ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sözleşmeli Çalışanlar İçin Sözleşmenin Yenilenmesi

Sözleşmeli Çalışanlar İçin Sözleşmenin Yenilenmesi
05.07.2017

Günümüzde sözleşme türleri belirli süreli ve belirsiz süreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Belirsiz süreli iş sözleşmelerin de bir süre sınırı ya da fesih tarihi yoktur. Şu an esas kabul edilen sözleşme türü de budur. Ancak iş kanunu belirli durum ve şartlarda belirli süreli iş sözleşmesinin yapıla bileceğine hükmetmiştir. Peki, belirli süreli sözleşme nedir? Belirli süreli iş sözleşmesi kaç kere yenilenebilir?

İş Sözleşmenin Yenilenmesi

Süresi belirlenmiş olan işlerde, tamamlanacak bir işin tamamlanmasın da ve işçi ile işveren arasında oluşabilen farklı objektif koşullarda yapılan ve mutlaka yazılı olarak yapılan iş sözleşmesidir. Esas olan belirsiz süreli sözleşmelerdir, bu sözleşme türü ise istisnai vaziyettedir. Sözleşmenin kanunen var olabilmesi için objektif bir neden, tanımlı bir iş ve yazılı sözleşme olmalıdır.

Belirli süreli iş sözleşmesinin yenilenmesi halinde bazı şartlar aranmaktadır. Yapılan sözleşmede ki tarihin bitimin de işçi ya da işverenin birisinin talebi üzerine sözleşme yenilenebilir. Belirli süreli iş sözleşmesi kaç defa uzatılabilir? Bu sorunun cevabı ise birdir sadece bir defa uzatılabilir. İlk sözleşme yapılırken mevcut olan şartlar korunur. Eğer bu şartlar korunmazsa belirsiz süreli sözleşme hükmüne geçer. Ancak esaslı bir nedenin varlığında iş sözleşmesi birden fazla yenilenebilir. İş kanunu madde 11’e göre esaslı bir neden olmadan zincirleme yani birden fazla sözleşme yapılamaz. Yapılması durumunda iş sözleşmesi başından itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilir.

Belirli süreli sözleşmelerin kullanım alanı ekseriyetle mevsimlik işler, firmaların yaptığı kampanyalarda, şenlik fuar sergi gibi organizasyonlarda, aşırı artan satış ile talebi karşılayamama durumunda, geçici olarak ayrılan personelin boşluğunun doldurulmasında ve bunun gibi durumlarda belirli süreli iş sözleşmesi kullanılmaktadır.

Belirli süreli iş sözleşmesini belirsiz süreli iş sözleşmesinden ayıran en büyük fark işçiye işe iade hakkı vermemesidir. Belirli süreli iş sözleşmelerinde işverenin işçiye sadece sözleşme süresi boyunca iş güvencesi verdiği kabul edilmiştir. Dolayısıyla sözleşmenin tarihi bitip fesih olduğunda iş güvencesi biter. Ama sözleşmenin işçiye iade hakkı vermemek için yapıldığı tespit edilirse iş sözleşmesi belirsiz süreli olarak kabul edilir ve iade hakkı ortaya çıkar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.