emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Diğer Koronavirüsü Tedbirleri Devam Ediyor!

Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Diğer Koronavirüsü Tedbirleri Devam Ediyor!
13.04.2020

Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Diğer Koronavirüsü Tedbirleri Devam Ediyor! Türkiye olarak 48 saat süren sokağa çıkma yasağı gece saat:00.01’in ardından sona ermiş bulunmaktadır. Korona virüsü kapsamında gerçekleştirilen sokağa çıkma yasağı, korona virüsü için en önemli zaman olarak tespit edilmiş ve bu şekilde bir karar alınarak 10.04.2020 Cuma akşamı saat:22.00’den sonra böyle bir uygulamaya gidileceğinin açıklanması yapılmış bulunulmaktadır. Buna göre sokağa çıkma yasağı 10.04.2020 Cuma gecesi saat: 00.01’den itibaren başlamış ve 48 saat yani iki gün sürmüş olmaktadır. Türkiye genelinde alınan karar doğrultusunda sokağa çıkma yasağı 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilimizde geçerli olmaktadır. Alınan sokağa çıkma yasağı 12.04.2020 Pazar gecesi saat:00.01 itibarı ile son bulmuştur.

Fakat sokağa çıkma yasağının sona ermesi demek, korona virüsü nedeni ile alınmış olan diğer yasak ve tedbirlerin sona erdiğini ifade etmemektedir. Bu kapsamda korona virüsü ile alınan diğer kararlar Türkiye genelinde geçerliliğini korumaktadır. Türkiye genelinde geçerli olmak üzere alınmış ve sokağa çıkma yasağının ardından hala geçerliliğini koruyan diğer korona virüsü tedbirleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

65 Yaş Üzeri ve 20 Yaş ve Altı Sokağa Çıkma Yasağı Devam Ediyor!

65 Yaş Üzeri ve 20 Yaş ve Altı Sokağa Çıkma Yasağı Devam Ediyor! Daha önceden alınan ve korona virüsü kapsamında alınan 65 yaş üstü ve 20 yaş ve altı vatandaşların sokağa çıkma yasağı hala geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen yaş sınırlamalarında istisnalar arasında yer alan bazı vatandaşlar 18 – 20 yaş arasında bulunan kamu çalışanları ve özel sektör çalışanları, mevsimlik tarım işçileri belge göstermek zorunda olmak kaydı ile sokağa çıkmalarında her hangi bir yasak bulunmamaktadır.

Diğer yandan 20 yaş altında bulunan, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konan özel gereksinimi olan çocukların aileleri tarafından gerekli tedbirlerin alınması kaydı ile sokağa çıkması, park ve bahçelerde dolaşması ve il sınırları içerisinde araçla seyahat etmelerine izin verilecektir. Belirtilen çocukların ebeveynleri tarafından durumlarını belirten rapor ya da belgelerinin yanında bulundurulması zorunlu olmaktadır.

Market ve Bakkal Hizmeti Kaldığı Yerden Devam Edecek!

Market ve Bakkal Hizmeti Kaldığı Yerden Devam Edecek! İl ve ilçelerde bulunan market ve küçük ölçekli bakkallar hizmet vermeye devam edecek. Büyük marketler sabah saat: 09.00 ve akşam saat 21.00’e kadar aralıksız hizmet vermeyi sürdürecek. Marketlerde verilen hizmet şekli ise market içerisinde bulunan alanın onda biri kadar müşteriye hizmet verilecektir. Tüm marketler market içerisinde aynı anda bulundurulabilecek müşteri sayısının toplamını market girişlerine asmak zorundadır. Markete girmek için bekleyen müşteriler en az bir metre aralık ile bekleme yapacaklardır.

İller Arası Otobüs Seferleri Valilik İzniyle Yapılmaya Devam Edecek!

İller Arası Otobüs Seferleri Valilik İzniyle Yapılmaya Devam Edecek! İller arasından yapılması planlanan otobüs seferleri Valilik izniyle yapılmayı sürdüreceklerdir. İller arasında seyahat etme zorunluluğu olan vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacak. Başvuruda bulunan vatandaşlar için başvurusu onaylanan seyahat güzergahı ve süresini de içeren şehirler arası seyahat izin belgesi düzenlenecek.

İl ve ilçeler arasında yapılacak olan toplu taşıma araçlarında araç ruhsatında belirlenen yolcu kapasitesinin % 50 oranında yolcu taşınacak. Araçlar içerisindeki yolcuların otuma şekli birbirleri ile temasına engel nitelikte olacak.

Pazar Alanlarında Tezgah Aralığı 3 Metre Mesafede Olacak!

Pazar Alanlarında Tezgah Aralığı 3 Metre Mesafede Olacak! İl ve ilçelerde kurulmakta olan Pazar alanlarında vatandaşların temel gıda ve temizlik malzemeleri satışına ve giyim ve oyuncak satışlarına devam edilecek. Pazar alanlarında belirlenen korona virüsü nedeni ile alınan tedbirler uygulanmaya devam edecek. Tezgahlar arası en az 3 metre mesafeler ile kurulacak. Yaş sebze ve meyveler müşteriler ile temasına izin verilmeyecek. Satıcı tarafından poşetlenerek satılacak.

Lokanta ve restoranlar, pastane ve benzeri yerlerde paket servisi, gel – al benzeri şekilde müşterilerin oturmasına müsaade edilmeden hizmete devam edecek. Bu yerlerde müşterilerin oturabileceği alanlar kaldırılacak. Berber ve kuaför gibi alanların faaliyetlerinin durdurma kararı devam edecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.