Genel

Son Dakika Haberi Sigara ve Alkole Zam Geldi!

Son Dakika Haberi Sigara ve Alkole Zam Geldi! Gelen son dakika haberine göre sigara ve alkole vergi zammı gelmiş bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı, sigara ve alkolün ÖTV tutarına 6 ayda bir gerçekleştirilen otomatik artışı gerçekleştirmiş bulunuyor. Gelen son vergi zammının ardından bira, rakı ve sigarada maktu ÖTV oranlarında % 6,89 oranında zam uygulanmış bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan listeye göre alkol ve tütün ürünlerinden alınmakta olan maktu ÖTV tutarları arttırılmış bulunuyor.

Yapılan açıklamaya göre yeni yapılan bira, sigara ve rakının maktu ÖTV oranı % 6,89 arttırılmış bulunuyor. Yapılan vergi artışının ardından en ucuz sigara 50 kuruş zamlanarak 14TL’ye çıkmış bulunuyor. 14TL olan sigara da 38 kuruş vergi zammı ile birlikte satış fiyatı 14,50TL olması beklenmektedir. 15TL üzerinde olan sigaraların da 3 kuruş vergi zammı yapıldığı ve bu zammın satış fiyatlarına yansıtılması beklenmemektedir. Öte yandan rakı, votka ve cinin litre fiyatına 8TL ÖTV artışı gerçekleştirilecek. Bu şekilde 100’lük rakı fiyatı 208TL’den, 216TL’ye çıkartılacak. Ayrıca gelen ÖTV zammı ile de bir kutu biraya da 50 kuruş zam yapılması beklenmektedir.

4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun Güncel Listesi


Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu