dedi ki:

   merhabalar ; şuan özel bir şirkette çalışmaktayım işyeri hamile olduğum için yerime birini bulup çıkartacaklarını söylüyor doğum iznimede az kaldı ne yapmam gerekir ? şikayetmi etmeliyim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    ALO 170 ‘i arayarak şikayet edebilirsiniz Didem Hanım, artık işverenlere bu gibi durumlarda cezai yaptırım uygulanıyor, böyle bir hakları yok.

  160. NURSEN ÜMİT dedi ki:

   Aykut Bey merhabalar,

   Ben 4 yıl 2 ay boyunca Yapı Kredi bankası A.Ş. de çalıştım ve ayrıldım. Bu sürede bankanın kendi özel sandığı tarafından sigortalı göründüm, şuan tekrar sgk tarafından sigortalı olduğum özel bir şirkette çalışmaya başladım. Yapı Kredi bankasında çalıştığım hizmet süresini SGK ile birleştirmek istiyorum, bunu yapabilmem için gerekli bilgi ve belgelerin neler olduğu konusunda bilgi vermenizi rica edebilirmiyim?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yanda verdiğimiz yazı ile hizmet birleştirme hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz, http://www.ssk.biz.tr/sgk-hizmet-birlestirme/

  161. pınar dedi ki:

   merhaba bende yeni işe girdim ve mayısın sonunda doğum yapacağım acaba doğum parası almak için doğumdan sonra başvuru yapma hakkım olacak mı bir arkadaşım kanunda son 1 yıl içerisinde 90 günlük sigorta primi yatırılımış olması yeterli hak etmek için dedi doğru mudur acaba?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğrudur Pınar Hanım.

  162. suat dedi ki:

   MERHABALAR BEN 1987 TARIHINDE SİGORTALI OLARAK İŞE BASLADIM 6 AY KADAR CALISTIM SONRA 1988 DE BAGKURLU OLDUM FAKAT HİC PİRİM ODEMEDIM GECENLERDE YAPILANDIRILAN AFDAN YARARLANDIM LAKIN 2005 TARIHINDEN SONRA ODA KAYDIM OLMADIGI İCİN 2005 TARIHINE KADAR OLAN PIRIM BORCUMU ÖDEDİM VE 26/09/2011 TARIHINDEN BERİ DE SİGORTALI OLARAK HALEN CALIŞMAKTAYIM DOGUM TARIHIM 01/03/1964 NE ZAMAN EMEKLI OLABILIRIM VE NEREDEN EMEKLI OLACAGIM SSG DAN MI BAGKURDAN MI TEŞEKKUR EDERIM

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Suat Bey son 3,5 yılı hangi sigorta kolunda geçirdiyseniz o koldan emekli oluyorsunuz. Hizmet birleştirme ile bu hizmetlerinizi birleştirebilirsiniz.

  163. Serpil dedi ki:

   27.04.1987 doğum tarihim 02.11.2005 ssk başlangıç tarihim. 2045 yatan prim günüm. siteden emekli olma yaşıma baktım fakat 4600 ve 7000 olmak üzere 2 yer var. hangisi esas alınmalı ? bu rakamlar neyi etkiliyor.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    7000 prim günü şartı esas alınıyor Serpil Hanım.

  164. Burçin Dmn dedi ki:

   Merhaba,eşim vefat ettikten 3 ay sonra oğlum üniversiteyi kazandı.18 yaşını doldurduğu için maaşı bana eklenmişti. Şimdi oğlumun maaş alabilmesi için benim maaşımdan 200tl devlette üstüne 200tl ekleyip 400 tl alabileceğini söylemişlerdi. Fakat ben 1.500 alırken bu ay 900tl aldım .Oğlum 495tl aldı.Bir yanlışlık mı var? İlk ay olduğu için mi böyle oldu? Oğlumun maaşını tekrar kendi üstüme geri alabilme gb bir hakkım var mı? teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Oğlunuzun maaşını tekrar üzerinize alabilirsiniz Burçin Hanım, bu konu hakkında SGK ya başvurmalısınız.

  165. Alev dedi ki:

   Merhaba 1995 sgk girişliyim… Merak ettiğim normalde primim zaten çoktan doldu, sadece 20 yılı doldurmayı bekliyorum ona da 2 yıl 8 ayım var. Bu durumda bende 1999 çıkarılan ve bizleri mağdur eden yasaya takılandan biriyim. Erken yaşta emekli olmak için yasaya takılanlardan biriyim. Eğer yasa onaylanırsa 2 sene 8 ay sonra (yani 38 yaşımda mı) maaşım bağlanacak mı yoksa 40 yaşında mı olacak. Bilgi verirseniz sevinirim…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emekli olacağınız yaş 51 Alev Hanım, yılı beklediğiniz gibi, emekli maaşı alabilmek için yaşı da beklemeniz gerekiyor

  166. hüseyin dedi ki:

   Konu Borclanma

   Baslangic Tarihi 31.12.1980 Bitis Tarihi 31.12.2005 Gün Sayi 9000 Borc Turari 31500 dollar 3201 sayili kanuna göre yapilan borclanma karsiligi simdiye kadar ödenmemistir.
   Yanliz seneye ödemek istiyorum Halen 31500 doller Gecerlimidir.
   3201 sayili kanuna göre boslandirma Tahakkur Cetveli elimdedir Gecerlimidir.
   En yakin zamanda Bilgi verirseniz Tesekkür Ederim. Saygilarimda.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Borçlanma için yeniden başvurmanız gerekmektedir.

  167. belma dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey

   Annem 1954 doğumlu 1972 yılında bir kaç aylık sigortalılık süresi var.
   Sigorta olduktan sonra 2 çocuk var,annem emekli olabilirmi?
   Birde hizmet dökümüne ineternetten ulaşamıyorum,nasıl bulabilirim?

   Teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Belma hanım SSK hizmet dökümü için : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

  168. cem dedi ki:

   iyi akşamlar,kıdem tazminatı alabilir yazısı için SGK il müd.gittim,yedek subaylık hizmet dökümü alınması için dilekçe ve terhis belgemin Ankara ya Kuvvet Komutanlığına gönderileceği söylendi.Bu işlem uzun sürer mi?,sürecek olursa,kendim ankaradan elden halledebilirmiyim.?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu işlemin ne kadar süreceği konusunda biz herhangi bir şey söyleyemeyiz Cem Bey. Gerekli yerleri arayarak süreci takip edebilirsiniz.

  169. Eda dedi ki:

   Aykut Bey,

   Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girebilmek için 3000 prim günü gerekmektedir.

   Şuanda 2998 günüm var. Son başvuru tarihi 27 Ocak 2014 olması nedeniyle Ocak primim Şubat ayında SGK prim dökümüme yansıyacak .

   Dolayısıyla 2006 yılından beri aynı iş yerinde çalışmaktayım. SGK’dan Ocak ayında çalıştığıma dair nasıl bir belge alarak bu sınava girmeye hak kazanabilirim.
   Yardımcı olursanız memnun olurum.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında ALO 170 ‘i arayabilirsiniz Eda Hanım.

  170. kadir saricam dedi ki:

   Merhaba 01/12/2005 -12/05/2006 yillari arasinda askerligimi kisa donem klarak yaptim.27/12/2006 tarihi baslangic olmak uzere 656 gunluk sigorta mevcuttur.19/06/2009 tarihinden buyanada polis memuru olarak gorev yapmaktayim.Eski sigortami saydirip ,,askeligimi borçlanmamin bana ne faydasi olur.2008 yili icerisinde meslege giren arkadaslarim ile kesinti lerimiz farkli oldugu icin aramizda ucret farki olusuyor.askerligimi borclanmam beni emekli sandigi sistemine dahil edermi tesekur ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Askerliğinizi borçlanmanız SSK giriş tarihinizi öne çeker Kadir Bey. Emekli sandığı sistemine dahil etmez.

  171. merve dedi ki:

   Aykut Bey merhaba,
   Doğum parasının ücretli izindeyken aldığımız maaşla bir ilgisi var mı? Bu konuda bir çok bayan yanlış bilgi sahibi. cevaplarsanız çok sevinirim,
   İyi çalışmalar.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Merve Hanım doğum parasının şartlarını söyleyelim :
    Doğum iznine ayrıldığınız süre içerisinde yani doğumdan önce ve sonra ki 8 haftalık dönemde adınıza prim ödenmiyor olması gerekir.
    Ve doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 iş günü prim ödenmiş olması gerekiyor.
    Bu şartları sağladığınız taktirde doğum parası alabilirsiniz.

  172. sultan dedi ki:

   aykut bey ismim sultan 04,03,1971 dogumluyum 21,12,1992
   tarihinde memur olarak işe girdim 15,09,2006 tarihinde istifa ettim buarada 10 ay ücretsiz iznim var 2 cocuğum var onlardan dolayı , daha sonra 10,07,2011 tarihinde tekrar memuriyete başladım ne zaman emekli olabilirim doğum borçlanması yaparsam başlangıç tarihim önemi çekilir teşekkürlerrrr

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Emekli sandığına tabii olduğunuz için doğum borçlanmasından yararlanamıyorsunuz Sultan Hanım.

  173. yavuz dedi ki:

   Aykut Bey merhaba,
   Sigorta girişim 03.01.2001 ve şuanda 3600 iş günümü tamamladım. 03.01.2016 yılında yani 15 yılı tamamladığımda sgk ya başvurup kıdem tazminatı alabilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yavuz bey bu durum 08.09.1999 tarihi ve öncesinde SSK girişi bulunanlar içindir.

  174. onur dedi ki:

   2006da 3 günlük sigorta giriş çıkışım var 2012de de askere gittim fakat askerlikten önce bir yerde calismiyordum askerlik borclanmasi yaptirabilir miyim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    2006 da SSK girişiniz varmış zaten Onur Bey, olmasa da yapabilirdiniz ancak böyle olunca borçlanma yaparak prim günlerinizi artırmış olursunuz.

  175. muhsinbostan dedi ki:

   merhabalar.benim sorum 1976 doğumluyum sigorta girişim 2004 tür.3200 gün yatmış primim var.askerden öce sigortam yoktu,askerlik borçlanması yaptırsam emeklilik günümü geri çeker
   mi?birde emeklili yaşım.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Muhsin Bey 2004 tarihli SSK girişinize göre 60 yaş, 25 yıl, 7000 prim günü şartınız bulunuyor. Siz SSK giriş tarihinden önce askerliğinizi yaptığınız için borçlandığınız gün sayısı kadar SSK giriş tarihiniz geri çekilecektir. Yeni giriş tarihiniz o tarih olacaktır ve o şekilde yeni bir hesaplama yapabilirsiniz.

  176. sadık dedi ki:

   16 aydır vekil imamlık yapıyordum vekalet ettiğim kişi dönünce görevim bitti. işsizlik maaşı almak için müracaat edebilir miyim.bir de tazminat hakkım var mı. teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sadık Bey işsizlik maaşından yararlanabilmeniz için,
    İşten çıkarılmadan önce 120 gün sürekli prim ödenmiş olmalı,
    Son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olmalı,
    İşçi kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmalıdır. Bu şartları sağlıyorsanız işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

  177. pakize dedi ki:

   ben 2013 te aralıkta doğum yaptım ama doğum paramı ve süt param yatmamış acaba neden ?

  178. serhat dedi ki:

   merhaba, birinci sorum annemin sigortaya ilk kaydı 1979 tarihinde Ankara’da olmuş.fakat sigortada bu çıkmıyor. bu kayıt sigortada neden gözükmemektedir, gözükmesi için ne yapmamız gerekir? ikinci sorum ise; annem bu tarihten sonra sigortasız olarak çalışmıştır. duyduğum kadarıyla, devlet ilk sigorta giriş tarihini baz alarak başvuru üzerine kişileri borçlandırarak aylığa bağladığını ve borçlandırmayı sadece bağladığı aylıktan düştüğünü duydum. böyle bir bilgi doğru mudur? doğruysa bunun için ne yapmamız, nereye başvurmamız gerekiyor. beni doğru bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Serhat bey annenizin bilgilerinin dogru gorunmedigini soyluyorsaniz bu noktada internetten yapilabilecek bir sey bulunmuyor. SGK ya basvuru yapmaniz gerekiyor. Anneniz bu gunleri borclanamaz sigortasiz calistirildigi icin sikayette bulunabilirsiniz.

    1. serhat dedi ki:

     teşekkürler yanıtınız için. SGK ya ne şekilde başvuru yapmamız gerekir, dilekçe olarak mı? ilk yazımdaki ikinci sorumu SGK daki problemin giderilmesinden sonra 1979 sgk girişi gözükürse yazdığım şekilde borçlanabilir mi? , duyduğum şeyler doğrumu diye sormuştum. teşekkürler.

  179. haldun dedi ki:

   aykut bey,01.08.1971 doğumluyum.1987-88 de ssk olarak çalıştım.1995 e kadar boşluğum var.1995 te memurluğu başladım ve halen çalışmaktayım.Emeklilik yaşım kaçtır acaba?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    50 yaş, 25 yılı 5375 prim günü şartınız bulunuyor Haldun Bey.

  180. yeşim dedi ki:

   merhaba ben babamla ilgili bir konuyu görüşecektm babam dolmuş şoförü ve 14 yıldır çalışıyo patron sigortasını yatırmadı babama da bütün haklarımı aldım diye sözleşme imzalatmış birde 6 000 liralık sened biz ne yapmalıyız haklarımız var mı aydınlatırsanız çok sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu sözleşmeye imz attıys çok zor Yeşim hanım.

  181. ali öksüz dedi ki:

   merhaba aykut bey 1962 doğumluyum 1985’in birinci ayında giriş yaptım şuanda primim 3600 emekli olabilirmiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    60 yaşında emekli olabilirsiniz Ali Bey.

  182. yeşim dedi ki:

   ama baskı altında attı

  183. abdullah dedi ki:

   mrb ben 1962 doğumluyum sigorta başlangıcım 15 05 1977 şu anda 1800 gün sigortam var nasıl ve ne zaman emekli olurum şimdiden tşk

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    44 yaş, 25 yıl, 5000 prim günü şartınız bulunuyor Abdullah Bey. Ancak 3600 günden emekliliği de tercih edebilirsiniz.Bunun için 15 yıl, 3600 gün ve 55 yai şartını sağlamanız gerekiyor. Eğer bu şartları;
    24.05.2011-23.05.2014 Tarihleri arasında yerine getirdiyseniz 59 Yaşında,
    24.05.2014 Tarihlerinden sonra yerine getirdiyseniz 60 Yaşında emekli olursunuz.

  184. ZEYNEP dedi ki:

   merhabalar SSK lı olarak 01.12.1990 tarihinde girişli 2256 gün çalışmışlığım var 1 senedir 4A bağkur ödüyorum 1972 doğumluyum nasıl emekli olabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    46 yaş, 20 yıl, 5375 prim günü şartınız bulunuyor.

  185. haldun dedi ki:

   Aykut bey, 1971 doğumluyum. 1987-88 arası ssk lı olarak ( 16 yaşında ) başladım. 1995 e kadar hiç çalışmadım. 1995 te memurluğa başladım ve çalışmaktayım. emeklilik yaşım kaçtır acaba ? not= ilk yazdığım mesajda 16 yaş faktörünü belirtmemiştim. özür..

  186. halit dedi ki:

   Eşim doğum borçlanması yaptı bizim eksiyimiz 1039 gün sgk müracat ettik ıkı çoçuk 1440 gün dedilier bizde 1039 günü yatırdık ama şimdi internetden baktım sadece 720 gün görünüyor fakat 131 gün görünmüyor ne yapa bilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Halit Bey bu noktada SGK ya başvurmanız gerekiyor.

  187. Ünal dedi ki:

   selam ben 9 ayın 4 dü 1985 ten sigortalıyım şu an itibarı ile 7012 gün primim var 02 03 1966 dogumluyum yan 2015 in 3 ayın 2 sinde emekli olacam sorum şu hala prim ödüyorum ödendikce maaşın düşecegi söyleniyor bu konuda bilgi almak istiyorum duruma göre durdurmayı düşünüyorum birde örnegin şu an emekli olsam ortalama ne kadar maaş alabilirim cevabınızı bekliyorum ilginize şimdiden tşk

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli maaşı hakkında bilgilendirme yapamıyoruz Ünal Bey, ancak primlerinizi hangi düzeyde ödediğinize bağlı. Asgari ücret üzerinden öderseniz fazla prim maaşınızı düşürecektir.

  188. recep dedi ki:

   1963 dogumluyum 1986-1997 arasi ssk 2870 gun.
   2006-2011 bagkur 1853 gun.
   2011 den itibaren son 3.5 yil ssk oduyorum.hangi kurumdan emekli olurum.maas ortalamasi ne olur.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Recep Bey emekliliğinizi son 7 yıl belirliyor. Emeklilik şartlarınızı tamamlayacağınız son 7 yıl içerisinde en fazla hangi kuruma prim ödemesi yaptıysanız o kurumdan emekli olursunuz.

    1. recep dedi ki:

     Ilk 3.5 yili ciftci bagkuru son 3.5 yili ssk nasil olur

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Recep Bey eşit olduğu taktirde bağlı olduğunuz son kurum hangisi ise oradan emekli olursunuz.

  189. erdinç dedi ki:

   1950 DOGUMLU
   1970 YILINDA 20 AY ASKERLİĞİ BORCLANMA YAPILMAMIŞ OCAK 2004 TARİHİNDE TARIM BAGKURUNA GİRİSİ VAR PRİM ÖDEMEYE DEVAM EDİYOR.
   GÖZ TANSİYONU NEDENİYLE GÖRME YETİSİNİ
   SEKERE BAGLI OLARAK BÖBREKLERİNİ DEVAMLI DİYALİZ GİRİYOR
   KALP DAMARLARINDAN 4 Ü TIKALI
   MALÜLEN EMEKLİLİK İCİN BASVURU YAPILDIGINDA GELEN CEVAP SİGORTA BASLAMA TARİHİNDE SEKER RAHATSIZLIĞI OLMASI SEBEBİYLE RED CEVAPI GELDİ .O TARİHDEN ÖNCE SEKER RAHATSIZLIĞI DAİR BİR KAYIT VEYA İLAC KULLANIMI YOK.
   9 EKİM2013 TARİHİNDE DEĞİŞEN KANUNLA TEKRAR BASVURU YAPILDI GELEN CEVAP 15 YILINI 3900 PRİM YATIRMASI GEREKTİĞİ ACIKLAMASI GELDİ.
   SU ANDA GÖREMEDİĞİ İÇİN DEVAMLI BAKIMA MUHTAÇ VE EMEKLİLİK İŞLEMLERİ İÇİN SAGA SOLA BASVURU YAPAMIYOR BİZ YARDIMCI OLMAK İSTİYORUZ AMA KANUNLARI TAM BİLMEDİĞİMİZ İÇİN ELİMİZDEN BİR SEY GELMİYOR .BİR YOL GÖSTEREBİLİRSENİZ COK SEVİNİRİM.GELEN CEVAP DOGRUMU İTİRAZ YAPALIMMI VEYA DAHA FARKLI BİR YOLU VARMI BİZE YOL GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ İYİ GÜNLER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Erdinç Bey size yardımcı olacak en ayrıntılı bilgiyi SGK’nın resmi sitesinden yani yanda verdiğimiz linkten öğrenebilirsiniz.
    http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/genel_saglik_sigortasi/maluliyet/maluliyet_rehberi/

  190. melahat uğurlu dedi ki:

   06/02/1995 sgk başlangıcım. 03/09/1972 doğumlu 3 kız annesiyim. çocuklarım 1995- 1997 – 1998 doğumlu.çocuk parası da yatırırsam ne zaman emekli olabilirim.yatırmazsam ne zaman emekli olurum .teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    51 yaş, 20 yıl, 5750 prim günü şartınız bulunuyor. En fazla 2 doğum için 2şer yıl borçlanma yapabilirsiniz. Ancak 2 yıl borçlanma yapabilmeniz için doğumdan sonra ki 2 yıl içerisinde prim ödemesi yapmamış olmanız gerekiyor. Eğer yaptıysanız yapmadığınız günleri borçlanabilirsiniz.

  191. gökhan dedi ki:

   selamlar benim 2 yıl önce babam vefat etti annem ve ben babamın emekli maaşını 2 yıldır alıyoruz ancak benim haziranda okulum bitiyor bu yüzden alacagım emekli maaşı bildiğim kadarıyla kesiliyor. benim sorum kesilecek maaşın durumu ne oluyor anneme geçiyormu yardımcı olursanız çok sevinirim iyi geceler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Gökhan Bey SGK ya dilekçe verdiğiniz taktirde sizin maaşınız annenize bağlanacaktır.

  192. ugur dedi ki:

   merhaba ben uğur benim bilgim olmadan bana çıkartılıp ve gönerilmiş olan sağlık ve askeri borçlandırmasından madurum 1.500 tl civarında bir borölandırma gönderimş benim bu parayı verme durumum yok itiraz ediyorum lütfen insanları zor duruma düşürüp mağdur edilmesinler bu konuyu sizlerinde açığa getirmenizi arz edrm…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Uğur Bey ne yazık ki vatandaşımız bu konularda mağdur, ancak biz de resmi kurum olmadığımız için bu noktada yapabileceğimiz bir şey bulunmuyor.

  193. SGK Merkezi dedi ki:

   Recep Bey eşit olduğu taktirde bağlı olduğunuz son kurum hangisi ise oradan emekli olursunuz.

  194. ferhat dedi ki:

   Iyi gunler,

   Yurt disi borclanma icin basvurdum ve 3911 gun ve 42614.26 tl borclanma bedeli cikti. 17/03/2014 gunu bu meblagi odedim. Nezaman sisteme oturur.

   tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yakın bir tarihte sisteme geçer Ferhat Bey, bu noktada kesin bir bilgi veremeyiz.

  195. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba,
   Ölüm aylığı hakkında soru sormak istiyorum.Babam 19.03.2014 tarihinde vefat etti.01.03.1983 tarihinde Emekli sandığı girişi var.Emekli sandığında 240 günü var.15.01.2013 tarihinde Bağ kur. Girişi var .Bagkur da 710 günü var.04.01.2013 tarihinde Sgk girişi var.Sgk da 437 günü var.

   Anneme ölüm aylığı bağlanabilir mi.?
   Sgk dan bağlanması için ne yapmalıyız.Hepsinin toplamından olabilir mi ?

  196. gülcan dedi ki:

   ablam almanyada calisiyor.3 yil once yurt dişi borclanmasiyla 60.000 tl civarinda odeme yapti.bu durumda bagkurdan emekli olcak.ogrenmek istedigim bunu ssk ya aktarabilir mi.turkiyede ssk ya da bagkura hic sigorta girisi yok.

  197. Murat dedi ki:

   SGK dan emekliyim. Eşim sigortalı olarak çalışmaktaydı. 5 ay önce işten ayrıldı. Sağlık hizmetlerinden benim üzerimden yararlanabilmesi için SGK ya başvurduk bize otomatik geçiş olacağını başvuru yapmamıza gerek olmadığını söylediler. Ancak hala ilaç aldığımızda maaşımdan kesilmesi gerekirken eczaneden fark alınıyor ve eşimin sistemde çalışıyor göründüğü belirtiliyor. Fakat e devletten sorguladığımızda 4/a hizmet dökümünde işten ayrılmış olarak görünüyor. Konu ile ilgili ne yapmamız gerekiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Murat Bey yine SGK ya başvurmalısınız bu onların çözebileceği bir problem.

  198. gülsüm dedi ki:

   Merhaba Aykut bey, daha önce de soru sormuştum ama cevap gelmedi. Tekrar yazıyorum , Babam 19.03.2014 tarihinde vefat etti ,01.03.1983 tarihinde Bağkur girişi var , Bağ kur da 240 prim günü var, 15.01.2011 tarihinde Bağkur girişi var, Bağ kur da 710 prim günü var, 04.01.2013 tarinde Sgk girişi var,SGK da 437 günü var.Annem için ölüm aylığı bağlanabilir mi ?Şartlar nedir?

   3 sigorta türünün toplamından olabiilir mi?

  199. ali dedi ki:

   ptt şubesinden almakta olduğum vekaleti bende olan ssk emekli maşını üç ay almadım geri gitiğini söylediler ne yapmalıyım teşekürler

  200. Funda dedi ki:

   İş kazası geçirdim, hastaneye gittiğim zaman benden vizite kağıdı istediler bende iş yerimi arayıp gondermelerini rica ettim fakat daha onceden part time çalıştığım için gss borcum oldugunu oyuzden de vizite kağıdımın boş çıktıgını soylediler. Boyle bir şey mümkünmü? Borcu ödediğim zaman bu düzelir mi? Yoksa başka bir problem mi var? Yardımcı olursanız sevinirim yoksa iş kazasından dolayı aldığım raporum geçerli olmayacakmış. Şimdiden teşekkürler

  201. Öztürk dedi ki:

   kolay gelsin inşaatta çalışan emekli bir içcimiz işten çıkışı verilmiş ti sigortası emekli olarak yapılmış ve tekrar girişinde düz işci olarak giriş yapılmış acaba işcimizin emekli maaş ı kesilir mi kesilirse nasıl düzeltilir maaş ını alabilir mi kısa zamanda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  202. MERVE dedi ki:

   Merhabalar
   8 aydır bi şirkette çalışıyorum. Annem ile babamı kendi sigortamdan yararlandırmak istiyorum ama 2 tane 18 yaş altı kardeşim var bu durumda annemle babam sigortamdan yararlanabilir mi ? yardımcı olur musunuz ?

  203. betül dedi ki:

   iyi günler,
   Benim babam SGKdan emekliydi. 7ay önce vefat etti ben bekarım ve öğrenciyim annemle yaşadığım için aylık istemedim benim yerime de annem aldı ancak rahatsızlanıp muayene olmak istediğimde sigortadan düştüğümü söylediler. Aylık almadığım için mi sigortadan düşürüldüm nasıl tekrar yararlanabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Betül Hanım bunun için GSS ye başvurmanız gerekiyor.

  204. seyfullah arslan dedi ki:

   ben 1977 ssk başlangıçlıyım 1980 yılında 12 eylül maduruyum .8 ay tutuklu kaldım ve beraat ettim bu süreyi borçlanabilirmiyim toplam 4559 prim günüm var. teşekkürler.

  205. ayşe son dedi ki:

   1963 doğumluyum
   01/06/1983 sgorta açılışım var
   bu zamana kadar toplam ödenen prim gün sayısı 1747
   3 çocugum var yeni çıkan borçlandırma yasasıyla emekli ne zaman olabilirim ?

  206. hasan dedi ki:

   Kolay gelsin. 64 dogumluyum 93 yilinda 90 gunluk ssk girisim var ama 93 ten 2010 a kadar hic giris yok. 2010 da bagkura giris yaptim. Simdi en erken nasil emekli olabilirim.84 te askelik var 18 ay.

  207. tekin dedi ki:

   3 yildir özel şirkette calismaktayim benden sonra ise giren ayni isi yapan arkadasimin ücretini benden gizli yükselttiler calisma hevesim kalmadi elden maaş almaktayiz bu bahaneyle hemen istifa edip tazminat alabilirmiyim ne yapmam gerekli yardimci olurmusunuz

  208. pınar dedi ki:

   Babam beş ay önce vefaat etti geçen ay maaşı toplu ptt den aldım bu ay ptt kart gönderdiler ama maas karta yatmamis yatması icin dilekçe yazmam gerekiyor mis dilekceyi nereye yazma m gerek vede nasıl bir dile kce yazmalym.

  209. sabire dedi ki:

   slm aykut bey ben çalıştığım iş yerinde 20 günlük sigorta yapmış patronum bende güvendiğimden bakmadım şimdi beni aniden işten çıkardı 9 aylık bir çalışmam var bütün işçilerine 15 günlük bana 20 günlük yapmış hakkımızı nasıl savunuruz.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İş mahkemelerine dava açabilirsiniz Sabire Hanım. Ancak öncelikle ALO 170 i arayabilirsiniz.

  210. pınar kahya dedi ki:

   iyi çalışmalar ben 1996 tarihinde işe başladım ve hiç ara vermeden calıştım ne zaman emekli olabilirim veya primimi doldurmuşmuyumdur 15 sene ve 20 sene arasında maaşda bir fark varmıdır şimdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Pınar Hanım prim gün sorgulama için: https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresine girebilirsiniz.
    Emeklilik hesaplama için : http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  211. ISIL dedi ki:

   Merhaba,
   SGK’nin Ise Giris Bildirgesinde, Soyadim ve Cinsiyetimin yanlis yazildigini fark ettim. Butun diger resmi belgerimde bu bilgiler dogru yanliz SGK’nin resmi belgesinde yanlis. Bu bilgileri nasil duzeltirebilirim? Bir bilginiz varmi? Tesekkurler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Işıl Hanım, SGK ya giderek durumunuzu belirtmeniz gerekmektedir.

  212. ekrem lama dedi ki:

   merhaba ben 1993 yılında kıbrıs.a işçi sıfatı ile giriş yapıp bir yıl çalıştım fakat sigortalı olup olmadığımı bilmiyorum eğer sigorta girişim varsa bu türkiye tarafından 1993 sigorta girişi olarak kabul edilirmi aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ekrem Bey, ilk sigorta girişiniz Türkiye üzerinde de geçerlidir.

  213. nazlı dedi ki:

   iyi günler…sigorta başlanğıcım var 1 ay olarak görünüyor 1993 yılında yaşım 46 ev hanımıyım…emekli olabilir miyim ne kadar ücret yatırmam gerekir ve ne kadar maaş alırım…teşkkürler…

   1. feyza dedi ki:

    Nazlı Hanım bu sorularınızın cevabına ALO 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz.

  214. tuğçe çakmak dedi ki:

   merhaba. benim 1 hafta önce sigortamın başladığını söylediler. e-devlette göremiyorum. kaç gün sonra gözükür?

   1. feyza dedi ki:

    Tuğçe Hanım maaşınızın yatırılma gününe göre ayarlanıyor olabilir.

  215. Şener K. dedi ki:

   Merhabalar,
   Askerlik borçlanmasının Kredi kartı ile ödenebileceği haberlerini internetten yeni öğrendim. Fakat SGK’ nın online tahsilat ekranına girdiğimde 4/A sigortalıların askerlik borçlanmasını ödeyebileceğim erkana bir türlü ulaşamıyorum. BAĞ-KUR için yani 4/B için ödeme ekranı var fakat 4/A sigortalılar için askerlik borçlanmasını Kredi Kartı ile ödeyebileceğimiz ekran yok. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

   1. feyza dedi ki:

    Şener Bey 4A askerlik borçlanması kredi kartı üzerinden ödenmemektedir.

  216. Melek kara dedi ki:

   Babam emekli sandığına bağlı iken vefat etti maaşının bir kısmı bana kaldı. Ayrıca %40 üzeri iş göremez sağlık raporum var hem emekli sandığından hemde malullükten maaş alabilirmiyim . Birde 900 iş günü sskprimim var bu rapor sayesinde erken emekli olabilirmiyim bilginize teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Malulluk durumunuza göre 1800 günden emekli olma şansına sahip olabilirsiniz. Diğer sorularınız için Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  217. hikmet dedi ki:

   Babamin hizmet dökümünde isminde harf hatalari var ve yabancı 2 kişinin de primleri görünüyor. Nazil duzeltebiliriz

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Hikmet Bey, SGK ya gidip durumunuzu belirtmeniz gerekir.

  218. Zeynep dedi ki:

   Merhaba .. Ben bu sene üniversiteye başladım . Fakat başlamadan önce 1 ay işe girip çalıştım . Geçen eczaneye gittiğimde çalışan görünüyorsunuz para almamız gerek dedi . Bende hayır çalışmıyorum dedim . Öyle görünüyorsunuz dedi . Bende SGK sayfasına giriş yapıp baktığımda sigorta durumuma çalışan yazıyor . Fakat ben istifamı yazıp işten çıkalı 37 gün oluyor .20 Yaşında bir bayanım . Babamın emekliliğinden yararlanabiliyorum diye biliyorum . Fakat Anladığım kadarıyla çıkışımı yapmamışlar ve bu yüzden babamın emekliliğinden yararlanamadım . Ve devlet bursuna başvurmuştum . Kayıtlar bitti sonuçların açıklanması yakındır . Fakat çalışan olarak göründüğüm için burs alma şansım sıfır . Şimdi onlar yüzünden hem tedavim için para ödüyorum hemde alma şansım olan burstan yararlanamıyorum . Ne yapmam gerek ??

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Zeynep Hanım, öğrenci belgeniz ile SGK’ ya başvurmanız gerekmektedir. Bu sayede babanızın emekliliğinden faydalanabilirsiniz.

  219. Nermin Çavuşoğlu dedi ki:

   asgari ücret yatan sigortama kendim ek ödeme yapabilir miyim?
   yapabiliyorsam ödemeyi nasıl ve nereye yapmam gerekiyor?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Ödemenizin bir fayda sağlayacağını söyleyemem. SGK ya bildirilen brüt ücretiniz önemlidir.

  220. Remziye dedi ki:

   Merhaba, ben avusturya vatandasiyim ve ev kadiniyim, 64 dogumluyum. Ben turkiyede emekli olabilirmiyim?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Remziye Hanım, emeklilik şartlarını sağlarsanız emekli olabilirsiniz.

  221. seliss dedi ki:

   ben 1981 doğumluyum.uzun yıllardan beri ücretli öğretmenlik yapıyorum sigortam çok düşük yatıyor.bazı durumlarda iş bulmak imkansız oluyor bu sebeple ben hala sağlık hizmetlerinde devlet emeklisi babam üzerinden yararlanıyorum bu normal bir durummu bu benim hakkım mi.eczaneden kendi sigortanın üzerinden bir şeyler almaya çalıştığımda ise sistemde görünmüyor neden acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGk hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  222. Zeynep dedi ki:

   ben ekim 2de işe Başlamış olarak görünüyorum . Kasım 2de çıkışımı vermeleri gerekiyor . Aralık Ayında hala çıkışım verilmemiş ise ne kadar prim alırım ? 1.130 tl Maaş alıp işten ayrılmıstım . Yanlızca 1 ay çalıştım . Prim ne kadar alabilirim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Prim alma gibi bir durum olmuyor. Sigorta primi olarak görünüp dökümünüzde yer alır.

  223. arzu unlu dedi ki:

   Merhaba,22.12.2000 ise giriliyor halen aynı özel şirkette çalışmaktayım.4890 prim günüm var.sadece doğumdan dolayi 3.5 ay prim günüm yapmadı. 22.03.2013 17.07.2013 tarihleri arasında. Kıdem tazminatı nasıl ,hangi tarihte, hangi yolu izleyerek alabilirim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Arzu Hanım, kıdem tazminatını haklı sebeplerle işten ayrılma ya da emekli olacağınız için işten ayrılma durumlarında alabilirsiniz.

  224. HARUN dedi ki:

   KOLAY GELSİN.EŞİM HAMİLE,FAKAT ÇALIŞMIYOR.DOĞUMUNA 4 AY VAR.BEN DIŞTAN SSKSINI YATIRSAM KAZANÇLI MI OLURUM ZARARLI MI?DOĞUM PARASI ALABİLİRMİYİZ.ALIRSAK NE KADAR ALIRIZ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi/
    Harun bey yukarıda vermiş olduğumuz linke tıklayarak yazımızı incelemenizi öneririz.

  225. mehmet dedi ki:

   Aykut bey ben 1967 doğumluyum ve 1985 1 inci ayında sigorta girişim var 1200 gün ödenmiş sonra 1996 da vergi mükellefiyim.ve halen devam etmekdedir.ben bağkurlu olmam gerekiyordu ama müracat edilmediği için kayda alınmamış yani 2008 yasasından sonra otomak olarak kaydolmuş. ben sigorta girşimden sonra askere gitdim yani askerlik borçlanmamı yaparsam kaç senem ve kaç yaşında emekli olabilirim.Teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Mehmet bey askerliğinizi sonra yaptığınız için askerlik borçlanması ile sadece prim gün sayısını arttırabilirsiniz. Ne zaman emekli olabileceğinizi de aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak hesaplayabilirsiniz.
    http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

  226. sezer dedi ki:

   ssk dan çalıştığım günlerin parasını alabilirmiyim toplam 800 günüm var

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Sezer bey maalesef bu şekilde bir ödeme yapılmamaktadır.

  227. NESLİHAN AYDIN dedi ki:

   İyi çalışmalar dilerim. Annemin durumu maddi olarak pek iyi değil. Bende bir evlat olarak annemin sigortasını dışarıdan ödemek istiyorum. Annemin sadece ve sadece 9 aylık bir sigortalılık süresi var. 15/09/1987 tarihinde başlayan. Ben kendisini ne şekilde dışarıdan ödeme yaparsam emekli edebilirim. Annemin doğum yaşı 01/06/1956 doğumlu. Bu konuda hakkında görüşlerinizi sunarsanız sevinirim. (meail adresine yazarsanız çok daha memnun olurum. ) saygılar.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Neslihan hanım anneniz doğum borçlanması yaparak prim gün sayısına ekletebilir. Ayrıca annenizin prim gün sayısı az olduğu için 3600 günden emekliliği düşünebilirsiniz.

  228. ALİ KENANOGLU dedi ki:

   Merhabalar benim sorum; 1987 yılında ssk dan başlangıç yapılmış, ssk numarası olmasına ragmen hiç prim yatmamış.Bu başlangıç tarihinden yararlanılarak gerekli borçlanmanında yapılarak emekli olunurmu.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ali Bey, ilk sigorta girişiniz 1987 yılında yapılmışsa bu yılın emeklilik şartlarına göre emekli olabilirsiniz.

    1. ALİ dedi ki:

     SUKUFE hanım giriş yapılmış ssk numarasıda var fakat hiç prim yatmamış bu durumda da 1987 tarihi baz alınarak emekli olabilirmiyim şişmdiden teşekkürler.

     1. sukufe kalay dedi ki:

      Ali Bey, ilk girişiniz 1987 yılı gözüküyorsa emeklilik şartlarınız bu yıla göre değerlendirilir ve bu şartlar ile emekli olabilirsiniz.

  229. rasime dedi ki:

   merhabalar;eşim 1974 doğumlu ve 1994 tarihinde ssk girişi var fakat girdiler çıktılar beraber pirim günü 10 sene doldu ve 2200 gün pirim günüde dolmuş bulunmaktadır.kendisinin epilepsi raporu var emeklilik durumunda epilepsi aynı zaman da FMF HASTASI olması emeklililğini ne kadar etkiler şimdiden teşekkürler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Rasime hanım hastalığın derecesine göre değişiklik göstermektedir. İş gücü kaybına göre emeklilik süresi farklılık gösterir.

  230. sadık altın dedi ki:

   iyi calışmalar benim sorum1994 yılı ssk girişim var daha sonra soy isim deyişti 2005 ssk girişim var yeni soy isimle 1994 yılındakı ssk nasıl bula bilirim ve nasıl birleştirebilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında belirterek detaylı bilgi alabilirsiniz.

  231. kadir dedi ki:

   ssk4A hizmet sorgulamada aylık kazanc yazan yerdeki rakam ne oluyor? birde net 2500 tl maasın burutu ne kadar oluyor ? cvplarınız icin simdiden tesekkur ederim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Kadir Bey, aylık kazanç prim bedelidir. Maaşınızın detayı için bordronuzu alabilirsiniz.

  232. nihat dedi ki:

   selam ben 1980 yılından 2012 yılına kadar almanyada calıstım 2012 yılından 2014 yılına kadarda turkiyede sigortalı calısmaktayım yurt dısı borclanması yapmak istiyorum odeyecegim miktar ne kadar

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nihat Bey, http://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/ adresinden borçlanma miktarını hesaplayabilirsiniz.

  233. Turan Bayrak dedi ki:

   Aykut bey eşim 1957 doğumlu 1972 ile 1978 yılları arasında toplam 1441 gün ödenmiş pirimi bulunuyor.28.03.2012 – 30.10.2013 tarihleri arası isteğe bağlı 574 gün pirim ödedik.01.11.2013 tarihinden itibaren bir iş yerinde çalışıyor şu an 420 gün ödenmiş pirimi var.Bir çocuk borçlanması yaparak 420+720=1140 gün. Eşim bir kaç ay içinde iş den ayrılmayı düşünüyor şayet ayrılırsa geri kalan 445 gün isteğe bağlı ödeyerek 3600 günle SSK dan emekli olabilir mi. Cevaplarsanız çok teşekkür ederim

  234. NİHAT ÜNAL GEGİN dedi ki:

   Aykut Bey,
   Ben 1985 senesinde Bağ Kur’a kayıt yaptırıp 1995 senesinde SSK’ya geçiş yaptım. Emekliliğe hak kazanabilmek için Bağ Kur pirimi olarak ödenmemiş borçlarımı (Asıl 14.552,26 TL) kapatmak için ay başı Bağ kur ve SSK hizmetlerimi yapılandırdım.Fakat bu gün Ankara Sakarya caddesi SSK müdürlüğünde sorgu üzerine askerliğimi 1990 senesinde Bedelli olarak yaptığımı bildirdim ve aldığım cevap borçları ödeyebilmek için Kredi almaya hak kazanmadığım ve bu krediden faydalanamayacağım bildirildi.Konu ile alakalı bilgi ve paylaşımlarınızı rica ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGk hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  235. Firkat Silsüpür dedi ki:

   1961 doğumlu olup1981 yılında halk bankası Ank.Keskin şubesinde Firkat Sözer adı ile Emekli sandığına tabi memur olarak işe başladım.1982 de evlenerek Firkat Silsüpür olrak Ankara Halk Bankası genel müdürlüğünde 1985 yılına kadar çalışmaya devam ettim.Çocuklarım olması nedeniyle o yıllarda istifa ederek ayrıldım.Şimdi 4/A sigortamı yaptırdım eski hizmetlerimle birleştirerek borçlanma sureti ile emekli olmak istiyorum.Ancak internet ortamında eski emekli sandığı sicil numarası ve hizmet bilgilerime ulaşamıyorum. Emeklilik şartları ve eski hizmetlerimin bulunması için yardım ve bilgi vermenizi arz ederim..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarına bu adresten bakabilirsiniz. Hizmetlerinize ulaşmak içinde SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  236. hacı yıldırım dedi ki:

   Avkat bey eşim 1942 doğumlu çifçi 1994 yılında pancardan bağkur kesintisi var 96 da var 2006 da da var. Oda kaydı en erken 2001 de var ve devam ediyor. eşim emekli olamazmı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında anlatabilirsiniz.

  237. ALEV PETERS dedi ki:

   Aykut Bey merhaba, ben henuz unıversıte son sınıfta okurken Pamukbank kemeraltı subesınde yarı zamanlı haftanın bellı gunlerı 6 ay kadar calıstım. Kredı kartı pazarlaması yapıyorduk. Bıldıgım kadarı ıle pamukbank ın kendı ıcındekı emeklılık hesabına pırımlerımız yatırılıyordu ve bankaya aıt sıcıl numaramız vardı. Sorum soyle. Bu calısmam SGK da gozukmuyor. Bu benım ılk ısımdı ve ıse baslama tarıhımı ve dolayısı ıle emeklı olabılecegım yaşı onemlı olcude etkıleyecek. SGK hızmet dokumumde gorulmuyor bu calısmam. Bunun sısteme ıslenmesı ıcın ne yapmalıyım?
   Tesekkur ederım.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattına bildirebilirsiniz.

  238. Osman dedi ki:

   Aykut Bey 21.11.2009 yılında Rusya’da çalışmaya başladım. 15.03.2014 yılında ayrılıp Türkiye’ye geldim. Bu iki tarih arasındaki günleri emeklilik primi olarak hesaplayıp yatırmak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu süreler arasındaki yatırmam gereken emeklilik priminin asgari tutar olarak toplamı nedir? Yeni yılla birlikte tekrar Rusya’da çalışmaya başlayacağım. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? İsteğe bağlı olarak mı yatırmalıyım, yoksa yurtdışı borçlanma adı altında bekleyip toptan ödeme mi yapmalıyım? Daha önceden 2005 yılında 8 günlük bir prim ödemem var. teşekkür ederim, saygılarımla.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yurt dışı borçlanması ile belirttiğiniz tarihteki sigortalılık günlerinizi Türkiye içinde sigorta primi olarak gösterebilirsiniz. Bunun hesaplamasını http://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/ bu adresten yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  239. Turan Bayrak dedi ki:

   Merhabalar eşim 1957 doğumlu 1972 ile 1978 yılları arasında toplam 1441 gün ödenmiş pirimi bulunuyor.28.03.2012 – 30.10.2013 tarihleri arası isteğe bağlı 574 gün pirim ödedik.01.11.2013 tarihinden itibaren bir iş yerinde çalışıyor şu an 420 gün ödenmiş pirimi var.Bir çocuk borçlanması yaparak 420+720=1140 gün. Eşim bir kaç ay içinde iş den ayrılmayı düşünüyor şayet ayrılırsa geri kalan 445 gün isteğe bağlı ödeyerek 3600 günle SSK dan emekli olabilir mi. Cevaplarsanız çok teşekkür ederim

  240. Ali Coşkun dedi ki:

   Merhaba,21.8.1961 doğumluyum.İşe giriş tarihim 01.02.1991 Askerlik tarihim 03.07.1981-03.03.1983 tür.4200 gün.SSK 816günBağkurum var.Emeklilik için askerlik borçlanması yapmam gerekir mi?kaç gün borçlanmam gerek?(600 gün askerlik ssüremvar)Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile daha kolay emekli olabilirsiniz. Emeklilik şartlarınıza göre bakıp borçlanabilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

  241. Ali dedi ki:

   Merhabalar sigorta başlangıç tarihim 21.05.1988 toplam pirim 6224 gün doğum tarihim 15.12.1965 kaç gun askerlik borçlanması yatırırsam emekli olabilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yoktur. Zaten emeklilik zamanınız gelmiş, aralık ayında emeklilik için başvuru yapabilirsiniz.

  242. Yusuf dedi ki:

   Annem kocasından maaş alırken babasının maaşını da alabileceğini öğrendi ve başvuru yapınca aldı. Ona toplu olarak 3 yıllık maaş verdiler ve 3 ayda bir de verecekler. Bir diğer teyzem boşanma arefesinde. MEvcut maaşı bölüşecekler zaten. Benim sorum şu ki o teyzem annemin aldığı toplu maaşı ve miktraını biz isetemeden öğrenebilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Eski alacaklarını SGK ya sorması durumunda öğrenecektir.

  243. Nil Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,30.06.2013 tarihinde işten çıkışım yapıldı ve elektronik ortamda barkodlu işten çıkış bildirgesi verildi.Ancak Hizmet dökümümde çıkışım görünmüyor.Konu ile ilgili ne yapabilirim?Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumu SGK yetkililerine bildirebilirsiniz.

  244. Recep Feyyaz UZAN dedi ki:

   Aldığım aylık 5 bin lira.25 seneyi doldurdum.Emekli olacağım.Emekli aylığım ne kadar olur?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattına durumunuzu belirtip detaylı bilgi alabilirsiniz.

  245. recep aycil dedi ki:

   Annem 1968 dogumlu ve dort cocugu var sigorta girisi yeni yapildi en erken nasil emekli olabilir.iyi calismalar tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    3 çocuk için doğum borçlanması yapabilir. Ancak prim günü sayısı çok az erken emeklilik için 3600 prim gününe ihtiyaç var.

  246. osman dedi ki:

   eşim yurtdışı vatandaşı ben bağkurluyum benden faydalanıyor devlet hastanelerinden ama özel hastaneden faydalanabilir mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Özel hastanede böyle bir durum söz konusu olamaz.

  247. Murat Tilev dedi ki:

   2012 de veya 2011de bir mektup aldım içindeki yazıda 2 sene bir süre tanıyordu, şimdi hatırlamıyorum; bu süre bu sene sonunda bitiyor galiba. Ben 2009 Nisanından beri yaşdan emekliyim.Bu süre emekli maaşımın kesilmesine sebep olabilirmi? Bu iki sene neyin nesidir?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumu Alo 170 SGK hattında sorabilirsiniz.

  248. SÜMEYRA ÜNLÜÖZ dedi ki:

   selamlar,,
   şuan 9 aylık hamileyim. Doktorumdan maksimun bu ayın 19una kadar çalışabilirlik raporu aldım ve ayın 15 ine kadar çalıştım. Yani hamileliğimin 36. haftasına kadar çalıştım. ancak 15 aralığa kadar çalışmış olmama ve bunu doktoruma bildirmeme rağmen sgk sisteminde ücretli izin başlama tarihi 5 aralık görünüyor. Bu durum da iş yerimden 5 aralığa kadar ödeme alacağım. 10 gün boşa gitmiş oluyor. bu konu da ne yapmam gerekiyor. Tarihi nasıl düzeltebilirz.. Lütfen çok acil dönüşlerinizi bekliyorum..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belgelerinizi ve raporunuzu SGK ya götürerek duruma itiraz edin.

  249. aşkın fındık dedi ki:

   iyi aksamlar babam ılk sıgortalı ıse basladıgı tarıh olan 1978 den 1979 a kadar calıstıktan sonra askere gıdıp gelmıstır askerden geldıkten sonra 1983 yılında basladıgı işte yenı bır sicil numarası ıle çalışmaya devam etmiştir fakat su anda 1983 tarıhınde aldıgı ve 1987 ye kadar aktıf olan ıkıncı sıcıl numarası hıc bir kayıtta görünmemektedır . ve buyuzden emeklı olamıyor. ne yapmamız gerekir.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerinde belirtebilirsiniz.

  250. kamil bardak dedi ki:

   merhabalar benim oğlum yüzde atmış özürlü duymaz konuşmaz 1995 doğumlu şimdiye kadar sağlıktan benim sgk dan faydalanıyordu fakat yaşı 18 i geçince faydalanamıyor kaymakamlığa gittim bildirdim bir ay sonra gelindedi gittim işiniz tmm dediler sgk ya gidin oradan öğrenin dediler gittim sgk da benden ayda 125 tl sağlıktan faydalanması için para talep ediyor ne yapmam gerekli bir yol tarif edeseniz sevinirim bende işi bıraktım yüzde atmış raporlu bir ayöncede şubeden teskereyi aldı kaç kere baş vurdusam maaşada bağlatamadım saygilar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu rapor için herhangi bir kolaylık sağlanmalıdır. Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  251. ahmet yılmaz dedi ki:

   1981 doğumluyum.1998 yılında işyeri açtım bağkıra müracaat ettim.18 yaşımı doldurmadığım nedeni ile red yazısı geldi.2001 yılında mukellefiyetim sona erdi.2001 yılında askere gittim.2004 yılında200 gün sigortalı oldum.2007 yılında tekrar işyeri açtım 2011 yılına kadar bağkırlu oldum.daha sonra saklı olarak devam ediyorum
   sorum şu.şimdi 98 yılı için geriye dönük bildirimde bulunmalıyım.askerlik borçlanması da yapmalı mıyım.yaparsam sigorta başlangıcım ne olacak.bu işlemlerin bana faydası olur mu ne zaman emekli olurum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerliğiniz sigorta başlangıç tarihinden önce ise askerlik borçlanması ile sigorta başlangıç tarihini askerlik başlangıcına çekebilirsiniz. Bu durumda emeklilik şartlarınız değişir ve daha kolay emekli olabilirsiniz.

  252. ersin dedi ki:

   ben işsilik maaşı alıyorum eger eşim sigortalı bir işte çalısırsa benim işsizlik maaşım kesilirmi şimdiden teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  253. Gamze dedi ki:

   Merhaba eşim çalıştığı kurumdan istifa etmek istedi ancak kurum bunu kabul etmedi. Eşimde 05.01.2015 tarihinden noter aracılığıyla istifa etti. ve çektiğimiz ihtar kurumun eline 08ç.01.2015 tarihinde ulaştı. Hala çıkışını vermediler. Ayrıca çalışma belgesinide veremeyeceklerini söylüyorlar. Ancak yeni başlayacağı kurum çalışma belgesini istiyor.
   Benim sorum çıkış için 10 günlük süre 05.01.2015’ten itibaren mi başlar yoksa ihtarımızın kuruma ulaştığı 08.01.2015 tarihinden itibaren mi başlar. Ayrıca çalışma belgesini vermemeleri durumunda bununyerine geçen başka bir belge var mıdır kurum dışından temin edebileceğimiz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  254. ahmet dedi ki:

   iyi günle 4a çalışanım 31 aralık 2014 işten çıkış gözüküyor
   ama
   sigortam aktif
   provizyon alabilir müstehaktır diyor
   sizce ocak ayı sigortam yatıyormudur
   sanırım giriş çıkış yaptılar bana

  255. Fatih Erbaş dedi ki:

   Merhaba,
   Sağlık sorunlarımdan dolayı işten çıkartılırsam işsizlik sigortasından faydalanarak Malulen emekli olmakiçin hastaneye başvurabilirmiyim.Malulen emekli olmakiçin çalışmam şartmı?Cevap verirseniz memlun olurum.Teşekkürler.

  256. şenol metin dedi ki:

   Kolay gelsin hocam 22-03-1996 tarihi itibari ile sigortam başladı.Askerlikten sol omuzumdaki çıkık sebebi ile muaf tutuldum.
   17 yıla yakın bir süredir özel bir şirkette çalışmaktayım.1.1.1970 doğumluyum ve 1.1.2026 tarihinde emekli olacağım.Erken emekli olma şansım varmıdır.

   1. şenol metin dedi ki:

    Kolay gelsin hocam 22-03-1996 tarihi itibari ile sigortam başladı.Askerlikten sol omuzumdaki çıkık sebebi ile muaf tutuldum.
    17 yıla yakın bir süredir özel bir şirkette çalışmaktayım.1.1.1970 doğumluyum ve 1.1.2026 tarihinde emekli olacağım.Erken emekli olma şansım varmıdır.

  257. Serpil dedi ki:

   Merhabalar,

   Yılda 4 ay 8er gün ücretsiz izne ayrılmak zorunda bırakılan bir SSK’lının aynı zamanda üzerinde kayıtlı bir şahıs şirketi var ise bu izin süresinde BAĞKUR’a prim ödemesi yapması gerekir mi?

   Teşekkür ederim.

  258. didem dedi ki:

   Merhabalar,
   Yılda 4 ay 8er gün ücretsiz izne ayrılmak zorunda bırakılan bir SSK’lının aynı zamanda üzerinde kayıtlı bir şahıs şirketi var ise bu izin süresinde BAĞKUR’a prim ödemesi yapması gerekir mi?
   Teşekkür ederim.

  259. NEŞE BİLİK dedi ki:

   MERHABALAR BEN 1996 HAZİRAN 4 GİRİŞLİYİM BUNDAN 1 YADA 1,5 YIL ÖNCESİNE KADAR BU ŞEKİLDE SSK DÖKÜMÜMÜ GÖREBİLİYORDUM
   FAKAT ŞİMDİLERDE 1997 SUBAT GİRİŞLİ GÖRMEKTEYİM.
   NE YAPMAM GEREKLİ BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ…

  260. NEŞE BİLİK dedi ki:

   MERHABALR BEN 02.06.1996 SSK GİRİŞLİYİM
   BUNDAN 1 YADA 2 YIL ÖNCESİNE KADAR SSK DÖKÜMÜMDE BUNU GÖREBİLİYORDUM
   FAKAT ŞİMDİLERDE 1997 2.AY GİRİŞLİYİM DİYE GÖRÜNMEKTEDİR.
   LÜTFEN BU KONUDA NE YAPMAM GEREKTİĞİ HAKKINDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  261. Murat dedi ki:

   Merhaba,

   1971 doğumluyum. Temmuz 1990’da SSK sigortam başladı. Toplam 1364 gün ödenmiş primim bulunuyor. Dışarıdan primleri tamamlayıp emeklilik hakkı kazanmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Bu durumda nasıl ve ne zaman emekli olabilirim?

   Teşekkür ederim.

  262. ramazan danış dedi ki:

   Merhaba.Eşimin 1991 yılında ssk lı olarak işe girişi var yaklaşık dokuz yıl ssk çalışması var kalanını ise isteğe bağlı olarak tamamlamıştık.2012 yılına kadar ssk nın sitesinde hizmet dökümü sorgulanabiliyordu.fakat daha sonra kayda rastlanılmadı diyordu.bugün 170 i aradığımızda eşimin herhangi bir sigorta kaydının olmadığı söylendi.yani 5450 prim günü yokoldu.yaptığım incelemede sgk nın vatandaşa sigortalılığınızı kanıtlayın dediği görülüyor.fakat eşimin ssk lı olarak çalıştığı işyerinden 15 yıl önce ayrıldığı düşünülürse belgelere ulaşmak imkansız gibi.fakat isteğe bağlı prim günlerimiz ile ilgili evraklar elimizde mevcut.ne yapmalıyız.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    eşiniz fiili olarak çalıştı ise primi kaybolmaz. Çalışmadan paravan şirketlerde sigortalı gösterilenleri sgk tespit ettği an günlerini iptal eder.

  263. serdal dedi ki:

   Merhabalar, ben almanyada malulen emekligim var. türkiyede simdi ben borclanma bas vurusu yaptim tahakkuk cetfeli geldi bana 1800 gün borclanmak icin. simdi bana bir kac kisi dedi ben türkiyede malulen emekli olamam diye cogu insanlarda olursun diyor. simdi ne dogru ne yapmam gerek.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Raporunuz varsa olursunuz.

    1. aydemir dedi ki:

     1986-12 ayında sigortaya giriş yaptım 1986’dan 1989 kadar sigortalı olarak çalıştım ve askerlik nedeniyle 1990 12 ayında iş yaptım ve aynı işyerin de 1997 ye kadar çalıştım firmamız 1997 de limidet irketine geçiş yaptı bende bu incelemelere karşı sigorta dökümanlerım de araştırma yaptım 30 gün çalışıp ta 20 gün sigorta göstermiş olup olduğunu öğrendim bende bütün bunları izmir bölge çalışma müdürlüğüne dilekçe ile baş vurdum ve sonuçta müfettişler gelip işyerine tutanak tuttular ama hala ödenip ödenmediğine dahir bilgi verilmedi göndermiş olduğum dilekçe iadeli tahütlü olarak elimde durmakta geriye paraolarak ödenip ödenmediğini nasıl öğrene bilirim bana yardımcı olurmusun manisa dan bütün evraklarımız soma ilçesine geldi ama hala bir sonuç alamadım ben 1969 doğumluyum bana bilgi verirseniz çok memnun olurum

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Durumunuzu bir de Alo 170 SGK hattında anlatabilirsiniz. Bu site bilgilendirme amaçlıdır. Biraz karışık bir durumunuz var SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  264. HÜSNÜ KÖR dedi ki:

   S.G.K. dan cıktım tarım bağkuruna geçebilirmiyim gereken evraklar neler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  265. İlhan Durmaz dedi ki:

   10 mayıs 2014 tarihinde calışmaya başladıgım Soğucak Yolu üzeri Davutlar Kuşadası EGERIA PARK OTEL ‘DE….15 /01/2015 TARİHİNE KADAR CALIŞTIM ..Sgorta destek pirimim öden medigini gördüm
   ayrıca izin ve mesayi paralarımıda alamadım ne yapmam gerekiyor …..

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    170 e şikayet edebilirseniz onlar ilgili yerlere gerekli bildirimi yaparlar.

  266. ali başyiğit dedi ki:

   Bir bayan yakınım, şu an çalışmıyor ve eşinden sağlık sigorta yönüyle yararlanabiliyor, bir sitede, belirsiz süreli kısa süreli çalışma sözleşmesiyle günün belli saatlerinde çalışmak suretiyle kapıcı gibi, fakat 15 günden az sigortalı olarak çalışabileceği bir iş bulmuş, henüz işbaşı yapmadı, puantaj nedeniyle buradaki çalışması 15 günü geçemeyecek durumda, ssk ya bildirilecek sigortalı çalışma günlerimin sayısı 15 günü geçmemekte, en fazla saat üzerinden güne çevrildiğinde, 15 gün kadar çıkmakta, genel sağlık sigortasından yararlanabilme durumu nasıl olur böyle bir durumda, gss kendi cebinden ödeyerek 30 güne tamamlaması zorunlumudur, ssk ya puantajla ilgili ( bu sitede, 1 kişi çalışacak) bir bildirim verilecek mi.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    ssk ya puanajla ilgili bilgi verilir. gss ödemesi olmaz eşinin sigortasından faydalanır

  267. Selin dedi ki:

   Merhaba, 22 aralıkta işe girdim. 10 günlük sigortam ödenmiş görünüyor ama ocak ayı görünmüyor hala. Sigortam aktifmi değilmi nasıl öğrenebilirim. Hastaneye gittiğimde falan yararlanabilir miyim?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    ocak ayı şubat ayının 23 üne kadar bildirilir. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ bu linkten provizyon bölümüne gidip sorgulama yapman gerekir.

  268. GÜLSEMİN COŞKUN dedi ki:

   Merhabalar,
   Kız kardeşim 22 yaşında üniversite öğrencisi. Babamdan yetim aylığı almakta. Kardeşim part-time 2 aylığına iş bulmuş. işverende sigortasını yapmak istiyor. Kardeşim sigortalı olacağından dolayı yetim aylığı kesilecek fakat 2 aylık bir iş bittiğinde tekrar yetim aylığı bağlanacak mı.Ne yapması gerekiyor. Yetim aylığını ne zamana kadar alabilir. Cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla,

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    iş akdi sona erince müracaatla yetim aylığını yeniden alabilir.

  269. mustafa dedi ki:

   Merhabalar,

   1978 doğumluyum, 01.07.1999 tarihinde sigorta başlangıcım var. Şu anda özel sektörde bir firmada 8 yıldır çalışıyorum ve 3380 ssk prim gün sayım var. Özel ailevi sebeplerden il değiştirmek zorunda kaldığımdan işimden istifa ederek ayrılacağım. 338 prim gün sayısı da yedek subaylık donemimden emekli Sandığı prim gün sayım var. Hizmet birleştirmesi yaparak 3600 prim gün sayısı ve 15 yıl tamamlama kanununa göre 8 yıllık çalışmamın kıdem tazminatını alabilir miyim? Acil cevaba ihtiyacım var.
   Teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    ssk ile emekli sandığı hizmetlerin toplamı 3600 gün olursa yazıyı alıp tazminat alabilirsiniz.

  270. aslan dedi ki:

   merhaba ,
   1953 doğumluyum
   01.10.1972 bağkur girişliyim 5310 günüm var bağkurdan
   daha sonra isteğe bağlı ssk ile 1324 gün ile 01.03.2001 tarihnde emekli oldum
   hisse oranı 64.40
   maaş 1,120.53 maaşım ssk emeklilerine göre düşük kalıyor sizce ne kadar almalıyım ne yapmalıyım yol göstermenizi rica ederim
   teşekkürler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    dilekçe verip emekli maaşınızı yeniden hesaplata bilirsiniz .

  271. Teoman dedi ki:

   Merhaba,1989 tarihinde sgk girişim ve 7500 gün prim ödemem var. 25 yıl sgk çalışma süresini doldurdum.Suan hala özel bir şirkette calışmaktayım.İşitme kaybım bulunmakta.Sorum şu olacak; mamulen emekli olmam halinde normal emekli maasim kadar aylık bağlanırmı.Emekli olmam
   için 8 yıl yaşı beklemek durumundayım.Yani emeklilik şartlarımı yerine getirdim.Teşekkurler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    raporunuz varsa malulen emekli olabilirsiniz. maaşınız normal emekli maaşından az olmaz.

  272. cansu dedi ki:

   Merhaba, annem 52 yasinda 88 yilinda sadece 20 gunluk sigortasi var 2012 yilinda da 30 gunluk bir sigortaya sahip. 2 cocugu var. emekli olabilmesi icin yapilabilecek birseyler var mi bu saatten sonra.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borçlanma dahil 3600 günü tamamlarsanız emekli olur.

  273. gülcan dedi ki:

   2004/11 .aydan itibaren sigortalı olara çalışıyorm 3169 ödemiş prim gün sayım var.
   14 aylık bir çocuk sahibiyim.Doğum borçlanmamı ödesem iş yerimden ayrıldığım da kıdem tazminatımı alabilirmiyim.Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak normal emeklilik durumunda işten çıkarak kıdem tazminatı alırsınız.

  274. hazel dedi ki:

   Benim sigorta girisim 2009 toplam gun sayim 461 yaziyo ama butun gun sayilarimi topladigimda 763 yapmasi gerekiyor sadece 2013 ve 2014 yili gun toplamim 461yapiyo neden diger calistigim yillarin gun toplami dahil edilmemis bu iste bi yanlislikmi var?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çalıştığınızı SGK gerekli belgeler ile kanıtlamanız gerekir. Bu durumda işlenmemiş günler işlenir.

  275. hüseyin dedi ki:

   merhaba benim üzerime ticari hat var su an sigortalı bir iş yerinde çalışmaktayım bağkurum donmuş durumda yakın zamanda askere gideceğimden dolayı skk olarak çalıştığım iş yerinden ayrılacam. Bağkurumun aktif olması durumunda işsizlik sigortasından yararlabılırmıyım ??

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  276. HASAN HÜSEYİN YAVUZ dedi ki:

   merhaba selahattin bey %45 engelli raporum var 1979 doğumluyum sigorta girişim 2007 pirim günüm 2555 nezaman emekli olabilirim saygılarımla.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    %60 ve üzeri engelli raporu olanlar malulen emekli olabiliyor. Sizin için 3600 günden emeklilik olabilir. Yine de detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  277. ali can dedi ki:

   merhaba ben ali can ben ağustos 1991 de bağkura girdim ağustos 1995 te terk ettim ocak 2001 de tekrar bağkurlu oldum şubat 2014 te terk ettim askerlik borçlamasını 2009 yılında yatırdım 1965 doğumluyum şuanda sigortalı olarak çalışıyorum, borç yapilandırmadan 9500 lira ana para olmak 12200 lira 18 taksit borcum var,
   bağkurlulara borç ve gün silme olanağı tanınacakmış ben bu borcu sildirsem benim 2 yıl kadar silinecek
   asgari ücretle çalışıyorum ödemede zorlanacağım ben bu 2 yılı sildirsem bu şartlarda sigortadan emekli olursam emekli maaşımı etkilermi etkilerse kaç lira etkiler lütfen yardımcı olurmusunuz şubatın sonuna kadar ilk taksidi yatırmam gerek onun için lütfen yardım edin yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  278. mehmet dedi ki:

   iyi günler
   2013 yılında gss prim borcum oldugunu öğrendi. ve yaşım 25 in altındaydı ve üniversite öğrencisiydim. ancak bu borcu yapılandırdım ve borcum olan 280 tl ödeme yaptım. bu parayı geri alabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    o dönemde öğrenci olduğunuzu öğrenci belgesi ile SGK ya bildirmeniz durumunda paranızı geri alma talebinde bulunabilirsiniz.

  279. muhammet dedi ki:

   Ssk hizmet dokumune bakiyorum ocak gozukuyor subat ayi yok bir ay geridenmi geliyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Güncelleme ile ilgili bir durumdur. Geriden gelme durumu olabilir.

  280. Akay SEVLİ dedi ki:

   Merhabalar, Babamın sigorta girişi 1979 yılında ancak giriş yapılırken sanırım memurun yanlış yazmasından kaynaklı olarak adı ve soyadı yanlış girilmiş. Ahmet SEVLİ olması gerekirken Bhmet SELVİ Olarak giriş yapılmış. Sonraki yıllarda da soyadı yine SELVİ olarak girilmiş. Şuan itibariyle 4976 prim gün sayısı çıkmaktadır. Emeklilik Dilekçesi vermeyi düşünüyoruz ancak isim soyisim de ki bu sıkıntılı durum bizim için nasıl bir süreci oluşturacaktır? Cevabınız için şimdiden Teşekkürler..Saygılar..

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sıkıntı olmaz

  281. özlem dedi ki:

   Merhaba. Ben babami 2010 yilinda kaybettim ölüm aylığından yararlanmak istiyorum ama sgk ya gittiğimde babamın ssksı olmadığın söylediler.Halbuki 1981 den 1994 e kadar ssksı var

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    var olduğunu ssk ya söyleyin. veya neye dayanarak var diyorsunuz ? ssk var olan bir hizmete kolay kolay yok diyemez.

  282. engin dalman dedi ki:

   Merhaba dayım 1947 doğumlu. Almanyadan gecen yıl emekli oldu. Almanyaya gitmeden önce Turkiyeden 100 küsür gün SSK primi yatırmış. 65 yaşını doldurduğu için şu an 11 lira aylık alıyor. Bu ayligin normal aylığa dönmesi için ne yapması gerekiyor. Almanyadan ya da Turkiyeden hangi belgeler gerekiyor. Turkiyede sigorta ödediği tarih yaklaşık 20 yıl önce. Şimdiden tesekkurler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    almanya sigorta hizmet belgesi gerekli . 100 günü 3500 gün borçlanarak 3600 e tamamlarsa emekli olur. 1999 öncesi yılları borçlansın.

    1. osman dedi ki:

     Meraba benim sigorta baslangicim 1998ssk ya baş vurdugumda başlangıç var ama gun gozukmuyo dediler bu durumda65 yasindami emekli olucam yoksa 55 yasindami?

     1. Selahattin Demir dedi ki:

      1998 de adına prim ödenmemişse mahkeme kararı ile başlangıç saydırmalısınız.1998 başlangıc sayılırsa 57 veya 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  283. ali can dedi ki:

   merhaba ben ali can ben ağustos 1991 de bağkura girdim ağustos 1995 te terk ettim ocak 2001 de tekrar bağkurlu oldum şubat 2014 te terk ettim askerlik borçlamasını 2009 yılında yatırdım 1965 doğumluyum şuanda sigortalı olarak çalışıyorum, borç yapilandırmadan 9500 lira ana para olmak 12200 lira 18 taksit borcum var,
   bağkurlulara borç ve gün silme olanağı tanınacakmış ben bu borcu sildirsem benim 2 yıl kadar silinecek
   asgari ücretle çalışıyorum ödemede zorlanacağım ben bu 2 yılı sildirsem bu şartlarda sigortadan emekli olursam emekli maaşımı etkilermi etkilerse kaç lira etkiler lütfen yardımcı olurmusunuz şubatın sonuna kadar ilk taksidi yatırmam gerek onun için lütfen yardım edin yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

   lütfen cevap verin

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borç silme ilgili net bir şey yok.

  284. mucahit dedi ki:

   Benim 68 gun prim yatilmis ameliyat oldum 1 ay raporluydum rapor parami alabilirmiyim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    90 günden az olunca alamazsınız.

  285. F.YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba. 20.02.1981 doğumluyum Eylül 1998’de SSK girişim ve 360 gün prim ödemem var. 08.09.2008 itibariyle TSK’da emekli sandığı primlerim ödenmeye başlandı ve hala devam ediyor. 3 yıl 10 ay 1 gün Üniversite borçlanmamı dışarıdan kendim ödedim ve daha önceki 360 günlük hizmet birleştirmem için gerekli dilekçeyi SGK’ya gönderdim. Bu durumda ne zaman emeklilik hakkını kazanacağımı öğrenebilir miyim?

  286. Ali ihsan Demirel dedi ki:

   1965 doğumluyum ssk girişim 1988 ssk dan 1327 günüm var halen ödemekteyim .isteğe bağlı sigorta 583 gün .mecburi tarım sigorta 1305 gün var.askerliği 18 ay borçlansam ve askerlik de 1985 de olduğuna göre giriş tarihim 1987 ye alınıyor
   1-ne zaman emekli olabilirim
   2-hepsinin toplamı 3700 gün oluyor
   ne zaman emekli olurum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarına bu adresten bakabilirsiniz.
    Ayrıca sigorta başlangıcınız askerlik başlangıcına çekilmektedir.

  287. AHMET YURT dedi ki:

   16.01.1967 doğumluyum.01.03.1990 tarihinden itibaren kesintisiz bağkur yatırmaktayım. 01.03.2015 tarihinde 9000 prim günü dolmakta 16.01.2019 da 52 yaştan emekli olmaktayım. şu anda 570 tl bağkur ödemekteyim. Bağkuru kapatıp sigortaya geçmeyi ya bağkur pirimini indirmeyi düşünmekteyim. emeklilik maaşımı nasıl etkiler.
   saygılrımla.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    prime esas kazancın en az asgari ücretin 2.5 katı üzerinden bildirilmezse ister ssk olsun ister bağkur olsun prim ödediğin sürece emekli maaşınız düşer.

  288. Nagihan dedi ki:

   Köy muhtarlığında 4-A lı personel olarak büro memurluğu görevinde çalışmakta idim.6360 sayılı Büyük şehir kanunu ile ilçe belediyesine personel olarak devredildim. İlçe belediyesi beni istediği zaman işten çıkarma hakkına sahip midir. 4- A lı personel olarak tanımlanırken 5510 sayılı kanuna göre mi yoksa 657 sayılı kanuna göre mi 4-A lıyım. Haklarım hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  289. leyla hanim dedi ki:

   1.1966 dogumlu bir bayanim.ilk defa sigortali is baslangicim 2011 de oldu ve 11 ay calistiktan sonra 2 ay sonra baska sigortali bir ise girdim hala orada 2 bucuk senedir calismaktayim emeklilik şartlarim nelerdir acaba birde 3 cocugum var fakat onlar dogmadan once sigortali calismadim dogum borclanmasi olur mu. Bu konularda hic bilgim yok o yuzden soruyorum. Hayirli gunler dilerim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    58 yaş 7000 günle emekli olabilirsiniz.doğum borçlanması şuan mümkün değil.

  290. Zeki DOYMUŞ dedi ki:

   Eşimin son ay (Ocak) hizmet günleri gözükmüyor. Sorun, SGK’nın güncelleme yapmaması olabilir mi?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    23 şubattan sonra mı baktınız ? ocak ayı 23 şubata kadar bildirilmiştir. görünmüyorsa ya bildirim yapılmamıştır. ya da sigortasız çalışıyordur.

  291. yılmaz akın dedi ki:

   Hizmet Türü Mecburi Sigortalılık
   Başlangıç Tarihi 19.03.1991
   Terk Tarihi 27.04.2011
   Hizmet Süresi 20 yıl 1 ay 9 gün
   Hizmet Türü Yeniden Mecburi Sigortalılık
   Başlangıç Tarihi 01.05.2014
   Terk Tarihi 28.02.2015
   Hizmet Süresi 0 yıl 10 ay birde 1084 gun ssk hizmetim var yanı kısacası 20 yıl 11 ay 9 gun bağkur 1084 gunde ssk var ne zaman emeklı olurum ve ssk dan emekli olmamaın avantajları nedir cevaplarsanız sevınır teşekurler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    son yedi yıl içinden 3,5 yıldan fazla hizmetiniz nerde ise emeklikte o statüye tabisiniz.

  292. yasin dedi ki:

   1997 yılı ssk girişim var yuzde 80 saglık raporum var 4000 gunum var erken emekli olmak için vergi dairesine vergi den muaftır belgesş almak için başvurdum sonucu bekliyorum fakat söle bi durum kafamı kurcalıyor 1997 ssk girişim 1999 kasımdan .2000.2001 hazıran ayına kadar ssk yok askrlıkden dolayı 15 yıl 3600 gun sartına tabı olabılırmıyım emeklılık sartlarım ve ne kadar alacagımı yazabılırsenıy sevırım saygılar ıyı gunler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Emekli olabilirsiniz. 3600 günden. Üstelik %80 raporunuz var. Durumunuzu Alo 170 SGK hattına anlatıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

  293. emre geze dedi ki:

   merhabalar benim annemle babamın resmi nikahı var babam çalışıyor ama sigortalı değil annemin rahatsızlığı var ameliyat olması gerekiyo ama sigorta olmadığı için ameliyat biraz masraflı bütçemizi aşıyo ben annemi kendi sigortama nasıl kaydedebilirim yardımcı olurmusunuz simdiden teşekürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Annenizin ve babanızın gelir testi yaptırması gerekmektedir. Test sonucuna göre sizin sigortanızdan faydalanabilirler.

  294. sercan tatar dedi ki:

   mrb benım bı sorum olacak babam bundan 5 yıl once ısten cıkıp kendı ıstegıyle 1 yıl prımını kendısı odedı sonra tekrardan sıgortalı ıse gırdı ve bu yıl emeklı olacaktı ama kendısının yatırdıgı o 1 yıllık prım gozukmuyor yatırılmamıs olarak gozukuyor elımızde yatırdıgına daır belge var ne yapabılırız

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belgelerle birlikte dilekçe ile SGK ya başvurabilirsiniz.

  295. Muhammed dedi ki:

   Babamın yatırılan gün sayıları sistemde gözükmüyor provizyon sorgusundaTescil Kapsamı 4/a Topluluk Yurt Dışı Sigortalılar ve
   GSS Kapsamı 60/a-1 kapsamında sigortalılar gözüküyor neden gün sayılarının gözükmedi ni öğrenebilir miyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  296. selin dedi ki:

   500 gün çalıştım işten ayrılmak zorunda kaldım. işsizlik maaşı alabilirmiyim. alırsam nereye baş vurmam gerekir. lütfen yardımcı olun birde patronumun bir kağıdı imzalamazı doğrumu

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İstifa etmediyseniz ya da haklı sebeplerle işten çıktıysanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. SGK ya başvurmalısınız.

  297. muhammed bozyel dedi ki:

   merhaba; 1956 doğumluyum ve 82 den bağkur girişim toplam 2387 gündür. Ayrıca 1343 gün ssk günüm var toplam da 3600 günü geçmekteyken ssk girişinin 1987 den olmasından dolayı 60 yaşını beklememiz gerekiyor 82 öncesi askerlik borçlanması yapsak bu beklemeyi düşürür mü? Yaş beklemeden askerlik borçlanmasıyla ssk girişini 1982 öncesine alsak 60 yaşını beklemeden emekli olabilir miyim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcını bu tarihe çekebilirsiniz. Bu durumda emeklilik şartlarınız değişir ve daha erken emekli olabilirsiniz.

  298. BIrsen dedi ki:

   Ben Yurtdisi borclanma yaptim 5600 günden ödedim ve sgk maas sorgulamaya girdim de bana 883 ytl maas gösteriyor .Acaba ben muracatda bir yanlismi yaptim . Normal sartlarda 1200-1300ytl deyilmi simdiki maaslar .
   Emekli yasim gerci 2024de olacek meraktan girmistim ama simdi endiseliyim hatami yaptim diye .Tesekkürler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    hizmet borçlanmasını doğru yaptıysanız sıkıntı olmaz.

  299. Adem dedi ki:

   merhaba annem 1990 yılında istek üzerine bankaya para yatırarak sigortasını yatırdı toplam 1170 günü var 1.1.1960 doğumlu emekli olması için başvuru yaptığımızda çalışarak gününü tamamlaması gerekiyormuş kalan gününü para yatırarak tamamlayamıyormuş bankaya yatırdığı parayı geri almak istiyoruz bu mümkünmüdür cevabınız için şimdiden teşekkürler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    bankaya yatırdığınız para özel emeklilik sigortası ile ilgili ise bunun parasını istediğiniz zaman alabilirsiniz.istek üzerine kasteddiğiniz isteğe bağlı sigorta ise bunun parasını emeklilik yaşı geldiğinde emekli maaşı bağlanamadığı durumda geri alabilirsiniz.

  300. umit dedi ki:

   Slm babam 04.12.1945 dogumlu 28.12.2012 yilinda vefat etti 643 gun sigortasi var askerlik haric askerligi yatirsak annem emekli olabilirmi askerlik borclanmasi 18 ay

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    askerlik borçlanması yapsanızda emekli aylığı bağlanmaz. dava açmanız gerekiyor.

  301. salih ince dedi ki:

   Merhaba, babam bağkur emeklisi ve ben üniversite öğrencisiyim 18 yaşını geçtikten sonra üniversiteye 2 yıl hazırlandım ve sgk ya bihaber olduğum için gitmedim şuan okuyorum ve hastalandığım için hastaneye gitmek istiyorum bu nasıl olacak ne yapmam gerekli.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    01.01.2012 den sonra ya denk gelen 2 yıl ise genel sağlık sigortası borcunuz çıkabilir.üniversite okuyanlar 25 yaşına kadar anne ve babanı sigortasından faydalana bilir. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ bu linkten gss borcunuz ve provizyon bölümünden babanızın sigortasından faydalanıp faydalanmadığınızı göre bilirsiniz.

  302. Kemal DURAL dedi ki:

   1970 Doğumluyum.01.12.1989 yılında sigorta girişi aldım. 52 yaşında emekli olacağım söyleniyor. Fakat benim öğrenmek istediğim 25 yıl çalışmışlığı olanların yaş beklerken ödeyecekleri pirim dolayısıyla emeklilikte 25 yıldan sonrası çalışmalar için maaşın düştüğü söylenmektedir. Bu ne derece doğrudur. Benim şu an 2.650.TL brüt üzerinden primim ödenmektedir. Bilgilerinizi bekliyor,çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    2650 prime esas kazanç üzerinden sigortanız ödeniyorsa sıkıntı olmaz.

  303. filiz ŞAHİNKOL dedi ki:

   işyerimin işe girişimi yaparken beni hangi personel adında giriş yaptıgını nasıl ögrenebilirim .TŞKLR

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    işe girşinizi işyerinden alabilirsiniz.

  304. yılmaz akın dedi ki:

   yılmaz akın
   Mart 2, 2015, 12:28 pm
   Hizmet Türü Mecburi Sigortalılık
   Başlangıç Tarihi 19.03.1991
   Terk Tarihi 27.04.2011
   Hizmet Süresi 20 yıl 1 ay 9 gün
   Hizmet Türü Yeniden Mecburi Sigortalılık
   Başlangıç Tarihi 01.05.2014
   Terk Tarihi 28.02.2015
   Hizmet Süresi 0 yıl 10 ay birde 1084 gun ssk hizmetim var yanı kısacası 20 yıl 11 ay 9 gun bağkur 1084 gunde ssk var ne zaman emeklı olurum ve ssk dan emekli olmamaın avantajları nedir cevaplarsanız sevınır teşekurler ve kac yılında emekli olabilirim ssk veya bağkurdan yatırmam emekli yaşımda degişiklik olurmu acılen cevaplarsanız sevınırım teşekurler

  305. özlem dedi ki:

   Ben ölüm aylığı için basvurdum .fakat babam 2009 da vefat etti daha yeni basvuruda bulundum.acaba bu zamana kadar almadiğim ayliklari toplu olarak alabilirmiyim bu mümkün mü

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    5 yıllık birikmiş maaş alırsınız.

  306. Özlem dedi ki:

   Merhaba, vefat eden eşimden dolayı ssk’dan emekli maaşı almaktayım, ayrıca kız çocuğum da yetim aylığı almakta. Sorum şu, vefat eden babamın da ssk emekli Maaşını alabilir miyim? Alınabiliyorsa nasıl Müracaat etmem gerekir?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yeni kanunlar ile hem eşten hemde babadan maaş alınamamaktadır.

  307. Orhan dedi ki:

   Ben esimi yurtdisi ev hanimi borclanmasi yaparak borclanmayi bagkurdan yaptim ama parayi geri cekip sgk dan emekli olmak istiyorum
   parayi cekmek mümkünmü mümkünse nasil bir dilekce vermem lazim saygilarimla.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında belirtip detaylı bilgi alabilirsiniz.

  308. mustafa gümüşay dedi ki:

   mrb 1985 ssk gırışimvar 900 gunumvar gerıdonuk borclanma yapabilirmıyım 1966 dogumluyum

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    askerlik ve yurt dışı çalışmanız varsa borçlanma yapabilirsiniz.

  309. serap dedi ki:

   şu anda 14 haftalık hamileyim 20.03.2015 itibariyle özel bir firmada işe başlayacağım doğum parası alabilirmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğumdan önce 90 gün prim yatırılmışsa doğum parası alabilirsiniz.

  310. fatma yalçın dedi ki:

   merhabalar,
   annem 1959 doğumlu. ilk sigorta giriş yılı 2000, fakat 1998 de çalışmaya başlamasına rağmen ne yazık ki ödenmemiş Acaba mahkemeye başvurup şahitler eşliğinde 1998 yılında çalıştığı günlerini alabilr miyiz,

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    dava açmanız gerekir.

    1. fatma yalçın dedi ki:

     peki zaman aşımına uğramış olma ihtimali var mıdır,üzerinden 17 yıl geçmiş olması sorun teşkil eder mi ?

  311. özkan oğuz dedi ki:

   merhabalar. 1955 doğumluyum 1975 te askerlik yaptım(600 gün // 20 ay). işe başlama tarihim 1980 şu an itibariyle 2668 gün primim var. 2008 de arabistanda 400 gün çalıştım ama sigorta parasını aldım onu ödemedim. askerlik ve yurt dışında çalıştığım süreyi peşin ödesem 3600 günden ne zaman emekli olurum.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    3600 günü tamamlayınca emekli olursunuz.

    1. özkan oğuz dedi ki:

     askerliği ve arabistanda çalıştığım süreyi (1000 gün yapıyor) yatırırsam. 60 yaşını doldurmayı beklemiyorum yani yanlış anlamadım de mi?
     Eğer öyle olabilirse çok güzel olur benim için.
     size çok teşekkir ederim selahattin bey cevap verdiğiniz için…

  312. Ferdi KOÇ dedi ki:

   merhabalar. ben 2005-2007 arası üniversitede memur olarak başladım akabinde görevden ayrıldım.daha sonra 2009 da ise yeniden memuriyete başladım lakin sgk il müdürlüğüne gittiğimde sadece 2009 sonrası hizmetim gözüküyor. 2005-2007 arası hizmetim gözükmüyor ve bu nedenle maaş bordromda hizmetim 2 yıl eksik gözüküyor. ne yapabilirim. teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    çalıştığınız üniversiteden hizmetinizi yazılı olarak talep edin.

  313. YİGİTHAN ÇETİN dedi ki:

   15-06-1982 DOĞUMLUYUM. sigorta başlangıcı 01-07-1999 prim gün sayım 3600 geçti. 15-06-2015 tarihinde kıdem tanzimatımı alabilir miyim? alamaz mıyım? tşkrlr

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    15 yıl 3600 şartını tamamlayıp bağlı olduğunuz sgm den yazı almalısınız.

    1. mehmet cam dedi ki:

     Merhabalar ben 89 doğumluyum gelir testi sonucu 1400 lira civarı prim borcu çıkardılar. Annem ve babam memur oduğu için 2014 de kadar saglık güvencesinden yararlandım. 2013 yıĺinda uniden mezun oldum. erken emeklilik kapsamı için 2010da 1 aylık ssk girişim oldu bu borcu iptal etmek için ne yapmalıyım yardımci olursanız sevinirim iyi günler

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      25 yaşını geçtiğiniz için bu borç çıkarılmış. Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Sonucuna göre borcunuz ile ilgili işlemler yapılacaktır.

  314. elmas dedi ki:

   yasını doldurmus olanlara gerıye donuk odeme varmı

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yok

  315. yücel ögel dedi ki:

   1972 doğumluyum.2010 yılında mitral kalp ameliyatı oldum.biri mekanik olarak değişti biri ise tamir oldu.ameliyat olmadan önce 2005 yılında 40 günlük ssk var.ameliyat olduğumda yeşil kartlı idim.şimdi ise toplamda 4 yıl 7 aylık bağkurluyum..malulen emekli olabilmek için müracatta bulunabilirmiyim beni aydınlatır iseniz sevinirim..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doktor raporunuza göre çalışamama durumunuzun belirlenmesi gerekir. Belgelere göre emeklilik şartlarınız belirlenir.

  316. seyit dedi ki:

   1960 dogumluyum 1981 sigorta başlangıcım var 3034 günüm var askerlikte 550 ben kaç yasında emekli olurum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

  317. demiray dedi ki:

   ben astım hastasıyım malulen emekli olmak istiyorum 1312 gunum var askerlik borclanması ile 1812 ediyor emekli olabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Malulluk seviyesine bağlıdır. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  318. Onur dedi ki:

   Hayırlı aksamlar benım 4a ile 4b cakısma durumu var fakat benım cakısan gunleri degil cakısan seneleri silmişler aradıgımda da müdürle konusmanız gerekiyor diyor ben istanbulda yaşıyorum yetkili kurum ise giresunda ne yapmam gerek bilgi verirseniz sevinirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  319. yasin dedi ki:

   babam 02-02-1956 dogumlu sigorta başlangıcı 09-11-1980 şuanki pirimi 3113 gunu var 3600 gunden emeklı olmak ıstıyoruz askerlıgını borclanmadık 60 yas olması gerekıyo dedıler askerlıgını borclansak hemen emeklı olabilirmi acaba..teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik başlangıcı, sigorta başlangıcından önce ise prim günlerinizi arttırarak emekli olabilirsiniz. Askerlik sigorta başlangıcından sonra ise sadece prim günleriniz artar ancak 2016 yılını beklemek durumunda kalırsınız.

  320. murat dedi ki:

   1995 yılında yurtdışına gittim 2003 ylına kadar çalıştım ama 2003 yılı öncesi sigorta kaydım yok 2003 yılında sigorta girişim oldu yurtdışı borçlanması yaparsam sigorta girişim 1995 yılı sayılırmı saygılar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hayır sigorta girişiniz ne zaman başlamışsa o zaman sayılacaktır.

  321. Zeynettin Demir dedi ki:

   Merhabalar, ben bir kamu kurumunda 6 yıllık memurum, daha önceki ssk hizmetlerimle birlikte 10 yıldan fazla hizmet sürem var. bu durumda yıllık iznim 30 gün olur mu?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  322. Ayşe dedi ki:

   Ben 2011 yılının mart ayında sigortalı olarak işe başladım. 9 ay çalıştım ayrıldım başka yerlerde de sigortalı olarak çalıştım. Şuan çalıştığım yerden dün işverenim tarafından işten çıkartıldım. Bu en son çalıştığım yerde de sigortam 2014 nisan ayında başladı. Toplamda sigorta günüm şuan 667 gün. İşsizlik ödeneği almaya hak kazanıyor muyum? Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alabiliyor olmanız gerekir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  323. o.yavuz dedi ki:

   Merhaba.
   İşten çıkarılma sebebi olarak hangi maddenin işletildiğini nereden öğrenebilirim?
   Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattına sorabilirsiniz.

  324. übeyit dedi ki:

   Merhaba.. Babam 01.11.1964 doğumlu. ssk başlangıcı 13.02.1995 toplam gün sayısı 4856. 2010 da bağkur a geçti 2015 de bıraktı 5 yıl da bağkurdan var. şu an isteğe bağlı sigortaya başvurdu.Ne zaman emekli olabilir acaba? Ve 18 ay askerliği saydırabilir mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmet birleştirmesi yapabilir. Askerlik borçlanması yapabilir prim günlerini arttırır. Bu durumda emeklilik için yaş bekleyecektir. Detayslı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  325. embiye dedi ki:

   1993 yılında bulgaristandan Türkiye ye turist vizesi ile geldik.Daha sonra T.C Vatandaşı olduk. 1997 de sgk girişim var. ŞU AN 5100 günüm var.Ama emekli olmam için yeterli değil.2 yılım eksik.Bulgaristanda 12 yıl çalışma sürem var. Yurt dışı borçlanmadan yararlanabilir miyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    12 yıllık bu çalışma sürecinizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığınız için borçlandırma yapamıyorsunuz.

  326. mahmut dedi ki:

   hayırli gunler benim 139 gün sigortam var sigortama yatırılan parayı alma şansımız varmı yaşım 24

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Böyle bir durum mümkün değildir.

  327. Birsen E dedi ki:

   Iyi günler ben sgk calisma yaptim ve yurtdisi borclanma icin muracatda bulundum basvuru fomunda 11. maddede bilmiyerek tümünü borclanmak istiyorum şikkini isratlemisim .
   Sgkya dilekce gönderdim yazili olarak ve telefonla görüstüm sorun olmicani ve ödememi yapmanin faydasi olacagini söyledi .
   Şimdi benim sorum ödeme yaparsam ve yasimi beklersem benim maasimi etkilermi (Düsük maas gibi vs.)
   .Tesekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maaş belirlenmesi konusunda sorularınızı SGK müdürlüklerine direkt giderek sorabilirsiniz.

  328. yunus dedi ki:

   ben 2005 te tarım bağkuruna girdim. 1961 doğumluyum. kısmi emeklilikten faydalanmak istiyorum. ne zaman emekli olurum?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarına bu adresten bakabilirsiniz.

  329. özlem dedi ki:

   49 yasında bir bayan 8 cocuk annesi ilk sigortası 2014 te 2-3 ay emekli olabilmesi için ne kadar pirim ödemesi gereklidir.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarını bu adresten öğrenebilirsiniz.
    Doğum borçlanması yaparak prim günlerini arttırabilirsiniz.

  330. Süleyman türl dedi ki:

   Merhabalar,

   23-11-1980 doğumluyum
   09-01-2001 yılında sıgorta başlangıcım var
   13-03-2001 yılında askere gittim devre kaybı olarak
   en son çalıştığım işyerinden tazminatımı almam için sigorta süreme askerliğimi saydırabilirmiyim.

   teşekkürler,

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

  331. ELİFNUR dedi ki:

   BABAM subatın ıkısınde emeklılıgını verdı 5608 gn ssk pırımı vardı emeklılıgı verırken 900 gun bagkur borcu cıktı borcu yapılandırarak odedı o 900 gun ssk da gorunmuyor ne yapmamız gerek yardımcı olabılır mısınız lutfen

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK ya bildirmeniz gerekir.

  332. ramazan dedi ki:

   1987 yında okul tarından sigorta balangıcım var fakat pirim yatmamas geriye dönük pirim yatırma imkanım varmı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz böyle bir durumun söz konusu değil.

  333. mustafa dedi ki:

   ben 1974 dogumluyum askere 1994 gittim sigortam 1999 başladı askerligi yatırırsam ne zaman emekli olurum acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcınızı askerlik başlangıç tarihine çekebilirsiniz.
    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı bu linkten hesaplayabilirsiniz.

  334. ihsan CIKCIKOĞLU dedi ki:

   30 04 1960 doğımluyum 01 09 1982 tarihinde ssk kayıdım var 4065 günüm var eksik gün tamamlama yasasından yararlana bilirmiyim LÜTFEN YANIT VERİRMİSİNİZ

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Eksik gün yasası henüz tamamlanmış değildir.

  335. Nergis dedi ki:

   Ssk’dan hem babadan hem eşten dolayı çift emekli Aylığı alabilir miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yeni yasalar ile böyle bir mümkün değildir.

  336. filiz dedi ki:

   ben ssk dan dul aylığı almaktayım aynı zamanda babamdanda yetim aylığı alabilirmiyim[ondan kalan maaşda ssk dan]

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yeni yasalar ile iki maaş birden alamıyorsunuz.

  337. Yılmaz dedi ki:

   2014 ün 11. ayında emeklilik için sgya başvurdum askerlik borçalanması yaparak ama askerliğin karşılığında ödemem gereken parayı ancak 2015 4. ayında ödeyebildim emekli maaşı almaya başlıyacağımda 11.aydan itibaren geçen zamanıda alabilcekmiyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tam olarak emekli olduğunuz yani tüm borçlar ödendiği zamandan itibaren emekli maaşı alabileceksiniz. Bu durumdaki aradaki zamanın ücretini alamazsınız.

  338. doğan çelik dedi ki:

   19 yaşındayım lise okuyorum hastanede muayene olamıyorum babamın SSK si yok ne yapmam gerekir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırıp GSS kapsamından faydalanabilirsiniz.

  339. bulent şerbetci dedi ki:

   slm kolay gelsın.32a ve 03a olarak prımımın yatması sıgorta gırısımı gerıye cekermı.yoksa sadece gunumemı katkısı var.cunku 24.05.2001 sıgorta gırısım var 18 ay askerlıgımı yatırsam bıle 09.09.199 tarıhındekı reforma yaklasık bır ay kadar yaklasıyorum .ama denk gelmıyor.son ıkı yılı askındır 32a olarak yatmakda ve gecmıs yıllarda 01a ve 03 a olarakda yıllarca yatmıs prımım var.bana faydası nedır gırısımı gerıye alıyormu yıpranma payı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  340. sibel sarıkaya dedi ki:

   Merhaba
   Eşimden dolayı ssk lıyım bugün ssk nın geçtiği özel hastaneye gittim ama ssk gözükmüyor eşimin kimlik no suna baktırdım o da gözükmüyor şirketten muhasebeciyi aradık bizde problem gözükmüyor herşey normal dedi eczaneye baktırdım orda da gözükmüyor ilaçlarımı alamadın nasıl bir yol izlemem gerekir teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumu SGk müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

  341. Zeliha Arslan dedi ki:

   Zeliha Arslan

   Merhaba
   Ben 01.01.1960 dogumluyum.Ssk ya 28.2.2001 tarihinde başladım.3 çocugum var.En küçügü 1988 dogumlu.Çocukları işe başlamadan önce dogurdum.Çocuklardan faydalanabilirmiyim.Ne zaman emekli olurum.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Ancak sigorta tarihi geriye çekilememektedir. Bu durum şuan için böyle.

  342. Savaş EYÜBOĞLU dedi ki:

   Hizmet süremi ve prim gün Sayımı doldurdum işten ayrıldım Emekli olmam için 4 yıl YAŞ için beklemem gerekiyor. Acaba bu 4yıl çalışmazsam maaşım ne kadar düşer.yada düşük maaşlı bir işe girsem emekli maaşım ortalama ne kadar düşer. Toplam 6500 gün çalışmam 453 000tl prim toplamı en son sigorta primim 4200tl

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hesaplama işlemleri hakkındaki sorularınızı Alo 170 SGK hattına sorabilirsiniz.

  343. nalan dedi ki:

   1990 yılında işe başlamama rağmen sgk girişim 1995 yılında oldu 1990 yılında sgk girişimin yapılmadığı iş yerimde çalıştığıma ait şahitlik yapabilecek bir çok insan var bu tür davalar çaçılabiliyormu ve hangi şartlarda açılıyor . Yol göterirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirttiğiniz tarihler arası çalıştığınızı gösteren belgeler ile SGK ya dilekçe yoluyla itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz.

  344. kemal karagüzel dedi ki:

   iyi günler.son 3 yıl içinde 600 gün sigortam var 31.03.2015 tarihinde işten ayrıldım fakat çalıştıgım yer şubat 11 de bana çıkış yapmışlar şubat 12 de tekrar giriş yapmışlar. bu durum işsizlik maaşı almama engelmi işsizlik maaşı alabilirmiyim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Herhangi bir engel teşkil etmez.

  345. MURAT NERGİZ dedi ki:

   Merhaba
   1985 yılından beri siğortalıyım, 2017 yılında emekli olacağım 7300 gün pirimim var.2009 yılında 18 yıl çalıştığım işimden ayrıldım ssk primlerim yüksek yatmaktaydı, 3 yıldırda yurt dışında çalışmaktayım burda sadece sağlık pirimlerimiz yatıyor emekliliğe yansımıyor bende kendim yatırmak isteyince sgk görevli memur gerek yok emekli maaşın düşer diye belirti, bende şaşırdım yatırıyımmı yatırmayımmı,( net maaşım 6000 tl ) lütfen bana yardımcı olurmusunuz, teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Pek bir etkisi olmuyor. Yatırmanıza gerek yoktur.

  346. Çağatay ERAY dedi ki:

   2 haftadır sistemegiriş yapılamıyor nedeni nedir acaba

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Teknik aksaklık düzeltilmiştir.

  347. necla dedi ki:

   Eşim esnaf olduğu için bağkurlu ben öğretmenim eşimim bir yıllık bağkuru var askerlik öncesi sigorta girişi var askerlik borçlanması ile aynı yerdeki bağkurlu gün sayısı 2 yıla çıkarılabilir mi? 3 yıl çalışma zorunluluğundaki 2 yılı bu şekilde doldurabilirmiyiz?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  348. cenk dedi ki:

   ii gunler benim 2006 yilinda iki gun bi isyerinde sigorta girisi yapildi ancak sicil no mu ve hizmet dokumunu goremiyorum.giris yapildiysa iki gun dahi olsa hizmet dokumu ve sicil no mun cikmasi gerekmez mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/e-devlet-sisteme-giris/ e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapıp dökümünüzü kontrol edebilirsiniz.

  349. özkan oğuz dedi ki:

   Daha önce 3600 günden emekli olabilir miyim ana temalı soruma 3600 günü tamamlayınca emekli olursunuz demiştiniz. ben de askerlik ve yurtdışı borçlanmasını ödedim şu an itibariyle 3668 günüm var ama yine de 60 yaşı dolduracağım günü beklemem gerektiğini söylediler. burada bi problem yok mu sizce?
   cevap verirseniz çok sevinirim…
   şimdiden tşk.

  350. fatih dedi ki:

   e devletten primim 4003 gün iken son baktığımda 100 gün eksilmiş 3900 güne inmiş.. bunun nedeni nedir acaba?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Teknik bir aksaklık olabilir. Durumunuzu SGK ya bildiriniz.

  351. Şener KAZAN dedi ki:

   İyi günler,

   Ben 01.05.1998 yılı sigorta başlangıcı olan, 15 yıl 3600 prim günümü tamamlamış bir özel sektör çalışanıyım. 2015 Mayıs ayı içerisinde yerleştirmesi olacak olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ( EKPSS ) ile bir kamu kurumuna yerleşme ihtimalim çok yüksek ( Puanım ve Branşımdaki alım sayısı fazla olduğu için böyle bir tahminde bulunuyorum ). Daha önceden Çalışma Bakanlığı ” Herhangi bir kurumdan Emekli olmuş adaylar kesinlikle yerleştirilmeyecek ve/veya Emekli olan adayın yerleştirilmesi halinde ise derhal bu ataması iptal edilecek ” tarzında bir duyuru yapılmıştır.

   Ben şimdi bu durumda, 15 yıl 3600 gün tazminatımı alıp, işyerinden ayrılsam, ve kısa bir süre sonrada, Kamu kurumuna atamam gerçekleşmiş olsa, bu atamam iptal edilirmi ? Yani ben Emekli Statüsündemi değerlendirilirim ? Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Erken emeklilik durumunda tazminat hakkınız bulunmuyor.

    1. Şener KAZAN dedi ki:

     Sayın Hurcan Karatas ,

     Sanırım sorumu yanlış anladınız. Yinede cevabınız için teşekkür ederim.

  352. ANZİLHA KOYUNCU dedi ki:

   ssk pirimim kaç gün oldu

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/e-devlet-hizmet-dokumu/ e-devlet şifresi ile prim günlerinizin sayısını öğrenebilirsiniz.

  353. fahrettin çiftci dedi ki:

   İyi günler Selahattin bey , 3 şubat 2015 tarihinde yaşşlılık dilekçemi verdim, internetten kontrol ettim ama yazan sadece bu :
   1 03.02.2015 İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM TAHSİS EMEKLİLİK MÜRACAAT SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   2 03.02.2015 İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM TAHSİS EMEKLİLİK MÜRACAAT SERVİSİNE SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   3 03.02.2015 İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ 2 SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   4 03.02.2015 İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ 2 SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   ne zaman gelir benim kartım adresime ve ya ne durumda nasıl bilgi alabilirim? 2,5 ay oldu hala sistemde aynı şeyler yazıyor.yardımcı olursanız sevinirim…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    DEtaylı bilgi için ALO 170 i arar mısınız

  354. zeynep dedi ki:

   mrb hcam ben 2009 tarım bagkur gırışlıyım…ek 5 sıgorta ıle ne farkı var ? ek 5 sıgortya gecsem uzerıne prım gununm eklnırmı teskurler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sorunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak sorabilirsiniz.

  355. betul dedi ki:

   13.4.2009 yilinda amerikaya gittim ve 8.3.2015 de dondum bu donemi ev hanimi olarak gecirirken okula basladim hala amerikada universite ogrencisim.

   ssk girisim 11.2.1991 toplam gun 5128

   emekli olma yasim nedir? amerikadaki gunlerimi nasil kullanabilirim?

   2004 kasim ayinda bir kizim oldu ve kasim aralik ocak aylarinin sisteme girisini yaptirmak icin ve dogum izin gunlerimin eklenmesi icin nasil bir yol izlemem gerekir?

   vakit ayirdiginiz icin tesekkur ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarına bu adresten bakabilirsiniz. Yurt dışı borçlanması ile prim günlerinizi aktarabilirsiniz. Doğum izin günleri prim olarak yatırılmıyor.

  356. Ugur dedi ki:

   Ben 5 gün rapor almıştım buyuzden sırkete 5000 ceza gelmıs ama bu 5 günlük rapor parası bana SSK Tarafından odenmedı sorun nedır nıye ceza geldı ödenmeyen para ıcın

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya durumunuzu belirtiniz.

  357. hüseyin yıldız dedi ki:

   Merhaba.

   Ben çiftçi bağkurluyum. 2010 kayıt yaptırdım ve primleri bir yıl boyunca ödedim. sonra ödeyemedim. Bağkur prim affı yasası çıkmış. 4 yıllık prim borcu ile birlikte 4 yıllık sürede siliniyormuş. Ben de bu dört yıllık süreyi sildirip primleri yeniden ödemek istiyorum. Ne yapmam gerekir. Bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  358. murat dedi ki:

   babam altmış yaşında 1200 gün sigortası var sigortaya giriş 1980 küsür nasıl emekli olabiri

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5000 gün, 45 yaş ve 25 yıl hizmet şartı bulunmaktadır. Bu şartları sağlayarak emekli olabilir. Erken emeklilik için askerlik borçlanması seçeneklerden biri olabilir.

  359. tugba dedi ki:

   kolay gelsin ilk önce söyle sorim ben 37 haftaya kadar çalışabilir raporu aldım fakat şuan 35 haftalığım ve işime işyerimden kaynaklanan sebepten dolayı çalışamıyorum 37 haftalık raporu 35+5 kapatabilirmiyim kapatırsam bu alıcağım rapor parasını etkiler mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tekrar rapor alıp çalışamadığınızı belirtebilirsiniz. Alacağınız ücreti etkilemez.

  360. Yusuf Ziya Hasanoğlu dedi ki:

   İyi günler. ssk girişim 20.11.1983 doğum tarihim 10.09.1966 .4A lı olarak 31.12.1999 tarihine kadar 4340 gün. 01.01.2000 ile 30.09.2008 arasında 4B li olarak 2961 gün .2008 sonrası 4B li olarak 927 gün ve 4A lı olarak 1266 günüm var .27.04.2015 de son 1261 günümü dolduracağımdan emekli olmayı düşünüyorum sizce uygun bir tarihmi dir.Bağlanacak maaş konusunda bilgi sahibi olabilirmiyim? teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Şuan emekli olabilirsiniz. Maalesef bağlanacak maaş konusunda bilgi sahibi değiliz.

    1. Yusuf Ziya Hasanoğlu dedi ki:

     Öncelikle teşekkür ediyorum .Bazı arkadaşlar 6. aydan sonraki katsayı sebebiyle 7.ayda emekli ol diyorlar acaba bana faydası olurmu ?

  361. ugur punar dedi ki:

   1962 dogum 1976 ssk girisim var 05-2005 08-2014 tarim ssk yatirdim 8 aydir ssk olarak
   calisiyorum erken emekli olmak icin tarim ssk ya gecis yapabilirmiyim tesekkurler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hizmetlerinizi birleştirip erken emeklilikten faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için ilgili SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

  362. Fikri dedi ki:

   Ben, kamu bankasında çalışan bir emekli sandığı mensubuyum. Eşim çalışmıyor ve benim sigortam üzerinden sağlık hizmeti alıyor. Eşimi isteğe bağlı sigortalı yaparsam benim üzerinden aldığı sağlık hizmeti kesilir mi? Bir de stajerlik süresinin emeliliğe sayılması konusunda çalışmalarla ilgili son durum nedir? Tşk.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet sizin üzerinizden aldığı hizmet bitecektir. Staj süresi için herhangi kesin bir karar bulunmamaktadır.

  363. DİLEK KORKMAZ dedi ki:

   29.10.2009 girişli isteye bağlı bağkurluyum 11.18.1968 doğumluyum bayanım 2 tane çocuğum var girişden önce 4 tane önemli amaliyat oldum bu durumda ne zaman emekli olurum haklarim ne bilgilendirirseniz memnun olurum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğum borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz. Diğer sorularınız için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  364. ulas dedi ki:

   Merhaba 1hafta önce çocuk borclanması adi altinda bankaya para yatirdim ama sistemde prim gün sayisi olarak bi degisiklik göremedim sisteme düşme süresi nedir acaba. teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumu Alo 170 SGK hattına detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  365. Cengiz AKTEKE dedi ki:

   Ben 1989-1990 eğitim ve öğretim döneminde İstanbul Maçka Teknik Lisesinden mezun oldum. Okulu bitirmek için Ünlü elektrik adıyla çalışan bir şahıs firmasında staj yaptım. Yada sonra bu iş yerinde yazları 3 ay olmak üzere 2 yıl daha çalıştım. Ancak o zamanki aklımızla sigorta olmayı istemek bizler için utanılacak bir konuydu. Ustamıza böyle bir şey söylemeye çekinirdik. Bunca geçen zamana rağmen bu konuda bir şey yapabilir miyim? Saygılarımla.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu iş yerinde sigortalı olarak çalıştığınızı SGK ya kanıtlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde sigortanız yatırılmadığı için bu çalıştığınız aylar sigortalı olarak görülmemektedir. Staj süresi şuan için sigortalı olarak sayılmıyor.