• Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

  Gelir Vergisi Kanunu’nun 31. maddesi 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere son kez değiştirilmiş ve burada sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları nelerdir konusuna açıkça değinilmiştir. Buna göre:


  • Çalışma gücünün %80’ini kaybetmiş olan çalışan birinci derece engelli
  • Çalışma gücünün %60’ını kaybetmiş olan çalışan ikinci derece engelli ve
  • Çalışma gücünün %40’ını kaybetmiş olan çalışan üçüncü derece engelli sayılmaktadır.

  Engellilik durumunda özel sektörde çalışıyor olmak ya da devlet memuru statüsünde istihdam ediliyor olmak fark etmemektedir.

  Bağ-Kur’lular Sakatlık Belgesi İle Emekli Olabilir mi?

  Söz konusu emeklilik sadece SSK’lı ve devlet memuru olarak ücretli çalışanları etkilediği için Bağ-Kur grubundan sigorta yatıranlar vergi indirimi ve diğer hususlar için sakatlık belgesi alamamaktadırlar.

  Öte yandan bu cümle Bağ-Kur’luların erken emekli olamayacağı anlamına da gelmez. Yasalar bu konuda onlara belli başlı haklar tanımıştır. Örneğin, Bağ-Kur’lular da tıpkı diğerleri gibi bir rahatsızlık ya da doğrudan iş gücünde ciddi bir kayıp yaşadığında daha az gün sayısı ile emekli olabilmektedirler. Yani bir Bağ-Kur’lu için genelleme yapacak olursak,

  “Sigortalılık süresi ilk işe giriş tarihine göre değişiklik göstermek ile birlikte, 15 ve 20 yıl aralığında ve 3600 ile 4400 gün arasında emekli olabilmektedir.” Ancak aradaki farkı biraz daha açıklamakta fayda var.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Emeklilik – Malulen Emeklilik – İş Görmezlik Ödeneği Arasındaki Ayrım

  Eğer kişi sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları konusundaki detayları yerine getirebiliyorsa yeni bir işe başlasa dahi sosyal güvenlik destek primi ile işe girmişse maaşı kesilmemektedir.

  Eğer kişi malulen emekli olmuş ise hangi şartlarda bir işe başlarsa başlasın emekli aylığı doğrudan kesilmektedir.

  Eğer kişi iş görmezlik ödeneği alıyorsa ve normal bir işçi gibi yeni bir işe başlamışsa emekli maaşı kesilmemektedir.

  Bu üç noktaya dikkat edilirse emeklilik sonrasında büyük problemler çıkmayacaktır.

  Sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları nelerdir?

  Herhangi bir sakatlık nedeni ile vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanan her kişi sakatlık belgesi emeklilik şartları konusundaki detayları yerine getirdiği takdirde aylık ödeme almaya başlayabilmektedir. Burada kesin bir yaş şartı bulunmamaktadır. Ancak kişinin en az 15 yıllık sigortalılık hali ve bu süre içerisinde en az 3.600 prim gününü ödemiş olması gerekmektedir. Buradaki en önemli detay ise son yasa değişikliğinde de belirtilen ve 1 Nisan 1981 sonrası işe girenleri kapsayan kuraldı. Bu kurala göre bir kişi eğer 1 Nisan 1981’den sonra işe başlamış ise 18 yaş da göz önünde tutularak en erken 33 yaşında emekli olabilmekte idi.

  Ancak 506 sayılı Kanun 60. madde C fıkrası b alt bendine göre sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları en baştan düzenlendi. Bu kanun da 29 Temmuz 2003 tarihinde TBMM’de kabul edildi ve 6 Ağustos 2003 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. 4958 sayılı Kanun’u kapsayan bu değişikliklere göre:

  • Birinci derece sakatlığı bulunan kişi yaş farkı gözetilmeksizin en az 15 yıl sigortalı ve en az 3600 prim günü yatırmış ise ve bu arada ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta primlerini de yatırmış ise
  • İkinci derece sakatlığı bulunan kişi yaş farkı gözetilmeksizin en az 18 yıl sigortalı ve en az 4000 prim günü yatırmış ise ve bu arada ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta primlerini de yatırmış ise
  • Üçüncü derece sakatlığı bulunan kişi yaş farkı gözetilmeksizin en az 20 yıl sigortalı ve en az 4400 prim günü yatırmış ise ve bu arada da ölüm, yaşlılık ve malullük sigorta primlerini de yatırmış ise emekli aylığından faydalanabilmektedir.

  Öte yandan çalışanların hemen bu durumdan olumlu ya da olumsuz etkilenmemeleri için bir de 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na geçici 87. madde eklenerek sakatlık belgesi emeklilik şartları için son bir değişiklik yapılmıştır. Değişikliğe göre, bu maddenin yürürlük tarihi olan 6 Ağustos 2003’teki hali hazırda devam eden sigortalılık süresi ile ilgili kademeli bir yaş haddi eklenmiştir.

  Sakatlık belgesi olanlar için kademeli geçiş tablosu düzenlemesi

  Ne Zaman Emekli Olacağınızı Öğrenin

  4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

  Malulen Emekliliğe Başvurdum Maaşım Ne Zaman Bağlanır?  tıkla sorunu sor

  Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Zafer dedi ki:

   Merhaba, %40 raporum var. emeklilik maaşım aldığım maaştan nasıl hesaplanıyor. Kurumda çalışıyorum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal emeklilierlin maş hesaplaması ile aynı şekilde hesaplanmaktadır. Sadece siz daha erken emekli olma hakkına sahipsiniz.

  2. mehmet dedi ki:

   babam 1990 da vefat tti annem 2017 de vefat etti bnim %93 engelli raporuma göre her iki maaşıda alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet hem anneden hem babadan maaş alabilirsiniz.

  3. Yusuf Bahri CEYLAN dedi ki:

   10.01.1973 doğumluyum 15.02.1994 tarihinde memuriyete başladım göreve başlarken %45 engelli raporum vardı doğuştan ortopedik sürekli engelliyim Nisan 2017de açığa alındım son KHK ile ihraç edildim mahkemeden berat ettim. Benim emeklilik durumum nedir kaç TL emekli maaşı alabilirim ne kadar ikramiye alabilirim kademe derecem3/3deyim lütfen yardımcı olurmusunuz

  4. ismail dedi ki:

   %42 oranında engelli raporum var vergi dilimi indirimi için heyet raporu aldım emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyim sigorta girişim 1995 yılı 5056 günüm mevcut

  5. Hakan Kenar dedi ki:

   engelli raporum surekli yuzde 60 ssk dan manulen emeklilimi istiyorum babamım maasını istiyorum babamım maasını verilmiyor bana mudur ssk mudurunden sikayet ciyim dava cıyım

  Sorunuzu Yazın