emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu

Emekli Sandığı kamu kuruluşlarında görev yapan memurlara sağlanan bir sosyal güvence olarak 1954 yılında kurulmuştur. Emekli Sandığı kamu kuruluşlarında çalışmakta olan ya da emekli olmuş olan memurlara sağlanan bir sosyal güvencedir, SSK, BAĞ-KUR ise farklı sektörlerde görev yapan bireyler için sosyal güvence sağlamaktadır. Emekli Sandığı eskiden Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerine devam etmekteydi ama 2006 yılında sosyal devlet tarafından belirlenen yasaya göre Emekli Sandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na geçerek faaliyetlerine bu bakanlık çatısı altında devam etmektedir. Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanarak tek çatı altında toplanmışlardır. Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olan bireyler sosyal ve sağlık alanında birtakım hizmetlerden yararlanmaktadırlar. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre emeklilik şartlarına sahip olan bireyler emekli olmaya hak kazanabilirler. Emekli Sandığı sosyal güvencesine sahip olan memurlar devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, sağlık ocaklarında ücretsiz olarak muayene ve tedavi edilirler. Muayene ya da tedavi için özel sağlık kuruluşlarını tercih ederseniz emekli sandığına ödenen primlere göre, özel sağlık kuruluşu bir fark ücreti çıkarmazsa ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz. Fakat Emekli Sandığı’na ödenen sigorta prim ücretine göre, sağlık kuruluşu bir fark çıkarırsa o farkı kendiniz ödemek durumdasınız.

Emekli Sandığı emeklilik hesaplama kapsamında belirlenen yasalarca vefat eden memurların emekli aylığı kesilmez, birtakım şartlara bağlı olarak birinci dereceden olan yakınlarına kalır.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kamu kuruluşlarında çalışan memurların emekli olabilmeleri için birtakım şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartlar sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme günü ve yaş kriteridir. Sosyal devlet tarafından belirlenen yasalara göre sigortalılık süresini dolduran, sigorta prim ödeme gününe sahip olan ve emekli olma yaşını doldurmuş olan memurlar Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre emekli olmaya hak kazanırlar.

08.09.1999 tarihinden önce kamu kuruluşlarında görev yapmaya başlamış olan erkek memurlar 25 yıl sigortalılık süresine sahip oldukları zaman kendi istekleri dahilinde emekli olmaya hak kazanırlar. Bu tarihten önce sigortalı olarak işe başlayan erkek memurların emekli olmaları için gerekli olan sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş kriteri gibi emekli olma şartlarını belirleyen yasalar olmadığı için, onların emekliliğinde bu şartları sağlamaları istenmez. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama kapsamında 25 yıl sigortalılık süresinin olması yeterlidir. Bu tarihten önce işe başlamış olan kadın memurların emekli olabilmeleri için 20 yıl sigortalılık süresi olması şartı aranmaktadır.

08.09.1999 tarihinde işe başlamış ve sigortalı olan erkek memurların Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu kapsamında 50 ve daha üzeri bir yaşa sahip olmaları durumunda yaş haddinden dolayı emekli olmak isterlerse 10 yıllık sigortalılık süresine sahip olması beklenmektedir. Aynı tarihte işe başlamış olan kadın memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre aynı şartlar geçerlidir.

08.09.1999 tarihinde ve sonraki tarihlerde işe başlamış olan erkek memurların Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre, 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 sigorta primi ödeme gününe sahip olmaları gerekmektedir. Bu durum kadın memurlarda Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre 58 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 sigorta primi ödeme gününü sahip olmaları şartı ile belirlenmiştir.

08.09.1999 tarihinde ve sonraki tarihlerde işe başlamış olan erkek memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre 5400 sigorta prim ödemesi ve 61 yaşını tamamlamış olma şartı ile yaş haddinden emeklilik şeklinde emekli olmaya hak kazanırlar. Aynı tarihte işe başlamış olan kadın memurlar için de aynı şartlar tanınmaktadır.

01.05.2008 tarihinde ve daha sonraki tarihlerde işe başlamış olan erkek memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama şartlarına göre sigorta primi ödeme gün sayısı yine 9000 olarak belirlenmiştir. Emekli olmaları için gerekli olan yaş kriteri ise kademeli artışın 9000 sigorta primi ödeme gün sayısını tamamlayacakları tarihe göre belirlenmektedir. 01.05.2008 tarihinden ve sonraki tarihlerde kamu kuruluşlarında görev yapan kadın memurlar için Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosuna göre, erkek memurların emeklilik durumunda istenilen şartların aynısını sağlamaları gerekmektedir.

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosuna Nasıl Ulaşılır?

Emekli olmak isteyen memur bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yürütmekte olduğu yasalara göre birtakım şartlara bağlı olarak emekli olmaktadırlar. Bu şartlar sağlandığında Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu kapsamında emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu ile kendi emekliliğinize ne kadar kaldığını kolayca hesaplayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Sosyal güvenlik Kurumu’nun internet sitesini açmanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak Emekli Sandığı emeklilik hesaplama tablosu sayfasına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan bilgilerinizle doldurmanız gereken boşluklara bilgilerinizi eksiksiz olarak sisteme aktardığınızda Emekli Sandığı emeklilik hesaplama işleminizi kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

3

Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama Tablosu İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. mevlüde karayel dedi ki:

    1980 1981 arası 1 yıllık almanya başlangıç ssk var 1 yılda tr bağkurum var 1981 li 1986 lıda 2 tane çoçuk var almanya pirimi 5000 tl yatırsam 10000 tl çocuklara yatırsam 1 yıllık bağkurumu yatırsam 3 yılda kendim ssk mı yatırsam emekli olabilirmiyi yaşım 57 lütfen bana yardımcı olurmusunuz olursunuz derseniz hemen başlıcam mameleye

  2. Çetin akdogan dedi ki:

    1,1 1967 dogumluyum 1,8,1993 ise baslama tarihim askerlik borlanmasi yaptim devlet memuruyum ne zaman emekli olurum?