• SSK DANIŞMA HATTI

  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.


  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Şeydanur Atapay dedi ki:

   Merhabalar, babamın bağkura birikmiş borcu var ve annem sağlık güvencesinden yararlanamıyor ben sgklıyım annemi üzerime alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yıl sonuna kadar faydalanma imkanı mevcut. Sizin üzerinizden faydalanması mümkün değil ama. Babanızın üzerinden aktivasyonunu kaldırıp GSS ödeyerek yararlanma imkanı mevcut.

  2. MAHİL dedi ki:

   Babam 1.12.1969 doğumlu ve 2020 yılbaşında 50 yaşa tabi olarak emekli olacak priminin fazlası var bu yuzden benim sorum ben esnaf Bağ-Kurluyum ve üzerime olan müteahhitlik şirketini babama devretmek istiyorum bu devir babamın emekliliğini geciktirir mi geciktirmese bile ona borç. Çıkarır mi şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın emekliliğini geciktirmez ancak emekli olana kadar yine bağkura prim ödemesi gerekir.

  3. Bahattin Demir dedi ki:

   Ben 1979 doğumluyum 2001 sikorta girişim var 2008 de 251 gün bağkurum var 2008 in 8. Ayından beri ful sikortalı çalışıyorum toplam pirim günüm 4978 ve 251 gun bağkurum var ayrıca 4c li olarak 15.12.1997 de tesçil kaydım var ve 540 gün pirimim var benim sormak istediğim emekli olmamda 1997 mi baz alınır yoksa 2001 deki girişimmi ve pirim günüm kaç olmalı kaç yaşında emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İster bağkurdan isterse de ssk dan emekli olmak için 1997 yılı ilk sigorta başlangıcı sayılacaktır.

  4. Selman atasayar dedi ki:

   Çobanlık yapan şahıs babası tarafından çobanlık yaptırılıyorsa sigorta yaptırması gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babası vergi mükellefi ise sigorta yaptırabilir. İsterse tarım sigortası yaptırılabilir.

  5. Erdal uyar dedi ki:

   3aydir yüksek tansiyon hastasi olarak gunde 3tane tansiyon ilaci kullaniyorum ve kullanmakta oldugum ilaclar raporlu bi şekilde aliyorum 10yillikda bagkur pirimim ödemiş bulunmaktayim acaba malulen emekli olabilirmiyim yardımcı olursaniz çok memnun olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek tansiyon nedeni ile engel raporu oranına ulaşamazsınız. Yani malülen emekli olamazsınız.

   2. Tuncay Yavuz dedi ki:

    İşe başlama tarihi 01.02.1983:2583:prim halen şu an faal doğum tarihin 12.12.1964 askerliğimide ödesem 3600 günden emekli olabilirmiyim teşekkürler.

  6. Yemlihan dedi ki:

   Merhaba, ssk tarım sigortasını kendim yatırıyorum, sigortalı bir işe başladım, herhangi bir evrak belge gerekiyor mu, neler yapmam gerek ?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışma ile ilgili 4 / a sigortalığınız başladığında diğer sigortanız donar. Takip edin hala borç çıkmaya devam ederse işe giriş bildirgesini de ekleyerek dilekçe ile bildirin. Tahakkuk eden primi ödemek zorunda kalmazsınız. İşim garanti olsun derseniz İşe giriş bildirgenizi dilekçe ekine ekleyerek. Bağlı bulunduğunuz sgm ye elden veyahut iadeli taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz.

   2. Özlem Erdem dedi ki:

    Merhabalar 14.09.1998 sgk giriş tarihim.4500 calisma gün sayim var.Son çalıştığım is yerinde 5 yıl doldu fakat yaptığım is dolayısıyla kasiyer olarak kasa tazminatı maaşıma yansitilmiyor.İşten kendim ayrılma durumunda ne gibi haklarım olacaktir.

  7. Ebru dedi ki:

   Merhaba babamizi 2009 da kybettik.annem ve ben o tarihten itibaren ben % de 25 annem yuzde 50 maaş ini aliyoruz.annemin vefat etti .benim maasimda artis olurmu.aylik baglanma oranim yukselirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Artış olur. Tek yetim olarak % 50 maaş alırsınız.

  8. ALFIO BALDINI dedi ki:

   TC no ************ Alfio Baldini
   Bagkurluyum, GSS ye borcum var, 29 martta yapilan degisiklige gore saglik hizmeti almam mumkun mu?

   Tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 2019 sonuna kadar sağlık hizmeti alabileceksiniz.

  9. Mehmet Uğuz dedi ki:

   Merhaba. 25.09.1976 doğum tarihim. İlk sigorta girişim 06.04.1998. Bu tarihten 2012 yılına kadar toplam 3500 sigorta pirim günüm var. 2012 yılında böbrek nakli olduğum için malulen emekli oldum. Daha sonra 2018 yılında engelli kpss kurasıyla atamam oldu ve 2018 Eylül ayında engelli memur olarak göreve başladım. Ancak çalıştığım kurumda sürekli terleme ve soğumaya bağlı olarak böbrek değerlerim düşük çıktı. Acaba engelli memur olarak malulen emekli olabilir miyim. 2008 den sonra göreve başlayanlar için geçerli olan 15 yıl ve 3700 pirim günü ile emeklilik şartları bana uyar mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 yıl memuriyette geçirilmesi gereken süre olarak düşünülüyor. Bu nedenle memuriyetten engelli emekli olamazsınız.

  10. erdem dedi ki:

   Merhaba 1997 işe giriş tarihim var 7000 prim ödemem var ve şu an işyerimde 17. seneme girdim bu yeni çıkan torba yasada taminatlarımız devletin ilgili kurumlarına geçicekleri sölediler yani güvence altına alınacak ben kendime istiyorum tazminatımı çalıştığım şirket benim tazminatımı ilgili kurumamı yatırcak yoksa banamı vericek normalde kendi isteğimle ssk dan belge alıp tazminatımı alabiliyorum…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı ile ilgili taslaklar genellikle yeni işe başlayanlar için zorunlu, mevcut çalışanlar için isteğe bağlı olacak şekilde. Siz yine kurumdan belge alarak kıdem tazminatınızı alabileceksiniz.

  11. Neslıhan dedi ki:

   Ben 1994 doğumluyum 2013 de çalışmaya başladım şuan çalışmıyorum ssk dan bırıkmıs pırımımı alabılırmıyım emekli olmak ıstemıyorum bundan yararlanabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaşını doldurmadan prim iadesi alamazsınız. Çünkü Emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olma durumu oluşması mümkün olmayanların prim iadesi yapılmaktadır.

  12. mehmet dedi ki:

   ssk emeklisiyim ..2018-2019 öğretim yılında ilk dönem ücretli öğretmen olarak okulda çalıştım ..30.ocak 2019 da çıkışımı vermişler.ikinci dönem bir okulda göreve başlayacağım ücretli öğretmen olarak sgk onay vermiyo..ve sigortam aktif görünüyor..ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistemde çıkış işlemi yapıldıktan sonra 10. gün pasife geçmesi gerekir. Çıkış işleminde bir sıkıntı olmalı.

  13. Naim dedi ki:

   Iyi gunler. 2002-2005 yillari arasindan bagkur prim borcum vardi. Suan silinmis. Ben o tarihleri geriye donuk borclanabilirmiyim? Bir cok kisi 2008 oncesi borclanilamiyor diyor. Dogruluk payi var m8 acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılında çıkan kanun ile hiç maliye kaydı olup hiç bağkur başlangıcı olmayanlara borçlanma yolu kapandı. sizin primleriniz dondurulmuştur. Tekrar canlandırıp ödeme hakkınız mevcut.

  14. Kemal katircioglu dedi ki:

   Merhb ışe giriş 15 05 1999 ssk 456gunum var ve sonrası 2001de kendin adım işyeri açtım bakurluyum 2001den buyana bakurum devam ediyor ssk emekli olmam için bakur da ssk ne zaman geçmem lazım teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15/05/1999 sigorta başlangıcınıza göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Tekrar bağkura devam etmeyecekseniz 3,5 yıl ssk yatırarak ssk dan emekli olma hakkını sağlarsınız. ancak yine yukarıda ki tüm şartları yerine getirmeniz gerekecektir.

   2. Muzaffer dedi ki:

    Merhabalar kolay gelsin.
    Yaklasik 6 aydır calistigim işyeri istifaya zorlayarak kendi istegimle diye belirterek istifami yazdirdilar. Fakat fazla çalışma mesailerimin odemesini yapmadılar. Nasil bi yol izleyebilirim yardımcı olabilirmisiniz lütfen.

  15. Recai dedi ki:

   Merhaba yeni tasa kanununda hem emekli hemde 65 yaş maaşı alacak diye haber yapıldı geçen günlerde annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyor yaş 64,65 olunca hak kazanmış oluyormu çifte maaş almaya teşekkürler yada şartlar nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek kalıyor ve babnızdan aldığı maaş 680 tl nin altında ise 65 yaş maaşı da alabilir.

  16. sener kurcu dedi ki:

   Sayin yetkili,
   Universitede okuyorum ve haftada bir gun bir hastanede staj yapiyorum.Boş gunlerimde baska bir kurumda sigortali olarak calisabilirmiyim.
   Saygilarimla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çalışmanızda herhangi bir sakınca yok.

  17. Esra dedi ki:

   Mrb ben yetim aylıgı alıyorum bır fırmada sigortalı olarak ise baslayacagım zaman aylıgım kesilir mi kesilmemesi ıcın ne gibi ıslemker yapılabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı bir işe başladığınızda yetim aylığınız kesilir. Sadece 20 yaşına kadar lise 25 yaşına kadar da yüksek öğrenim görenler aynı zamanda çalışırsa yetim aylığı kesilmez.

   2. Mustafa eren dedi ki:

    Sigortalı çalışırsanız maaşınız kesilir. Bağkurlu yani kendi iş yerinizi açarsanız kesilmez.

  18. İmdat Balkancı dedi ki:

   01.11.1986 yılında sigorta girişim var.49 yaş 5300 prim şartına tabiyim askerlik borçlanmamı yaptım 5238 prim ödemem var.şubat ve mart ayının primlerini ödersem 5298 prim günüm oluyor 5300 prim şartı için 2 günüm eksik kalıyor bu kalan 2 gün için ne yapmalıyım ve işten çıkış belgesini ne zaman almalıyım.saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primi doldurmak için Nisan 2 sini beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Primi doldurduktan sonra işten çıkışınız yapılacaktır.

  19. ahmet özdoğan dedi ki:

   11.02.1982 doğumluyum , işe başlangıcım 01.10.2000 tarihli , şuan 6200 günüm var , amacım tazminat almaya hak kazanmak , 4500 günden kağıt getirip tazminat almaya hak kazanır mıyım? ,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı hak edebilmeniz için 4500 gün primin yanında 25 yıllık hizmet süresi de istenmektedir. Yani 2025 den önce yazı ile tazminat alamazsınız.

  20. Lokman dedi ki:

   Merhaba, 1994-95 yılları arasında Akmerkez’ de bir mağazada çalıştım. 95 de üniversiteye başladım ve tatil dönemlerinde 2000 yılına kadar çalıştım. Bu dönemde sigortam yapılmadı. Sigorta başlangıcım 2002. Geriye dönük olarak 94 yılı için hak iddaa edebilir miyim? Aynı mağazada ve komşu mağaza çalışanlarından lehimde şahitlik yapacak kişiler var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davalarında zaman aşımı 5 yıldır Bu nedenle 94 yılı için dava açamazsınız.

  21. Hikmet özçiftci dedi ki:

    benim kız çocuklarım var sgk lı olursa veya emekli olursa dul yetim aylığı da alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz emekli sandığı emeklisi iseniz alabilirler. SSK veya Bağkur emeklisi iseniz çalıştıklarında emekli olduklarında maaş alamazlar.

  22. Çetin çivi dedi ki:

   1974 dogumluyum 92 girisliyim yüksek prim yatti simdiye kadar simdi issizim parttaem iste calissam düşük maastan part taem iş üzerinden yatan primler emekli olunca maasimi düşürürmü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Parttime yatan primler maaşınızı düşürmez.

  23. Zeki seyis dedi ki:

   Merhaba ben 25 inde bir yazı yazmıştım halâ cvp alamadım oysaki benden sonrakilere cvp yapmışsınız görüyorum nedeni nedir merak ettim saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Yoğunluk nedeni ile yaşanan gecikmeden dolayı üzgünüz….

  24. Cagri Kara dedi ki:

   24/12/1972 Doğumluyum.İlk işe giriş tarihim 14.12.1999 ayrıca 23.11.1994 ile 25/05/1996 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım. Ben askerliğimi borçlanarak sigorta giriş tarihimi 1999 Eylül ayında çıkan yasadan önceye çekmek istiyorum bunun için 4 ay borçlanmam yetiyor.Öğrenmek istediğim emekli maaşı ve erken emeklilik açısından askerlik borçlanmamı 4 ay yüksek primden borçlanırsam mı daha avantajlı bir emekliliğe sahip olurum yoksa düşün primden 18 ay borçlanırsam mı daha avantajlı bir emekliliğe sahip olurum.Bu iki seçenekten hangisi mantıklı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek primden 18 ayı borçlanmanız 1999 öncesi maaş bağlanma katsayısının yüksek olmasından dolayı avantajınıza olur. Tabi maaşa etkisini hesaplayabilmemiz mümkün değil.

   2. Çağrı Kara dedi ki:

    ama 18 ay yüksekten borçlanacak kadar param yok.Örneğin 30 bin TL param var.Ben bununla 18 ay mı borçlanayım yoksa 4 ay yüksek prim olarak mı borçlanayım.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki borçlanma da da yaş şartı aynı olacak. Prim günününde yükselmesi açısından 18 ay borçlanmanız bize göre daha uygun. Ama maaş artışı için ikisi de aynı etkiyi yapacaktır. Çünkü ödemenin ortalaması alınmaktadır.

  25. Hikmet özçiftci dedi ki:

   merhaba ben sgk lıyım eşime isteğe baglı sigorta yatırıyorum eşimle benim vefatımızda dul kız çocuklarımız veya hiç evlenmemiş kız çocuklarımız ikimizinde emekli maaşını ala bilirmi ? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiniz de en az 1800 gün primi doldurursanız ikiniz den de yetim maaşı alabilecekler.

   2. Hikmet özçiftci dedi ki:

    peki çocuklar sgk lı olursa veya emekli olusa dul yetim aylığı alabilirmi?

  26. Ahmet SEVİÇ dedi ki:

   09.04.2019 emekli olmaya hak kazanıyorum. Anladığım kadarıyla 01.05.2019 da emekli maaşı bağlanıyor. Nisan ayın dan kalan 21 gün mayıs maaşına ilave edilecek mi ? yoksa sadece Mayıs ayı maaşımı alacağım.
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/05/2019 da emekli maaşı bağlanmaktadır. Mayıs ayının maaşını alabileceksiniz.

  27. Zeki seyis dedi ki:

   Selamlar benim ssk girişim 01/10/1985, 864 gün prim var şu an yaşım 50 sağlığım yerinde fakat iş bulamıyorum bulsam da yaştan ötürü kimse ise almıyor ben hesapladim bu zamana kadar 42000 TL prime esas kazanç var ben artık emeklilikten vazgeçtim acaba dilekçe versem toptan bu primleri geri alabilir miyim bide nekadarini alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/10/1985 tarihli başlangıcınıza göre emeklilik hizmet ve yaş şartını sağlamışsınız ancak 4436 gün prim eksiğiniz var. emeklilik yaşını sağladığınız için yatan primlerin emeklilik için ödenen kısmının iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

   2. Zeki seyis dedi ki:

    Tekrar merhaba başvuru yapabileceğimi söylediniz peki bunun yaş sınırı varmı yoksa hemen dilekçe verebilir miyim şimdiden teşekkür ederim size

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaş sınırı emeklilik için gerekli olan yaş sınırıdır. Bunu sağladığınız için başvuru yapabilirsiniz.

  28. Serkan dedi ki:

   Annem yüzde 42 özürlğ raporu var Bn 29 yasındayım bekarım annem benim üzerimden emekli olabilir mi SSK sordum olur diyo nasıl oluyor ne yapmam lazım

  29. Betül dedi ki:

   karı koca emekli olduktan sonra bayanın ölümü halinde kocası,eşinin emekli maaşını da alabilir mi şimdiden teşekkür ederim.

  30. kemal dedi ki:

   1.02.1977 dogumluyum.ilk işe giriş 13.10.1999yani ben askerdeyken sigorta baslangıcı yapılmış.askerdeyken 157 gün prim ödenmiş.toplam 4519 günüm var. sgk müd. sordum askerde ödenen sig. silinecegini söylediler.sigorta tescili ile ilgili herkes degişik yorumlar yaptı.şimdi askerligim silinirse tescilde silinir mi <bir sonraki girişim 13ocak 2001<silinirse baslangıç 2001 mi olurmu 2001 olursa askerligi ödeyebilimiyim askerligi ödersem sigorta başlangıcı eylül 1999 un altına düşermi ve ne zaman emekli olurum

  31. Mediha Üstunkol dedi ki:

   Babamın maasini annemde bende alıyordum şimdi annem oldu maasini alabilir miyim bunun için yapmam gereken birşey var mi direkt olarak maaşına eklenecek mi

  32. ahmet polatlı dedi ki:

   30,11,1922 tarihinde yedeksubay öğrencş olarak başladım 01,03,1993 tarihinde yedek subay oldum yaşım 27,01,19967
   ssk başlangıç 01,01,1995
   öğrenciliği borçlandıktan sonra fiili hizmet zammı nasıl başlangıç tarşhş olur 3 ay daha geri götürürmü

  33. Atilla dedi ki:

   Babam 1988 yılında özel şirkette çalışmış sigorta girişi var ama hizmeti yok. Babamla birlikte 12 kişi daha çalışmış 12 kişininde sigorta girişleri var hizmetleride var. Ama babamın yok maalesef.
   Şimdi emeklilik sgk ya gittik 4600 günü olduğunu söylediler ama 25 yıl şartı olduğundan emekli olamıyor. Mahkemeye verdik şahitler dinlendi ama sürekli erteleniyor 1 gün hizmet verseler emekli olacakmış.. Şimfi ne yapmamız gerek yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim

  34. Yasemin dedi ki:

   Merhabalar 1995 temmuz ayindaozel bir sektörde kasiyer olarak ise başladım .düne kadar görünen 1996/3 prim gunlerim (120gün) dün itibariyle görünmüyor sgk yà gidip ve alo 170 arayıp günlerimin eksik olduğunu söyledim .yanlışın haturliyosunuz dendi ısrarla hangi dönemde eksiģim olduğunu bile kendim tespit ettim.simdi bu durumda ne yapabilirimbu prim günleri 2 gun önce ye kadar ay ay tek tek gorunuyordu.

  35. salih dedi ki:

   merhaba benim yıllık izin hakkındı bilgiye ihtiyacım var. 13/10/2004 tarihinde çalışmaya başladığım iş yerinde 06/05/2008 tarihinde askerlik nedeniyle çıkışımı aldım ve sonra 17/08/2009 tarihinde terhis oldum ve 25/08/2009 tarihinde iş başı yaptım bu süreler dahilinde başka hiçbir yerde çalışmadım. Benim yıllık izin hakkımın ne kadar olması gerekiyor ve 26 gün izin hakkını ne zaman hak ediyorum.

  36. hüseyin yağmurlu dedi ki:

   merhaba ben 01.07.18-1964 doğumluyum 01.05.1984 ssk girişim var ve 110 gün 1990-2003 arası 3377 gün bağkur pirimim var şu an aktif sigortalı olarak çalışmaktayım 720 gün oldu 1988 de 550 gün borçlanabileceğim askerlik sürem var 1. sorum ne kadar daha ssk lı çalışmalıyım 2.sorum askerlik borçlanması peşin olduğu için para durumuma göre parça parça borçlanıp ödeyebilirmiyim 3. sorum hizmet birleştirmesini ne zaman yapmamı tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim saygılar

  37. Yüksel dedi ki:

   Isyerimde 9yil calistim isyerim cok ortakli borsad olan bir sirket fabrikayi kapatip bir bolumunu kendi yuzde59ortagi oldugu isim adi altinda fabrika aciyor bir bolumunude baska daha once kendi markasi olan ve kendisine ortak olan baska bir ilde faliyetini surduruyor ayrica bu sirket kapatilan fabrikanin distrjbitorlugunu aldi benide kapanan fabrikadan benim imzam olmadan cikis yapildi ve diger sirkette distritor olanda ise basla dediler tazminatini verecegiz dediler ama sozlu olarak bende inandim surkette calismaya basladim 6 ay oldu ama bana hala birsey odemediler burada ben kime dava acacagim calistigim sirket ne kadar sorumlu onada dava acabilirmiyim yardimci olurmusunuz tesekkur ederim

  38. Mehmet dedi ki:

   Merhaba 01.09.1969 doğumluyum. SSKgiriş tarihim 15.12.1989 dur.Toplam 4a gün sayım 3898 dir. 4b gün sayım ise 3143 tür. Şimdi de10.04.2018 den beri 4a lı olarak çalışmaktayım.Günlerimi nasıl birleştirebilir ve ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanmamı yapmalımıyım? Teşekkürler.

  39. Suayip dedi ki:

   Mrb ben 29 yil uzerinden 1in 4 den 3000 ek göstermeden polislikten khk ile ihrac olduktan sonra açıktan emekli oldum.eger polisler 3600 ek gostergeyi alırlarsa bende yararlana bilirmiyim tsk.ler

  40. Hülya dedi ki:

   74 doğumlu bekar bir bayanım. 6 bin gün primim var. Prim günümü tamamlamak için isteğe bağlıya girsem tamamladıktan sonra çıksam çıktıktan sonra yaşı beklerken babam üzerinden sağlık sigortasından faydalanabilir miyim?

  41. Sercihan dedi ki:

   Merhabalar 1yil 6 aydir bir is yerinde calisiyodum. 1 hafta once isten ayrildim. Calisma suremiz sabah 9 dan aksam 8.5 arasi idi. Sigorta girisim yapilmadigi icin tazminat talebinde bulundum fakat is verenim bana tazminatta odemiyor. Bu magduriyetimle ilgili nasil bi yol izleyebilirim haklarimdan faydalanmak icin.

  42. Duygu Beydüz dedi ki:

   Merhaba
   18 yaşında lise öğrencisi oğlumu sağlık hizmetinden faydalandırmak için ne yapmalıyım. Nereye kayıt ertirmem gerekir

  43. ömer yılmaz dedi ki:

   Hayırlı günler Ben 01.09 1988 31.10.1989 tarihleri arasında ssk -20.091991-11.06.2003 tarihleri arası şeker bank- 07.09.200709.12.2016 ssk-15.06.2017-31,07.2017 isteğe bağlı 03.08.2017-31.10.2018 ssk lı olarak çaliştim 100 gün prim eksiğim var bu eksik günümü isteğe bağlı olarak ödesem bağlanacak maaş oranımı düşürürmü not maaş banka tarafından bağlanacak -1260 a istinaden saygılarımla

  Sorunuzu Yazın