Genel

Merkez Bankası’nın Açıklamaları Sonrasında Piyasada Son Durum Nedir?

Merkez Bankası’nın Açıklamaları Sonrasında Piyasada Son Durum Nedir? Merkez Bankası’nın bu gün saat 14.00’te gerçekleştirdiği, Para Politikası Kurulu ile toplantısının ardından yaptığı faiz indirim açıklamaları sonucunda dolar yönünü düşüş yönüne çevirmiş oldu. Merkez Bankası yetkilileri tarafından toplantı sonrası yapılan açıklamalara göre politika faizinde 75 baz puan indirime gidilerek oran % 12,00’dan, % 11,25’e düşürülmüş oldu.

Dolar göne 5,88TL seviyesinde çıkış yönünde başlarken, Merkez Bankası’ndan gelen açıklama sonucunda yönünü inişe çevirdi. Merkez Bankası’nın politika faizi ile ilgili olarak yaptığı açıklama sonucu olarak dolar 5,84TL seviyesine kadar gerilemiş bulundu. Merkez Bankası’nın politika faizini % 12 seviyesinden geri çekerek, 75 baz puan indirim uygulamasının ardından politika faizi % 11,25 seviyesine çekilmiş bulunmaktadır. Bu durum sadece dolar üzerinde etkili olmayarak euro ve sterlin yönünde de değişikliklere sebep oldu.

Merkez Bankası’nın Politika Faizi Açıklamasının Ardından Döviz Kurları Ne Durumda?  

Merkez Bankası’nın Politika Faizi Açıklamasının Ardından Döviz Kurları Ne Durumda? Merkez Bankası bu gün Para Politikası Kurulu ile yaptığı toplantının ardından gerçekleştirdiği açıklamalar döviz piyasasının yönünü tersine çevirdi. Sabah saatlerinde açılışını 5.88TL seviyesinden başlayan dolar, gelen açıklamanın ardından 5,84TL seviyelerine geriledi.

Yine Merkez Bankası’ndan gelen açıklamanın etkisi ile birlikte euro ve sterlin fiyatlarında da değişiklikler yaşandı. Euro Merkez Bankası’ndan gelen açıklamadan sonra % 0,2 düşüş yaşadı, sterlin de aynı şekilde gelen açıklamanın ardından % 0,2 düşüş yaşadı. Gelen açıklamalardan sonra düşüş yaşayan dolar, euro ve sterlin fiyatları ise aşağıdaki gibi seyretmektedir.

  • Açıklamadan önce dolar, 5,88TL, Açıklamadan sonra dolar 5,84TL
  • Açıklamadan sonra euro, % 0,2 düşüşün ardından 6,54TL
  • Açıklamadan sonra sterlin % 0,2 düşüşün ardından 7,62TL

Merkez bankasının politika faizinde 75 baz puan indirim uygulamasının ardından piyasalar da etkileşim yukarıdaki gibi olmaktadır. Merkez Bankası mevcut 12 olan politika faizinde indirimin ardından % 11,25 oranına çekilmiş bulunmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir