Genel

Resmi Gazete’de Yayımlandı, O Alımların Vergi Oranı Artırıldı!

Resmi Gazete’de Yayımlandı, O Alımların Vergi Oranı Artırıldı! Finansman bonosunda, döviz ve altın alımlarındaki vergi oranları artırılmış bulunuyor. Bankalar tarafından çıkartılan ve vergide düşük olduğu için tercih edilen finansman bonoları ve döviz ve altın alım işleminde alınan vergi oranları arttırılmış bulunmaktadır. Resmi Gazete’nin bu günkü sayısında yayımlanmış bulunan ve Cumhurbaşkanı kararı gereğince, finansman bonosundan alınan % 10 oranındaki vergi, % 15 oranına çıkartılmış bulunmaktadır. Uygulanan zam işlemini arsından vergi oranı tutarı mevduat vergisi ile eşitlenmiş bulunuyor. Ayrıca döviz ve altın alım ve satım işleminde uygulanmakta olan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi oranında binde 2 oranından, %1 oranına yükseltilmiş bulunuyor.

Korona virüsü salgını nedeni ile ekonomik etkilerini en aza indirgemek adına kaynak sağlamak amacı ile yapılan düzenlemeler bugünden itibaren geçerli olmaktadır. Yapılan yeni düzenlemeler ve finansman bonolarındaki son dönem bankaların kısa vadeli finansman bonolarını artan bir şekilde mevduata alternatif ve finansman kaynağı olarak kullanılması, vergi kaybına neden olduğu gerekçesi ile bireysel yatırımcıların kısa vadeli mevduattan ve finansman bonolarından elde etmiş olduğu faiz ile uygulanan stopaj eşitlenmiş olmaktadır.

Kurumsal Yatırımcılar İçin Stopaj Sıfır Uygulanmaya Devam Edecek!

Kurumsal Yatırımcılar İçin Stopaj Sıfır Uygulanmaya Devam Edecek! Kurumsal yatırımcılar için de finansman bonoları için stopaj oranı % 0 olarak devam edecek. Banka Sigorta Muamele Vergi işleminde ise altın ve döviz almak isteyen, banka, yetkili müessese ve finansal kuruluşlar tarafınca satılan dolar ve euro gibi yabancı paralar ve yine bankalarda açılan altın, mevduat gibi hesaplar için fiziki olmayan altın satış tutarı üzerinden kambiyo işlem vergisi alınmaktadır.

Bu duruma karşılık şu kambiyo işlemlerinde de BSMV sıfır oranında uygulanmaktadır.

  • Bankalar ile yetkili müesseselerin kendi aralarında ya da birbirilerine yapmış oldukları kambiyo satışları,
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yapılan kambiyo satışları,
  • Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan veya kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,
  • Sanayi ve sicil belgesini haiz işletmelere yapılan kambiyo satışları,
  • İhracatçı birliklerine üye olan ihracatçılara yönelik yapılan kambiyo satışları.

Her Evden Bir Kişiye Koronavirüs Testi Yapılacak!

65 Yaş ve Üstü İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

KPSS ÖABT Alanı Nedir? Bu Alanda Kimler Sınava Girebilir?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu