• SSK DANIŞMA HATTI

  SSK DANIŞMA HATTI

  SSK danışma hattı ile hizmet alan vatandaşlarımızın kurumlar ile iletişimin güçlü olması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü vatandaşların kurumlar ile iletişiminin kesintisiz olarak devamlı açık bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Böylelikle vatandaşlar SSK danışma hattı ile aklına takılan sorulara her zaman kolaylıkla ulaşabilmektedir. SSK danışma hattı Alo 170 ‘dir. SSK danışma hattı Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi, Sosyal Güvenlik sistemiyle ilgili vatandaşlardan gelebilecek her türlü soru, öneri, ihbar, eleştiri ve talebi dikkate alarak, sorunları hızlı bir şekilde çözmek, vatandaşlara güvenli, kaliteli bir hizmet verme amacıyla kurulmuştur. Bu hizmet özellikle yaşlı, hamile ,sağlık problemi olan ve engelli vatandaşlarımız için çok önemlidir. Yaklaşık 2 yıldır aktif olarak verilen bu hizmet sayesinde, işlemleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.


   

  SSK Danışma Hattı İle Amaçları Nelerdir?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili gereksinimleri belirlemek ve çözmektir.
  • Belirlenen gereksinimlerin iyi karşılanıp karşılanmadığını denetlemektir.
  • Vatandaşı memnun etmek ve memnuniyetini denetlemek.
  • Vatandaşlardan gelen sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermektir.
  • Günün değişen koşullarına ayak uydurmak ve kaliteli bir hizmet vermektir.
  • Sigorta danışma hattı hizmeti vermektedir.


  tıkla sorunu sor

  SSK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ünal dedi ki:

   01/09/2019 tarihi itibariyle emekliliğe hak kazandım.. Kıdem ve İhbar tazminatı hakkım saklı kalmak üzere; Aynı iş yerinde çalışmaya devam ederek ve Sosyal Güvenlik Destek primi ödenmek şartıyla,Çıkış işlemi gerçekleşmeden ”Emekli Aylığı” bağlanabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    emeklilik işleminizin başlayabilmesi için mutlaka çıkış işleminin yapılması gerekiyor. Kıdem tazminatınız saklı kalmak koşulu ile ki bunu bir protokole bağlayın. Zira 5 yıl zaman aşımı durumu var. Çalışmaya devam edip emekli maaşı da alabilirsiniz.

  2. Hasan dedi ki:

   İyi akşamlar ben kronik hepatit b tasicisiyi m birde alerji k astım astasiyim malulen Emekli Olabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirttiğiniz rahatsızlıklardan dolayı % 40 ı geçein bir engel oranı çıkmaz.

  3. Nesrin Ş. D. dedi ki:

   Merhaba, sigorta başlangıcım SSK ile 01.08.1991. Bağkur, SSK ve Emekli sandığının primleri birebir sayılmıyor dendi. Doğru mudur? Aşağıdaki hizmet günlerine göre ne zaman emekli olabilirim?
   İyi çalışmalar, iyi günler.

   Emekli Sn. 2,021 gün
   Bağkur 954 gün
   SSK 2,212 gün

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kurum farketmeksizin tüm primler denktir. son sigorta dalınıza göre emeklilik hesaplanacaktır. Mevcutta hangi sigortadasınız.

  4. aydoğan ışık dedi ki:

   pendik bölge hastanesin de sezeryanla doğum oldu yanlız ben faturamı detaylı istedim onlar biz veremeyiz dediler detaylı fatura alma hakkım yokmu benim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet hastanelerinde fatura olmaz. Epikriz raporu alabilirsiniz.

  5. güliz dedi ki:

   mereba ben bir işyerinde çalışlıyorum .. pazar günü haftalık tatılım ve o gun bayram gününe denk geldiği için çalışmasam dahi bayram mesai parası alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    pazar günü çalışmadığınız da bayrama denk geldiği için 2 günlük maaş yatmaz yine 1 günlük ücretinizi alacaksınız.

  6. Ozlem dedi ki:

   Mrblar birkaç ay once 4yildr çalıştığım srketin ismi dgisti Dye bize tekrar imza attirdilar fakat ben hani herhangi bir ücret almadm Pki cikartilirsam vs tazminatim yanarmi 4yildr calistgm süre yanarmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Size imzatılan kağıtta tüm haklarınızla devredildiği yazıyordur. Bir kağıt imzalatıldı ne demek ? Bir kağıt imzalatılırken okumadan atmayın imza. Sonra yapacağınız bişey kalmıyor. Size imzalatılan yazıda tüm haklarınız devredilmiştir. Böyle ise bir sorun çıkmaz.

  7. aynur ÖZER dedi ki:

   SLM ben aynur özer yurtdisi hizmet talep dilekcemde madde 6.borclanmak istediginiz yurtdisindaki hizmetin süresinin niteligi
   calisilan süre
   bosta gecen süre
   ev kadinligi süresi
   bunlarin hangisini isaretlemem gerekli…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hangi kısım ilgilendiriyor ise onu işaretlemelisiniz. Örneğin hem çalışmış hem de ev hanımlığı var ise çalışılan kadar kısmı çalışılana kalan kısmı ev hanımlığına yazacaksınız.

   2. Gülten celik dedi ki:

    Yurdışındayım tr yerleşmek istiyorum babam 4 yıl önce vefat etti maşının yüzde kacını alabilirim. Hakkım var mı dulum. Saygılatla

  8. vesile dedi ki:

   merhaba, 2000 yılında vefat eden babam emekli sandığından emekli.. su an maaşını annem ve sigorta emeklisi kardeşim almaktalar. sigortadan emekli olan eşim 2 yıl once vefat etti ve dul aylığı aliyorum.. ben de babamdan yetim ayligi alabilir miyim.. diger maaslarimizda bir sıkıntı olur mu? tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Siz de yetim maaşı alabilirsiniz. Diğer maaş alanların maaşları sizin aldığınız oranda düşer.

   2. Seçil dedi ki:

    Merhaba babamdan yararlandigim sigortayı anneme devretmistim bı kurumda çalıştığım için kişisel sıgorta yapmışlardı şuan o kurumdan ayrıldım babamdan aldığım sigortayı nasıl geri alabilirimm

  9. mehmet kotanoğlu dedi ki:

   1971 doğumluyum
   1987 ssk başlangıcı
   1991 -1992 askerlik
   2012 yılına kadar ssk
   2012 yılından 2018 yılına kadar bağkur
   2018 yılından sonra tekrar ssk ya giriş yaptım
   25 yıl ve 9300 küsür gün sayısı var ben ne zaman emekli olabilirim bilgi verirmisiniz bana .bulunduğum şubeye soruyorum bir böyle diyorlar bir şöyle diyorlar onlarda birşeyden anlamıyorlar bana yardımcı olurmusunuz lütfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre askerliğin emekliliği kısaltma etkisi yok. 1987 yılı sigorta başlangıcına göre 18 yaşınız baz alınarak 51 yaşında 2022 de emekli olabilirsiniz.

  10. Fatih mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   2000 yılında vergi mükellefi oldum, ama bağkur başvuru yapmadım, 2008 yılında çıkan yasa ile zorunlu bağkur oldum,
   Şimdi sormak istediğim soru ben 2000 2008 yılları arası vergi mükellefi oldum ama bağkurlu olmadım bu 8 yıl için geriye dönük toplu ödeme yapıp erken emekli olabilir miyim?

   Dava açsam kazanma şansım var mı teşekkür ederim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılında çıkan kanunda borçlanma hakkı tanındı. Bu sürede borçlanabilirdiniz. ancak şimdi borçlanma hakkınız bulunmuyor. Dava açsanız da kazanamazsınız.

  11. Fatma ABDİOĞLU CEYLAN dedi ki:

   Merhaba, ben devlet memuruyum. Bebeğim oldu. Bebeğime annem bakacak, ancak bebeğe bakması için işten ayrılacak. Annem babamdan dul aylığı alıyor. Çalışan olarakta emekliliğine yaklaşık 10 ay prim borcu kaldı. Annem benim bebeğime bakarken, ben annemi sigortalı yaptırabilirmiyim, yani benim çalışanım olarak ben sigorta primlerini ödeyebilirmiyim ? Teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet annenizi çalıştırarak sigorta primlerini ödeyebilirsiniz.

  12. Taner Narin dedi ki:

   SGK sitesinde bulunan emekli maaşı hesaplama programı doğruluk oranı nedir. Teşekkür ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    100/100 doğrudur. Kurum da aynı sistemi kullanmaktadır.

  13. azize dedi ki:

   merhaba
   biz özel sektör çalışanıyız.
   ücretsiz izin kullanırsak yine de senelik izin hakkımızı da kullanabiliyor muyuz?
   ayrıca ücretsiz izin kullandığımız günler sigorta primimiz yatıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllık izni kazanmak için 1 yıl çalışılması gerekmektedir. Dolayısıyla çalışılmayan ücretsiz izinler süresi hak edilecek yıllık izin süresini o kadar ileri atar. Örneğin bir yıl için 30 gün ücretsiz izin kullandınız. işe giriş yani izin hak etme tarihiniz 01/06/2019 olsun bu kullanmış olduğunuz ücretsiz izin hak etme tarihinizi 01/07/2019 a atar. Ücretsiz izinde sigorta primi ödenmez. Sözleşmeniz askıya alınız.

  14. nuket demirel dedi ki:

   iyi günler,
   2007 yılında emekli oldum. emekli olduktan sonra da çalıştım.

   emekli olduktan sonraki çalışmalarımı, emekli maaşımı arttırmak amacıyla saydırabileceğim duyumunu aldım.

   böyle bir şey var mı.. var ise ne yapmalıyım..

   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilikten sonraki çalışmalar maaşı artırmaz. Ancak emekli olduktan sonra eğer emekli maaşından feragat edilip normal sigortalı olarak çalışılır ve sonrasında emekli olunursa tekrar bağlandığında emekli maaşı artar.

   2. Beytullah dedi ki:

    %40 engelliyim toplu para yatırarak emekli olabilirmiyim emekli olabilirsem kaç para yatırmam gerekiyor

  15. ALİ dedi ki:

   16.05.1995 yılından beri sigortalı olarak çalışmaktayım. 15.03.1991 tarihinde vekil öğretmenlik yaptım ve 90 gün adıma prim yatmış ve 4c numaram var. 10.01.1972 doğumluyum. ne zaman emekli olurum. kolay gelsin.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigorta başlangıcınız 15/03/1991 tarihinden hesaplanacak ve emekliğiniz;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

   2. YÜKSEL dedi ki:

    01.07.1968 DOĞUMLUYUM.01.02.1990 İLK SSK YILIM.9107 GÜNÜM VAR.HALEN ÇALIŞIYORUM.18 AY ASKERLİK YAPTIM.ASKERLİĞİMİN KAÇ AYINI BORÇLANIRSAM EMEKLİ OLURUM.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/02/1990 tarihli sigorta başlangıcına göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir.

    4 ay borçlanarak 51 yaşında emekli olabilirsiniz.

  16. Yusuf UYAR dedi ki:

   Merhaba, sayın yetkili
   Babam 16 mayıs 2019 da vefat etti. Kendisi Maliye’de Milli emlak şefi olarak görev yapıyordu. Emekliliği haketmişti ancak emekli olamadan vefat etti. Ama kazanılmış bir hakkı söz konusu. Bize gelen kağıtta 61bin liralık bir emeklilik ödemesi görünüyor ancak biz bu miktarı çok düşük bulduk çünkü babamın aynı kademede şef olmayan bir arkadaşı 85bin gibi bir rakam aldı. Yine aynı kağıtta 28 yıllık hizmet karşılığı emeklilik tutarı ödenmiş. Babam 36 yıl 6 ay çalışmıştı. Daha önce çalıştığı süreler neden bu miktara eklenmiyor? Bir de emekliliği hak etmiş olmasına rağmen emekli olamadı diye miktar düşürülebilir mi? Böyle bir durumda ne yapmamız gerekiyor. Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son çıkan kanunlara göre tüm hizmet yıllarına göre hesaplama yapılmalı. Hesaplama son maaşına göre yapılıyor. İtirazda bulunabilirsiniz. Emekli olmadan vefat etmesi maaşını kesintiye uğratmaz.

  17. Ali Doğan Yigit dedi ki:

   İyi günler dilerim. İsmim Ali Doğan Yiğit. 24.08.1974 doğumluyum. 18179726 SSK numaram. Bu numarayı ciraklikta aldım ancak başlangıç kabul edilmedigi söylendi. İlk primlerin 2000 yılında ödenmeye başladı. Askerliğimi ödeyerek bu tarihi geri çekebilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik ödeyerek 1999 yılı ve öncesine çekebilirsiniz. Böylece 1999 öncesi tüm haklara sahip olabilirsiniz. Ne kadar borçlanma yaparsanız 2000 yılından o kadar geriye çeker.

  18. Cüneyt dedi ki:

   01.03.2019 da isten ayrıldim ssk dan yararlanmak için ne yapmam lazım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Genel sağlık Sigortası yaptırmak için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvurunuz. Gelir testi sonucu prim ödemeniz belirlenecektir. Gelir testi yaptırmazsanız 2019 için 79 tl ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   2. Birgül dedi ki:

    28.04.1973 doğumluyum 08.08.1989 başlangıç 390 aktif sigorta pirim gün sayım var 18 yaş öncesi 06.06.1991 657 tabi devlet memuru olarak çalışmaya başladım halen çalış maçtayım nezaman emekli olurum sizden ricam

  19. Yılmaz yilmaz dedi ki:

   Merhabalar benim sormak istediğim soru şu ben 1994yillarinda tütün yaptım devlete yani TEKEL.E satardım bize bankaya hesabınıza parayı yatırır hesab dokümanında kesintiler olurdu bağkur gibi ve köylülerin çoğu bu bağkur sayesinde emekli oldu benim sormak istediğim şu eşim o yıllarda tarlada çalıştı beni mahkemeye verse eşimin devlete sattığı ürünün de çalıştım deyin başlangıç alabilirim veya ne yol gosterirsiniz saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Mahkemeye vermesi yeterli olmaz. Bağkur kesintisi yapılan evrakları bulmanız gerekiyor.

  20. Şeydanur Atapay dedi ki:

   Merhabalar, babamın bağkura birikmiş borcu var ve annem sağlık güvencesinden yararlanamıyor ben sgklıyım annemi üzerime alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2019 yıl sonuna kadar faydalanma imkanı mevcut. Sizin üzerinizden faydalanması mümkün değil ama. Babanızın üzerinden aktivasyonunu kaldırıp GSS ödeyerek yararlanma imkanı mevcut.

  21. MAHİL dedi ki:

   Babam 1.12.1969 doğumlu ve 2020 yılbaşında 50 yaşa tabi olarak emekli olacak priminin fazlası var bu yuzden benim sorum ben esnaf Bağ-Kurluyum ve üzerime olan müteahhitlik şirketini babama devretmek istiyorum bu devir babamın emekliliğini geciktirir mi geciktirmese bile ona borç. Çıkarır mi şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanızın emekliliğini geciktirmez ancak emekli olana kadar yine bağkura prim ödemesi gerekir.

  22. Bahattin Demir dedi ki:

   Ben 1979 doğumluyum 2001 sikorta girişim var 2008 de 251 gün bağkurum var 2008 in 8. Ayından beri ful sikortalı çalışıyorum toplam pirim günüm 4978 ve 251 gun bağkurum var ayrıca 4c li olarak 15.12.1997 de tesçil kaydım var ve 540 gün pirimim var benim sormak istediğim emekli olmamda 1997 mi baz alınır yoksa 2001 deki girişimmi ve pirim günüm kaç olmalı kaç yaşında emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İster bağkurdan isterse de ssk dan emekli olmak için 1997 yılı ilk sigorta başlangıcı sayılacaktır.

  23. Selman atasayar dedi ki:

   Çobanlık yapan şahıs babası tarafından çobanlık yaptırılıyorsa sigorta yaptırması gerekiyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babası vergi mükellefi ise sigorta yaptırabilir. İsterse tarım sigortası yaptırılabilir.

  24. Erdal uyar dedi ki:

   3aydir yüksek tansiyon hastasi olarak gunde 3tane tansiyon ilaci kullaniyorum ve kullanmakta oldugum ilaclar raporlu bi şekilde aliyorum 10yillikda bagkur pirimim ödemiş bulunmaktayim acaba malulen emekli olabilirmiyim yardımcı olursaniz çok memnun olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek tansiyon nedeni ile engel raporu oranına ulaşamazsınız. Yani malülen emekli olamazsınız.

   2. Tuncay Yavuz dedi ki:

    İşe başlama tarihi 01.02.1983:2583:prim halen şu an faal doğum tarihin 12.12.1964 askerliğimide ödesem 3600 günden emekli olabilirmiyim teşekkürler.

  25. Yemlihan dedi ki:

   Merhaba, ssk tarım sigortasını kendim yatırıyorum, sigortalı bir işe başladım, herhangi bir evrak belge gerekiyor mu, neler yapmam gerek ?
   Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışma ile ilgili 4 / a sigortalığınız başladığında diğer sigortanız donar. Takip edin hala borç çıkmaya devam ederse işe giriş bildirgesini de ekleyerek dilekçe ile bildirin. Tahakkuk eden primi ödemek zorunda kalmazsınız. İşim garanti olsun derseniz İşe giriş bildirgenizi dilekçe ekine ekleyerek. Bağlı bulunduğunuz sgm ye elden veyahut iadeli taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz.

   2. Özlem Erdem dedi ki:

    Merhabalar 14.09.1998 sgk giriş tarihim.4500 calisma gün sayim var.Son çalıştığım is yerinde 5 yıl doldu fakat yaptığım is dolayısıyla kasiyer olarak kasa tazminatı maaşıma yansitilmiyor.İşten kendim ayrılma durumunda ne gibi haklarım olacaktir.

  26. Ebru dedi ki:

   Merhaba babamizi 2009 da kybettik.annem ve ben o tarihten itibaren ben % de 25 annem yuzde 50 maaş ini aliyoruz.annemin vefat etti .benim maasimda artis olurmu.aylik baglanma oranim yukselirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Artış olur. Tek yetim olarak % 50 maaş alırsınız.

  27. ALFIO BALDINI dedi ki:

   TC no ************ Alfio Baldini
   Bagkurluyum, GSS ye borcum var, 29 martta yapilan degisiklige gore saglik hizmeti almam mumkun mu?

   Tskler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 2019 sonuna kadar sağlık hizmeti alabileceksiniz.

  28. Mehmet Uğuz dedi ki:

   Merhaba. 25.09.1976 doğum tarihim. İlk sigorta girişim 06.04.1998. Bu tarihten 2012 yılına kadar toplam 3500 sigorta pirim günüm var. 2012 yılında böbrek nakli olduğum için malulen emekli oldum. Daha sonra 2018 yılında engelli kpss kurasıyla atamam oldu ve 2018 Eylül ayında engelli memur olarak göreve başladım. Ancak çalıştığım kurumda sürekli terleme ve soğumaya bağlı olarak böbrek değerlerim düşük çıktı. Acaba engelli memur olarak malulen emekli olabilir miyim. 2008 den sonra göreve başlayanlar için geçerli olan 15 yıl ve 3700 pirim günü ile emeklilik şartları bana uyar mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 yıl memuriyette geçirilmesi gereken süre olarak düşünülüyor. Bu nedenle memuriyetten engelli emekli olamazsınız.

  29. Nalan yunusoğlu dedi ki:

   SGKdan dul aylığı alıyorum. 1 Nisan tarihinde yine SGKdan emeklilik hakkını kazanacağım. Hem dul aylığımı hem emekli aylığımı alabilir miyim. Bulunduğum işyerinde emekli olduktan sonra da çalışmam gerekiyor. Her iki emekli aylığını da alırken işime devam edebilir miyim.

  30. tuncay dedi ki:

   1996 yılında ssk kaydım var ve 33 günlük ödenmiş pirim günüm bulunmaktadır 1998 yılından 2003 yılına kadar isteğe bağlı bağkur pirimi ödenmişliğim var 2004 yılından itibaren ise sağlık personeli olarak kamuda çalışmaya başladım ne zaman emekli olabilirim ssk ve bağkur girişim emeklilik için etki edermi ne zaman emekli olurum 1977 doğumluyum

  31. orçun dedi ki:

   selamlar
   25/01/1999 4a girişliyim. belirli bir süreçte iki farklı yerden sigorta girişim yapılmış olduğu için(aynı zaman zarfında) sisteme gün sayıları o süre zarfında iki katı kadar yansımıştır. bu durumda emeklilikte sistem bu iki farklı yerin gün sayısını toplayarak mı devam eder yoksa sadece bir yerimi referans almaktadır.
   e devlette bu günler toplanmış olarak uzun vadeye yansımış gözükmekte.

  32. erdem dedi ki:

   Merhaba 1997 işe giriş tarihim var 7000 prim ödemem var ve şu an işyerimde 17. seneme girdim bu yeni çıkan torba yasada taminatlarımız devletin ilgili kurumlarına geçicekleri sölediler yani güvence altına alınacak ben kendime istiyorum tazminatımı çalıştığım şirket benim tazminatımı ilgili kurumamı yatırcak yoksa banamı vericek normalde kendi isteğimle ssk dan belge alıp tazminatımı alabiliyorum…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı ile ilgili taslaklar genellikle yeni işe başlayanlar için zorunlu, mevcut çalışanlar için isteğe bağlı olacak şekilde. Siz yine kurumdan belge alarak kıdem tazminatınızı alabileceksiniz.

  33. Fikri dedi ki:

   Ben 16-09-1996 yılında stajyer öğrenci olarak başladım staj tarihi emekliliğine etkisi varmıdır acaba

  34. hafize dedi ki:

   25.05.2001 SSK girişliyim, 04.05.1977 doğumluyum, emeklilik şartlarını 7000 iş günü ve 58 yaş olarak biliyorum, sormak istediğim eski kanunda 3600 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi sonunda tazminat hakkı oluyordu, yeni kanunda 2008 sonrası girişliler için 25 yıl sigortalılık sonrasında tazminat hakkı kazanılıyor deniliyor. benim girişim 1999 ve 2008 yılları arasında kalıyor, prim günlerim 5750, 8 yıldır aynı firmada çalışıyorum, benim kaç yılda çalıştığım şirketten tazmınat hakkım doğuyor.

  35. Talip Kutlu dedi ki:

   İyi günler
   15 şubat 2019 da emekli oldum şu an 1 nisan itibarı ile bana bağlanmış olan 3.119-tl hesabıma yatmış ancak 15-31/03/2019 arasındaki 15 günlük maaş yatmamış ne yapabilirim.Teşekkürler.

  36. Merih kumus dedi ki:

   Merhaba;
   1993-2001 yılları arası uzman çavuş olarak görev yaptım ve 2001 yılı ocak ayında istifa ettim ayrıldım. 7 yıl ( kanun3269) 2001-2017 arası s.s.k lı olarak devam ettim.2018-2019 da primim yok.serbest çalıştım.askerlik borçlanması yaptım.( 18 ay) 21 ay fiili hizmetten doğan 630 gün hakkım var. Emeklilik yası 54 askerlik borçlanmasından 53 e düşüyor. Fiili hizmetten doğan hakkım (21 ay) 53 yastan öne çeker mi?TESEKKÜRLER.

  37. Evren dedi ki:

   23.09.1976 doğumluyum işe başlangıç tarihim 04.05.1999 işe başlamadan önce askere gittim 1998 de askerlik borçlanması yapsam erken emekli olabilirmiyim 6000 günlük primim var ve ne zaman emekli olabilirim

  38. Abdin dedi ki:

   Merhaba. Ben yabanci uyrukluyum Azerbaycan vatandaşı. Polikistik böbrek hastasıydım.Nakil oldum. Malul emekli olmak için başvurdum ret cevabı geldi. 5510 madde 64c bendine göre. Nakil olmam yetmiyormu ?( 1800 günü doldurdum isteğe bağlı bagkurluyum)

  39. Tahsin Tuncer dedi ki:

   4a normal emeklilikle, 4b yaştan (5400 gün emeklilik arasındaki maaş farkı nedir
   1. (1984/1985 de 510 gün 4a) +(1985/1998 13 yıl 30 gün 4b)+(2018/2019) 277 gün 4a) hizmetim var
   2. eylül 1963 doğumluyum
   4 b den “01.10.1999 tarihi itibariyle 15 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanmasına 2 yıldan fazla ya da 4 yıldan az kalması durumunda emeklilik şartları 5400 prim günü ve erkekler için 56 yaş ” durumunda emekli olabilirmiyim?
   yoksa 277 günü 3,5 yıla tamamlayıp 4a dan olmam daha mı avantajlı?

  40. Ismail karakaya dedi ki:

   1981 de almanya ya gittim.10.sinifi bitirdim.staj basladim.biraktim.1988 haziran da calismaya basladim.1993 de sinirdisi edildim.1997 de turkiye de sgk li olarak calismaktayim.6000 uzerinde primim var.yurtdisi prim lerimi aldim.sigorta girisimi nasil 1988 e aldiririm.

  41. soner gül dedi ki:

   Merhabalar..ben 03.10.1976 doğumluyum..ssk giriş tarihim 01.10.2005..2009 yılına kadar 1228 gün sigortam var…06.01.2014 tarihinde memur( 4-c) oldum..550 gün askerlik yaptım (2000-2002)arasında….Hangi tarihte emekli olurum

  42. ASKIN KARA dedi ki:

   Merhaba.1971 dogumluyum…1993 mayis ayindan Bir aylik SSK girisim var ve .22/01/97 tarihinde memur oldum.21 yil 4 aylik memuriyetim var.Yurt disinda evlendigim icin memuriyetimi birakmayi düsünuyorum. nasil emekli olabilirim diye sormak istemistim(Bir Yillik ücretsiz izin kullandim…Askerlik 28 gün bedelli)

  43. Emine dedi ki:

   Merhabalar Annem babamdan SSk dul aylığı almaya başladı (Babam 2018 yılında vefat etti). Annemin babası Bağkur emeklisi ve 1982 yılında vefat etmiş Annem babamdan kalma dul aylığının yanısıra babasındanda kalan (bağkurdan ) yetim aylığı almaya hak kazanır mı

  44. İmdat Balkancı dedi ki:

   Merhaba danışma birimi 01.11.1986 işe giriş ve 5300 prim günü şartına tabiyim.askerlik borçlanmamı yaptım ve 2 nisan 2019 da günüm doluyor.sigorta prim ödeme 1 ay geriden geliyor yani mart ayı pirimi normalde nisan ayı içerisinde ödüyoruz ve 2 nisan da günüm dolduğu için nisan ayı içinde 2 gün ödemem gerekiyor sonuç olarak mart ayı pirimi ve nisan ayından kalan 2 gün için ne zaman ödeme yapmam gerekiyor şüreç benim için nasıl işleyecek işten çıkışımı ne zaman almalıyım.saygılarımla

  45. Derya Ozan dedi ki:

   05.03.1972 doğumlu bir kadınım.Türkiye’de SSK lı 4110.03 Büro Memuru olarak işe giriş tarihim 15.02.2013 Çıkış tarihim 10.11.2018 toplam iş günüm 2020 gündür.Almanya’da kaldığım ve çalıştığım günleri ; 05.03.1990-23.07.1990= 139 gün Ev kadınlığı sürem, 15.09.1990-15.10.1991=391 gün Çalışma sürem, 16.10.1991-20.06.1992=245 gün Ev Kadınlığı sürem, 25.10.1992-11.12.1992=47 gün Ev kadınlığı sürem TOPLAM =822 gün borçlanma talebim oldu.Ne zaman ve nasıl emekli olabilirim?

  46. Mine dedi ki:

   ben bağkur emeklisiyim 15 yıl oldu.babam vefat etti ssk emeklisi idi annemde vefat etti .babamın maaşını alabilirmiyim,

  47. muzaffer bilgili dedi ki:

   01.05.1970 doğumluyum. 02.08.1993 tarihinde özel şirkette SGK girişim bulunmaktadır. Ocak 1998 yılından 2014 yılı sonuna kadar bir kamu kurumunda SGK lı olarak devam ettim ve 6972 gün primim bulunmaktadır.2015 yılından itibaren emekli sandığına bağlandım ve halen emekli sandığına bağlı olarak görev yapmaktayım. Çalıştığım kurum SGK lı olarak geçen dönemlerimi hizmet yılımdan saymamaktadır. SGK lı olarak geçen yıllarımın sayılması için ne gibi bir yol izlemem gerekir. Ayrıca emekli olmak için SGK danmı yoksa emekli sandığındanmı emekli olurum maaşım ne kadar olur. teşekkür ederim.

  48. Özden Demirel dedi ki:

   1995 yılında meslek lisesinde stajyer olarak sigortam bulunmaktadir ,ilk olarak 2013 yılında bir iş yerinde sigortalı olarak çalıştım. 2001 yılında doğum yaptım , 2001 yılı için doğum borçlanması yapar isem emeklilik tarihimi öne çekmem mümkün mü?

  49. Cengiz Kalaycı dedi ki:

   merhabalar; 01.06.1996 ila 06.08.2012 tarihleri arasında 4106 gün sigortalı çalıştım. ayrıca 1996 ila 1997 yılları arasında 16 aylık yedek subay olarak askerliğimi yaptım. bu bilgiler ışığında ne zaman emekli olurum, yada emekli olmak için izlemem gereken yol nedir. İlginize teşekkürler.

  50. Vildan dedi ki:

   Merhaba ben şuan sigortalı olarak çalışmaktayım. 30 günü doldurmadığım için sağlıktan yararlanamıyorum. Babam emekli onun sağlık sigortasından yararlanabilir miyim?

  51. Mesude Korkmaz dedi ki:

   Merhaba. İlk işe giriş tarihim 08.01.1991 olarak görünüyor. Bu tarihte 3 günlük prim yatırılmış. Daha sonra aynı işyarinde 21.05 1991 tarahinden itibaren 33 günlük prim yatırılmış. Şimdi benim emeklilikte işe başlama tarihim hangisi olacak. E devlet üzerinde hizmet dökümünde işe başlama tarihi üzerine tıklayınca “ilk ile giriş tarihinin geçerli olması için ilk olarak en az 10 gün sigorta yatırılmış olası gerekmektedir” diye bir uyarı gördüm.
   İşe başlama tarihim emeklilikte hangisi olacak

  52. ERCAN TEKNEKAYA dedi ki:

   iyi günler 1996 başlangıcım ssk 1977 doğumluyum şuan 7500 prim günüm var ilerde prim yükseldiksire maaş düşme oluyormu onu öğrenmek istedim iyi çalışmalar

  53. Gülver hacıoğlu dedi ki:

   Ocak 2003 yılında Bağkur girişim var(3yıl4ay9gün). Aralık 2006 SGK girişim yapılmış(4140gün).11yıldır aynı işyerinde çalışıyorum .kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat hakkım varmı?

  54. hasan dedi ki:

   Merhaba,
   01.08.1994 SSK girişliyim.
   Şu anda 7600 çalışma günüm var.
   Eylül 2018’de işten çıkartıldım ve son 6 aydır çalışmıyorum.
   Prim gün sayımı doldurmuş olduğum için emekli olacağım 55 yaşıma kadar çalışmamam halinde yine de emekli olabilir miyim?
   Ayrıca kendime bir şirket kurmam halinde SSK emekliliği hakkımdan feragat mı etmiş olurum.SGk’da ödediğim primler yanar mı?

   Teşekkürler.

   İyi çalışmalar.

  55. Kubilayhan dedi ki:

   Sigorta pirimim 26 ve 4 gun olmak üzere ayrı ayrı yatıyor bı skntısı carmı bu durumum ve neden böyle yatırıyor olabılırler

  56. İbrahim Cetin dedi ki:

   1. Mrb.Emekli subayim.2015 de ayrildim.Agustos 2018 de yaş surecim doldu. 2015 yilinda 3 ay ozel sektorde calistim. Sgk maasimi bana gore Eylul 2018 de baglamasi geregirken Aralik 2018 de bagladi. Islem dogrumudur?
   2 . 2016 yilinda emekliler dahil olmak uzere Tsk Per K Ek 38 md ile ilave derece/kademe verildi. Ancak Sgk sirf 2015 yilinda 3 ay ozel sektorde calistim diye bunu bana yansitmadi. Islem dogrumudur?
   Simdiden cok tsk ederim.

  57. Erdinç dedi ki:

   SLM 1999,’DAN BERİ SIGORTALIYIM PRIM ODEMEM DOLDU.BABAM VEFAT ETTİ ONDAN BİZ ÜÇ KARDEŞE TİCARİ TAKSİ PLAKASI MİRAS KALDI SSK PRİM ÖDEMEM DOLDUĞU İÇİN KAPANIŞ VERDİK,BİR GÜN SONRA BENİ BAĞKURA GEÇİRDİLER 3,5 YIL DAHA BAĞKURDAN PRİM ÖDEYECEKSİN DİYORLAR NE YAPMAM GEREKİYOR. SAYGILAR

  58. Neslıhan dedi ki:

   Ben 1994 doğumluyum 2013 de çalışmaya başladım şuan çalışmıyorum ssk dan bırıkmıs pırımımı alabılırmıyım emekli olmak ıstemıyorum bundan yararlanabılırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik yaşını doldurmadan prim iadesi alamazsınız. Çünkü Emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olma durumu oluşması mümkün olmayanların prim iadesi yapılmaktadır.

   2. Nalan Cezer dedi ki:

    Babam 30 yıl önce vefat etmişti. Emekli Sandığından emekli. Boşandıktan sonra ondan maaş almaya başladım. 21 Mart 2019’da annem vefat etti. SSK’dan emekli. Benim hiçbir yerden gelirim ve hiçbir gayrimenkulüm yok. Annemden de maaş alabilir miyim? Alabiliyorsam annemin sağlığında aldığı maaşın ne kadarını alabilirim ve nasıl bir işlem yapmam gerekir?

  59. DİLEK AKKÖY dedi ki:

   engelli kardeşim sgk sı yok.Hastaneye gitti 2022 sayılı kanundan faydalanması için engelli sağlık raporu için 182 den randevu alın.sevk alın gelin demişler Ankara Numune Hastanesi ancak yaptığım inceleme neticesinde kişinin bizzat giderek yaptığı başvurunun kabul edilmesi yeterli diyor kanunen …Yardımcı olurmusunuz?

  60. Çağrı dedi ki:

   Kolay gelsin. 2015 temmuz memuriyet giriş tarihim var.2013 eylül den beri polis okulu girişim var.bunu sgk dan borçlanma yapma şansım varmış.e devlette ilgili buton açılmış ancak bu borçlanma mesleğimde fiili hizmetten sayılır mı derecem kıdemim ilerlermi bunu merak ediyorum.yardımcı olabilir misiniz?

  61. KOÇALİ YORĞUN dedi ki:

   26.03.1969 doğumluyum,sgk girişim 01.01.1988sgk da27.04.2016 tarihine kadar 4620 günüm vardı.16.05.2016 tarihinde şirket kurdum bağkura dvam eti10.01.2019 tarihinde bağkuru durdurup başka biryerde sgk lı olarak başladım ve halen devam ediyorum.benim emeklilik durumum nedir ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekürler.

  62. As dedi ki:

   Merhaba haftalık fiili 40 saat olarak bir sağlık ocağında SGK li olarak çalıştırılan sağlık personelinin aylık odenilmesi gereken pirim gün sayısı 160/7,5 hesabı yapılarak 21 gün olarak mı ödenir , yoksa 30 saatin üstü her çalışma tam zamanlı çalışmadır mantığı ile aylık 30-31 gün prim ödemek gerekir mi

  63. mehmet dedi ki:

   ssk emeklisiyim ..2018-2019 öğretim yılında ilk dönem ücretli öğretmen olarak okulda çalıştım ..30.ocak 2019 da çıkışımı vermişler.ikinci dönem bir okulda göreve başlayacağım ücretli öğretmen olarak sgk onay vermiyo..ve sigortam aktif görünüyor..ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sistemde çıkış işlemi yapıldıktan sonra 10. gün pasife geçmesi gerekir. Çıkış işleminde bir sıkıntı olmalı.

   2. Hüseyin akkaya dedi ki:

    Merhaba. Bacanağım 2015 vefat etmişti. Polislik dahil 19 yıl memurluk yapmıştır. En son belediyede görev yaparken zimmetine para geçirmekten ceza evinde yattı. Biz emekli sandığına ikramiyesi için başvuru yapmıştık ret verirdi. Şimdi yeni düzenlemeler gereğı ikramiyesi ödenirmi. Teşekkür ederim.

  64. Naim dedi ki:

   Iyi gunler. 2002-2005 yillari arasindan bagkur prim borcum vardi. Suan silinmis. Ben o tarihleri geriye donuk borclanabilirmiyim? Bir cok kisi 2008 oncesi borclanilamiyor diyor. Dogruluk payi var m8 acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılında çıkan kanun ile hiç maliye kaydı olup hiç bağkur başlangıcı olmayanlara borçlanma yolu kapandı. sizin primleriniz dondurulmuştur. Tekrar canlandırıp ödeme hakkınız mevcut.

  65. Kemal katircioglu dedi ki:

   Merhb ışe giriş 15 05 1999 ssk 456gunum var ve sonrası 2001de kendin adım işyeri açtım bakurluyum 2001den buyana bakurum devam ediyor ssk emekli olmam için bakur da ssk ne zaman geçmem lazım teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15/05/1999 sigorta başlangıcınıza göre;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Tekrar bağkura devam etmeyecekseniz 3,5 yıl ssk yatırarak ssk dan emekli olma hakkını sağlarsınız. ancak yine yukarıda ki tüm şartları yerine getirmeniz gerekecektir.

   2. Nihat dedi ki:

    Merhaba ben 1984 yili sgk girisim var suan 27.07.1971 dogumluyum 7535 prim günum var 2000 ile 2008 arasi 2400 gun bagkur primim var ancak bu primi dondurdum bu yil 27.07.2019 emekli olucam anacak benim sorum şu 2400 gün bagkur primimi odeyip sgk ya katmam emeklilik te ne kadar fazla maas almami saglar suan sgk gov da emek lilik hesaplamasinda ek gosterge dahil 1830 lira cikiyor 2400 gün bagkur primim emekli maasinda ne kadar fark yaratir

   3. Muzaffer dedi ki:

    Merhabalar kolay gelsin.
    Yaklasik 6 aydır calistigim işyeri istifaya zorlayarak kendi istegimle diye belirterek istifami yazdirdilar. Fakat fazla çalışma mesailerimin odemesini yapmadılar. Nasil bi yol izleyebilirim yardımcı olabilirmisiniz lütfen.

  66. Mustafa Doğan dedi ki:

   İyi günler.9.5.76 doğumluyum. 92 yılında ticaret lisesinde başlangıç numaram var prim ödememiş okul. 96 yılında 3 ay inşaat işçisi primi ödedim. 12.10.2000 de meb öğretmen oldum. Daha sonra 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. Halen öğretmenliğe devam ediyorum. 92 başlangıç numarasına prim yatırabilirmiyim. Ne zaman emekli olup aylığa hak kazanırım. Teşekkür ederim.

  67. Recai dedi ki:

   Merhaba yeni tasa kanununda hem emekli hemde 65 yaş maaşı alacak diye haber yapıldı geçen günlerde annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyor yaş 64,65 olunca hak kazanmış oluyormu çifte maaş almaya teşekkürler yada şartlar nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tek kalıyor ve babnızdan aldığı maaş 680 tl nin altında ise 65 yaş maaşı da alabilir.

   2. Recai dedi ki:

    Mart 15, 2019, 5:01 pm
    Merhaba,

    Anneniz tek kalıyor ve babnızdan aldığı maaş 680 tl nin altında ise 65 yaş maaşı da alabilir

    Babamdan 1500 küsur alıyor ama 65 yaş maaşından yararlanamaz sanırım teşekkürler hayırlı günler

  68. Mustafa dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin esim SSK Pirim ödeyerek emekli oldu, Almanyada yasiyor ve kira geliri var türkiyedeki emekli likden salik sigortasini almanyada kulana bilirmi
   tesekürler.

  69. sener kurcu dedi ki:

   Sayin yetkili,
   Universitede okuyorum ve haftada bir gun bir hastanede staj yapiyorum.Boş gunlerimde baska bir kurumda sigortali olarak calisabilirmiyim.
   Saygilarimla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet çalışmanızda herhangi bir sakınca yok.

   2. Taskin arslan dedi ki:

    Ben 1994 yilinda polia olarak gorve basladim 5 yil sonra rahatsizliklar nedeniyle eayni kurum icinde gih memuru oldum ileride cikacak 3600 yasasi bana faydalana bilirmiyim e emekli dilekcesi vetsem su an gosterge gih memuru oldugum icin 800 gosteriyor ilk ise basladigimda polia memuru olarak baslamaitim wmwklilige esaa gosterge degisirmi veegi indirimli emekli maasi 2. Derece normal emwkli memur maaa farki ne kadar

  70. Halime dedi ki:

   Saglik sorunlari nedeniyle gecici malulen emekliyim. 2020 yilinda saglik raporunun yenilenmesi bildirildi.o zamana kadar maas alacagim.bu sirada universite okudum. uzaktan eğitim ile evden okudum.mezun olmak icin 40 gun staj zorunlulugum var.bu 40 gun icin üniversite tarafindan ogrenci sigortasi yapiyor.bu durum maas almama engel olur mu?

  71. selçuk dedi ki:

   merhaba. başka bi firmayla anlaşıp 2 buçuk yıl çalıştığım iş yerimden ayrıldım. yeni iş yerim ayrıldığımdan iki gün sonra sigorta girişimi yapmış ve şu an 2buçuk ay dır yeni firmamda çalışıyorum ve işten beni çıkaracaklarını söylediler. ben hem eski iş yerimdeki tazminatımdan odum, hemde 2 buçuk ay çalışma sürem olduğu için ne işsizlik maaşı nede tazminat alabiliyorum. aslında fiilen yaklaşık 3 yıl aralıksız çalışıyorum. sorum şu. hukuken yeni iş yerimden tazminat hakkım var mı? ve işsizlik maaşına başvuru yapabilirmiyim.

   teşekkürler

  72. Gökhan dedi ki:

   İyi akşamlar 9.5.76 doğumluyum. 92 yılında ticaret lisesinde başlangıç numaram var prim ödememiş okul. 96 yılında 3 ay inşaat işçisi primi ödedim. 12.10.2000 de meb öğretmen oldum. Daha sonra 8 ay kısa dönem askerlik yaptım. Halen öğretmenliğe devam ediyorum. 92 başlangıç numarasına prim yatırabilirmiyim. Ne zaman emekli olup aylığa hak kazanırım. Teşekkür ederim.

  73. mehmet dedi ki:

   ilk işe giriş tarihim 04/02/1994 04/02/1996 fhz vardır

   emkli sandığı : 720
   ssk : 1981
   banka sandığı : 660
   21/07/2005 ten beri kamu kurumunda çalışıyorum.

   15/05/1971 doğumluyum….
   ne zaman emkli olurum… kolay gelsin

  74. Gülcan dedi ki:

   Merhaba, ben 10 şubat 1981 doğumluyum. Sgk başlangıç tarihim 01. Eylül 1997. Şuan 3140 gün sigortalılık sürem ve 20 yıllık sigortalılığım var. 3600 günüm dolduğunda istifa etmek istiyorum fakat 2 engelim var yani bana göre engel gördüğüm şeyler. Birincisi 1997 de ben 16 yaşındaydım ilk sigorta başlangıcım olduğunda yani 18 yaşında değildim? Bu engelmi? İkincisi; 1997 de girişim yapılmış fakat hiç prim ödenmemiş ta ki 2004 yılında başka bir şirkete başladığımda prim ödenmeye başlamış.. ben şimdi 2004 denmi hesaplanacağım? 1997 de prim ödenmemesiyle ilgili beni bağlayan bir sorun var mı?

  75. Aşkın Alagün dedi ki:

   MART 1987 SİGORTA GİRİŞİM 01/07/1964 DOĞUM TARİHİM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM prim gün sayım 5119 askerlik hariç

  76. Vedat dedi ki:

   Üstad Merhabalar;

   15/09/1997 Tarihinde staj sigortası ile kaydım var fakat ilk sigortalı tarihim 27/05/2004 dür. 15 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım prim günüm ise 5080 dir. Bu verilere göre kendi isteğimle işyerinden ayrılsam tazminatıma 15 yıl sigortalılık süremi doldurmadığım için hak kazanamıyorum.Sormak istediğim soru ise 2000 yılının Aralık ayında askere gittim sigortam askerden sonra başladığı için borçlanma yapabiliyorum.Fakat askerliğimi borçlansam sigorta giriş tarihim 08/09/1999 tarihinden öncesine gelirmi ? gelirse kıdem tazminatımı almaya hak kazanabiliyormuyum? cevabınız için şimdiden tşk.Saygılar…

   1. Asu dedi ki:

    Merhaba. Girdiğim işte iki hafta deneme süresi vardı ve iki hafta 10 saat çalıştım iki hafta sonunda begenmediklerini günlük 20 TL vereceklerini söyledi. Halbuki çok çalışmıştım. İki hafta içinde pekcok iş yapitirdilar. Garson ,komi ,hostes ,mutfakta ve temizlik yaptım hiç oturtturmadilar. Ne yapmam gerekiyor

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın işkur müdürlüğüne şikayet edin

  77. Esra dedi ki:

   Merhaba iskur sigortasında yetim aylıgı kesilir mi ıskur sigortasının sadece hastanede gecerlı oldugu soylenıldı net bilgi alabilir miyim

  78. Ayhan cayır dedi ki:

   Merhabalar 1988 yılından beri SSK’lıyım Bağkur girişim hiç olmadı..2012 yılındaçalıştığımdan farklı bir şirkette hissedar oldum. Başka bir şirkette sigortalı olarak çalışmaya devam ettim.2015 yılında hissemin tamamını noterden devrettim.hisseyi alan kişi kendi adına tescilini 2017 yılına kadar yapmamış. Emeklilik başvurusunda bulunduğumda karşıma bu problem çıktı.bu konuda Ne yapmalıyım bilgi verebilirmisiniz

  79. Esra dedi ki:

   Mrb ben yetim aylıgı alıyorum bır fırmada sigortalı olarak ise baslayacagım zaman aylıgım kesilir mi kesilmemesi ıcın ne gibi ıslemker yapılabilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalı bir işe başladığınızda yetim aylığınız kesilir. Sadece 20 yaşına kadar lise 25 yaşına kadar da yüksek öğrenim görenler aynı zamanda çalışırsa yetim aylığı kesilmez.

   2. Mustafa eren dedi ki:

    Sigortalı çalışırsanız maaşınız kesilir. Bağkurlu yani kendi iş yerinizi açarsanız kesilmez.

  80. İmdat Balkancı dedi ki:

   01.11.1986 yılında sigorta girişim var.49 yaş 5300 prim şartına tabiyim askerlik borçlanmamı yaptım 5238 prim ödemem var.şubat ve mart ayının primlerini ödersem 5298 prim günüm oluyor 5300 prim şartı için 2 günüm eksik kalıyor bu kalan 2 gün için ne yapmalıyım ve işten çıkış belgesini ne zaman almalıyım.saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primi doldurmak için Nisan 2 sini beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Primi doldurduktan sonra işten çıkışınız yapılacaktır.

  81. Cemile gulsen dedi ki:

   Bagkurda ihya yerine dogum borclanmasi yaparak emekli olunabilimi ? İhya icin yapilacak odeme cok yuksek olugundan odeyemedim’ 1994_2013 arasi bagkulu gorunuyorum bu donemde 2000 yilina kadar odenmis diger kisim odenmemis’. 2008_2009 arasi 180 gun sskli calima gunum var ve ssk dan yapilmis dogum borclanmasi ile aldigim gunum var kiasacasi toplam 5429 gunum ve 56 yas emeklilik hakkim oldugu halde sskli gunlwrimi ve dogum borclanmami gecersiz sayan bagkur emeklilik talebimi reddediyor.sebebi ihya h akiim olmasi imis. Bu konuda yapabilecegim bir sey varmi?

  82. Selma dedi ki:

   Merhaba annem 01.20.1966.doğumlu sadece 2013-2014 yıllarında 8 ay sigortalı çalışmıştır. Emekli olabilir mi?

  83. ahmet özdoğan dedi ki:

   11.02.1982 doğumluyum , işe başlangıcım 01.10.2000 tarihli , şuan 6200 günüm var , amacım tazminat almaya hak kazanmak , 4500 günden kağıt getirip tazminat almaya hak kazanır mıyım? ,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kıdem tazminatı hak edebilmeniz için 4500 gün primin yanında 25 yıllık hizmet süresi de istenmektedir. Yani 2025 den önce yazı ile tazminat alamazsınız.

  84. Lokman dedi ki:

   Merhaba, 1994-95 yılları arasında Akmerkez’ de bir mağazada çalıştım. 95 de üniversiteye başladım ve tatil dönemlerinde 2000 yılına kadar çalıştım. Bu dönemde sigortam yapılmadı. Sigorta başlangıcım 2002. Geriye dönük olarak 94 yılı için hak iddaa edebilir miyim? Aynı mağazada ve komşu mağaza çalışanlarından lehimde şahitlik yapacak kişiler var.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet tespit davalarında zaman aşımı 5 yıldır Bu nedenle 94 yılı için dava açamazsınız.

  85. Ahmet Biçer dedi ki:

   Benim. 20 0cak 2004 te sigorta başlangıcın var.17 08 1979 doğumluyum.. pirim gün sayım şuan 5000 gün. Daha Ne kadar pirim ödemem lazim..kaç yaşında emekli olurum.

  86. Fatma BAŞ dedi ki:

   Merhaba annem 1962 doğumlu. Yıllar önce annemin üzerine pancar ekilmesinden dolayı tarım sigortası olarak emekli olmaya hak kazanmıştı. 2015 yılında annem için toplu 25 bin tl yatırdık. Ve yaş bekliyoduk. 2018 ‘in ekim ayında 55 yaşını doldurup emekli maaşını almaya başlaması gerekiyodu. Ama problemler çıktı. Annemin üzerine tarla felan olması gerektiğini söylediler. Ama annem için toplu para yatirdigimizda hiç böyle bişey konu edilmemişti. Bi uygunsuzluk varsa zaten sigortanın o parayı almamasi gerekiyo . Ve bize ozman kanunun öyle olup şimdi kanun değişti deniliyo. Bu doğru biseymi acaba . Magduruz biz şuanda. Lütfen biraz yardımcı olabilirmisiniz . Neler yapmam gerekiyo

  87. muhammed dedi ki:

   babam sigortasiz ve annemde ev hanimi annem benim uzerimden saglik hizmetlerinden faydalanabilirmi

  88. Fatma BAŞ dedi ki:

   Merhaba annem 1962 doğumlu . Yıllar önce annemin üzerine pancar ekilmesinsinden dolayı tarım emeklisi olmaya hak kazanmıştı. 2015 yılında toplu para yatırdık 25 bin tl . Ve tabi yaşa takıldığı için yaş bekledik 2018 ‘in ekim ayında 58 yaşını doldurup emekli olmaya hak kazanmıştı yanliz olamadı. Bize garip sebepler sundular. Annemin üzerine bişey olmadığı için emekli olmadığını söylediler. Ama madem böyle bişey varsa sigortaya gidip o parayı yatırırken olmaması gerekmiyomu. Emekli olamaz denilmesi gerekiyo . Ama bize böyle bişey söylemediler başında. Ve birde ozman kanun o sekildeymis şimdi kanunlar değişmiş. Böyle bişey olabilirmi . Bize bilgi verirmisiniz lütfen. Şimdiden teşekkür ederim

  89. Hikmet özçiftci dedi ki:

    benim kız çocuklarım var sgk lı olursa veya emekli olursa dul yetim aylığı da alabilirmi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz emekli sandığı emeklisi iseniz alabilirler. SSK veya Bağkur emeklisi iseniz çalıştıklarında emekli olduklarında maaş alamazlar.

  90. Taha dedi ki:

   Merhaba eşim su an dgm izninde. 6 ay ucretsiz ve 6 ay yarim zamanli calisma iznine cikabilir mi is verenin bu izinleri vermeme gibi bir durumu var midir

  91. Çetin çivi dedi ki:

   1974 dogumluyum 92 girisliyim yüksek prim yatti simdiye kadar simdi issizim parttaem iste calissam düşük maastan part taem iş üzerinden yatan primler emekli olunca maasimi düşürürmü

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Parttime yatan primler maaşınızı düşürmez.

  92. fatoş dedi ki:

   merhaba. 1970 doğumluyum. sigorta girişim 1995 den 120 günüm var . 1998 5 ayından 2013 ün 7.ayına kadar ful sigortam var. 20138.ayından 2017 nin 5.ayına kadar bağkurum var. bundan sonra 9 ay daha sigortam var. Ve 2018 temmuzdan beri çalışmıyorum sigortadan emekli olabiliyormuyum. Toplam sigorta prim günüm 5846- bağkurda 1923 gün. Sigortadan Emeklilik için ne yapmam gerekli. Teşekkürler.

  93. Zeki seyis dedi ki:

   Merhaba ben 25 inde bir yazı yazmıştım halâ cvp alamadım oysaki benden sonrakilere cvp yapmışsınız görüyorum nedeni nedir merak ettim saygilar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Yoğunluk nedeni ile yaşanan gecikmeden dolayı üzgünüz….

  94. İmran Çelebiler dedi ki:

   Merhaba,
   26.02.1961 doğumluyum 20.09.1993 sigorta girişliyim sigorta primlerimin toplamı şuan 2400 gün 26.02.2019 yılı itibariyle 58 yaşımı doldurmuş bulunmaktayım
   1993 yılı öncesi doğumlu 2 çocuğum var kanun gereği onlar icin doğum borçlanması yapamadım Suan sigortalı olarak calisma durumum da yok
   Adıma yatırılan sigorta primleri olan 2400 günün adima geri iadesini talep etsem ne kadar alabilirim bilgi icin simdiden tesekkurler.

   1. Ömer tuncay dedi ki:

    Hayırlı günler. 1963 doğumluyum. 4A sigorta başlangıcım 1982 inşaat da çalıştığım icin fazla bir sigortam olmadi 937 gün cikiyor ve almanyada 8 aylik bir sigorta calismislik gözüküyor emekli olma şansım var mi olursa da nasil olur bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı çalışmalarınız ve askerliği borçlanarak % 60 rapor alırsanız 1800 günle malulen emekli olma şansınız olabilir.

  95. R.G.HUSEYİN GUL dedi ki:

   MERHABA
   1240 GUN SİGOTAM VAR 01/04/1985 YILINDAN SİGOTA GİRİŞLİ 01/08/1975 DOĞMLU BAYANIM
   1994 YILINDA EVLENDİM VE 2 COCUGUM VAR YENİ YASAYA GORE BORÇLANIP 3600 GUN İLE EMEKLİ OLABALARMİYİM TESEKKURLER

  96. Cagri Kara dedi ki:

   24/12/1972 Doğumluyum.İlk işe giriş tarihim 14.12.1999 ayrıca 23.11.1994 ile 25/05/1996 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım. Ben askerliğimi borçlanarak sigorta giriş tarihimi 1999 Eylül ayında çıkan yasadan önceye çekmek istiyorum bunun için 4 ay borçlanmam yetiyor.Öğrenmek istediğim emekli maaşı ve erken emeklilik açısından askerlik borçlanmamı 4 ay yüksek primden borçlanırsam mı daha avantajlı bir emekliliğe sahip olurum yoksa düşün primden 18 ay borçlanırsam mı daha avantajlı bir emekliliğe sahip olurum.Bu iki seçenekten hangisi mantıklı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek primden 18 ayı borçlanmanız 1999 öncesi maaş bağlanma katsayısının yüksek olmasından dolayı avantajınıza olur. Tabi maaşa etkisini hesaplayabilmemiz mümkün değil.

   2. Çağrı Kara dedi ki:

    ama 18 ay yüksekten borçlanacak kadar param yok.Örneğin 30 bin TL param var.Ben bununla 18 ay mı borçlanayım yoksa 4 ay yüksek prim olarak mı borçlanayım.

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki borçlanma da da yaş şartı aynı olacak. Prim günününde yükselmesi açısından 18 ay borçlanmanız bize göre daha uygun. Ama maaş artışı için ikisi de aynı etkiyi yapacaktır. Çünkü ödemenin ortalaması alınmaktadır.

  97. Cagri Kara dedi ki:

   24/12/1972 Doğumluyum.İlk işe giriş tarihim 14.12.1999 ayrıca 23.11.1994 ile 25/05/1996 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım. Ben askerliğimi borçlanarak sigorta giriş tarihimi 1999 Eylül ayında çıkan yasadan önceye çekmek istiyorum bunun için 4 ay borçlanmam yetiyor.Öğrenmek istediğim emekli maaşı ve erken emeklilik açısından askerlik borçlanmamı 4 ay yüksek primden borçlanırsam mı daha avantajlı bir emekliliğe sahip olurum yoksa düşün primden 18 ay borçlanırsam mı daha avantajlı bir emekliliğe sahip olurum.Bu iki seçenekten hangisi mantıklı.

  98. hüseyin yağmurlu dedi ki:

   merhabalar ben 01.07.1964 dogumluyum 01.05.1984 tarihli ssk girişim var 110 gün ayriyeten 2003 tarihine kadar 3377 gün bagkur pirimim var halen aktif ssk lı çalışmaktayım bu gün itibarı ile 700 günü tamamladım devam ediyorum ayriyeten 1989-1990 yıllarından 550 gün askerlik borçlanması yapabilirim 1. sorum ne kadar daha çalışıp emekli olabilirim 2. sorum askerlik borçlanması peşin olduğu için parça parça borçlanıp ödemem mümkünmü 3.sorum hizmet birleştirmesini ne zaman yapmalıyım teşekkür ederim saygılar

  99. Hikmet özçiftci dedi ki:

   merhaba ben sgk lıyım eşime isteğe baglı sigorta yatırıyorum eşimle benim vefatımızda dul kız çocuklarımız veya hiç evlenmemiş kız çocuklarımız ikimizinde emekli maaşını ala bilirmi ? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkiniz de en az 1800 gün primi doldurursanız ikiniz den de yetim maaşı alabilecekler.

   2. Hikmet özçiftci dedi ki:

    peki çocuklar sgk lı olursa veya emekli olusa dul yetim aylığı alabilirmi?

  100. Ahmet SEVİÇ dedi ki:

   09.04.2019 emekli olmaya hak kazanıyorum. Anladığım kadarıyla 01.05.2019 da emekli maaşı bağlanıyor. Nisan ayın dan kalan 21 gün mayıs maaşına ilave edilecek mi ? yoksa sadece Mayıs ayı maaşımı alacağım.
   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/05/2019 da emekli maaşı bağlanmaktadır. Mayıs ayının maaşını alabileceksiniz.

  101. Zeki seyis dedi ki:

   Selamlar benim ssk girişim 01/10/1985, 864 gün prim var şu an yaşım 50 sağlığım yerinde fakat iş bulamıyorum bulsam da yaştan ötürü kimse ise almıyor ben hesapladim bu zamana kadar 42000 TL prime esas kazanç var ben artık emeklilikten vazgeçtim acaba dilekçe versem toptan bu primleri geri alabilir miyim bide nekadarini alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    01/10/1985 tarihli başlangıcınıza göre emeklilik hizmet ve yaş şartını sağlamışsınız ancak 4436 gün prim eksiğiniz var. emeklilik yaşını sağladığınız için yatan primlerin emeklilik için ödenen kısmının iadesi için başvuru yapabilirsiniz.

   2. Zeki seyis dedi ki:

    Tekrar merhaba başvuru yapabileceğimi söylediniz peki bunun yaş sınırı varmı yoksa hemen dilekçe verebilir miyim şimdiden teşekkür ederim size

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yaş sınırı emeklilik için gerekli olan yaş sınırıdır. Bunu sağladığınız için başvuru yapabilirsiniz.

  102. ÜNAL TULGAR dedi ki:

   2004 yılında 25 yıl en üstten prim ödeyerek emekli oldum.o zaman ödediğim prim 4-5 asgari ücretlinin ödediği prim kadardı.ama şimdi aldığım emekli maaşımı asgari ücretli birinin maaşı ile karşılaştırdığımda 2 misli bile değil.Bu nasıl oldu ?bu duruma nasıl düştük?Bilgilendirirseniz sevinirim.

  103. DOĞU dedi ki:

   Merhabalar.1999 yılınin haziran ayinda bir magazada 45 gun civarinda calıstim ancak sigorta girisimi yapmadılar.sonra askere gittim.baska bir isyerinde 2004yılında sigorta girisim oldu.Sigorta girisimi geriye cekmek mümķün mü.Dava süreci nasıl isler.Güzel günler.

  104. fuat dedi ki:

   Meraba.sigorta girişim 1990.şimdiye kadar 1300 gün pirimim var.isteğe bağlı tarım sigortasına geçmek istiyorum.yine 3600 günden emekli olabilir miyim?

  105. Azize Eren Toprak dedi ki:

   Selamlar.Ev hanımıyım.Son 10 senedir çalışmıyorum.Dışarıdan isteğe bağlı prim ödüyorum.
   İşe ilk giriş tarihim 24/09/1998.
   24/09/1998 – 31/01/2007 arası Yapı kredi bankasında çalıştım.Banka sandığı primim 3007 gün.
   20/06/2007 – 23/08/2007 arası THY’de çalıştım.SSK primim 63 gün.
   03/10/2009 – 20/02/2019 arası isteğe bağlı prim yatırdım.İsteğe bağlı primim 3449 gün oldu.
   Hizmet birleştirdim.Sistemde görünüyor.Toplam prim gün sayım 6519.
   -Ne zaman emekli olabilirim?
   -İsteğe bağlı prim öderken 2012 senesinde doğum yaptım.Borçlanma yapabilir miyim?Tek çocuk 2 seneye sayılıyormuş.
   -Son 3,5 senede isteğe bağlı ödedim diye bağkur’dan emekli olacağımı okudum.Öyleyse toplam 7200 gün prim mi ödemeliyim?Yani 7200-6519=681 gün daha isteğe bağlı prim mi ödemeliyim?Teşekkürler

  106. ERDİ dedi ki:

   Merhabalar,
   SSK emeklisi bir kişi kendine dükkan açtığı zaman emekli maaşından kesinti oluyor mu ?

  107. Serkan dedi ki:

   Annem yüzde 42 özürlğ raporu var Bn 29 yasındayım bekarım annem benim üzerimden emekli olabilir mi SSK sordum olur diyo nasıl oluyor ne yapmam lazım

  108. Betül dedi ki:

   karı koca emekli olduktan sonra bayanın ölümü halinde kocası,eşinin emekli maaşını da alabilir mi şimdiden teşekkür ederim.

  109. kemal dedi ki:

   1.02.1977 dogumluyum.ilk işe giriş 13.10.1999yani ben askerdeyken sigorta baslangıcı yapılmış.askerdeyken 157 gün prim ödenmiş.toplam 4519 günüm var. sgk müd. sordum askerde ödenen sig. silinecegini söylediler.sigorta tescili ile ilgili herkes degişik yorumlar yaptı.şimdi askerligim silinirse tescilde silinir mi <bir sonraki girişim 13ocak 2001<silinirse baslangıç 2001 mi olurmu 2001 olursa askerligi ödeyebilimiyim askerligi ödersem sigorta başlangıcı eylül 1999 un altına düşermi ve ne zaman emekli olurum

  110. Mediha Üstunkol dedi ki:

   Babamın maasini annemde bende alıyordum şimdi annem oldu maasini alabilir miyim bunun için yapmam gereken birşey var mi direkt olarak maaşına eklenecek mi

  111. ahmet polatlı dedi ki:

   30,11,1922 tarihinde yedeksubay öğrencş olarak başladım 01,03,1993 tarihinde yedek subay oldum yaşım 27,01,19967
   ssk başlangıç 01,01,1995
   öğrenciliği borçlandıktan sonra fiili hizmet zammı nasıl başlangıç tarşhş olur 3 ay daha geri götürürmü

  112. Atilla dedi ki:

   Babam 1988 yılında özel şirkette çalışmış sigorta girişi var ama hizmeti yok. Babamla birlikte 12 kişi daha çalışmış 12 kişininde sigorta girişleri var hizmetleride var. Ama babamın yok maalesef.
   Şimdi emeklilik sgk ya gittik 4600 günü olduğunu söylediler ama 25 yıl şartı olduğundan emekli olamıyor. Mahkemeye verdik şahitler dinlendi ama sürekli erteleniyor 1 gün hizmet verseler emekli olacakmış.. Şimfi ne yapmamız gerek yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim

  113. Yasemin dedi ki:

   Merhabalar 1995 temmuz ayindaozel bir sektörde kasiyer olarak ise başladım .düne kadar görünen 1996/3 prim gunlerim (120gün) dün itibariyle görünmüyor sgk yà gidip ve alo 170 arayıp günlerimin eksik olduğunu söyledim .yanlışın haturliyosunuz dendi ısrarla hangi dönemde eksiģim olduğunu bile kendim tespit ettim.simdi bu durumda ne yapabilirimbu prim günleri 2 gun önce ye kadar ay ay tek tek gorunuyordu.

  114. salih dedi ki:

   merhaba benim yıllık izin hakkındı bilgiye ihtiyacım var. 13/10/2004 tarihinde çalışmaya başladığım iş yerinde 06/05/2008 tarihinde askerlik nedeniyle çıkışımı aldım ve sonra 17/08/2009 tarihinde terhis oldum ve 25/08/2009 tarihinde iş başı yaptım bu süreler dahilinde başka hiçbir yerde çalışmadım. Benim yıllık izin hakkımın ne kadar olması gerekiyor ve 26 gün izin hakkını ne zaman hak ediyorum.

  115. hüseyin yağmurlu dedi ki:

   merhaba ben 01.07.18-1964 doğumluyum 01.05.1984 ssk girişim var ve 110 gün 1990-2003 arası 3377 gün bağkur pirimim var şu an aktif sigortalı olarak çalışmaktayım 720 gün oldu 1988 de 550 gün borçlanabileceğim askerlik sürem var 1. sorum ne kadar daha ssk lı çalışmalıyım 2.sorum askerlik borçlanması peşin olduğu için para durumuma göre parça parça borçlanıp ödeyebilirmiyim 3. sorum hizmet birleştirmesini ne zaman yapmamı tavsiye edersiniz şimdiden teşekkür ederim saygılar

  116. Yüksel dedi ki:

   Isyerimde 9yil calistim isyerim cok ortakli borsad olan bir sirket fabrikayi kapatip bir bolumunu kendi yuzde59ortagi oldugu isim adi altinda fabrika aciyor bir bolumunude baska daha once kendi markasi olan ve kendisine ortak olan baska bir ilde faliyetini surduruyor ayrica bu sirket kapatilan fabrikanin distrjbitorlugunu aldi benide kapanan fabrikadan benim imzam olmadan cikis yapildi ve diger sirkette distritor olanda ise basla dediler tazminatini verecegiz dediler ama sozlu olarak bende inandim surkette calismaya basladim 6 ay oldu ama bana hala birsey odemediler burada ben kime dava acacagim calistigim sirket ne kadar sorumlu onada dava acabilirmiyim yardimci olurmusunuz tesekkur ederim

  117. Mehmet dedi ki:

   Merhaba 01.09.1969 doğumluyum. SSKgiriş tarihim 15.12.1989 dur.Toplam 4a gün sayım 3898 dir. 4b gün sayım ise 3143 tür. Şimdi de10.04.2018 den beri 4a lı olarak çalışmaktayım.Günlerimi nasıl birleştirebilir ve ne zaman emekli olabilirim? Askerlik borçlanmamı yapmalımıyım? Teşekkürler.

  118. Suayip dedi ki:

   Mrb ben 29 yil uzerinden 1in 4 den 3000 ek göstermeden polislikten khk ile ihrac olduktan sonra açıktan emekli oldum.eger polisler 3600 ek gostergeyi alırlarsa bende yararlana bilirmiyim tsk.ler

  119. Hülya dedi ki:

   74 doğumlu bekar bir bayanım. 6 bin gün primim var. Prim günümü tamamlamak için isteğe bağlıya girsem tamamladıktan sonra çıksam çıktıktan sonra yaşı beklerken babam üzerinden sağlık sigortasından faydalanabilir miyim?

  120. Sercihan dedi ki:

   Merhabalar 1yil 6 aydir bir is yerinde calisiyodum. 1 hafta once isten ayrildim. Calisma suremiz sabah 9 dan aksam 8.5 arasi idi. Sigorta girisim yapilmadigi icin tazminat talebinde bulundum fakat is verenim bana tazminatta odemiyor. Bu magduriyetimle ilgili nasil bi yol izleyebilirim haklarimdan faydalanmak icin.

  121. Duygu Beydüz dedi ki:

   Merhaba
   18 yaşında lise öğrencisi oğlumu sağlık hizmetinden faydalandırmak için ne yapmalıyım. Nereye kayıt ertirmem gerekir

  122. ömer yılmaz dedi ki:

   Hayırlı günler Ben 01.09 1988 31.10.1989 tarihleri arasında ssk -20.091991-11.06.2003 tarihleri arası şeker bank- 07.09.200709.12.2016 ssk-15.06.2017-31,07.2017 isteğe bağlı 03.08.2017-31.10.2018 ssk lı olarak çaliştim 100 gün prim eksiğim var bu eksik günümü isteğe bağlı olarak ödesem bağlanacak maaş oranımı düşürürmü not maaş banka tarafından bağlanacak -1260 a istinaden saygılarımla

  Sorunuzu Yazın